In de nacht vertrokken snelle loggers op weg naa rIJtn u iden Mettertijd heeft melkinrichting Velsen een central tegenover de kerk In Utrecht worden de visserij onschatbare diensten bewezen Materiaalonderzoek dringt door in de geheimen van sisal, olie, manilla, hennep en duizenden andere zaken DE EERSTE JAGERS JAGEN Vangsten na vannacht bedroevend klein TAXI NODIG? „Bertina" snel schip Vangstberichten van vannacht N.V. „VELSEN" BREIDDE ZICH UIT Leerzame „veiligheidsavond" „Tweede ploeg" naar zee „Flessenafdeling" sluitstuk van herbouw sinds de oorlog 5 Slechte oogst: gemiddeld 1 kantje! „Tepo B" finalist in Hoogoventournooi „Meer overtredingen thuis dan op de Hoogovens" „Maatjestrawlers" afgeschreven BEL 5000 DINSDAG 27 MEI 1952 (Van een verslaggever) Het heeft er vannacht op geleken, of de hele haringvloot vanavond op nieuw aan schot zou moeten gaan: de eerste resultaten van de loggers waren, toen er vanmorgen om één uur „gehaald" werd, allerbedroevendst. Enkele schepen maakten een half mandje makreel buit en helemaal geen haring, andere haalden twee, hooguit drie kantjes uit de netten. Tot om vier uur de VL. 85 „Bertina", deel uitmakend van de combinatie „Kwak- kelstein" verklapte, dat hij met de totale vangst van zeven schepen (13 kantjes) op de thuisreis was. Even later bleek, dat ook de „Kees" van de Combinatie CITO op volle kracht naar de wal joeg. Over de vangst wilde de schipper niets loslaten en zijn positie was eveneens duister. Vanmorgen in de ijle schemer van de nieuwe dag, die volgde op een nacht vol geruis van wind en golven, zijn de eerste haringen uit de donkei-e zee gekomen. Na bij de Grote Vissersbank, om en de bij de 56e breedtegraad. Al kort na middernacht is de bemanning gewekt met de enerverende kreet, die over alle schepen klonk in de logiezen voor en achter ,,'aelééééé Halen! Het grote moment was er. Er zijn gauw een paar sigaretten ge draaid uit de donkerblauwe pakjes zware shag. De reepschietertjes zijn met de slaap in de ogen en krampen van de zeeziekte nog in de maagstreek in hun oliegoed ge doken en stommelend is de manschap naar boven gegaan langs de kombuis, waar het water al opstaat voor het eerste „bakkie" voor straks, als het schot te boord is. Schot is te boord En met de haringvlag nog in de voor mast, als een ijle schim tegen de langzaam- opklarende nachthemel, is er gehaald. De bleke Schotse blazen, die de nacht door de vleet drijvende hebben gehouden, zijn weer naar binnen getrokken en het lange, 1800 meter tellende net, is over de rollen aan stuurboord binnengehaald, boven de uit gezette last. Daar is de eerste haring! De eerste zil veren haring, die nastuipt in de doodstrijd met de kieuwen achter de katoenen mazen. Het is weinig, te weinig. De handen van de matroos pakken het net en ranselen er de haring uit, die klet send in de last valt, kloeke haring, vers en nieuw als het pasbegonnen seizoen, maar veel te weinig. Van de buitenbrug van de loggers af of door de wijd-opengeschoven brug-raampjes hebben de schippers dit wondermooie spel op het dek aangezien met de bevrediging, die dit harde beroep telkens weer geeft: de eerste haring tuimelde in de last en nog steeds werd het net verder binnengehaald, meter voor meter, hier en daar met haring, die straks aan de wal twee kwartjes of meer per stuk gaat opbrengen. Overal rondom Overal rondom branden de lichtjes op de loggers en het stakelen, dat de hele nacht geduurd heeft om eventueel-passe- rende schepen te vertellen, dat er gevist werd, is nu gedoofd. Boven het werkdek glinsteren de sterke lampen. De mannen slaan door, in een cadans," die af en toe