TYPEN Huwelijk Groot belangrijk nieuws voor IJmuiden „HOBO Textielparadijs" Prsjsvrssssg iroor 1'e j®&i gel F Wie gaat mee naar Avifauna? Zilver cadeau actie Gratis prachtige Zilver cadeaux Reeds 50 jaar INST. PONT KOK net Christ, meisje H. EEN LIEFDE IN KENNEMERLAND Coupon 3 MEISJE GLAS JUBILEERT DE KLANT PROFITEERT! Trumans hulpprogram ot 6,44 milliard besnoeid Rode vlaggen op Koje- kamp verwijderd Inlijving van Polen bij de Sovjet-Unie? Overgangsregeling voor werkloosheidswet Lijsten-nummering voor de Kamerverkiezingen Campagne ter verhoging van de schroot-opbrengst Beverwijk IJmuiden DAMES PYAMA'S S« O® SS* Eerste ZOMER-CONCERT Extra goedkope aanbiedingen en bovendien Grootste sortering Laagste prijzen Aparte collecties Solide kwaliteiten 6 De vacature-Stikker in de Raad der OEES Dividend Beijnes onveranderd Vier maanden geeist tegen boekdrukker Regeling van het brandweerwezen Wat op Urk werd aangevoerd SUCCESSCHOTELS f2.50 Restanten aanbieding A. v. Gooi Naam inzender Straat Te gevraagd H. H. KAPPERS onze grote gratis TROMPSTRAAT 81 - IJMUIDEN-OOST - TEL. 5205 VOENSDAG 4 JUNI 19 52 President had 1,4 milliard meer gevraagd De Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden hebben Dinsdag in een gemeenschappelijke zitting een militair en economisch hulpprogram voor het buiten land met 'n totaal bedrag van 6.447.730.750 dollar voor het boekjaar dat 1 Juli begint, goedgekeurd. Het eerder door de Senaat goedgekeurde bedrag was 6,7 milliard; het Huis had 6,163 milliard gevoteerd. President Truman had gevraagd om 7,9 milliard. Het nu goedgekeurde totaalbedrag om vat onder meer voor Europa 4.698.047.750 dollar aan militaire en economische hulp. voor Azië en 't Midden-Oosten 741.430.500 dollar voor militaire en economische hulp. Voorts voor het overbrengen van Europea nen van overbevolkte naar te dun bevolkte gebieden 9.240.500 dollar en als bijdrage voor het vervoer van hulpgoederen naar Europa 2.587.500 dollar. Voorts is niet bepaald, dat landen die goederen naar communistische landen ver zenden geen hulp zullen ontvangen. Leiders der gevangenen weggevoerd KOJE (Reuter) Boven de afdelingen 96 en 85 van het UNO-krijgsgevangenen- kamp op het eiland Koje waaiden Woens dagochtend nog communistische vlaggen, trots een gisteren door de kampcomman dant, brigade-generaal Boatner, aan de ge vangenen gesteld ultimatum terzake. Toen Amerikaanse infanteristen, onder steund door tanks, de twee afdelingen bin nentrokken en de communistische vlaggen verwijderden, werd geen tegenstand ont moet. Zeventien anti-communistische ge vangenen, die geboeid werden aangetrof fen, werden in veiligheid gebracht. De lei ders der gevangenen konden, zonder dat er een schot werd gelost, worden wegge voerd. De gevangenen in deze twee Noord- koreaanse afdelingen worden beschouwd als de meest fanatieke op het eiland. Minister Eden gepolst In Britse kringen te Parijs heeft men Dinsdag verklaard, dat Anthony Eden ge polst is door enkele landen, die deel uit maken van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, om het voor zitterschap van de raad van de O. E. E. S. op zich te nemen als opvolger van minis ter Stikker. In Washington doen volgens A.F.P. niet te controleren geruchten de ronde, als zou Polen binnenkort verzoeken in de Sovjet- Unie te worden opgenomen. Dit plan zou reeds maanden in Warschau worden be studeerd en de verwezenlijking ervan zou worden aangekondigd als een maatregel naar aanleiding van de conventie van