Vorming van onderwijzers op nieuwe basis De A.A.A. helpt snel en voordelig Een goed en mooi boek behoeft niet noodzakelijk kostbaar te zijn Agenda voor Haarlem VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT Van de Olm tot de Roos Voortreffelijke expositie in Vleeshal F O R T I F I C A Tussen muur en zandauto bekneld Per auto Amerika rond KOELKASTEN Meisjes naar het buitenland WOENSDAG 4 JUNI 19 5 2 3 Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Dodelijk ongeluk te Zandvoort „Puck" speelt nieuwe Nederlandse stukken Opleiding zal in drie leerkringen geschieden Door een vreemde speling Kerkelijk nieuws H. J. Maertens N.V. Eerst informeren! „Dat is duistere taal", zal menigeen denken die de Grote Markt passeert en daar boven de hoofdingang van Haarlems onvolpre zen Vleeshal een opschrift leest waaruit hij op het eerste gezicht geen letter wijzer wordt. Want in de trant van een oude gevelsteen, en dus eerbiedig en stijlvol met het gebouw in overeenstemming, staat er een boom met een wijsgeer afgebeeld en daaronder, in lapidaire letters, die geheim zinnige spreuk: Van de Olm tot de Roos. Neemt men zich echter de moeite om het affiche op de vleugeldeuren te raadplegen dan zal het duidelijk worden dat het hier om een tentoonstelling van oude en mo derne boekdrukkunst gaat, en brengt men voorts de moed op om tegen vergoeding van een luttel bedrag het intérieur van de Vleeshal te betreden, dan zal men allengs tot ontdekking komen dat deze tentoon stelling de schoonste en volledigste is die er op dit gebied sedert jaren in onze stad gehouden werd. Olm en Roos symboliseren ieder een hoogtepunt van de Nederlandse druk- en boekverzorging. De Olm is het uitgevers merk van het beroemde boekdrukkersge slacht der Elseviers, uit de zeventiende eeuw, en de roos is het vignet waarmee een vereniging van Nederlandse bibliophielen haar uitgaven signeert, die genoemd zijn naar onze stadgenoot, de befaamde letter ontwerper S. H. de Roos, van wiens arbeid de gehele hernieuwing onzer moderne boekkunst is uitgegaan. Aldus is de ten toonstelling ook ingedeeld. Beneden, in de eigenlijke Vleeshal, vindt men een kostbare verzameling 17de-eeuwse boeken, met El- sevier-edities als middelpunt. En boven, onder de hanebalken van de geweldige zol der, zijn de moderne bijdragen uitgestald in een bonte veelzijdigheid. Het geslacht Elsevier heeft boeken ge drukt en uitgegeven van 1580 af, toen de boekbinder Lodewijk Elsevier, om der ge- loofs wille uit Antwerpen uitgeweken, zich te Leiden vestigde, tot 1712, toen na de dood van de laatste Elsevier het bedrijf geliquideerd en publiek verkocht werd. (Hun befaamde drukkerij van Oosterse lettertypen kwam in. 1770 in bezit van Joh. Enschedé te Haarlem!) De Elseviers hadden ook een Amsterdams filiaal, van 1638 tot 1680. Behalve hen waren er toen nog an dere uitgevers van grote betekenis zoals de gebroeders Blaeu, met hun beroemde atlassen, Jansonius, van Ravesteyn, de drukker van de Statenbijbel en later Isaac Tirion. Maar om de een of andere reden heeft de roem van de 17de-eeuwse Neder landse boekhandel zich op de naam der Elseviers geconcentreerd, vooral in het tijd perk der Romantiek toen de koers der El- sevier-editiès bij de verzamelaars ten top punt steeg. Latere onderzoekingen hebben hen althans het monopolie van deze roem ontnomen, maar het blijft toch waar dat hun werk als een vertegenwoordiging kan gelden van onze bloeitijd op dit terrein. En dat is niet gering als men bedenkt dat de Nederlandse boekdrukkunst en boekhandel der zeventiende eeuw. naar omvang en ge halte, verreweg de