Nieuwe „luisterpost" aan het begin van de Waterweg „IJzeren Paard" en „Internationale" uitgeschakeld Uitgaan in Haarlem Een Eeuw geleden Jiex JJieatef Een zomeravond op „W at er land" DIRKZWAGERS CADEAU Perfecte organisatie maakt „scheepsagentuur" onmisbaar en bekend over de ganse wereld Velsense fietsenrallye op 5 Juli 1952 Santpoort „Platenridders" en Flikkoningen" in halve finale Nieuw aspect in nationaal damtournooi rHoe is het ontstaan?"^ VRIJ PAG 6 JUNI 1952 3 Dédée de Havenmeid 300 Deelnemers „IJmuidens mannenkoor" gaat „uitwisselen" Guus Snoeks door velen uitgeleide gedaan THALIA Finale in het tournooi voor het Rode Kruis HOOGOVENTOURNOOI Laros verliest van Hofman Koninginneharing OP DE BONNEFOOI ADVERTENTIE Aan de Noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg bij Maassluis, halverwege de vaarweg Hoek van Holland-Rotterdam, is in een goed jaar een kloek en fraai ge bouw verrezen. Een gebouw voorzien van ogen, oren en voelhorens: het nieuwe rap- porteerbureau van Dirkzwager's Scheepsagentuur N.V., het om zijn perfecte organi satie wereldvermaarde en voor de Rotterdamse haven hoogst belangrijke bedrijf. Dat bedrijf heeft al tachtig jaren lang dag en nacht onafgebroken zijn onschatbare diensten aan scheepvaart en handel verleend Het door de Rotterdamse architect B. van der Lecq ontworpen gebouw dat giste ren officieel is geopend, is als uitkijkpost voor in- en uitvarende zeeschepen uiterst doelmatig ingericht en uitgerust met de meest moderne communicatie-middelen, waarmee een snelle en betrouwbare be richtgeving gewaarborgd is. Dirkzwager is dit geschenk, dat het zichzelf op zijn 80ste verjaardag heeft aangeboden, ten volle waard. Met verbazing vraagt men zich af hoe het bedrijf vele jaren lang kon wor den uitgeoefend in het onooglijke en kleine houten gebouwtje aan de haven van Maas sluis; hoe men daar per jaar de anderhalf millioen telefoongesprekken heeft kunnen voeren en de 30.000 telegrammen heeft kunnen verzenden; hoe men er de diensten heeft kunnen verrichten waarmee Dirk zwager over de hele wereld een roep van betrouwbaarheid heeft verworven. Het is begrijpelijk, dat de steeds inten siever service en de steeds grotere bezet ting van personeel, voortvloeiend uit de voortdurende uitbreiding en vervolmaking der technische mogelijkheden, een grotere bedrijfsruimte en een uitgebreider outil lage noodzakelijk maakten. Vandaar dat met dit nieuwe bedrijfspand in een zeer dringende behoefte is voorzien. Omdat aan de telefoonverbindingsorganisatie de hoogst mogelijke eisen gesteld moeten worden, is aan dit belangrijk gereedschap bijzonder grote zorg besteed. De P.T.T., met wie Dirkzwager van oudsher innige relaties onderhoudt, is er in geslaagd op radiografisch en telefonisch gebied een inrichting te construeren, welke uniek mag worden geacht. In de enkele weken, dat de installatie in bedrijf is, zijn de eigenschappen reeds voldoende geble ken. Telefoon, telex en radio Als men, zoals Dirkzwager, gemiddeld een anderhalf millioen telefoongesprekken per jaar, dat zijn er dus ruim 4000 per dag, moet voeren, dan wordt daarbij gerekend met onderdelen van seconden. Eén van de snufjes van deze telefooninstallatie nu is, dat een verbinding van het kantoor van Dirkzwager uit, na beëindiging van het gesprek onmiddellijk kan worden afgebro ken, zodat niet behoeft te worden gewacht op de ene of anderhalve seconde, die