Wagtmans wint tweede étappe en krijgt de leiderstrui Sportdemonstraties en grote optocht op de Grote Markt -Clowntje Rick NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE 4 Zaterdag begint de Haarlemse Sportweek Softball Softbaluitslagen Duivensport Wedvlucht van „De Koerier" Koppige tippelaars Haarlems elftal tegen Amsterdam Zwemclub Haarlem speelt gelijk (5-5) Biljarten Om de Nobelsbeker Te veel helpers naar de Spelen in Helsinki? Cricket Scholieren speelden cricketwedstrij den Voetbal Achtentwintig landen in het Olympisch voetbal- tournooi Finale Zilveren Schaal Wielrennen Competitierit Excelsior Voor de kinderen heeft groot succes Vijfde Ronde van Nederland Faillissementen Procureur-generaal ont ving Zaanse journalisten FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 4 JUNI 19 52 Zaterdag zal dan de negende Haarlemse Sportweek worden geopend. Traditiege trouw gebeurt dat met een grote sport- variété op de Grote Markt en een massale sportoptocht. Op Zondag vraagt een groots opgezette sportmiddag op het E.D.O--ter- rein de aandacht van het sportlievend Haarlemse publiek. De sportvariété op de Grote Markt be looft ditmaal wel iets heel bijzonders te worden. Op het Phoenixterrein start de optocht om via Parklaan. Jansweg, Stationsplein.Kruis weg, Kruisstraat en Smedestraat naar de Grote Markt te trek ken. Op de Markt zullen intussen di verse oudeen mo derne sporten worden gedemonstreerd. De vaandelgroet en de openingsplechtigheid zullen ook nu weer een treffend ogenblik vormen en na het hijsen van de sportweek- vlag zal burgemeester Cremers de negende Haarlemse sportweek voor geopend ver klaren. Na de afmars wordt de sportvariété voortgezet en we mogen verwachten, dat deze gebeurtenis een waardige opening zal betekenen van Haarlems Sportweek. Sportmiddag De sportmiddag op het E.D.O.-terrein op Zondagmiddag brengt een programma voor iedereen. Als een der hoofdnummers krij gen de toeschouwers een steden-korfbal wedstrijd HaarlemLeiden te zien. De ClOS-demonstratieploeg, geen onbekende in Haarlem en omgeving, komt met een keurig programma en de zelfverdedigings- sporten onder leiding van de heer Nauwe- laerts d'Agé, zullen het publiek enkele ogenblikken aangenaam bezighouden.Voorts zullen de dames van de Kennemer Turn kring een massale knotsoefening demon streren en wordt een zevenhandbalwed- strijd gespeeld. Ongetwijfeld een nieuwtje voor de Haarlemse sportliefhebbers. Avond-voetbal Op Maandagavond wordt voorts een voetbalwedstrijd gesneeld tussen het Haar lems B-elftal en Hillegom. Het Haarlems B-elftal is als volgt samen gesteld: doel: Groenland (DEM); achter: Lejeune (Kennemers) en De Wildt(TYBB); midden: v. d. Plas (Kennemers),Tol (HBC) en Smit (TYBB): voor: Voormeer (ADO), v. a. Vlugt (TYBB), Dreyer (Ripperda), Boer (DEM) en Van Lint (Beverwijk). Hillegom verschijnt in de volgende op stelling: doel: Van Looi (Concordia); ach ter: Kleine (SIZO) en Van Tiggeloven (Halfweg); midden: Dekker (ETÖ), Avé (Concordia) en v. d. Aar (Hillegom); voor: v.d. Steen (Hillegom), De Jong (Hillegom), Braam (Hillegom), Bel (SIZO) en Klin kenberg (Hillegom). Turndemonstraties De turndemonstraties op fle openbare pleinen, die altijd een voorname plaats heb ben ingenomen in het Sportweek-program ma zullen ook in de komende sportweek weer de aandacht voor zich opvragen, maar daarnaast is het Sportweek-comité ditmaal met iets geheel anders voor de dag ge komen. Op initiatief van het Sportweek-comité hebben acht van de negen Haarlemse