Het wrede spel in de arena De mens in de lucht Een stierengevecht is bloedig, maar geeft geen platte sensatie Rijwielhandel JAC» STET Keizerlijke pronkkamer in Wenen Agenda voor Velsen Orgelconcert in de Hervormde kerk Luchtremmen 7 Nog geen „Hollandse Nieuwe" bij de vleet Scheepvaart Vijand van verwekker der aardappelmoeheid ontdekt Wetenswaardigheden van de luchtvaart Inktvissen doen kreeften vissers concurrentie aan -W-OXN-SJXAG-.é- JUNI 19 52 (Van een reizend medewerker) In Spanje dien je een stierengevecht te zien. Niet omdat het volgens de Amerikaanse reisgidsen een „must", een toeristische attractie zou zijn, welke even noodzakelijk moet worden bekeken als de bollenvelden of Al'kmaarse kaasmarkt in ons land, maar om de duidelijke reden, dat het een wezenlijke functie vervult in het Spaanse leven. Om dat te weten, behoef je slechts om je heen te zien. In een goede boekwinkel-étalage zag ik menigmaal de ereplaats ingenomen door drie machtige boekwerken, deel I, II en III, genaamd „Toros" oftewel „stieren". In de kiosk hangen kranten, flodderboekjes, tijdschriften van allerlei pluimage en niet minder dan zeven geïllustreerde week bladen over de matadors en de toros. In de ontelbare bartjes, de eenvoudige kroegjes waar ge staande aan de schenkbank voor een paar cent een glas wijn drinkt, worden de namen van El Litri, Manoio Gonzalez, Martorell, Parrita en de andere beroemde stierenvechters van vandaag honderd maal per dag genoemd en hun passen, schijnbe wegingen en degenstoten aan deskundig oordeel onderworpen. Maar ver boven deze sterren van het ogenblik rijst de herinnering uit aan Manolete, de grootste aller tijden, die in 1947 in de arena van Linaris het leven liet. Er zijn boeken over hem geschreven, over zijn techniek, zijn moederliefde en zijn weldadigheid, borstbeelden zijn opgericht, zijn portret vindt ge vaker aan de muren dan dat van Franco en in Cordoba, de stad waar hij geboren werd en leefde, heeft men te zijner ere een museum ingericht. Met zijn laatste met bloed bevlekte hemd, zijn degens, sclïoenen, brieven en al wat er was. Deze hartstocht voor „la tauromaquia", voor alles wat het stierengevecht betreft, grenst soms aan het hysterische. In dat museum voor Manolete kunt ge een kleine brochure kopen, waarin o.m. staat be schreven, dat hij 1002 toros doodde en dat zijn karakter hoogst edel was en verder kunt ge er tot in vergaande détails en met duidelijke medische tekening erby te we ten komen hoe de horens van de 1003-de stier Manoletes lies openreten. Wilt ge als vreemdeling „goodwill" ver werven in Spanje, vooral in Andalusië, zeg dan zonder meer op vragende toon „Manolete" en ge zult glazen wijn en geestdriftige lofzangen te incasseren krij gen. Styl en traditie In Barcelona heb ik een Nederlands za kenman-journalist ontmoet, die er al vijf jaar woonde, in die periode honderd cor ridas (stierengevechten) had gezien en er niettemin nog geen woord over durfde schrijven. Die bescheidenheid sproot voort uit de omstandigheid, dat het stierenge vecht zo vele technieken, stijlen en voor schriften kent, dat men van jongs af aan met deze „sport" moet zijn samengegroeid om haar betekenis geheel te kunnen be grijpen. Want denkt vooral niet, dat het een wildemansbende in en rond de arena is. Voor elke acte van de corrida, voor elke pas van de matador zijn vaste regels en het publiek is uitermate critisch. Zeker, het kan tot uitbarstingen van geestdrift of afkeuringen komen, maar platte sensatie is het laatste wat in de „plaza 'de toros" gezocht wordt. Er zijn breedvoerige studies geschreven over de symboliek van het stierengevecht, maar een nuchter mens zou ook kunnen con stateren, dat -de Spanjaard zich van tijd tot tijdpsychologisch moet kunnen ontla den en dat hij met zijn Vóórliefde voor tra ditie en stijl daar bij