Bonn. In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp inzake een overgangsregeling voor de werkloosheids verzekering vroegen vele leden op welke wijze en in welke mate er verbetering ge bracht zal worden in de overbruggings- en sociale bijstandsregelingen na het in werkingtreden van de Werkloosheidswet. Dat de wet achteraf van toepassing wordt verklaard voor hen, die op en na 1 Juli werkloos worden, achtten zij aan vaardbaar. Daarmede wilden zij niet zeg gen, dat zij het redelijk vinden, dat zij. die op 30 Juni en daarvóór werkloos wa ren en daarna blijven, financieel de dupe worden van administratieve moeilijkheden. Enige leden merkten op, dat de gerecht vaardigdheid van de voorgestelde regeling wel ten nauwste verband houdt met de vraag, of de arbeiders op 1 Juli 1952 een geldelijk offer voor hun verzekering zul len moeten brengen. Wordt hun een com pensatie in het loon voor de betaling van de premie gegeven, dan vervalt daarmede het enige argument van de regering om hen, die voor 1 Juli werkloos worden, anders te behandelen dan degenen, die na 1 Juli onder dezelfde omstandigheden ko men te verkeren. Verscheidene leden wensten van deze gelegenheid gebruik te maken, er op aan te dringen, dat de minister alsnog gevolg zou geven aan de wens van vrijwel het gehele georganiseerde ziekenhuiswezen en van de instellingen op het gebied van de maatschappelijke zorg om de bedrijfsver eniging te beperken tot die werkgevers, welke uit charitatieve overwegingen op het gebied van de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen werkzaam zijn en mitsdien geen winst beogen. De groep van werkgevers verschilt in aard totaal van die groep werkgevers, die als eerste doel hebben de uitoefening van een beroep of bedrijf door werkzaamhe den te verrichten op het terrein van de gezondheid, geestelijke en maatschappe lijke belangen. De vraag werd gesteld, of het wel juist is, dat de leerling-verplegenden onder de werking van de werkloosheidswet zullen "allen. Ontslag onmiddellijk, na beëindi ging van de opleiding kan. naar men meende, niet gelijk"gesteld worden met •nder onvrijwillig ontslag waarvoor de wettelijke werkloosheidsverzekering wacht geld en werkloosheidsuitkering toekent. Men drong er op aan, dat de minister de groep leerling-verplegenden. die thans formeel onder de werkloosheidswet val len. daar zij tijdens de opleiding in loon dienst zijn. buiten de werking van de werkloosheidswet zal brengen. 4.an de op 18 Juni in Haarlem te houden andeelhoudersvergadering van de Kon. ^abriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. ,T. Beijnes N.V. te Beverwijk zal woi'den voorgesteld, evenals voriig jaar op de ge wone aandelen 714 pet., en op de prefe rente aandelen A 8 pet. dividend uit te keren. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing der Tweede Kamer heeft vandaag de officiële nummering vastgesteld van de lijsten van candidaten voor de Tweede Kamer bij de komende verkiezingen. De zittende partijen, die voorkeur konden te kennen geven, werden als volgt gerang schikt: 1. K.V.P.; 2. P. v. d. A.; 3. A. R.; 4. C. H. U.; 5. V. V. D; 6. C. P. N.; 7. Staat kundig Gereformeerde Partij; 8. Katholiek Nationale Partij. Om de overige vijf plaatsen werd geloot met het volgende resultaat: 9. Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart; 10. Socialis tische Unie; 11. Jong Conservatief Verbond; 12. Gereformeerd Politiek Verbond; 13. Middenstandspartij. De volgende lijsten werden voor de ver schillende kieskringen verbonden: K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U., V.V.D., C.P.N., Mid denstandspartij, Jong Conservatief Verbond en Socialistische Unie. Hij zou valse aangifte voor de belasting hebbeti gedaan De procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof heeft een gevangenis straf van vier maanden geëist tegen de 58-jarige boekdrukker J. B. uit Enkhui zen, wegens een valse aangifte voor de Inkomstenbelasting. In eerste instantie was B. door de Alkmaarse politierechter vrijgesproken. In Februari 1950 had de verdachte zijn inkomsten opgegeven over het jaar 1946. In dat jaar had zijn firma nog een geringe papiertoewijzing, zodat de verdachte be sloot clandestien papier te kopen. Daarom nam hij een bedrag van 20.000 van de rekening van zijn firma en bracht het over naar zijn eigen rekening. Hiervan zou hij volgens zijn verklaring ƒ9700 bestemd heb ben voor de aankoop van clandestien pa pier. De resterende 10.300 had hij voor zichzelf behouden. Dit was dus een feite lijke vermeerdering zijner inkomsten. Toen hij drieëneenhalf jaar later zijn inkomsten moest opgeven, had hij, naar hij beweerde, niet meer gedacht aan die 10.300. Der halve was hij, aangezien de politierechter geen opzet had aangenomen, vrijgespro ken. Voor het gerechtshof verklaarde hij. dat zijn accountant vergeten had het te vermelden. Een getuige-deskundige die namens de belastinginspectie een procesverbaal van vijftig pagina's had opgemaakt, verklaarde dat de verdachte ingewikkelde valse fac turen had gemaakt om de aankoop van het clandestiene papier verborgen te houden. „Het is best mogelijk", aldus deze getuige, „dat de verdachte helemaal geen papier gekocht heeft, want er is geen enkel be wijs voor". Het gerechtshof zal op 17 Juni arrest wijzen. Enkele Eerste Kamerleden zijn voor decentralisatie Bij de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het brandweerwezen in de afdelingen der Eerste Kamer verklaar den verschillende leden van oordeel te zijn, dat de mate van waardering, met name in bestuurlijk opzicht, welke men voor deze regeling kan hebben, ten nauw ste samenhangt met de opvatting, welke men omtrent de gemeentelijke autonomie koestert. Blijft enerzijds de taak van burgemeester en wethouders met betrekking tot de zorg voor het voorkomen, beperken en bestrij den van brand en brandgevaar gerang schikt onder de huishouding der gemeente, een taak dus waarvoor burgemeester en wethouders aan de raad verantwoording schuldig zijn, anderzijds wordt aan de raad opgedragen, algemene regelen vast te stellen onder goedkeuring van Gedeou- teerde Staten na overleg met de rijks inspectie, waardoor dezelfde zorg ten dele wordt overgebracht naar de mede-uitvoe ring van een rijkstaak. Men was van me ning. dat zulk een dualisme weinig bevor derlijk is voor een competentie-onder scheid op het grensgebied van autonomie en zelfbestuur, dat bij de hedendaagse wetgeving bij herhaling aan verwarring wordt blootgesteld. Deze leden vroegen of door een consequente aanvaarding van een stelselmatige decentralisatie op dit gebied, waarbij met name aan het groeiend insti tuut der regionale brandweren is te den ken, niet een bevredigender regeling is te bereiken. Andere leden konden zich er mee ver enigen, dat de regering zich onder de te genwoordige omstandigheden op practi- sche gronden genoopt acht, ook in deze aangelegenheid de leiding meer in handen te nemen. Op Woensdag 18 Juni zal