belangrijkste in Europa was. Veel wat door de censuur der monar chale landen destijds verboden of bemoei lijkt werd, vond via de Hollandse drukke rijen zijn weg in Europa. En wat het uiter lijk der boeken betrof, de eigenlijke boek druk-kunst dus, werden de Hollandse uit gevers nergens elders geëvenaard, laat staan overtroffen. De gehele benedenzaal van de Vleeshal is gedurende deze expositie een herinnering aan deze grote tijd, die in zekere zin nog steeds geen voldongen historie, geen ge dane zaak is. Want de herleving, de bock- renaissance van onze dagen, vond daarin haar inspiratie. De beste boeken van onze tijd en de beste lettertypen eveneens, zijn, met moderne middelen en door nieuwe technieken verrijkt, in de kern van de zaak een variant op het beste wat de zeventiende eeuw bereikt heeft. Het is de oude wijn in nieuwe zakken gedaan. Dat is, inzake typo grafie, een verstandige opvatting. Zij is allereerst een dienende kunst,een gebruiks kunst, en blijft voor mensen, die daarin met alle geweld hun originaliteit willen botvieren, een gesloten boek. Originaliteit kan haar doordringen, wat iets anders is dan zich opdringen. „In alle duurzame vor men van typografie, is het enige doel van de typograaf niet zichzelf maar zijn schrij ver tot uitdrukking te brengen", zegt Stan ley Morrison in znij befaamde opstel over de grondbeginselen der typografie, dat. in de Nederlandse vertaling van J. van Krim pen, onder de 50 bestverzorgde boeken van 1950 op deze expositie aanwezig is. ADVERTENTIE ZONEN N.V, WOENSDAG 4 JUNI Remonstrantse Kerk: Pinksterspel „Des Heilands Tuin", 9 uur. Spaarne: „Captain Blood". „Goud op de zeebodem", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het leven gaat ver der", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Torreani", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „On moonlight bay" alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mcssalina", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bud Abbott cn Lou Costello ont moeten de onzichtbare man". -14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De laatste der piraten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 JUNI Concertgebouw: Federatie van Zang en Oratoriumverenigingen, gecombineerd con cert, 8 uur. Brinkmann: propaganda-bijeen- komst voor oprichting Natuurwacht, 8 uur. Palace en Lido: 2, 4.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: 2, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Behalve de vele zeldzame drukken ziet men in de vitrines van de benedenzaal ook boekbanden. Deze boekbanden zijn groten deels uit de negentiende eeuw en van Franse oorsprong. De hertog van Chartres was toen een der grootste verzamelaars van Elsevierdrukken en liet zijn aanwin sten door de beste Franse boekbinders aan kleden. En zo werden vele van deze boek jes, die door de Elseviers als goedkope uit- NOVVELLE MANIER.E T I O N PAR ESCLVSES. Defence par Symor Sttfin 8e Brugev AtEVOtH. Chez Macchieu tc Bonavencurc Elzevier, VAk Uil Voorbeeld van een Elscvier-editie. gaafjes in de handel waren gebracht als studiemateriaal voor studenten, door de zorg der 19de-eeuwse verzamelaars tot kleine -juweeltjes. Uit de nalatenschap van de hertog kwamen ze in een Nederlandse verzameling terecht en derhalve zijn vele der Elsevierboekjes op deze tentoonstelling in de boekbandjes der Franse meester-bin- ders gebonden. Smaak cn distinctie De moderne afdeling op zolder is zeer gevarieerd. Een verzameling Nederlandse Ex-Libris grafiek uit de collectie Gil-tay Veth, de 25 bestverzorgde Deense boeken en boekomslagen uit 