Centenverkoop Natuurwaclit in Zuid-Kennemerland Brieven aan de - redactie DE BLAUWE WINKEL DE BLAUWE WINKEL Luidsprekers Holland Festival Meesterlijke opera-avond gewijd aan Strawinsky Laat het even opknappen VRIJDAG 6 JUNI 1952 5 Golf Internationale wedstrijden in Zandvoort Hoogleraren ongerust over ministeriële „verwachting" Basketball Basketballprogramma Waterpoloprogramma Kapitein Lubbers, oud- IJmuidenaar, met pensioen De Nederlandse taal en de koorzang ALS NIEUW v.. Strawinsky is in ons land. Hij viert hier zijn zeventigste verjaardag en een menigte uitvoeringen van zijn werken in het Hol land Festival dat zich dit jaar, zoals men weet, hoofdzakelijk in Den Haag en Sche- veningen afspeelt zal deze mijlpaal in hjet leven van de beroemde componist luister bij zetten. Dit begon al Vrijdag avond in de Koninklijke Schouwburg van Den Haag, waar de Nederlandse Opera twee werken van de meester: ,,Le Ros- signol" en „Oedipus Rex" op de planken bracht. De componist woonde de voorstel ling bij en mocht een spontane hulde van het publiek in ontvangst nemen. De twee vertoonde werken liggen in het gezamenlijk oeuvre van Strawinsky een behoorlijk eind uit elkaar: van de eerste opzet van ,Le Rossignol" tot de voltooiing van „Oedipus Rex" verliepen er achttien jaren. Daar ligt de periode van de eerste wereldoorlog tussen, waarin de omwenteling van ons culturele leven een feit werd. Bovendien heeft Strawinsky, voortgestuwd door zijn eigen genie, zich herhaaldelijk vernieuwd in stijl en techniek. Geen won der dan ook dat de twee werken, die deze avond voor het voetlicht kwamen ieder uit een andere wereld schijnen te stammen: „Le Rossignol" uit die welke naar schoon heid haakt, de wereld van de droom, van het sprookje en „Oedipus Rex" uit die welke de waarheid in klassieke gestalte wil zien. Doch reeds in „Le Rossignol" (naar het bekende sprookje „De nachtegaal" van Andersen) is een ingrijpende evolutie merkbaar. Geen wonder: de componist heeft er vijf jaar over gedaan en het aller hande metamorfosen laten ondergaan. Pas in 1914 dus na „Le sacre du Printemps" voltooide hij de twee laatste bedrijven van deze in 1908 begonnen opera. Drie jaar later werkte hij de compositie om tot orkeststuk („Chant du Rossignol". In 1920 diende dit als balletwerk en zeven jaar later maakte Strawinsky er een pianowerlc van. De evoluties na 1914 zijn hier van geen belang voor de compositie als opera, die onder Monteux voor het eerst werd uitgevoerd, maar zij wijzen er wel op, dat de componist door dit werk van vóór en tijdens zijn grote overgangsperiode bezeten bleef, misschien wel juist door datgene wat er het begin van uitmaakt, waar de sprook jessfeer nog door geen ironie (de kwaal die sinds 1914 de kunst aanvreet) is aange tast. Dat eerste bedrijf van „Le Rossignol" is dan ook eén wonder van schoonheid, een wonder ook van realisatie in orkest en stemmen. De geest, die daar in regeert, be tekent dan ook de synthese van het sprookje: „Luister naar de echte nachte gaal en schaam u niet door zijn zang ont roerd te worden, want tranen van ontroe ring zijn juwelen, die het hart van de zan ger goed doen". Zingend panopticum De „Oedipus Rex" kent niet de twee spalt die men tussen I en II van „Le Ros signol" kan opmerken. Deze oratorio opera, haast zonder actie, die zich voor het publiek afspeelt als een zingend panop ticum, vormt in zijn stoer klassicisme een streng gesloten eenheid, een brok gebalde tragiek. Want juist het onpathetische in spel en gebaar vergroot de pathetiek van de plastische vormgeving en verzekert een aangrijpend