onderbroken wordt door de kreten, die bij dit werk horen: „Slaen, die 'aering". „Slaet die 'aering d'r oit". En onderwijl zit het reepschietertje in zijn stijve nieuwe oliejas in het reepgat, waar hij de binnenkomende reep netjes oprolt, zoals hij wordt doorgegeven door de winch. Hij vóelt zich. Hij is een lid van de bemanning gewor den en straks zal de schipper hem over de krullebol strijken en hem zeggen, dat het „netjes edaen" was, voor de eerste keer. Kaken en warren De haring is gekaakt. Vlug en handig met de zekere snede van de vlijmende mesjes zijn de ingewanden er uitgehaald. Bloederig werk, dat het stukje van het werkdek vlak tegen de brug volspat met ingewanden en vuil. Daarna is de gekaakte haring in de warrebak geschept, om ze innig met het grove zout te vermengen. En dan in de tonnen netjes op elkaar, tot er zo'n 900 in elk kantje liggen. Jagers langszij In de schemering zijn de jagers langzij gekomen hoog oprijzend op de woelige zee, dan weer diep-dalend in de golf- valleien. Handig zijn de paar kantjes over- gegeven op de schepen, die klaar liggen om full-speed naar de havens te stomen, want zelfs deze geringe vangst kan de moeite van de thuisreis waard zijn. Morgen haring in het land! Wie zal het winnen? Vannacht zijn nabij de'56e breedtegraad de volgende vangsten door de haringvloot gemeld: KW KW KW KW KW KW KW 42: 2 kantjes; 43: 1 kantje; 50: 2 kantjes; 22: 2 kantjes; 45: 2 kantjes; 65: 3 kantjes; 70: 7 kantjes; KW 129:11 kantjes; KW 163: 4 kantjes; KW 161: 8 kantjes; KW 56: 2 kantjes; KW 124: 7 kantjes; KW 170: 4 kantjes. De volgende schepen hadden geen vangst of alleen maar een paar mandjes makreel: KW 14, 23 25, 2, 3, 5, 47, 54, 18, 67, 86, 144, 20, 29, 32, 49, 78, 44, 176, 173, IJM 75, IJM 283, SCH 36, SCH 353, KW 30, 167. Gemid delde vangst 1 kantje! Inmiddels is ook de logger „Kees" (KW 124) onder schipper H. v. Beelen er tussen uit getrokken met liefst 43 kantjes. Dit kan onmogelijk de vangst van de CITO- combinatie zijn, want de schepen hebben dit aantal zeker niet buitgemaakt, zodat moet worden aangenomen, dat de „Kees" ook vangsten van andere loggers aan boord heeft. Het schip vaart 10 mijl. Van de Scheveningse vloot is thuissto- mende de SCH 160 met 26 kantjes, de vangst van de combinatie v.h. F. Vrolijk. Nadat Zaterdagmiddag voor de A-af deling van het Hoogoven voetbaltournooi de laatste wedstrijd in de tweede ronde was gespeeld tussen C.W. Boys II en H.O. Biggen I, welke na driemaal strafschoppen nemen de C.W. Boys in de volgende ronde bracht, is Maandagavond de derde ronde begonnen. Voorts werd gespeeld de halve eindstrijd in de B-afdeling tussen „Tepo" en „Bouw", alsmede een ontmoeting voor de halve com petitie in de C-afdeling tussen Tweede Jeugd en Mekog Oudjes. De ontmoeting voor de Holland li-beker van Tepo tegen Bouw was zwaar: de te genstanders waren evenveel waard. Over alle linies waren beide ploegen van vrijwel gelijke kracht zodat er volop spanning was. Nadat de terreinpolitie (Tepo) in de eerste helft de leiding had genomen waren er voor Bouw nog kansen te over om gelijk te maken. Maar de voorhoede van de ploeg der timmer- en andere lieden bleek niet bij machte de politiemannen te verschal ken, zodat Tepo zich met 1-0 in de eind strijd plaatste. De volgende ontmoeting in de C-afdeling was van geheel ander karakter. Hoewel Tweede Jeugd in gemiddelde leeftijd (sa men 511 jaar) veel ouder is dan de zich „Oudjes" noemende Mekog-ploeg (en de wind mee had) was d'e „jeugdige" aan- valsllnie gevaarlijker. De rust ging met 0-0 in. Direct na de hervatting echter had Tweede Jeugd succes toen Edel een schot