een uit zijn bed gebelde waterklerk aan de an dere kant van de lijn nodig heeft om de telefoon op de haak te leggen. Aan de eisen: snelheid, overzichtelijk heid en eenvoud der telefooninstallatie werd voldaan door het maken van bedie ningstafels met in totaal zes bedienings plaatsen, voorzien van druktoetsbediening en lampsignalering. De druktoetsverbin- ding heeft het mogelijk gemaakt alle lij nen en verbindingen binnen het handbe reik van iedere telefonist te brengen. Onmisbaar voor dit bedrijf zijn ook de telextoestellcn, die hetzij door een juf frouw bediend of automatisch op een ge perforeerde band onafgebroken berichten ontvangen uit de luisterpost Hoek van Holland en doorzenden naar de Rotter damse rederijen, cargadoors en nieuws bladen. Twee oren „apart" De oren of zo ge wilt voelhorens van Dirkzwager's rapporteerbureau zijn voort durend gespitst in de radiokamer, uitge rust met de modernste radio-telefonie en radio-telegrafietoestellen. De mannen die ze bedienen hebben wonderlijke oren: die kunnen namelijk onafhankelijk van elkaar gesprekken afluisteren, die schepen op zee met elkaar voeren. Uit al die duizenden gesprekken, waarvan de radioman er dus telkens twee tegelijk beluistert, worden die mededelingen genoteerd, welke voor de ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden t/m Maandag De Havenwijk van Antwerpen, zoals die werkelijk is. 18 j. Woensdag en Donderdag Geldzucht dreef haar tot moord 18 j. De Federatie Velsen van de CJMV zal op Zaterdag 5 Juli een fietsen-rallye hou den voor jongens, met als beginpunt het nieuwe Hervormde jeugdgebouw in IJmui- den-Oost. Er zijn twee routes: één voor jongens van 11 tot en met 13 jaar door de Velser- polder over Spaarndam via Santpoort, terug naar het jeugdgebouw en één voor jongens van 14 tot en met 16 jaar van het jeugdgebouw. Duin en Kruidbergerweg, Bergweg, Bloemendaal, Zeeweg, langs het slrand naar IJmuiden, ook terug naar het jeugdgebouw. Gereden mag worden zowel individueel als in groepen van minstens vier en ten hoogste zes personen. Iedere jongen, die normaal de route aflegt, krijgt een diploma. Verder zijn voor iedere route drie hoofdprijzen beschikbaar gesteld. Uitgenodigd tot deelneming zijn alle Velsense scholen en jeugdverenigingen; het maximum aantal is vastgesteld op 300, de inschrijving is begonnen op 1 Juni en sluit 10 Juni. De formulieren zijn verkrijg baar bij de secretaris, A. van der Veer, Keizer Wilhelmstraat 3, IJmuiden, waar deze na ingevuld te zijn eveneens inge leverd moeten worden. berichtgeving belangrijk worden geacht. Aan de klank van de stem hoort de radio man al gauw of de gesprekken van belang zijn of niet. Terwijl hij met twee aparte oren luistert, kan hij ook zelf nog een ge sprek voeren. Zesduizend telefoontjes. En zo is Dirkzwager's Scheepsagentuur dag en nacht bezig elke beweging van een zeeschip te signaleren en te rapporteren. Als een binnenkomend schip Maassluis passeert komen niet alleen de telefoon- en telextoestellen van Drikzwager in actie, doch tevens het hele Rotterdamse haven bedrijf, dat zich gereed maakt het schip met alles wat er aan en er in zit te ont vangen. Heeft alles een normaal verloop, dan heeft iedere employé in het gebouw toch nog geregeld zijn werk, doch o wee als er met één of ander schip iets bijzonders aan de hand is; dan kan het gebeuren en het is ook gebeurd dat er in een span nend uur 