Wie tijdens de veertigjarige vlucht het tempo bepaalden Auto rijles OLD CLOTHES NEW Junioren- voetballers verloren in Engeland DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed D! Brieven aan de redactie „Kernboys" bereikten kwart-finale van Hoogoventournooi Agenda voor Beverwijk Met stroomstoten hebben de Duitsers zelfs haring „bedwelmd" Stormvogels "jubelen Namen van „vogels" die niet vergeten zullen worden Castricum Heemskerk Santpoort Beverwijk 5 Woensdag 11 Juni loopt iedereen met een wit kruisje AUTORIJSCHOOL „R E IJ M" „Johnny Belinda" in Thalia Wijziging spreekuur „Platenridders" in de vierde ronde THALIA JOHNNY BELINDA Later Santpoortse padvinders eindigden op de derde plaats ,,Electro-trawl" wordt werkelijkheid Directeur P.T.T.-kantoor WOENSDAG 4 JUNI 1952 99 Geschiedenis wordt is het klein en is het groot gemaakt door mensen, wier activiteiten belangrijk genoeg zijn om genoteerd of onthouden te worden. Ook in „Stormvogels"' zijn het niet alleen de lieden geweest, die zich op het groene veld bijzonder hebben onderscheiden, ook mannen achter de schermen en de groene tafel hebben de vereniging gedragen en de historie een bepaalde richting gegeven. Uit de vroegste tijd zo tussen 1912 en 1918 hebben figuren als Boeree, Huyer, Nuyens, Engelhart, Bijl, Schuitenmaker, Hoogerduin, (Witte Jan) Blinkhof, Ver schoor, Sprokkreeff, Oldenburg, Konings- stijn, Schneiders, Vos, Barneveld, Donker en Van Straaten de jonge vereniging op gang geholpen. „Stormvogels" wiekte ho ger en hoger en het elftal dat in 1923 de eerste klasse mocht binnengaan na een 2-0 overwinning on O.D.S. in Dordrecht, zag er als volgt uit: Doel: Terhorst; achter: Blinkhof jr. en Koster; midden: Struys, Sprokkreeff en Bakker; voor: C. Oldenburg, Blinkhof sr., Snoeks, Visser en K. Oldenburg. Op 18 November 1923 speelde dit team een oefenwedstrijd tegen het Nederlands elftal op het Ajax-terrein, waarmee maar gezegd wil zijn hoezeer de blauw-witten toentertijd gevreesd werden door hun con currenten. (Dat Koster c.s. deze grote match met 4-1 verloren is van minder be lang). Ook inviteerde het beroemde Ajax de „Vogels" voor een vriendschappelijke wedstrijd. Het resultaat was een verdiende zege voor de IJmuidenaren. Typerende détails Wij hebben al eerder gewaagd van een glorietijd. Dit is maar al te waar. Als bijzondei-heid moge daarnaast vermeld worden dat „Stormvogels" in die jaren met Blauw Wit de eerste club in Nederland was, die een wedstrijd bij kunstlicht speelde. Dat geschiedde in het oude stadion in Amster dam ter gelegenheid van het Scheepvaart- beker-tournooi. De „zebra's" werden toen verslagen met 1-0. De statuten vertellen voorts van ontmoetingen met elftallen sa mengesteld uit Engelse geïnterneerden, die in de eerste wereldoorlog in Groningen achter prikkeldraad woonden, zo ook een met een team van Belgische geïnterneer den. die in Harderwijk in kampen ver toefden. Kopstukken In het elftal, dat in 1933 de titel ver overde. speelden: De Waard, Haak, Koster, Fijen, Prins, Van der Velde, Van der Steen, Groeneveld, Schoorl, Van Rooden en De Waard. Kort na het tweede kampioenschap verdween een- van de meest prominente voetballers uit het „eerste". „Witte Jan", ook wel eens genoemd Jan Blinkhof sr., was een legendarische figuur en een ge weldige goalgetter, wiens naam en faam ver buiten de erenzen van Noordholland bekend waren. Waar het toenmalige elftal ook verscheen, overal werd gevraagd- „Wie is nou die beruchte „Witte Jan". Hij is thans lid van verdienste. In dezelfde