Amerikaanse staalindustrie ligt stil Het Hooggerechtshof oordeelde de overneming door de staat onwettig Drie zeilers verdronken tijdens buiige Pinksterdagen Crisis in Zuid-Korea Journalisten lichten minister Mulderije in over hun standpunt Weerbericht Ruim 650.000 arbeiders zonder werk Haarlems Dagblad Iets verder? Oproep tot staking in Frankrijk Cycloon teisterde Biesthoek in Brabant UNO laakt Rhee's autoritaire optreden, Rheeprotesteert tegen UNO-inmenging Drieëndertig Belgen in Frankrijk omgekomen Het woord is aan Minister wil de kwestie van het verschoningsrecht voor journalisten nader bezien Uitspraak in de kwestie der „opzetten „jPresident is geen wetgever Oververmoeide autorijder reed op publiek in Bus te water Isolement van Berlijn Acheson: geen geheime verplichtingen aan West-Duitsland Ongeregeldheden in Japan DE GIJZELING VAN A. HOMMERSON Zes aannemers vrijgesproken Relletjes in Venlo 66e JAARGANG No 275 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Ad. A. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 JUNI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 128 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman EIGENLIJK kan men uit de vorige week te Straatsburg gehouden debatten geen an dere gevolgtrekking maken dan dat de grote strijder voor Europese eenheid Paul Henri Spaak tenslotte geen volstrekte ne derlaag heeft geleden. Hij heeft de kansen open gehouden. Zijn weldoordacht beleid heeft tengevolge gehad, dat na de verwer ping van zijn oorspronkelijke voorstel met een zeer klein stemmenvcrschil (46-42 stemmen) hij dit tenminste heeft bereikt. Maar de wil en de durf om tot grote be sluiten te komen ontbraken nog steeds; de rem die Engelsen en Scandinaviërs aanleg den deed zich opnieuw gelden. Spaak's aanvankelijk voorstel hield in, kort geformuleerd, dat een Europese grond wet zou worden ontworpen die aan de nationale parlementen ter goedkeuring zou worden voorgelegd. Hetgeen hij wilde was in feite een grondwetgevende vergadering. Toen dit verworpen was bleek hij soepel, i al werd zijn betoog opnieuw door sterke andrang en overtuiging bezield. En al werd lij fel toen de Engelse conservatief Boothby zijn volharding als dom betitelde. Tenslotte kreeg hij gedaan dat de Assemblée eerst met 75 van de 120 stemmen een resolutie aanvaardde waarin de wenselijkheid van instelling van een politiek gezagsorgaan voor de Europese Defensie Gemeenschap werd uitgesproken en daarna met 84 van de 109 uitgebrachte stemmen zich uitsprak voor een statuut voor een Euro pees politiek gezagsorgaan met boven nationaal karakter. Aan een „constituante" wetgevende vergadering wilde de oppositie niet; er moest slechts van een statuut gesproken worden. Het begrip con stituante duidde volgens de oppositie op „romantiek". Ten aanzien van het Europese politieke gezagsorgaan werd aan het comité van ministers overgelaten of het zou moe ten worden opgesteld door de Assemblée van het Plan-Schuman of door de beperkte formatie der huidige Assemblée. Deze mi nisteriële beslissing zou dan moeten wor den genomen door de ministers der „con tinentale zes" zij die het Plan-Schuman hebben geratificeerd. Een Engelse poging om de Assemblée van het Plan-Schuman geheel uit te schakelen leed schipbreuk op Spaak's energie. Men stelde tenslotte vast dat het ontwerpen van een politiek gezagsorgaan niet zou mogen worden uit gesteld tot de Europese Defensie Gemeen schap (E.D.G.), die pas te Parijs door de ministers ondertekend is, door de parle menten zou zijn geratificeerd. Ge ziet dat dit al niet eenvoudig is; toch beperkt het zich tot korte samenvatting van een vloed van woorden en termen. Ge kunt er u