Oost-Duitse regering opent zenuw-oorlog tegen Westen Brieven aan de redactie Agenda voor Velsen Agenda voor Beverwijk -Clowntje Riek Duistere verklaringen omtrent versteviging van IJzeren Gordijn Santpoort Beurs wellicht morgen of Donderdag weer open Nieuwe beroering in Zuid-Afrika 4 „Majorie" op laatste reis door de sluizen Wisselende kampioens kansen bij de LTG „Brederode" Kerkelijk Nieuws Geschil besproken in ministerraad Voor de kinderen Noodlanding in Afrika Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne DINSDAG 2 7 MEI 19 52 Gistermiddag passeerde een kreupele Panamese stomer de sluizen van IJmuiden: de „Majorie", die in het begin van dit jaar geruime tijd „omhoog" heeft gezeten op de Maasvlakte voor de ingang van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland. De „Majorie" is aanvankelijk naar Rot terdam gesleept, om daar te worden gere pareerd, maar toen dat niet lukte, heeft de maatschappij het schip van 2300 ton maar voor de sloop verkocht aan de firma Nij- kerk in Amsterdam, die hiermee als eerste Amsterdamse scheepssloper ook aan zee schepen gaat beginnen. Woningnood. Een kapper uit zijrn wo ning gezet ten behoeve van een niet nood zakelijke vestiging in de gemeente Velsen (een gepensionneerde machinist, hoe komt zo'n man aan dat huis?). Maanden staat er in de Kennemerlaan een huis leeg. De eigenaar wil het ver kopen tegen nieuwbouwprijs, dus tweemaal te duur. en woi-dt er in geholpen door de gemeente, die het niet toewijst. Die kapper moest gedwongen door de gemeente onnodige onkosten maken en een kamer huren bij een alleenwonende dame in de Kennemerlaan, daar zijn klanten uit IJmuiden na zeven niet langer naar de uithoek Driehuis wilden komen. Mensen met kinderen krijgen geen huis toegewezen en zij die nog trouwen moeten wel. De oud-N.S.B.'ers zitten grotendeels ook weer op rozen. Dergelijke toewijzingen dienen door. een grote openbare commissie te geschieden, waar de gegadigde zijn be langen persoonlijk tegen kan uiteenzetten. De Kennemerlaan wordt grotendeels be volkt door zaken die uit een ander en min der gedeelte kwamen. HARRYS SER VA AS. Velserduinweg 205, IJmuiden. Vlaggetjesdag. Het verslag over „Vlaggetjesdag" d.d. 19 dezer, brengt mij ertoe mij tot u te wenden, daar hetgeen in het cursief gedrukte gedeelte, met betrek king tot het hotel-, café- en restaurantbe drijf wordt vermeld, wel zeer ver bezijden de waarheid ligt. Het spreekt vanzelf, dat een gebeuren als de Vlaggetjesdag in ons Oud-IJmuiden velen op de been brengt, heel veel kinderen nemen deel aan de op tocht, de moeders, vriendjes en vriendin netjes gaan kijken en brengen drukte op straat. Maar gelijk het voor een winkel geldt, dat kijkers nog geen kopers zijn, zo geldt hier zeker, dat kijkers nog geen ver- teerders zijn. Zeker, met de heropbouw van Oud-IJmuiden is het treurig gesteld en ons gemeentebestuur zou het vreemdelingen verkeer zeker een grote dienst bewijzen, indien het in afwachting van de herop bouw tenminste voor een behoorlijke be strating en opruimen der ruïnes zou zorgen. Zover kan ik het naar voren gebrachte dan ook zeker onderschrijven, maar waar het gaat over de bezetting in onze bedrijven, moet ik toch enige woorden van protest laten horen. Kort en bondig kan ik u als enig hotel ter plaatse het volgende mede delen: In mijn hotel, dat maximum 25 gas ten kan herbergen, waren op Vlaggetjes dag zegge en schrijven 2 vaste gasten en alle verdere kamers en bedden waren on bezet; in ons restaurant kwamen op die drukke dag acht personen eten en des avonds hadden wij een gezelschap van zeventien personen om wat te eten en te drinken. Waar nu uw zegsman het nijpend gebrek aan hotel- en restaurant-ruimte in Oud- IJmuiden vandaan haalt is mij een raadsel, maar wel weet ik, dat een dergelijke voor dracht van zaken misleidend en ronduit onwaar is. M. J. H. HEERE. (Van redactiewege bekort.) Naschrift van de redactie: Wij bedoelden met het gewraakte verslagje te zeggen, dat er in het algemeen te weinig restaurant ruimte in IJmuiden te vinden is, waar de „passanten" op een aantrekkelijk punt een consumptie kunnen gebruiken. Bij de slui zen en op de kop van de haven ontbeert het wachtende publiek een gelegenheid, om zich, zoals bijvoorbeeld in Velserbeek, bij de pont of aan het strand, van een