periode waren ook Koster en Snoeks kopstukken en een g-ote be kendheid genoot vooral G. Visser, die zeven keer het oranje-hemd heeft gedragen^ en onder meer meespeelde in het Olympisch voetbal tournooi te Parijs. C. Oldenburg werd één maal gekozen en Piet Kraak stond in de laatste wedstrijd tegen Zweden voor de 29ste keer in het Nederlands elftal onder de lat. Tot slot mag doelverdediger Thijsen nog genoemd worden, die later ook lange tijd trainer is geweest. Het is ondoenlijk om aan allen, die in die veertig jaar de blauw-witte kleuren hoog hielden afzonderlijk een paar regels te wij den. Mogen wij volstaan met de vaststel- De afdeling Velsen van de Noordholland se vereniging „Het Witte Kruis" zal op Woensdag 11 Juni haar jaarlijkse „Witte Kruisjesdag" houden. Wijkverpleging, kraamverzorging, ge zinsverzorging, zuigelingen- en kleuterzorg, 't verstrekken van verpleegmaterialen, het organiseren van moedercursussen behoren wel tot de voornaamste takken van dienst die de vereniging tot welzijn der bevolking in Velsen ten uitvoer brengt, hetgeen uiter aard met veel kosten gepaard gaat. En al is het bestuur dankbaar dat thans bijna 8000 leden de vereniging steunen met een jaarlijkse contributie, en de gemeente voor al dit werk een flink bedrag aan subsidie verstrekt, toch zijn deze bronnen van in komsten niet voldoende om alles te finan cieren. Als de collectrices Woensdag 11 Juni gewapend met een bus op straat en langs de deuren vriendelijk vragen van hen een Wit Kruisje te willen kopen, dan zal dit verzoek natuurlijk niet worden af gewezen. Alles komt ten goede aan de volksgezondheid in Velsen. Dames boven de leeftijd van 16 jaar, die zich als collectrice beschikbaar willen stellen, kunnen zich opgeven: Voor IJmuiden bij mevrouw Brouwer Prins, Wilhelminakade 79 en aan het Witte Kruisgebouw, Kennemerlaan 125. Voor IJmuiden-Oost bij mevrouw Deel- der—Faber, Zeeweg 285 en Zr. T. de Beurs, Lijsterlaan 21. Voor Velsen-Noord bij mevrouw De Zwarte—Lokker, Valkenburgstraat 2 en mevrouw KorfSmit. Geelvinckstraat 123. Voor Velsen-dorp bij mevrouw Brink Var. Zaanen. Driehuizerkerkweg 7. Voor Driehuis bij mevrouw Van der DoesVan der Steen, Zeeweg 326. Voor Santpoort-Dorp oij mevrouw San dersMinnis, Kerkweg 122. Voor Santpoort-Station bij zuster I. de Jong, Brederoodseweg 43. Tamboers en bazuinblazers behaalden eerste prijs Op het Nationaal muziekconcours van „Sursum" te Bloemendaal, waaraan ook een tamboerwedstrijd verbonden was, ves tigden de tamboers en bazuinblazers der IJmuider Harmonie een uitstekende indruk. Zij wisten met 101 punt een eerste prijs in de wacht te slepen. Een goede prestatie wanneer men bedenkt, dat het merendeel van het uit 25 man bestaande ensemble, nog geen j*ar aan het corps verbonden is. ling, dat de kracht van een vereniging niet wordt bepaald door slechts enkelen; van hoog tot laag en van groot tot klein is de aanhankelijkheid gekomen waarvan de club in uitstekende gezondheid ging groeien en bloeien. College van opvoeders Dat achter de groene tafel eveneens ge schiedenis is gemaakt, wordt wel eens uit het oog verloren. „Stormvogels" is geen vooraanstaande vereniging geworden door de prestaties van de leden in het gras alleen, er kwamen leiders en er gingen bestuurde- ren en aan elk van hen is de huidige „Stormvogels"-generatie dank verschul digd. In 1912 werd tot voorzitter gekozen de heer Nuyens, die vrij spoedig plaats maakte voor de heer Stolp. In die eerste tijd stonden ook de heren Uilenburg, Van der Plas, De Waard en Jac. de Nobel