ook over verwonderen dat de Engelsen en Scandinaviërs, aan wie Spaak gebrek aan belangstelling in continentale eenheid verweet, daarvoor de uitdrukking Klein Europa bezigen. En dat zij die eenheid trachten te beletten, al willen zij er zelf niet aan deelnemen. Immers opent iedere federatie de gelegenheid tot latere toetre ding van andere landen en is er geen en kele reden waarom die tevoren niet met de federatie in zekere samenwerking zouden treden. Welnu, dat Klein Europa bedoelen zij alleen in aardrijkskundige zin; dat ge héél Europa zich in zijn verdeeldheid juist in deze jaren als Klein Europa heeft doen kennen laten zij buiten beschouwing. Zij willen niet, zij durven niet, zij verschuilen zich achter de bewering dat schepping van een federatie, die aanvankelijk slechts uit zes landen zou bestaan, een „scheiding in Europa" zou betekenen. Volgens die op vatting zou de Amerikaanse Unie, die in dertijd met slechts dertien staten begon en tot achtenveertig uitgroeide, een scheiding in Amerika hebben betekend. De historie heeft het tegendeel bewezen. Hetgeen Spaak van zijn voorstel heeft gered kan feitelijk niet als buitengewoon belangrijk worden beschouwd. Al dat ge- formuleer met politieke gezagsorganen die vooral geen parlement mogen heten en met statuten die geen grondwet genoemd mo gen worden bewijst nog steeds dat men de hoofdzaak poogt 'te omzeilen. Het blijft trouwens de vraag welk soort „gezagsor gaan" men zou willen ontwerpen; een dooi de volken gekozen boven-nationaal lichaam kan men voorshands moeilijk verwachten. Wel is er reden om aan een oud Frans woord te herinneren: la vérité est en mar- che, rien ne l'arrêtera de waarheid is op mars, niets zal haar tegenhouden. Want al dit gemanoeuvreer, al dit ontwijken en aarzelen toont tenslotte toch wel aan dat men inziet, dat er maar één weg is die men in het waarlijk Europees belang kan in slaan. De vraag blijft of men de waarheid tenvolle aanvaarden zal en de sprong dur ven nemen eer het te laat is. Het optreden van een man als Spaak, van wie nu wel zeer duidelijk blijkt hoe verstandig hij heeft gehandeld door zijn voorzitterschap te Straatsburg neer te leggen en daarmee zijn vrijheid als handelend lid der Assem blée te verwerven, geeft de meeste hoop cp uiteindelijk succes. Zijn persoonlijk ge zag in de Assemblée blijkt geenszins ver minderd te zijn. In deze tijd: een der zeld zame persoonlijkheden van grote allure en moed. R. P. Het onder communistische leiding staan de Franse algemene vakverbond, de CGT, heeft zijn leden in Parijs opgeroepen op Woensdag voor 24 uur het werk neer te leggen als protest tegen de arrestatie van de communistische leider Duclos. Het merendeel van de Franse mijnwer kers gaf Zaterdag geen gehoor aan een stakingsoproep van hun communistische vakorganisaties. De advocaten van Duclos hebben Zon dag een verklaring uitgegeven, waarin ge protesteerd wordt tegen het doorzoeken van bureaux der communistische partij door de politie. Zij noemen het politie optreden „schending van de wet". Ook het secretariaat der Franse commu nistische partij heeft tegen de huiszoekin gen geprotesteerd. Bij huiszoekingen in hoofdkwartieren van de communistische partij te Parijs en in de provincies heeft de politie duizenden documenten alsmede stokken, gelijkend op die welke Woensdag bij de relletjes in Pa rijs werden gebruikt, in beslag genomen. WASHINGTON, 2 Juni. (Reuter, United Press). Een algehele staking heeft opnieuw de Amerikaanse staalindustrie lamgeslagen, nadat het Amerikaanse federale Hooggerechtshof beslist had dat de overneming van de staalfabrieken door de staat onwettig was, zodat het beheer aan de particuliere