Schoonenberg ontving de jeugd van Velsen als opgetogen gasten De „Gorredijk" rende in 33 uur met 66 kantjes naar IJmuiden Problemen Agenda voor Velsen IJmuider Reddingsbrigade paraat voor Pinksteren Velsenaren in Edmonton als goede oude bekenden ontvangen „Hazardspelers" op heterdaad betrapt Directeur van Visser ij school gaat jubileren St. Anthoniusschool ging met de beker strijken IJsland verlegt de „limit" TAXI NODIG? Hex JAeatet In Velsense verloflokaliteit op de honderd velden m P.E.N. naar Holland I-bekerfinale 7 TWEE KOSTELIJKE SCHOOLSPORTDAGEN Op eigen houtje THALEA Een nieuwe BIJBELVERTALING AB DE JONG Vuurtoren op Ameland heeft weer een draailicht Gesloten „VelserbacT handicap ook hier IS Vijf en dertig jaar Kinder- kerk IJmuiden-Oost BEL 5000 Sportuitwisseling weer begonnen Vuurwerk in „Velserend" Extra-injectie voor grote actie (onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) ÜJ as lU fS lü 5 m II Él SU 11 j§g Hf s ui Él B H üi px Éi PP Hl H n B S 11 fü itlf jj) B n 11 11 H !1 B Él Recuperator Boys finalist in B-afdeling VRIJDAG 30 MEI 1952 De jongens en meisjes uit de hoogste klassen der Velsense lagere scholen heb ben hun twee sportdagen weer gehad en ze zyn, dank zij een voorbeeldige organisa tie van de „commissie Peet c.s." een hele gebeurtenis geworden voor de jeugd, die in 1952 de hoogste klasse bereikte., zoals dat ook waren voor hun voorgangers. Even dreigde de regen, die Donderdag in do morgenuren viel, roet in het eten te gooien, zo zelfs, dat de ochtendwedstrijden niet afgewerkt konden worden, maar de commissie bleek niet alleen organisatie talenten te bezitten, doch ook verstand van 't weer te hebben: zij decreteerde, dat de wedstrijden des middags zouden worden voortgezet en haar optimisme werd beloond. Woensdag is er een wandelmars over 9 km. gehouden. Deze tocht, die door het prachtige „Slingerduin" liep, stond onder leiding van de Politie-Sportvereniging. De jury, die de prestaties der 23 groepen had te "beoordelen, heeft voorwaar geen mak kelijke taak gehad, want de leiders van diverse scholen hadden bepaald lering ge trokken uit hetgeen zij het vorige jaar hadden meegemaakt, zodat de prestaties nu nog beter leken dan toen. De uitslag luidde: 1 Moerbergschool, 2 St. Liduinaschool, 3 Theo Thijssenschool, 4 en 5 Brederodeschool en St. Theresia- school. De Donderdag werd gewijd aan veld spelen en een vierkamp. De meeste scholen hadden hun beste spelers en speelsters in de slagbalploeg geplaatst en het dient er kend te worden, dat er in de afdeling slagbal menige spannende wedstrijd ge speeld is. Wij hebben er jongens en meisjes bij gezien, die met de slagknuppel of het slagplankje aardig overweg konden en in het veld stonden „fielders" en vangers, die in een cricket-team geen slecht figuur zouden slaan. De Ossendorpschool wist alle drie partijen te winnen en bleek ook over zulke goede grensbalwerpers te beschik ken, dat ze ook hierbij de eerste prijs in de wacht sleepte. Dat was kranig werk van die Ossendorpers. De vierkamp bestond uit: balwerpen, hoogspringen, behendigheidsoefening en snel-estafetteloop. Vooral bij balwerpen en hoogspringen liepen de prestaties nogal ver uit elkaar. Maar dat deed aan de vreugde in het kamp der deelnemers(sters) geen afbreuk, want het meisje, dat al gauw kt was, omdat ze maar 70 cm. hoog sprong, juichte haar klassegenootje, dat het wel tot een meter of nog meer bracht, levendig toe, en zo deed ook de jongen, die de edele gooikunst bij het balwerpen maar matig verstond, en zag, dat zijn makker wel driemaal zo ver gooide als hij. De commissie had ongetwijfeld een al leraardigste