1950, de vijftig best verzorgde Nederlandse boeken, $e collectie Werkman, (een in de oorlog overleden Groningse drukker), een aantal bibliophiele en fraai geïllustreerde uitgaven van de Stichting de Roos en van de Nederlandse Vereniging voor Druk- en Boekkunst, en tenslotte enige voorbeelden van moderne boekbanden. Eén misvatting, die nog vaak voorkomt, wordt door deze tentoonstelling wel af doende weerlegd: dat een goed en mooi boek ook noodzakelijk een kostbaar boek zou moeten zijn. Het is beslist niet nodig om met marokijn, juchtleer, verguldsel en Dubbel Gesteven Keizerlijk Japans Papier te werken om iets waardevols lot stand te brengen. Integendeel, vaak was de zoge naamde „prachf'-uitgave enkel een pronk uitgave, meer duur dan mooi. Het komt niet allereerst op de kostbaarheid van het materiaal aan,maar op de smaak en distinc tie van de boekverzorger. Zijn er ook niet vrouwen die zich voor veel geld in zijde en brokaat afschuwelijk opdirken en ande ren die met weinig middelen maar des te meer smaak de gratie in persoon zijn? In dit opzicht is de boekverzorging inderdaad de „aankleding" van de tekst. ..Zoo nutte en onvergeltbre kunst- Verdient met recht der volken gunst," heeft Vondel eens gezegd. Een talrijk bezoek aan deze voortreffe lijke tentoonstelling zal moeten bewijzen of hij gelijk had. H. L. PRENEN. ADVERTENTIE Haarlem Er is in Amerika opnieuw veel animo om een vacantiereisje naar Europa te maken- Vier grote schepen van de Cunard-lijn liggen klaar voor het vertrek. Zij zullen in totaal 4.744 toeristen naar de Oude Wereld" vervoeren. Als eerste verlaat hier de Queen Mary" de haven van New York. Zij wordt gevolgd door drie andere schepen van de Cunard-lijn namelijk de „Georgic" (op de voorgrond), de Mauretania (rechts van de „Georgic") en de „Media" (rechts bovenaan). Door een droevig ongeval is Dinsdag middag de zesjarige Boudewijn van Dui- venboden, wonende Marnixstraat 5a te Zandvoort om het leven gekomen. Reeds enige lijd is men bezig overtollig zand uit diverse bouwputten en van in aanleg zijnde parkeerplaatsen af te voeren per vracht auto naar een duinkom, gelegen achter de buiten gebruik zijnde kerk in de Brede- rodestraat. Van een smalle doorrit langs de kerk wordt gebruik gemaakt om het stort- terrein te bereiken. Een chauffeur van één der met zand geladen auto's kon zijn draai naar de stortplaats niet direct bereiken en reed even terug, om vervolgens weer ach teruit te schakelen om de hoek van de kerk heen. De knaap, komend uit het duin, raakte bij de hoek van de kerk bekneld tussen muur en rechterachterwiel van de auto. Hij overleed onmiddellijk. De toneelgroep „Puck" heeft voor het komende seizoen enige nieuwe stukken op het répertoire genomen. „Het geheim van de prins" van Cas Baas zal in September de eerste uitvoering beleven. Begin Octo ber volgt dan de première voor Nederland van „Verwikkelingen van het toeval" van de Calderön, vertaald door J. W. F. Weru- meus Buning. Eind October heeft de eerste uitvoering van een modern Nederlands blijspel „Wie is wie?" van Cas Baas plaats. Voorts zal een keuze worden gemaakt uit „Zeilklaar" van Jaap Maarleveld, „De sirene" van Casona, „Is liefde toeval?" van Marivaux en Vondels „Adam in balling schap". Tegen het einde van het seizoen wordt een werk van Shakespeare opge voerd. Op 19 Februari van dit jaar nam de Tweede Kamer het wetsontwerp tot regeling van de vorming van onderwijzers en onderwijzeressen (kortweg de Kweekschoolwet) aan met 75 tegen 6 stemmen. Nu ook het pas verschenen voorlopig verslag van de Eerste Kamer over dit voor ons toekomstig