het stierengevecht een unieke gelegenheid toe vindt. Ik heb twee corrida's gezien: een ,.no- villada", een derde rangs gevecht in Cor doba m,et jonge stieren en amateur-mata dors, die voor de eerste maal voor een groot publiek optraden en in Sevilla, tij dens het grote voorjaarsfeest, een der be langrijkste corrida's van het jaar, waarin drie sterren aantraden voor 18.000 toe schouwers en waarvoor ik een „zwart" entreebewijs moest kopen: f 12, goedkoop ste rarïg in de zon. Voor iedere niet-Spanjaard, niet-kenner dus moet het stierengevecht al' spoedig eentonig en wreed zijn. De eerste acte is prachtig van beweging en kleur, want de toro schuimt dan nog over van kracht en het spel van de capeadores met de pur- Sedert ruim vijftien jaar heeft de orga nist der Nederlands Hervormde kerk, de heer G. J. Moed, des zomers orgelconcer ten gegeven; veel bekende en minder be kende werken uit de orgellitteratuur zijn sindsdien in dit eeuwenoude kerkgebouw de revue gepasseerd. Dinsdagavond heeft hij deze tot een traditie geworden concer ten hervat met Toccata XI van Georg Muf- fat, een der belangrijkste componisten van instrumentale muziek uit de tweede helft der zeventiende eeuw, die de toen in zwang zijnde Italiaanse en Franse stijlen met el kaar wist te verbinden. Uit de bundel „Ap paratus musico-organasticus" speelde Moed diens laatste Toccata. Men ontmoet Muf- fat's naam niet veel meer op de heden daagse programma's van kerkmuziek, het geen te betreuren is, want zijn werk heeft een eigen stijl, die van invloed geweest is op de orgelcomponisten, die na hem kwa men. Organist Moed heeft boeiend deze Toccata weergegeven, die een schone in leiding was tot de solo uit Joh. Seb. Bach's „Magnificat". Het „Magnificat" werd oor spronkelijk uitgevoerd in de Vesperdienst voor Kerstmis en is de lofzang van Maria volgens het Lucas-evangelie (Lucas I. 46- 55). De dertien zinnen van de tekst ontvin gen van Bach elk een eigen muzikale vorm. De mezzo-sopraan Edith van den Berg zong er de aria „Et exultavit spiritus Meus" uit, die Bach oorspronkelijk voor mezzo sopraan met begeleiding van strijkorkest schreef. De zangeres, die over een welluidende stem beschikt, welke zij goed gebruikt, zong helder en met de juiste expressie. Johann Bernhard Bach, een achterneef van zijn beroemde naamgenoot, was jaren lang organist te Erfurt (1676-1749). Van hem speelde Moed een lieflijke Partita die aantoonde hoe deze toondichter zich in zijn composities slechts weinig heeft laten beïnvloeden door de stijl van Johann Sebastian. Dat Mendelssohn, die tot een veel latere generatie dan de Bachs behoorde, interes sante composities voor kerkorgel geschre ven heeft, liet Moed horen met de uitvoe ring van een andante en een Fuga, waar van hij in het bijzonder het laatste bril liant voordroeg. Met een voor Liszt ongewone piëteit be zong deze de lof van Bach in een imposant opgebouwd Preludium en Fuga „B-A-C-H", door de orgelsolist met een grote beheer sing van zijn instrument op een vaardige wijze verklankt. Van Edith van den Berg hoorden wij nog liederen van Handel, Purcell, Von Gluck en Mendelssohn, die de goede indruk welke zij met Bach's aria gemaakt had, bevestigde. A. J. VAN DER WEIJDEN. peren capes is vol mannelijke gratie. Mi nuten lang stormt het machtige beest door de arena van de ene capeador naar de andere, zijn wendingen zijn sneller en gevaarlijker dan men van een kolos van 500 kilo kan verwachten en telkenmale speet het me als een trompetsignaal een einde aan dit onbloedige bedrijf maakte. Want hierna kwam het afgrijselijk tafreél der picadores, de twee mannen op hun paarden, welke tegenwoordig aan één kant met een harnas beschermd zijn. De toro rammeit het paard aan die kant en in tussen duwt de picador de punt van zijn lans tussen de schoften van de stier op de