koele dronk te voorzien. Inderdaad heeft IJmuiden in „Augusta" een voortreffelijk hotel; als onderkomen voor de komende en gaande man zal ech ter ook de directie het niet graag willen aanmerken. Dinsdag 27 Mei Rex, 20 uur: „Palvu" met „Mijn zoons". Thalia, 20 uur: „De dochter van Rosie O'Grady". Woensdag 28 Mei: Raadhuis: van 14 tot 15 uur, spreekuur van wethouder van Onderwijs. Bethelkerk, 20 uur: Orgelconcert door Jene Meilof. Thalia, 20 uur: als Dinsdag. BERLIJN. (AFP/DPA). Het hoofd van de Oost-Duitse voorlichtingsdienst, Eisler, heeft gisteren na afloop van een kabinets zitting, meegedeeld, dat Oost-Duitsland heeft besloten, maatregelen te treffen om „het binnendringen van spionnen, sabo teurs en agenten der V.S." te voorkomen. De controle langs de zönegrcns zal worden verscherpt, aldus Eisler, die hieraan toe voegde, dat te Berlijn mogelijk ook derge lijke maatregelen zullen worden getroffen. Volgens Eisler zal het gevolg van de „conventie van Bonn" een derde wereld oorlog zijn. Hij deed een beroep op de West-Berlijnfers om tegen Westelijke „spionnagecentra" in West-Berlijn op te Kneuzingen door vallend beton De 47-jarige IJmuidenaar A. B. die slopingswerkzaamheden verrichtte aan een bunker achter de kalkzandsteenfabriek in IJmuiden, werd gisteren door een vallend stuk beton getroffen. Dokter De Vries con stateerde dat de getroffene een hoofdwond en kneuzingen aan de schouder had opge lopen. Na onderzoek in het Antonius zie kenhuis is de patiënt naar zijn woning ge bracht. Het derde is er bijnahet tweede „net niet" In Amsterdam speelde het eerste team van de lawntennisclub „Brederode" tegen Groen Wit III. Door goed spel kon een overwinning van 71 geboekt worden met de volgende détailresultaten: dr. W. J. Bonke-Jack Heuer 16, 26; A. C. van Geytenbeek-A. v. 't Hof 6—2, 2—6, 6—4; mej. K. Berghuys-mevr. B. den Ouden 75, 26, 46; mevr. H. Danner-mej. G. Nyssen 26, 57; mej. T. Roos/Hr. Met- zelaar-mevr. Moller/B. v. Leuven 57. 46; mevr. H. Danner/dr. Bonke-mevr. Den Ouden/Jack Heuer 68, 36; heren Geytenbeek en Metzelaar-heren v. Leuven en Heuer 36. 26; dames K. Berghuys en Roos-dames Moller en Nijssen 16. 1—6. Op „Brederode" had de belangrijke ont moeting plaats tussen team II en Cl. te Werve. Zou gewonnen worden dan kon men zich kampioen noemen. Helaas heeft men het niet verder kunnen brengen dan drie gewonnen partijen en daarmede is de kans op het kampioenschap wel zeer klein geworden. M. Boele-L. A. Knoop 57, 36, J. Weezenbeek-W. Beekhuizen 16. 46; mej. Cl. van Rijn-mej. J. Kolderie 68, 6--0, 62; mej. E. Ris-mej. T. Kimts 64, 75; mevr. Deerenberg/M. Boele-mej. Kolderie/D. Storm 63, 46, 57; mej. v. Rijn/J. Brunink-T. Kimts/N.N. 26, 63, 16; M. Boele/J. Brunink-hr. Beek- huizen/D. Storm 26, 62, 60, dames Deerenberg en Ris-dames Kolderie en Kimts 4—6, 4—6. Team III speelde te Amsterdam tegen Chandelle II. Door een 62 overwinning heeft dit team slechts nog een' punt nodig voor het kampioenschap. v. d. Vlies-L. Sickler 63, 63; hr. IJs- paard-K. de Boer 57, 911; mevr. IJs- paard-mej. E. v. Scherpenzeel 46, 06; mevr. Lohuis-mevr. P. Sickler 36, 16; hr. en mevr. IJspaard-mej. Scherpenzeel/ Vosman 57, 64, 46; mevr. Lohuis/v. d. Vlies-mevr. Sickler/De Boer 61. 86; heren IJspaard en v. d. Vlies-heren Sickler en Vosman 57, 64, 36; dames Lohuis en IJspaard-dames Sickler en Scherpenzeel 3—6, 5—7. Eveneens thuis speelde tenslotte team IV tegen de andere kampioenscandidaat van deze afdeling: Weesp I. Na zeer spannen de wedstrijden w.o. drie sets, zegevierde Weesp met 53. J. v. Zwieten-B. P. de Groot 36, 16; D. Granpré Molière-E. J. ten Ham 6—3, 16, 36; mej. R. Meihuizen-mevr. Ten Ham 57, 64, 64; mej. R. Poel-mevr. A. Jonker 46, 63, 64; mej. Meihui- zen/D. Granpré Molière-hr. en mevr. Ten Ham 36, 63, 16; mej. R. Poel/Fr. Muschter-mevr. Jonker/P. v. d. Kwast 62, 6heren Muschter en v. Zwieten - heren De Groot en v. d. Kwast 46, 62, 36; dames Nederkoorn en Poel-dames Jonker en Ten Ham 63, 16, 57. Hersenschudding door onoplettendheid De vierjarige H. D. uit Santpoort, die gisteren onverwacht de Hagelingerweg overstak werd aangereden door een pas serende auto. Hoewel de chauffeur krach tig remde, kon niet worden voorkomen dat het knaapje met de voorkant van de auto in aanraking kwam. Met een hoofdwonde en een lichte her