behendigheidsoefening vastge steld, maar moeilijk was ze. Het aantal degenen, dat het tot nul strafpunten bracht, was dan ook niet groot. Maar zo veel te groter was dus de eer voor hen, die het er foutloos afbrachten. De Nederlandse regering heeft een protest-nota gezonden aan IJsland in zake de nieuwe restricties, die dit land heeft uitgevaardigd voor de visserij. De nota is op 9 Mei de deur uitgegaan en betreft de uitbreiding van de „limit" van drie mijl tot vier mijl voor de IJs landse kust. De Nederlandse regering wil niet bestrijden dat IJsland geen goede redenen zou hebben om maat regelen te nemen voor de bescherming van zijn visserijbelangen, maar betoogt dat elke bepaling hieromtrent slechts tot stand dient te komen op een inter nationale conferentie en niet door een IJslandse unilaterale actie. Geen spreekuur Wethouder H. de Boer van Onderwijs houdt Woensdag met het oog op zijn ver blijf in Edmonton geen spreekuur. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) VRIJDAG 8 uur. ZATERDAG 7 en 9.15 uur en ZONDAG (le Pinksterdag) 7 en 9.15 uur M.G.M.'s nieuwste en vrolijkste musical-show in kleuren MET DE KIPPEN OP STOK met Gene Kelly - Judy Garland - Gloria de Haven e.v.a. Magnifieke shows - Groots van opzet Uitbundige vrolijkheid MAANDAG (2e Pinksterdag) 7 en 9-15 uur. MATINEE 3 uur DINSDAG en WOENSDAG 8 uur de romantische avonturenfilm OMAR, DE WOESTUNHAVIK met Yvonne de Carlo en Richard Green Actie, romantiek en opwinding uit 1001 Nacht In schitterende kleuren ZONDAGMIDDAG 1 Juni 3 uur de 2e episode van TOM MIX EN DE RAZENDE RUITER Verdere spannende avonturen van de held van de jeugd DONDERDAG 5 JUNI in onze serie speciale voorstellingen het onvergetelijke filmwerk „JOHNNY BELINDA" Vrydag 30 Mei Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Nutsbibliotheek: Van 19 tot 21.30 uur ge opend. Thalia. 20 uur: „Met de kippen op stok". Rex, 20 uur: „Wij gaan naar Monté Carlo". Zaterdag 31 Mei Patronaatsgebouw, 20 uur: Concert dooi de „IJmuider Volksstem". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Met de kippen op stok". Rex, 20 uur: „Wij gaan naar Monte Carlo". Zouden dagen als deze alleen al door het „er aan mogen deelnemen" voor de jongens en meisjes onvergetelijke zijn, ze kregen een nóg feestelijker tintje, doordat de commissie alle 880 kinderen tracteerde op koek en limonade. De heren commissie leden kunnen er van overtuigd zyn, dat zij de jeugd van de hoogste klassen der, lagere scholen een tweetal dagen hebben bezorgd, die de „woelwaters" niet licht vergeten zullen. Resultaten Tenslotte volgen hier nog de uitslagen: Vierkamp: 1 Jan Ligthartschool, 2 Moer bergschool, S Comitéschool, 4 Insinger- school, 5 Ossendorpschool. Slagbal: 1 Ossendorpschool, 2 Jan Cam- pertschool, 3 en 4 Emmaschool en Ir. Krijgerschool, 5 en 6 St. Anthoniusschool en Groen van Prinstererschool. Grenswerpbal1 Ossendorpschool, 2 St. Anthoniusschool, 3 Comitéschool, 4 Jan Ligthartschool, 5 en 6 Theo Thijssenschool er. St. Jozefschool. De wisselbeker voor de algehele beste prestatie moest de Moerbergschool af staan aan de St. Anthoniusschool te IJmui- den-Oost. De 2de, 3de, 4de en 5de plaats werden respectievelijk bezet door de Os sendorpschool, de Moerbergschool, de Jan Ligthartschool en de Insingerschool. ADVERTENTIE GROTE SORTERING ROMANS ETC. Koopt U voor Pinksteren Weer leverbaar in diverse uitvoeringen bij KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11, IJmuiden, Tel. 5326 VULPENNEN De vuurtoren op Ameland heeft weer een draailicht. Het vorige draailicht werd in 1.940 vernield. Na de bevrijding Is er een stilstaand licht in geplaatst. Dit is nu