loste, dat doel trof (1-0). Mekog Oudjes trachtte met ver opdringen het sipel te ver plaatsen en de kansen te doen keren, doch de kansen werden vaak „meesterlijk" ver knoeid. De „jeugd"-uitvallen werden beter afgewerkt en na 20 minuten was het rechts buiten Worst, die scherp voorzette. De Mekog-doelman wilde de bal onderschep pen maar draaide ermee in het doel, zodat de „jeugdige" voetballers met 2-0 voor stonden. Wat de „Oudjes" ook probeerden, de jeugdige defensie liet zich niet intimi deren. Tweede Jeugd won dus ook de tweede wedstrijd. Langzamerhand komt het einde naderbij van de wedstrijden om de Holland I-beker in de A-afdeling. De eerste ontmoeting van Maandagavond tussen twee ploegen van de Staalfabrieken was al karakteristiek voor de eindspurt want nog twee weken en dan kunnen de finalisten bekend zijn. Stafa-boys en Vuurvreters werd een wat forse maar toch faire wedstrijd, waarbij het spel zich in hoofdzaak tot het middenveld bepaalde. De Stafa-voorhoede speelde ech ter te veel in de breedte en met verre schoten viel ook al weinig te bereiken. De Vuurvreters-aanval was wel aggressiever, doch ook hier vlotte het niet met de afwer king. Na 25 minuten kreeg Stafa-boys een opgelegde kans uit een strakke voorzet van rechts maar de hele voorhoede miste. Na de hervatting opende Vuurvreters een offensief zonder tot scoren te komen. Na tien minuten schoot de rechtsbuiten van Stafa in; de bal ging langs de lat en ook de rechtsbuiten trapte direct de bal in op nieuw langs de lat waarna de Vuurvreters- spil het leder wegwerkte. Pas na 18 minu ten zette de Stafa-linksbuiten goed voor; de verdediging miste en de midvoor had de bal maar voor het inleggen (1-0). Hoewel Vuurvreters nog trachtte gelijk te maken, bleef het bij deze uitslag. De Burgemeester neemt een kijkje in de zojuist door hem geopende fabriek. Met een kort inleidend woord opende de bedrijfsdirecteur van de K.N.H.S., ir. F. W. E. Spies gistera\Tond in het Kennemer Theater te Beverwijk de eerste van een serie van drie veiligheidsavonden in dit theater. Het was volgens de heer Spies ge bleken, dat op veiligheidsgebied meer on regelmatigheden thuis, dan op het Hoog- ovenbedrijf gebeurden. Als voorbeeld daarvan werden enkele schetsjes opgevoerd, die door de veilig heidsinspecteur, de heer Van der Wall, op deskundige wijze toegelicht en aan elkaar gelijmd werden. De heer Van der Wall legde een probleem ahn de zaal voor, dat door de toneelstukjes op soms humoristi sche wijze werd opgelost. Na de pauze trad de 12-jarige Tiny Vlaming op, die op vlotte wijze enkele jodel-liedjes in de trant van Olga Lowina bracht. Als dank ontving zij uit handen van de heer Van der Wall een bos bloemen (en de opmer king, dat zij de jodelschool niet meer be hoefde te bezoeken). Vervolgens nodigde hij een zes-tal bazen uit verschillende bedrijfs-afdelingen uit, om op het podium plaats te nemen (het geen zij na rijp beraad en a raison van een goede sigaar dan maar deden). Een zeer leerzaam en interessant probleem werd hen door een kwasi-opzichter en -baas voorgespeeld en hierop moesten de bazen een beslissing nemen, hoe zij een dergelijk geval zouden beoordelen. Na een concentratie-pauze van enkele minuten, werd het geval toen besproken en de beate oplossing gezocht. Een serie voorvallen uit het dagelijks leven van de Veiligheids dienst, op komische wijze vertolkt door enkele personeelsleden, maakte dit zeer leerrijke programma vol. Met het zingen van het veiligheidslied werd deze eerste veiligheidsavond besloten. Muzikale mede werking verleende de band van Johnny "Westerman op passende wijze. Vanmorgen is de