Conferentie met de West is voor onbepaalde tijd uitgesteld Franse regering voorbereid op krachtmeting met communisten Europese Assemblée begint haar grote politieke debat Weerbericht Niet zo mooi Haarlems Dagblad Overleg wordt in beperkte kring voortgezet Morgen zal worden beslist over de parlementaire onschendbaarheid van Duclos Oost-Duitsers gaan voort met intimideren f Trammelantin het Haagje Het woord is aan Acheson en Pinay leggen kaarten open Spaak„Dit is het uur der valse veiligheid" Surinaamse bezwaren tegen ontwerp-statuut Franse staatslening heeft succes Eden volgt Stikker op als OEES-voorzitter Koning Boudewijn naar Italië Russische nachtjagers actief Beiden zeggen tevreden te zijn Gaullisten rebelleren 66e JAARGANG No 273 Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. TeJef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 3 0 MEI 19 52 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 126 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE CONVENTIE VAN BONN, waarbij Westelijke geallieerden de souvereiniteit van West-Duitsland grotendeels herstellen, is Maandag door de betrokken ministers van Buitenlandse Zaken te Bonn onder tekend. Daarmee is zij nog niet in feitelijke werking getreden. De betrokken parlemen ten zullen haar eerst geratificeerd moeten hebben. En de Europese Defensie Gemeen schap is gisteren door de betrokken minis ters van Buitenlandse Zaken te Parijs on dertekend. Daarmee is zij nog niet in de werkelijkheid getreden.enz. Zij hangt trouwens ten nauwste samen met de te Bonn ondertekende contractuele accoorden. Duitslands deelneming aan de Europese Defensie Gemeenschap E. D. G.; een nieuw letter-raadseltje bij de talloze andere is feitelijk als voorwaarde gesteld voor de winst, die het met de accoorden van Bonn behaalt. Het lijkt niettemin mooi, dat er weer eens twee verdragen ondertekend zijn. Het is niet zo mooi. De eendracht, die erachter zou moeten staan en die in het wezen der zaak de uitvoering zou moeten waarborgen, ontbreekt. De Fransen voelen voor deze vorm van defensiegemeensohap eigenlijk niets en hebben alleen onder de druk dei- omstandigheden toegegeven. De Engelsen zijn er niet zozeer tegen maar hebben zich, zoals zij dat steeds doen, hun eigen vrij heid van handelen in hoge mate voorbe houden. En de Amerikanen hadden liever een andere oplossing gezien. Wat er onder deze omstandigheden van tei-echt moet komen lijkt voorshands duister. Men kan er zich geen grote illusies over maken. Een stuk beschreven papier met vele fraaie zegels eraan gehecht is, tenminste op inter nationaal gebied, van geringe betekenis in vergelijking met de werkelijke toegewijde wil tot samenwerking, die het alleen maar in woorden uitdrukt. Zelfs als zij eenmaal door ratificaties van parlementen ge schraagd wordt is zo'n overeenkomst nog maar weinig waard, als het toegewijde stre ven ontbreekt. De geschiedenis heeft dit zo vele malen bewezen, dat niemand die na denkt er zich in vergissen kan. Het is trou wens niet moeilijk te verklaren. Maar er zijn teveel mensen die aan „historisch den ken" een broertje dood hebben. Wat die ratificaties betreft zij eraan herinnerd dat het Plan-Schuman betref fende de Europese kolen- en staalgemeen schap ruim een jaar na zijn ondertekening nog steeds op twee van de zes ratificaties wacht. Het gaat niet goed met de Europese aan eensluiting. Het gaat slecht. Als men de achteruitgang van zaken in enige betrok ken landen waarneemt ziet men slechts be vestiging van de sinds jaren zo veelvuldig geuite waarschuwing: wacht niet, hebt de moed, waag het erop met het scheppen van federale Unie, schep een politieke eenheid voor het te laat j.s, want