effect. De Latijnse tekst (ver taling van het gegeven van Jean Cocteau) werkt het onpersoonlijke en statische ka rakter in de hand. Dat de verklarende in leidingen hier niet in het Frans, maar in het Nederlands gezegd werden (namelijk door de acteur Robert de Vries) was zeer logisch; in het Frans zou het een onwaar achtig en ietwat snobistisch effect gemaakt hebben. Abraham van der Vies, die de beide werken in scène zette en daarbij doorgaans goed gediend werd door de décor-ontwer per Nicolaas Wijnberg, heeft met deze mon teringen een groot succes geboekt. Hij ont hield zich van de buitenissigheden, die we van Parijse voorstellingen kennen. De tafe relen met de visser in „Le Rossignol" zijn buitengewoon suggestief. De opstelling van het koor van „Oedipus Rex" in een soort „engelenbak" is echter weinig harmonisch. Vocaal op hoog peil Vocaal en instrumentaal stonden beide vertolkingen op hoog peil. Aan de A.meri- kaanse coloratuur-zangeres Mattiwilda Dobbs, die als gast meewerkte, dankten wij een „nachtegaal" die een gevederde zanger zou beschamen. De techniek van deze zeer muzikale zangeres is fabelachtig te noemen. Chris Scheffer zong de heerlijke cantilenen van de visser ook buitengewoon mooi. Cora Canne Meyer en Anny Delorie (het keukenmeisje en de dood) zorgden voor een karakteristieke verklanking. De keizer van Paolo Gorin, de mandarijn van Gerard Groot en de priester van Gee Smit pasten allen in het vocale geheel. De cho reografie van Indra Kamadjojo was op het fantastische ingesteld. En heerlijk klonk het orkest onder leiding van Charles Bruck. In „Oedipus Rex" werden de vocale hoogtepunten bereikt door de als gast op tredende alt Hélène Bouvier van de Pa rijse Opera, die met heerlijk getimbreerde stem de partij van Jocasta zong, en in de tweede plaats door het mannenkoor, waar in de zangers van het Nederlandse Kamer koor meewerkten. Het feit dat Strawinsky eerst het koor ging feliciteren, alvorens zijn dank aan de solisten te betuigen, was wel kenmerkend voor wat het ensemble gepresteerd had. Frans Vroons heeft in de Oedipus-partij een opgave die hem wel ligt; hij kan er stoer mee uitpakken. De Creon van Scipio Colombo (als gast), de Tiresias van Gerard Groot, en de herder van Chris Scheffer voldeden aan voorname eisen. Gerard Holt- haus, die de bode vertolkte, forceerde zijn stem en zang daardoor voortdurend boven de toon. Een groot-deel van het succes komt aan de muzikale leider Charles Bruck toe. Maar een bijzonder compliment mag ook gebracht worden aan de instructeurs van het koor, Henk van Wielink en Felix de Nobel. Het ovationele applaus gold zowel de uitgevoerde werken en hun geestelijke va der, als de zeer verzorgde interpretatie. JOS. DE KLERK. Paolo Gorin als de keizer van China in „Le Rossignol" van Strawinsky (Foto hieronder) Donderdag zijn op de banen van de Ken- nemer Golf en Country Club in Zandvoort de internationale golfwedstrijden om het dames kampioenschap begonnen. In de ochtenduren won mejuffrouw Van Giffen (Haagse Golf club) van mevrouw Inkson met vijf en drie en was mejuffrouw Mees (Haagse Golfclub) met een up de meerdere van mejuffrouw Schiff (Haagse Golfclub). Deze laatste speel de bijzonder goed in de volkomen gelijk- opgaande en boeiende wedstrijd. Dank zij het winnen van de zestiende en zeventiende hole, waar mejuffrouw Mees een mooie approach zeer dicht bij de hole deed belan den en een gehalveerde achttiende hole won zij met een up. In de middaguren won mevrouw Dudok van Heel (Hilversumse Golfclub) met vier en drie van mejuffrouw Schiff en mejuffrouw Van