De „vos" zat op een jacht gramofoonplaatjes te draaien Puistjes: de *ha<3 naai» Uw smaak Vossenjacht in de aether De radio geeft Woensdag Westerling blijft in vrijheid PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE 2 Nederlandse vertaling van „Don Pasquale" Duinrell viert lustrum Ceta-VeM». vlekfoMQÈJ»ua-WSt fElIlflBSI Televisiebeleid berokkent Philips ernstige schade De „Marjorv" wordt in Amsterdam gesloopt Beslissing van Amsterdamse rechtbank Caféhouder uit Heiloo 3.000 lichter gemaakt Biljarten Steffers winnaar van het cadre-tournooi „Haarlem" Athletiek Fanny Blankers-Koen niet naar Oberhausen Wielrennen Sprintwedstrijd van HSV „De Kampioen" Korfbal Het Nederlands twaalftal tegen België Wethouder Westerveld- school kampioen Volleybalkampioenen naar Haarlem Sport in 't kort W aterpolopogr amma DINSDAG 2 7 MEI 19 52 Vijfentwintig radio-amateurs doorkruis ten Zondagmiddag de polders bij Haarlem- Noord op zoek naar een „vos", die met een draagbare zender ergens bü de Mooie Hel verborgen zat. Deze vossenjacht maakte deel uit van de beker-competitie van de VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland). Om kwart voor twee kwamen de jagers met hun peilontvangers aan de start op de Jan Gijzenkade, waar stafkaarten uitge geven werden en bekend werd gemaakt op welk plekje in de 80 meter-band de ver borgen zender zijn stoorzender-achtige ge zoem zou laten horen. Op een andere golf lengte was de hoge toon van een baken, dat niet opgespoord hoefde te worden, maar met behulp van kruispeilingen in kaart gebracht moest worden. Een „peildoos" is een klein draagbaar ontvangertje met een ringvormige anten ne en meestal een spriet. Als de amateur de ring op een zender richt, hoort hij hem duidelijk; draait hij de ring een kwartslag, dan verdwijnt het geluid uit zijn telefoons. Zodoende kan hij dus de zender opzoeken. Door uit verschillende punten de richting van een zender in lijnen op de kaart aan te geven, kan hij op het kruispunt van die lijnen de ligging ervan vinden. Om twee uur kregen de jagers het start sein. Zij stemden hun ontvangers af op de frequentie van de vos of van het baken. De peil-ontvangers, die er meestal hoogst onbetrouwbaar uitzien voor een leek, haal den de toontjes direct uit de lucht en de lopers verspreidden zich. Uw verslaggever vond een organisator van de jacht bereid hem de ligplaats van het vossenhol te verraden en wist dus op zijn fiets binnen een paar minuten het doel te bereiken. De vos had zich met zijn toe stel uiterst comfortabel geïnstalleerd op een motorjacht dat in de Mooie Hel ge meerd lag, onopvallend temidden van het mastbos van andere boten. Op een tafel in de kajuit stond een indrukwekkende zen der, afkomstig van het United States Signal Corps. Uit de accu's onder de tafel kreeg dit apparaat voldoende stroom om goed gehoord te worden; zelfs had de eigenaar die morgen bij het proefzenden even met een Belg contact gehad! Aan de buitenkant verried slechts een staafantenne op de mast de aanwezigheid van de zender. Van tijd tot tijd onderbrak de man aan de zender de zoemtoon en riep in een klein microfoontje: „Hallo, hallo. Hier is PAo- OE-A, de zender van de vossenjacht Haar lem. Er is nog tijd genoeg om ons te vin den, dus doe je best. We gaan nu terug op de wobble", waarna hij de „wobble", de variërende toon weer inschakelde. Om on der de jagers wat verwarring te zaaien en tot eigen vermaak verving de zendopera- teur nu en dan de wobble door een gramo- foonplaat met het knorren van tevreden De Utrechtse Opera en de uitgeverij Het Spectrum te Utrecht hebben aan de dichter Adriaan Morriën de opdracht gegeven een Nederlandse bewerking te vervaardigen van het libretto van de opera „Don Pas quale" van Donizetti. Deze Nederlandse versie van het libretto van Salvatore Cam- merano zal gebruikt worden bij de opvoe ringen die de Utrechtse Opera van „Don Pasquale" geeft en het tekstboek zal, voor zien van enige inleidende beschouwingen, tevens dienen als programma bij de voor stellingen. De eerste opvoering in Amster dam heeft plaats op 26 Juni in de Stads schouwburg. ADVERTENTIE MUKKIo, bejwtfM küj! BARTELJ^RISSTRAAT 20 TEL. 13439 l DAMES LEDEREN JASSES 75.- HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Sherlock Holmes verliefd, hoorspel. 12.00 Viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pink- sterwijdingsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Platen. 14.00 Bondsdag Nederlandse Chris ten Vrouwenbond. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Platen. 15.30 Hobo, piano en altviool. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 In dienst van het Vaderland, causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Clavecimbelrecital. 18.30 R.V.U. 19.00 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 De hoornvlies-transplantatie, vraag gesprek. 20.15 Zendingsprogramma. 21.15 Or gel. 21.50 Platen. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en herhaling SOS-berichten. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.B.U. 11.30 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Portugees concert. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken Portret. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Alt- en sopraanblokfluit. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Dansmuziek. 17.50 Re geringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Actua liteiten. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Problemen rondom de pacificatie, causerie. 19.15 Pla ten, 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Opera-inleiding. 20.30 De Consul, opera. 21.50 Platen. 22.10 Moderne zondvloeden, causerie. 22.25 Dans muziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Veertig jarig bestaan Algemene Nederlandse Bond van Ambtenaren. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Koor. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Platen. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 School radio. 15.30 Muziekwedstrijd. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pla ten. 18.15 Causerie. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Tenor en piano. 19 50 Feuille ton. 2.00 Orkestconcert. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek.' 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. varkens, het knarsen van slecht begrepen versnellingsbakken en het krijsen van zee meeuwen tegen een achtergrond van golf- gedruis, voorwaar een zonderling effect aan de oever van de Mooie Hel. Om drie voor drie haastte zich een ge heel met ontvangers, draden en sprieten behangen man naar het loopplankje en leverde zijn kaart in. Het was amateur P. J. Huis, die in Hilversum ontwerper is bij de omroep en ook in zijn vrije tijd de sol deerbout maar niet neer kan leggen. Zijn vrouw zocht mee, met een eigen peildoos. De heer Huis (PAoAD voor vrienden), die algemeen secretaris van de VERON is, schreef zijn vroege aankomst toe aan zijn lange benen, maar werd door zijn mede amateurs een expert op het gebied van vossenjachten genoemd.è Voor hij goed en wel zat kraakte een tweede jager in het riet. Het was de Amsterdammer H. Zaai- man, die weliswaar iets langer over de tocht gedaan had, maar met zijn nauwkeu rige peiling van het baken de vossenjacht won. Dat een draadloze vossenjacht toch niet ieders werk is, bleek wel doordat aan het eind van de middag negen amateurs het spoor permanent bijster waren. „De Heilige Drievuldigheid" van Rogier van der Weyden Belgische deskundigen houden zich bezig met de vraag of het doek ,,De Heilige Drie vuldigheid", dat aan het Stedelijk Museum van Leuven