6000 telefoontjes moeten worden beantwoord, van mensen, die over dat be paalde schip het laatste nieuws willen we ten. Dan behoeft de man aan te telefoon alleen maar te zeggen: het stoomschip „zo en zo" is zo laat van de Maasvlakte losgesleept, en het is altijd raak. Weet u nog? Maar Dirkzwager's Scheepsagentuur doet nog meer. Het houdt van elk schip, waar over iets te rapporteren viel, nu al jaren lang een statistiek bij. Het is tijdrovend en ogenschijnlijk nutteloos werk. Doch het is gebeurd, dat een Amerikaans advo caat in verband met een bepaalde kwestie bij Dirkzwager kwam informeren of een bepaald schip op de zoveelste October in het jaar 1905 van Rotterdam naar Halifax was vertrokken. Dirkzwager kon het prompt bevestigen! Op een dergelijke in formatie voor het jaar 1912 had Dirkzwa ger eveneens onmiddellijk het antwoord klaar. Geen wonder dat er van dit Neder landse bureau een internationale roep uit gaat. Hoewel de fraaie buitenplaats „Water-r land" niet eens zo heel Ver Van' de Rijks straatweg Haarlem-Alkmaar gelegen is, zullen er toch maar weinig weggebruikers zijn die zich verwaardigen er even ee;n blik op te slaan. Het moderne snelverkeer eist dat de ogen strak vooruit blijven gericht. Eeix beschouwing van het natuurschoon zou mensenlevens kunnen kosten. Wat de pas santen zich zelf op deze manier te kort doen bemerkt men pas, wanneer men in de gelegenheid is dit domein voor een korte wandeling te betreden. Nauwelijks vijftig schreden van de grote weg verwijderd zijn we al in een geheel andere sfeer en er is maar heel weinig fantasie voor nodig om zich in een omgeving te wanen, die eigen lijk al niet meer van deze tijd is. Onder het lommer van de brede lanen, te midden dei- bloeiende heesters, lijken de zorgen van deze haastige tijd eeuwen verwijderd. Het zou niet de minste verwondering wekken als wij bij een bocht van de weg plotseling een ontmoeting hadden met de vroegere bewoners van „Waterland", die zich in hun elegante costuums en onder een luchtige conversatie statig voortbewogen. Ja, zelfs is men onwillekeurig geneigd even een blik op de eigen kleding te slaan, om zich te overtuigen dat deze niet uit een kuitbroek en een gekleurde jas bestaat. In de verte horen wij dan een charmante meisjesstem in vrolijke opwinding „Ca- tootje! Catootje!" roepen en tussen het ge boomte vallen opeens twee lieftallige en met zwier geklede gestalten te ontdekken, die zich met een ons volkomen onbekend balspel vermaken. Het schijnt wel een voorloper van tennis te zijn. Én kijk, daar nadert een niet minder elegante jonge man, die zijn steek van de gepoederde pruik licht en zich daarbij met een diepe buiging duidelijk hoorbaar voorstelt als Claude de De Franse ski-kampiaen Henri Oreiller be oefent zijn geliefde sport blijkbaar bij voor keur op de asfaltwegen van Parijs. Behal- ve kampioen in skisport is hij ook nog eigenaar van een cabaret dat. gelegen is aan de Champs Elysées. Een liefdesscène bij cle Franse vijver Saigas de Narbonne Pélèt.... Zouden wij dan toch? Maar dan zien wij een tribune, bevolkt met mensen in de zelfde prozaïsche kle ding als wij zelf en we keren met een schok tot de werkelijkheid terug. Het is immers de laatste repetitie in costuum van het openluchtspel „Een liefde in Kennemer- land", waarvan „De Hooger Geest-Ghe- sellen" hedenavond de officiële première zullen geven. De schrijfster, Marie van