Giffen van mevrouw del' Court van Krimpen (Zuid-Afrika) met twee en een. De Nederlandse golfster won de wedstrijd voor namelijk dank zij het uitholen van een me terslange putt op de zeventiende hole. Me vrouw Van Riemsdijk (Kennemer Golfclub) bleef voorts de meerdere van mejuffrouw Mees. Mevrouw Roelants (Hilversumse Golf club) won tenslotte met een up van mevrouw Buma (Kennemer Golfclub) na een zeer spannende wedstrijd. Zesentwintig natuurwachten en achttien begunstigers hebben zich Donderdagavond na een inleiding van dr. J. H. van Rurkom uit Apeldoorn, voorzitter van de Neder landse Bond van Natuurwachten, opge geven voor het vormen van een natuur- wacht voor Haarlem en omgeving. Binnen kort zal een nieuwe vergadering worden gehouden, waarin de werkzaamheden nader geregeld zullen worden. De bijeenkomst ging uit van de Commis sie voor de Natuurbescherming in Zuid- Kennemerland en werd gehouden in restaurant Brinkmann. De voorzitter dezer commissie, de heer H. J. Jonker, deed mededelingen over de werkzaamheden en over de activiteiten in de naaste toekomst. Een er van is het oprichten van een Na- tuurwacht in deze omgeving. Dr van Bur- kom deelde mee, dat er in ons land op het ogenblik twaalfhonderd natuurwachten zijn. Zij hebben een moeilijke taak te ver richten omdat het publiek dat ln de natuur vertoeft op bijzondere wijze kan reageren. Doordat men de natuur meer opzoekt dan vroeger is het te verwachten dat er meer natuurschoon vernield wordt. In de laatste halve eeuw is de bevolking verdubbeld en door de bouw van huizen en fabrieken is het aantal recreatiegebieden sterk vermin derd. De arbeiders beschikken thans over meer vrije tijd dan vroeger en hun werk is van die aard dat zij er behoefte aan hebben er op uit te trekken. Het is verheugend, dat velen naar buiten trekken, doch het is noodzakelijk gebleken de mensen er aan te herinneren dat zij zich buiten thuis voelen en dat zij in de natuur doen en laten wat zij in eigen huis en tuin ook doen en laten. Thuis gooit men geen papiertjes of lege sigarettendoosjes weg. Daarom is het ge wenst ook in de natuur geen lege zakjes en zovoort weg te werpen. Door op deze manier op te treden draagt men de gedachten van de natuurwachten uit. Men kan zich ook als natuurwacht op geven en op gezette tijden naar recreatie gebieden begeven en met mensen die zich in de natuur niet correct gedragen, praten; Met een goed woord is veel te bereiken. Vermoedelijk kan men van natuurvernie- lers natuurbeschermers maken. Zijn taak is geheel anders dan die van een agent van politie. Een natuurwacht loopt met een groene band om zijn linkerarm en kan zich eventueel legitimeren met een kaart die van een stempel van de plaatselijke politie^ is voorzien. Hierdoor houdt de politie controle op de aan te stellen natuurwachten. Het is de bedoeling in Haarlem en om geving een natuurwacht in te stellen. Dames en heren boven achttien jaar kun nen zich aanmelden. Nadat een aantal be zoekers zich beschikbaar had gesteld, deel- Het nieuwe studentensanatorium te Laren (Noordholland) zal op Donderdag 19 Juni officieel geopend worden. Het oude sanatorium is nu omgebouwd tot zusterhuis. Het nieuwe gebouw zal plaats kunnen bieden aan 85 patiënten. Het sanatorium is zeer modern ingericht en de bouw ervan heeft drie jaar in beslag genomen. De totale kosten bedragen ongeveer 2 millioen gulden. Sinds korte tijd worden er reeds man nelijke patiënten verpleegd en in Mei zijn ook de afdelingen voor vrouwelijke studenten in gebruik genomen. de de heer Jonker mee, dat over enkele weken een vergadering