senschudding is hij naar huis vervoerd. treden. Indien zij zulks niet zullen doen, aldus Eisler, „zal Oost-Duitsland maatre gelen moeten nemen, die vele moeilijkhe den voor West-Berlijn zullen betekenen Zonder in te gaan op de maatregelen, waartoe de Oost-Duitse regering heeft be sloten, zeide hij, dat zij ook voor de Oost- Duitsers in het gebied van de ongeveer duizend kilometer lange zónegrens moei lijkheden zullen veroorzaken, „dooh dit is niet te vermijden". Het Oost-Duitse kabinet gaf later een verklaring uit, waarin wordt gezegd, dat het ministerie voor staatsveiligheid order heeft gekregen maatregelen te nemen voor het verscherpen van de controle langs de grens tussen Oost- en West-Duitsland ten einde voortaan het binnendringen van „spionnen en terroristen" te voorkomen. De maatregelen zullen echter onmiddellijk worden opgeheven, als overeenstemming wordt bereikt over het houden van ver kiezingen in geheel Duitsland, aldus de Oost-Duitse regeringsverklaring. West-Duitse regeringskringen hebben verklaard, dat de Oost-Duitse verklaring is gebaseerd op „geheel verdraaide feiten". Het is juist Oost-Duitsland, dat een stroom van communistische agenten naar West-Duitsland stuurt, aldus deze kringen. Volgens het West-Duitse persbureau DPA zijn de maatregelen vastgesteld op een speciale conferentie, die Zondag en Maandag is gehouden te Karlshorst nabij Berlijn, het hoofdkwartier van de Russische controlecommissie. Een afgezant van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken was speciaal overgekomen voor deze bijeenkomst, waaraan leidende figuren van de Oost-Duitse regering had den deelgenomen, aldus DPA. Schietpartij Amei-ikaanse soldaten en leden van de Oost-Duitse vol'kspolitie hebben Maandag aan de zónegrens tussen Oost- en West- Duitsland nabij Hof (Beieren) ongeveer 15 schoten gewisseld. Geruchten over ver scheidene doden en gewonden zijn zowel door de Amerikanen als door de Oost- Duitsers tegengesproken. Duizenden Oost-Berlijners hebben giste ren deelgenomen aan betogingen langs de grens tussen Oost- en West-Berlijn. De politie van het Westelijke stadsdeel voerde versterkingen aan om aan een eventuele inval het hoofd te kunnen bieden. Verbroken De P.T.T. van West-Berlijn bericht, dat de Oost-Berlijnse P.T.T. de telefoonverbin ding tussen het Oostelijke en Westelijke deel van Berlijn heeft verbroken. Dit was, zo werd van Oostelijke zijde verklaard, nodig om „reparaties" te kunnen verrich ten. Vanmorgen zijn ook 17 telex-verbin dingen tussen West-Berlijn en West-Duits^ land verbroken. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft vandaag verklaard, dat Amerikaanse militaire patrouilles hedenochtend vroeg door gewapende Russische wachten niet zijn doorgelaten op de 160 km lange hoofd weg van Berlijn naar West-Duitsland. Doopsgezinde Broederschap. Drietal te Grouw-Irnsum: H. R. Keuning te Meppel; L. Laurense te Stavoren en W. Veen te IJmuiden. Chr. Geref. kerken. Bedankt voor Ede: M. Baan te Dordrecht. Geref. gemeenten. Beroepen te Nieuw Beijerland: M. Blok te Rotterdam-C. Hedenavond zullen de leden van de Ver eniging voor de Effectenhandel in Amster dam bijeenkomen, teneinde de situatie, ontstaan door de staking van de beurshan del, nader te bezien. Ér is een intensief contact gewees tussen de ministers van Justitie en van Financiën en het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel. Maandag is de kwestie in de ministerraad besproken. Vandaag is het contact tussen Den Haag en het bestuur van de vereniging hervat om te trachten op korte termijn tot over eenstemming te geraken. Men neemt aan, dat het vinden van een definitieve oplos sing nog geruime tijd kan vergen. Men schijnt echter een formule te hebben ge vonden de beurshandel binnen korte tijd te hervatten. Men verwacht, dat de beurs Woensdag of Donderdag weer open zal gaan. Politie greep in bij betoging tegen regering De secretaris van de Zuidafrikaanse vakvereniging van arbeiders in de kle dingindustrie, Sachs, is Maandag voor de tweede maal in drie dagen tijds gearres teerd wegens overtreding van een rege ringsbevel om geen politieke bijeenkom sten bij te wonen en zich van iedere po litieke activiteit te onthouden. Zaterdag was Sachs voor de eerste maal gearres teerd. Maandagmorgen moest hij in Jo hannesburg