Zeggelen, die haar gelijknamige roman zelf tot openluchtspel bewerkte zal deze eerste opvoering bijwonen. Gedurende deze laatste repetitie, waar voor men de scholieren tegen een geredu ceerde prijs toegang had verleend en die zich eigenlijk in niets van een normale voorstelling onderscheidde, waren wij in de gelegenheid te constateren, dat het ge luid uitstekend verzorgd is, waardoor de spelers in alle hoeken van het terrein woordelijk zijn te verstaan. Alleen zou het aanbeveling verdienen de microfoons wat minder opvallend op te stellen, indien dit ten minste technisch mogelijk is. Zo vor men zij een nogal hinderlijk anachronisme. De tribune mag dan een enigszins geïm proviseerd karakter dragen, zij is toch met kennis van zaken opgebouwd en telt een aantal ruime zitplaatsen, die alle een on belemmerd uitzicht op de speelvlakte waarborgen. Als nu ook het weer wil meewerken, valt er Vrijdag- en Zaterdagavond op ..Water land" een romantisch en kleurrijk schouw spel te beleven. J. v. D. met andere gemeenten Op de jaarvergadering van het „IJmui dens Mannenkoor" werden de plannen voor het komende seizoen besproken. Besloten werd, dat zal worden deelge nomen aan het concours in het Kurhaus te Scheveningen, in September. Met algemene stemmen werd een nieuwe ledenwerfactie aanvaard, daar het koor grote uitbreiding behoeft. Voorts heeft men besloten tot het aangaan van uitwisselings concerten met koren uit omliggende plaatsen. De vroegere naam „Mannenkoor IJmui den" is nu definitief „IJmuidens Mannen koor" geworden. Gisteravond omstreeks half negen is uit de Lange Nieuwstraat een bus met Storm vogels en Stormvogel-vrienden naar Schip hol vertrokken, die als „belangrijkste" pas sagier de eerste elftal-speler Guus Snoeks vervoerde. De reis ging naar Schiphol, van waar Guus naar zijn nieuwe vaderland is vertrokken. Talloos velen hebben de sympathieke eerste elftal-speler uitgeleide gedaan en op het vliegveld heeft hij honderden han den moeten drukken en nog eens de ver zekering gekregen, dat de IJmuidenaren en vooral de voetballers, hem maar node zien vertrekken. Guus heeft de beste wensen voor de komende strijd in de eerste klasse achter gelaten en zo is er een eind gekomen aan zijn daadwerkelijke en krachtige steun van een Stormvogels-familielid, die een nieuwe toekomst tegemoet gaat. j (het theater met de beste films) vertoont v. VRIJDAG t/m MAANDAG (dus 4 dagen) het aangrijpende filmwerk Mensen die men schuwt.... Waarom werd 7.ij door iedereen gemeden Wat haar gebeurde kan ieder van ons overkomen! ZONDAGMIDDAG 8 Juni - aanv. 3 u. Stan LAUREL en Oliver HARDY in hun nieuwste doldwaze avonturen „De wraak is zoet" DINSDAG en WOENSDAG géén bioscoopvoorstelling. DONDERDAG a.s. in onze serie speciale voorstellingen „Als de wereld vergaat" De grootste natuurrampen ooit verfilmd MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokiers Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: P Brou wer. Kon. Wilhelminakade 79, tel. 4507 en J. Mac Daniël, De Genestetlaan 4. tel. 4203. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. Ant. Oepts, Zeeweg 295, tel. 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Za terdagmiddag 6 uur en Zondagavond 11 uur: mejuffrouw J. Winter, Evertsen- straat 3, tel. 5259. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondag ochtend 9 uur wordt deze week waargeno men door de arts: R. W. Fierstra, Zee straat 88. tel. 3737. Van Zondagmorgen 9 uur tot Zondagavond 24 uur neemt waar de arts J. G. de Lange, Wijk aan Duinweg 3, tel. 4234. Uitsluitend in spoedgevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma. Wijkerstraalweg 164. telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Donker, Breestraat 61, tel. 3150. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde. Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. 8284 en Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloe mendaal, tel. 22181. Het Jan Maenhart Tournooi. waarvan de baten naar het Rode Kruis gaan, wordt Za terdagavond om 6 uur'in het Sportpark aan de St. Agatedijk voortgezet. In de finales zullen DEM. Kinheim, VVB cn Wijk aan Zee elkaar de eer van de over winning betwisten. Iedere wedstrijd zal 2 x 30 minuten duren en mocht er gelijk spel komen, dan zal de beslissing in het strafschop-gebied uitge vochten woi'den, De prijzen zullen na afloop der wedstrijden in café „De Viersprong" worden uitgereikt. Hout aangevoerd Voor dc papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagmiddag aangekomen het Finse s.s. „Auna H.", dat van de Finse haven Bekenaes een lading van 902 vadem hout aanvoerde. Dit schip, dat reeds enkele dagen op los sing wachtte, was tijdelijk aan de Kanaal dijk gemeerd. Santpoortse schakers peinzen voort De zomercompetitie van de schaakclub „Santpooi't" is voortgezet mee de volgende resultaten: Groep A: De BoerBaljet 10; Pieterse In 't Velt \'iXA Bilderv. d. Bronk 01; W. SchuurmanHoman 10: BaljetPie terse 01; De Boei'W. Schuurman 01; BilderIn 't Velt 10. Groep B: EnklaarG. Schuurman 01; BekkeringWennis 10; VullingLeysma 10; LeysmaBekkering 10(!)Wennis Enklaar 01; HoutermanG. Schuurman 1—0 Groep C: HaanappclPels 01; Schweit zer—Steinberg 10: RoosKaan 0—1 dr. De GrootSteyn 01 Wintersdr. De Groot 01; SteynHaanappel 10; Pels Kaan 10. Winkeliers voetbalden beter dan artisten Gistei-avond kwamen de voetballende winkeliers uit Santpoort, die zich samen „de Santhaes" noemen, in het veld tegen een ploeg van de musici- en artistenver- eniging uit Haarlem. Dat „de Santhaes" met de zege zou gaan strijken, liet zich in het begin niet voorspellen, want de ar tisten speelden goed samen en dat zij een nedei-laag hebben geleden werd onder meer veroorzaakt door wat al te ver dooi-gevoerd samenspel, wat hen overigens als kunste naars siert. Hierdoor hebben zij echter op het voetbalve enige mooie kansen onge bruikt gelaten. Na ruim 'n half uur wist de winkelier Wagner zijn kans te grijpen en hij maakte het eerste doelpunt. Direct daar na kwam collega Tromp naar voren spur ten en kort achter elkaar fabriceerde hij twee goals. De rust ging dus in met 30 voor „de Santhaes". Na de thee konden de artisten, hoewel zij onvermoeibaar door werkten en nog al eens aanvallend optra den, niet verhindei-en, dat Tromp hun nog een keer te vlug af was en het vierde en laatste doelpunt maakte, zodat het einde kwam met een zege van 40 voor „de Santhaes". Met het naderen van de eindstrijd in het Hoogovenvoetbaltournooi is er Donderdag avond door zeer velen met belangstelling uitgezien naar de verrichtingen van de vier ploegen, die in de kwart-finale streden. Platenridders, winnaar van vorig jaar, moest het opnemen tegen IJzeren Paard, de ploeg, die drie jaar geleden de titel ver overde en in de tweede wedstrijd ontmoette Internationale (nummer