vervangen door drie schitteringen, waaraan Ameland vanouds kenbaar was. In plaats van vijf tien stralen worden nu zes lichtbundels uitgestraald, in twee groepen van drie, welke in een halve minuut één keer rond zijn geweest. De sterkte van het licht is 3.800.000 kaars. De benodigde electriciteit wordt opgewekt door twee Diesel-generatoren. Het nieuwe lenzenstelsel is gebouwd op een draaitafel, die een middellijn heeft van 1.80 meter en een gewicht van 1600 kg. De tafel, die op kogellagers loopt, wordt door een electromotor aangedreven en bij even tuele storing door een luchtmotor. Mocht de electrische lamp defect raken, dan kan een gasverlichting worden ontstoken. Tevens is op de toren een speciale vo gelverlichting aangebracht met acht z.g. brecdstralers. Bovendien verlichten zeven lampen de omloop. Op 1 September wordt er feest gevierd in de gemeentelijke Visserij school in IJmuiden. Op die datum zal directeur P. J. Verwayen er vijfentwintig jaar bij deze onderwijs instelling „op hebben zitten". De heer Verwayen, die op 24 Augustus 1896 in Amster dam zijn intrede in de wereld deed, ging reeds op zeer jeugdige leeftijd naar zee en nam dienst op een Amerikaans zeilschip. In Amerika kreeg hij na volbrachte studie zijn brevet 2e stuurman en in 1915 kwam hij in Nederland terug. In de oorlogsjaren tussen 1914 en 1918 voer de heer Verwayen voor de Nederlandse regering om graan te helpen importeren. Nadat de heer Verwayen respectievelijk zijn Nederlandse „bullen" voor 3e, 2e en le stuurman had behaald ging hij op 25-ja- rige leeftijd als „eerste" de vaart op. Op 1 September 1927 werd hij benoemd tot leraar in de nautische vakken aan de Visserijschool in IJmuiden, op 1 Septem ber 1932 werd hij waarnemend directeur en twee jaar later volgde zijn benoeming tot directeur. De akte N XV (M.O. zee manschap) en radio-telegrafist le klasse prijken eveneens in het „diploma-kastje" van de heer Verwayen. De leden van de IJmuider reddings brigade (IJ.R.B.) zijn de afgelopen weken druk in de weer geweest met het schilderen van het nieuwe strand huis bezuiden de pier en de vletten. Men is nu geheel gereed om de even tuele Pinksterdrukte op het IJmuiden- se strand op te vangen. Het strandhuis is aanzienlijk verbeterd, daar nu ook de onderkant van het ge bouwtje dichtgetimmerd is en de vletten beschermd zijn tegen de weersinvloeden. De E.H.B.O.-cursussen van de IJ.R.B. werden afgesloten en het winterseizoen kan dus als geëindigd worden beschouwd. Maar daarmee is niet gezegd, dat het ver band in de reddingsbrigade, dat de IJ.R.B. tot een der „stevigste" corpsen maakte van de hele Noordzeekust, ideaal genoemd kan worden en de oorzaak van deze kleine malaise moet gezocht worden in de nog steeds durende sluiting van het „Velser- bad" in IJmuiden, wat voor de IJ.R.B. een zware handicap is: er kan niet geoefend «m Schipper Bert van Duin van de „Gorre dijk" stond onbewogen aan het grote wiel, toen zijn logger gistermiddag tegen halfvijf aan de „Tegeltjesmarkt" meerde met 66 kantjes „vleetkruipers" en 30 kantjes ma kreel in het ruim. De haringbroederschap van twaalf, die Dinsdagmorgen nogal te leurgesteld bijna een graad Noordelijk hogerop stoomde, omdat er van alles op de 56.50 N.B. en de 3-35 O.L. scheen te spar telen, behalve de kostelijke maatjes, kon met de allerbeste wil van de wereld de jager niet eerder naar huis laten sprinten, om de simpele reden, dat zij die eerste spannende nacht met haar dozijn loggers nog voor geen kantje bij elkaar geschud had. Schipper Van Duin wist Dinsdagmorgen in alle vroegte, dat niet zijn schip de Ko- ninginneharing aan wal zou brengen. Vol gens hem en volgens iedereen, die het volgde werd het de „Bertina" en vrij wel de ganse haringvloot lachte om de „vergissing" van de radio-nieuwsdienst in Hilversum, die Woensdagmiddag om 1 uur mededeelde, dat de „Neptunus" de race had gewonnen. „Dat bestaat niet!" heeft de „Gorredijk"- schipper beweerd en met hem tientallen andere ongelovige vleetsohieters, maar toen A.N.P. 