„Adriana" is dezelfde als de „Grietje" „Stormvogels" lijkt de beste papieren te hebben voor de eerste klas OMO en zeep zijn doodsvijanden Agenda voor Velsen Kennemer c, Lantaarn Predikbeurten TAXI NODIG? Vergeet het nooit Santpoort 8 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Metamorphoses in de visserij maken een schip vaak volkomen onherkenbaar „Vlaggetjesdag" eindigde met een wimpel Als de voorhoede haar naam eer aandoet BEL 5000 Nederlanders gaan baggeren in Brazilië C. de Greef jubileerde bij Van Gelder Zonen Nieuwe, bijgewerkte schepengids Gouden huwelijksfeest Hervormd Santpoort streeft naar twee kerken Z A T E R D A G 3 1 M E I 19 5 2 In 1910 kondigde zich in Scheveningen een nieuwe rederij aan: Jac. Joh. van der Zwan kocht twee houten zeilloggers aan: de „Johannes Franciscus" (SCH 350), waar Teunis Vink schipper op werd en de „Twee Maria's" (SCH 384) onder schipper Teunis Bruin. Er kwam nog een bomschuit bij, de „Vrouw Maria" (SCH 59), die tevoren „De Vrouw Adriana" had geheten en als zodanig door J. J. van der Zwan J. M. Letsch werd geëxploiteerd. Deze rederij van drie schepen liet twee jaar na de oprichting een nieuwe stalen logger bouwen bij A. de Jong in Vlaar- dingen en toen de nieuweling klaar was, ging schipper Cornelis Leendert den Heijer er voor de eerste maal mee ter haringvis serij. „Adriana" (SCH 347) was z'n eerste naam. De Maria's waren van de vloot af gevoerd; behalve de Adriana was alleen nog de „Johannes Franciscus" van de partij. Dit schip was van hout en moest op die duur uit het bedrijf genomen worden. Twee nieuwgebouwde schepen kwamen er voor in de plaats, de Albert (SCH 251) en de Nelly (SCH 201). In 1919 veranderde de firmanaam in J. J. van der Zwan Zonen, toen had men vier loggers beschikbaar; de Nelly SCH 186 onder schipper Jochem Rog, de Jaco bus Johannes SCH 308, Willem de Niet, Adriana SCH 347, Cornelis Pronk en de Jeanne SCH 368, die gevoerd werd door Evert Grootveld. Negen jaar later was de vloot tot twee schepen ingekrompen, die in 1928 van een motor werden voorzien. Meteen had een reorganisatie plaats, de schepen behoorden van die tijd af aan de N.V. Rederij en Handelmij. Junior, v/h J. J. van der Zwan jr. Jong gestorven De naamloze vennootschap was een kort leven beschoren. De Adriana ging voor Scheveningen verloren en de vloot van Katwijk werd er mee aangevuld. De jonge visserij Mii. Kennemerland, die alleen de Saikina (KW 32) bezat kocht de Adriana (SCH 347) er bij en verdoopte de 107 ton metende logger in Grietje (KW 20). Zoals het schip hierbij is afgebeeld met een lengte van 24,57, breedte 6,61 en holte van 2,94 m heeft het jaren voor Katwijk van IJmuiden uit aan de visserij deelgenomen, zelfs in de oorlogstijd en enige jaren daarna. De logger werd te klein. Er werden zo veel schepen verlengd dat de Grietje niet achter kon blijven. Een paar jaar geleden werd zij op de helling gehaald en verlengd tot 32.83, waardoor de tonnemaat van 107 steeg tot 153. De 100 paards motor bleef ge handhaafd, een kleine verbouwing aan de stuurhut dat was dan ook het enige, totdat de Grietje in de afgelopen winter flink on derhanden genomen werd. De 100 pk motor werd vervangen door een nieuwe van 240 pk. Het schip kreeg een nieuw dekhuis met een nieuwe brug en zoals de verjongde Grietje de vorige week ter haringvangst uitvoer was er niet veel meer van de in 1912 gebouwde zeillogger Adriana uit te herkennen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden)' Wanneer was de slag bij Nieuwpoort ook al weer? Van 23 tot 30 Mei zijn de volgende gevon den voorwerpen bij de politie binnengeko men. Inlichtingen zijn te krijgen aan het hoofdbureau, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, uitsluitend op iedere werkdag van 11 tot 12 en 16 tot 17 uur (ook voor