plaats waar de matador straks de eind- stoot zal plaatsen. Het dier verliest zo bloed en de degen zal later via de wonde gemakkelijker naar binnen glijden. Twee paarden heb ik bij dit bedrijf zien openrij ten, omdat de stier er in slaagde de on beschermde kant van het geblinddoekte vildersbeest te bereiken. Het snelle en riskante spel met de zes banderilla's, de vaantjes met weerhaken, welke twee aan twee in de rug van de stier geplant worden, is eveneens bloedig, maar toch ook van een wrede bekoring: de vaantjes zijn kort en de banderillos moeten met een razend snelle wending de op hen toestormende stier ontwijken. En wanneer dan opnieuw de trompetten klin ken is de beurt aan de matador, de aan voerder van zijn quadrilla, van de capea dores, picadores en banderillos. Hij en de toro zijn nü alleen in de arena en de volks held speelt met de bloedende en trager ge- worden stier hot laatste 'spel. Met zijn fel rode doek, de muleta, lokt -hij de toro tot uitvallen en bij elke wending, elk geslaagd ontwijken golft het „Olé olé!" door de plaza. Slotbedrijf In Sévilla zag ik Spanjé's huidige favo riet no. 1, El Litri, tweemaal door de stier geramd worden. Hij bloedde en zijn goud- geborduurd matadorspak was erbarmelijk gescheurd, maar. hij weigerde, de arena te verlaten. Weer tergde hij de toro,. streelde zelfs even zijn horens en zette zich ten slotte tegenover het dreigende afwachten de beest in de positie om te doden. Litri had een slechte dag. Zijn degen was niet op de goede plaats gericht en drong niet diep genoeg door. Nog eenmaal miste Litri de ëindstoot en toen, negentien minuten na het eerste trompetsignaal, drong de matadorsdegen tot het gevest door in het lijf van de toro. Nog even" waggelde deze stervend rond. Dan was het afgelopen. Vier paarden" trokken het zwarte gevaarte snel de arena uit en het publiek beloonde de dode stier met applaus. Zesmaal gaat het zo op een Zondagmid dag, zonder pauze van vijf tot zeven, want elke matador (drie tijdens één corrida) en zijn quadrilla nemen twee dieren voor hun rekening, waarvoor hij en zijn ongeveer acht assistenten dan in gunstig geval de som van 150.000 peseta's (f 13.000) kun nen incasseren. Zo worden in Spanje jaarlijks in steden en stadjes om en bij 4000 stieren feestelijk afgeslacht. Volgens strenge regelen, welke men zeer precies moet kennen om de cor rida te kunnen waarderen. En bovendien zal men dan nog Spaas bloed in de aderen moeten hebben om de wreedheid van het schouwspel zonder ooggeknipper te kun nen accepteren. .VAARPUiups JC De stemming op de haringgronden was vanmorgen bijzonder flauw. De vangsten blijven klein en men vist momenteel op de 57 20en tussen de de 1" Oost en de 1" West. Nacht van 34 Juni De vangstberichten luidden hedenmorgen: KW 3 8 k.; KW 168 12 k.; KW 6 2 k.; KW 124 2 k.; KW 14 13 k.; KW 23 4 k.; KW 73 5 k.; KW 147 11 k.; KW 47 16 k.; KW 54 12 k.; KW 144 34 k.: KW 83 40 k.; KW 67 42 k.; KW 18 21 k.; KW 29 2 k.; KW 32 39 k.; KW 49 27 k.; KW 50 18 k.; KW 42 10 k.; KW 43 3 k.; KW 15 2 k.; KW 167 6 k.; KW 151 20 k.; KW 129 5 k.; KW 161 3 k.; KW 170 3 k.; IJM 74 4 k.; IJM 253 9 k.; SCH 36 4 k.; SCH 353 2 k.; SCH 51 30 k.; SCH 107 11 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 19 kantjes. Scheveningen: 10 kantjes. Katwijk: 13 kantjes. Afslagbericht van gisteren Prijzen van drijfnetharing: maatjes klein f64f85; maatjes grof f53f58. Vanmorgen f 64f 81 en f 49f 53. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Mary f 23.001; Eveline f 14.007; Haarlem: f30.000. Kotters: KW 189 f180; IJM 227 f520; IJM 213 f530; IJM 226 f500. Balk op voei De arbeider W. B. van de Havenstich ting in Zaandam is gistermiddag met een voetblessure in het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk opgenomen. B. had deze kwetsuur opgelopen bij het laden van U- balken in een boot die bij Walserij-Oost in de Staalhaven lag. crió ,(\RAM_JU£Z_ SÏ A-\C,fV Prof. dr. ir. A. Ph. Weber te Bcnnekom heeft tijdens een onderzoek naar bestrij- dingsmethoden van het aardappelcysten- aaltje, dat de aardappelmoeheid veroor zaakt, een micro-organisme ontdekt, dat zich voedt met de larven van dit aaltje. De waarde van deze eventuele bondgenoot in de strijd tegen het beruchte aardappel aaltje is echter nog niet beproefd. De amoeben werden door prof. Weber aangetroffen, terwijl zij waren vastge kleefd aan de cysten van de verwekker van de aardappelmoeheid, wachtend op het te voorschijn komen van de larven. Zij vielen de larven aan en binnen enkele da gen bleken de larven te zijn verteerd. Ver der kwam aan het licht, dat de amoeben zich onderling met elkaar kunnen verbin den, aldus een netwerk vormend, waaraan de larven moeilijk kunnen ontsnappen. Is er geen voedsel meer aanwezig, dan gaan de amoeben in een ruststadium over. Zij kunnen op deze wijze overwinteren. Gespannen wacht men in wetenschappe lijke kringen in binnen- en buitenland af of het ontdekte micro-organisme mogelijk heden kan bieden voor een practische be strijding van de aardappelmoeheid. Vast- staat, dat dit onderzoek nog geruime tijd zal vergen. Ook vliegtuigen hebben remmen, niet alleen wiel- remmen, ook luchtremmen. Sinds de straalmotor zijn intrede heeft gedaan, zijn deze onderdelen van groter belang geworden dan te voren, even belangrijk haast als goede remmen voor een snelle auto zijn. De volko men gladde moderne straal vliegtuigen bieden de lucht weinig houvast meer, ook zonder motorkracht glijdt het toestel lang door en duurt het geruime tijd al vorens de snelheid voldoen de is afgeremd. Bij vliegtui gen met schroeven is dat anders; deze laatste werken zelf als rem zodra het gas wordt afgesloten. Ook het onderstel geeft een sterke weerstand als het naar bui ten wordt gebracht dat is duidelijk voelbaar in een vliegtuig dat gaat landen maar bij grote snelheid is dat uitsteken niet raadzaam Het zou trouwens niet luk ken, daar de sterke tegen druk van de lucht bij grote snelheid het verhindert. En al was het wel mogelijk, dan liep het bij snelle straal vliegtuigen grote kans afge rukt te worden, zo sterk wordt de luchtdruk. De luchtremmen hebben bij moderne vliegtuigen eigenlijk twee functies. In de eerste plaats maken zij een snelle daling mogelijk. Straalvliegtuigen moeten hoog vliegen, omdat ze an ders teveel brandstof ge bruiken. Daarom duurt het dalen ook lang, als geen bij zondere maatregelen wor den genomen. En zelfs in een geleidelijke glijvlucht verbruikt elke motor 4050 liter brandstof per minuut. Met luchtremmen gaat het zakken vlugger. Zonder deze zou men natuurlijk ook snel kunnen dalen door steil naar beneden te dui ken, maar dan loopt* de snelheid gevaarlijk hoog op, zodat bij het afvangen de constructie het zwaar te verantwoorden krijgt. Het tweede gebruik van de luchtremmen komt meer overeen met dat van de rem bij een automobiel, bijvoor beeld voor sterk inhouden om een snelle wending te kunnen maken, teneinde een botsing te vermijden of om welke andere reden het mindèren van de snelheid ook nodig is. De luchtrem is een zeer eenvoudig apparaat. De vorm kan variëren, maar in alle gevallen is het een uit steeksel dat snel naar buiten kan worden gebracht om weerstand op te wekken, een kleine klep of een vork vormig lichaam, dat nor maal is ingetrokken en glad opgenomen in het huid oppervlak. Het is moeilijk te geloven dat zulk een klein uitsteeksel zo'n grote uitwerking kan hebben, maar om een indruk van de luchtweerstand te krijgen, moet men maar eens de hand uit een rijdende trein of auto steken en dan bedenken hoe het bij 800 of 900 km snelheid zou zijn. Daarbij wetende dat de luchtweerstand met het kwadraat van de