eigenaars moest worden teruggegeven. De voorzitter van het vakverbond voor metaalarbeiders, Philip Murray, heeft onmiddellijk na deze gerechtelijke beslissing de staking her-uitgeroepen, die na de over neming der fabrieken door president Truman was opgeschort. Ruim 650.000 metaalarbeiders zijn thans in staking. Ook in andere sectoren van het Amerikaanse bedrijfsleven zijn stakingen uitgebroken, onder meer in een fabriek van straaljagers en in de tapijtindustrie. Er wordt een uit voerverbod voor staal verwacht. De toewijzingen van staal voor niet- stratcgische doeleinden zullen worden ingetrokken. De onderhandelingen over loonsverhoging tussen de particuliere eigenaars van de staalfabrie ken en de vakbond zijn hervat. President Truman, die de fabrieken op 8 April opvorderde om een staking af te wenden, kan zijnerzijds de volgende stap pen doen om het werk hervat te krijgen: Hij kan gebruik maken van de wet-Taft- Hartley, op grond waarvan de arbeiders dan nog gedurende 80 dagen zouden moeten werken terwijl een commissie een onder zoek naar het arbeidsgeschil instelt. Hij kan voorts het congres verzoeken wettelijke maatregelen goed te keuren betreffende de regeling van arbeidsgeschillen in belang rijke industrieën in tijd van nood. Verwacht wordt, dat de staalstaking de eerste twee of drie weken weinig invloed op andere industrieën zal hebben. De na tionale productieraad heeft het afleveren van staal uit de pakhuizen aan de produ centen van verbruiksgoedez-en verboden. In zijn toelichting verklaart het Opper- gerechtshof, dat de beslissing met zes tegen drie stemmen nam, dat de opvordering van de industrie niet kan worden verdedigd als uitoefening van de militaire bevoegdheid van de president als opperbevelhebber van de strijdkrachten. „In het kader van onze grondwet is de bevoegdheid van de presi dent om er voor te zorgen, dat de wetten getrouw worden uitgevoerd, in strijd met de gedachte, dat hij een wetgever zou zijn." President Truman heeft op zijn persconfe rentie van 22 Mei verklaard dat hij zich bij de uitspraak van het Hof zou neerleggen en de industrie aan de eigenaars zou terug geven en dan zou zien, wat er gebeurde. Maar tezelfdertijd zeide hij met nadruk, dat hij de bevoegdheid had particuliere industrieën op te vorderen in een noodtoe stand en dat niemand noch het Congres noch de gerechtshoven hem die be voegdheid zouden kunnen afnemen. Andere stakingen In de grootste tapijtenfabriek ter wereld, Alexander Smith in New York, is Maandag een staking uitgebroken waarbij 4000 ar beiders zijn betrokken. De vakbond van arbeiders in de textiel industrie heeft een staking van 18.000 ar beiders in de tapijtenfabrieken in het ge hele Noord-Oostelijke deel van de V. S. uitgeroepen. Ruim 10.000 arbeiders heb ben het werk neergelegd. Het buiige weer tijdens de Pinksterdagen heeft door onverwachte en hevige windvla gen op verscheidene plaatsen beoefenaars van de zeilsport in moeilijkheden gebracht. Op de Loosdrechtse plassen zijn Zondag middag de vader en een zoontje van de Utrechtse familie Wolvenkamp, die om streeks kwart voor zes in een kajuitboot op de „Vijfde Plas" onder Breukelen voer, tij dens een kort onweer verdronken. Het gezin bestond uit de ongeveer 30- jarige heer Wolvenkamp, zijn echtgenote en hun twee kinderen, een jongetje van vijf en een meisje van twee a drie jaar. Het schijnt dat het jongetje door een rukwind van de boot- is geslagen. De vader sprong zijn kind na en schijnt er in te zijn ge slaagd de knaap te pakken, maar heeft ver moedelijk door de hevige golfslag de boot niet meer kunnen bereiken. De moeder en haar dochtertje werden door in de nabijheid varende jongens van