ir. A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Hoog ovens te IJmuiden, in het Koninklijk In stituut voor de Tropen te Amsterdam de ..Commissie Nationale Schrootcampagne" installeren. Minister Albregts zal bij deze gelegenheid een rede houden. Evenals in Amerika, Engeland en andere landen zal thans ook in ons land een campagne worden gevoerd, die een verho ging van de schrootopbrengst beoogt. Want door de grote uitbreiding van de capaci teit der drie Nederlandse staalfabrieken (de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrie ken, N.V., N.V. de Nederlandse Kabelfa- briek en de Nederlandse Staalfabrieken voorheen J. M. de Muinck Keizer N.V.) is er een stijgende behoefte aan schroot als grondstof voor de staalfabricage. Het te kort, dat over de gehele wereld aan schroot bestaat, maakt het noodzakelijk, dat de behoefte der Nederlandse Staalin dustrie uitsluitend uit de Nederlandse schrootvoorraad wordt gedekt. Mocht deze schrootopbrengst op een gegeven moment ontoereikend zijn om de eigen behoefte te dekken, dan zou dit moeten leiden tot een groter gebruik van ruwijzer bij de staal- productie. De gevolgen hiervan zouden een zeer nadelige invloed hebben op de gehele Nederlandse economie. De schroot-campagne wordt gevoerd on der auspiciën van de Commissie Nationale Schrootcampagne. In deze commissie, waarvan het voorzitterschap bekleed wordt door de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Hoogovens, hebben •vertegenwoordigers zitting van de staal fabrieken en van de Nederlandse sohroot- handel in al zijn geledingen. Loodgietersleerling door kokende mastiek gewond Dinsdagmiddag struikelde de 20-.iarige Beverwijkse loodgietersleerling R. J. B., toen hij met een emmer kokende mastiek over het dak van een schuurtje van de nieuwbouw in de Zceuwstraat (Velscn- Noord) liep. De jongeman zette de emmer haastig neer, om het evenwicht te bewaren, maar de hete stof spatte daardoor uit de emmer in zijn gezicht en over zijn handen. In het Beverwijkse Rode Kruisziekenhuis bleek later, dat de brandwonden van niet ernstige aard waren. Drie Pietjes voor de trein Tussen het klaphekje en het viaduct in IJmuiden liepen gisteren drie jongetjes van zeven jaar en ze heetten alle drie Piet. Ze kuierden in volle gemoedsrust over de spoorbaan en al schreeuwde een puinrui mer ze toe, dat ze moesten maken dat ze weg kwamen de Pietjes wandelden voort Tot een politieagent het trio ont waarde en ingreep. Enige seconden latei- stoof de electrische trein voorbij. Tussen lier bekneld De knecht van V. uit Urk raakte Zater dag op de UK 43 tijdens het vissen op het IJselmeer bekneld tussen de lier. Hij be kwam zodanige verwondingen, dat hij on middellijk naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Geslaagd Bij de in Amsterdam gehouden practijk- examens machineschrijven'slaagde mej. G. de Haan, leerlinge van het instituut van Otterlo in IJmuiden. In de afgelopen week was de aanvoer van kuilpaling slechts gering. Door het tamelijk ruwe en koude weer waren de vangsten over het algemeen zeer onbevre digend. Zij variëerden per vaartuig van 30 tot 120 pond per dag. In verband met Pink steren was de vraag naar kuilpaling bizon der groot wat vooral uit kwam in de note ringen, die per pond van 1,05 tot 1,30 beliepen. Door de lijnaalvissers kon maar weinig worden gedaan. Het merendeel der beugvloot ging niet ter visserij. In totaal werd dan ook slechts 361 pond lijnaalpaling aangevoerd. De prijzen per pond variëer den van 1,19 tot 