tweede ploeg haring- loggers uit IJmuiden en Scheveningen naar zee vertrokken. Uit IJmuiden voeren, ditmaal met aan zienlijk minder kijkers langs de wal dan Zaterdagmiddag vijf loggers (KW 15, 138, 168, 73 en de IJM. 74), uit de haven van Scheveningen voeren in totaal 33 loggers naar de haringgronden, straks gevolgd door 23 schepen, die nu nog niet varensrêe zijn. Inmiddels zien de Scheveningse vangst- berichten van vannacht er ook niet al te florissant uit: SCH 200 geen vangst, SCH 245 1 k., SCH 254 geen vangst, SCH 342 geen vangst, SCH 402 1 k., SCH 412 1 k., SCH 159 1 k., SCH 229 1 k., SCH 263 2 k„ SCH 339 geen vangst, SCH 365 1 k., SCH 23 geen vangst, SCH 104 3 k., SCH 264, SCH 40 en SCH 49 geen vangst, SCH 99 1 k., SCH 132 en SCH 233 geen vangst, SCH 285 2 k., SCH 5 1 k., SCH 15 1 k., SCH 25 1 k., SCH 37 2 k., SCH 45 1 k., SCH 84 k., SCH 130 en SCH 236 geen vangst, SCH 250 1 k., SCH 310 en SCH 3.12 geen vangst, SCH 399 1 k., SCH 20 geen vangst, SCH 223 5 k., SCH 314 geen vangst, SCH 79 1 k., SCH 141 5 k-, SCH 361 geen vangst, SCH 7 sleept SCH 201, SCH 64 4 k., SCH 66 2 k., SCH 89 2 k., SCH 95 geen vangst, SCH 103 3 k., SCH 140 5 k., SCH 180 4 k., SCH 242 5 k., SCH 275 3 k., SCH 6 geen vangst, SCH 14 1 k., SCH 47 geen vangst, SCH 110 2 k., SCH 325 en SCH 333 geen vangst, VL 56 geen vangst. De beide maatjestrawlers „Adjowïco" en „Abraham" kunnen gevoeglijk afgeschreven worden als haringjagers we nemen op grond van diverse inlichtingen aan. dat de schippers de jacht op Hollandse Nieuwe hebben opgegeven en overgegaan zijn op de verse vis. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Zondag aangekomen het Finse s.s. „Ka- trina", dat van de Finse haven Mantyluoto een lading van 597 vadem hout aanvoerde. ORGELCON CERT Jene Meilof, een der organisten van de Bethelkerk, geeft Woensdag 28 Mei a.s. een orgelconcert in het kerkgebouw. Het programma vermeldt: Psalm van J. P. SweelinckToccata in e-moll en c-dur van J. Pachelbel, alsmede de Suite in d-moll van dezelfde componist, benevens vier werken van Joh. Seb. Bach, namelijk Fuga in c-moll, Concerto in c-dur, Trio in d-moll en Praeludium met fuga in b-moll. ADVERTENTIE „Ta-pi-re" besloot het Suomi- winterseizoen De athleten en vrienden van „Suomi" komen meestal tijdens het winterseizoen bijeen voor een clubavond, die bijdraagt tot de onderlinge band. Deze traditie bleef de feestcommissie van „Suomi", met de naam „Ta-pi-re" (T. v. d. Werff, P. Koeten, R. van Aalst) na de ge houden nieuwelingenwedstrijden Zondag avond in het Staten'huis trouw. Zoals altijd was er van de Suomi-familie weer veel belangstelling. De voorzitter, de heer H. J. Klaver, was de tolk van allen, toen hij „Tapire" bedankte voor al het uit stekende werk om de clubavonden tot een vriendschapsfeest te maken en hierdoor mede te werken aan de bloei van de ver eniging. Hoewel het nieuwe athletiekseizoen in middels is begonnen en verschillende Suo- mi-leden reeds diverse fraaie resultaten hebben behaald, uitte de heer Klaver de wens, dat alle leden zich tijdens het nieuwe baanseizoen ten volle zouden geven. Welis waar bezit „Suomi" al een goede naam in de Nederlandse en in geringere mate in buitenlandse athletiekkringen, doch elk jaar opnieuw kan deze met medewerking van alle leden nog in aanzien stijgen. „Tapire" had weer voor een veelzijdig, afwisselend programma gezorgd met mu ziek, dans, voordracht en het onontbeer lijke kienspel. Het was weer een prettige, gezellige bijeenkomst, die het Suomi-win- terseizoen een goed besluit gaf. Een van de weinige dames, die gistermiddag door de nieuwbouw van de N.V. Melk inrichting „Velsen" kuierden om op uitnodiging van de trotse directie deze uitbreiding te komen bekijken, heeft een kort ogenblik bij de grote fiessenspoelinstallatie verwijld, kennelijk met de wens „ook zo'n ding" in de bijkeuken te laten installeren om der wille van de dagelijkse afwas. En burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen, die door een druk op de knop de officiële opening van het splinternieuwe gebouw bij de oude fabriek verrichtte voelde zich weliswaar wat onwennig "tussen al die melk („Ik heb, geloof ik, sinds mijn eerste jaar nooit meer melk gedronken"), maar hij was toch vol waardering voor de hypermoderne outillage van dit Velsense bedrijf, dat in 1952 een omzet denkt te bereiken van liefst twintig millioen liter en twaalf millioen flessen melk. Inderdaad is er na het moment, dat d'e Duitsers uit Velsen-Noord verdwenen, het één en ander opgeknapt op het stukje ter rein, waar zich aan de Noordelijke kanaal oever sinds jaar en dag de Melkinrichting Velsen verhief als een bescheiden broeder in de rij der omliggende, machtige in dustrieën. Uit de puinhopen van het oude fabriekje is allengs een uitstekend geoutilleerd be drijf gegroeid, waaraan dan gistermiddag de sluitsteen is toegevoegd in de vorm van een afdeling „flessenmelk", die als de mo dernste uit de verre omtrek geldt. Zonder dat een menselijke hand ze aanraakt wor den de litersflessen daar achtereenvolgens voorgespoeld, grondig in- en uitwendig gewassen, gedroogd en op de lopende band naar de vulmachine geschoven. Die zuigt ze eerst luchtledig, zodat de melk er vanzelf uit het reservoir erboven invloeit en dan komt er tenslotte nog een keurig (eigenge maakte) capsule overheen met de dag van fabricage erin geponsd. En een handige knaap, waarvan er maar een paar nodig zijn om de hele installatie aan de gang te houden, wipt ze in de metalen „mandjes", waarna zij klaar zijn voor verzending, of als dat niet direct mogelijk is, voor opslag in een geducht-koele ruimte. Als een loggerschipper-eigenaar in vroeger tijden een klos garen kocht, probeerde hij het allereerst op sterkte door het met de hand stuk te trekken of door er een bepaald gewicht aan te hangen om te zien, wat „het hebben kon". Over het materiaal kon hij zich verder geen oordeel vormen. Als een taner cachou inkocht, likte hij er aan en als z'n tong flink bij elkaar trok van het looizuur, kon de handelaar er haast wel zeker van zijn, dat het partijtje verkocht was. Carbolineum, teer of lijnolie waren op deze simpele mander haast niet te keuren en dit alles was een zaak van het meest wankele vertrouwen. Maar Katwijk komt de eer toe, dat het dr. G. C. A. van Dorp onder zijn gasten kreeg, die het materiaal-onderzoek voor de visserij als eerste langs wetenschappelijke weg ter hand nam. En sindsdien is er een evolutie doorgemaakt, die geleid heeft tot een omvangrijk laboratorium voor het onderzoek van materialen, waar de insiders onmiddellijk de naam van dr. J. Olie jr. aan verbinden de grijze veteraan, die al zo heel veel werk heeft verzet voor dit onderzoek, dat voor de Neder landse visserij van onschatbare waarde is geweest. Hoe men zich de uitrusting van de Amerikaanse infanterist in de naaste toekoms voorstelt is omschreven in een artikel in het Amerikaanse „Mechanic Illustrates Magazine". Hoofd en lichaam, van de soldaten zullen beschermd zijn door pantsers vervaardigd van een nieuw soort plastic, dat tweemaal zo sterk, doch slechts half zc zwaar is als staal. De uniformjas is voorzien van vakken, gemaakt van kogelvrij plasticmateriaal dat aan de binnenzijde is voorzien van kussens van schuimrubber. Aan de