op de bres voor de belangen van de „zuige ling". De heer J. Michels is tot ver in de twintiger jaren mede-verzorger en opvoe der geweest. In 1915 verscheen de heer W. Chr. Suwerink voor het eerst achter de be stuurstafel. Hij was toen tweede secretaris. In 1932 ging hij de voorzittershamer han teren en daarbij de financiën beheren. Zon der onderbreking bleef hij in functie tot 1946, toen hij wegens drukke werkzaam heden uit het bestuur trad. Verleden jaar is de heer Suwerink op verzoek van talrijke leden teruggekeerd als praeses. De laatste kwart eeuw is ook de heer Chr. Wijmer een belangrijke figuur in het leidend col lege. In 1927 werd hij voor de eerste keer gekozen en in 1930 kwam hij in functie als secretaris. Bijzonder actief is tevens nog de heer J. Martens, die in 1913 bestuurslid werd. Jeugd en toekomst De heer J. Lindhout was de man, die indertijd met het jeugdwerk is begonnen, een taak, welke hij met hart en ziel op zich nam, want toen was de importantie van de lichamelijke opvoeding van jonge ren nog niet zo diep doorgedrongen als thans het geval is. Met het oogmerk „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is er gewekt en het resultaat is een bloeiende jeugdafdeling. Dit is mede te danken aan de voortreffelijke leiding van de heer Piet Heere, die op het ogenblik de „Stormvogel- tjes" onder zijn vertrouwde hoede heeft. En zo zijn uit het grote nest de „vliegers" gekomen, die de jongen hebben leren zingen. En dat deze de wijze raadgevingen in al die veertig jaar ter harte hebben ge nomen is overduidelijk gebleken. Storm vogels is weer terug in de klasse waarin het thuishoort. ADVERTENTIE In nieuwe auto. model 1952 Hagelingerweg 134, Santpoort, Tel. K2560-8930 Moeizaam ploegt een in ijs gehulde oorlogsbodérh van de Amerikaanse marine zich door het met ijsschotsen bedekte water van de Noordelijke IJszee. Het 'schip is op een oefentocht om de marinestrijdkrachten te wennen aan het Polaire klimaat. In de aangrijpende geschiedenis van Johnny Belinda, die Donderdag in Thalia draait, speelt Jane Wyman op voortreffe lijke wijze de rol van een doofstom Cana dees boerenmeisje, dat dank zij de gedul dige inspanning van een dorpsdokter lang zaam maar zeker haar plaats hervindt in het kleine gezin, waartoe zij behoort. Jane Wyman kreeg voor deze prestatie de Academy Award. Helaas hebben de producenten gemeend het niet buiten het traditionele element „spanning" te kunnen stellen, zodat Johnny Belinda onteerd moet worden door de man die haar later van haar kind tracht te beroven. Daar zij deze kinderroof verhin dert door hem neer te schieten, eindigt de film met een rechtzaalscène, waarin de ontknoping van het drama tot stand komt. Dit wat grove slot vormt een zware anti climax. Overigens zorgde regisseur Negu- lesco voor een verkwikkende sfeer en een eerlijke weergeving van de realiteit, zodat het praedicaat „film-van-de-maand" on getwijfeld op zijn plaats was. Het spreekuur van de wethouder van financiën wordt deze week niet zoals ge bruikelijk op Vrijdag- maar op Donderdag ochtend van 10.3011.30 uur gehouden. Goede prestatie van „de Wielewaal" De mondaccordéonvereniging „De Wiele waal" van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch heeft met de Pinksterdagen deel genomen aan het bondsconcours te Gel- dermalsen. Onder leiding van de heer P. Schilp is het De Wielewaal gelukt in de derde af deling de eerste prijs te behalen met in totaal 338K punten. Voor zijn puike ma nier van dirigeren bracht dirigent Schilp 24% punten op