twee van vorig jaar) Flikkoningen. Spanning was er genoeg, want in beide wedstrijden is de zaak beslist door slechts één doelpuntje. Platem-idders kon zich met moeite handhaven tegen IJzeren Paard en buiten ieders verwachting ging Internatio nale tegen Flikkoningen ten onder. Hierdoor zullen nu Platenridders en Flik koningen elkander in de demi finale ont moeten. PlatenriddersIJzeren Paard 1-0 Nadat IJzeren Paard een eerste aanval op Platenriddersdoel zag afgeslagen, kreeg de linksbinnen van IJzeren Paard een mooie kans, maar op het laatste moment faalde hij. Aanvankelijk was IJzeren Paard (Transportwezen) toen in de meerderheid, maar de aanvallen wax-en te weinig ener giek en strandden op de spil van Platen- riddei-s. Na 10 minuten miste de linksbin nen grandioos voor het open IJzei-en doel. De aanvallen van Platenridders werden beter van opzet, maar voor het doel was de afwerking maar matig. Pas na 20 minuten kregen de IJzeren Paard-aanvallen een ge vaarlijk kaï'akter. De wisselende aanvallen strandden, mede wegens te verre schoten, telkens weer op ue aoexvex-aeaigex-s. Na de hei-vatting en een wijziging van de IJzeren Paard-voorhoede wei-den de aan vallen van Platenridders wat feller en toen na vijf minuten scoorde de linksbuiten na een aardige combinatie, strak langs de paal (1-0). De spanning steeg nu met de mi nuut. Op beide doelen werden gevaarlijke aanvallen ondernomen maar ze werden al lemaal op het laatste nippertje gesmoord. FlikkoningenInternationale 1-0 In deze wedstrijd won de geestdrift het van de betere techniek. Flikkoningen opende direct al met een serie goede aan- Vlaggen en muziek voor gouden eehtpaar Het echtpaar C. J. de Goede en Chr. de GoedeScheffers, dat Donderdag zijn gou den huwelijksfeest vierde, heeft met de kin deren mogen ervaren, dat het niet alleen tot de eigen huiselijke kring beperkt bleef. Tijdens de gang naar de R.K. St. Joseph- kerk, waar een zoon, kapelaan De Goede, een mis van dankbaarheid voor zijn ouders opdroeg, daarbij geassisteerd door twee parochiegeestelijken, verschenen in de Duinvlietstraat bij de buren de vlaggen, die de straat al gauw een feestelijk tintje gaven. Het echtpaar, dat al veertig jaar tot de oude „Wijkeroogers" behoort, ondervond zeer veel belangstelling, die zich uitte in talrijke bloemen, taarten en persoonlijke gelukwensen. Doordat „St. Caecilia" haar repetitieavond niet geheel kon missen, kwam de verwachte serenade pas tegen negen uur. De jeugd werd verrast met een strooipartij van bruidssuikers, die maar al te graag hun weg vonden. Namens „St. Caecilia" bood de heer L. Ifarsveld gelukwensen aan, waarna kape laan De Goede met een geestig speechje voor de serenade aan zijn ouders bedankte. vallen en aan beide kanten is hard ge werkt. Na een kwartier voorkwam de Flik- koningen-spil tot tweiemaal toe een zeker lijkend doelpunt, maar daarna liet Flik koningen over de vleugels aardig spel zien, dat de tegenstanders de grootste moeite gaf. Na 28 minuten kreeg Flikkoningen een strafschop toegewezen, waaruit de rechts achter de bal tegen de paa! schoot en vlak daarop miste de Internationale-verdediging. Internationale wijzigde de opstelling na de hervatting. Wel werd het samenspel beter maar tegen de Flikkoningen-verdediging was weinig in te brengen. Het Internatio- nale-doel ontkwam verschillende keren nauwelijks aan 'n doelpunt, doch na 20 mi nuten scoorde de