zonder die waar borg kunt gij niet tot werkelijke resultaten komen. Men is de grote beslissing, de moe dige daad gaan ontwijken. Men heeft de sprong niet durven nemen. Sindsdien is de toestand in Duitsland, waar aanvankelijk geestdrift voor Europese Unie bestond, zeer verslechterd. Het rechtse extremisme heeft terrein gewonnen; het vertrouwen in een Europese opbouw is steeds dieper gezakt. Sindsdien is de toestand in Italië, dat bo venal gebrand was op Europese Unie, even eens verslechterd. Het rechtse extremisme heeft er zoveel terrein gewonnen, dat bij de pas gehouden verkiezingen de regering-De Gasperi tegenover de communisten links en de fascisten rechts geen vijftig procent van de stemmen meer heeft kunnen halen. Wat daarvan de gevolgen zullen zijn moet men nog maar afwachten. En in Frankrijk, waar men verleden jaar aan een zware neder laag der middenpartijen bij de verkiezin gen slechts heeft kunnen ontkomen door een kunstmatige en feitelijk niet te verant woorden herziening van de kieswet, hebben de communisten gisteren Parijse straatge vechten ontketend die de minister van Bin nenlandse Zaken Charles Brune beschrijft als een welbewuste poging tot aanslag op de veiligheid van de staat. Niet zo mooi voor minister-president Pinay, die nu een paar maanden aan het bewind is en aardig op weg scheen te zijn om tenminste de staatsfinanciën gezond te maken. De uit werking van gebeurtenissen als deze is ze ker, dat het aarzelend-terugkerende ver trouwen weer geschokt is. En van dat ver trouwen moet hij het hebben. De stemmen zullen niet uitblijven die gaan roepen: zie je nou wel! men kan met deze volken geen Europese Unie vor men. De stemmen zullen onzin praten. Ook als het die van politici zijn. Want. het was jaren geleden al volkomen duidelijk, dat de toestand verslechteren zou als men geen Europese Unie sloot, de aangewezen weg niet insloeg, de moed bleef missen. Men moet de bewijsvoering niet gaan omkeren. Het moment om tot de sprong te besluiten is er veel eerder geweest. De kans op een eendrachtig streven was toen groter dan nu. Er zijn zeven jaar voorbijgegaan sinds de tweede wereldoorlog. Zeven jaar. Waar lijk, de „totalitair-gezinden" in Duitsland en Italië hebben wel de tijd gekregen om zich van hun nederlaag te herstellen en de kop weer op te steken. Als men nu blijft doorgaan met het ont wijken van grote besluiten zal de toestand in verscheidene landen nog verder ver slechteren. Het kan niet anders gaan, want elk op zichzelf beschouwd zijn zij in de tegenwoordige wereld te zwak. De tijd der volslagen onafhankelijkheid van deze volkseenheden is voorbij. Er zijn heldere koppen genoeg die dat sinds jaren inzien. Er zijn geen moedige harten genoeg die de gevolgtrekking aandurven. De Assemblée te Straatsburg die slechts raadgevende bevoegdheid heeft, die natuurlijk geen eigen machtsmiddelen be zit en die slechts door een aantal staten gezamenlijk is ingesteldis nu vandaag gaan praten over een overkoepelend poli tiek gezag in Europa. Paul Henri Spaak zal voorstellen dat een Europese grondwet zal v/orden ontworpen, die aan de nationale parlementen ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Welnu, laat ons deze moedige strijder het beste wensen. Onze bijzondere medewerker te Straatsburg seinde giste ren, dat naar het zich laat aanzien heden besluiten zullen worden genomen. Dat wil dan zeggen: misschien zal vandaag kunnen worden besloten dat geadviseerd zal wor- <->n om een grondwetgevende vergadering samen te stellen die een ontwerp zou moe ten maken om aan parlementen ter goed keuring voor te leggen. Laat ons de hoop niet opgeven. R. P. Leerlingen van Kees Boeke's werkplaats hebben gisteren in