boord gehaald. De rijkspolitie te water is Maandag vroeg met het dreggen naar de slachtoffers begonnen en haalde des middags het stoffelijk over schot van het vijfjarig zoontje op. liet dreg gen naar het lichaam van de heer Wolven kamp is voortgezet. De bui had het karakter van een wind hoos. Verscheidene schepen op de plassen sloegen om, masten knapten en zeilen scheurden. Het zicht was door de dichte regen nog geen tien meter. Verscheidene omgeslagen boten werden in de loop van de morgen van Tweede Pinksterdag binnen gesleept. Op de Kager plassen was het eer ste Pinksterdag zonnig met nu en dan een buitje. Daar heeft men niets van rukwinden gemerkt. Zaterdag i;jn een aantal boerenhoeven in het Noordbrabantse gehucht Biesthoek bij Boekei door een korte maar hevige wervel storm geteisterd. Een der ontredderde boerderijen Op de Westeinder plassen menen sommi gen op Eerste Pinksterdag tijdens een on weersbui een „slurf" te hebben gezien, die deed vermoeden dat zich ook daar een windhoos voordeed. Er gebeurden echter geen ongelukken. Zeiler op Sneekermeer verdronken Maandagmiddag om ongeveer 3 uur is op het Sneekermeer een zeilboot met aanhang- motor omgeslagen. De beide inzittenden raakten te water. De 24-jarige G. Bouwhuis werd later gered, maar zijn vriend, de 24- jarige W. Beeksma is verdronken. Zijn stoffelijk overschot was gisteravond nog niet gevonden. Hij was ongehuwd en woon de in Sneek. Cycloon Zaterdagavond omstreeks 7 uur heeft een cycloon het plaatsje Biesthoek nabij Boekei in Noord-Brabant geteisterd. De boerderij met bijbehorende schuren van de heer J. Timmers werd grotendeels met de grond gelijk gemaakt. De heer Tim mers werd door een vallende muur getrof fen en werd licht gewond. Het woonhuis bleef behouden. Het gezin dat daarin ver bleef, kreeg geen letsel. Twee vlak bij deze boerderij gelegen hoeven werden zwaar beschadigd. In Boe kei zijn eveneens twee boerderijen zwaar getroffen. Bomen werden ontworteld, electriciteits- en telefoonleidingen beschadigd. De wind hoos vernielde in een strook van 15 meter wat op haar weg kwam. Het huis van de landbouwer Van Berlo werd zwaar be schadigd en zijn schuur geheel verwoest. Veertig meter verder moest de boerderij van de landbouwer Van Grinsven het ont gelden. Er werd een groot gat in het achter huis geslagen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De brandweer ver leende op verscheidene plaatsen hulp. De stakers eisen hogere lonen en andere verbeteringen. Straaljagers Tegen advies van de vakverenigingslei ders in is Maandag 40 percent van de arbei ders in de grote fabriek van de „Republic Aviation Corp" te Farmingdale in staking gegaan. De directie van de fabriek heeft later op de dag de werkwillige arbeiders naar huis gestuurd. In de fabriek worden straalvliegtuigen voor Korea gebouwd. De productie ligt nu geheel stil. Te Utrecht is een oververmoeide be stuurder van een bestelauto Zaterdagmid dag op de Amsterdamse Straatweg inge reden op hem tegemoetkomende wielrijders en voetgangers. Tien dezer liepen letsel op. Drie van hen moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De bestelauto reed met een snleheid van ongeveer veertig kilometer per uur. De auto ging plotseling naar de linkerweg helft, botste tegen een verkeerspaal, reed daarna enige wielrijders aan, schoot het trottoir op tussen voetgangers en botste tenslotte tegen de gevel van een huis. De Zuid-Koreaansc minister van Buiten landse Zaken, Pyocn Yoeng Tao, heeft Za terdag bij generaal Clark geprotesteerd te gen „inmenging in binnenlandse aangele genheden van de republiek Korea". Een functionaris van de UNO *ou over Radio- Poesan hebben ontkend dat