telefonische inlich tingen), met uitzondering van Zaterdag middag. Kerkboek, rubberlaars, paar handschoe nen, kruiwagentje, autoband, uitlaat van hulpmotor, autoped, horloge, portemonnaie, want. damesrijwiel, handschoen, zakmes, stropdas, hond, jasje, rol kleurpotloden, regenjas, fietsensleuteltje, alpino, korfbal schoen, damespolshorloge, kinderschoen, geschiedenisboek, vulpen, theedoek, bos sleu tels, muts, sandaal, boodschappentas, notitie boekje, capuchon, dop van benzinetank, rozenkrans, leerboek (Duits). Dit is dan de Grietje" (KW 20) in haar onde staat wie het schip nu ziet, zal het nauwelijks meer herkennen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: A. M. van der Zwan—Polder, z., M. K. Hofstedestraat 17, IJmuiden; A. M. van der Veldtvan Schie, z„ Curagaostraat 30, Santpoort; P. M. van WeteringMolenaar, d., Velserduinweg 159 a, IJmuiden-O.; A. Bos—Broek, z., IJmuiderstraatweg 135, IJmuiden; J. van LeeuwenLouwerse, d., Hagelingerweg 181, Santpoort; B. C. Bilder ter Borg, z., Duinlustparkweg 44, Bloemen- daal; A. C. op den Kelder—van Geldorp, z., Hoofdstraat 10, Santpoort; J. H. Oudendijk Hendriks, d., Burg. Enschedélaan 37, Santpoort. OVERLEDEN: P. H. Prins, 13 jaar, z. van K. Prins en R A. Nieuwenweg. Fahrenheit- straat 50, IJmuiden: J. J. Wensveen, 55 j., echtgenoot van R. Stammes, Paus Leostraat 35. Haarlem. ONDERTROUWD: C. Plug, Breestraat 25, IJmuiden en M. Th. de Groot, Helmstraat 3 rd, IJmuiden, toek. adres: Helmstraat 3, IJmuiden; J. G. H. Harsveld, Walravenstraat 26. Velsen-N. en R. van den Oever, Doodweg 27a, Velsen-N.; D. Cossee, Lijsterlaan 16, IJmuiden-O. en T. van der Zwan, Tussen- beekweg 10, IJmuiden-O.; B. S. G. Galema, Deventerstraatweg 83, Zwolle en W. M. Kra mers, Bloemend.str.weg 192, Santpoort, toek. adres: Zwolle, Veeralee 22; W. de Jong, Piet Heinstraat 40. IJmuiden-O. en H. C. Koster, M. K. Hofstedestraat 30, IJmuiden; H. L. van der Plas, Tuindersstraat 73, IJmuiden-O. en H. M. Duijn. Kalverstraat 20, IJmuiden-O.; C. List, Huij'gensstraat 8, IJmuiden en J. Wezelman. Huijgensstraat 8, IJmuiden; J. G. Lansing, Kloosterdijk 5, Monnikkendam en A J. Zwanenburg, Schaepmanlaan 7, Driehuis; P. J. J. Schouten, Meervlietstraat 47, Velsen en C. Th. E. H. van Hoogen, P. C. Hooftlaan 49. Driehuis; J. F. M. Mulders, Hoflaan 31, Velsen-N. en W. F. Helmers, Gr. Hout of Koningsweg 70. Velsen-N.; A. B. Berlee. Buitenhaven 5. Den Helder en A. M. van Kaam, Lijsterlaan 23. IJmuiden-O.; W. Koomen, Vergierdeweg 129, Haarlem en J. J. de Vries, Willemsbeekweg 54, IJmuiden-O,. toek. adres: Kennemerlaan 171, IJmuiden; G. Spijkerman. Lange Nieuwstraat 694, IJmui- den-O. en A. E. E Krab, L. Nieuwstraat 694. IJmuiden-O., toek'. adres: Lange Nieuwstraat 694, IJmuiden-O. GEHUWD: H. Hamers en J. Strieker, Ca- sembrootstraat 31, IJmuiden-O.; M. Sival en J. M. A. de Vilder, Bonekampstraat 7, IJmui- den-O.; G. J. Oonk en J. Schildwacht, J. T. Cremerlaan 1, Santpoort; H. A. Priester erf B. Kleibergen, Binnenstraat 10. Velsen-N.; F. Zijl en F. Hoefakker, Vechtstraat 53, IJmuiden; E. Timmerman en A. Post. ADVERTENTIE ÖMO-Nieuwsdienst) IJMUIDEN. 31 Mei. Een omwenteling van historische betekenis ondervindt door haar bijzondere, haar sensationele verrassin gen dikwijls nog zoveel tegenstand van het oude, het weggeworpene, dat het overigens onweerstaanbaar ontwikkelingsproces de eer ste tijd storend beïnvloed kan worden. Hieraan dachten we, toen dezer dagen enkele huisvrouwen de opmerking maakten, dat OMO's roem en faam, culminerende in de bergen sneeuwwit schuim en een sop, waarin al het vuil van het wasgoed zou vloeien, voor haar wel altijd een illusie zou blijven. Wat bleek? Deze huisvrouwen hadden in haar overigens respectabele zin en ijver voor ,,de schoonste was van haar leven" behalve OMO ook nog