voor het gerecht verschijnen, waarna hij onder borgstelling op vrije voeten gesteld is. Sachs begaf zich direct na zijn vrijlating naar het raadhuis in Jo hannesburg, waar zich ongeveer 3.000 sta kende arbeiders, leden van de vakbond voor de kleding industrie, hadden verza meld om te protesteren tegen de behande ling, Sachs aangedaan. Sachs werd met gejuich begroet, toen hij de trappen voor het raadhuis beklom en inmiddels met luider stem verklaarde: „Dit is een strijd om vrijheid en recht tegen fascisme". Bo ven aan de trappen van het raadhuis staande zeide hij, nu zijn rede, die hij Za terdag had willen houden, te zullen uit spreken. tenzij de politie dit zou verhin deren. Voor hij die toespraak kon begin nen werd hij echter door zes politieman nen gearresteerd. De menigte voor het raadhuis die, voor dat Sachs verscheen, redevoeringen beluis terde, waarin de regering en in het bijzon der de minister van Justitie, Swart, werd aangevallen, demonstreerde in opgewon- de spreekkoren tegen de fascistische on derdrukkingsmethoden van regering en politie; de gehele dag bleef het rumoerig in de stad, waar alle fabrieken gesloten waren. Sachs heeft onlangs van de minis ter van Justitie aanzegging gekregen af te treden als secretaris van de vakvereni ging, waaraan hij echter niet voldaan heeft. Wensen der oppositie De leider van de Zuid-Afrikaanse op positie, Strauss, heeft verklaard, dat zijn Verenigde Partij, mocht zij na de verkie zingen aan de macht komen, de wet op de gemengde huwelijken onveranderd zal handhaven. „Deze wet is het doeltref fendst gebleken om de vermenging van de rassen te voorkomen", aldus Strauss. De groepsgebiedenwet zal in zoverre veran derd worden, dat zij aanvaardbaar zal zijn voor de naturellen. Wel wilde Strauss de wet op de bevolkingsregistratie afgeschaft zien. c Nou, dat het raak was geweest zag oom Tripje wel.Met Uetoemoe Liep hij het dorp do en overal zag hij de schade, die door de storm was aangericht. Bijna geen enkel huis was er zonder schade afgekomen, veel huizen waren helemaal in elkaar gezakt; het land, waarop de Zwartjes hun koren verbouwden, was ook voor een groot deel verwoest. En dit was eigenlijk het ergst van alles. Want nu zouden ze maar heel weinig Koren krijgen, en waarvan moesten ze nu leven? Hierover praatten oom Tripje en Oetoemoe heel ernstig met elkaar, want als hieraan niets kon worden gedaan, zou het er voor de Zwartjes lelijk uitzien! En er was ook heel wat nodig om de verwoeste huisjes weer op te bouwen. De Zwartjes hadden wel heel hard gewerkt, om hun huizen alvast weer een beetje bewoonbaar te maken, maar dat was nog niet voldoende. Er zou veel hout moeten zijn. Oom Tripje beloofde, dat hij alles zou doen, om hulp te verschaffen. Zo gauw moge lijk moest er van alles komen, wat de Zwartjes nodig hadden. Een viermotorig Brits vliegtuig, waar van sinds Maandagmiddag niets meer was vernomen, heeft een noodlanding gemaakt in Mauretanië, een gebied van Frans West- Afrika. Aan boord van het toestel bevond zich, behalve de bemanning, een twintigtal passagiers. Daar de radio van het vliegtuig niet meer werkt, weet men niet of zich pei'soonlijke ongevallen onder de inzitten den hebben voorgedaan. De reddingspo gingen-moesten gisteren bij het invallen der duisternis worden gestaakt. Aan valschermen wei-den flessen water en levensmiddelen voor de inzittenden uit geworpen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: „Flamingo" 16.300. Kotters: IJM 227 240.—, IJM 213 370.—, IJM 226 280.—, IJM 249 220.—. Aalsdljk, 25 van Antwerpen. Akkrumdijk, 25 van Aden naar Suez. Alpherat, 25 v. New Orleans n. Nederland. Alwaki, 25 v. Montevideo n. Santos. Amstelkerk, pass. 25 Las Pairnas. Arendskerk, pass. 25 Gibraltar n. Cadiz. Argos, 25 v. Beyrouth te Alexandrië. Axeldijk, pass. 24 Ceylon 1. Penang. Abbedijk, 29 v. Galveson voor Hoek van Hol land verwaoh. Alehiba. 25 v. Montevideo n. Paranagua. Aagtekerk, 24 van R'dam te Yokohama. Almkerk, 25 van Antwei-pen te Rotterdam. Ariadne, 24 van Gibraltar naar Volos. Alamak, 25 van Hamburg naar Rotterdam. Albireo, 25 van Bremen naar Antwerpen. Alblasserd'ijk, 25 van R'dam te Londen. Aldogonda, pass. 24 Tenggol. Aletta. 26 van Telokanson te Rladju verw. Aligeni, 24 150 m." N.NO. St. Paulsrock. Alioth, 25 320 m. N.NO. Fernando Noronha. Alkald. 