de gearresteer de leden van de Zuid-Koreaansc Nationale Vergadering betrokken waren bij een com plot tegen de regering, hetgeen door de voorlichtingsdienst van president Syngman Rliee beweerd was. Clark werd verzocht, herhaling van dergelijke „inmenging" te voorkomen. Zondag verklaarde de Zuid-Koreaanse regering gedwongen te zullen zijn alle or ganisaties der UNO het land uit te wij zen, „indien zij niet ophouden zich te be moeien met Zuid-Koreaanse binnenlandse aangelegenheden". Ditmaal werd de aan tijging uitgebreid tot de UNO-commissie voor de eenwording en opbouw van Korea, de Amerikaanse inlichtingendienst en het station van de Stem van Amerika in Poesan. De Zuid-Koreaanse regering had vorige week twaalf afgevaardigden laten arreste ren, onder de bepalingen v2n de staat van beleg. Het parlement sprak zich uit voor opheffing hiervan, maar Syngman Rhee legde deze motie naast zich neer, waarvoor hij «"'oor de UNO-commissie voor Korea berispt werd. Ongeveer veertig leden van de oppositie in het parlement houden zich schuil en de regering beschuldigt de UNO- commissie er van, hun asyl te geven. On geveer 23 Juni zullen in Zuid-Korea ver kiezingen worden gehouden. Behalve Rhee zijn candidaat de voormalige premier John Tsjang en de voormalige vice-president Lee Se Joeng. De huidige vice-president. Kim Soeng, heeft zijn ontslag al ingediend omdat hij niet langer deel wil hebben in Rhee's „corrupte, fantastische en bureau cratische" bewind. De aanhangers van Syngman Rhee heb ben verklaard dat zij niet meer aan ver gaderingen van het parlement zullen deel nemen. De Nationale Vergadering wordt door dit besluit zo goed als machteloos. Zij zal nu ook geen president kunnen kiezen. De stemming tussen de president en de Nationale Vergadering is er niet op verbe terd sinds de laatste Maandag een motie afstemde, die het ministerie van Buiten landse Zaken opdroeg zich uit te spreken over de vraag of agentschappen van de UNO zich met Zuid-Korea's binnenlandse politiek bemoeien. Koje Op Koje zijn Amerikaanse tanks op een plaats in het kamp gedrongen. De soldaten DUINKERKEN. (Reuter). Een autobus niet voetbalsupporters uit Gent is Zondag in de omgeving van Gravelincs (Greve- lingen) tussen Duinkerken en Calais in Noord-Frankrijk, in een kanaal gereden. 33 inzittenden kwamen om het leven, vijf tien personen, onder wie twee kinderen, konden worden gered. De supporters keerden terug van een uitstapje naar Yperen en kaap Gris Nez. Het ongeluk gebeurde, toen de bus een brug passeerde. Het voertuig geraakte om nog onbekende redenen uit de koers, reed door de brugleuning en verdween in het kanaal. Met hulp van een duiker heeft men tot dusver 31 lijken kunnen bergen. De Oost-Duitse autoriteiten hebben Zon dagochtend de afsluiting van West-Bcrlijn van het omringende Oost-Duitse gebied voltooid. Volgens berichten waren vele controle punten aan de grens van West-Berlijn door Russische soldaten en Oost-Duitse politie bezet. Ook aan de grens van Oost-Berlijn zijn maatregelen genomen tegen het betreden van Oost-Duits gebied. Het verkeer tussen Oost- en West-Berlijn zijn geen beperkin gen in de weg gelegd. Het verkeer van West-Berlijn naar West- Duitsland langs de drie hoofdwegen door Oost-Duitsland was normaal. Vanmorgen vroeg hebben Britse sol daten een prikkeldraad-versperring gelegd om het in de Britse sector van West-Ber lijn gelegen gebouw van de onder Russisch beheer staande Oost-Berlijnse radio-om- roep. De in het gebouw aanwezige per sonen mogen het wel verlaten, doch nie mand wordt door de Britse wachtposten tot het gebouw toegelaten. verbrandden spandoeken en aanplakbiljet ten die tegen de orders waren