het Muiderslot een historisch spel opgevoerd, waarin de befaamde Muiderkringvoor enkele uren herleefde. Hoogtepunt van het kleurige feest was de bruiloft van P. C. klooft en Heleonora Hellemans, die hier met hun gasten op het slotplein een gracieuze dans uitvoeren. De Ronde Tafel-conferentie met de West is voor onbepaalde tijd verdaagd. Op 13 Mei had de centrale commissie der confe rentie een ontwerp-statuut aan de delega ties voorgelegd. De Nederlandse delegatie zowel als die der Nederlandse Antillen konden zich met de inhoud van dit ont werp in hoofdzaak verenigen. Van de zijde der Surinaamse delegatie bestonden echter bepaalde bezwaren tegen dit ontwerp. Enkele dagen later heeft de centrale commissie een nieuw ontwerp aan de de legaties aangeboden, waarin werd uitge gaan van een ander systeem, namelijk de gedachte, dat de grondbeginselen van de nieuwe rechtsorde in een statuut van een voudige opzet en beperkte omvang wor den neergelegd, en dat daarnaast een aantal statutaire regelingen worden getrof fen ter uitwerking van deze grondbegin selen. (Van onze correspondent te Parijs) Jacques Duclos, de waarnemend secreta ris-generaal der Franse communisten sedert Maurice Thorez in Rusland voor een zware ziekte wordt verpleegd, is na zijn arrestatie van Woensdagnacht gisteren naar de ge vangenis van Fresnes, een voorstad van Parijs, overgebracht. De regering zal de Kamer nu verzoeken de parlementaire on schendbaarheid van Duclos op te heffen. Dat verzoek wordt gemotiveerd door het feit, dat het communistische Kamerlid op heterdaad betrapt werd toen hij van zijn auto uit in gezelschap van zijn vrouw, chauffeur en lijfwacht per radio de gevech ten van Woensdagavond leidde, waardoor volgens de regering de binnenlandse veiligheid werd bedreigd. De regering beroept zich daarbij op een wet uit 1935. Wanneer Duclos zijn parle mentaire privileges eenmaal verloren zal hebben, kan hij als gewoon burger worden berecht. De arrestatie van Duclos houdt in Frank rijk de gemoederen sterk bezig. De kran ten publiceerden gisteravond onder vette koppen bijzonderheden over deze sensatio nele arrestatie en in de Kamer zijn van communistische zijde interpellaties aange vraagd, die gisteren al tot enkele inciden ten aanleiding hebben gegeven. Morgen zal het parlement de zaak uitvoeriger bespre ken en een beslissing nemen over de par lementaire onschendbaarheid van Duclos. In een aantal fabrieken hebben de arbei ders uit solidariteit met hun leider het werk neergelegd. Verscherpte strijd De regering schijnt zich voorbereid te houden op een verscherpte strijd met de communisten. Dat de Franse communisti sche partij binnenkort opnieuw in actie zou komen, was al enige tijd uit verschillende symptomen af te leiden. Een overduidelijke aanwijzing in. dit verband vormde wel een recent artikel van Thorez in het kader orgaan der partij waarin werd opgewekt tot actieve strijd tegen de Franse regering, die beschuldigd werd van „steun aan het. Amerikaanse imperialisme" en van nog een aantal andere „misdrijven tegen de vrij heden van Frankrijk". Dat de ver-hoogde strijdbaarheid dei- Franse communisten, die sedert 1951 de zo genaamde politiek van de uitgestoken hand hebben gevoerd, door Moskou werd inge geven, kan wel niet betwijfeld worden. Het offensief van de Franse communisten is het eerste antwoord van de cominform. zo schrijven alle niet-communistische kran ten, op de verdragen van Bonn en Parijs, die de laatste weken getekend werden. De Franse regering onderschat deze nieu we bedreiging niet, zoals vanmorgen de minister van Binnenlandse Zaken in een radioboodschap heeft verklaard. De minis ter wees er echter ook op. dat maar een heel kleine