toebehoort, misschien een oor spronkelijk werk is van de Zuid-Neder landse meester Rogier van der Weyden (1399—1464). Dit doek was te bewonderen op de tentoonstelling „Bourgondische pracht", die in de herfst van verleden jaar te Di.ion en te Amsterdam is gehouden. Bij die gelegenheid had het doek de aandacht getrokken van de kunstkenners, met het gevolg dat na de terugkeer te Leuven be sloten werd „De Heilige Drievuldigheid" in het centraal laboratorium te Brussel door prof. Coremans en de deskundigen Philip- pot en Sneyers (bekend door hun geslaagde restauratie van „Het Lam Gods" van Jan van Eyck) te laten onderzoeken, teneinde na te gaan of het werk inderdaad van de hand van Rogier van der Weyden is. Bij een eerste onderzoek van het kunst werk is inmiddels komen vast te staan, dat verschillende delen van het doek over schilderingen vertonen. Een grondige ver wijdering van deze overschilderingen, die meestal geschied zijn in donkere tinten, achten de deskundigen noodzakelijk om het werk in zijn oorspronkelijke vorm te kun nen herstellen. Het radiografisch onderzoek heeft bovendien uitgewezen, dat zich onder de overschilderingen motieven bevinden, die origineel zijn en vrijgemaakt zouden moeten worden. Zo verbergt bij voorbeeld de donkere vlek, die zich thans bevindt tussen de hoofden van God de Zoon en God de Vader, de voorstelling van een duif, die de Heilige Geest uitbeeldt. ADVERTENTIE De Nederlandse kunstorganisatie „Stich ting Duinrell" bestaat vijf jaar. Deze stich ting draagt het financiële risico van het optreden van voornamelijk jonge Neder landse kunstenaars. In Den Haag werden Jaarlijks ongeveer vijftig uitvoeringen ge geven. „Duinrell" verheugt zich in een grote kring van donateurs, die ervoor zor gen dat de solisten niet voor lege zalen spelen, zoals anders bij onbekende kunste naars maar al te vaak het geval is. Het eerste lustrum wordt' op Vrijdag 30 Mei in de Kurzaal te Scheveningen gevierd met een concert, waaraan belangeloos mede werken een orkest onder leiding van Wil helm Richters, de violist Thomas Magyar en de jonge pianiste Thelma van Breemen. ADVERTENTIE Vermindering van de werkgelegenheid In de jaarvergadering van aandeelhou ders der N.V. Philips heeft ir. P. F. S. Ot- ten, president-directeur, een rede gehouden over de huidige gang van zaken in dit be drijf. Hij besprak daarbij enkele bizondere risico's, welke het bedrijf moet nemen. Wij zien in de televisie, zo verklaarde hij, grote mogelijkheden, doch er is een „maar" aan verbonden. Televisie komt namelijk alleen daar op gang, waar de overheid waar haar medewerking door het ter plaatse bestaande betel onontbeerlijk is zo posi tief mogelijk ten opzichte van de televisie is ingesteld. Brengt zij dit dan niet positief tot uiting en staat zij er aarzelend tegen over, dan wordt de introductie van de tele visie op de lange baan geschoven en is er vooralsnog geen uitzicht op een bloeiende industrie. De wereld beoordeelt de beteke nis van Philips in dit opzicht in de eerste plaats naar de resultaten, die zij op de bin nenlandse markt heeft bereikt. Onkundig van de bijzondere verhoudin gen in ons omroepbestel, zegt men in het buitenland, dat de televisie in Nederland niet van de grond is gekomen, hetgeen de naam van Philips op televisiegebied ern stige schade heeft berokkend. Een vér ziende instelling van de overheid is daar om onmisbaar om de positie van de Neder landse radio-industrie en de daarmede ver wante industrieën op dit nieuwe en grote gebied in de wereld te vestigen. Verlaging der weeldebelasting op televisie-apparaten is voor het slagen van de televisie in Ne derland niet voldoende.Een aanzienlijke vergroting van het aantal zenduren en een spreiding der uitzendingen over de gehele week is een vereiste". Werkgelegenheid Over de vermindering van