1,48. De aanvoer van nest was iets beter. In totaal werd ongeveer 140 ton aangevoerd. De noteringen per bak waren van 2.20'tot 2,75. De weekbesom- mingen van de kuilvissers wisselden per vaartuig van 300 tot 850. Noordzeevis werd niet aangevoerd. Aangevoerd werd: 46401 pond kuilpaling; 361 pond lijnaal paling en 280760 pond nest. De totale om zet aan de afslag bedroeg 65.000, Geslaagd voor het onderwijzersexamen aan de Da Costa kweekschool te Blocmen- daal de dames: J. J. T. Bos. J. F. Kaper, J. van der Wal, L. Loois, J. C. van der Meer, H J. Lodder, allen te Haarlem, M. H. Boot te' Lisse. J. G. van Heusden en M. Wiersma te Santpoort, H. den Duik te Heemstede. H. Spaling te Bloemendaal en H. Th. Kuipers te Winterswijk. LION d'OR Morgen: Hollandse Biefstuk. Dag- of avondles. Aanmelden deze week. Oude Gracht 71, Haarlem. Fabr. Jansen en Tilanus Effen Haircord met lastex taille van f 17.90 f 10.95 Gebloemd Haircord m vierkante hals v. f 16.90 f 9.95 Gebloemd Haircord m. V. hals v. f 21.75 f 10.95 Vanaf heden ANEGANG Tel. 12296. Ook verkrijgbaar bij: Wico, Sluvvcsantplein 29. GASCOMFOREN Ducaat 2 vl. m. deksels f 49. Comforta 2 vl. met deksels f 49. Halier 2 vl. m. deksels f 63.50 Atag 2 vl. met deksels f 56. Comforta 2 vl. met afaekplaat f 61. Hallcr 2 vl. met afdek- plaat f 69.50 Comforta 3'A vl. met afdekplaat f 107.50 Atag 2 vl. met afdek- plaat f 59. Atag 2/ vl. met deksels f 77.50 Comforta reseda kleur f 36.50 Etna 2 vl. groen f 30. Etna 2/ vl. groen f 44. Küppcrsbusch met uit- neembaar lekblad f 59.50 Ducaat 1 vlams f 8.95 Krefft voor butagas f 67.50 f 88.50 Kruisstraat 5 Jongeman. 23 j. goede versch. vast werk, zoekt kennism. met net meisje, 1 kind geen bezwaar. Brieven met foto op erewoord retour no. IJ 100. WOLLEN DEKENS Verkoop van fabrieks- partij aan particulieren voor halve prijzen f 15.50 en f 18.90. Ook te leveren op ons spaarsysteem zon der prijsverhoging. Koopt nu voor de winter. TA- PIJTHANDEL „MARO" N.V., Jansstraat 85, bij Gr. Markt, Haarlem. Weet u dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor uw meubelen en uw huis houd- en industrie-naaima chines, merk of defect geen bezwaar. Rijksstraatweg 250 H.-N. U belt 23499 of zendt brief kaart en wij komen. Gevraagd tegen 1 Juli liefst tegen 30 jaar voor dag en nacht bij mensen zonder kinderen. Zelfst. kunnende koken en werken. Loon f 75 per maand, 's Zondags vrij en Woensdagmiddag vrij. Zich aan te melden mevr. Prins, Anna v. Burenlaan 14, vlak bij Santpoort-Station. Concertgebouw - Vrijdag 6 Juni - 8 uur ten bate van de Bloedtransfusiedienst van het Nederl. Roode Kruis, Afd. Haarlem en Omstreken Dirigent: TOON VERHEY Soliste: DORA VAN DOORN—LINDEMAN, sopraan. Progr.: Ouv. Cyrano de Bergerac - Wagenaar; Ballet- muz. en Aria uit. Die verkaufte Braut - Smetana; Ouv. Donna Diana - v. Reznicek; Letzter Frühling en Solvjegs Lied - Grieg; Piet Hein Rhapsodie - v. Anrooy. Entrée: 1.20, alles inb. Voorverk. en plaats bespreken bij Concertbureau Alphcnaar. wordt opgevoerd door De Hoogcr-Geest-Ghcsellcn, op 6 en 7 Juni a.s., om 19.30 uur, in „Waterland" te Velsen. Entrée 1.Kaartverkoop: Boekhandel Van Dorp te IJmuiden en Erasmus te Santpoort, Sigarenmagazijn De Ruyter te Driehuis en W. Bakker te Velsen; voor zover voorradig op het terrein. Dit is de 3e en laatste bon, die U moet invul len om mee te dingen naar één van de 250 gratis reizen naar Avi fauna, welke uitge loofd worden onder de goede oplossers van deTeoprijsvraag.Hoe heet deze vogel? Zendt