gymnastiekverenigingen, Bato. Concordia, Culturele Sportbond, G.I.O.S., Hercules, Leonidas, Turnlust en V.E.L.O. samen gewerkt om dit jaar eens op een geheel SC Eerste klasse: SchotenEDO 916; HaarlemDEC 189. Tweede klasse: DSBHCK 2 67; Gym nasion 2—O VVO 2 13—1: HHC 2—WGA 2—20: Gymnasion 3—EDO 2 21—11; DEC OVVO 1 2—16. Derde klasse: SMVJCatchers 410: Gym nasion 5Catchers 148: HHC 3TYBB 2 2110; Gymnasion 5HHC 3 313: SC Haar lem 3DSB 3 228; Gymnasion 4RCH 3 35—5: TYBB 1—SC Haarlem 3 8—6: OVVO 3 —DSB 2 9—7; Schoten 2—HCK 3 8—8. De postduivenvereniging „De Koerier" uit Haarlem, hield op Zondag 1 Juni 1952 een wedvlucht vanaf Orleans. Los 7.10 uur. af stand ongeveer 536 km., zeer snelle vlucht. De uitslag was als volgt: J. van Staveren 1. 2, 3 en 18: J. Uittenboogaard 4; J. Heer schop 5; J. Holster 6; P. Stokman 7 en 17; ,]7rn ,-R A. J. Ruiter 8 en 20; O. Veeninga 9 en 12; P. Thoolen (170) 156 nieuwe wijze propaganda te voeren voor het jongens- en herenturnen. Daartoe zul len zij onder leiding van de heren K. Boers- ma, P. Rol, C. Smal en Th. Vreeswijk met ruim vierhonderd deelnemers tweemaal gezamenlijk een massale jongens- en heren- turndemonstratie geven. De eerste op Maandag 9 Juni op het Sportterrein aan de Kleverlaan, de tweede op Donderdag 12 Juni op het Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat, telkens van kwart over zeven tot negen uur. Het programma bestaat uit negen num mers, welke een beeld moeten geven van het moderne individuele en klassikaal tur nen. zoals dat tegenwoordig bij de gym nastiekverenigingen wordt beoefend. In Dordrecht zijn verleden jaar kort na elkaar twee avondvierdaagsen gehouden: een van de Dordtse Wandel Federatie en een van de Nederlandse Wandelsport Bond. Dit jaar zullen beide organisaties elk weer een vierdaagse houden, maar aangezien de burgemees ter van Dordt niet meer wil hebben, dat er twee kort na elkaar worden ge houden, zullen D.W.F. en N.W.B. op zeventien, achttien, negentien en twin tig Juni, op dezelfde avonden dus, hun vierdaagse houden. De burgemeester heeft bepaald, dat beide orgdnisaties bovendien dezelfde parcourse7i moeten gebruiken en het startbureau zullen moeten delen. Maar daar wordt van gemeentewege nu een afscheiding in gemaakt 't Ontbreekt er nog maar aan, dat de wandelaars ook nog gebruik moeten maken van eikaars schoenen! De tweede étappe van de Ronde van Nederland, die Dinsdag verreden werd, ging van Etten naar Sint Niklaas in België, een afstand van 245 km. De renners trekken tussen Goirle en Poppel België binnen. Zaterdagmiddagvoetbal Zaterdagmiddag aanstaande wordt op het terrein van Bloemendaal een voetbalwed strijd gespeeld tussen de vertegenwoordi gende elftallen van de steden Haarlem en Amsterdam van de Zaterdagmiddagcompe titie. Het Haarlems elftal is voor deze ge legenheid als volgt samengesteld: doel: Zonneveld (SV); achter: Ligtvoet (SVJ) en Rem (IJmuiden); midden: v. d. Scheur (IJmuiden), De Boer (Zandvoortmeeuwen) en v. d. Vlis (IJmuiden); voor: Luppens (IJmuiden), Han Feller (Kennemerland), Staring (Telefonia), Wielinga (IJmuiden) en Joop Feller (Kennemerland). De wedstrijd begint om 3 uur. De zwemclub Haarlem heeft Dinsdagavond de moeilijke waterpolowedstrijd voor de zo mercompetitie van de KNZB tegen SVH uit Hillegersberg tot een 55 gelijk spel ge bracht. Het was een zeer spannende strijd, waarin beide ploegen elkaar weinig ont liepen. SVH nam de leiding door Smael, maar direct daarop maakte Bijlsma gelijk. Uit een strafworp werd het 2—1, maar