Maliebaan in Utrecht wordt met dit laboratorium „geld verdiend" niet in de gebruikelijke zin des woords maar in direct: het is moeilijk te schatten hoeveel dit laboratorium helpt besparen voor de genen, die nu zeker weten het beste van het beste aan te schaffen voor de toch al zo peperdure vloot. Het werk van het Utrechtse laboratorium is veelomvattend het bestrijkt het ganse gebied der visserij-materialen. Er kwam bijvoorbeeld uit de bus, dat een gebruikt net na het seizoen het best in een oplossing van Vz a 1 deel sterke ammoniak op 100 delen water kan worden uitgespoeld; er werd na lang dokteren gevonden, dat een getaand net na een behandeling met koper vitriool onverklaarbare defecten ging ver tonen vermoedelijk als gevolg van de zure vitrioolresten die de vezel aantasten. Maar ook, dat dit bezwaar de wereld uit was, zodra aan de vitriooloplossing wat ammoniak werd toegevoegd. En de zoet water visserij voer er wel bij. De zeevisserij had echter ook wel oren naar een eenvoudig ezelsbruggetje. Weer is er gezocht, tot men de chromering van het net dat is de behandeling van het getaande want met kalium- of natriumbi- chromaatoplossing onder de knie kreeg. Hierdoor is het bijvoorbeeld mogelijk ge worden, dat de Schotse vleet (niet geoliede, maar alleen getaande netten) aan boord niet meer „her-getaand" hoeft te worden. Dat oliën is ook al een lastige zaak ge weest: vroeger regende de lijnolie er tij dens het drogen al te graag uit als de net ten in het duin of op de hei lagen. Maar op het „lab" werd geprobeerd, die gevaar lijke droog-periode in te korten. En dat lukte, want door bijmenging van 10 a 15 faktor-olie (een gemodificeerd lijnoliepro duct) kan het net in één a twee dagen zover droog zijn, dat de regen geen schade meer kan aanrichten en dat ook het hart van het garen door en door droog is. Zo is er nog heel veel, dat het laborato rium voor materiaal-onderzoek voor het bedrijf uitkient we denken aan het on derzoek van cachou, het hechtvermogen van looizuur op katoen en de vezelsoorten en hun gedrag in het water. Vlas of hennep? Onder de microscoop kan bijvoorbeeld worden uitgemaakt, of men met vlas of met hennep te maken heeft of het manilla of sisal is (wat met het blote oog haast niet te onderscheiden is, vooral als er meng producten worden getoond). Daar de manillapositie sinds de bevrij ding ronduit bedroevend is gebleven, is het geen wonder dat het proefstation zich in tensief bezig heeft gehouden met de kunst matige vervolmaking van sisalgarens en sisalbouw. Naphteenzuur-verbindingen van zink en koper zijn in Denemarken en Amerika al lang in gebruik voor verduurzaming van touwwerk, maar die stoffen waren in ons land niet zo gemakkelijk te krijgen, al had de B.P.M. wel de beschikking over de grondstof: naphteen. Er is daarmee toen grondig geprobeerd en geëxperimenteerd en de Utrechtse chemici kwamen tot de conclusie, dat de diverse naphtenaten de sisal een kwaliteit „bijbrengen", die vaak niet voor die van de manilla onderdoet. VISSERIJBERICHT URK 23 Mei 1952 Vrijdag werd door 123 vaartuigen aange voerd: 15.924 p. kuilpaling f 0.88—f 1,17 p. p.; 1917 p. lijnpaling f 1,18f 1.34 p. p.; 1284 bak ken nest f2,56—f2,76 per bak. 24 Mei 1952 Zaterdag werd door 132 vaartuigen aan gevoerd: 16.343 pond kuilpaling, prijs f 0,95 f 1,05 per pond; 556 pond lijnaal, prijs f 1,18 f 1,40 per pond en 820 bak nest, prijs f2,50 per bak van 37'As kg. Velsen centrum van groot rayon Dat de heer W. Fontijn als directeur van „Velsen" blij met deze perfectionnering van zijn fabriek was, bleek wel uit het wel komstwoord, dat hij tot de schare genodig den