Een derde weg? Donderdag lijkt de maan klein Cameraman Heller zocht de zon op terwijl de sterren poker speelden Agenda voor Haarlem Zie Boven Prins Bernhard op bezoek in Limburg rHoe is het ontstaan?^ Een Eeuw geleden Wordt U gekweld Heemskerk IJmuiden „Ambrose Applejohn" door K.Z.O.S. 3 Filmen in Vogelenzang Kerkelijk Nieuws Begrafenis A. Biesheuvel Fortuin en het onfortuin Van Est beschikbaar voor Tour de France Dr. Suys: JA M Hilda Verwey-Jonker: NEEN Deskundigen belichtten de problemen van het gewest OVER DE PUTHAAK v J Eerste aardbeien „in slof" aan de markt DINSDAG 2 7 MEI 1952 In Vogelenzang hebben wij dan nu eens met eigen ogen kunnen aanschouwen waarom het maken van een film zulke enorme sommen gelds verslindt. Zoals men weet worden deze week in onze omgeving de eerste scènes van „The man who watched the trains go bv" op genomen, omdat evenals in het boek van Geor ges Simenon het verhaal in Holland begint. Er neeft daarin namelijk een gevecht plaats tussen de eerzame boekhouder Kees Popinga uit Gro ningen en zijn bedriegelijke directeur op een weg langs een kanaal, waarna de eerstgenoem de in de eerste de beste trein stapt, die hem naar Parijs kan brengen. De voorbijgaande treinen zijn voor hem altijd symbolen geweest van een groots en meeslepend leven in den vreemde. Een openbaring van bedrog en bet onverwachte bezit van een dikke stapel bank biljetten doet hem plotseling het besluit nemen zich in het lokkende avontuur te storten. Vandaar dat de Engelse filmgroep van Ray mond Stross met een complete star van tech nisch personeel en twee internationaal befaam de. sterren naar Nederland is gekomen. Met een kostbare camera voor bet maken van opnamen in technicolor. Ter assistentie had men de medewerking van Cinetonc in Amsterdam in geroepen en een grote autobus met figuranten lal en aanrukken. De Nederlandse Spoorwegen stuurden een compleet stel dieselwagens naar het station, dat nu op een dood spoor stond te wachten tot het zonnetje achter de wolken van daan zou komen. Toen de wolken eindelijk zo vriendelijk waren wat helder licht door te laten, zo om streeks kwart over acht in de morgen, kon men nog niets beginnen. De dubbelganger van Her- bert Lom verkeerde namelijk in de veronder stelling dat Vogelenzang in de buurt van Sant poort lag, betgeen een reden voor hem was in de trein naar Beverwijk te stappen. Hij arri veerde juist toen de eerste regendroppen tegen het raam tikten van café Floris de Vijfde, waar de Engelsen hun teleurstelling met een kop verse koffie probeerden weg te spoelen. Intussen had men de camera van het perron naar de Leidsevaartweg gesleept om daar een andere sccne op te nemen. Met een groot lint werd de plaats bepaald waar de titelheld zich moest opstellen. Claude Rains was voor deze gelegenheid gekleed in een te korte regenjas van blauwe gabardine, een zwarte broek, bruine handschoenen en een grijze vilthoed. Zonder bril en onder een laag schmink zag hij eruit als een ander mens, wat ook de. bedoeling was. Er barstte een bedrijvigheid los met de drukte van een onweersbui. Cameraman Otto Heller (die een beetje aan Meyer Hamel doet denken) liep als een getergde medicijnman door Claude Rains begeeft zich als Kees Popinga op weg naar het station. Men ziet hoe eerst het nummer van de scène op de filmstrook wordt vastgelegd ten behoeve van de montage. een klein glaasje naar de zon te kijken en een van zijn assistenten bepaalde terwille van dc kleursterkte de graden Kelvin van de tempe ratuur. Aan de waterkant lag nog iemand dc lucht te bestuderen. Eindelijk waren alle fac toren gunstig en kon de camera draaien. Voor het bedienen van dit apparaat waren zeker vier grote, sterke mannen nodig. Een van hen had dc nauwkeurig omschreven taak op een bepaald commando een knopje in te drukken, hetgeen hét bekende snorrende geluid ten gevolge had. Regisseur French drukte zijn bril vaster op de neus. „All right, Otto? Stand by Action!" Om onnaspeurlijke redenen moest dc wan deling van de zeven stappen tot aan het krijt streep je op de weg vier keer herhaald worden. Met behulp van met zilverpapier beplakte stukken triplex van een vierkante meter werd het weinige zonlicht sterk vermenigvuldigd. Dc mannen van Cinetone hadden bovendien een zogenaamde „handblender" bij zich, die on middellijk werd gefotografeerd omdat men dit hulpmiddel in Engeland blijkbaar niet kent. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar- gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. DINSDAG 27 MEI Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinde ren". volksvoorstelling (Comcdiai. 8.15 uur. Brinkmann: Films over Nieuw Guinea, 8.15 uur. Minerva: Populaire Chopinavond Theo van der Pas, 8.15 uur. City: „Brandende vleu gels", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het mysterie van Tanger" en ..Bud Abbott en Lou Coslello bij de marine", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ee vrouw wordt ge schonden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: ..Patrouille der verlorenen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Lach en vergeet", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Dc Straat", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tussen mid dernacht en dageraad", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 28 MEI Stadsschouwburg: „Nieuw Land", 8 uur. Minerva: Bezoek Koninklijk paar aan Ame rika, 2, 3 en 4 uur; „Zo begint het leven", 8.15 uur. Palace en Lido: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 2.15,' 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Bij mij verveel je je niet", alle leeft., 2 en 4.15 uur; „Een vrouw wordt ge- Schonden",. 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 0.15 ufcir. Dit is geen scène uit de film „The man who watched the trains go by". De vrou welijke hoofdpersoon, Martha Toren, kijkt met de mooiste ogen van de wereld be langstellend naar de resultaten van regis seur Harold French tijdens het pokeren om de tijd te korten bij het wachten op een sprankje zonneschijnDe heer French moet dit meer bij de hand hebben gehad, want hij pokert verbluffend goed. Er waren alleen al twaalf mannen gemobili seerd om deze borden vast Ie houden. Vijf minuten later zat iedereen weer gemoe dereerd aan de tafeltjes van het café. Regis seur French ging met de technici en dc script girl (het meisje dat alle bijzonderheden van kleding en dergelijke moet noteren, opdat bij voorbeeld niet iemand buiten komt met een vlinderdas als hij met een stropdas afscheid van zijn vrouw heeft genomen) een partijtje poker te spelen. Wij maakten van de gelegenheid gebruik om hem te vragen of het nu strikt noodzakelijk was al deze kosten te maken en voor die paar minuten film naar Holland te komen. Een dergelijk stationnetje en een weg langs een kanaal kan men toch in Engeland wel vinden. „Oh ycs. maar in Engeland zien de treinen er heel anders uit. Bovendien wilden we de juiste atmosfeer scheppen". En daarom zal men Claude Rains dezer dagen over de Zuidpier in ffmuiden zien fietsen, waarbij men maar moet denken dat deze episode zich afspeelt in Delfzijl! Het plan om langs de Amstcrdamsevaart te filmen heeft men opgegeven. Maar men zal wel de Amsterdamse Poort op het witte doek kun nen zien, namelijk als achtergrond van de titels en naamvermeldingen, waar in de bioscoop nooit iemand aandacht voor heelt. Het lijkt ons toch niet verstandig om een film in Holland te maken met iemand die Rains heet in de hoofdrol. NED. HERV. KERK Beroepen te Putten (3de pred. pl.) L. Blok te Kampen. Bedarikt voor Klunaert, P. J. F. Lamens te Elspeet; voor Harderwijk (3de pred. pl.) H. A. van Slooten te Wierden. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Goënga, J. P. Haspels, cand. te Bussum. die bedankte voor Anna Jacobapolder, Harmeien, Makkum, Mariën- berg, Schermerhorn, Ternaard en voor Wit- marsum. GEREF. KERKEN Art. 31 K.O. Bedankt voor Gorinchem, W. G. Raven te Voorthuizen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Tholen, I-I. Ligtenberg te Rotter dam-West en F. Mallan te Bruinisse. Ds. J. H. SILLEVIS SMITT Ds. J. H. Sillevis Smitt, hoofdvlootpredi- kant te 's-Gravenhage, die in Januari met de „Piet Hein" als geestelijk verzorger naar de Koreaanse wateren is vertrokken en ook ma rineonderdelen in de Oost heeft bezocht, is na een afwezigheid van ruim vier maanden Zaterdagmiddag per vliegtuig in Nederland teruggekeerd. Voorafgegaan door een rouwdienst in de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp werd gistermiddag op de algemene begraafplaats aldaar ter aarde besteld het sioffelijk over schot van de heer A. Biesheuvel, in leven voorzitter van de Christelijke Boeren en Tuindersbond, oud-wei houder van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude. In de rouwdienst sprak de heer J. Simons, burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude die de overledene herdacht als een mens met een brede kijk op het leven. Een ieder luisterde naar hem. In brede kring ondervond hij grote waardering. Zijn arbeid op organisatorisch gebied was groot en velen hebben dan ook de resultaten ondervonden van zijn onvermoeibare arbeid. De heer Verkuyl. secretaris van de CBTB, schetste dc heer Biesheuvel als een trouw vriend, die pal stond voor zijn idealen en van geen wijken wist. Op de Algemene Begraafplaats leidde ds. M. Ros een korte rouwdienst. De burgemees ters van Haarlemmermeer en Leimuiden, af gevaardigden van landbouworganisaties en van vele verenigingen woonden de plechtig heid bij. Eergisteravond om een uur of half elf koerste het zeegaand jachtje „Fortuin" na een pleziertocht de IJmuidense pie ren binnen en het was de bedoeling naai de kleine sluis te komen. Maar het boot je en de schipper begrepen elkaar blijk baar niet helemaal, want inplaats van bij de kleine sluis kwam de „Fortuin" onfortuinlijker wijze op het „fortstrand je" terecht de smalle blanke strook zand, die in de loop der jaren al ver scheidene zeelui verleid heeft. En daar zat de Fortuin. Direct heeft dc loodsafhaler geprobeerd het jachtje vlot te sjorren, maar daar het afgaand tij was, lukte dat niet erg en pas om drie uur in de nacht, bij opkomend water had de afhaler succes zij het ten koste van een paar boldertjes van de „Fortuin". Die is zelf haastig doorge varen naar Amsterdam. Naar wij van de zijde van de vertrouwens man in Nederland van dc organisatoren van de Tour de France, de heer R. de Grood vernemen, heeft de wielrenner Wim van Est. winnaar van de 52c derby Bordeaux Parijs, in een gesprek Maandagavond in zijn woonplaats gevoerd met ploegleider Kees Pellenaars, medegedeeld, dat hij zich gaarne candidaat stelt voor het team. dat ons land dit jaar in de Ronde van Frankrijk zal ver tegenwoordigen. Hieruit en uit het gesprek, dat Van Est in Parijs met Goddet. directeur van de Tour de France heeft gehad, mag men de conclusie trekken, dat Wim van Est, onvoorziene om standigheden voorbehouden, in Juni zal starten in de Tour de France. VOOR EUROPESE TITEL. Op de zitting van het EBU-eongres werd Willy Schagen, Nederlands bokskampioen halfzwaargewicht, aangewezen om voor de Euorpese titel in dit gewicht uit te komen tegen de Duitser Conny Rux. De ontmoeting moet binnen vier maanden worden* georganiseerd. In het tehuis der Arbeidersgemeenschap de Woodbrookers te Bentveld had afgelopen weekeinde een conferentie plaats, waarbij voor- en tegenstanders van de vredesbe weging de Derde