minderheid onder de commu- PARIJS (D.P.A.). De inschrijvingen voor de 3y2-% staatslening van de regering Pinay met goudgarantie voor het kapitaal bedrag zijn buitengewoon goed begonnen. Ook uit het buitenland, in het bijzondér uit Zwitserland, worden intekeningen, niet alleen voor Franse doch ook voor buiten landse rekening, gemeld. Vooral de inteke ningen ,in goud zouden de stoutste verwach tingen hebben overtroffen. Een stimulans voor de goudbezitters is het feit, dat de banken goudstukken of gouden staven zon der commissie omwisselen tegen francs en wel de Napoleon tegen een koers van ruim 4000 francs voor de eerste vier dagen van intekening en de overige goudstukken tegen de dagkoers op de vrije Parijse goudmarkt. Men verwacht dat door de bemiddeling van het Franse stabiliseringsfonds deze koers van 4000 francs voor de Napoleon en van ongeveer 500.000 francs per kg staafgoud gedurende de periode van inschrijving on geveer zal worden gehandhaafd. De omzet op de vrije Parijse goudmarkt is van 700 tot 900 millioen francs in de laatste dagen voor de emissie gestegen tot bijna 1900 millioen francs op de tweede dag van de inschrij ving cn tot 2900 millioen francs op Woens dag. nisten bereid zou zijn aan een poging tot omverwerping van de republiek deel te nemen. Het aantal manifestanten van Woensdag werd door hem op ten hoogste 7000 a 8000 geschat. Wat nog niet 1 procent van het stemmencijfer is, dat de communisten bij de laatste verkiezingen in Parijs hebben ge- i haald. In Parijs werden sterke politie-eenheden in gereedheid gehouden. Tot Donderdag middernacht was evenwel nog geen melding gemaakt van incidenten. De te Parijs gearresteerde communisti sche betogers worden thans ondervraagd. Tot nu toe zijn 140 van hen in staat van beschuldiging gesteld wegens „het in ge vaar brengen van de binnenlandse veilig heid van de Franse staat". De havenarbeiders van Rouaan zijn Don derdagochtend 7 uur een 24 uursstaking begonnen, waardoor Donderdag geen sche pen zijn gelost. (Van onze correspondent in Brussel) Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zal, naar ons alhier door een woordvoerder van de Belgische regering werd verklaard, minister Stikker opvolgen als voorzitter van de Parijse orga nisatie voor Europese economische samen werking. BRUSSEL. (ANP.). Naai' van de zijde van het Koninklijk paleis te Brussel wordt medegedeeld, is Koning Boudewijn naar Italië vertrokken, waar hij in gezelschap van de Prinses de Réthy, Prins Albert en Prinses Josephine-Charlotte de Pinkster dagen zal doorbrengen. De reis van de Koning, zo wordt in de mededeling van het paleis gezegd, draagt een zuiver par ticulier karakter. „La Libre Belgique" van hedenmorgen dementeert de berichten van enkele bui tenlandse persbureaux voigens welke Ko ning Boudewijn voornemens zou zijn zich te verloven met de Italiaanse prinses Margueritte van. Savoie-Aosta. Het blad wijst er op, dat deze berichten inmiddels' ook zijn tegengesproken door de familie van de Prinses te Rome. BERLIJN, (Reuter) Russische nacht jagers hebben deze week aan beide zijden van de Westelijke luchtcorridor naar Ber lijn bij oefeningen met scherp geschoten, 1 aldus melden vliegers van de burgerlucht vaart, die diensten 'boven West-Duitsland uitvoeren. Volgens deze vliegers konden zij van de corridor uit des nachts duidelijk waarnemen, dat Russische vliegtuigen lichtkogels neerlieten en raketten afvuur den. In de afgelopen week hebben Rusische Migs nauwkeurig toezicht gehouden op het geallieerde luchtverkeer in de corridor. „Alle politieke partijen in Oost-Berlijn hebben het stadsbestuur verzocht uitge breide veiligheidsmaatregelen te nemen voor de bescherming van