gehouden zal wor den. Dan zal een commissie samengesteld worden om de gang van zaken te regelen. Een hoofdleider zal worden benoemd. Na de pauze heeft ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Stichting de Kennemer- duinen een aantal foto's van dit recreatie gebied vertoond en daarbijeen toelichting gegeven. Excursies Uitgaande van de Commissie voor de Natuurbescherming in Zuid-Kennemerland worden in de maand Juni op Zaterdagen en Zondagen excursies gehouden.Voor morgen middag halfdrie staan op het programma bezoeken aan de Stadskweektuin, Thijsse's Hof (elf uur) en de Amsterdamse Water leidingduinen en voor Zondag aan Thijsse's Hof (elf uur) en de Amsterdamse Water leidingduinen (halfdrie). Zaterdagmiddag 14 Juni, halfdrie, bestaat er gelegenheid deel te nemen aan excursies naar de Stads kweektuin, Thijsse's Hof en de Kennemer - duinen (ingang Bergweg) en op Zondag 15 Juni aan Thijsse's Hof (elf uur) en de Kennemerduinen (halfdrie). Effectenregistratie Een aantal hoogleraren heeft zich giste ren in een brief tot de ministerraad gewend en daarin haar bezorgdheid geuit over de door de minister van Financiën uitgespro ken verwachting dat de afdeling effecten registratie haar als rechtsprekend orgaan te nemen beslissingen voorlopig zal op schorten. Uit de omstandigheid, dat de minister slechts heeft gerept van een „ver wachting", mag wellicht worden afgeleid, dat het niet in de bedoeling ligt de afdeling effectenregistratie een „aanwijzing" tot op schorting te geven volgens de artikelen 6 en 49 van het Besluit Herstel Rechtsver keer, maar het uitspreken ervan tegenover de „Vereniging voor de Effectenhandel" in de omstandigheden van het ogenblik zou geen zin hebben gehad, aldus de hooglera ren, indien de minister niet de overtuiging had bezeten, dat de genoemde afdeling na kennisneming der regeringsmededelingen dienovereenkomstig zal handelen. Het is derhalve naar hun oordeel niet te boud te veronderstellen, dat het zonder meer tot de bedoelde opschorting zal komen en dat hierdoor de herstel-rechtspraak betreffen de effecten voor onbepaalde tijd zal wor den stopgezet. Het dunkt de ondergeteken den een ernstige en met de leidende begin selen van de Nederlandse rechtskring strij dende houding, indien op deze wijze door de invloed van de bestuursorganen des lands de onbelemmerde voortgang der burgerlijke rechtspraak, hoeksteen in het gebouw zijner inwendige vrijheid, op dit onderdeel wordt gestuit. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer A. van Daal te Hoofd dorp. Aan de rijkskweekschool voor onderwij zers (-essen) te Haarlem zijn voor het eind examen geslaagd de dames C. van Aken, I. Enneking, W. Handel en H. Hilgerman, allen te Haarlem, L. Blom te Zandvoort en G. Hoe- neveld te Santpoort. Het basketball-programma voor de week van tien tot negentien Juni is als volgt: 10 Juni: Oosterkwartier IHarlem Tigers (h.)Antilopen—HOC II (h.). 11 Juni: PSVH RAO II (h.); Antilopen—Oosterkwartier II (h.). 12 Juni: Rapiditas IIPSVH (d.) HGARAO (h.). 13 Juni: Sportdemonstratie Krelagehuis. 