snelheid toeneemt bij 800 km per uur zou diezelfde hand een 64 maal zo grote druk on dervinden als bij een trein met een vaart van 100 km. Gezien deze kracht moeten die remklepjes wel bijzon der sterk geconstrueerd zijn, terwijl verder de plaats waar zij worden aange bracht, zeer nauwkeurig bepaald moet worden, wil len geen krachten optreden die het vliegtuig onbestuur baar maken. Het remmen in de lucht bij grote snelheid geeft hetzelfde effect als krachtig remmen in een auto: het is alsof er plotse ling een sterk stuk elastiek om de staart wordt gesla gen, dat het toestel tegen houdt en de pilopt voelt zich met geweld naar voren ge perst in zijn stoelriemen. d. G. Tijdens de Pinksterdagen zijn te Ommen de jaarlijkse nationale patrouille-wedstrijden van de Vereniging „De Nederlandse Padvin ders" gehouden, waaraan 36 patrouilles deel namen. Het wisselschild werd gewonnen door d<? Herten-patrouille uit Eindhoven met 284 punten, de Uilen-patrouille uit Amsterdam was tweede met 283 punten, de Spechten patrouille uit Santpoort was derde met 279 punten. Aalsdijk, 2 van R'dam te New York verw. Aalsum, 3 te Aden. Alcyone, 1 40 m. O.ZO. Miquelon. Algenib, 3 van Rotterdam 'te Santos. Aludra, 2 van Aden n. Ras Tanura. Alwaki, 2 v. Victoria. Amsteldiep, l van Rotterdam te Lulea. Axeldijk, 2 v. Singapore. Alblasserdijk, 1 van Hamburg te R'dam. Amstelpark, 1 van Newport News te R'dam. Arnedijk, pass. 3 Key West. Aagtedljk, 1 te Rio de Janeiro. Aalsdijk, 2 van Rotterdam te New York. Alphacca, 31 van Buenos Aires te New York. Arvdijk, 31 v. Coatza Coalcos te Vera Cruz. Averdijk, 31 te Antwerpen. Amstelkerk, 1 van W. Afrika te Amsterdam. Aardijk 2 100 m. NO. Flores. Adinda 1 van Pladju n. Tjilatjap. Alfoireo, 2 85 m. N. Finisterre. Alblasserdijk, 31 van Hamburg n. Rotterdam. Akkrumdijk, 1 60 m W. Kreta n. Genua. Aletta, 2 v. Telokanson n. Pierhead. Alhena, l 100 m. Z. St. Jago eil. Alkaid, 1 van R'dam te Pto Alegre verw. Amsteldijk, 2 dwars Lizarcthead. Amstelland, 1 te Itajai. Amstelvaart, pass. 2 Dungeness. Anlonia, 31 van Penong naar Plad'ju. Arendskerk, 2 van Antw. te Hamburg. Ark el dijk, 2 580 m. O.ZO. Cp. Race. Angos, 2 150 m. O.ZO. Cp. Race. Argos, 2 150 m. O. Kreta. Barendrecht, 1 van Aruba n. Port Said. Bloemfontein, 2 v. Port Said n. Genua. Blommersd'ijk, 2 van Norfolk te New York. Boschfontein, pass. 2 Ouessant. n. Marseille. Boskoop. 1 v. Ciese Azul n. Callao. Baarn, 3 van Pisco te Callao. Bali, 2 van Londen te Amsterdam. Bacchus, 1 ten anker La Guaira. Barito, 31 van Makassar naar Kendri. Bengkalis, 2 van Soerabaja n. Kldjang. Blltar, 2 te Hongkong. Bonaire, 2 375 m. ZW. Plymouth. Bontekoe, 31 v. Makassar naar Donggala. Breda, 2 van Antw. naar Bremen. Caltex Nederland, 1 van Sidon naar R'dam. Caltex Utrecht, pass. 2 Gibraltar. Cleodora, 3 v. Calcutta te Bahrein verw. Congostroom, 1 van R'dam te Hamburg. Cottica, 1 van Barbados n. Trinidad. Caltex Leiden, 2 van R'dam naar Sidon. Callisto. 2 van Montreal n. Nederland. Caltex Delft. 2 160 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Pernis, pass. 2 Alboran eil. Caltex The Hague. 2 75 m. O. Gavdo eil. Camphuys, 2 v. Singapore n. Tj. Priok. Castor, 2 van Curapao te Maracaïbo. Ceronia, 2 te Tj. Uban. Cistula, pass. 31 Str. Bonifacio. Cronenburgh, pass. 2 Casquets. Delfland, 31 v. Recife n. RRio de Janeiro. Diemerdijk, pass. 1 Acapulco n. Los Angeles. Dalerdijk, 2 van R'dam naar New York. Delft, 2 van Balboa. Duivendrecht, 3 v. Port Everglades n. Por Neu- vadas. Dalerdijk, 30 v. R'dam te Los Angeles. Danae, 2 van Kopenhagen te Amsterdam. Drente, 31 van Bremen naar Antw. Edam. 1 130 m. O.NO. Nantucket. Elmina, 2 te Lobito. Esso Den Haag, pass. 2 Mona eil. Esso Rotterdam, 1 v. Antw. te New Orleans. Eendracht, 1 van Antwerpen te Rotterdam. Ena, 1 van Lyness te Rotterdam. Eemdijk. 