Weg aan het woord kwamen met inleidingen tot een discussie over dit onderwerp, dat de laatste tijd in het middelpunt der belangstelling staat. Voor de vredesbeweging De Derde Weg voerde dr. J. Suys, lector aan de Amsterdamse univer siteit, het woord. Het wederwoord kwam van mevr dr. Hilda Verwey-Jonker, eertijds Nederlands afgevaardigde in de UNO-delegatie en gemeenteraadslid van Eindhoven. Hieronder volgt een beknopte weergave van de beide inleidingen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Dr. Suys verklaarde dat „de Derde Weg" in de eerste plaats een vredesbeweging js. Haar naam houdt niet in, dat er een derde weg reeds bestaat, maar veeleer, dat die nog gezocht, ja zelfs gebaand moet worden. Het mag geen middenweg en ook geen tussenweg zijn, maar een uitweg uit de vicieuze cirkel, waarin wij ons thans be vinden. De Derde Weg is niet een uiting van neu tralisme maar van onafhankelijkheid. On afhankelijkheid van de twee machtsblok ken: het Atlantisch pact en de Cominform. Het lidmaatschap van een communistische partij, die trouw aan de Cominform ver schuldigd is. is onverenigbaar met dat van de Derde Weg, al achtte spreker dit een onbehaaglijke discriminatie, temeer daar hij van de goede trouw van het merendeel der communisten overtuigd is. Deze goede trouw achtte hij ook aanwezig bij de door Rusland geleide vredesbeweging. De Derde Weg zal nochtans tot deze beweging af stand bewaren, daar ook zij niet onafhan kelijk is. Dr. Suys zeide, dat het hem speet, dat op het ogenblik het gevaar voor een volgende oorlog eerder van de V.S. dan van Rusland uitgaat. Men heeft zich in de V.S. reeds te- zeer vertrouwd gemaakt met het idee van een preventieve oorlog. Dit wijst allerminst op een misdadige inslag der Amerikanen, maar het ligt nu eenmaal in de tragische li in der politieke logica, dat een regering, die de vijand tot alles in staat acht, het tot haar plicht rekent om te overwegen of zij zel f niet de eerste slag uit zal delen nu deze zo zwaar zal tellen. Men ziet, zo zei dr. Suys, een vredesbe weging als de Derde Weg is niet overbodig. Temeer niet. daar een eventuele volgende oorlog niet alleen een staten-oorlog, maar tevens een burgeroorlog zal zijn. De Derde Weg rekent het zich dan ook tot een taak om niet alleen de internationale tegenstel lingen te overbruggen, maar ook de na- i ionaal-politieke. Zij wil daarom de ge meenschappelijke punten der partijen ac centueren. inplaats van de tegenstellingen te onderstrepen, om ze op die wijze tot. na tionale vredes-instrumenten te maken. Slechts fascistische partijen (die de spreker in ons land nog niet aanwezig acht) zon dert zij hiervan uit. daar deze zich op een immorele basis stellen. De Derde Weg accepteert de superiori teit van de Westelijke beschaving met. dit voorbehoud, dat men haar niet zonder meer op andere cultuur-milieus kan overplan ten. Met een vredesbeweging als deze kun nen wij onze beschaving echter de dienst bewijzen, waarop zij recht heeft, namelijk haar in vrede te laten bestaan, zo besloot dr. Suys. baasd te horen dat de volle maan aan de hemel niet groter lijkt dan een erwt op arm lengte afstand voor de zon geldt trouwens hetzelfde en dat be wijst dat vrijwel nie mand de proef ooit heeft genomen, hoeicel dat voor iedereen doenlijk is. Sterrenkundigen gaan ook volgens deze me thode te werk, al gebrui ken zij in plaats van een erwt een fijn optisch meetinstrument. Bij me ting blijkt dan, dat dc middellijn van de maan schijf varieert. Eén keer per 27 h dag (dit bedrag is een gemiddelde) be reikt zij een maximum- en een minimum-grootte en Donderdag 29 Mei is de datum van zo'n mini mum: de maan, die op die dag „bijna in het eerste kwartieris, lijkt dan klein. Men meet dat in onder delen van booggraden. Van zenith („punt lood recht boven ons hoofd") tot