zeep of zeeppoeder in het was water gedaan of hadden uit gewoonte een paar erg vuile plekken met zeep aangesmeerd. Het resultaat? Minder schuim dan zij ver wacht hadden en een akelig sop, een wan- ho. p en een ergernis voor ieder rechtgeaarde huisvrouw op wasdag. De les? Nooit zeep of zeeppoeder bij OMO voegen, want dat heeft hetzelfde effect als een waterstraal, die op vuur wordt gericht. OMO en zeep zijn DOODSVIJANDEN 1 Nu is ook voor deze huisvrouwen wasdag een feestdag. Want nu is ook haar was ver zwolgen in OMO-schuim en schoner dan ooit- O. 22 Optocht in de toekomst anders In hotel Augusta zijn gisteravond de wimpels uitgereikt aan de vertegenwoordi gers van de onderscheidene verenigingen en groepen, die door hun medewerking aan de optocht hebben gezorgd, dat de vlaggetjesdag in IJmuiden een feestelijk aanzien kreeg. De voorzitter van het comité de heer J. G. Kolkman heeft in zijn toespraak naar voren gebracht, dat „Vlaggetjesdag" dan wel moge zijn de pronk van de schepen met klapperende vlaggen, zonder de toeschou wers en de medewerking van de verenigin gen zou dit slechts een sober gebeuren worden". Het overhandigen van de herinnerings wimpels moet worden gezien als een uiting van erkentelijkheid voor deze medewer king, welke men in de toekomst hoopt te bestendigen. Er zal, aldus spreker, in het vervolg echter aandacht moeten worden besteed aan het kwaliteitsgehalte van de optocht, zodat de stoet voor hen, die van buiten de gemeente komen, een uiting van de ..standing" van onze gemeente wordt. Hierna reikte de heer M. J. Koelemeyer de wimpels uit. Vervolgens was er gelegenheid sugges ties te opperen inzake mogelijke verande ringen en verbeteringen in de toekomst. Verscheidene aanwezigen brachten wen sen naar voren, die door het comité onge twijfeld overwogen zullen worden. Men neemt in ernstige overweging in den vervolge een optocht te formeren, waar aan voor dat jaar één bepaalde gedachte met betrekking tot de haringvangst en -af zet ten grondslag ligt, bijvoorbeeld in dier voege: „Van bron tot bord". Aan het eind van de bijeenkomst is medegedeeld, dat zij, die verhinderd waren aanwezig te zijn, het hun toekomende her- inneringsblijk kunnen afhalen bij de heer Koelemeyer, Velserduinweg 167. ZATERDAG 31 MEI. Patronaatsgebouw, 20 uur: Concert door „IJmuider Volksstem". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Met de kippen op stok". Rex, 20 uur: „Wij gaan naar Monte Carlo" Zondag 1 Juni. Thalia, 15 uur: „Tom Mix en de Razende Ruiter" (2e deel); 19 en 21.15 uur: „Met de kippen op stok". Rex, 15 en 20 uur: „Wij gaan naar Monte Carlo". Maandag 2 Juni. Schoonenberg, 14.30 uur: Voetbalwedstrijd StormvogelsVolendam. Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Omar, de woestijnhavik". Rex, 15 en 20 uur: „Wij gaan naar Monte Carlo". Dinsdag 3 Juni. Thalia, 20 uur: „Omar, de woestijnhavik". Dat wordt Zondag a.s. een slot van de competitie, dat klinkt als een klok: Wie zal zich na afloop van dit IJmuider-Volendammer treffen eerste klasser kunnen noemen, Stormvogels of Volendam? Nu laatstgenoemde club Zondag van E.B.O.H. gewonnen heeft, valt in ieder geval de beslissing, wat bij een gelijk spel tussen Volendam en E.B.O.H. nog niet het geval zou geweest zijn: immers clan zouden bij een eventuele zege van Volendam op Stormvogels beide clubs 5 punten gehad hebben en zou een beslissingswedstrijd noodzakelijk geweest zijn. Momenteel is echter de situatie zo, dat de wijdbroeken „moetenwinnen. Ver liezen ze of spelen ze gelijk, dan is aan hun eerste klas-dromen een einde gekomen en kan IJmuiden juichen. Zoals bekend is, eindigde in Volendam de ontmoeting tussen beide clubs in een gelijk spel, mede. doordat de blauwwitten zich de weelde permitteerden van een penalty on benut te laten. Over het