1 Galveston n. R'dam. Eendracht, 31 van Antwerpen naar R'dam. Enggano, 1 van Hamburg te Bremen verw. Farmsum, 31 v. Norfolk te I.Tmuiden. Friesland (KRL). 1 van Belawan n. Aden. Felipes, 1 van Singapore te Telokanson verw. Friesland (SSM), 31 van Antw. naar Safl. Gouwe, vertr. 4 v. R'dam n. Mantyluoto. Gaasterkerk, 31 van Antwerpen n. Rotterdam. Gadila, pass. 2 Port Soedan. Groote Kerk, 31 v. Colombo n. Melbourne. Gaasterkerk, 1 van Antw. te R'dam. Gaasterland, 1 van Buenos Aires te Amsterdam Garoet, 2 van Baltimore naar Houston. Gordias. 1 van de Levant te Rotterdam. Gar.vmedes, 1 v. Trinidad n. Paramaribo. Heemskerk, 2 te Duinkerken. Helicon. 2 van Port au Prince te New York verwacht. Heelsum, .2 van Charleston n. Le Havre. Hestia, 2 v. Aruba n. Antwerpen. Hector, 2 van Rotterdam te Amsterdam. Helder, 1 v. Cludad 1 rujillo le Port au Prince Helena, 2 van Pta Cardon n. La Guaira. Hermes, 31 v. Grenada n. Santiago de Cuba. Hoogkerk, pass. 1 Ouessant. Ittersum, 2 v. R'dam te Montreal verw. Indrapoera, pass. 1 Point de Galle. Jagersfontein, 3 Teneriffe verwacht. Japara ((KRL). 31 v. Djibouti n. Suez. Java, 2 van Port Said n. Djeddah. Japara (KPM), 2 van Leok n. La Buantoroko. Kedoe, 2 van Aden. Kertosono, 2 van Port Said. Kieldrecht, 2 Colombo verwacht. Kalimantan, 2 van Singapore te Tj. Priok. Karaton, 5 te Makassar verwacht. Karossa, 2 van Nias naar Sibolga. Karsik, 2 200 m. N. Seychellen. Kaslmbar, 1 te Makassar. Kota Baroe 31 nog op Rangoon Rivier. Kota Gede, 2 van Padang n. Tj. Prtok. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen No. 1„Niros" lak- en chroomwerk ADVERTENTIE Agent Batavus-rijwielen VELSERDUINWEG 330 IJMUIDEN-OOST Met een artistiek programma, waarom het buitenland deze stad zou kunnen benijden, zijn de „Feestweken van de gemeen te Wenen" geopend. Dat de muziek bij dit muzi kale volk een hoofdrol speelt, behoeft geen betoog. Behalve grote klassieke muziekwerken worden er ook moderne uitge voerd. Verder staat er een inter nationaal congres op het pro gramma, met medewerking van vooraanstaande musicologen uit de gehele wereld: in de eerste plaats Oostenrijkers, maar ook de Japanner Toyama, de Italiaan Peragallo, de Fransman Jean Cocteau en de Nederlanders prof. Bernet Kempers, Jurres en Beek. De prachtige musea zijn in deze weken niet alleen gratis oor iedereen toegankelijk, maar men heeft ook de pronkkamers van de oude keizerlijke burcht geheel gerestaureerd en voor het publiek open gesteld. En zonder nu te willen beweren dat de Oostenrijkers monarchistisch ge zind zijn, kan men toch wel zeg gen dat het grootste gedeelte van het volk graag terugdenkt aan de glansrijke tijd van de keizers en met bewondering en eerbied de salons, appartemen ten en zalen betreedt, waar on der meer de hoogvereerde Franz Josef en de betoverend schoiie Elizabeth hebben gewoond. Men wordt bij de rondwandeling over weldigd door de pracht van gouden guir- landen, de roomwitte plafonds, het rode damast op de stoelen en de grote Vlaamse gobelins met mythologische voorstellingen. Maar opeens valt er een stilte onder de bezoekers als zij in de slaapkamer van de keizer komen, met het eenvoudige ijzeren bed, of als zij de kleine salon van de kei zerin betreden, waarin zakelijke gymnas- tiekwerktuigen van glad eikenhout zijn aangebracht en waar onder een barokke deuromlijsting een paar gewone turnringen Het Keizerlijk Paleis in Wenen. De rooksalon van keizer Franz Josef, met een lamp van Venetiaans glas, Vlaamse gobelins en in de hoek een kachel van Boheemse majolica. hangen. Meer dan vijftig jaar geleden had in deze pronkkamer de mooiste vrouw van Europa maar één zorg: het bewaren van haar slanke lijn! Aan deze barokke pracht, die de Oos tenrijker in het bloed zit, kan hij zijn hart ophalen. Hij vindt daarin niet alleen bevestigd dat zijn land eens een grote rol speelde in de wereldgeschiedenis, maar hij voelt zich door die aanblik ook gesterkt om met moed de toekomst tegemoet te gaan, ook al zal deze veel bescheidener dan voor heen moeten zijn. Laertes, 2 dwars Kp. Finisterre. Lawek, 3 te Tj. Priok. Leerdam, 2 te Antwerpen. Leuvekerk, 2 van Dubai naar Damman. Lombok. 