's avonds om 6 uur nogmaals zo duidelijk mogelijk verkondigde, dat Hen drik Messemaker uit Katwijk de drie kop lopers had verslagen, gnuifde toch de hele „zilvervloot" om de meesterlijke streek van de „Neptunus". Als man „Het weer was niet best de laatste dagen" vertelde schipper Van Duin, terwijl hij peinzend naar de menigte keek. die op de kade de zorgvuldig dicht-gespijkèrde ton nen langs zich heen zag zwaaien. „Vooral op de thuisstoom liet de Noordwester het schip niet met rust. ofschoon Jaap Kolk man c.s. de katterigheid als mannen heb ben verjaagd." „Als mannen" geldt hier specieal voor de 20-jarige Lenie Schreuder uit Bussum, die van.de KW 14 op de „Gorredijk" is over gestapt: niet omdat de zilte en gezonde haringlucht of misschien de tong bij tijd en wijle haar de keel uithing, maar wegens de omstandigheid, dat zij na twee dagen wel precies wist wat er aan boord van een haringlogger op de visserij nu eigenlijk gebeurt. In zeiljopper, lange pan talon en kaplaarzen heeft Lenie de Kat- wijkers zien schieten en halen en als ver volg daarop tien minuten kunnen bekijken hoe het kaken geschiedt. Wier en sterren De „Gorredijk" rende in 33 uur naar IJmuiden, vèr achter de kopgroep aan overigens, maar rijker belaên, dan z'n «voor gangers en dat is in deze vroege beginperio de ook wat waard. „De stemming op de zesenvijftig na de eerste nacht was verre van optimistisch. Het is ook net of je een klap in je gezicht krijgt, wanneer er maar wat wier en ster ren in de mazen hangt, want niemand had verwacht, dat er hoofdzakelijk onkruid uit de vleet zou komen. Op het ogenblik lukt het wat beter en als we Dinsdagmorgen andermaal starten hoop ik een waarlijk goede visserij tegemoet te gaan!" worden en de leden, die toch willen zwem men, hebben alleen maar in Haarlem on derdak kunnen komen. Leger des Heils naar Bergen Het corps Beverwijk van het Leger des Heils zal de tweede Pinksterdag naar de kampdag in Bergen trekken, waar alle corpsen uit Noordholland aanwezig zullen zijn. Deze dag staat onder leiding van senior majoor Ph. van Dalen, kweekschool leider te Amsterdam. Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van de kinderkerk IJmuiden-Oost is Donderdagavond in de zaal aan de Abe lenstraat een bijeenkomst gehouden. Na het lezen van Marcus 10 t/m. 15 door de voorzitter de heer P. Zwanenburg wees hij op de woorden uit Psalm 103: „mens en bloem geschapen door één Schepper zijn beiden vergankelijk". Er was één in IJmuiden-Oost, die de vermaning: „laat de kinderkens tot Mij komen" verstond en dat was „tante Rijn- tje". De praeses memoreerde, hoe zij, zelf doof zijnde, bevrediging vond in het on derwijzen van Gods woord aan kinderen. De heer J. Mensel die als kind bij de kin derkerk kwam en hier onafgebroken voor heeft gewerkt releveerde de ups en downs tijdens deze lange periode. Een groepje jongens en meisjes zong vervolgens een aantal liederen van Jo hannes de Heer en één der meisjes ont popte zich als een goede declamatrice, waarna één van de jongens een niet on verdienstelijke solo-zang ten beste gaf. Dat geestelijke liederen ook op een ac- cordéon gespeeld kunnen worden bewees één der jongeren, waarbij vooral „The holy city" buitengewoon goed werd vertolkt. Na de pauze hield de heer H. Remiëns, die