Oost-Berlijn. Dit was noodzakelijk omdat het West-Berlijnse stadsbestuur de aggressieve politiek dei- Westelijke geallieerden toepaste", aldus een bekendmaking. Langs de gehele grens tussen Oost- en West-Duitsland zijn aan de Russische zijde arbeiders tewerkgesteld die een tien meter brede greppel moeten graven. In de Harz hebben driehonderd arbeiders hun mede werking geweigerd. Een aantal dicht bii de grens gelegen dorpen zijn binnen enkele uren ontruimd zonder dat aan de bewoners een reden werd opgegeven. De bevolking van Bömenzin (Salzwedel) is door de volks- politie onder strenge bewaking met onbe kende bestemming weggevoerd. De politie van West-Berlijn heeft giste ren pogingen van ongeveer 6.000 commu nisten om een demonstratie te houden in de Amerikaanse zóne verijdeld. Toen de communisten op de plaats van samenkomst aankwamen, werden z.i.i opge wacht door de politie die uitgerust was met gummistokken en traangas. Zn' poogden niettemin in twee straten een optocht te vormen en ontrolden spandoeken met op schriften als „Ami go home" en ..Weg met het algemene oorlogsverdrag". De politie dreef de betogers terug naar zijstraten. De betogers deelden pamfletten uit, waarin werd ongeroepen tot massasta kingen tegen de West-Duitse regering, een algehele actie tegen de „Conventie van Bonn" en tot een bondgenootschap van de communisten en socialisten in West-Duits land en West-Berlijn. Tenminste 280 personen zijn aangehou den. Op het Valkenboschplein in Den Haag zijn gistermorgen twee trams met elkaar in botsing gekomen met de hierboven afgebeelde gevolgen. Tot ieders verbazing liep niemand hierbij een schrammetje op, maar het tramverkeer had lange tijd stagnatie. Links de bestuurders en conducteurs, die naar. hun" opgewekte gelaatstrekken te oordelen nogal schik -in het- geval hadden. Na kennisneming van dit ontwerp is in het bijzonder van de zijde van de Suri naamse delegatie de wens naar voren ge bracht, om de uitkomsten van het ter con ferentie gevoerde overleg aan een rustige beschouwing in eigen omgeving te onder werpen. Naar het oordeel van de centrale com missie zou het daarom onpractisch zijn de conferentie in zo grote omvang voor het ogenblik bijeen te houden. Zij achtte het wenselijker het overleg voorshands op an dere wijze voort te zetten. Deze gedachte heeft de centrale commissie in een ont- werp-resolutie geformuleerd, welke de conferentie in een Donderdagmiddag ge houden plenaire vergadering met algemene stemmen heeft aanvaard. De besprekingen ter conferentie zullen derhalve thans tijdelijk worden onderbro ken, teneinde een commissie van beperkte omvang de gelegenheid te geven het over leg voort te zetten. Toespraak van minister Peters De plaatsvervangende voorzitter dei- Ronde Tafel-conferentie, de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ir. L. A. H. Peters, heeft aan het slot van de zitting een toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei: „Hoewel het doel, dat wij ons gesteld hadden bij de opening van deze conferen tie op 3 April, het vaststellen van een ont werp-statuut, nog niet bereikt is, mag men de vele bijeenkomsten geenszins nutteloos en vergeefs beschouwen. Op zeer vele pun ten werd overeenstemming bereikt, vaak nadat men beter begrip had gekregen van elkanders standpunt of uitgangspunt. Het overleg binnen en buiten de vergaderingen heeft veel bijgedragen tot verkleining van de afstand, die aanvankelijk tussen de ver schillende opvattingen leek te bestaan. De voortzetting van het overleg in beperkte kring zal ongetwijfeld veel voordeel heb ben van de beraadslagingen, die plaats ge had hebben". Minister Peters richtte tenslotte een dankwoord tot allen, die