zijn naam. Deze prestaties spreken des te meer wanneer men weet dat De Wielewaal grotendeels uit patiën ten van Duin en Bosch is samengesteld. Als verplicht nummer moesten de Duin- enbossers spelen De Opgang van C. N. J. Cori, een moeilijk werkje waar de vereni ging zich, gezien het resultaat, behoorlijk door heen sloeg. ADVERTENTIE (Speciale berichtgeving) E ZESDE DAG van de sportuitwisseling Edmonton—Velsen is gisteren gewijd aan een junioren-voetbalwedstrijd en na de drukke Pinksterdagen, toen de Velse- naren zich alleen op het voetbalveld staande wisten te houden tegen de Engelse over macht over de hele linie, kwam dit wat rustiger programma-onderdeel de gasten best van pas. Overigens bonden de gastheren de onzen ook nu weer aan het zegekarretje: de junioren-voetbalwedstrijd ging met 2-1 verloren. Er resten de Velsenaren met van daag mee nog twee volle dagen. Morgen wordt de tweede senioren-voetbalmatch gespeeld en dan komt tevens alweer de afscheidsavond in de British Oxygenclub, waarna de 105 gasten Vrijdag huistoe gaan. De wedstrijd tussen de beide junioren elftallen is gisteravond op het Eldon School-sportpark gespeeld en er is aardig spel te zien gegeven, al was de uitslag enigermate geflatteerd. De aanvalslinie der jeugdige Edmonton- ners boekte, dank zij het harde werken van de Velsenaartjes pas vijf minuten voor de rust succes met een verrassende kopbal, die de Velsense doelman te machtig bleek (1-0). Nog geen minuut later belandde de bal ten tweede male in de Velsense touwen uit een corner, die voortreffelijk voor de doelmond geplaatst werd. Na de rust was Velsen evenwel opvallend veel sterker en er is ontzaglijk gezwoegd om de 2-0 achterstand in te lopen. Het is echter bij één tegenpuntje gebleven, dat door Belfroid uit een mooi schot van het middenveld af werd gefabriceerd: 2-1. Velsen dacht de kans te grijpen en althans gelijk te kunnen maken, maar ondanks het veldoverwicht is het er niet van gekomen: met 2-1 ging ook deze ontmoeting voor de Velsenaren verloren. (Bij het telefonisch doorgeven van dit "verslag was de uitslag van de tweede hockey-match nog niet bekend). PostmaBlom alweer remise De vijfde partij van de tweekamp Blom (HDC)Postma (DCIJ) in.het kampioen- schapstournooi van Kennemerland eindig de weer remise. Zaterdag wordt de zesde partij gespeeld. De winnaar verovert de derde plaats van het Kennemerland-tournooi. De Halfwegse speler Van Duyn is het gelukt kampioen der 2de klasse te worden van Haarlem en omstreken.Een beslissings match won Van Duyn van G. Faay. De winnaar komt nu volgend jaar in de eerste klasse uit. Hout voor de papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Zondag en Dinsdag twee houtboten aangekomen. Het Finse s.s. „Thornbury", komende van de Finse haven Oulu, voerde 878 vadem hout aan en van Wasa kwam het Finse s.s. „Lise", dat overigens flinke slagzij naar stuurboord maakte, met 604 vadem hout aan. Woningnood. Er is behoorlijk commentaar geweest op het eerste stukje inzake de uitzetting van een kapper uit Driehuis. In de Ruyter- straat staat maanden een huis leeg omdat de ambtenaar het persé aan een ander wil geven dan de eigenaar. Op de Julianakade weer een soortgelijk geval. Anderen mo gen zelf een huis zoeken en krijgen er soms een vestigingsvergunning voor.De één woont in een groot en te duur huis en moet gedwongen kostgangers houden, omdat de gemeente een andere gezochte woonruimte niet wil geven, ondanks de accoordbevin- ding van de eigenaar. De eigenaar en de huurder moeten het eens