tevens de gelukwensen van de Her vormde Kerk overbracht, een referaat over „Kind en Zondag". Houtstof aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Donderdagmorgen aangekomen het Noorse s.s. „Borgsten". dat van de Noorse haven Sanae een lading van 2200 ton houtstof aanvoerde. In de oorlogsjaren 19401945 werd de directeur door de bezetter gegijzeld en werd hem na zijn vrijlating verboden in Noord- of Zuidholland te gaan wonen. Na enige tijd in Gelderland te hebben ver toefd, heeft hij zich met zijn gezin clan destien in Gorinchem gevestigd. Opleiding van Palestijnen Na de bevrijding in 1945 werden de Duit se krijgsgevangenen in IJmuiden onder meer bewaakt door leden van de Jewish Brigade. Het kamp was vlak bij de Visse rijschool en zo werd contact gelegd tussen de heer Verwayen en de Palestijnen, waarvan er verschillende in eigen land de visserij practisch hadden beoefend. Zij ga ven te kennen dat zij echter theoretisch achter stonden bij onze vissersmensen en het resultaat was dat een zestigtal van hen in IJmuiden bleef om het schooldiplo ma van de Visserijschool te behalen. Vier van hen kwamen zelfs in het bezit ADVERTENTIE van het officiële stuurmansdiploma. Dit is mede aanleiding geworden tot het stich ten van coöperatieve visserijdorpen in Is raël. Verscheidene kotters zijn naar Hol lands model gebouwd voor Israël en in 1950 heeft de heer Verwayen een ervan de „Parnes" (genoemd naar een der cur sisten, die later in eigen land in de strijd tegen de Arabieren werd gedood), zelf naar Israël gebracht. Het contact bestaat nog steeds. Momen teel studeert wederom een Israëli aan de school. Hij is echter niet de enige buiten lander; een Zuid-Afrikaan uit Kaapstad is hier door een walvismaatschappij heen ge dirigeerd om zijn machinistendiploma te behalen. Dat ook vele Polen de lessen volgen is al geen bizonderheid meer. Departementale belangstelling Aan het begin van deze week heeft een afgevaardigde van het departement voor visserij in Jeruzalem een bezoek aan de heer Verwayen gebracht, speciaal met het oogmerk de school te bezichtigen en zich omtrent een en ander te laten inlichten. Dank zij de voortvarendheid en voortdu rende activiteit van de jubilerende direc teur gaat de gemeentelijke visserijschool in IJmuiden mede behoren tot de onderwijs instellingen „van wereldvermaardheid". Een feit, dat ongetwijfeld in IJmuiden waardering afdwingt. (Speciale berichtgeving) EDMONTON, 29 Mei Er komt iets vertrouwds over de jaarlijkse sportuitwisseling tussen de Edmontonners en de Velsenaren en dat was ditkeer al heel duidelijk te merken aan de haast uitbundige hartelijkheid, waarmee de Britse gastheren (en -vrouwen) hun Velsense vrienden ontvingen, na een reis via Oostende en Dover, die er wezen mocht. Na een rustige reis met de „Koning Albert", die net tussen twee depressies doorglipte en de offerandes aan Neptunus dus in toom hield, zijn de 105 gasten in Dover aan land gegaan Dover, dat eigenlijk geen goede vestibule is voor het prachtige Kent en om half zeven werd de reis via Canterbury en Chatham naar Londen ondernomen door het glooiende graafschap Kent, dat in dit wondermooie voorjaar de naam „Tuin van Engelandmeer dan waard is. Het is een lange reis geworden. Pas om half elf stonden de Velsenaren in het raadhuis Edmonton, waar mr. Joyce, de lord-mayor van de stad, het welkomst woord uitsprak. Hij uitte de wens, dat Velsen en Edmonton elkaar nog vele ma len mogen ontmoeten en burgemeester mr. M. M. Kwint, die met wethouder H. de Boer de reis meemaakt, antwoordde hierop, dat de hoop op het sportieve ka rakter van deze uitwisseling een harer voornaamste