hebben medege werkt aan de taak, die aan de conferentie is opgedragen en verdaagde de conferentie voor onbepaalde tijd. Perzische Wijsheid: Een arme man wachtte duizend jaren voor de poort van het Para dijs; toen, terwijl hij juist een tukje deed, opende de poort zich en sloot zich weer. PARIJS (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, heeft Donderdag de besprekingen met de Franse ministers voortgezet. Volgens een 11a de bijeenkomst uitgegeven communiqué zijn beide partijen uiterst tevreden over de besprekingen, die de toestand van het Verre Oosten en Noord-Afrika en de Amerikaan se legerorders in Frankrijk tot onderwerp hadden. Acheson vertrok gisteravond naar de V.S. Volgens de staatssecretaris van voorlich ting, Marcellin, heeft Acheson erkend, dat het voor de Atlantische gemeenschap en de vrede in de wereld absoluut noodzake lijk is, dat Frankrijk zijn opdracht in het gebied van de Stille Oceaan vervult en zijn militaire verplichtingen in Noord-Afrika nakomt. „Acheson en zijn Britse ambts genoot Eden erkenden, dat Frankrijk een pijler vormt in de verdediging van Zuid- Oost-Azië en dat het wegvallen van Frank rijk in dat deel der wereld uiterst ernstige gevolgen met zich mee zou brengen niet alleen voor Malakka, Singapore en India, doch ook voor Japan". Acheson zou toegegeven hebben, dat Amerika Frankrijk de grootst mogelijke hulp in Indo-China moet geven, doch naar voren gebracht hebben, dat dit reeds ge schiedt. Hij opperde de mogelijkheid, dat de Amerikaanse bevoorrading, die Indo- China reeds bereikt heeft, sneller voor de uitrusting en bewapening van het Vietna mese leger zou worden gebruikt. Een Franse functionaris verklaarde: „Beide partijen weten thans precies van elkaar, waar zij staan, en er is geen misver stand meer mogelijk." De „Johan Maurits van Nassau", welk schip thuisvaart uit Nieuw Guinea, wordt op 6 Juni ter rede van Texel verwacht. Op 7 Juni. des ochtends elf uur. azl het schip in de haven van Nieuwediep afmeren. STRAATSBURG. (Van de ANP-corres- pondent,). In de Europese Assemblée kwam het gistermiddag tot een levendig dispuut over de Duitse kwestie en oud-president Spaak nam daarbij de strijdbijl op tegen de West-Duitse socialisten, die hun te genstand tegen de Europese verdedigings gemeenschap ook op dit podium uitten. De Duitsers ondervonden daarbij de steun van de Britse Labour-man Healey en van Spaaks Belgische partijgenoot pro fessor Rolin. Het bekende standpunt van de West- Duitse socialistische partii werd hier ver tolkt door de afgevaardigde Erler. „Wij weigeren de wedloop der bewapening te versnellen, de verdeling van ons land te bestendigen en achttien millioen van onze medeburgers in slavernij te laten zonder oprecht andere oplossingen te hebben ge zocht", zo riep de Duitser uit. Tevoren had de Belgische senator Rolin ook reeds opgeroepen tot onderhandelin gen met de Russen over herstel van Duits lands eenheid. „Wij kunnen de Russen on mogelijk bestrijden door een zinloze op voering van onze bewapeningskosten", zo zei de Leuvense professor. „Italië toont ons wat belangrijker is dan divisies, na melijk het probleem van twee millioen werklozen. De Russen hebben een bond genoot in Europa: de ellende", zo ver volgde Rolin. Voor de Labour-groep, die min of meer tot het standpunt der West-Duitse so cialisten is overgegaan, sprak Dennis Healey. Hij schilderde een beeld van on vermijdelijke dominering van Duitsland in het plan-Schuman en het Europese le ger. De daardoor bestaande moeilijkheden zouden volgens hem honderdvoudig stij gen indien Duitsland zou worden herenigd. Spaak spreekt Spaak, wiens optreden door de Assem blée met spanning was afgewacht, noem de de