de personeel- bezetting, zei ir. Otten, dat deze verminde ring gezien moet worden tegen de achter grond van de algemene gang van zaken in de onderneming en van de in de afgelopen jaren bereikte personeelsomvang. Het aan tal werknemers vermeerderde in 1951 nog met 4200 personen. De personeelbezetting van de Neder landse Philips-bedrijven verminderde van 1 Januari tot 15 Mei 1952 met 1250 perso nen, 3 procent van de totale bezetting. Een deel van deze vermindering kon worden bereikt door het niet-opvangen van het verloop. Voorts is voor 3000 personen tijde lijk een werkweek van 40 uur ingevoerd. In de komende maanden zal voor 440 per sonen het nog lopende tijdelijke dienst verband worden beëindigd. Het ontslag van de overigen zal beperkt blijven tot een paar honderd. De financiering Tenslotte besprak ir. Otten de financie ring. Volgens de derde regeringsnota in zake de industrialisatie zal de beroepsbe volking van 1953 tot 1968 groeien met cir ca 750.000 personen, dus met 50.000 per sonen per jaar, waarvan gemiddeld 27.000 werk moeten vinden in de industrie. Voor uitbreiding der industriële activi teit is veel geld nodig, dat door besparing moet worden verkregen. Hiervoor zijn in ons land de omstandigheden ongunstig. Kapitaal-emissies, welke vroeger een sti mulans waren voor belegging in risicodra gend kapitaal, hebben tegenwoordig het omgekeerde effect wegens de zware fiscale lasten, aldus ir. Otten. In de vergadering werd in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. A. F. Philips, als commissaris gekozen dr. H. M. Hirschfeld, tot dusver regeringscommis saris in algemene dienst. De aftredende commissarissen ir. E. C. L. Schiff uit Loos duinen en T. Greidanus uit Amsterdam werden herkozen. In de daarna gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Philips Ge meenschappelijk Bezit werd ir. P. F. S. Otten als commissaris herkozen. In de va cature van dr. A. F. Philips werd gekozen de heer C. Philips te Zaltbommel. Het stoomschip „Marjory", dat op 1 Fe bruari van dit jaar op de Maasvlakte be zuiden de Nieuwe Waterweg aan de grond liep en na enige dagen werd vlot gesleept, zal in Amsterdam door de firma B. J. Nij- kerk worden gesloopt. De schrootopbrengst van dit eertijds Panamese schip zal dus aan ons land ten goede komen. De „Mar jory" is, voor zover bekend, het eerste zee schip, dat in Amsterdam wordt gesloopt. BU P.T.T. gedetacheerde rechercheurs van de rijkspolitie hebben in Den Haag vijf beambten van P.T.T. gearresteerd. Zij worden verdacht van diefstallen van koper en lood uit het centrale magazijn van P.T.T. Ook zijn twee personen, verdacht van heling, aange houden. De Amsterdamse rechtbank heeft Maan dag in raadkamer voor de tweede keer de zaak behandeld betreffende de eventuele inbewaringstelling van Westerling. De rechter-commissaris, mr. J. Knotten belt, voor wie Westerling op de dag van zijn aanhouding geleid werd, had beschikt, dat geen termen voor onmiddellijke inbe waringstelling aanwezig waren. Tegen deze beschikking tekende de officier van justitie jhr. mr. A. Reigersman, beroep aan. Bij de eerste behandeling was de rechtbank van oordeel, dat de beschikking in de termino logie, zoals mr. Knottenbelt deze had ge steld, niet aan alle juridische eisen vol deed. Zij oordeelde dus, dat er geen be schikking bestond, dat de officier dus niet in beroep had kunnen gaan en verklaarde hem niet ontvankelijk. De officier bleef toen slechts één weg open: hij tekende cassatie aan. In cassatie besliste de Hoge Raad, dat de beschikking van de rechter commissaris wél aan de juridisohe eisen voldeed. Zo arriveerde Westerling Maandagmid dag opnieuw in het Paleis van Justitie aar, de Prinsengracht te Amsterdam, vergezeld door zijn verdediger, mr. A. G. Veldhuis uit Naarden! De behandeling in raadkamer duurde