16 Juni: AntilopenOoster kwartier (d.); HOC I—CIOS III (h.); 17 Juni: IHJ—Harlem Tigers (h.)Oosterkwartier I ROA II (h.); 18 Juni: HOC I—HGA II (d.) HGA I—HOC H Cd.). Het programma voor de in de week van 8 tot en met 14 Juni te spelen waterpolo- wedstrijden luidt Maandag 9 Juni: Heren. Reserve tweede klasse A: DJK 3DWR 3. Derde klasse A: VZV 1—Bruinvissen. Reserve derde klasse F: VZV 2Zian 4. Dinsdag 10 Juni: Hoofdklasse: Haarlem 1— GZC 1. Dames: derde klasse A: Haarlem 1— GZC 1. Heren tweede klasse D: De Zijl 1— DHT 1. Reserve eerste klasse A: Haarlem 2 Merwede 2. Reserve derde klasse B: Het I-J 3 Haarlem 4. Woensdag 11 Juni: Dames: tweede klasse A: DWR 1DWT 1. Derde klasse F: DWR 2— DWT 3. Heren: Reserve hoofdklasse: HPC 2— HZPC 2. Reserve tweede klasse A: DWR 2 HPC 3. Donderdag 12 Juni: Heren: Hoofdklasse: HVGB 1—Meeuwen 1. Tweede klasse C: HPC 1—HZC 2. Tweede klasse D: VZC (VI.) 1 —DWT 1. Derde klasse A: De Ham 1—VZV 1. Dames: Tweede klasse A: Nereus 1—VZV 1. Derde klasse G: DWT 2HDZ 2. Vrijdag 13 Juni: Dames, derde klasse A: Waterlelie 1—HPC 1. Tweede klasse A: HVGB 1—ADZ 1. Zaterdag 14 Juni: Reserve tweede klasse A: HVGB 3Nereus 2. Reserve eerste klasse A: HVGB 2—Merwede 2. Reserve derde klasse F: DWT 2—VZV 2. Een buurman van de familie Lubbers te IJmuiden het was in 1911 voer als kapitein op de Amsterdamse kolenboot „Nicolaas" en na heel veel moeite wist de toen 14-jarige Frans Lubbers het zover te brengen, dat hij als lichtmatroos voor een reisje met buurman meemocht. Er volgden nog enkele reisjes en toen bleek, dat Frans hierdoor allerminst genezen was van zijn verlangen om te varen, gaf vader Lubbers zich gewonnen en mocht de jongeman in Amsterdam voor stuurman gaan leren. Hij voer als stuurmansleerling bij de K.N.S.M. en kwam in 1921 als vierde stuurman bij de Rotterdamse Lloyd, bij welke maatschappij hij verschillende rangen doorliep om er ten slotte gezagvoerder te worden. Na 41 jaar gevaren te hebben, is kapitein F. H. Lubbers, thans te Schiedam woon achtig, met het 12.500 brt. metende s.s. „Limburg" van de Lloyd van zijn laatste reis te Rotterdam teruggekeerd. Ook ge durende de beide wereldoorlogen heeft ka pitein Lubbers gevaren en zelfs gelukkig gevaren: in de jaren 1914-'18 ontving hij hiervoor twee Engelse onderscheidingen en na de laatste oorlog kreeg hij het oorlogs- kruis met drie gespen. Het is kapitein Lubbers helemaal niet aan te zien, dat hij nu de pensioengerech tigde leeftijd 55 jaar heeft bereikt, hetgeen hij zelf toeschrijft aan zijn grootste en enige hobby: de sport, die hij nog altijd, ook gedurende zijn reizen beoefende. Kapi tein Lubbers heeft zijn hart verpand aan een Schiedamse voetbalvereniging (S.V.V.) aan welke hij zich nu geheel wil gaan wij den, voor zover althans zijn vijfjarige kleindochter Beppie hem hiertoe de kans geeft, want bij de aankomst van de „Lim burg" kwam zij opa al er aan herinneren, dat hij vóór zijn laatste vertrek had be loofd nu voortaan elke dag met haar te gaan wandelen en haar dan iedere keer op een ijsje te tracteren. Op het Zangersfeest, dat het gewest Noordholland van het K.N.Z.V. op Hemel vaartsdag in de Concertzaal heeft gehou den, werden ruim twintig koornummers uitgevoerd waarvan slechts drie met een tekst in de Nederlandse taal. Ook de Ne derlandse componisten warén verre in de minderheid. Moet het nu met onze Neder landse mannenkoren werkelijk die kant uit? Is het nu werkelijk zó, dat „onzer tale goudtrésoor" geen gedichten bevat, bij het lezen waarvan onze huidige toonkunste naars melodieën en harmonieën horen op klinken? Of schuilen er onder onze huidige toonkunstenaars geen componisten, is er werkelijk niemand die de fakkel van Richard Hol, L. F. Brandts-Buys, Philip Loots, Fred Roeske en Herman den Hertog kan en wil overnemen en verder dragen? Het oude concourswezen, dat onze man- nenzang gedurende ongeveer een kwart eeuw heeft beheerst, is aan zijn wel zeer onsportieve, soms zelfs verfoeilijke uitwas sen te gronde gegaan en niemand zal de herleving ervan in de oude vorm wensen. Toch hebben die concoursen verbazend veel