kenmerken is. Iedereen onderdak En tegen half twaalf zochten de gasten in het al stiller wordende stadscentrum hun „gasthuizen" op alles is voortref felijk terecht gekomen en Vrijdag wordt er eerst eens geacclimatiseerd en rondge neusd. Waarna dan Zaterdagmiddag de eerste athletiekontmoeting plaats heeft. ADVERTENTIE ^ocooooooncoa^>^ooocoooooocooooocooocooooooooooooocooco7 „Rex draagt de kroon voor beeld en toon' Vanaf heden t/m Maandag WE GAAN NAAR MONTE CARLO Een charmant pikant verhaal. Dinsdagavond, na het invallen van de duisternis, heeft de Velsense politie een inval gedaan in een verloflokaliteit in Vel sen en daar een achttal mannen op heter daad betrapt by hazardspel. Het bleken inwoners van IJmuiden, Be verwijk, Haarlem en Hoorn te zijn, die zich hiermee onledig hielden. Zij werden aan gehouden, evenals de exploitant van de zaak. Na verhoor in het hoofdbureau van politie konden zij huiswaarts gaan. Ter gelegener tijd zullen zij zich te ver antwoorden hebben, want zij kwamen er niet zonder proces-verbaal af. In de avond van de Tweede Pinksterdag zal op het terrein van het natuurbad „Vel- serend", te omstreeks tien uur, een groot vuurwerk worden afgestoken. De afdeling Vel sen-IJ muiden van het Rode Kruis, welke, zoals wij gisteren al meldden, Dinsdagavond in deze con treien de grote jaarlijkse actie inzet, heeft een voortreffelijk succes bereikt, dat ongetwijfeld als een extra-stimu lans zal werken. Het hoofdbestuur en kringbesturen van het Nederlandse Rode Kruis hebbenzoals in ons Vlaggetjes dag-verslag al kon worden bericht na melijk beslist, dat Velsen in 1951 de beste campagne heeft gevoerd van alle afdelingen in Noordholland. Hiervoor is het afdelingsbestuur verrast met een fraai wandbord, dat het embleem draagt van de organisatie en de tekst „Cam pagne 1951. Beste campagne IJmuiden- Vëlsen". Het is niet onmogelijk, dat dit sieraad het eerste wandstuk zal worden voor een te bouwen Rode Kruishuis, ipaarvoor plannen bestaan, die op het ogenblik echter nog wel wensen zullen blijven. Zelfs in een stelling van maar enkele schij ven kunnen de moeilijkheden de speler de baas worden, zodat hij zijn tijdslimiet over schrijdt. Daarom is het eindspel verreweg het moeilijkste gedeelte van het dammen. De uitwijkmogelijkheden van zeg maar een stand: 3 wit, 3 zwart kunnen zijn: 6x7 varian ten of 42 variaties. Het is elke liefhebber van het spel ge geven openingen te bestuderen, doordat deze aan bepaalde wetten gebonden zijn en met de veroverde kennis komt men (zonder tijd verlies) op de bekende paden naar het mid denspel. Natuurlijk is het middenspel met zijn vele slagdreigingen, combinaties, positie spel, taktiekveranderingen, verovering van strategische punten, offers en het tempi- berekenen, alleen voor spelers met talent tot een goed einde te brengen. Maar het „ma thematische" deel is het spel met de paar schijven. Hoe is het anders te verklagen dat de twee sterkste spelers van Zuidholland pas na af loop door R.'C. Keiler er op attent moesten worden gemaakt, wat Wim Roozenburg en Wim Huisman in een stelling van vier tegen vier niet hebben gezien. Keiler uitstekend met de wiskundige kant van het eindspel bekend, en bovendien een kenner van klassieke eindspelen, toonde met een verbluffend groot gemak de winst aan voor Wim Huisman. Geen van de spelers ver klaarde (ruiterlijk), ooit er maar even bij gedacht te hebben, welk een enorme moge lijkheden Keiler naar voren zou brengen, bij het spelen van slechts één enkele andere zet. Het spelverloop laten wij hieronder vol gen, waaruit voor eindspel-liefhebbers nog wel' wat studiemateriaal te halen is: zwart 7 stukken op: 7, 9, 13, 19, 23, 24, 26. wit 7 stukken op: 25, 28, 32 33, 34, 36, 48. Wit aan zet heeft .twee voortzettingen, le 48—42 en zoals in de partij werd gespeeld met het offer 36—31. Leuk is dat 48—43 ver liest door 24—29 33x24 19x48 28x8 7—12 8x17 en 4843 wint omdat steeds 26—31 volgt. Met le 48—42 kan het spel als volgt verlopen: 4842 914 4237 812 3631 1217 31—27 13—18 waarna het spel sym metrisch staat opgesteld en de remise gemak kelijk is te forceren met 3430 3329 en 2822 32x12 en zwart kan niets meer op bouwen. In de partij verliep het spel als volgt: 1. 36—31 26x37 2. 32x41 23x32 3. 34—29 24—30 4. 25x34 waarna de diagramstand als volgt luidt: Zwart, W. Huisman, Leiden. wÊ 0. MM? mm vy/yy/w. Wit, W Roozenburg, Rotterdam. Nu was het Keller die de 3e zet 2430 speelde. In de partij werd het spel dirèct remise gegeven, toen 3e 3238 29x20 -38x29 20—15 9—14 25—20 en 15—10 werd gespeeld. Maar de nationale kampioen speelde uit de diagram stand als vol?" 1923 29x18 13x22. Deze vier om vier stand is nu in alle spel- gangen voor zwart gewonnen. Bezit de speler niet voldoende kennis, dan loopt het spel remise, omdat het tot de onmogelijkheden af te tasten. Stand wit: 33, 34, 41. 48. Zwart: 32, 22, 9 en7. Wit aan zet. 1. 48—43 22—27 2. 43—39 27—31 3. 33—28 32x23 4. 39—33 712. Dit is de beste en langste speelvariant voor wit; de overige spelgangen gaan sneller verloren. 5. 3329 23—28 6. 41—36 anders gaat stuk 4 toch na 2832 verloren. 3137 7. 3631 37x26. Nu is de stand met wit aan zet: 29. 34; zwart: 9, 12, 26, 28. Twee stukken heeft wit geofferd en daarvoor 2 tempo's gewonnen. Niets dat wit de doortocht dus nu belet. Na studie van dergelijke eindspelen is het een „weet" of 26 of 28 naar dam moet promoveren. 8. 29—24 26—31 9. 24—19 31—37 10. 34—30 37—42 11. 30—35 42—48. Wit: 19, 25. Zwart: dam op 48. stukken op 9, 12, 28. Nu volgt op 25—20 48—30 19—14 gedwongen. 30x39 14x3 3950 en wint door veld 28 te veroveren. Maar de mooiste winst is: 11. 19—14 12. 9x20 25x14; Nu is de stand 48 dam. -12 en 28. Wit 14. Zwart aan zet. De moeilijkheid is dat wit naar 3 velden kan seplen. En toch wint zwart door eerst de zet 28—32 te doen. Op 14—9 32—37, op 14—10 1218 105 en 4837 wint na 3746. Een leerzaam eindspel, dat de kundigste spelers nog vaak te moeilijk is. Nu is het aardig dat de inleiding tot dit eindspel ook anders kan en dat toch op dezelfde klassieke eindstand wordt aangestuurd. Bijvoorbeeld uit de diagramstand: 19—23 29x13 13x22. Stand: 33. 34. 41. 48. Zwart: 32, 22, 9. 7. 34—30 22—27 33—29 27—31 29—24 31_36 48—42 36x38 30—25 38—43 en 43—48 waarna dezelfde klassieke winst ontstaat. Toen wij de mening ove, het spelverloop en de fraaie winst van Keiler van onze plaatsgenoot de wereldkampioen P. Roozen burg vroegen, toonde deze snel eenvoudig wnst aan in de laatste cijferstand: wit 29 en 34. Zwart 9. 12. 26. 28. Na 29—24 is dam halen met 28—32—37—41 en 46 snel winst. Het geheel is met medewerking van Keiler. Roo zenburg en Laros een prachtig stuk eind spel. - Openingen Van de oud-kampioen van Nederland F. Raman te Haarlem kregen wij speciaal voor onze damrubriek de volgende fraaie ope- ningsmogelijkhedcn. Uit de beginstelling: 1. 3126 1823 2. 36—31 12—IS 3. 41—36 7—12 4. 46—41 2—7 5 31—27 20—24 6. 36—31 14—20 7. 34—30 20—25 8. 39—34 15—20 9. 44—39 10—14 10. 5044 4—10. In deze 20-om-20-stelling kan als volgt het spel verlopen: 11. 3323 1721 12. 26x17 11x33 13. 38x29 gedw. (op 39x28 volgt 23—29, 39x28 23—29 15. 34x23 25x34 16. 40—29 19—24. Zwart denkt nu stukwinst ie forceren, doch komt bedrogen uit. Op fraaie wijze maakt wit damzet: stand 23, 27, 28, 29, 31, 32, 35, 37, 41, 42. 