gedachtegang der West-Duitse so ciaal-democratie „monsterlijk onlogisch". Men staat voor een vraag van „fatale eenvoud" zei hij. Men moest weten met wie de Duitsers in de toekomst zullen sa mengaan, met het Westen of met Rusland. Indien zij met de Russen samen zouden spannen, zou dit volgens Spaak het einde van Europa betekenen. De Russische voorstellen inzake Duits land bleken volgens Spaak „ontstellend goed geformuleerd" te zijn. Zij houden een grote verleiding voor het Duitse volk in en bieden volgens Spaak de Duitsers zelfs aan zich de rol van scheidsrechter tussen Oost en West aan te matigen. „Het is zo geraffineerd, dat zelfs politici in onze Westelijke landen er door uit het lood zijn geslagen", zo riep hij uit. „Laten wij niet vergeten, dat het enige doel van deze voorstellen is: de vorming van Europa's gemeenschap onmogelijk te maken. Slechts daarom willen de Russen Duitsland er van terughouden met het Westen samen te werken". „Het uur van de illusies heeft geslagen", zo riep Spaak onder doodse stilte uit. „Dit is het uur van de valse veiligheid. Wij kunnen niet aanvaarden, dat een Duitse neutraliteit tot voorwaarde voor een hereniging wordt gemaakt. De Russen zouden in Berlijn hetzelfde doen als in Praag-en Warschau". De enige redding was. volgens Spaak de snelle vorming van een eensgezind Europa, sterk genoeg om Duitsland in zich op te nemen. De Fran sen moeten volgens hem daartoe eindelijk hun minderwaardigheidscomplex afleg gen. Eerder had ook de Franse oud-premier Reynaud een krachtig verzet aangete kend tegen de houding der West-Duitse socialisten. Hij had bezwaren tegen het verdedigingspact. maar het moet volgens hem aanvaard worden en met de instel ling van een politiek gezagsorgaan in Europa mag niet langer worden gewacht. Getrouwen In de avondzitting heeft ook de Frans man Guy Mollet zich verzet tegen de visie van zijn Duitse collega's. De Europese in tegratie moet volgens hem voorrang heb ben op de Duitse eenheid. Hoewel alleen in het kader van het Europese leger vol gens Mollet Duitse bewapening mogelijk is, zeide hij, dat de Franse socialisten „nog niet tenvolle voor de ratificatie van het legerverdrag" zijn. Voor een vrijwel lege zaal heeft ten slotte omstreeks middernacht mej. Klom- pé de reeks van dertig sprekers gesloten door „de laatste getrouwen" van de As semblée voor de gewetensvraag te stel len: „Waarom worden zovele van onze burgers communist?" PARIJS. (United Press). Bijna de helft van generaal De Gaulle's parlementaire aanhang heeft een brief aan de generaal opgesteld waarin hem gezegd wordt, dat de ondertekenaars zijn beleid niet langer blindelings kunnen steunen. 47 van de 114 Gaullisten in de Natio nale Vergadering steunden dit besluit, dat de hoop van de generaal om spoedig aan de macht te komen niet groter zal ma ken. De rebellerende Gaullisten besloten hun houding duidelijk te maken in verband met de op handen zijnde stemmingen waarin de partijleiding eist, dat zij zich tegen premier Pinay verzetten. Door deze brief treedt nu de diepe kloof in de Gaullistische rangen aan het daglicht welke in parlementaire kringen gemeen-goed was, maar waarvan het be staan door De Gaulle zelf nooit is toege geven. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Geleidelijk toenemende bewolking met op vele plaatsen enige lichte regen of motregen, maar later ook verspreide opklaringen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Zachter. 31 Mei Zon op 4.26 uur, onder 20.49 uur. Maan op 11.45 uur, onder 1.11 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 31 Mei Hoog water: 8.44 en 21.10 uur. Laag water: 4.01 en 16.24 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1