24 80 m. ZW. Rlo de Janeiro. Almditk. 25 m. W. Brest n. Havana. Ams'eldiep, pass. 25 ei]. Wight. Amsteldijk, 25 van R'dam te Hamburg. Amste'stad, 25 op de rede v. Makassar. Arkeldijk, 25 v. Newport News n. New York. Arundo, 25 460 m. O.NO. Cp. Race. Borneo, pass. 24 Dondrahead n. Belawan. Bennekom, 24 van Amsterdam naar Valparaiso Bosehfontein, 26 v. Hamburg te Amsterdam. Breda. 26 te Rotterdam. Bali, 25 van Antwerpen te Londen. Barito, 23 te Makassar verwacht. Barumun, 25 v. Makassar n. Kolonedale. Baud. 24 v. Ambon n. Makassar. Ra wean, 25 te Soera bat a verwacht. Boskoop, 24 v. Guayaquil n. Talara. Caltex Delft, 24 v. R'dam te Sidon. Caltex Leiden, pass. 25 Malta. Caltex Pernis, 26 v. R'dam te Sidon verw. Caltex Utrecht, pass 25 Kp. Finisterre. Caltex Nederland, pass. 25 Kp. Tenez. Delft, 25 v. Trinidad naar Curasao. Diemerdijk, pass. 25 Mona Passage. Doogetiijk, 25 van Tacoma. Danae, pass. 25 Grote Belt. Duivendijk, 24 70 m. Z. Champerico. Eos, 26 dwars Kp. St. Vincent. EJinina, 25 te Pointe Noire verw. Eemdi.ik, 24 te Houston. Ena, 25 van Rotterdam naar Lyness. Edam, 25 750 m. W. Scilly's n. Halifax. Eendracht, 25 v. Hamburg te Bremen verw. Esso Den Haag, 24 100 m. O.NO. Flores. Friesland (KRL), 26 te Belawan. Farmsum, 25 380 m. N. San Miguel. Felipes; 25 v. Bangkok n. Plaöju. Gaasterkerk, 25 v. Bremen te Hamburg. Ganymedes, 25 te Ciüdad Trujilio. Garoet, 24 te Boston. Gadila, 25 dwars Malta. üroote Kerk, 26 te Cochin. Gooiland, 25 van Hamburg te Amsterdam. Gouwe, 24 v. Port Gentil te Le Havre. Hestaa, 24 te Aruba. Haarlem; 25 van San Juan n. A'dam via Antw. Heemskerk, 26 le Genua. Heelsum, 25 te New Orleans. Hector, 25 op de Weser n Nordenham. Helicon, 26 v. New York te Port au Prince. Hydra, 25 te Hamburg. Hos, 25 v. Gcnaive n. Port de Padx. Japara (KRL), 25 van Colombo n. Djibouti. Java, 26 te Gua. Johan v. Oldenbarnevelt, pass. 25 Kp. Guardafui Jagersfontein, 25 200 m. W.ZW. Walvisbaai. Japara (KPM), 26 te Menado. Kertosono, 26 v. Aden naar Djeddah. Kieldrécht, 24 te Port Swettenham. Kaimana, 26 v. Penang te Singapore. Kalabahi, 24 Soerafeaja n. Makassar. Kalinantan, 25 v. Belawar. n. Singapore. Kara ton, 24 van Makassar n. Menado. Karossa, 25 te Belawan. Kota Gede, 25 op rede Panarukan. Laagkerk, 25 v. Karachi n. Bombay. Laertes. 25 te Suez. Larenberg, 22 v. Abidjan n. Freetown. Lawak, 28 v. Manüla te Cebu. Lieve Vrouwekenk, 26 te Madras. Lissekerk, 24 v. Bona. Loenerkerk, 25 v. Genua n. Port Said. Leopoldskerk, 26 van Hamburg te Amsterdam Limburg, 25 9.50 u. van Suez. Linge, 27 v. Vaasa te Velzen verwacht. Luna, 26 van Bremen te Amsterdam. Leersum, 25 390 m. W.ZW. Lands End. Lekkerkerk, pass. 25 Sir. Messina. Lemsterkerk, 25 nog te Chittagon. Le Maire, 25 van Makassar naar Singapore. Maashaven, pass. 24 Kp. Finisterre. Malea, 25 v. Ceylon n. Mena el Ahmadii. Marken, 26 Belawan verwacht. Marpessa, 25 v. Tarakan te Singapore verw. Mataram, 25 v. Basrah n. Bahrein. Meliskerk, pass. 25 Gibraltar. Mentor, 26 v. Malta te Piraeus. Molenkerk, 24 v. W. Afrika te Amsterdam. Murena, 24 v. Fao naar Gibraltar. Markelo, 25 van Amsterdam naar Huil. Merwede, 25 te Rotterdam. Maasland, pass. 25 Cuxhaven. Mirza, 23 van Piadju. Mitra, 25 120 m. W.ZW. Ouessant. Musi, 26 van Benkulen te Padang. Noordam, pass. 25 Scilly's. Noord wijk, 24 v. Terneuzen te Huelva. Nestor, 24 van Amsterdam naar Antw. Omala, 25 van Shimonesaki naar Tarakan Ondina, 24 van Suez te Ras Sudr. Ootmarsum, 24 van Moile n. Savanna. Ophir, 26 van Singapore te Tj. Priok. Oranjefontein, 25 van Amsterdam te Hamburg. Prins Willem III, 24 in Cornwallakanaat. Parkhaven, 24 Montevideo gepass. Prir.s Fred. Hendrik, 26 v. Montreal te R'dam. Phromtis, 23 van Soerabaja naar Amsterdam. Poelau Laut, 25 op de rede v. Menado. Prins Alexander, 25 v. R'dam te Antw. Prins Willem IV, 25 v. R'dam te Londen. Prins Willem V, 25 200 m. W. Lands End. Pygmalion, 25 v. Caiupano te Port of Spain. Radja, 25 te Port Swettenham. Rempang. 26 v. Hollandia te Manokwarl verw. Roepat, 26 te Tj. Priok. Rondo, 25 van Bombay naar Calcutta. Rossum, 25 Kp. Finisterre. Rujs, 26 Hongkong verwacht. Rijnland, 25 te Sao Francisco do Sul. Rijndam. 