algemeen was men het er echter over eens, dat Stormvogels met dit gelijke spel te weinig kreeg en de thuisclub met dit resultaat beide handen dicht mocht knijpen. Wij voor ons menen dan ook, dat met recht de kansen van de Vogels het hoogst aangeslagen moeten worden, wat natuurlijk allerminst wil zeggen, dat men er in het Stormvogelskamp op rekenen mag, dat men het eerste klasseschap op een presenteer blaadje zal aangeboden krijgen. Integen deel, het kan als vaststaand worden aan genomen, dat de Volendammers, wetende, dat een gelijk spel hun niet zal baten, met alle kracht, die in hun is, voor de overwin ning zullen strijden, zodat de duizenden toeschouwers als vaststaand kan wor den aangenomen dat het terrein uitver kocht zal zijn een enerverende strijd te zien zullen krijgen. Zowel in de gewone als in de promotie competitie heeft de voorhoede van Storm vogels laten zien, waartoe ze in staat is: Werd Angenent wat heel erg in de gaten gehouden, dan scoorden Jan Snoeks en Jan Luppens en verzuimden die zulks, dan waren Rudi de Boer en Adri van Onselen er nog altijd, waarmee we maar zeggen willen, dat Stormvogels het voorrecht heeft eén voorhoede te bezittèn, waarvan alle spelers doelpunten kunnen maken. En nu Guus Snoeks in de achterhoede z'n partij nog kan meeblazen, mag ook de Storm- ADVERTENTIE In de Sliedrechtse haven wordt op het ogenblik in snel tempo de laatste hand ge legd aan het zeeklaar maken van een aan tal baggervaartuigen voor de lange reis naar Brazilië, in welk land baggerwerken zullen worden uitgevoerd voor rekening van de staat. Deze schepen zijn de zand zuiger „Nederland", twee onderlossers van 300 m2 elk, één zelfvarende bak met Die- sel-electrische aandrijving, één dubbel- schroefsleepboot „Zuiderzee", alsmede een olietankermastbak. In de bakken worden directieketen en werkplaatsen vervoerd. L. Smti's internationale sleepdienst zal het transport, dat naar verwacht wordt vijf weken zal duren, verzorgen. De sleep boten ,„Tyne" en „Noordzee" van deze sleepdienst zullen het materiaal eerst bren gen naar Natal in Brazilië, waarna de havens Maceio en Rio de Janeiro aan de beurt komen. De werkzaamheden zullen bestaan uit het uitbaggeren en eventueel verbreden en vergroten van deze en andere Braziliaanse havens. De zuiger „Neder land" is geheel ingericht voor verblijf in de tropen. Men beschikt over een vrieskast, een ijskast en in de hutten douchecellen en vaste wastafels. Zuidbaas De Ruiter uit Hardinxveld zal het er met zijn 12 mannen best kunnen vinden. Verder beschikt de Nederland" over een radiotelefooninstal- latie, waardoor de bemanningen der sche pen met elkaar kunnen spreken tot op een afstand van 20 kilometer. Ook kan gebruik worden gemaakt van mobilofoons. De zuig- pomp van de zuiger heeft een diameter van 60 cm. De fouragering van bemanning en schepen zal van ons land uit geschieden. De heren K. en J. Boltje zullen in Brazilië als uitvoerders optreden. Met dit werk, dat enige jaren zal duren, zijn enige tientallen millioenën gemoeid. vogels-defensie er zijn. Summa summarum: Een gematigd optimisme in Stormvogels kringen lijkt ons zeker gerechtvaardigd. De stofcontroleur in de houtstoffabriek van Van Gelder Zonen papierfabriek, de heer C. de Greef, was Vrijdag 25 jaar in dienst van dit bedrijf. De jubilaris, die vergezeld was van zijn vader, de heer P. de Greef, al vele jaren gepensionneerd baas van de houtstoffabriek, en zijn zuster, werd op het directiekantoor ontvangen door de fabrieksdirecteur, ir. B. Verdoorn. Hij complimenteerde de jubilaris en bood hem als geschenk van de directie een en veloppe aan met bijvoeging van een schrif telijke felicitatie van de hoofddirectie. In het bedrijfskantoor van de houtstof fabriek heeft de chef, de heer P. N. Höwe- ler, jegens de jubilaris