richtte: „Deze dag getuigt van uiter lijk en innerlijk herstel. In October 1945 zijn we begonnen op de puinhopen, in 1948 volgde de fusie met de IJmuidense fabriek „Gemeenschappelijk Belang" en vorig jaar kwam de Beverwijkse inrichting „Meijendel" er als derde bij. Zodat uit Velsen thans een groot rayon van melk wordt voorzien en de sterk stijgende om zet deze vernieuwing wettigde". Speciale dank kwam in dit verband de de hoogbejaarde president-commissaris van de vennootschap, de heer D. Bus toe, die ettelijke keren zijn stimulans aan de groei van het bedrijf heeft meegegeven. De heer Fontijn deelcle voorts mede, dat voor het zover is, de melkvoorziening in de drie gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk nu wel van alle moderne ga ranties is voorzien. Wij hoorden inmiddels tijdens de wandeling door de fabriek, dat deze centralisatie een kwestie is van onge veer vijf jaar: tegenover de Katholieke Pastorie aan de Wijkerstraatweg heeft de N.V. 6000 vierkante meter grond gereser veerd en daar zal mettertijd Velsens enige en grote melkfabriek verrijzen. Druk op de knop De burgemeester herinnerde zich duide lijk een van de eerste bezoeken, die hij als burgemeester van Velsen aflegde, deze fa- fabriek gold, en hij herinnerde in dat ver band terloops aan de droeve tijd, die spe ciaal Velsen-Noord heeft gekend: het haast volledige herstel kan een iegelijk met ge paste trots vervullen. Dankbaar was mr. Kwint de N.V. voor de verrijking met deze moderne uitbreiding, die in feite een ver rijking van de gemeente is, daar het be drijf op gemeentegrond is neergezet. En de hulde van de heer Fontijn aan het adres van de heer Bus kon de burgemeester dub bel en dwars onderstrepen: het zal zelden voorkomen, dat iemand van 87 jaar zo fit is en nog zoveel stuwend werk verzet. Vervolgens heeft de burgemeester door op een knop te drukken de afdeling „fles senmelk" aan het werk gezet en maakten de gasten een wandeling door de fabriek, waarbij de vele aanwezige Friezen hun hart ophaalden aan de uiterste hygiëne in dit wereldje van „molke" en „bütter". Spreekt meer aan dan „Breedband" Nadien is er door ettelijke sprekers nog het woord gevoerd in de tot salle-de-ré- ception omgetoverde en van geurende bloemstukken voorziene „flessenontvangst". De heer Bus wenste in een korte speech ge luk, de heer P. Stienstra complimenteerde als oud-chef van de heer Fontijn zijn.pupil met het resultaat van vasthoudendheid, als bestuurslid van de Vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne sprak de heer J. van Hoepen en ook de architect voerde het woord, waarna de aannemer met een hartelijk begeleidend woord het ontwerp van een herinneringsbord aan deze openingsdag offreerde. Wethouder W. Ves- sies van Beverwijk bracht de waardering van het Beverwijkse gemeentebestuur over en namens de winkeliersvereniging Velsen- Noord sprak de heer A. Langkemper, zeg gende, dat deze uiting van industrialisatie de gewone man meer aanspreekt dan die van bijvoorbeeld de „Breedband", omdat de vertegenwoordigers van de melkinrichting elke dag aan de deur komen. En hij zou zelf wel in dit propere bedrijf willen werken, zei de heer Langkemper. Ook namens de melkdétaillisten is het woord gevoerd door de heer Gerritsen de Coöpera tieve Melkcentrale had de heer A. van der Heiden afgevaardigd en zo heeft deze of ficiële, kleine plechtigheid tot diep in de middag voortgeduurd. Gelukkig had de directie haar gasthen aangeraden eventuele auto's op het Zuidelijk Pontplein neer te zetten, zodat zij de opstopping bij de pont omzeilden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7