26 van R'dam 1e New York. Reyniersz, 25 te Makassar verwacht. Roebiaih, pass. Algiers n. Halifax. Rotti, 25 van Semarang n. Panarukan. Salatiga, 25 dwars Ouessant. Stad Arnhem, pass. 25 Ouessant. BINNENLAND De Haagse recherche heeft een 35-jarige werkman' aangehouden die bekend heeft uit drie juwelierszaken in Den Haag na vernie ling van winkelruiten voor f7000 aan hor loges, juwelen en andere sieraden te hebben gestolen, Ook zijn drie helers aangehouden. Een zeer klein deel van de gestolen goederen is achterhaald. HAARLEM EN OMGEVING De ere-mcdaillc in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toege kend aan mejuffrouw M. M. van Swaemen, dienstbode bij de familie mr. C. W. P. H. Hüer te Aerdenhout. Straat Makassar, pass. 25 Sabang. Scherpendrecht, 24 v. San Pedro te Trinidad. Salland, 25 op rede 780 m. O.NO. Cp. Race. Sloterdijk. 24 te New York. Sommelsdijk, 26 v. Tampico te Mobile verw Stad Breda, 27 van Montreal te Emden verw. Stad Maassluis, 27 v. La Goulette te IJmuiden verwacht. Stad Vlaardingen, 27 16 u. v. Newport News te Nordenham verwacht. Sabang, 25 van Pbompenh naar Tj. Priok. Saroena, 25 van Piadju naar Miri. Siberoet, 24 van Gunung Si tolt n. Padang. Stad Haarlem. 24 120 m. Z.ZW. Ouessant. Stad Schiedam, 25 in Kielerkanaal. Stanvac Benakat, 23 te Sungeigerong. Swartemhond't, 25 v. Makassar n. Donggala. Tarakan, 26 v. Soerabaja te Tjilatjap. Ta wall, 26 van Semarang te Tj. Priok. Teiresias, 24 v. Liverpool n. Amsterdam. Ternate, 25 v. Bintang n. Makassar. Tabian, 25 v. Baltimore n. New Orleans. Tamo, pass. 24 23 u. Mona ell. Tero, pass. 26 3 u. Ouessant. Teucer, 24 van Glasgow naar Liverpool. Tankhaven I, 27 te Sungeigerong verwacht. Tank ha ven II, 26 v. Saigon te Haiphong. Tankhaven III, 25 v. Sungeigerong ten anker Tj. Priok. Telamc.n, 25 1e Pto. Cabello. Tjikampck. 25 van Hongkong naar Saigon. Tjiluwah, 25 v. Semarang n. Soerabaja. Tjip.ondok, 24 van Semarang n. Soerabaja. TJiwangi, 25 van Singapore naar Hongkong. Van Heutz, 24 v. Mombassa n. Zanzibar. Veendam, 26 10.30 u. Southampton verwacht. Van Outhoom, 25 te Ceram. Van Riemsdijk, 24 v. Semarang n. Soerabaja. Westerdam, 24 van New York naar R'dam. Westland, 25 v. Montevideo n. Santos. Waterland, 25 v. St. Vincent n. Montevideo. Waterman, 25 v. Quebec te R'dam. Winterswijk, 26 te en van Lissabon. Waal, pass. 25 Dover. IJsel, 25 v. Maracaïbo op rede Bachaquero. Zamrud, pass. 25 Pantellarla. Zuiderkruis, 26 e Soerabaja. Zeeland (KRL), 25 bij Flores. KLEINE VAART Arnoudspolder, vertr. 27 v. Oporto n. Antw. AU, 24 v. Guernsey n. Manchester. Appingedam, 24 van Nantes n. Bordeaux. Batavier III, 24 v. Bordeaux n. Casablanca. Birmingham, 24 van I-Iarlingen naar Leiith. Bab-T, 24- van Skutskaer n. Zaandam, Bernisse, 26 v. R'dam n. Bilbao. Cornelia b II, te Middiesbro. Corona, pass. 26 Kiel. Deneb, 26 van Brussel naar Kopenhagen. Dora, 24 v. Gothenburg te Kopenhagen. Echo, pass. 25 Lizard. Fedala, 25 v. Casablanca n. Nantes. Frisia, 26 v. Pt. Couronne te Shellhaven. Ferocia, 23 v. Bilbao te Lissabon. Geert Bodewes, 26 1000 m. N. Dakar. Haskerland, 25 v. Harlingen te Goole. Henrica 26, v. Frederikstad te Boness verw. Hoflaan, 24 v. Swansea te Sables d'Olonne. Har tel, 26 van Hamburg te Antwerpen. Joost, 24 van Obboia naar Mantyloto. Marcella, 25 v. Cardiff n. Fawley. Markab, 24 v. Rouaan n. Casablanca. Marne, 26 van Rotterdam te Hamburg. Matthew, 25 van Casablanca. Menkar, 25 van Agadlr te Nantes. Mifcab, 24 v. Bordeaux n. Casablanca. Monica, 26 van Irvine naar Belfast. May Mere, 23 v. Ibiza te Thorshaven. Mlzar, pass. 24 Finisterre. Nassauhaven, 27 v. Kopenhagen te R'dam verw. Noord, 26 te Hamburg. Nottingham. 25 v. R'dam te Harlingen. Nelly, 25 te Gothenburg. Noorderhaven, pass. 26 BrunsbOttel. Patma, 24 v. Kalmar n. Frederiksstad. Poortvliet, pass. 24 Kp. Roca. Prima, 24 v. Svendiborg n. Middiesbro. Ponlo,. 24 v. R'dam n. Antwerpen. Remmert, 24 v. Lissabon naar Oporto R. P. S., 26 van Amsterdam n. Goole. Sambre. 24 v. Parijs n. Anwerpen. Sandenburgh, 25 bij lie de Bas. Silvaplana, pass. 26 Brunsbüttel. Sirius. 24 te Londen. Spolar.da, 25 v. Liverpool te Greenock. Sporota. 25 v. Burela naar Rotterdam. Strijpe, 26 van Amsterdam te Hamburg. Tyro, pass. 25 Ouessant. Tom van der I-Ieide. 25 v. Casablanca n. Fedala. Timor, 26 van Londen naar Ronnskar. Trompenburgh, 24 van Stockholm naar R'dam Tilly, 24 Kiel gepass. n. Zaandam. Texel, 26 van Bremen naar R'dam. Walenburgh. 