volksonderwijs zo belangrijke ontwerp veel gunstige beoordelingen bevat, is het wel zeker, dat de vorming van de leerkrachten voor het lager onderwijs spoedig een eigen wettelijke basis krijgt. In welk opzicht wijkt de nieuwe regeling af van de thans geldende en welke gevolgen heeft dit voor hen die in September in opleiding gaan voor het onderwijsambt? Op deze vragen die vele ouders zich thans stellen, nu de aanmelding voor de kweekscholen weer open staat, volgt hier een zeer beknopt antwoord. Tot rechtcr-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank te Haarlem is be noemd mr. A. Bruch, deken van de orde van advocaten in het arrondissement Haarlem. Het nieuwe instituut zal drie leer kringen omvatten. Leerkring I bestaat uit twee leerjaren waarin de algemene ontwikkeling van de leerlingen hoofdzaak is. Naast de vakken die in de middelbare school onderwezen worden, krijgen ook zang, handenarbeid en handwerken uren toegewezen. Tot deze leerkring kunnen zonder exa men worden toegelaten: zij die bevorderd zijn van klasse III naar IV op een middel bare school, lyceum of gj-mnasium; ver der de bezitters(sters) van een volledig (M)ULO-diploma en degenen die voor een gelijkwaardig toelatingsexamen sla gen. In die eisen tot toelating komt dus geen wijziging. Wel wordt van hogerhand zeer terecht aangedrongen op een strenge selectie. Aan het einde van de eerste twee jaren wordt zonder speciaal examen door het lerarencorps beslist of de leerling geschikt is om het onderwijs te volgen in leerkring II. Leerkring: II Deze bestaat eveneens uit twee leer jaren, die echter sterk zullen afwijken van de tegenwoordige klassen III en IV. Te beginnen in 1954 (als de wet tenminste tij dig wordt aangenomen) zullen de toekom stige leerkrachten in die twee jaarklassen m hoofdzaak vakonderricht ontvangen en zich oefenen in onderwijs geven. Opzette lijk onderricht in wiskunde, Frans, Duits en Engels wordt dan niet meer gegeven. Wel wordt de vroeger verkregen kennis toegepast op de nu volgende studie van de didactiek van de lagere school-leervakken. De vraag: „hoe moet ik straks mijn taak in de school volbrengen?" staat in het mid delpunt. De opvoedkunde en haar hulp wetenschappen, verder Nederlandse taal en litteratuur en kennis van het culturele ADVERTENTIE van 's mensen lot, door talrijke samen- lopen van bijzondere omstandigheden, is deze Uw U zeer toegenegen Philias nóóit in Italië geweest. (Bijzondere omstan digheden spelen immers óók de bereisde Roel wel eens parten.) Hoe gaarne zou ik Rome met eigen ogen zien, Rome, bakermat en brandpunt van oude en nieuwe beschaving. (Soms dróóm ik hardop van het Coli seum.) Hoe verlang ik naar de koesterende zon', aan de blauwe zee, onder de oneindige hemel boven Capri. Welk een heerlijkheid moet het zijn die schatkamer va.n schoonheid, de goede stad Florence, te zien. Om lussen de ruïnes van het onvergan kelijke Pompei te dwalen. Het onsterfelijke Napels. Het adembenemende Venetië. Het (in bel-canto) zingende Milaan. Zó zeer verlang ik naar Italië, dat ik nimmer zag, dat ik het in mijn zoetste dromen telkens zie. Dat ik, vredig sluimerend in Morpheus' sterke armen, met dichte ogen het won der van dit land onderga: de zon en de zee, de steden en de kleine, wit-en-rode dorpen; d,at ik de chianti voel tintelen op mijn tong en vaardig de droomspaghetti om mijn droomvork wind. Het ontwaken in de koele Hollandse morgenschemering is niet zo bitter, om dat ik de zekerheid heb dat de KLM mij uit de droom kan helpen. Dat op Schiphol die droom beginnen zal wakende werkelijkheid te worden. PHILIAS. Laat Uw reisbureau het U voorrekenen: (Van onze correspondent in Amerika) WASHINGTON, Mei 1952. De auto staat klaar, de tocht kan beginnen. Hoe veel ma len heeft uw correspondent niet moeten horen van Ameri kanen: „Washington en New York, dat is niet typisch Amerika; wie de Westkust niet kent en wie het leven niet heeft meegemaakt in de klei nere Amerikaanse steden, die heeft toch maar een onvolle dige indruk van het land". Goed dan, wij zullen naar de Westkust gaan. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, want zo'n tocht door een groot deel van de Ver enigde Staten eist veel voor bereiding. „A. A. A." Dit wordt namelijk een rit van ongeveer dertienduizend kilometer en wanneer de A. A. A., de Amerikaanse Auto mobielclub, ons niet zo voor treffelijk van inlichtingen had voorzien, zouden wij er niet eens aan beginnen. Een voor treffelijke instelling, die A. A. A. Zij bestaat dit jaar een halve eeuw en heeft thans drie millioen zeshonderddui zend leden. Wilt ge een of andere tocht ondernemen, dan gaat ge naar het bureau van de club. Aan een van de meisjes ach ter de informatie-toonbank vertelt ge uw plannen en prompt pakt zij de kaarten, die ge nodig hebt en met een sneldrogende dikke schrijfstift tekent ze dan vliegensvlug uw route op die kaart. Maar dat is nog niet alles. Voor uw lid maatschap krijgt ge ook drie dikke „tour-books", die met elkaar de beste Baedeker vor men, die er over de Verenigde Staten te krijgen is. Bovendien maakt het meisje op staande voet een ringboekje voor u, waarin ge uw gehele tocht nauwkeurig kunt aflezen van zogenaamde strookkaartcn. Dit zijn kaartjes van ongeveer 25 cm. hoogte, waarop telkens een volgend gedeelte van uw tocht tot in détails staat afge beeld, hotels en restaurants incluis. In tien minuten had mijn raadgeefster alles voor elkaar. Maar eerst moet men na tuurlijk zelf de tocht in grote lijnen bedacht hebben. De keus was moeilijk uit de vele mo gelijkheden. In grote lijnen wordt het al dus Eerst naar de Smoky Moun tains bij Knoxvillc. Dan naai de atoomfabrieken van Oak Ridge. Verder recht naar het Westen, naar de katoenstad Memphis en de oliestad Okla homa. In Santa Fe, een Spaans aandoende stad, hopen we even te blijven en zo mogelijk de Indianen in die buurt te zien. Dan naar de Grand Ca nyon, de diepe reuzenspleet, waar de Colorado-rivier door heen bruist. Dat is de streek waar alle reisbureaux bonte kleurenfoto's van vertonen en wie er geweest is, vertelt dat die geweldige rotsen inderdaad net zo wonderlijk kleurig en grillig zijn als op de fantasti sche platen. We zullen zien. Ja, we zullen zien en zien. Maar ook praten en praten. Dat is gemakkelijk genoeg met Amerikanen. In het Wes ten heten de mensen nog vee) gastvrijer en spraakzamer dan aan de „oude" Oostkust. Veel ontmoetingen zullen toevallig zijn, maar vele andere zijn voorbereid. We gaan op reis met zakken vol introducties en we zullen ons daarom wel niet als een kat in een vreemd pak huis voelen aan de kust van de Stille Oceaan. Toch ook politiek Van Seattle, in het uiterste Noord-Westen, gaat het dan weer Oostwaarts. Voor dal laatste deel van de tocht zijn de plannen nog wat vaag. Mis schien naar Yellowstone Na tional Park, mischien naar de mormonenstad Salt Lake City. Het zal er van afhangen, hoe veel tijd er nog over is voor 7 Juli, de dag waarop in Chica go de strijd begint tussen Taft en Eisenhower. Wie van hen beiden zullen de republikeinen tenslotte naar voren brengen als candidaat voor het presi dentschap? Die vraag kan men thans zeker nog niet be antwoorden. Het is nog niet te voorzien, of