toen een SVH-speler uit het water werd gestuurd, was het weer gelijk. Voor rust werd het 32 voor SVH en zelfs werd de voorsprong na de hervatting nog vergroot. Toen kwam Haarlem echter opzetten. Door Van Dooren- maalen (2 x) en Braasem werd het zelfs voor het eerst een Haarlemse voorsprong, die echter kort voor het einde weer teniet werd gedaan. Haarlem heeft hu één punt uit twee wedstrijden. Maandagavond werden de biljartwedstrij den om de Nobelsbeker voortgezet met het restant van de partijen van „Hof van Hol land" tegen „Scheiwijk" uit Beverwijk. De Beverwijkers wonnen met 1410. Van Koersel (155) Spenderlaar (105) Dik 10, 16, 19, 22 en 24; Th. Heinsbergen 11 en 14; J. F. Koedijk 13; F. van Honschoten 15: F. Kuijken 21; J. Offerman 23 en 25. De eerste duif werd geconstateerd 12.41 uur, snelheid 1614.26 meter en de laatste duif werd geconstateerd 13.15 uur, snelheid 1466,60 meter. 170 33 27 5.15 128 33 26 3.87 247 21 48 11.76 250 21 42 11.90 210 19 66 11.05 43 19 12 2.26 105 44 9 2.38 107 44 11 2.43 170 35 17 4.85 156 35 18 4.45 105 44 14 2.38 126 44 16 2.86 Spenderlaar (105) Van Hoek Jr. (145) Hedenavond worden de wedstrijden om de Nobelsbeker voortgezet met de wedstrijd van „Hof van Holland" tegen de biljartvereni ging „Rembrandt" uit Amsterdam. Op advies van de heer Sigfrid Edstroem, president van het Ï.O.C., heeft het Finse organisatiecomité van de Spelen in Helsinki de aandacht van de diverse nationale Olym pische Comités gevestigd op het overdreven grote aantal helpers, trainers en waarnemers, dat de ploegen vergezelt. In totaal komt men thans reeds op 8500 deelnemers, terwijl maatregelen getroffen zijn voor de huisvesting van 7000 a 7500 per sonen, het oorspronkelijk vastgestelde cijfer. Het overschot ligt niet aan het grotere aantal athleten, maar aan dat van'degenen die hen vergezellen. Het organisatiecomité zou wen sen, dat hun aantal niet meer dan 20 percent is van het totaal aantal leden van elke ploeg, die meer dan honderd personen omvat. Degenen, die boven dit aantal meekomen lopen kans dat ze gelijk geschakeld zullen worden met de toeristen en dat hun het recht ontzegd zal worden om in de Olympische dorpen te wonen alsmede het recht van vrije toegang tot de verschillende stadions. VUC VERLIEST VAN BORDEAUX. De Haagse voetbalclub VUC heeft Dinsdag avond van de Franse profclub Bordeaux met 3—1 verloren BAKKER DERDE IN FRANKFORT. In Frankfort werden internationale wieler wedstrijden achter grote motoren gehouden. De Nederlander Bakker eindigde als derde in het algemeen klassement. Op het Rood en Wit-terrein aan de Span jaardslaan in Haarlem zijn Dinsdag vier school-cricketclftallen uit Haarlem en om streken in het veld geweest om hun krach ten te meten. De scholieren van het Kenne mer Lyceum uit Bloemendaal toonden zich verreweg de sterksten met drie gewonnen wedstrijden. De HBS-B won twee wedstrij den en de HBS-A een wedstrijd. Het elftal van de Gerrit Barger ULO-school uit Heem stede verloor alle wedstrijden. De uitslagen waren: HBS bG. Bargcrschool. Gewonnen door HBS b met 7 runs. HBS b 41 v. 6 (F. van Muiswinkel 11). M. Collet 3 v. 16, H. v. Hee- ringen 1 v. 9, J. van Reede 1 v. 6. G. Barger- school 34. F. van Muiswinkel 4 v. 10, G. Pliester 1 v. 11. Th. Walter 4 v. 10. G. BargerschoolHBS a. Gewonnen door HBS a met 17 runs. HBS a 31. (F. Kottman 12). J. van Reede 6 v. 7, J. Visser 4 v. 8. G. Bargerschool 14. H. v. d. Stadt 3 v. 5. A. J. Leijer 5 v. 3, F. Kottman 1 v 2, H. Tim- mers 1 v. 0. Kennemer LyceumG. Bargerschool. Ge