horizon meet men 90 booggraden een rech te hoek dus en nu blijkt dat de middellijn van de maanschijf onge veer een halve boog- graad bedraagt. Men zou dus 1R0 manen tegen el kaar moeten plaatsen om een parelsnoerte ma ken dat van horizon tot zenith reikt. Eén boog- graad is weer onderver deeld in 60 boogminuten, cén boog7ninuut is 60 boogseconden en zo krijgt het dus énige zin wan neer wij vertellen dat Donderdag de middellijn van de maanschijf 29 boogminuten en 32 boog seconden groot is. Maar hoe komt clat nu? De maanbol is geen bal lon die men nu eens op blaast en dan weer iets laat leeglopen: de werke lijke middellijn bedraagt 3476 kilometer-perma nent. De oorzaak van het verschijnsel ligt in de vorm van de baan, die de maan om de aarde beschrijft: deze is im mers niet cirkelvormig, maar elliptisch. In één der beide brandpunten van die ellips bevindt zich de aarde; daardoor is de maan nu eens dich ter bij ons, dan weer verder af. Dit veroor zaakt het schijnbare ver schil in afmeting. Dc astronomie heeft voor dit verschijnsel haar ei gen termen. Bevindt dc maan zich in dat punt van haar baan, dat het dichtst bij dc aarde is ge legen dan zegt men „de maan staat in het pcri- gciimhet tegenover liggende punt, zo ver mogelijk van de aarde af dus. heet apogeüm Donderdag staat dus de maan in haar apogeüm, haar afstand tot de aar de is de grootst moge lijke: ongeveer 400.000 km. (De gemiddelde af stand is 384.000 km.). Deze ivisseling in af stand heeft natuurlijk niets te maken met de schijngestalten van de maan en zij loopt er ook niet gelijk mee. Op dit ogenblik bereikt de maan haar apogeüm twee da gen voor Eerste Kwar tier: in December daar entegen zal het om streeks Laatste Kwartier gebeuren. In de sterren kunde komt dit verschil tot uiting in de verschei denheid van namen voor de diverse omloopstijden van de maan. Men noemt de tijdsduur die verloopt van nieuwe maan tot nieuwe maan: een „sy nodische" maansomloop: zij duurt 29,5 dag. Pro jecteert men echter de maanbaan tegen de ach tergrond van het met sterren bezaaide hemel gewelf dan merkt men iels heel anders: het duurt maar 27,3 dag voordat de maan na één omloop terugkeert in eenzelfde sterrenbeeld, bijvoorbeeld de Leeuw. Dit is de siderische om loopstijd". Zo kent men verder ook nog de „ano- malistische maansom loop": de tijd die de maan nodig heeft om één keer van perigeïim tot perigeiim rond te gaan: 27,5 dag. Daardoor komt het dus dat men één keer per (gemiddeld) 27.5 dag kan constateren dat de middellijn van de maan klein lijkt, zoals op 29 Mei. Op 10 Juni bereikt die middellijn de maxi mum-waarde (bijna 33 boogminuten; iets meer dus dan een halve boog- graad) G. v. W. Mevrouw Verwey-Jonker begon haar inleiding met te betogen, dat in het Westen inderdaad een grote behoefte bestaat aan een vredessbeweging. Zij stelde echter aan zulk een beweging de eis,dat zij concreet zal zijn, dat zij duidelijk doel en middelen aangeeft en uitgaat van de feiten. Men kan niet beginnen met de oorlog te veroordelen, zonder te onderzoeken wat de oorlog eigen, lijk is en hoe zij ontstaat. Volgens deze spreekster voldoet de Derde Weg niet aan de eisen, die aan een Westelijke vredesbe weging moeten worden gesteld. De Derde Weg gaat uit van de volgende veronder stellingen: Er zijn twee blokken die het politieke beeld beheersen, en de impasse kan alleen worden doorbroken door onaf hankelijke derden. Volgens spreekster is deze voorstelling een vergroving van de werkelijkheid. Er zijn meer dan twee blok ken: Er is het Mohammedaanse, er is het Zuid-Amerikaanse en er is bovendien in het Oostelijke blok een duidelijke slitsing tussen Moskou en Peking. Rusland en China vormen twee systemen met verschil lende doelstellingen en van onderscheiden origine. Daaruit is het Koreaanse avontuur