25 v. R'dam te Middiesbro. Westlaan. 26 te Hamburg. Westpolder. 27 v. Oporto te R'dam verw. Wiebold Bohmer, 24 v. Garston n. R'dam. SLEEPVAART Ebro. 26 van Tunis te Istanboel. Noordholland, 25 nog te Massawa. Oceaan, 25 v. Khorramshar te Rastanura. Rode Zee. n. Pto Alegre 25 10' 12" N. 53' 01" W. Thames, 25 v. Istanboul n. St. Nazaire. Witte Zee, n. Bangkok 24 lil' 51" N. 149' 12" O. Zwarte Zee. n. R'dam met ss. Errla 25 19' 41" Ncord 106' 34" West. Dinsdag 27 Mei. De Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Jantjes". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De dochter van de sheriff". Kennemer Theater, 7.30 uur: Veiligheids avond Hoogovens. Bovenzaal 't Centrum, 8 uur: Minister In 't Veld over „Woningnood en woning bouw". Woensdag 28 Mei Bioscopen als Dinsdag. Kennemer Theater, 7.30 uur: Veiligheids avond Hoogovens. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 51) Ja, inderdaad, tenzij we natuurlijk Bantock kunnen overhalen om te zeggen dat hij een zenuwinstorting heeft gehad. Dat hebben we al geprobeerd. Maar dat wil hij onder geen beding. Ik zal eens met hem gaan praten. Hij zal wel wat over Simpkins kunnen ver tellen. Wat waren de resultaten van die ontkenning om tien uur? Zijn de arbeiders inderdaad weer gerustgesteld? Simpkins had alles zó zorgvuldig voorbereid, dat zij overal wel in zouden trappen. Hier, leest u zelf maar wat we hebben laten omroepen, antwoordde de commissa ris. De mededeling werd uitgezonden uit naam van de regering. We hebben het communiqué natuurlijk zo overtuigend mogelijk opgesteld. Brannigan las aandachtig. Het is best mogelijk, dat alles nog gesust kon worden, maar toch.... Ik ben er nog niet zo zeker van. Als er geen storm ontstaat, zal me dat erg verbazen. Brannigans vrees werd bewaarheid. De gehele nacht bleef hij met enige hoge ambtenaren van het minisetrie van Arbeid bij de telefoon zitten. Uit geheel Engeland kwamen rapporten binnen. Kort na het nieuws van negen uur ***>-; cje helft van de staalarbeiders in Sheffield evi South Wales al aan het staken. De overige arbeiders wilden juist eveneens hun werk gaan neer leggen, toen het communiqué van de rege ring werd omgeroepen. Zij bleven toen wel aan het werk, doch waren bijzonder on rustig. Hier en daar waren plaatselijke stakingen ontstaan. De volgende dag was hoogst critiek. Alle kranten kwamen met grote verhalen op hun voorpagina's over het valse bericht van negen uur. Bijna ieder blad publiceer de een foto van Bantock maar aan niemand had hij een interview toegestaan. Ik heb niets te zeggen en wens geen verkla ring af te leggen, waren de enige woorden, die men uit hem had weten te krijgen. Enkele sensatiebladen drongen aan op het ontslag van enige hoog geplaatste func tionarissen van de B.B.C. en iedere krant vroeg in de meest krachtige termen naar een zorvuldig onderzoek. De gehele dag bleef de mogelijkheid van een algemene staking als een zwaard van Damocles boven Engeland hangen. Simp kins had nog nooit zó geraffineerd gehan deld. Zijn helpers verspreidden naarstig het gerucht, dat de regering tóch van plan was de lonen te verlagen. Het bericht van negen uur was alleen maar voorbarig ge weest. Daarom had men het om tien uur weer tegengesproken. Maar binnenkort zou men de lonen inderdaad met tien procent gaan verlagen. De productie begon te dalen. Er werd met weinig enthousiasme gewerkt. Overal zag men de arbeiders samenscholen. Zij bespraken het probleem of zij wel of niet zouden gaan staken. Uiteindelijk werkte de helft van het aantal arbeiders niet meer. Men begon een steeds dreigender houding aan te nemen. De regering was zich er terdege van bewust, dat de toestand hoogst critiek was. Een spoed-conferentie werd gehouden met het overkoepelende orgaan van de vakbon den. In de namiddag trokken vertegen woordigers van de vakbonden er op uit om de arbeiders over te halen weer aan het werk te gaan en het economische leven niet te saboteren. Vele arbeiders bleven eohter sceptisch, anderen waren maar half te overtuigen. Die avond gingen echter tien duizenden weer naar hun werk. De volgende morgen besloot een derde deel van de arbeiders het verzoek van de vakbondsvertegenwoordigers op te volgen en weer aan het werk te gaan. De agitators van Simpkins waren woe