zijn, de gemeente controleert alleen maar inzake de vesti gingsvergunning. Heel grote gezinnen kun nen nu eenmaal zelden de huur voor een arote woning opbrengen. Men kan ook moeilijk tot een herverdeling der woon ruimte overgaan. Ruilen wordt soms ook geweigerd door 't huisvestingsbureau. De gemeente weigert een goed winkelplan. Zelf bouwt de gemeente er geen. De ge meente kan toch huizen onteigenen voor de prijs die het gekost heeft plus de gemaakte onkosten. Woekerwinst behoeft niet ge maakt te worden. Openbaarheid is drin gende eis. Kan men niet een onbezoldigde commissie benoemen, welke kantoor houdt bij de Huurwaarborgvereniging? Een ruil bureau waar men lijsten ter inzage kan krijgen hieraan verbinden, tevens pension en kosthuisadressen. Mogelijk kunnen dan houders van vestigingsvergunningen, en bereidverklaringen via ruilingen tot een vergelijk komen. De gemeenteraad mist een figuur boven de pa-tijen staande tot welk ieder zich kan wenden. V/ie neemt deze beslissingen, wie moet zich nog verant woorden?? Velserduinweg 205 HARRY SERVAAS In het Hoogovenvoetbaltournooi heeft het de winnaar van vorig jaar „Platen- ridders" wel enige moeite gekost om zich tegen E.B.C. .te kunnen handhaven. Dank zij de doortastende aanvallen en het uitstekende werk van de doelman kon Platenridders echter een overwicht krijgen. Bij E.B.C. ontbrak het goede schot. In de aanvang was E.B.C. iets sterker in deze nogal fors gespeelde wedstrijd. Voor het doel waren de situaties niet ongevaar lijk, doch steeds weer kon de verdediging van de „ridders" ingrijpen. Toen na tien minuten Platenridders beter op elkaar in gespeeld raakte (er waren vier invallers), bleken de betere techniek en balcontröle van de aanvalslinie gevaarlijker te worden. Na 20 minuten leverde een uitstekende combinatie tussen linksbuiten en linksbin nen het eerste doelpunt, gefabriceerd door laatstgenoemde, op (01). E.B.C. liet zich niet zonder meer overspelen, maar te lang wachten na de goed opgebouwde aanvallen sloeg alle hoop op de gelijkmaker de bodem in. Een mooie voorzet van links werd vlak voor half time door de „ridders"-verdedi- ging gemist en de E.B.C. rechtsbinnen had de bal toen maar voor het intrappen doch hij liet verstek gaan. Na de hervatting gaf Platenridders weer de toon aan. Na tien minuten kreeg Platen ridders een opgelegde schietkans uit een voorzet van rechts; de E.B.C.-verdedigers misten hunnerzijds. Vrij voor doel schoot de middenvoor onbeheerst over. Bij E.B.C. werd de ploeg toen maar om gezet en dat leek even succes te gaan krij gen, maar toen na 20 minuten een „ridder lijke" tegenaanval werd gelanceerd en de linksbuiten netjes voorzette, doelpuntte de „ridders"-middenvoor zuiver (02). De eer werd enkele minuten voor het einde door de rechtsbinnen van E.B.C. gered: hij verraste de doelman en het was 12. Maar na de aftrap antwoordde Platenridders op dezelfde wijze. Een doorbraak van dc links buiten werd bekroond met een mooi doel punt (13). Van beter gehalte was de strijd tussen Kernboys en Stafaboys in de achtste finale ontmoeting. Na betere aanvallen van Kern boys, wist Stafaboys zich los te werken. Stafaboys ondernam verschillende goede aanvallen waardoor de Kernboys-verdedi- ging en de uitstekend keepende doelman alle zeilen moesten bijzetten. De hieruit ontstaande snel op en neer golvende strijd leverde diverse spannende momenten op, maar pas na 25 minuten maakte de Stafa- middenvoor het eerste doelpunt. Hij speelde de bal vrij, plaatste naar de rechtsbuiten, die keihard en