Uw bon vóór 1 Juli met de twee, die op 21 en 28 Mei in de krant verschenen, aan de afd. Reclame der Teo-fabrieken te Eist (O.B.) Mochten de vorige bonnen bij U ver loren zijn gegaan, dan worden deze, na aanvrage, gaarne toegezonden door de Teo-reclameafdeling. Vraagt Uw winkelier Teo-artikelen en spaar Teo-punten. Zie de showcard op de toon bank bij Uw kruidenier. invullen, uitknippen en met de reeds eer der verschenen bon nen no. 1 en 2 zenden aan N.V. Taminiau's Conservenfabrieken - Eist (O.B.) De vogel in de Teo-vogelprijsvraag advertentie no. 3 heet: u van 9—2.30 uur. Vrijdag tot 5 uur, boven 17 jaar. Indus triestraat 11, IJmuiden. Aangeb. 1 Perm.mach. (com pleet) 2 Wervelw. droogk. (Muholos). 1 droogmotor, 2 slangs (Wella) 2 toiletten (voor damessalon) Tel. 19706 Haarlem, tussen 7 en 8 uur. Voor slechts korte tijd verlengen wij op veelvuldig verzoek van zeer vele onzer cliënten ter ere van ons GOUDEN JUBILEUM, waardoor zeer velen die voor GROTE cadeaux spaarden en nog zegels tekort kwamen deze nu nog deze maand kunnen bijsparen. Dagelijks (liefst voormiddags) kunnen de zegels weer worden Ingewisseld, doch in geen geval op de Zaterdagen. Wij sluiten deze zo succesvolle cadeau-actie nu definitief op Zaterdag 28 Juni a.s., terwijl de laatste inlevering kan geschieden op Maandag 30 Juni d.a.v. Daarna onherroepelijk niet meer. Doet dus ook deze maand al Uw inkopen in het „HOBO TEXTIELPARADIJS" en profiteert dus opnieuw van het dubbele Jubileum-voordeel. GEEN HUMBUG, KORTINGEN E.D. MAAR DIRECT DE LAAGSTE PRIJZEN. Hieronder volgt slechts een enkele greep uit de ontelbare bijzondere Jubileumkoopjes uit onze afdelingen TEXTIEL en WONINGTEXTIEL. Zeer mooie Dames Fantasieschortjes 1.38 Prima Jongens Jaeger Hemden1.85 Zware Theedoeken, gezoomd en gelust slechts0.68 Extra grote zware Handdoeken, 60x100 0-98 Zeer mooie Damesgarnituren, bestaande uit 1 camisole met Valenciennekant en 1 directoire voor slechts 2.40 Prima Vitrage, 90 cm breed, slechts79 c Mooie Marquisette, 90 breed, slechts79 c Fijne afgepaste Vitrages met entredeux kant, 175x90 2.98 Zeer mooie Cretonnes, 80 en 120 breed3-50, 2.40 Moderne Weefstof, 120 breed 2.69 Gordijnvelours, 120 breed...5.95 Zeer mooie dubbele Velours, 120 breed7.90 Weefstof Tafelkleden, 140x170, slechts 9.50 Pluche Tafelkleden, 140x170, slechts 17.90 Zware Wol Moquette Tafelkleden, 140x170, slechts 44.90 Mooie Old-Finish Gobelin Fauteuil, slechts24.90 Divanbedden met 10 jaar garantie 24-90 Zware 2 pers. gebloemde Wollen Dekens, 170x220 18.90 IJzersterke Cocosmatten, 200x300 38.90 Oersterke Samoa Cocosmatten, 200x300 54.90 Cocosdeurmatten 1.39, 1.10 12 els Holtap Karpetten, slechts28.90 12 els Wilton Karpetten, slechts79.90 Zeer zwaar Haarvelours Karpet 119. Sterke Twisted Matting voor vaste vloerbedekking 3.20 Dubbel Bouclé Tapijt, 100 breed, slechts4.98 Zware dubbel Bouclé Gang- of Traploper1.98 Prima Matras en kussenzak met mooie tijk overtrek 29.90 Mooie verende matras met kussen, 1 pers49.90 Mooie verende matras met kussens, 2 pers68.90 Solide verende Bedstellen met 15 jaar garantie, 1 pers. 59.— Solide verende Bedstellen met 15 jaar garantie, 2 pers. 79.— Verder nog honderden andere spotgoedkope Gouden Jubileum aanbiedingen, zoals U die alleen kunt vinden in het reeds 50 jaar gevestigde GLAS SPAART UW WAARDEVOLLE GRATIS ZILVERBONS. Ook met Centraal- en Voorzorgzegels profiteert U hiervan voor de volle 100 "li mee.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8