Eisenhower inder daad zijn terugkeer naar het vaderland tot een éclatante gebeurtenis zal weten te ma- leen en of hij er toe in staat zal zijn, het volk door een beperkt aantal pakkende rede voeringen de overtuiging te schenken, dat hij de aangewe zen man is om het land te lei den in de moeilijke jaren, die komen zullen. De politiek zullen we zeker niet vergeten onderweg. Radio en televisie zijn er overal en verscheidene van onze ge sprekken zullen van politieke aard zijn. De auto staat klaar, de tocht kan beginnen. Een werelddeel ligt open. Rijden, kijken, pra ten, luisteren. Het schrijven, tussen de bedrijven door, gaat vanzelf, want aan kopij zal het wel niet ontbreken. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Leiden (vac. M. W. J. Geursen) P. L. Schoonheim te Aalten. Naar Rotterdam-Feijenoord, (wijkgem. Oud- Bloemhof) W. B. A. Smits te Middelburg. Beroepen te Leermens, (toez.), K. den Hartog, cand. te Hengelo; te Appelscha, W. Dijkstra, cand. te Workum; te Eemnes- Buiten, J. C. Terlouw te Otterlo; te Lage Vuursche, (toez.), D. J. v. d. Graaf te Leer broek. Aangenomen naar Mirboo-Norlh (Austr.) Jac. de Vries te Holten. Geref. Kerken Beroepen te Nordhorn (Dl.) J. Kortmann te Bentheim (DL); te Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) R. Ypma te Groningen; te Lexmond, P. Heinen, cand. te Heerlen. Aangenomen naar Ede (3e pred.pl.) G. Meyster te Oud-Beijerland. Bedankt voor Strijen, dr. H. M. Matter te Giessendam. Beroepen te Huizum (vac. dr. J. C. A. van Loon) G. Morsink te Nijkerk. Bedankt voor Grootegast, (2e pred.pl.) K. Runia te Marknesse; voor Koudekerk aan de Rijn, A. Wiersinga te Schalen; voor Vleuten-de Meern, J. C. Derksen te 's Gra- veland. Geref. Kerken omlerli. art. 31 K.O. Aangenomen naar Rijnsburg, K. Brüning te Mildam, die bedankte voor Haulerwijk en voor Semarang. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Kampen, H. W. Ferland te Lisse en M. W. Nieuwenhuyze te 's-Gra- venhage-C. Geref. Gemeenten Beroepen te Paterson (V.S.) A. Vergunst te Zeist. Examens Aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. te Kam pen is geslaagd voor het prop. ex. de heer R. Hoogsteen te Drogeham. en maatschappelijke leven, lichamelijke oefening, muziek, zang, handenarbeid, handwerken en de oefening in de praktijk vormen met de onderwijskunde (de didac tiek) het programma van deze leerkring. Tot deze eigenlijke onderwijzer(e)svor- ming kunnen zonder examen worden toe gelaten diegenen die het einddiploma be zitten van een middelbare school, een ly ceum of een gymnasium. Na twee jaar (voor het eerst in 1956) wordt dan door een eindexamen beslist of de akte kan worden uitgereikt die het recht geeft tot benoe ming aan een gewone lagere school. De grote verandering in het kweekschoolon- derwijs begint dus in feite op haar vroegst in 1954. Tot nu toe bestond naast en na de be voegdheid voor onderwijzer (es) nog de hoofdakte. De examens daarvoor worden 1962 voor het laatst afgenomen en de thans ten minste twee jaar durende avondop leiding voor de hoofdakte wordt dus nog gedurende tien jaar voortgezet voor allen die de thans geldende onderwijzersakte be haalden. Voor het eerst in 1956 zullen de bezitters(sters) van de nieuwe bevoegdheid over kunnen gaan naar leerkring III. Leerkring m Deze duurt één jaar en zal met een schooleindexamen besloten worden. De leerstof is een uitbreiding en verdieping van hetgeen in de tweede leerkring is on derwezen. Ongeveer de helft van de studie tijd wordt aan de praktijk in verschillende schooltypen besteed. De volledige bevoegdheid geeft onder andere het recht als hoofd van een school op te treden. Vooruitzichten En nu iets over de vooruitzichten voor hen die thans hun studie voor onderwijzer beginnen. De leider van de afdeling culturele sta tistiek van het Centraal Bureau voor Sta tistiek in Den Haag gaf een dezer dagen als resultaat van zeer voorzichtige ra mingen de totale behoefte aan leerkrach ten voor de jaren 1952 tot 1958 als volgt op: 3841, 4861. 