ontstaan; slechts heeft de Amerikaanse tussenkomst de tegen elkaar gerichte be langengroepen van Moskou en Peking weer aan elkander gekit. Mevrouw Verwey-Jonker ontkende dat de grote tegenstelling in de wereld ligt tus sen Amerika en Rusland. Ten tijde van de Jalta-conferentie was de tegenstelling Rus- land-Engeland en dus Rusland-Europa het grootst. Zij vond haar oorzaak in vrees voor elkander. Daarna heeft Amerika, aan vankelijk onder Roosevelt geneigd tot toe geven, zijn houding gewijzigd. De Ameri kaanse buitenlandse politiek is uiterst naïef. Amerika hoopte door de UNO Rus land in bedwang te kunnen houden. De Amerikanen werden echter snel onge duldig en wrevelig, en verloren in snel tempo hun „vertrouwen in de UNO, waar voor het vertrouwen in bewapening in de plaats kwam. Daarbij kreeg Washington uit hoofde van zijn potentiële overwicht de leiding, doch het gaat nog steeds om Euro pa. Mevrouw Verwey kantte zich vervol gens tegen de gedachte aan neutraliteit. Er is een principieel verschil tussen de denkwijzen van het Oosten en het Westen. Europa hoort, wat dat betreft, bij Amerika. Er zijn dingen die boven de vrede gaan, bijvoorbeeld de vrijheid. Reeds zijn in het Oosten 100 millioen Europeanen aan de onvrijheid overgeleverd, terwille van de vrede. Spreekster was van mening dat de con flicten van vandaag nog afkomstig zijn van de oorlog, en dat de oorlogsvrees geleidelijk zal afnemen. Als voornaamste taak van een vredesbeweging ziet zij de bevordering van de Europese solidariteit. Rusland be hoeft niet expansief te zijn met zijn reus achtig achterland. De Russen zullen trach ten tot het laatste moment buiten een even tuele oorlog die wellicht in de Pacific zal uitbreken tussen Amerika en China te blijven, om dan de buit binnen te halen. Een frontaanval der Russen op Europa is niet te verwachten. De bewapening hoeft niet de oorlogsdreiging aan te wakkeren, zij kan de oorlog ook verhinderen. Een ge brek aan bewapening zou de oorlog kunnen verhaasten, zoals dat ook in 1939 gebeurde. Spreekster was overtuigd van de noodzaak tot grotere Europese zelfstandigheid tegen over Amerika, waaruit zij opnieuw conclu deerde tot de urgentie van een Europese eenheid, die volgens haar mening een socia listische orde zal moeten zijn. Op de eerste dag van het tweedaagse werkbezoek van Prins Bernhard aan Limburg werd in de Statenzaal van het Gouvernementsgebouw te Maastricht een bespreking gevoerd, waar korte inleidingen werden gehouden en over de ingeleide onderwerpen van gedachten werd geivisseld. Links op de foto Prins Bernhard. Naast hem mgr. dr. J. Hansson, Coadjutor van de Bisschop van Roermond, speciaal belast met de bestudering van hel emigratievraagstuk. Prins Bernhard is Maandagmorgen om half tien met een Dakota op het vliegveld Zuid-Limburg geland, voor een tweedaags bezoek aan Limburg. Op het vliegveld werd de Prins begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, mr. dr. F. Houben. In Maastricht, waar Prins Bernhard een half uur later aankwam, werd hij verwelkomd door een aantal wereldlijke en geestelijke autoriteiten en vertegenwoordigers uit het maatschappelijke en politieke leven. De Prins liet zich tijdens de eerste dag van zijn bezoek uitvoerig voorlichten over de vele moeilijkheden waarmee Limburg heeft te kampen: een dreigende overbevolking en de noodzaak om nog in sterker mate te in dustrialiseren en te emigreren. In de Statenzaal te Maastricht vroeg dr. E. Roemen, directeur van het Economisch Technologisch Instituut te Limburg, de aan dacht voor de bevolkingsdruk in dit ge west. De snelle bevolkingsaanwas zal, zo betoogde hij, het nodig maken dat het in dustrialisatieproces in Limburg wordt ver sneld. Over 25 jaar zal deze provincie een millioen inwoners tellen. Meer dan 45.000 man zullen binnen tien jaar nieuw werk moeten hebben of emigreren. In het in dustriële productieproces liggen nog moge lijkheden van ontwikkeling, in het agrari sche niet meer. De bevolking moet zich hierop instellen. Het technisch onderwijs zal sterk moeten groeien. Di\ Roemen hoop te dat „spoedig de technische hogeschool in het Zuiden de nodige vorming van techni- sohe leiders zal gaan verzorgen". Bij het ter sprake komen van de emigra tie merkte mgr. dr. J. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond, op, dat de Limburgers minder voelen voor emigratie dan landgenoten in andere provincies: De neveld; K. Krijger en C. Kluft, Limburger is zeer gehecht aan zijn gewest en aan zijn godsdienst. De ouders zijn bezig hun kinderen te laten gaan en menen veelal dat er nog wel werk in de mijnen te vinden zal zijn. Prof. Gelissen weidde uit over de energie voorziening en jhr. mr. ir. F. Wijkerslooth de Weerdesteyn van de Rijkswaterstaat vroeg de aandacht voor de verkeers- en waterwegen. Tot besluit van de eerste dag van zijn bezoek bezocht de Prins een aantal in dustrieën. Kosteloze inenting Van gemeentewege zal op Donderdag 29 Mei van 14 tot 14.30 uur in de St. Jo- sephziekeninrichting aan de Kcrklaan 7A te Heemskerk, gelegenheid worden gege ven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Spreekuur van burgemeester gewijzigd Met ingang van 26 Mei zal de burge meester zijn werkzaamheden hervatten. Dc spreekuren worden met ingang van deze datum gewijzigd en zullen worden gehouden iedere Dinsdag en Vrijdag van 10 tot 11 uur ten gemeentehuize. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Simon, z. van A. de Koning en G. Timmerman; Annegonda F. M., d. van K. Rinsma en A. Veenstra; Wilhelmus G. K. M., z. van H. J. Kerklaan en D. I. Huijg. OVERLEDEN: Johanna Paulina de Wildt, oud 32 jaar; Cornelis Willems. oud 74 jaar. GEHUWD: A. L. van Noort en C. Th. Zon- De uitdrukking: zij zijn over de put haak getrouwd wordt gebezigd, wan neer men spreekt over een man en een vrouw die met elkander leven zonder dat een wettig huwelijk is gesloten. Een puthaak is een lange stok met een haak waarmee men een emmer water uit de put ophaalt. Men leest nu dat oudtijds, bijvoorbeeld in Friesland, eenvoudige jongelui trouwden door over een door twee mannen vastgehouden puthaak te stappen. Dit klinkt wel heel eigenaardig, maar wie zich verdiept in oude huwe lijksgebruiken vindt telkens melding gemaakt van dergelijke ceremoniën, die waarschijnlijk resten zijn uit de tijd dat de bruid geroofd werd uit het ouderlijk huis en haar vlucht op allex-lei manieren werd belemmerd. Hoewel het voor een toneelschrijver zo langzamerhand bijzonder moeilijk gewor den is een thriller te schrijven, waarin enige originaliteit te bewonderen valt motieven als geestverschijningen, lijken in een kast, valluiken en andere stuipen-op- het-lijf-jagende attributen zijn in de loop der jaren tamelijk afgezaagd is Walter Hackett er nu alweer geruime tijd geleden met „Het avontuur van Ambrose Apple- john" voortreffelijk in geslaagd voor dit genre een geheel nieuwe intrige te beden ken. De schat van de zeerover, waarop door een bende schurken jacht wordt gemaakt, is in allerlei variaties al eens eerdei- ver toond, maar deze auteur kreeg voor het tweede bedrijf een geestige ingeving, waar door het stuk een volkomen verrassende wending neemt. Ambrose Applejohn, de nazaat van een berucht piraat, leidt op zijn kasteel een vrij rustig bestaan, onbewust van het feit, dat zich in de onmiddellijke omgeving een fabelachtige goudschat bevindt, welke door zijn bloeddorstige voorvader in vroeger eeuwen bij elkaar werd geroofd. Op zekere avond krijgt hij bezoek van een aantal ver dachte individuen, die zich onder valse voorwendsels bij hem binnen dringen en een verwoede jacht op dit fortuin ontkete nen. Ten gevolge