onhoudbaar onder de lat scoorde (01). Na de hervatting wilde Kernboys de kan sen doen keren door sterk op te dringen, zodat Stafaboys gevaarlijk kon uitbreken. Kernboys had echter harerzijds na vijf minuten succes toen de bal uit een hoek schop niet voldoende werd weggewerkt en uit een kluwen van spelers door de midden voor over de doellijn werd gewipt (11). Drie minuten later volgde een mooie com binatie over links, waarbij de bal voor de voeten van de rechtsbinnen kwam, die (voor open doel) Kernboys de leiding be zorgde (21). Aan de andere kant had Kernboys geluk met een harde schuiver, met moeite door de doelman gestopt. Na tien minuten miste de Stafa-verdedi- ging grandioos en zorgde de Kernboys- rechtsbinnen voor 31. Stafa-boys bracht wijziging in het elftal; de doelman en spil trokken naar voren. Weliswaar werd dit een goede versterking van de voorhoede en moesten Kern-achter hoede en kanthalfs voortdurend ingrijpen, doch tot doelpunten kwam het niet me$r. Met deze overwinning plaatste Kernboys zich nu in de kwartfinale. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Maria, d. van E. Koelman en A. A. Koper; Johanna Cornelia, d. van C. A. Koorn en J, Tamis; Johanna Maria Augusta, d. van J. Slings en N. Post; Elisabeth Catharina Maria, d. van P. de Ruijter en C. Schrama; Jacobus Cornelis, z. van J. J. van Baar en C. J. Veldt; Adrianus Maria, z. van A. J. van Oevelen en M. Looijesteijn; Maria Lilly Catharina, d. van H. J. Smeets en M, L. Derksen; Johanna, d. van J. Stengs en C. Ridder; Catharina Cor nelia Geertruida, d. van J. J. Beentjes en M. C. Mulder. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in slechts één speciale voorstelling op veelvuldig verzoek het onvergetelijke filmwerk met JANE WYMAN in de ontroerende rol van het doofstomme meisje. Een film die U meerdere malen moet en kunt zien Toegang 18 jaar. Woensdag 4 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Cinde rella". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Geen me dailles voor spionnen". Zeewijckschool, 8 uur: Beverw. Jongeren Parlement. Donderdag 5 Juni Bioscopen: geen voorstellingen. Het Edmontong ezel schap zal niet, zoals oorspronkelijk gemeld, Velsens bodem om twaalf uur Vrijdagavond betreden, maar eerst tussen twee en drie uur in de nacht arriveren. Op de met Hemelvaartsdag gehouden trainingswedstrijden voor de acht best pa trouilles en bakken uit bet district Haarlem van de vereniging „De Nederlandse Pad vinder" werd de patrouille van de Sant poortse groep (groep 27) voor de zesde keer na de bevrijding winnaar. De zes jongens van deze patrouille, patrouilleleider Joost Werre en zijn assistent Rudi Reiss en verder Siem Hoogland, Henk Kasteel, Rob de Vries en Adri Offenberg, allen jongens van 1215 jaar uit de Sperwer-patrouille, hebben het district Haarlem vertegenwoor digd op de nationale patrouille wedstrijden, die met de Pinksterdagen op het terrein van „De Nederlandse Padvinders" in Om men werden gehouden. Er namen 35 pa trouilles van groepen uit het gehele land aan deel. De hertenpatrouille van een groep uit Eindhoven werd eerste met 284 punten; direct daarop volgde met 283 punten de Uilen-patrouille uit Amsterdam. De Sant poortse groep eindigde met 279 punten op de derde plaats. Winkeliers tegen artisten Het befaamde Santpoortse winkeliers elftal „De Santhaes" zal Donderdagavond een wedstrijd spelen tegen „een artisten- elftal" uit Haarlem. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Kweekers laan te Santpoort. Rus. De Russische sleepboot krijgt op de scheepshelling haast een geheel nieuw casco. Er moeten wel 60 nieuwe platen in het schip worden gezet. ADVERTENTIE Strop voor Rotterdammer. De „Adjo- wico" (RO 9) heeft slechts 7 kantjes ha ring en 80 kisten vis buitgemaakt. Het schip heeft Dinsdag in Vlaardingen gelost. Deze kleine Rotterdamse motortrawler van de rederij Roelofs was gelijk met de Abraham uit IJmuiden voor de eerste „Hollandse nieuwe" vertrokken. Makreel. De Zweedse kotter LL 248 loste behalve de 1000 kisten kleine ma kreel 400 kistjes schelvis van 20 kilo per kist. Drie Zweedse kotters hebben geza menlijk 2400 kisten makreel gelost. Repareren. De Bruinvis RO 1 ligt aan de Zuidzijde stil. De winch is van het schip genomen. Te briezig. Het was Dinsdag voor de garnalenvloot te winderig om uit te varen. Ook de kleine kotters bleven binnen. De grotere loggers en sterkere kotters verlie ten de vissershaven voor een nieuwe reis. Niets van aantrekken. De markt trok zich gisteren niets aan van de toenemende rondvisaanvoeren: de al van het midden der vorige week daterende hoge prijzen hielden braaf stand en speciaal de wijting deed het zo best, dat de schelvis zich er in normale tijden niet voor had hoeven te schamen. Grote wijting, die er ook maar even aantrekkelijk uitzag, bracht het ge makkelijk tot f 40 per kist en de kleintjes gingen tot f 35. Daar kon de schelvis na tuurlijk niet bij achterblijven en zij bracht prompt f 55 voor de grote soorten en f 45 voor de braatjes in het laatje. Voor kabel jauw werden prijzen geboekt, die de voor gangers van Zaterdag verre in de schaduw stelden: 150 per 125 kilo. Naar tong kwam ook wat meer vraag, zodat de lap pen het op twee gulden per kilo hielden en groot- en kleinmiddel de f 1,10 weer eens bereikten. Er was maar weinig schol, zodat er vlot f 25 a f 30 voor de tweetjes en f 25 tot f 20 voor de drietjes werd neer geteld. De paar kisten makreel van Dins dag brachten het tot f 30. Neem ook een kotter.... De kotter IJM 209 deed alle loggerschippers gisteren het schaamrood naar de kaken stijgen met een besomming van f 10.330 voor een Noordzeereisje. De Abraham bracht van zijn haring-dispensatiereis f 27.500 mee naar huis en de Maria van Hattum maakte voor zijn veertiendaagse reis f 22.000. On der de loggers kraaide de KW 162 koning met f 4490. Er was nog een tweede beste kotter: de IJM 221, die een tiendaags reis je besloot met f 9860. Vandaag voldoende. Aan de markt van de middenweek verschenen vanmor gen, behalve een paar dagvissers en een enkele Noordlogger, de „Haarlem" met 180 kisten schelvis en piepers, 130 wijting, 400 zwarte kolen, 120 kabeljauw en gul, 60 stokkebit, 160 kleine kistjes haring, 130 stijve kabeljauwen en de Mary met 100 kisten schelvis en piepers, 80 kabeljauw en gul, 50 diversen, 460 koolvis (dat gaat goed!), 30 wijting, 24 kleintjes haring en 300 stijve kabeljauwen. Het trio werd ge completeerd door de Eveline met 520 kis ten makreel, 100 diversen en 20 kantjes zoute haring een wel heel andere vis serij dus. Thorina gaf alvast belet. Als eerste liefhebber voor de markt van morgen heeft zich de Thorina gemeld met 120 kisten ka beljauw en gul, 220 kolen, 80 schelvis en piepers, 30 makreel, 90 open wijting en 30 dichte, 30 stokkebit, 125 stijve kabeljau wen en 90 kleine kistjes haring. Piscator rust. De drie Piscatortjes la gen Dinsdag voor de kant - survey en mo torreparaties houden het pittige vlootje een paar dagen aan de wal. Marktprijzen. Heilbot 2,50-1,90, gr. tong 2,03-1,05, gr.m. tong 1,30-1,06, kl.m. tong 