wonnen door K. Lyceum met 31 runs. G. Bar gerschool 38 v. 9 (R Mijer 14). H. Mellema 1 v. 5, R. Bunge 1 v. 3, R. Maier 2 v. 9. P. Maier 2 v. 2, G. Ledeboer 2 v. 1. Kennemer Lyceum 69 v. 6. (R. Bunge 23, F. Loman 13, F" Saarberg 19). M. Collet 4 v. 15, H. v. d. Leley 1 v. 17. HBS aKennemer Lyceum. Gewonnen door Kennemer Lyceum met 27 runs. Kenne mer Lyceum 99 v. 5. (P. Thoden van Velsen 17, H. A. Wijkhuizen 57, P. Maier 10 n.o.). A. J. Leijer 3 v 27. H. de Vries 1 v. 11, F. Kottman 1 v. 12. HBS a 72 v. 1. (H. v. d. Stadt 48 n.o.), R. Maier 1 v. 10. HBS bKennemer Lyceum. Gewonnen door K Lyceum met 19 runs. HBS b 39 v. 5. (G. Pliester 13, Th. Walter 10 n. o.). P. Thoden van Velsen 2 v. 8. P. van Nauhuis 3 v. 3. Kennemer Lyceum 58 v. 7. (G. Lede boer 10. Saarberg 13, H. Mellema 18 n.o.). F. van Muiswinkel 3 v. 10, G. Pliester 1 v. 16, Th. Walter 2 v. 11, K. Verhoef 1 v. 20. HBS a—HBS b. Gewonnen door HBS b met 28 runs. HBS b 72 v. 3. (G. Pliester 21 n. o„ F. van Muiswinkel 33 n. o.), H. v. d. Stadt 1 v. 24, A. J. Leiier 2 v. 41. HBS a 44 v. 8 (A. J. Leijer 30). Th. Walter 4 v. 21, P. Bouw man 2 v. 10, F. van Muiswinkel 2 v. 11. Op de sluitingsdatum voor het Olympisch voetbaltournooi in Helsinki hadden achten twintig landen zich gemeld. Het waren Egypte, Nederlandse Antillen, Brazilië, Bul garije. Chili. Denemarken. Duitsland, Groot BriMannië, Finland; Frankrijk. Griekenland, Nederland. India, IJsland, Italië, Zuid Slavië, Luxemburg. Mexico, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Roemenië. Zweden. Saarland. Sovjet- Unie, Turkije, Hongarije en de Ver. Staten. De finale van het voetbaltournooi om de Zilveren Schaal tussen Zandvoortmeeuwen en HBC, wordt Zondagavond om zeven uur gespeel op het terrein van Zandvoort meeuwen. De Haarlemse Race Club hield haar eerste competitierit, In de A- en B-klasse een rit over veertig kilometer werd P. Steen voorden eerste. P. Voorderhaak en J. van Wijk eindigden respectievelijk als tweede en derde. In de C-klasse over zevenendertig kilometer werd H. Huibers eerste en kwa men P. van der Haak en W. Peterse als twee de en derde over de eindstreep. c ADVERTENTIE Op de dag, dat de vliegtuigen naar Zwartjesland zouden vertrekken, mochten de jongens mee naar het vliegveld. Dat vonden ze natuurlijk een pretje! Ze liepen bij de grote vliegtuigen, die volgeladen klaar stonden. Wat 'n mooi gezicht was dat, die geweldige machinesDe sterke motoren waren nu nog stil, maar straks zouden ze brullend gaan draaien en de vliegtuigen hoog in de lucht voeren, naar het verre Zwartjesland. De jongens keken er vol bewondering naar. eigenlijk had den ze best mee gewild! Toen was de tijd van het vertrek aangebroken. Het sein werd gegeven, de motoren begonnen te draaien. Wat 'n geraas en 'n wind gaf dat. De jongens maakten, dat ze uit de buurt kwamen. „Daar gaan ze!", riep Bunkie. Het eerste vliegtuig reed 'n eind over het veld en ging toen de lucht in; daarna het tweede en het derdeZe keken de machines na, die al gauw kleiner én kleiner leken en als stipjes in de lucht dreven. „Goeie reis!", wuifden de jongens. Thee van hef pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig bedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze O speciale theesoorten. Nu Douwe Egberts echter voor 76 cent per pakje 'n heerlijke Engelse melange brengt (Pickwick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom ge vraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. Het nieuwe pakje Douwe Eg berts PICKWICK