zijn waardering uitgesproken voor de toewijding en plichts betrachting, waarna onder hartelijk ap plaus van de ploeggenoten en het overige personeel baas J. Snel hem een vulpen en bloemen schonk ten bewijze van goede kameraadschap. Voor de 133e maal is dezer dagen bij de N.V. Dorsman Odé, boekhandel en druk kerij te Vlaardingen verschenen de „Naam lijst der Nederlandse Rederijen en Haring schepen en van de stoomtrawlers, motor- trawlei-s en kustvissersvaartuigen". Het uit 55 bladzijden bestaande boekje bevat alle namen en nummers (met ver melding van de eigenaar) van de vissers vloot. Hoe groot de schepen zijn of hoe oud of het vermogen van de motor of machine, is helaas niet in het boekje opgenomen. De vorige uitgaven, die sedert de bevrij ding zijn verschenen, hadden het nadeel, dat er veel onjuiste gegevens in voorkwa men, maar deze steekt daar gunstig bij af. Wie weten wil hoe de SCH. 6 heet of aan welke rederij de KW. 18 toebehoort of wie de eigenaar is van de UK. 69 kan het alle maal in het gidsje vinden. Eén handige gids voor de reder en de opvarende, voor de factoor en leverancier, kortom voor allen die nauw met het vis serijbedrijf betrokken zijn en er belang stelling voor hebben. Het echtpaar C. J. de Goede en Chr. de Goede-Scheffers hoopt Donderdag 5 Juni zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom, die te Haarlem op 31 Jan. 1875 werd geboren en zijn bruid in Bever wijk ontmoette, waar zij 1 Juni 1877 het levenslicht zag, heeft vele jaren aan de papierfabriek gewerkt. Beiden zijn bij' vele oud Wijkerogers be kend, want zij wonen al veertig jaar in Velsen-Noord. Het feest zal een intiem karakter dragen, want van de acht uit het huwelijk geboren kinderen zijn nog twee dochters en een zoon hun gebleven. Don derdagmorgen zal in de R.K. kerk van St. Joseph een H. Mis van dankbaarheid wor den opgedragen. Ongetwijfeld zal het echt paar veel belangstelling ontvangen in zijn woning aan de Duinvlietstraat 78. Jongetje door cementauto doodgereden Het zevenjarig zoontje van de familie J. v. d. Vlies uit het Van Saelenplantsoen is Vrijdagmiddag omstreeks half twee op de Koningsweg ter hoogte van de R.K. kerk door een zware met balen cement geladen auto overreden en gedood. Het kind, dat op weg was naar de R.K. jongensschool aan de Corverslaan, bevond zich, vermoedelijk spelenderwijs in het midden van de straat, toen het werd aan gereden door de in de richting Corverslaan rijdende cementauto en het zware linker achterwiel over het lichaam kreeg. De dood moet onmiddellijk zijn ingetreden. Chr. Postma in de Nederlandse Athletiekploeg De Nationale Technische Commissie van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie heeft de Suomi-athleet Chris Postma uit genodigd om deel uit te maken van de Nederlandse Athletiekploeg in de landen- wedstrijd tegen België. Deze ontmoeting geschiedt op 15 Juni te 's-Hertogenbosch. Postma komt uit op het nummer discus werpen. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvisserjj Dinsdag 20 Mei: st. Abraham VL 77; mt. Maria van Hattem IJM 10; ml. Adjowico RO 9. Woensdag 21 Mei: st. Post Boy IJM 35, Wiron IV IJM 209. Vrijdag 23 Mei: st. Haarlem IJM 9, Mary IJM 61; mt. Thorina IJM 33, Evelne IJM 116. Zaterdag 24 Mei: st. Norma Maria IJM 6; mt. Medan IJM 57. Maandag 26 Mei: st. Tubantia IJM 37; ml. Heemstede IJM 53. Verwachting IJM 204, Willem Cornelis KW 16, Arie Nico KW 17. Saturnus KW 69. Jan KW 84. Willempje KW 89, Alida KW 91, Toenadering KW 95, Ge broeders KW 108, Avontuur KW 114. Petro- nella KW 125, De Vier Gezusters KW 162, Aleida KW 169, Drie Gebroeders HD 79; mk. Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje 240, Marianne KW 10. Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Tiny KW 34. Jacob KW 92, Arendje KW 98, Nehim I AM 17, Nehim III AM 18. Hendrikje BU 33. Dinsdag 27 Mei: st. Catharina Duyvis IJM 60; mk. De Vrouw Jacoba KW 133. Prinses Marijke SCH 9. Woensdag 28 Mei: mt. Excelsior III KW 76; Neeltje IJM 240, Dine Marie KW 57. Donderdag 29 Mei: mt. Elie Chénévière IJM 32, Batavia IJM 99. Vrijdag 30 Mei: st. Limburgia IJM 54. Haringdryfnetvisscrij Zaterdag 24 Mei: ml. Gorredijk IJM 75 (29 Mei binnen), Martenslioek IJM 283, Mr. Dirk Donker Curtius KW 2. Piet en Leendert Hui- bert KW 3. Fierman Eduard K W5, Anna en Cornelia KW 14. Hollandia KW 18, Grietje KW 20. Orion KW 22, Margaretha en Maria KW 23, Wilhelmina I KW 25. Margrietha Maria KW 29, Sakina KW 32. Rijnmond I KW 42. Rijnmond II KW 43, Rijnmond III KW 44, Nentunus KW 45 (28 Mei binnen). Noordzee KW 47, Elizabeth KW 49. Jan KW 50, Annie KW 54, Henk KW 56, Volharding KW 65. Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70 (30 Mei binnen). Excelsior II KW 78, Su matra KW 86, Kees KW 124 (28 Mei bin nen), Bali KW 129, Nederland VII KW 130, Wilhelmina V KW 144. Vooruit 151, Katwijk III KW 161, Janna KW 163, Nederland IV KW 167. Zeemeeuw KW 170, Everdina Jaco- mina KW 173, Gezina Geertrui KW 176. Bo nefaas SCH 95. Onderneming I SCH 160. Dinsdag 27 Mei: ml. Martha IJM 74. Ver trouwen KW 6 (terug). Rijnmond IV KW 15, Maria Jacoba KW 73, Wilhelmina II KW 138 (terug), Wilhelmina III KW 147, Eendracht KW 168. Woensdag 28 Mei: ml. Zeezwaluw KW 83, Vertrouwen SCH 160 n. Scheveningen. Vrijdag 30 Mei: ml. Neptunus KW 45, Kees KW 124. Missiehuis en gymnasium Er moet iets rechtgezet wor den, nu en onmiddellijk. Want verleden week heeft Lampe nier u allen het schone verhaal verteld van Acbmed I en Ach- med II, de twee knapen uit Spaans Marokko, die als ver stekelingen naar onze veste waren gekomen en die nu (monter en tot alle arbeid be reid) een cel in het Velsense politieburèau bezet houden, in afwachting van de terugreis. Er was Lampenier verteld, dat de rector van het Missiehuis gepoogd heeft in het Araspaans wat met de beide knapen te babbelen, maar dat is niet zo: het was rector P. Brommer van het Gymnasium, die als tolk optrad en de Achmedden met zijn kennis van de Iberische sprake op een vrije Zondag middag heeft uitgehoord. Pardon, signor Brommer! Die moeilijke taal Ik koester sinds jaren de diepste genegenheid voor de melkboer, die mij en de mij nen elke dag zo trouw bezui- velt en ik heb dientengevolge een grenzeloze bewondering voor de witte mannen, die in de Velsense melkfabriek week in week uit bereid zijn, mijn innigste wensen ten aanzien van mijn dagelijkse melk in te willigen. Niets dan lof voor de flessenvullers, yoghurtgieters en karndraaiers, voor de cho- colademelkfabriekers en de vlaroerders maar ocharm: er is deze week een smet op de naam dergenen gekomen, die mij en met mij honderd twintig anderen inviteerden te komen kijken naar het moois dat deze melkgoochelaars er nu weer bijgebouwd hadden aan de overkant van het kanaal. Want op de deftige kaart, waarop de beschaving werd kond gedaan, dat de melkin richting „Velsen" hare nieuw- bouw zou laten openstellen door de Edelachtbare Heer Burgemeester op Maandag 26 Mei, des nam. half vier stond in koene, groene lettertekens te lezen: „Uw aanwezigheid zal door ons op hoge prijs worden ge steld en nodigen wij u gaarne uit tijdig aanwezig te willen zijn". De directie zal proberen er overheen te komen en hopen wij van U hetzelfde. Ér stond ook PS, (klein, dat het niet zo opviel): „Aankomende ten Zuiden van het Noordzee kanaal wordt aangeraden eventueel de auto daar te laten staan, in verband met de vaak voorkomende wachttijden in de namiddag aan de Noordzijde". Aankomende zijn inderdaad eventueel vele auto's daar ge parkeerd. Maar die croquetjes waren voortreffelijk. Rode Kruis Weet u nog, hoe verleden jaar om deze