1,34-1,10, kl. tong I 1,34-1,10, kl. tong II 1,15-0,91, tarbot I 2-1,40 per 1 kg. Tar bot II 74-61, tarbot III 66-53, tarbot IV 54- 35, tongschar 58-47,, schartong 30,50, gr. schol 50-37, gr.m. schol 51-42, kl.m. schol 69-38, kl. schol I 39-36, kl. schol II 34-17, schar 20-14, v. haring 25-14,50, makreel 31-22, gr. schelvis 48-34, gr.m. schelvis 51- 36, kl.m. schelvis 50-35, kl. schelvis I 48- 32, kl. schelvis II 44-22, wijting 36-16, gr. gul 55-42, midd. gul 50-28, kl. gul 36-25, kl. leng 41, ham 56, kl.m. heek 56-50, kl. wolf 47-36, poontjes 22-8, kl. koolvis zw. 22,50-12,50, kl. koolvis wit 39-34, muilen 25, kl. rode poon I 36, kl. rode poon II 21- 17 per 50 kg. Gr. kabeljauw 248-92| gr. koolvis zw. 42-30, gr. koolvis wit 88-82, gr. leng 89-82, gr. wolf 90-83 per 125 kg. Marktaanvoer. 520 kisten tong en tar bot, 12 heilbot, 37 kl. haai, 18 tongschar en schartong, 860 schol, 220 schar, 1 ham, 310 haring, 390 makreel, 605 schelvis, 685 wij ting, 400 kabeljauw en gul, 50 leng, 12 hake, 50 wolf, 110 poon, 1460 koolvis, 100 diversen, totaal 5840 kisten. Visserij Urk. Zaterdag werd door 140 vaartuigen aangevoerd: 7549 pond kuilpa- ling (prijs f 1,20-f 1,38 per pond), 107 pond lijnaal (prijs f 1,40-f 1,43 per pond) en 740 bak nest (prijs f 2,30 per bak van 37f2 kg). In een van de Duitse visserijbladen verscheen een artikel van de hand van dr. Paul Friedrich Meyer van het Bondsinstituut voor visserij te Hamburg over proefnemingen met een „electrotrawl". Voor de visserij zou deze uitvinding in de toekomst een for mele revolutie betekenen en derhalve lijkt een nadere beschouwing van dit geval nuttig. Op Woensdag 9 April werd, na drie jaar van intensief onderzoek, bewezen dat door middel van zogenaamde „Stromspitzen", die zowel bij electrisch lassen als bij het gebruik van radar niet onbekend zijn, de vis in de zee kan worden beïnvloed. Met de tot nu toe bekende gelijk- en wissel stroom was dit onmogelijk. Het was in een zitting van een Duitse onderzoekcommissie op 8 Juli 1949 dat dr. C. Kreutzer deze mogelijkheid voor het eerst fer sprake bracht. Dr. Kreutzer toonde daar aan, dat door middel van periodieke stroomstoten de geleidingsmo gelijkheden van het zeewater werden ge- min iseerd. Men zon op middelen om proeven te nemen. Zo werd met behulp ran het com pensatiefonds van de Duitse visserij een mijnenveger gebouwd. Volgens gege vens van dr. Kreutzer werd een boordap- paraat in elkaar gezet, dat inpulsstroom- stoten van 15000 ampère kon opwekken. Tenslotte vond dr. Kreutzer de formule volgens welke iedere vissoort zelfs bij verschillend zoutgehalte kan worden be- invloed. Het apparaat heeft zijn deugdelijkheid en praetische waarde al bewezen. De resultaten waren uitermate bevredi gend. Slaagde men verleden jaar bij de proefnemingen er slechts in de grotere soorten, zoals kabeljauw te verdoven, dank zij dit apparaat konden zelfs harhagen „onder narcose" worden gebracht. Het oorspronkelijke plan om de proeven bij de IJslandse kust te gaan nemen, kon men hierdoor laten varen, wat verminde ring van risico betekende. Men kon zich nu bepalen tot de Kieler Bocht waar grote scholen Oostzeeharing en Oostzeekabel- jauw aanwezig waren. Als dit experiment ten volle voldoet zal men derhalve wederom een stap verder zijn op de weg naar vervolmaking van de visserij. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Breskens, de heer E. B. de Groote, is benoemd tot directeur van het P.T.T.-kantoor te Beverwijk. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7