THEE is in minder dan geen tijd aan het populair worden De nieuwe PICKWICK THEE - de fijne Engelse melange - is thans alom ver krijgbaar. Neem eens de proef met deze bijzonder krachtige, zeer rijk afschenkende thee van DOUWE EGBERTS De tweede étappe van de Ronde van Nederland heeft niet zo veel spanning op geleverd als de eerste, die Maandagavond in Etten eindigde. Wel werd deze étappe een succes voor Nederland. Wout Wagt mans namelijk, van de Nederlandse Natio nale ploeg, slaagde er in om het tweehon- derdacht kilometer lange traject van Etten naar St. Niklaas te winnen voor de Belgen Gielen en Desmedt in vijf uur vierenveer tig minuten en tweeëndertig seconden. In het algemeen klassement neemt Wagtmans nu de eerste plaats in. De tweede étappe leidde van Etten over Breda en Tilburg naar de grensovergang bij Goorle-Putten, vervolgens door België via Turnhout, Herenthals en Mechelen, dus met een boog in Zuidelijke richting om Antwerpen heen over Dendermonde en Lo keren naar de finish in St. Niklaas. De laatste honderdvijftig kilometer van de route viel samen met de zogenaamde Bel gische étappe van de ronde in 1951, waar aan voor de Nederlandse renners nog al bittere herinneringen zijn verbonden. Im mers ging toen een klein groepje Belgen kort na de grensovergang zonder .vooraf beraamd plan aan de haal.Het peloton bleef toen actief, maar het nam deze vlucht zo kort na de start niet ernstig op. De Belgen grepen die gelegenheid aan. Zij liepen steeds verder uit en werden niet meer achterhaald, waarmee de grondslag gelegd werd voor de Belgische eindzege. Doch zo ging het Dinsdag niet. Na een mislukte uitlooppoging van Van Breenen, was het peloton bij de doorkomst in Tilburg weer geheel gesloten bijeen met aan kop een drietal renners, dat 150 meter voorsprong had. Het waren de Belg Sorge- loos, de Nederlander Henk Faanhof en Hendriks (België). Strijd ontbrandt Nauwelijks was het Belgische grondge bied echter bereikt of de strijd ontbrandde. Van Kerkhoven ging weg. en met hem Schaecken, Jöris, en Van Breenen, terwijl Roks zich fel spurtend wat later bij het groepje kon voegen. Zo ontstond een lei dend peloton van vijf man, drie Nederlan ders en twee Belgen, maar de voorsprong werd niet groter dan vijfhonderd meter. Maar tijdens de passage van Turnhout (72 km) kwam de hoofdgroep zo verwoed op zetten, dat de koplopers zich gewonnen gaven. De vlucht was dus mislukt. De Nederlanders waren echter niet voor nemens het initiatief uit handen te geven. Tussen Kasterlee en Gheel wipte Jöris weg uit het peloton, nam snel een voorsprong, De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: H. Gaus. slager, Kerkstraat 14, Zandvoort. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort, H. J. Post, koopman, Zeestraat 57, Bever wijk. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. O. Baron, advocaat en procu reur te Beverwijk. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geiëndigd de faillissemen ten van: K. G. A. Wolters, fabrikant van electrische apparaten, Lorentzplein 28 te Haarlem, han delende onder de naam Technisch Handels- en Ingenieursbureau Gebrs. Wolters Ver koopkantoor, Leidsevaart 572 te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem. Naamloze vennootschap Uitgeverij Lux, gevestigd en kantoorhoudende te Santpoort, Cremerlaan 48. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. C, Smithuysen, advocaat en procureur te Haarlem. De nalatenschap van wijlen F. Wijkstra, laatst gewoond hebbende te Wijk aan Zee, Oldenburgweg 43. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. W. Hel- lema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. maar hulp van zijn ploeggenoten bleef uit en Jöris, die er begrijpelijkerwijs weinig voor voelde alleen door te gaan met nog ruim 100 km voor de boeg, liet zich inlopen. Tot Lier (137 km) bleef men bij elkaar. Toen werd andermaal de lont in het kruit geworpen door drie Nederlanders en drie Belgen: Van Est en Wagtmans van de Ne derlandse Nationale ploeg, de strijdlustige Jöris van de Nederlandse A-ploeg, Sorge- loos en Desmedt van België B en Gielen van België A. Thijs Roks en Suykerbuyk wisten even later eveneens uit het peloton weg te komen. Op zevenendertig kilometer van de finish was de situatie vereenvoudigd tot een kop groep van vijf man, te weten Desmedt, Gie len, Van Est, Wagtmans en Jöris, die 2 min. 45 sec. voorsprong hadden op de grote groep van een dertigtal renners. Ook in Dendermonde was in deze positie geen verandering gekomen. Op de laatste tien kilometer op de brede betonweg vlak voor St. Niklaas liep Wagt mans weg met Gielen aan zijn wiel. Op de omloop van de markt van St. Niklaas won Wagtmans de sprint van Gielen met slechts enkele lengten. Uitslag Het officiële klassement van de tweede étappe luidde: 1. Wagtmans (Ned. Nat.) 5.44.32 met bonificatie 5.43.32; 2. Gielen (Belg. A) 5 u. 44 min. 32 sec. met bonificatie 5.44.02; 3. Desmedt (Belg. B); 4. Van Est (Ned. Nat.); 5. Jöris Ned. A); 6. Vinken (Ned. A); 7. Smits (Ned. B); 8. Van Kerkhoven (Belg. B); 9. Janssen (Ned. A); 10. Van Dormael (Belg. A); 11. Hoermann (Intern.); 12. Schaecken (Belg. A); 13. De Hoog (Ned. A); 14. Kemp (Intern.); 15. Weilenmann (Intern.); 16. Neyt (Belg. B); 17. Berger (Did.); 18. Schoenmakers (Ned. B);' 19. Voorting (Ned. Nat.); 20. Serin (Belg. B). Van der Kamp (Ned. A) en Petry (Did.) zijn uitgevallen. Smets arriveerde na de sluiting van de controle, doch aangezien hij het slachtoffer' is geweest van onjuiste wegaanduidingen, zal hij wellicht Woens dag toch mogen starten. Het officiële algemene klassement luidt na de twéede étappe: 1. Wagtmans (Ned. Nat.); 2. Gielen (Belg. A); 3. Van Est (Ned. Nat.); 4. De smedt (Belg. B); 5. Kemp (Intern.); 6. Voorting (Ned. Nat.); 7. Sorgeloos (Belg. B); 8. Van Dormael (Belg. A); 9. Bogaerts (Belg. A) en 10. Siefert (Did.) Het pïoegenklassement luidt thans: 1. Nederland Nationaal; 2. België A; 3. België B. De zaak-Hommerson Nadat twee Zaanse journalisten in een onderhoud met de minister de zaak-Hom- merson hadden besproken, heeft thans ook de procureur-generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. F. van Dullemen, de wens te ken nen gegeven door deze journalisten te worden voorgelicht. Dit onderhoud met de procureur-generaal is inmiddels in het Pa leis van Justitie geschied. Behalve het ver schoningsrecht, zijn ook andere moeilijke kanten van deze zaak besproken. Zuid-Afrikaanse amateurs buitenlandse tournée op Indien de benodigde gelden bijeengebracht worden, wil de Zuid-Afrikaanse „Uniale Volkspelebeweging" in 1953 een grote bui tenlandse tournée maken. Men is hierover in correspendentie met België, Nederland, West-Duitsland, Zweden, Noorwegen, Schot land en Engeland. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 57) En ik dacht dat politiemannen nooit sliepen, zei de geestelijke lachend. Toen ik op bed lag, meende ik dat u wel op uw tenen een ronde door het huis zou maken. Als ik geweten had dat u sliep, had ik zeker geen oog dicht gedaan! Professor Porter glimlachte even. We hebben al ons vertrouwen in u verloren, hoofdinspecteur. U zult er voor moeten boeten door ons na de thee nóg scherper te bewaken. Als ik een paar koppen thee heb ge dronken, blijf ik wel weer vierentwintig uur wakker, zei Brannigan lachend. Het is overigens nog steeds afschuwelijk warm Na de thee spraken de vier mannen over koetjes en kalfjes. Langzaam ging de zon onder. De hitte werd wat minder. Een briesje deed de gordijnen enigszins be wegen. De spanning, welke door de thee al wat verminderd was, daalde aanmerkelijk, toen de butler om zes uur met een borrel kwam. Brannigan kreeg het vermoeden, dat Simpkins hem om de tuin had geleid. Toen hij Scotland Yard even voordat zij aan ta fel gingen, opbelde, vertelde men hem, dat geen enkel verdacht persoon in de omgeving van Grosvenor Square gezien was. De hoofdinspecteur had hierdoor zo'n zelf vertrouwen gekregen, dat hij tijdens de maaltijd zei: Ik geloof dat Simpkins ons deze keer onderschat heeft. Hij had waarschijnlijk een of ander plan, dat wij in de war heb ben gestuurd door u hier te verzamelen. Ik voel mij werkelijk opgelucht, gaf de geestelijk toe. Ik zal vanavond zeker in staat zijn een preek te schrijven. En ik zal misschien wel mijn boek beter begrijpen, voegde Barnes hier aan toe. Tot nu toe heb ik er niets van be grepen. Het diner verliep mistig. Professor Porter sprak weinig, alsof hij met zijn gedachten bij een of ander moeilijk probleem was, maar de andere twee mannen toonden hun opluchting door meer te praten dan ge woonlijk. Brannigan werd plotseling overvallen door een zekere vrees, nu alles zo gemak kelijk liep. Hij begon zich af te vragen, of Simpkins misschien niet een uitdaging tot hem had gericht welke hij onmogelijk kon nakomen, met het oogmerk hem op een dwaalspoor te brengen. De vraag speelde geruime tijd door zijn hoofd. Langzamer hand verviel Brannigan in een zwijgen. Toen zij allen met een glas port voor zich in de bibliotheek zaten, nam hij geen deel aan de conversatie. Bent u teleurgesteld, dat Simpkins ons niet te pakken heeft gekregen?, vroeg Barnes. Zijn pak was gekreukelder dan ooit. Grote zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd, nu het verkoelende briesje was verdwenen en het weer ondraaglijk warm was geworden. Nee. Brannigan zweeg plotseling. In de hall belde een telefoon. Een van zijn mensen had de haak opgenomen. Toen begon het toestel in de bibliotheek te bellen. Hij greep snel de haak. Ja? De hoofdinspecteur luisterde met een gespannen gelaat. Toen wendde hij zich tot de anderen. U moet hier blijven. Ik ga naar Hill Street 119c. Er is zo juist een dringende oproep om hulp binnengekomen. Simpkins heeft ten slotte vandaag tóch nog toege slagen! HOOFDSTUK XXIII Maar zullen we hier veilig zijn?, vroeg de geestelijke. Zonder enige twijfel, antwoordde de hoofdinspecteur. Het huis is overstroomd met politiemannen. Niemand mag trouwens tijdens mijn afwezigheid binnenkomen. Toen snelde hij naar de voordeur. Twee huizen verder stond een politiewagen ge parkeerd. Het viel Brannigan op, dat er geen lanterfanters te ontdekken vielen. Enige minuten later reed Brannigans wagen voor bij het huis van Terence Ca vendish. Twee andere politieauto's stonden er reeds. Een kleine menigte begon samen te stromen. Voordat hij binnenging wist Brannigan al het antwoord op de vraag, welke hij niet durfde te stellen. De uitdrukking op het gezicht van de detective, die in de hal stond, zei Brannigan voldoende. Dood, zei