tegenpartij eindelijk na een schermutseling, ontstaan bij een hoek schop (1-0). Vanavond maken Stofwolk en P.E.N. uit. wie in de halve eindstrijd komen. Vooraf voetballen de C-ploegen" Z.V.V.L. en Snel- transport. „De Rozenkrans" Zondag bij Advendo Zondagavond geeft de IJmuidense toneel vereniging „Advendo" in het Patronaat een opvoering van het overbekende stuk „De Rozenkrans" naar de roman van Florence Barclay. De regie berust bij de heer F. J. Hunsche. Tegen aller verwachting in heeft Laros de inhaalpartij gisteravond tegen H. J. Hofman na de 52e zet verloren. Hierdoor is de strijd om de nationale damtitel weer geheel „open" komen te liggen. Keiler, v. Dijk en Laros hebben elk 12 punten. Bizot. Roozenburg en Hetz ieder 11 bij het begin van dc laatste ronde, die Zaterdagmiddag om 3 uur wordt verspeeld. Het wilde Laros in deze partij niet lukken. In taktisch opzicht hield hij het spel over zichtelijk. Het was voor de ingewijde toe schouwers dan ook een raadsel, waarom de DCIJ'er met dc 34e zet een halve hckstclling accepteerde. Toen ook daarin nog enkele foutzetten kwamen, kon de Utrechtenaar vrij gemakkelijk op de rechter vleugel van Laros doorbreken cn winnen. In de laatste ronde speelt Laros tegen W. Huisman, terwijl Keiler v. Dijk ontmoet. Vanmorgen is te Vlaardingen door de rijksopperkeurmeestèr W. Don de haring uitgekeurd welke vanmiddag te half een ten paleizc Soestdijk aan de Koningin is aangeboden. Deze haring is aangevoerd door de VI 84 „Hendrika en Adriana", schipper G. van der Snoek, van de N.V. Zeevisserijmaatschappij en Haringhandel v.h. A. Verboom. Schipper Van der Snoek wist vorig jaar de wimpel te behalen voor de best verzorgde haring. Nacht van 5 op 6 Juni De vangstberichten luiden: KW 14 22 k.; KW 56 25 k.; KW 23 1 k.; KW 124 22 k.; KW 147 32 k.; KW 129 60 k.; KW 6 39 k.- KW 144 70 k.; KW 80 3 k.; KW 83 50 k.- KW 18 40 k.; KW 29 47 k.; KW 32 22 k.; KW 49 30 k KW 78 30 k.; KW 50 42 k.: KW 42 22 k.; KW 43 1 k.; KW 44 13 k.: KW 15 32 k.; KW 85 10 k.; KW 176 22 k.; KW 167 33 k.: KW 151 20 k.; KW 70 39 k.; KW 168 74 k.: KW 170 52 k.; IJM 74 14 k.; JJM 75 1.9 k.; SCH 36, 14 k.; SCH 107 50 k.; SCH 353 50 k. I Iels op de bonnefooi kopen, ergens op de bonnefooi naar toegaan en dergelijke zegswijzen die alle betekenen: iets on dernemen op goed geluk, in de hoop te zullen slagen, vinden natuurlijk hun oorsprong in het Frans: a la bonne foi. Op zijn beurt ontleende het Frans de uitdrukking aan het Latijn. Bona fide betekent: in goed vertrouwen. Dat is allemaal heel eenvoudig. Het aardige is dat wij met zeker heid kunnen vaststellen hier met een overneming uit het Frans te doen te hebben die al heel oud is. Ze moet immers zijn geschied in een tijd waarin het Franse woord foi nog niet als fwa werd uitgesproken. Anders zou immers de Nederlandse uitspraak luiden: op de bonnefwa. Nu heeft de overgang van de uitspraak fooi tot de uitspraak fwa zich voltrokken in de 16e eeuw, niet van de ene dag op de andere natuurlijk, maar in de loop van jaren en jaren. Vóór de 16e eeuw is dus de Nederlandse zegs- wijze ontstaan. TONEEL Vrijdag G Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8 uur: De Nederlandse Comedie ver toont „De bruiloft van Figaro" door Beau- marchais onder regie van Johan de Meester. In te titelrol Fons Rademakers. Verder werken mede: Lous Hensen, Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Ton Lutz. Hans Kaart, Johan Elsensohn, Johan Fiolet en vele anderen. (Holland Festival). Zaterdag 7 Juni, Openluchttheater Bloe mendaal. 