29 v. San Francisco n. Balboa. Lindekerk, 31 v. R'dam naar Perz. Golf. Lissekerk, 1 v. d. Perz. Golf te Rotterdam. Linge, 2 van Velzen te Nordenhamn. Langkoeas, pass. 1 Guardaful. Leopoldskerk, 31 v. Amsterdam. Loppersum,, 2 v. Sfax te Amsterdam. Laagkerk, 2 v. Bombay naar Colombo. Limburg, pass. 3 Finisterre. Loenerkerk, 1 van Suez naar Aden. Lekkerkerk, 2 dwars Lissabon n. Antwerpen Lemsterkerk, 1 nog te Chittagong. Luna, pass. 1 Ouessant. Lutterkerk, 31 nog te Basrab. Maaskerk, 2 v. Las Palmas n. Dakar. Macuba, 2 van R'dam n. Lyness. Malea, 3 v. Colombo te Mena el Ahmadi verw. Malvina, 2 v. Singapore te Hongkong. Marken, 2 van Tj. Pandan. Meerkerk, pass. 31 Gibraltar. Mitra, 3 v. R'dam te Kopenhagen. Mulderkerk, 1 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Myonia, 31 van Djibouti n. Mena el Ahmadi. Mataram, 31 v. Bahrein te Bombay. Meliskerk, 1 v. Oost Afrika te Amsterdam. Maasland. 1 van Hamburg te IJmuiden. Maetsuyckcr, 3 van Fremantle te Singapore. Mapia, 1 van Semarang naar Soerabaja. Mentor, 1 van Tel Aviv naar Hafa. Merwede, 2 40 m. ZO. Scilly's n. Jacksonville. Minjak, 2 van Poso naar Menado. Modjokerto, 31 v. Cheribon n. Pangkalpinatvg. Molenkerk. l van Amsterdam te Hamburg. Murena, pass. 1 Aden. Nestor, pass. 2 Kp. Finisterre. Nigerstroom, 29 v. Lagos n. Duala. Noordam, 2 van R'dam te New York. Noordwtik, pass. Finisterre en 5 Sluiskil verw. Nieuw Holland. 2 van Semarang n. Tj. Priok. Oranje, 1 te Belawan. Oranjefontein, 1 v. Antw. te A'dam. Oranjestad. 3 van Plymouth naar Antw. Oberon, 1 van Cp. Haitien te New York. Omala, 2 van Shimonesaki te Tarakan. Ondina, 1 van Ras Sudr naar Suez. Ophir, 2 Belawan verwacht. Ovula, 1 van Rasgharib naar Suez. Poiydorus. 2v. Port Said n. Halifax. Prins Fred Hendrik, 1 v. Southampton. Prins Fred. Willem, 2 v. R'dam te Chicago. Prins Willem V, 2 van R'dam te Bremen. Pygmalion, pass. 1 Trinidad. Prins Willem II, 2 van Rotterdam n. Montreal Prins Maurlts. 27 van R'dam te Chicago. Prins Alexander. 2 510 m. W. Cp. Wratfc. i Paula, 3 te Saigon. Poelau Laut, 2 v. Makassar n. Panarukan. Rijndam. 6 2 u. Southampton verw. Raki, 1 van Kopenhagen te Amsterdam. Rossum. 2 v. Alicante naar Almeri. Rotula, 2 v. Thameshaven n. Jarrow on Tyne Rodas, 1 van Kingston n. Trinidad. Salatiga, 2 te Port Said. Saparoea, 2 van Massawa n. Suez. Sehiedijk. 1 v. New Orleans te Houston. Sibajak. 1 van R'dam te New York. Samarinda, 1 v. Lorenzo Marques te Calcutta. Stad Arnhem, pass. 3 Finisterre. Sumatra, 3 dwars Ouessant. Singkep, 30 v. Colombo te Bombay. Sliedrecht. pass. 2 Gibraltar. Stad Alkmaar, 2 v. Vlaardingen te Narvik. Stad Haarlem, pass. 2 Finisterre. Stad Vlaardingen. 3! in Wesermonding. Said.ia, 31 nog rede Muntok. Saroena, 2 v. Mulbery Pierhead n. Pladju. Sarpedon, 1 van Bonaire te Maracaïho verw. Schie, 1 v. Amsterdam te Piraeus verw. Siberoet, 3 v. Tj. Priok te Singapore verw. Stad Breda. 2 650 m. W. Lands End. Stad Dordrecht, 2 22 m. ZW. ten W. Kp. de Gala Stanvac Benakat, 31 v. Sungeigerong n. Tourane. Stanvac Djirak. 2 150 m. v. Pal em bang. Stanvac Pendopo, 1 v. Port Swettenham bij Pa- lembang loodsboot. Swartenhondt, 1 van Menado n. Buleleng. Tegelberg, 2 van Kobe naar Okinawa. Tero, 1 v. St. Vincent. TJipanas, 2 van Mauritius n. Singapore. Tomind, 2 v. Sungeigerong te Cheribon. Titus, 31 v. Amsterdam te Rotterdam. Tomorl, 1 te Penang. Tosari, 4 7 u. Hoek van Holland verwacht. Talisse, 31 v. Singapore n. Pankalpinang. Tankhaven I, 2 v. Sungeigerong n. Tj. Priok. TankhaVen III, 2 Sungeigerong. Tarakan, 1 van Makassar n. Donggala. Tasman, 31 v. Singapore n. Hongkong. Telamon, 31 v. Barahona n. Puerto Plata. Ternate, 1 van Makassar te Ternate verw. Tiberius. 