de detective laconiek. Hij werd van korte afstand neergeschoten. Waar is het lijk?, vroeg Brannigan. De deur van de slaapkamer stond open. Inspecteur Browning onderzocht de kamer naar mogelijke sporen. Brannigan keek direct naar het lichaam, dat op het bed lag. Er lag een angstige trek op het weke gelaat, welke zelfs door de dood niet was vex-vaagd. Een arm lag nog uitgestrekt naar de telefoon. De doodsoorzaak was overdui delijk. Hij werd juist met de Yai-d verbon den, toen hij werd neex-geschoten, verklaar de de detective. De moordenaar is naar alle.waarschijnlijkheid door een raam aan de achterkant van het huis binnen gedron gen. Een van de meisjes heeft het schot gehoord. Niemand zag de moordenaar ove rigens komen of gaan. Ik had dat kunnen weten, mompelde Brannigan tot zichzelf. Maar hij wilde geen bescherming. Hij was zo dwaas te denken, dat hij alleen wel met Simpkins kon afrekenen. Het is toch vreselijk, merkte een van de detectives op, dat zo'n jonge vent wox-dt vermoord. Dat weet ik nog zo net niet. Het was een duivelse en onbetrouwbare knaap, die de dood van zijn tante heeft veroox-zaakt. En hij was zó op zijn geld gesteld, dat hij weigerde Simpkins te betalen. Bx-annigan keek naar het telefoontoestel, dat op zijn voorstel was aangelegd. Vertel maar wat er precies is gebeurd. Inspecteur Browning opende zijn aan tekenboekje. Om 21 uur 30 ontvingen wij een op roep op 999, las hij op. Een man die met een hoge stem sprak, zei: Kom direct naar Hill Street 119c. Er is iemand vlak bij mijn kamer. Toen volgde er een luide angst schreeuw en klonk er een schot. De eerste politiewagen arriveex-de vijf minuten na de telefonische oproep. We wisten direct, dat er iets ernstigs aan de hand was, om dat de butler in de deur stond en een van de dienstmeisjes hysterisch was. Een paar zware jongens, die klaarblijkelijk als lijf wacht optraden, renden door het huis heen en weer. Wij onderwierpen de woning direct aan een nauwgezet onderzoek. Daar de man pas kort weg kon zijn, stelden wij ook een onderzoek in de omliggende stra ten in, maar daar Piccadilly dicht bij is, heeft hij waarschijnlijk gelegenheid te over gehad om het station Green Park van de ondei'grondse te bereiken. Inderdaad, zei Brannigan. Hij kniel de neer om het slot van de deur te onder zoeken. De sleutel lag op de grond. Cavendish heeft klaarblijkelijk de deur van binnen op slot gedaan, maar Simpkins heeft ongetwijfeld de sleutel uit het slot geduwd en met een of ander appa raatje de deur geopend. Als Cavendish een grendel op de deur had laten montex-en, was hij waarschijnlijk in leven gebleven. De hoofdinspecteur onderzócht de ka mer. Daar hij de identiteit van de moorde naar reeds kende, was het onderzoek op- pex-vlakkig. Neem de gebruikelijke vex-horen af, zei Brannigan tot inspecteur Bx-owning. Ik geloof niet, dat het personeel ex-g op hem gesteld was. Dat zijn zij zeker niet, stemde de in specteur met Brannigan in. Behalve het dienstmeisje, dat nogal nerveus is en hyste- x-isch werd, hadden zij niet veel met hem op. Het is nogal een brutale losbol geweest, alhoewel ik dit, nu hij dood is, feitelijk misschien niet moest zeggen. Brannigan staarde nogmaals naar het ontzielde lichaam. Indien je op jacht gaat met een tij germompelde hij binnensmonds. Brannigan vei'liet de kamer, en liep naar zijn wagen. Een gemompel steeg op uit de menigte. Twee verslaggevers liepen met hem op. Hij gaf enkele détails over de moord. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6