opgehangen. Er was geen tegenstand. Clark verklaarde na een kort bezoek aan het eiland tegen journalisten: „Indien de gevangenen voort gaan met flagrante schendingen van de or ders van de UNO in het kamp, zal er een maximale strijdmacht worden ingezet om hen te doen handelen in overeenstemming met de wettige instructies van de kamp commandant." Hij zei voorts dat er geen rechtstreekse verbindingen zijn óntdekt tussen de gevangenen en de Noordelijke onderhandelaars in Panmoendjom, maar meende wel dat de jongste ongeregeldheden „ongetwijfeld verband hielden met de krijgsgevangenen-besprekingen". Pascal: Wanneer men een natuurlijke stijl ontmoet is men verbaasd en ver blijd, want men verwachtte met een schrijver kennis te maken en vindt een mens. President Truman heeft Maandag de Amerikaanse senaat de contractuele ver dragen met Duitsland ter goedkeuring toe gezonden (bekrachtiging van verdragen in de Verenigde Staten geschiedt alleen door de Senaat). Tom Connally, de voorzitter van de Senaatscommissie voor Buitenland se Zaken, heeft verklaard te menen, dat de contractuele verdragen snel zullen worden bekrachtigd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op een vergadering achter gesloten deuren van de beide Congrescommissies voor buitenlandse betrekkingen verklaard, dat Amerika geen geheime verplichtingen ten aanzien van West-Duitsland op zich genomen noch ge heime garanties gegeven heeft. Volgens senator Conally had Amerika geen over eenkomst aangegaan met Frankrijk, volgens welke Frankrijk gesteund zou worden bij zijn moeilijkheden in Noord-Afrika. Ame rika had echter een rechtstreeks belang in Noord-Afrika met het oog op zijn bases aldaar. Mocht de Amerikaanse positie daar in gevaar komen, dan zouden de Verenigde Staten zich gedwongen zien handelend op te treden. De Japanse politie heeft 130 personen gearresteerd na de ongeregeldheden, die zich Zaterdag onder communistische aan voering in het gehele land hebben voorge daan, aldus is door het algemeen hoofd bureau van politie te Tokio bekend ge maakt. Meer dan 20 politiemannen werden gewond. In Tokio hebben drie betogers door het gewapend optreden van de poli tie het leven verloren. De minister van Justitie, inr, Mulderije, heeft Zaterdagmiddag met twee Zaanse jour nalisten, die hij daartoe uitgenodigd had, gesproken over de gijzeling van hun col lega A. H. Hommerson. De bewindsman liet zich uitvoerig inlichten over de opvat tingen, die ten deze onder de journalisten leven, inzichten die botsen met het arrest van de Hoge Raad, dat de zwijgplicht van de journalist, anders dan bij overmacht, niet erkent. Gevraagd naar de practijk in andere landen, deelden de journalisten mede, dat in België sedert 1870 nimmer meer een journalist is gegijzeld. Ook daar vraagt de justitie in de loop van een instructie wel inlichtingen aan journalisten. Nooit echter worden deze uit hoofde van een weigerend antwoord in gijzeling gezet. Waarschijnlijk is de justitie daar van oordeel dat de te verkrijgen inlichting geen conflict waard is tussen het gerecht en de beroepstucht van een achtenswaar dige corporatie. Het verschoningsrecht be staat er dus in theorie niet, in de practijk wel. In Noorwegen daarentegen is dit recht ook voor journalisten bij de wet geregeld. Tijdens het onderhoud, dat een uur duurde, ontmoetten de journalisten bij mr. Mulderije begrip voor de karaktervaste houding van de journalist Hommerson, als ook voor de beroepsmoraal van de journa listen in het algemeen. Alleen vroeg de minister zich af. waarom diezelfde journa listen zich dan in meerderheid hebben ver zet tegen een wettelijke regeling van hun verantwoordelijkheid. Nochtans wilde