dend. Dé mannen, die naar hun werk te rugkeerden, werden „werktuigen van de kapitalisten" genoemd. Een klein aantal ar beiders verliet toen opnieuw het werk. Twee dagen duurde de worsteling. Toen brak plotseling het verzet. De herhaalde lijke verzekeringen van de regering, dat het volkomen onjuist was, dat de lonen verlaagd zouden worden, werden ten slotte geloofd. Men werkte weer als gewoonlijk, de rust was teruggekeerd. Slechts weinigen in den lande wisten, hoe dicht Engeland bij een algemene staking was geweest.... Simpkins had bijna de slag van zijn leven geslagen, zei de commissaris tot Brannigan. Als we er geen vermoeden van gehad hadden, waar hij op aanstuurde, was het mis gelopen. Hij heeft wel even succes gehad en het land heeft daardoor millioe- nen verloren, maar uiteindelijk werd hij toch verslagen. Hij zal nóg nijdiger zijn dan een aan geschoten tijger, merkte de hoofdinspec teur op. Ik vermoed, dat hij nu wel zal trachten het land te verlaten, maar hij zal toch nog wel proberen, ons zo veel schade te berokkenen als mogelijk is. Hij mag in geen geval ontkomen, zei Sir Dudley Chalmers met nadruik. Als hij ontkomt, kan het spel weer overnieuw be ginnen! U móét hem grijpen, Brannigan! Ik zal mijn uiterste best doen, sir. Brannigan's stem klonk vast en overtui gend. De commissaris keek hem vragend aan. U bent een merkwaardig iemand, Brannigan. U stuurt vast en zeker ergens op aan. Brannigan schudde zijn hoofd. Ja en nee, sir. Als je een man als Simpkins achtervolgt, is niets zeker. Maar ik werk inderdaad volgens enkele bepaal de vermoedens. Jk heb langdurig met Ban tock gesproken, maar ben jammer-genoeg niet veel wijzer geworden. Hoe is die kerel in hemelsnaam zo voor de gek gehouden? Simpkins had een vervalste introduc tie van de regering van India. Daaruit bleek, dat hij adviseur voor radio-aange legenheden geweest zou zijn. Hij vleide Bantock zo bijzonder met zijn microfoon techniek, dat hij helemaal ingepalmd werd door Simpkins. Ze werden zelfs goede vrienden. Binnen een week notabene! Ban tock liet hem Broadcasting House zien en vertelde hoe het nieuws gelezen werd. Hij liet hem in de controlekamer zelfs luisteren, toen hij een keer de berichten las. De rest kunt u wel raden." Maar het is toch verbluffend, dat hij zich zó goed als Bantock wist te vermom men, dat de mensen op de BBC hem on gehinderd zijn gang lieten gaan, merkte de commissaris op. „Hij imiteerde Bantock's stem voortreffelijk, nee meesterlijk! Simp kins zou op het toneel een fortuin verdiend kunnen hebben. Daar twijfel ik geen moment aan. Die stunt, zich voor Bantock uit te geven, is tot nu toe zijn meest verbluffende prestatie ge weest. Dat zette werkelijk de kroon op zijn werk! Het is bijna niet te geloven, dat hij zó geraffineerd te werk is gegaan. Met de radio bereikte hij in één klap iedereen. Hij is zo gevaarlijk als maar mogelijk is, maar tóch heb ik een zekere bewondering voor hem! Het is een bijzonder genie! Een man, die de B.B.C. zo bij de neus kan nemen, is tot alles in staat. We moeten hem arreste ren, want als bekend wordt wat werkelijk is gebeurd, lacht iedereen ons uit, en dan zijn we nog verder van huis. Dat ben ik geheel en al met u eens, antwoordde de commissaris grimmig. Leslie Bantock gaat ogenblikkelijk weg. In het parlement zijn de regering al tien vra gen gesteld. De regering durft niet het on derzoek te gelasten, waarop de kranten aandringen. We moeten dus op onze hoede blijven, dat er niets van uitlekt. Hij greep naar 'n stapel kranten. U wilt me zeker wel op de hoogte houden? Binnenkort zal er wel weer een bom barsten. Binnenkort zal er wel weer een bom barsten. Dat kon men op z'n tien vingers natellen! Brannigan dacht er, terwijl hij naar zijn bureau liep, over na wat hem te doen stond. Een sergeant kwam hem zeggen, dat Bob Arlen en zijn vrouw op hem wachtten. Laat hen binnen. Enkele ogenblikken later zaten ze in Brannigans kamer. Judith had een zwart mantelpakje aan. We vinden het helemaal niet leuk, dat u ons in tijden niet meer hebt opgezocht, zei ze betraffend, maar haar ogen lachten. Bob heeft me al die tijd als een waak hond beschermd om te voorkomen, dat mijn oom me zou ontvoeren. We zitten iedere avond thuis en kijken elkaar maar aan. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6