5538, 4168, 2734, 3480, 2543. Pas daarna komt er een aanzienlijke ver mindering, althans bij het gewone -lager onderwijs. In 1951 verwierven 2385 de akte van bekwaamheid, in 1.952 en 1953 kunnen ongeveer 3000 en 3300 geslaagden ver wacht worden. Conclusie: er dreigt voor lopig een zeer ernstig tekort aan leerkrach ten. Tot slot een vraag die menigeen nog stelt: Wat is het aanvangssalaris van een onderwijzer (es)? Dit bedraagt.in een gi-ote gemeente op 21-jarige leeftijd f 235.bru to per maand (in kleinere gemeenten 4% in de kleinste 8 minder). Het is dan ook geen wonder, dat vele abituriënten van middelbare scholen, lycea en gymnasia ni de laatste jaren de opleiding voor het on- derwiisambt gekozen hebben. Alleen aan de rijkskweekschool in Haarlem slaagden in de zes voorafgaande jaren totaal 121 candidaten die eerst een dergelijke school doorlopen hadden. Het lager- zowel als het voortgezet- en vakonderwijs biedt vooral voor jongeman nen met behoorlijke studieaanleg in lengte van jaren een uitstekende promotiekans. Het is te hopen, dat de regering het on derwijsambt begeerlijk maakt, opdat niet brede lagen van onze jeugd verstoken blij ven van deugdelijk, modern onderwijs. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Nog steeds ondervinden Nederlandse meisjes onodige teleurstellingen in het buitenland, omdat zij zonder voldoende voorbereidingen op reis zijn gegaan. Daar om wordt het volgende, door het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid nog eens onder de aandacht gebracht. Het is onverantwoord naar het buiten land te gaan als tourist of voor studie, als men het plan koestert daar een werkkring te zoeken om in het levensonderhoud te voorzien. Men kan dan namelijk in ern stige moeilijkheden geraken, omdat de meeste landen evenals Nederland voor vreemde arbeidskrachten een werkvergun ning eisen. Een dergelijke vergunning wordt niet verstrekt aan als tourist bin nengekomen vreemdelingen. Daarenboven wordt deze werkvergunning hoofdzakelijk afgegeven aan huishoudelijk onderlegde personen, voor huishoudelijk werk en dan voor minstens een jaar en niet voor 2 of 3 maanden. De ervaring leert, dat vertrek naar het buitenland „op uitnodiging" met toe zegging van zakgeld in ruil voor huishou delijke hulp dikwijls tot teleurstellingen leidt. Tenslotte is gebleken, dat het noodzake lijk is inlichtingen in te winnen over de betrouwbaarheid van een buitenlandse werkkring of een logeeradres, waaraan men door een advertentie, een relatie of een „penfriend" is gekomen. Deze inlichtingen worden verstrekt door: De Ned. Ver. ter Behartiging van de Be langen van Jonge Meisjes (Union), (p/a maatschappelijk advies- en inlichtingen bureau, Centraal Station, Oostzijde, Am sterdam-C)., het centraal bureau der R.K. Meisjesbescherming, (Maasstraat 136, Am- sterdam-Z.) en de Christen Jonge Vrou wen-federatie (Domplein 25, Utrecht). Deze instellingen zijn tevens op de hoog te van de arbeidsvoorwaarden in het bui tenland voor huishoudelijk personeel. Ook verschaffen zij betronuwbare adressen, waartoe men zich kan wenden, in geval men in moeilijkheden komt of raad nodig heeft.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5