van alle daardoor ver oorzaakte emoties valt Ambrose in een on rustige slaap, waarbij hij droomt de ge vreesde voorvader te zijn, die zich als kaperkapitein aan boord van het piraten- schip bevindt. En nu is het grappige van dit stuk, dat zijn droombeeld in het tweede bedrijf aanschouwelijk wordt voorgesteld, waarbij alle personen uit het eerste bedrijf opnieuw optreden, maar dan in een geheel andere gedaante. Zo wordt zijn nichtje de kajuitsjongen, Anna Valeska een geroofde zeemansbruid en een ander de lugubere bootsman. In het derde bedrijf zetten zij de strijd om de schat weer opgewekt voort, waarbij de bende natuurlijk het onderspit delft, nadat hieraan nog enige snaakse manipulaties met een wekker zijn vooraf gegaan. Van dit originele blijspel heeft de R.K. Toneelvereniging „Kunst zij ons streven" Zondag en Maandag in het Patronaatsge bouw, onder regie van Frans Hesmerg, een tweetal bijzonder geslaagde opvoeringen gegeven. De regisseur wist deze voorstel lingen een buitengewoon vermakelijk cachet te verlenen. Vooral in het tweede bedrijf, met de lang niet eenvoudige tafe relen van de bloedige muiterij, legde hij door de vlot verlopende mise-en-scène een uitstekende proeve van bekwaamheid af. Hij mocht hierbij ook van de zijde dei- spelers op een intelligente medewerking rekenen. In de eerste plaats van J. Haver, die eerst met een komisch inzicht de blasé landedelman gestalte gaf, om zich later als de heethoofdige piraten-kapitein van een geheel andere zijde te laten zien. Deze bul derende schelm was een knap gespeelde dubbelrol. Niet minder goed was Jo van Leeuwen als de verleidelijke Anna Valeska met haar exotische verschijning en de uit stekend volgehouden languissante spreek toon. H. van Kuyeren wist zowel de onheil spellende Ivan Borolsky als de opstandige bootsman een gevaarlijk-sinistere dreiging te verlenen en het echtpaar Van der Kolk maakte dit schurkenkwartet volledig. Me vrouw C. Vrijhoef-Zwanenburg was een gedistingeerde tante Agathe, Annie Zwa nenburg een charmant nichtje en G. Zwa nenburg de traditionele Engelse butler, zo als deze steeds statig en als het summum van onverstoorbare houterigheid over onze tonelen rondlopen. Aldus heeft de nieuwe regisseur van K.Z.O.S. zich voorgesteld in IJmuiden met een opvoering, die publiek en vereniging veel voldoening moet hebben geschonken. JAN VAN DAM. Maandagmiddag werden in Beverwijk de eerste aardbeien van de koude grond in de bekende sloffen aangevoerd. Er werd tot 330 cent per slof betaald. Uit c'c Opregte Haarlemsche Courant van 26 Mei 1852 PARIJS. De regeering gaat steeds voort met het toepassen der gestrenge verordeningen op de drukpers. Het legi- timistische orgaan La Gazette du Lan- guedoc is gewaarschuwd geworden voor den tweeden keer, waarna de hoofd redacteur heeft geweigerd verder zijne bediening waar te nemen. Het Brussel se he blad l'Indépondance Beige is oip den Post in beslag genomen omdat het een verslag bevatte van het verhandelde in de Wetgevende Vergadering De bewindslieden hebben in een moni- teur de dagbladschrijvers gewaarschuwd, zich vooral te wachten voor het mede- deelen van valsche of ormvare berigten. Het Journal des D<5bats heeft daarna aangedrongen op eene nadere verklaring omtrent den zin welke moet worden ge hecht aan de uitdrukking valscli of onwaar, en of daarmede ook bedoeld worden onwillekeurige vergissingen, die zonder kwade trouw worden begaan en die, de openbare orde niet in de waag schaal stellen. De schrijvers van het Journal des Débats merken op dat het officiële dagblad bijkans dagelijks ge noodzaakt is over te gaan tot verbete ringen van vroeger medegedeelde be rigten en dat uit deze omstandigheid blijkt, dat ook de regeering en hare handlangers niét onfeilbaar zijn.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5