43, 44. 45 47, 48. 49. Zwart: 1, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 18. 20. 24. 4136 24x22 31—26 18x29 (op 22x31 volgt later 26—21) 27x18 12x23 26—21 16x38 42x4. Zesde wedstrijd Voor onze zesde oplosserswedstrijd twee problemen van Max Douwes (Hilversum). Ook deze problemen zijn niet zo moeilijk en tellen voor 1 punt in de wedstrijd. De stand van no. 3 luidt: Zwart 15 stukken op: 4, 6. 7, 8, 9. 10, 16, 17. 21, 22, 23, 28. 29. 33 en 35. Wit 14 stukken op: 15, 19. 20, 24, 31, 37, 38. 39, 40. 41. 42, 43. 44 en 45. Wit speelt en wint. Stand vraagstuk no vier luidt: Zwart 12 stukken op: 1, 2, 7, 12, 16, 17, 18, 19. 24, 26 30 en 45. Wit 12 stukken op: 6, 21, 28, 32, 35, 36, 37, 42. 44, 47, 49 en 50. De voorzitter van de Nederlandse Proble- misten Bond komt onze oprechte dank toe, voor zijn mooie vraagstukken. behoort, alles voor het bord op te zoeken en 25x34 en 24x22 met winst) 13. 24x33 Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur 14.' B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden De nadering van de finale in het Hoog- ovenvoetbaltournooi is van grote invloed op de strijdlust: bij elke ontmoeting neemt de spanning toe en dat blijkt ook uit de lage doelcijfers en de gevallen waarbij straf schoppen moesten beslissen. Donderdagavond was dit weer het geval in de halve eindstrijd tussen Hoda II en Reeu- pcrator Boys van de B-afdelIing. Beide ploegen waren aanvallend en ver dedigend aan elkaar gewaagd, maar na tien minuten hadden de ovenbouwers het eerst succes uit een voorzet van rechts (011. Hoda van de hoogovens trachtte met snelle uitvallen het spel te verplaatsen, doch kwam na 20 minuten nog meer achter door een prachtig doelpunt van de midvoor (02). Na de hervatting zat Hoda stevig op de bal. De midvoor verkleinde de achterstand netjes uit een hoekschop van rechts (12) en 3 min. later werd moedig volhouden be loond toen de doelman een voorzet miste en de midvoor zijn kans greep (22). Na drie strafschoppen schoot Recupe rator Boys zich in de finale (23). die over veertien dagen tegen Tepo moet worden gesneeld. Van evenveel gewicht was de strijd in de A-groep tussen PEN cn Amateurs (walserij Oost) Direct was het kla'sseverschil voetbal opvallend, maar ook de PEN-voorhoede was agressiever en sneller. Dit ondervond Amateurs al in de eerste tien minuten. Een .grove fout werd noodlot tig: voor de snel toelopende PEN-aanvallers werd op de doelman teruggespeeld en de bal, die langzaam over de doellijn rolde kreeg nog een extra tikje van de midvoor (1—0). Weer had PEN succes na 25 minuten. Uit een hoekschop van links gaf de rechtshalf de bal aan de midvoor. die fraai inkopte (20). Ook na de hervatting was PEN veel beter op dreef en dit resulteerde in een derde doel punt, dat de midvoor uit een scherpe voorzet van rechts keurig inkopte (30). De samenstelinlg van Kernboys en BG I in de tweede A-wedstrijd liet wegens de rou tine van verscheidene oud-voetballers een wat beter spelbeeld zien. Kernboys beschikte over snelle buiten spelers, maar het binnentrio miste de kansen wegens te traag afwerken van het offensief. Na de hervatting was BG iets sterker. Aan de andre kant waren de kansen niet minder in deze snelle wedstrijd. Met het verstrijken van de tijd werd het spel overigens wat forser en nam de spanning toe. Het bleef ondanks het „vechten" om de bal een blanke eindstand. Kernboys was de gelukkigste met het nemen van strafschoppen. Hedenavond wordt weer een belangrijke wedstrijd gespeeld tussen Steigerboys én Internationale (nummer twee van vorig jaar).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9