nog geen kwartier. Er viel geen onmiddel lijke beslissing. Naar mr. Veldhuis mededeelde per sisteerde mr. Reigersman bij zijn eis tot inbewaringstelling. Hedenmorgen heeft de rechtbank beslo ten Westerling niet in voorlopige hechte nis te nemen. De rechtbank achtte geen termen aan wezig de vordering van de officier van justitie in te willigen en wees het beroep af. Tegen de 39-jarige Amsterdamse markt koopman H. W. D., die ervan wordt be schuldigd op 29 November van het vorig jaar de 61-jarige caféhouder M. Draye uit Heiloo tijdens een uitstapje te Purmerend te hebben beroofd van 3.000, eiste de procureur-generaal te Amsterdam gisteren in hoger beroep bevestiging van het rechtbankvonnis: anderhalf jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Op 21 April van dit jaar stond de ver dachte al in hoger beroep voor het Am sterdams Gerechtshof terecht,, maar de zaak werd toen aangehouden, omdat het Hof het noodzakelijk achtte dat nog an dere getuigen werden gehoord. Nadat dan gisteren vier nieuwe getuigen verklaringen hadden afgelegd kwam mr. W. P. Bok hoven tot bevestiging van de eis. De raadsvrouwe van de verdachte, mr. W. Erdman, betoogde dat mogelijk het wettig bewijs scheen geleverd, maar dat het overtuigend bewijs volgens haar in ieder geval ontbrak. Het Hof zal op 9 Juni uitspraak doen. Gedeputeerde Staten van Zuidholland hebben beslist, dat de naam C. de Jong op de candidatenlijst van de K.N.P. gehandhaafd moet worden. Met een prachtig gespeelde laatste partij werd J. Steffers kampioen in het cadre- tournooi „Haarlem". In de laatste partij tegen Lamers bereikte Steffers de 325 caramboles in 5 beurten. Doordat Lunenburg tegen Agema het onderspit moest delven werd Steffers onbedreigd winnaar van het goed geslaagde tournooi. De totaaluitslag luidde: J. Steffers 2600 2338 116 149 20.15 R. Lunenburg 2000 1935 163 111 11.38 A. Baart 2000 1380 137 90 10.05 2000 1743 149 84 11.69 P. Dickmann 2000 1664 145 114 11.42 J. Lamers 3000 2301 104 158 22.12 D. Noordman 2000 1672 136 85 12.29 D. Dollé 2000 1512 164 54 9.21 J. Willemsen 2000 1618 184 54 8.79 De voorzitter van het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond, de heer Wagenaar, reikte de prijzen uit. Fanny Blankers—Koen komt niet uit in de dames athletiekwedstrijd DuitslandNeder land. die Zondag 8 Juni in Oberhausen wordt gehouden. Haar echtgenoot en coach -Jan Blankers heeft aan de Technische Com missie van de KNAU verklaard, dat zij door de blessure, opgelopen tijdens de wedstrij den in Zuid-Afrika en de terugreis per boot, een maand niet heeft kunnen oefenen, waar door zij in een slechte wedstrijdconditie is. De dames athletiekploeg is nu als volgt samengesteld: 100 meter: P. Brouwer en H. Veth, re serve W. Lust; 200 meter: P. Brouwer en G. de Jongh. reserve L. van der Meyden.; 80 meter horden: W. Lust en I. Vaal, reserve G. J. M. van der Kade—Koudijs; versprin gen: W. Lust en G. J. M. van der Kade Koudijs of L. van der Meyden; hoogsprin gen: D. Hilbrandie en D. Hobers; speerwer pen: J. Koning en T. Muller; discuswerpen: A PanhorstNiesink en C. Aafjes; kogel stoten: J. van Schouwen—Cramer en A. Pan horst—Nissink; 4 x 100 meter estafette: P. Brouwer, X. StadDe Jong, H. Veth, G. J. M. van der Kade—Koudijs en W. Lust. De ploeg zal nader uit dit vijftal worden samengesteld. De Haarlemse sportvereniging „De Kam pioen" hield voor haar leden de eerste sprint wedstrijd voor de zomercompetitie over een kilometer. In de A-klasse werd Kraese win naar en P. de Vries tweede, terwijl in de B-klasse Martens als eerste eindigde voor Van der Hulst. Bij de junioren ging Van der Hulst als eerste over de eindstreep en kwam Smit als tweede aan. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid 1 met de helder vloeibare i D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN JCSJS^* Het Nederlands twaalftal, dat Zondag 8 Juni in Antwerpen tegen het Belgische korf balteam zal uitkomen is als volgt samen gesteld. Aanval, dames: D. Woudstra—Schenk (Blauw Wit), M. Tit—Smits (Westerkwar tier); heren: Munnikes (Luto), Schoonder- woerd (Archipel). Midden, dames: A. Koper Van Es (Westerkwartier), N. Nicolet (Rohda); heren: Karsen (Rohda), Stoeltie (Westerkwartier). Verdediging, dames: H. Merk—Schuiten (Het Zuiden), C. Helder— Vlietman (Blauw Wit); heren: Berens (Ons Eibernest), Mulder (Ons Eibernest). Reser ves, dames: L. van de Velde (Blauw Wit) en R. EyselendoornVlier (Spangen); heren: Versteeg (Allen Weerbaar) en Wedemeyer (Deetos). Als aanvoerder zal Stoeltie fungeren. Schoolkorfbal De wedstrijden om het korfbalkampioen schap in Haarlem zijn geëindigd. In de winnaarsafdeling werd de Wethouder Westerveldschool nummer één, gevolgd door de Tetterodeschool. Het HKB-bestuurslid de heer Vreling reikte aan de winnende school de beker uit, daarbij dank brengend aan al degenen, die voor een uitmuntende organi satie hadden gezorgd. Vooral was die dank bestemd voor de heer A. J. Dinkelberg, die voor een vlot verloop van de wedstrijden had zorg gedragen. In de verliezersronde, gespeeld op het ter rein aan de Van Oosten de Bruynstraat, werd de Rijksleerschool nummer één; tweede werd de Spaarneschool. Hier was het de voorzit ter van de HKB, de heer Kion, die de prijzen uitreikte. In de tussenronde legde het tweede 12-tal van de Tetterodeschool beslag op de eerste prijs; nummer twee werd het tweede 12-tal van de 1ste Centrale school. De uitslagen waren: Winnaarsronde: Ketelaarschool 3Tette rodeschool 1 00: Chr. HuygensschoolJul. v. Stolbergschool 11; Jul. v. Stolbergschool Weth. Westerveldschool 14; Chr. Huy gensschoolTetterodeschool 1 01; Weth. WesterveldschoolChr. Huygensschool 0—0; TetterodeschoolLinnaeusschool 1 00; Linnaeusschool 1Ketelaarschool 3 30. Tussenronde: Vondelschool 2Tetterode school ,3 40; Tetterodeschool 3—Frans Halsschool 03; le Centrale school 2Tette rodeschool 2 01; Frans HalsschoolTette rodeschool 2 11; Vondelschool 2le Cen trale school 2 11. Verliezersronde: SpaarneschoolLorentz- school 20; Rijksleerschool 1Julianaschool 80; LorentzschoolRijksleerschool 1 02; JulianaschoolRijksleerschool 2 01; Rijks leerschool 2Spaarneschool 01. De beide volleybalteams die Zondag j.l. kampioen van Nederland werden de da mes van Boemerang uit Amsterdam en de heren van RVC uit Rijswijk zullen op Vrijdag 13 Juni, tijdens de Sportweek dus, tegen elkaar uitkomen in het Krelagehuis. Biljarten NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN PAREN. In Utrecht werden de nationale kampioenschappen paren van de Nederland se Bridge Bond beëindigd. In de hoofdklasse behaalde het paar KokDekker (Amster dam) met 580 punten de titel, terwijl het Haarlemse paar FabelZijlstra met 579,5 punten op de tweede plaats eindigde. Beide paren promoveren door dit resultaat naar de meesterklasse. BRIDGEN. In Utrecht werden de natio nale kampioenschappen paren van de Nederl. Bridge Bond beëindigd. In de hoofdklasse balkampioen van Frankrijk geworden. Bor deaux, dat Rennes een 32 nederlaag toe bracht, bezet in het eindklassement de tweede plaats met 45 punten. VAN VLIET SLOEG HARRIS. De wiel renner Van Vliet won in Sheffield een sprintwedstrijd tegen Reg Harris, Pauwels (België) en Bardsley (Engeland) met acht punten. In een wedstrijd over tien ronden werd Harris eerste met 8 punten, gevolgd door Van Vliet met 6 en Bardsley met 4 punten. SITTARDIA VERLIEST VAN NORWICH CITY. In Sittard werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen Sittardia en de Engelse club Norwich City. De Engelsen wonnen de wedstrijd met 30, nadat de rust met blanke stand (00) was ingegaan. c 47. Joris Goedbloed was alleen achter ge