de minister naar aanlei ding van de gijzeling van Hommerson be vorderen dat het vraagstuk van het ver schoningsrecht van de journalisten op korte termijn nader wordt bezien. De bewinds man bleek in dit opzicht uitstekend geïn formeerd omtrent de inzichten van de com- missie-Pompe, die ook op dit punt met enige vérstrekkende aanbevelingen is ge komen. De Bijzondere Economische Kamer van de Utrechtse rechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen zes aan nemers, die ervan beschuldigd waren on geoorloofd opzetten te hebben gemaakt op de bouwsom van het op 7 Augustus 1951 aanbestede huis voor ouden van dagen te Mijdrecht voor rekening van de stichting „Avondlicht" te Mijdrecht. Op een verga dering van de zes inschrijvers voor deze on derhandse aanbesteding werd onderling besloten, dat de laagste inschrijf ster, de firma Gesman en Zoetmeyer te Alphen, de aannemingsssom van 325.000.zou ver hogen met een opzet van 47.350.en dat deze opzetsom onder de betrokken aanne mers verdeeld zou worden. De officier van justitie had op 20 Mei tegen elk der zes aannemers een boete van 6000.geëist op grond van de overwe ging, dat de opzetmethode een prijsopdrij vende werking heeft en dat dus het Prijs- vormingsbesluit werd overtreden. De Bijzondere Economische Kamer sprak hedenmorgen de zes aannemers vrij van het ten laste gelegde op de overweging, dat het Prijsvormingsbesluit niet is overtreden. De Kamer vond geen reden aanwezig om aan te nemen, dat de gestelde prijs onrede lijk was. Zij achtte zowel de kosten als de winst op een redelijke basis berekend, zo dat de prijs niet als te hoog opgevoerd moest worden geacht. De minister deelde voorts aan de twee journalisten, die voortdurend voor vrij lating van Hommerson hebben geijverd, mede, dat hij onverwijld met veel belang stelling kennis zou nemen van de over wegingen van het hof, dat deze gijzeling heeft gesanctionneerd. Dit wilde echter niet zeggen, dat het in zijn voornemen lag het beleid van de justitie ten deze te beïn vloeden of te doorkruisen, zo zei de mi nister. De rechtspraak, die hier te lande door volkomen integere deskundigen wordt beoefend, dient onafhankelijk te zijn. De vereniging De Oostelijke Pers heeft aan de gegijzelde Zaanse journalist Hom merson een brief gezonden, waarin ge zegd wordt, dat hij „de eer van de Neder landse journalisten op bijzondere wijze hoog houdt". Men zond hem tevens een Deventer koek. De schrijver Anthony van Kampen stuurde zijn collega Hommerson in zijn cel van het Huis van Bewaring te Amster dam enkele boeken. Te Venlo zou Zondag een congres van Jehova's Getuigen worden besloten met een openbare bijeenkomst in een tent op een gemeentelijk terrein. De katholieke inwo ners van Venlo waren zeer gekant tegen deze vergadering. In de nacht waren reeds lichtleidingen doorgesneden. Des middags, toen de openbare vergadering zou beginnen, verzamelden zich ongeveer 200 personen, die volgens de politie van plan waren de vergadering te verstoren. De politie heeft dit onder leiding van de burgemeester van Venlo verijdeld. Jehova's Getuigen hebben toen een besloten vergadering gehouden. MEER ZON Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Licht tot half bewolkt, droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. Iets koudere nacht, maar morgen overdag iets ho gere temperaturen dan vandaag. 4 Juni Zon op 4.23 uur, onder 20.53 uur. Maan op 16.44 uur, onder 1.55 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 3 Juni Hoog water: 11.43 uur. Laag water: 6.54 en 19.38 uur. Woensdag 4 Juni Hoog water: 0.13 en 12.39 uur. Laag water: 7.58 en 20.38 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1