tot de ontwikkeling van onze koor zang bijgedragen en bovendien gaven zij vrijwel jaarlijks aanleiding tot het schep pen van nieuwe koornummers, meestal op Nederlandse teksten, voor de hogere afde lingen soms op Latijnse, welks taal voor velen onzer zangers toch ook weer niet een geheel vreemde was en voor allen zeker de moeite van het vertalen waard. Daar zullen wel eens minder geslaagde nummers bij geweest zijn. In sommige wa ren de technische moeilijkheden wel zo groot en zo talrijk, dat die nummers een vaste plaats kregen, niet op het program ma, maar op de planken van de muziek- kast. Hierbij denk ik bijvoorbeeld aan „De barre rots" die Loots was het niet in 1889? componeerde bij een jubileum van „Zang en Vriendschap". Daarentegen behoren zijn „Morgenlied" met „De Bruid" van Herman den Hertog of „Het Geuzen vendel op den thuismarsch" van Roeske en vele andere verplichte nummers uit die jaren tot ons .cultureel bezit" waarop ons volk „niet trots genoeg kan zijn", zoals de burgemeester van Haarlem zeer terecht in zijn voorwoord tot het programma van dit vierde festival opmerkt. Z. Het bovenstaande, ingezonden stuk, is enigszins door ons bekort. Wij zijn het met inzender volkomen eens, dat het Neder lands in onze koorcultuur in ere moet worden gehouden; maar wij geven hem ter overweging dat er naast „onzer tale goudtresoor" ook een muzikale kant aan de kwestie is. Wanneer beide elkaar dek ken, zoals bijvoorbeeld in „Morgenlied" van Loots, zou het dwaasheid zijn, terwille van evolutie of stijlprincipe, de koorlitte ratuur uit de concourstijd links te laten liggen. Dat kan niet in de bedoeling van het K.N.Z.V. liggen. Wij hebben het volste vertrouwen in de huidige generatie van componerend Ne derland wat betreft onze koorlitteratuur en wij hopen met inzender, dat- men op de koorfestivals van het „Verbond" zoveel mogelijk goede composities op g o e de Ne derlandse teksten te horen zal krijgen. i BINNENLAND In de nieuwe Remonstrantse Kerk te Meppel, waar in verband met reparaties de kachel werd gestookt, zijn de houten bekle ding van de schoorsteen en het plafond in brand gevlogen. Toen brandweerlieden een paar stralen op de vuurhaard richtten kwam er veel water in de fel brandende kachel. Hierdoor trad een grote gasontwikkeling op, waardoor een der brandweerlieden tijdelijk bedwelmd raakte. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft het Goudse Rode Kruis-campagne Comité voor de tv/eede maal de ere-wimpel van het Rode Kruis uitgereikt. Deze onder scheiding is bestemd voor die gemeente, waarvan de inwoners per hoofd gemiddeld het hoogste bedrag van het land geven. Vorig jaar brachten Gouda en omgeving f 25.358 bijeen, wat neerkomt op gemiddeld 60 cent per persoon. B(j Ede is gisteren een heidebrand ont staan toen de eerste specialisten compagnie met fosforhandgranaten oefende. Door de wind breidde.het vuur zich snel uit. Het vuur werd bezworen nadat ongeveer twintig hec taren heide, beplant met vliegdennen, in vlammen waren opgegaan. De kolenproductle der Nederlandse mijnen bedroeg in April (25 werkdagen) 1.041.000 ton, vorige maand (26 werkdagen): 1.091.400 ton. De invoer in April was 573.100 ton, vorige maand 592.700 ton. Uit Amerika werden ingevoerd 224.400 ton (vorige maand 279.900) en uit Duitsland 208.000 ton (vorige maand 174.700). Prof. ir. L. Troost, directeur van het Ne derlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen en buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, heeft een benoeming aan de Massachusetts Institute of Technology te Boston aanvaard en ontslag genomen als directeur van de stichting Nederlands Scheepsbouwkundig proefstation. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft prof. ir. G. A. Brender a Brandis, buitengewoon hoogleraar in de anorganische scheikunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft zijn afscheids college gehouden. Na het coilege had een hartelijk afscheid plaats. De gemeenteraad van Apeldoorn heeft met 15 stemmen voor en 21 stemmen tegen een voorstel van B. en W. verworpen, dat beoogde een ruimte te huren, waarin de ar- chiefregisters van t bevolkingsregister zouden kunnen worden gecopieerd. De meerderheid van de raadsleden nam het standpunt in, dat deze maatregel alleen geldverspilling betekende. Een gasfitter te Amerongen is Donder dagmiddag tijdens het verwijderen van een gaslantaarn door uitstromend gas bedwelmd en overleden. Met ingang van 1 September is tot hoogleraar aan de universiteit van Amster dam benoemd dr. ir. A. van Wijngaarden, chef der rekenafdeling van het Mathematisch Centrum, om onderwijs te geven in .nume rieke, grafische en mechanische methoden in de wiskunde. De procurafiethouder N. C. J. E. uit Rotterdam heeft in de Maasstad aangifte ge daan van een diefstal, hem in Italië over komen. In Rome, waar hij met vacantie was, werd hij naar hij zeide door een scooter achtervolgd waarvan de berijder kans zou hebben gezien hem een lekke band te be zorgen. E. stapte uit om de wagen te repa reren en de berijder van de scooter bleef er bij staan. Toen deze verdwenen was, be merkte E.,'dat zijn colbertjasje en een damestasje inhoudende duizend gulden aan deviezen, paspoorten en dergelijke ver dwenen waren. Ook in Rome heeft hij aan gifte gedaan. HAARLEM EN OMGEVING Zondag zullen ln de Leger des Heils- zaal, Schagchelstraat, Haarlem, twee open bare samenkomsten worden geleid door kommandant A. C. Beekhuis, de voormalige leider van het Leger des Heils in Indonesië. Het Heemsteedse Fanfarecorps „Excel sior" zal Zondagmiddag van drie tot vijf uur onder leiding van de heer J. Beekhoven een concert geven in het wandelbos „Groenen- daal". Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heer J. C. Lensvelt te Bloe- mendaal. Aan de Da Costa-kweekschool te Bloe- mendaal zijn geslaagd voor het onderwijzers examen de dames: A. Hoorweg en C. Pes- man te Haarlem; H. M. van Houwelinge te Bennebroek; G. Reinalda te Aerdenhout; E. H. Visser te Zandvoort en M. C. P. la Fleur te Overveen. Voor het eindexamen van het Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem, afdeling Gymansium B zijn geslaagd F. Dijkstra, Zwa nenburg; mej. C. E. I. Keuzenkamp, Heem stede; G. H. van der Poel, Haarlem en C. Versluys, Hillegom. Met twee candidaten wordt het examen voortgezet. Aan de Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool zijn geslaagd voor het eerste gedeelte van het examen voor lerares kunst naaldwerk (akte Ns) de dames W. H. Groe- neweg, L. C. M. de Haas van Dorsser, S. van der Kaav, C. van Leeuwen, E. Melchior, A. Th. Tollenaar en M. J. van Veelen; voor het eerste gedeelte van het examen voor lerares lingerie- en costuumnaaien (akte Na) de dames C. Ham. A. Paulusse, D. S. Renaud— Sleeuw en H. H. M. C. Witmer. Gevraagd net DAGMEISJE. Mevr. T. Hes, Sparrenstr. 12, IJmuiden-Oost. NETE WERKSTER gevraagd door mevr. Boerlage, Sta tionsweg 88, Velsen. NET MEISJE zoekt betrek king voor d. en n. omg. IJm. Brieven Marconiestr. 52, IJm. Nette vrouw, 38 j. met 2 k. zoekt betrekking als HUIS HOUDSTER. Brieven L 1305 VOOR UW TUIN. Prima As terplan ten per 100 f 1.50, Zin nia's, Goudsbloemen, Cosmos hoge Afrikanen 2y2 ct. p. st. Hoveniersbedrijf Adrichem, Casembrootstraat 54, IJm.