bleven in de oude vuurtoren, waarin hij zijn geleerd bedrijf uitoefende, en hij wijd de zich nu geheel aan zijn wetenschappe lijke onderzoekingen, zoals bovenstaande prent op overtuigende wijze te zien geeft. „Het is zeer beminnelijk van dat kleine manneke Panda, om de noodzakelijke gel den even voor me bijeen te brengen," zo decht hij, terwijl hij een hartige hap van een kippenboutje nam. „Wij, verstilde ge leerden, zijn niet practisch genoeg van aard om ons met geldzaken in te laten. Het zijn nu eenmaal uitsluitend de mooiere en diepere gedachten die ons bezig hou den....". Terwijl Joris zich dus op deze wijze bezighield met de wonderen der we tenschap, verliet Panda teleurgesteld het gemeentehuis, waar de gemeenteraad juist had geweigerd om 738964 ducaten ter be schikking te stellen voor de uitvinding van een Verschijn-Machine. „Geen aardige ge meenteraad!", dacht Panda. „Ze hebben er niets voor over om de verdwenen burge meester terug te krijgen en dat leek me toch zo'n vriendelijk persoon! Ik zal het ergens anders moeten zoeken.... ik zal de familie van de burgemeester maar eens aanspreken! Dié zal toch tenminste wel belangstelling hebben voor zijn lot!" Nu, dat had de familie ook wel. Terwijl Panda op weg was naar het huis van de verdwe nen burgervader, waren juist twee van diens neven verdiept in een ingespannen, maar opgewekte beschouwing van zijn portret. „Die arme, arme oom!", zeiden zij tot elkaar. „Wat naar voor hem om zo-maar te verdwijnenmaar wat zou hij het prettig vinden om te weten, dat wij zijn huis in bezit hebben genomen en dat wij echt genieten van zijn limonade!" Werk. De Belgische industrie is thans bezig met de vervaardiging van 3750 militaire vrachtauto's, waaronder artillerie-opleg gers, die vóór 1954 geleverd moeten worden. Slechts de rembanden en kogel lagers worden hiervoor uit het buiten land ingevoerd. Bovendien heeft de Belgische industrie de fabricage terhand genomen van jeeps, waarvan er vóór November 2000 geleverd moeten worden en 2500 in de eerste maanden van 1953. Bij de vervaardiging van de militaire vrachtauto's vinden 2500 arbeiders ge durende drie jaar werk, bij die der jeeps 1500 arbeiders gedurende twee jaar. Souvereiniteit. Van de zijde van de Egyp tische ambassade te Parijs is vernomen, dat onlangs te Parijs gevoerde bespre kingen tussen vertegenwoordigers van de Japanse regering en de Egyptische ambassadeur tot erkenning van Koning Faroek als koning van Egypte en de Soedan hebben geleid. De Japanse er kenning houdt echter niet een erkenning van de Egyptische souvereiniteit over de Soedan in, aldus werd verklaard. Overeenkomst. Het regeringsgezinde Per zische blad „Bakhtaremrooz" heeft be kendgemaakt, dat de Perzische regering met een Amerikaanse maatschappij een overeenkomst heeft gesloten voor de levering van 15 millioen ton olie en vliegtuigbenzine gedurende een periode van vijf jaar. De naam van de Ameri kaanse maatschappij werd door het blad niet genoemd. Besnoeiing. Bij het begin van de debatten in de Amerikaanse Senaat over het pro gram voor hulp aan het buitenland heeft senator Tom Connally er bij zijn colle ga's op aangedrongen het program niet verder te besnoeien. Zoals bekend heeft de senaatscommissie voor de buiten landse betrekkingen, waarvan Connally voorzitter is, het door pi-esident Truman gevraagde bedrag van 7900 millioen dol lar reeds met een milliard verminderd. Een groep republikeinse senatoren heeft echter reeds voorstellen ingediend om het program nog verder te beperken met bedragen, die variëren van 500 millioen tot een milliard dollar. Geblokkeerd. Amerika heeft enige dagen geleden een bedrag van elf millioen dol lar, dat Oostenrijk nog te goed had van de rechtstreekse economische hulp voor 3951-'52, geblokkeerd. In Wenen meent men te weten, dat de Amerikaanse autoriteiten hiertoe zijn overgegaan om de Oostenrijkse regering te bewegen tot maatregelen ter ontbinding van de in Oostenrijk bestaande kartels en tot de centralisatie van economische macht. Een andere reden zou zijn het misbrui ken van E.C.A.