1 v. Mobile n. Houston. Tiikampek, 2 v. Semarang n. Soerabaja. Tjiluwah. 1 v. Balikpapan n. Tj. Priok. Tiipondok, 1 v. Makassar te Balikpapan verw. Tiitjalengka, 1 Mombassa verwacht. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Veendam. 31 v. Southampton. Van Outhoorn, 2 van Amboina n. Makassar. Woensdrecht. 1 van Berre n. Mena el Ahmadi. Westerdam, 2 v. New York te Rotterdam. Winsum, 3 van Trinidad teRotterdam. Willem, Ruys. pss. 2 Finisterre. Waai. 1 van Oran naar Malta. Wieldrecht, pass. 3 Straat Saleier. Waingapoe, 3 te Soerabaja. IJsel, 1 te Port au Prince. Zuiderkruis. "1 v. Singapore naar Aden. Zeeland (SSM), 1 van Amsterdam te Blyth. Zeeland (KRL), 3 Port Said verwacht. KLEINE VAART Arnoudspolder. vertr. 4 v. Antw.' n. R'dam. Bernisse, 4 v. Bilbao te R'dam verw. Citadel. 1 te Cowes. Cornelia b II. 2 v. Antw te Middlèsbro. Corona, 1 v. Wismar te Delfzijl. Coolhaven 2 van Casablanca te Belfast. Casana, 3 v. Kopenhagen te R'dam verwacht. Domburgh, 31 v. Casablanca te Duinkérken. Daje Bohmer, 31 v. Rochester te Malta. Depa. 3 van Antw. te Rostock. Fedala, 31 v. Nantes te Bordeaux. Franka 3 van Oscarshamn te Dordrecht. Frisia, 2 van Thameshaven te Yarrow on Tyne Geert Bodewes, pass. 31 Kp. Palmas. Glashaven, 4 v. Kopenhagen te Rouaan verw. Koningshaven, pass. 2 Ouessant. Leuvehaven, 3 v. R'dam te MalmÖ. Lucas Bols I, 2 v. Passages n. Bayonne. Marcella, pass. 2 Wigth. Matar. 1 v. Casablanca te Benkhazi. Menkar, 1 v. Bordeaux n. Fedala. Merak, pass. 2 Ouessaivt. Mirach, 2 v. Casablanca n. Nantes. Mlzar. 1 v. Teneriffe n. Mostaganem. Merwehaven, 30 v. R'dam te Port Lyautey. Nassauhaven 2 v. Antw te Kopenhagen. Netta. 1 v. A ga dl r te Casablanca. Noorderhaven, 1 v. Wismar ie Amsterdam. Nieuwe/haven 31 v. Antw. te Duinkerken. Noord. pass. 2 Sunk. Omlandla, 30 v. Casablanca te Caronte. Prinsengracht, 1 v. Lissabon n. R'dam. Remmert, 3 v. Barreiro te Vlaardingen Of Rotterdam verwacht. Rapid, 31 v. Parijs naar R'dam. Rose Marie, 30 v. R'dam te Boness. Rijnhaven, 30 v. Duinkerken te Port Lyautey. Sirius, 1 v. Londen n. Duinkerken. Spolanda, 2 v. Glasgow te Bilbao. Spora, 1 te Casablanca. Strijpe, 3 van Amsterdam te Hamburg. Swallow. 1 van Antw. te Rouaan. Spurt, pass. 3 Scilly's eil. Timor. 2 v. Londen te Ronnskar. Tom'van der Heide, 31 v. Casablanca n. Mar seille. Texel, 3 van Bremen naar Rotterdam. Vrouwepolder, 3 v. Lissabon n. Antwerpen. Westlaan 3 v. Bremen n. Hamburg. Wiebold Bohmer, 2 v. Londen te Stockholm. Wicker.burgh, 30 v. Bordeaux n. Casablanca. SLEEPVAART Ebro, 2 36' 56" N. 2' 32" Oost. Hudson, met rotsbreker 1 35' 10" N. 6' 41" W. Noordhollar.d, 31 van Port Soedan. Oceaan, 2 21' 06" N. 69' 59" Oost. Poolzee, 31 van Nates n. Istanboel met 2 veer boten. Rode Zee. 31 7' 06" N. 45' 59" West. Thames. 1 van Gibraltar. Witte Zee. 2 2' 18" Noord 126' 19" Oost. Zwarte Zee. met ss. Errina 31 11' 03" Noord 90' 09" West. Op de Zeeuwse stromen ging de kreeft visserij in de eerste helft van Mei goed, zij ondervindt thans concurrentie van inktvis sen. De inktvissen komen in de laatste jaren de Zeeuwse stromen op, om op kreeft, die in deze tijd van schaal verwisselt, jacht te maken. Dit verschalen duurt enige dagen. Voordat de kreeftenhuid hard is, is de kreeft weerloos en een gemakkelijke prooi van de octopussen, die na de verschalings- tijd weer uit de Scheldemondingen ver dwijnen. Woensdag 4 Juni Thalia, 20 uur: „Omar, de woestijnhavik". Rex. Geen voorstelling. Donderdag 5 Juni Raadhuis 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Johnny Belinda". Rex. Géén voorstelling.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3