8 uur: „De bruiloft van Figaro" in het Holland Festival (zie Vrijdag). Zondag 8 Juni, Gebouw Bavo, 2 uur: Kindervoorstelling. „Het clowntje Rick" door mr Janno's Jeugdamusement. Zondag 8 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8 uur: „De bruiloft van Figaro" (zie Vrijdag). Zondag 8 Juni, Stadsschouwburg, 8 uur: Comedia geeft een volksvoorstelling van ..Vingerhoedskruid" door James Doran, met Rie Gilhuys, John Gobau en de regis seur Joan Remmelts. Zondag 8 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Radio ensemble van Charles Aerts met Elly Rexon en Sylvain Poons, dc Hodlars, het Holborn trio. mr. Chandu en Flick and Flack. Bonte avond. Maandag 9 Juni, Openluchttheater Bloemen daal, 8 uur: Laatste opvoering van „De bruiloft van Figaro" (zie Vrijdag). MUZIEK Vrijdag 6 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Eerste zomerconcert door de H.O.V. Onder lei ding van Toon Verbify worden uitgevoerd de ouvertures ..Cyrano de Bergerac" cn ..Donna Diana" van Reznicek. de „Piet Hein"-rhapsodie van dr. Peter van Anrooy en de balletmuziek uit „De verkochte bruid" van Smetana. De soliste. Dora van DoornLindeman, zingt onder meer „Letz- ter Frühling" en Solvejg's lied van Grieg. Dinsdag 10 Juni, Grote Kerk. 8 uur: Orgel concert door George Robert. Donderdag 12 Juni. Grote Kerk, 3 uur: Orgel bespeling door Géorge Robert. TENTOONSTELINGEN Vleeshal: Expositie van historische en heden daagse boekdrukkunst „Van de Olm tot de Roos". Geopend op werkdagen van 917 cn op Zondagen van 1017 uur. Tot 6 Juli. Vislial, Grote Markt: Miniatuurspoorweg- tentoonstelling „Nemiso" op werkdagen van 1012. van 1417 en van 1922 uur. Op Zondagen alleen 's middags en 's avonds. Huis .Van Looy: Acht Amsterdamse kunste naressen exposeren Lizz.y Ansing, Jeanne BierumaO os ting, Charlotte van Pallandt. Maria van Regteren—Altena, Sorella. Jacoba Surie, Betsy Westendorp Osieck cn G. Wulfse. Geopend op werk dagen van 1012.30 en van 13.3017 uur. Op Zondagen van 1417 uur. Tot 23 Juni. Frans Halsmuseum: Permanente expositie. Rondleiding op Zaterdag 7 Juni te halfdrie. Kunsthandel Leffclaar. Grote Markt: Teke ningen, décorschetsen cn costuumontwer- pen van Wim Bijmoer. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. Tot 15 Juni. ADVERTENTIE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 Juni 1 852 HAARLEM Met genoegen ver neemt men. dat de hoofdcommissie tot oprigting van een metalen standbeeld van Lourens Janszoon Coster, den uit vinder der boekdrukkunst, met de vol voering van haar taak zoover gevorderd is, dat liet modél in pleister, ter hoogte yan twintig Rijnlandsclie voeten, thans is afgewerkt. I-Iet werd ontwonpen en bewerkt door den met lof bekenden heer Royer te Amsterdam, dezelfde die het pas ont/hlilde standbeeld van Rembrandt van Rhijn heeft vervaardigd Hij heeft den uitvinder voorgesteld in een ruim oppergewaad, met den muts op het hoofd, in eene gaande houding, de regterhand, waarin hij eene losse "letter houdt, opheffende en vooruitstekende, en met cle linker een boek, dat hij tegen de borst drukt, vasthoudende. Het beeld onderscheidt zich door waardigheid van uitdrukking, sprekende gelaatstrekken en grootschheid van gedachten

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5