-dollars, waarvan énige Oostenrijkse banken worden beschul digd. Smart. Te Tunis is Maandagavond mede gedeeld dat de Franse resident-generaal De Hautecloque heden naar Parijs zou vertrekken, om aldaar overleg te plegen met de Franse regering. Men meent, dat hij aan zal dringen op een spoedige vol tooiing van het Franse hervormingsplan voor Tunesië. In Tunesië is Zondag de Mohammedaanse vastenperiode begon nen. De Tunesische nationalistische par tij „Neo destour" heeft bepaald dat „er geen vreugde of vrolijkheid zal heersen in deze vastenperiode, die voor Tunesië door smart wordt overheerst". Mutaties. Het Britse ministerie van Oorlog heeft meegedeeld, dat generaal Sir John Harding, opperbevelhebber van het Britse Rijnleger, veldmaarschalk Sir William Slim met ingang van één No vember zal opvolgen als chef van de Britse imperiale generale staf. Luite nant-generaal Sir Richard Gale zal ge neraal Harding, met ingang van Sep tember, als opperbevelhebber van het Britse Rijnleger opvolgen. Beperking. De Amerikaanse republikeinse senator Carl Mundt heeft de Senaat voorgesteld de bepalingen in de wet op de defensieproductie, waarbij de invoer van zuivelproducten in de V. S. wordt beperkt, te verlengen tot 30 Juni 1953. De republikeinse afgevaardigde August Andresen heeft te kennen gegeven, dat hij een soortgelijk voorstel in het Huis van Afgevaardigden zal indienen. Vol gens deze Congresleden zou opheffing van de invoerbeperkingen „dumping" van 300 400 millioen pond buitenland se boter en kaas op de Amerikaanse markt tengevolge hebben. Aanklacht. Graziani, Mussolini's laatste minister van Defensie en eens onderko ning van Abessinië, zal worden aange klaagd wegens „rechtvaardiging van het fascisme", aldus heeft de politie te Rome meegedeeld. Met hem zouden nog drie leidende voormalige fascisten, onder wie graaf Vanni Teodorani, een neef van Mussolini, worden aangeklaagd. Volgens mededeling van de politie hebben Gra ziani en de drie anderen verleden week Donderdag bij de begrafenis van Mus solini's enige zuster, Edvige Mancini, een voor fascistische begrafenissen ka rakteristieke ceremonie gevolgd. Gra ziani werd verleden jaar zomer uit de gevangenis ontslagen na slechts enkele maanden van een gevangenisstraf van 19 jaar wegens oorlogsmisdaden te heb ben uitgezeten. Het grootste gedeelte van zijn straf was door amnesties te niet gedaan. Toren- Van het onder Sovjet-Russisch be heer staande olieveld bij Prottes, in Neder-Oostenrijk, is een volledige boor toren gestolen. De dieven die zich voor deden als door de Russen gezonden inge nieurs, braken de toren af en namen de onderdelen met zich mede. Vlucht. Maandagochtend is een bewaker van d? gevangenis te Königs-Wuster- hausen, een voorstad van Oost-Berlijn, met zeven gevangenen naar West-Ber- üjn gevlucht. De gevangenen, onder wie twee vrouv/en, waren tot dwangarbeid veroordeeld wegens overtreding van Oost-Duitse economische wetten. Legrecord. Een hen heeft Maandag te Kingsbury, in het Britse graafschap Warwickshire, in 45 minuten tien eieren gelegd. Men meent, dat dit een nieuw wereldrecord is van dezelfde hen, die reeds eerder haar soortgenoten in leg- kunst verre overtrof. Deze week worden voor de waterpolo- competitie de volgende wedstrijden ge speeld: Dinsdag 27 Mei, hoofdklasse heren: SVH 1 —Haarlem 1; tweede klasse C heren: Dolfijn 1DWR 1. Vrijdag 30 Mei, hoofdklasse heren: HZPC 1HVGB 1. Zaterdag 31 Mei, tweede klasse D heren: DWT 1—DZV 1. Afdeling B jongens: DWT—Haarlem b.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2