tijd de thermo meters in de straten van Vel sen omhoogliepen eerst zachtjes-aan, later met vrolijke sprongen tot er welgeteld elfduizend gulden binnen was voor het Rode Kruis? Nou, voor die elfduizend gulden uit 50.000 mensen, dat is tweeën twintig cent van elke Velsenaar (élke), heeft het afdelings bestuur een deftig Wandbord van de Haagse Kruisers gekre gen bijwijze van handdruk uit de verte en een warm „be dankt". Eigenlijk hadden de vrouwen en mannen van het comité, dat de inzameling ver leden jaar met al haar heer lijke gebreken (omdat het zo gauw moest) en al haar kos telijke saamhorighëid (omdat ze het zo graag deden) dat bord moeten hebben, zei de voorzitter van het bestuur, meneer J. P. Weijburg met ontroerde stem. Och, dan verdienen ze er dit jaar gewoon even een bordje bij: Weer 22 cent van elke Velsenaar voor de bloedtrans fusie en de beentransplantie en de hoornvliesbank en de 22 cent? Een kwartje! Minstens! Niet voor de bakker Een bakker uit IJmuiden, die het zelf ook met hard- aanpoten moet verdienen, heeft deze week een vondst gedaan in de De Rijpstraat. Twee vel len rentezegels tot een waarde van honderd gulden en dat was voor ons bakkertje vol doende geweest om zijn hele leven verder geen rentezegels meer te hoeven kopen. Maar eerlijk durt het langst dacht de bakker en hij vlood onmid dellijk ten postkantore om te vragen, wie die twee vellen gekocht had. Dat was een machinefabriek (nee, u niet, maar een andere) en de bak ker zette er de spurt in, om de kostbare plakkertjes naar de rechtmatige verliezer terug te dragen. Die wist het nog niet eens, want het rentezegelhalertje durfde zonder die vellen mis schien niet meer boven water te komen. Maar de bakker legde blij de honderd gulden voor de machinefabriek-meneer neer. En hij wachtte bedremmeld op een schouderklopje. Niks hoor, helemaal niet. Geeneens een dank-je-wel voor de bakker. Nu zegt de bakker tegen mij, enigszins weemoedig, dat je op zo'n manier oneerlijke mensen kweekt, want al hoeft een mens voor z'n eerlijkheid dan geen beloning of een dankjewel, het is toch een pietsje onaardig, als er nul komma nul gezegd wordt. Dat vindt Lampenier ook. Hoewel hij ten bate van een gezonde nachtrust een iegelijk aan raadt, steeds even netjes te blijven als de beduusde bakker voornoemd. Honderd leden Eventjes petjes af voor een koppel Velsense jongelui, die wel jong maar lang niet lui zijn geweest en die een luttel aantal weken op eigen houtje een honderdtal nieuwe leden voor de dierenbescherming bij el kaar praatten. We zullen de namen niet verklappen, want dan komen alle verenigingen- met-ledennood naar deze vak wervers toe en dat zou het huiswerk hoogstwaarschijnlijk niet ten goede komen. Een onbekend lid van die zelfde dierenbescherming heeft toen een stapeltje boeken be schikbaar gesteld om onder de beste ledenwervers uit te delen en dat is inmiddels ge beurd, helemaal niet officieel maar wel erg gezellig. Tjonge, jonge. Hans en Wim en Fritsdat is toch wel netjes geweest, zo'n oogst voor zo'n doel. Als jullie zo door zouden gaan, moet er straks een wachtlijst voor asoirant- leden komen. „Niet zo dringen meneer, over een jaar mag u ook lid worden." Kunnen jullie voor die Die renbescherming ook niet even tjes een asyl bouwen in Velsen? Dan beleven we dat tenminste nog. LAMPENIER op beide Pinksterdagen IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden (bev. nwe lidm.), 19 uur: ds. J. v. d. Berg. Geb. Chr. Bel., 10 uur: de heer Th. Mooy (jongerensamenkomst). Tweede Pink sterdag: ds. D. C. v. Wijngaarden. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. W. Thys en 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 15.30 uur: ds. J. W. van der Gronden. Tweede Pinkster dag 9 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen.Tweede Pinkster dag: zie Santpoort. Oud-Katholieke kerk, Eerste Pinkster dag 8 uur: vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Tweede Pinksterdag, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis. Quar- tertemper. Woensdag 9 uur: H. Dienst, en Zaterdag 8 uur H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 4.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur Verlossingssamenkomst. Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 19 uur: Zang- dienst. Tweede Pinksterdag 9.30 uur: ds. Huisman. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer G. Nieu- wenhuisen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 en 19 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. H. P. Huisman. Tweede Pinksterdag 10 uur: ds. W. Oorthuijs. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 9 uur: ds. J. O. Norel, 10.30 uur: ds. F. C. Wille- kes, 19 uur: ds. F. C. Willekes, Gezins- dienst.Tweede Pinksterdag: 10 uur: ds. L. Brink van Velsen. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: H. Veermans. Vrijzinnig Hervormden, Prinsessenlaan 10, ds. J. B. v. Bork, Retranchement. Gereformeerde Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. C. Meyer, 17 uur: ds. C. Meyer. Doopsgezinde Gemeente, Meerstraat, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils, Kerkstraat 67, .10 uur: Heiligingsdienst (inzegening van jong- soldaten), 12 uur: Zondagschool, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst Baanstraat, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luitenante W. K. v. d. Veen. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds. J. Wiersma. Gereformeerde Kerk, (Badgastenkerk Julianaweg), 10 uur: en 16.30 uur: ds. J. E. Hendriks van Winterswijk. .Leger des Heils, Openluchtsamenkomst Julianaplein. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege. Tweede Pinkstex-dag, 10.30 uur: dr. J. J. Stam van Rotterdam. De Toorts, 9 uur: ds. D. ter Steege. Kapel, geen dienst. Tweede Pinksterdag, 10.30 uur: dienst voor Doopsgezinde ge meente, ds. W. Veen. Jeugdhuis, 9 uur: Jonge-jeugdkerk, de heer A. P. F. Bijtelaar. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. M. W. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art 31 K.O.), 10 en 17 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 7.30 p. m. Evensong, rev. Mossman. Bazar als „eerste klap" in November De kerkvoogdij der Nederlands Hervorm de gemeente te Santpoort doet mededeling van de oprichting van een „Bazarcomité", dat zijn werkzaamheden ls begonnen voor het houden van een bazar op 6, 7 en 8 No vember van dit jaar ten bate van de restau ratie van de kerk en een te bouwen kerk te Santpoort-Station. Als dagelijks bestuur fungeren: J. Hassel- bach, voorzitter; M. Bakker, vice-voorzit- ter; W. van Voorst, Rijksweg 436, Santpoort secretaris; J. v. d. Berg, penningmeester. Comité van aanbeveling: ds. D. ter Steege, J. C. Aschoff, A. P. F. Bijtelaar, J. G. Das, W. Doevendans, W. A. Dolleman, zuster G. M. Dolleman, W. van Eijk, M. J. J. Fokker- Kessleb, Ph. J. Haselager, L. Mak, J. J. van Monsjou, W. M. Swellengrebel, P. Waar denburg, en D. C. v. d. Wiel. Opstelling Vitesse '22 Het Castricumse Vitesse '22 speelt Zon dag een vriendschappelijke wedstrijd op eigen terrein tegen Succes. Vitesse '22 ver schijnt met het volgende elftal in het veld: doel: B. van Veen; achter: P. Beentjes en W. de Wildt; midden: A. Lute, N. Hollen- berg en J. Tool; voor: G. Borst, A. van der Valk, Fl. Twisk, S. Sneekes en W. van Weenen. VISSERIJBERICHT URK Donderdag werd op Urk door 128 vaartui gen aangevoerd: 9014 pond kuilpaling, prijs f 1,10-f 1,35 per pond; 25 pond lijnaal. prijs f 1,40 per pond en 748 bak nest, prijs f 2,40 per bak van 37V£ kg.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12