-O Tel. 4568. VOOR UW TUIN. Extra zw. Geraniums, Knolbegonia's, Petunia, Lobelia's, bloeiende struik en klimrozen in pot en nog vele andere soorten in voorraad. Bill, prijzen Hove niersbedrijf Adrichem, Ca sembrootstraat 54, Tel. 4568, IJmuiden-Oost. HOOVER WASMACH. met autom. uitschakeling, ook mach. v. d. gr. was. Gebracht en gehaald, p. ochtend, mid dag of avond. Alg. Verhuur Centr. ,.A. V. C." Fa. Louwen en Melker, K. Wilhelmina- kade 2, IJm. Tel. 4682. BERTHA POST, Pedicure, Kromme Mijdrechtstraat 43, Telefonisch aangesloten on der nummer 6217. OUDEN VAN DAGEN! Leest morgen de mededeling in deze rubriek. HOUDT U VAN ZINGEN? Wordt dan lid v. h. „IJmui- dens Mannenkoor", Juliana- kade 12 zw. IJm. GOED TEHUIS GEZOCHT voor lichtgrijs katertje. Vel- serduinweg 178. IJm. ENORME PRIJSVERLA GING VAN SIGAREN, in alle prijzen vanaf 8 cent. E. Kort Koster, Cacembrootstr. 29, IJmuiden-O. BLOEMSTUKKEN, snijbloe men, jubileummanden, in di verse prijzen. Twisk, Wil lemsplein IJmuiden. Tel. 4110 RUILEN: woning .a. d. Schou- tenstr. voor huis omgev. Ju- lianabrug of IJm.-W. Adres bur. van dit blad. TE KOOP: eiken dressoir, theekastje, 2 armstoelen met 4 stoelen, 2 crapauds met 4 stoelen, stoffering versleten, grote kindertrapauto. De Sav. Lohmanlaan 7, Velsen. WONINGRUIL. Beverwijk— IJm.-O. Etagewoning, Greb- bestraat 42, Beverwijk. TE KOOP: Singer trapnaai- rnach. f 45, 3 wielertje nw. f 28, stofzuiger m. garantie f 25, 2 kl. electr. motoren f 10 p. st. Neptunusstraat 22 zw. IJmuiden. Te koop: Oud-Holl. eiken THEETAFELTJE z. g. a. n. 2 eiken wapenstoelen. Vondel laan 38, Driehuis. Te koop: een KINDERFIETS z. g. a. n. Te zien: Rijwiel handel C. Noot, Kennemer- laan, IJmuiden. TE KOOP: een 3 pits petro leumstel f 4, een kinderledi- kantje f 5. J. T. Kiewiet, Zandersstraat 11, IJm.-Oost. Z. g. a. n. KI ND .WAGEN te koop f 65. Trompstr. 157, IJm. Te koop: M. FIETS in pr. st. Th. Zuyderduyn, v. Diepen straat 34, Velsen-Noord. SALVIA'S 15, 20 en 35 ets, Aster- en Zinniapl. 2y2 ct. „De Morgenstond", Soenda- plein 31, H.-N. Tel. 19903. Wegens overcompl. 2 n.we VLOERKLEDEN te koop. Kompasstr. 60, IJmuiden. Aangeboden: MOTOR, 250 c.c. tweetact m. nieuwe ban den f 325. Stolstraat 11II, IJmuiden-O. Na 6 uur. OOK UW ADRES. Zw. rood koper f 1.50 en geel zw. 90 ct. p. kg. Lompen 30 cent p. kg. Parkstraat 10, bij station Haarlem. fm, Onze stoffeerders en meubelmakers heb ben kort na de Pinksterdagen altijd even de ruimte en kunnen dus extra zorg be steden aan het het werk dat hun opge dragen wordt. Als U dus plannen heeft Uw meubelen te laten opknappen doe het dan nu! Uitstekende vakmensen, die alleen de beste materialen verwerken en de naam staan er borg voor dat U Uw meubelen terug krijgt. Een zeer uitgebreide sortering bekledings- stoffen zal het U makkelijk maken keus te doen. Mogen wij U eens prijs opgeven? WONINGINRICHTING BEVERWIJK DE GROOTSTE IN KENNEMERIAND houdt vanaf Zaterdag Originele ENKA Nylons van 6.95 voor 3.95 Dames Zijden Blouses van 4.50 voor 1.75 Zijden Heren Overhemden van 7.50 voor 2.95 Tino-Shirts in alle maten van 2.95 voor 1.45 Popeline Dames-Nachthemden van 7.75 voor 4.75 Heren Sportbroekje of Shirt van 2.90 voor 1.25 Lakens in prima kwaliteit van 6.75 voor 4.75 Pracht Nylons van 4.95 voor 2.95 Dames Sweaters van 6.75 voor 3.95 Bij aankoop van een mantel of mantelcostuum "3*1 EEN JAPON NAAR KEUZE CADEAU!! VRIJ ENTREE GEN. CRONJcSTRAAT 116 HAARLEM - TELEF. 18881

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7