Kennemer groente- en bloemenoogst blijft vlot kopers vinden Predikbeurten Agenda voor Beverwijk Aardbeien duurder Zeventig procent van Beverwijks schooljeugd geslaagd -Clowntje Riek Castricum Driehuis Veel en toch duur: het ideaal van de tuinder De groenten- en fruitmarkt van 30 Mei tot 6 Juni Dr. Bruins Slot voor „Nederland en Oranje" Jong Conservatief Verbond pleit voor behoud van Nieuw-Guinea Noordhollandse tegen Haarlemse voetbal combinatie Verkeersexamens 1952 Voor de Minderen ZATERDAG 7 JUNI 1952 De Kennemer tuinders hebben een week met grote aanvoeren en heel goede prijzen achter zich. Van de kou de grond komen nu steeds groter par tijen bospeen en bloemkool, terwijl er volop zaaisla is. De bospeen kon vrij goed verkocht worden voor prijzen, variërend van 24 tot 47 cent per bos; de bloemkool handhaafde zich voor de eerste kwali teit op 60 cent, per stuk en zelfs de sla blijft gevraagd, ondanks het feit, dat er geen enkele partij vrij van „luis" is: er werd van 5-14 cent per krop be taald. Rabarber blijft een der goedkoopste groen ten: per kilo werd er van 4-5 cent betaald; de bossen noteren van 5-16 cent. Bosuitjes vervangen nu de prei en ze zijn zelfs duur: er werd 15 cent voor be taald. De eerste doperwten kwamen op 75 cent per kilo, peulen gaan tot 100 cent per kilo, spinazie draaide de hele week rond de 40 cent en postelein liep iets terug in prijs. Klein is nog de aanvoer van tomaten die 150 cent per kilo opbrengen. Blocmenstortvloed Op de bloemenveiling was de aanvoer deze week buitengewoon groot. De irissen speelden de eerste viool; de prijzen lagen lager dan vorige week, want er werd nu nog maar 10-34 cent per bos voor betaald. De eerste Engelse irissen verschenen ook al weer aan de veiling en bovendien zijn grote partijen duizendscho nen aangeboden, die van è-28 cent per bos noteerden. Voorts waren er veel koren bloemen, anemonen, ranonkels, ixia's en lathyrus - ook hier lopen de prijzen sterk uiteen. De pioenen brachten het tot 100 cent per bos; rozen waren er nog maar weinig. Bij de potplanten werden hoofdzakelijk „Ouderavond" met Velno's voor de militairen Op Woensdag 11 Juni is er voor de mili tairen in het kamp „Rooswijk" een „ouder dag". De Velno's hebben het sympathieke idee opgevat om met medewerking van de Vela's, 's avonds om 8 uur, jongens en ouders een gezellige avond te bezorgen. Kuitwaard tweede in Zandvoort In de te Zandvoort gehouden vereni- gings-wedstrijd tussen vijf wiel ren clubs, bezette het lid der rennersclub Kennemer- land H. Kuitwaard de tweede plaats. Zondag 8 Juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden: Heilig Avondmaal. Geb. Chr. Bel., 10 uur: dienst voor jongeren. Geref. Kerk, Ichtuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens; 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. Drenth van Amersfoort. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: mej. A. M. Holtzappel, theol. cand. te Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk (Heilige Drievul digheid) 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoog mis, 19 uur: Vespers. Dinsdag 9 uur: Heilige dienst, Donderdag (Sacraments dag) 9.30: Hoogmis, 10.30 uur: Lof. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Verlossings samenkomst. I.ÏMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: de heer Van Goeverden, 19 uur: de heer H. Remiëns, jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatie Vereniging „Elon", Casem- brootstraat-zijstraat, 10 uur: Samen komst, de heer S. S. Wilson, van Hilver sum. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, kofiekamer Wes- terveld, 10.15 uur: de heer J. H. Straub. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege; 18.45 Bijzondere kerkdienst, Ds. J. ter Schegget, Amsterdam, „Een ge opende deur", van 18.4519.00 uur: zangdienst, medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „De Kapel", 19 uur: geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 5 uur: ds. N. Bruin. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed in Torenstraat 2; Zondag 10 uur: ds. L. Brink, doopbediening. Wijkgebouw Torenstraat, 10.15 uur: de heer ir. W. van Monsjou. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. P. W. van der Veen van Broek onder Akker - woude. Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. H. P. Huisman, 19 uur: ds. L. Brink. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 9 u.: ds. F. C. Willekes, 10.30 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. J. Wierma, Jeugd dienst. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nenlaan, 10 uur: de heer Rosie. Geref. gemeente, 10 uur: ds. G. Hendriks, 17 uur: ds. C.. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: ds. M. C. van Wijhe, van Amers foort. Doopsgezinde Gemeente, Meer, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school; 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst onder leiding van luitenante W. K. v. d. Veen. Maranatha, 10 uur: de heer W. F. Kloos, van Gouda. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: ds. W. Oorthuys. Badgastenkerk, 10 uur: ds. C. Meyer, 17 uur: ds. G. Hendriks. HAARLEM: Cnu'-ch of England, Kinderhuissingel, 8.30 uur a. m.: Holy communion, rev. Mossman geraniums, begonia's en salvia's aange voerd. De handel verliep vrij vlot. Voor hun producten kregen de Castri- cumse tuinders: sla 5^-11 cent, bloemkool 8-41, peterselie 8^ per bosje, postelein 21-22, rabarber 5]/2-14, bospeen 35-42, peulen 90. bosuien 5V2-6V2, spinazie 30-33, doppers 75-77, stoofsla 16, boskroten 16V2 soep 10y2- Primeur Vrijdag werden door de tuinders K. Breedveld en Th. Hogensteijn de eerste dubbele bonen op de markt gebracht. Er werd f 2,05 per kilo voor betaald. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 30 Mei tot 6 Juni mede: Na de Pinksterdagen zijn de prijzen voor groenten en fruit over het algemeen aan merkelijk gezakt. Speciaal betreft dit wel de bloemkool, welke op 31 Mei nog tot 80 cent per stuk voor de goede exportkwali teit noteerde. Woensdag waren de prijzen voor de A-kwaliteit gedaald tot 3045 cent per stuk en voor de B-kwaliteit 25-35 cent. Doordat Engeland slechts weinig kaskom- mers afneemt, liep ook dit product sterk in prijs terug. De sortering A noteerde tot 31 cent per stuk; de platglaskomkommers werden tot 43 cent afgedrukt voor Duits land. De sortering B deed tot 36 cent per stuk en de kromme komkommers tot 45 cent per kg. Een ander belangrijk export product, dat de" vorige week nog tot boven de 2 de kg werd gewaardeerd, was toma ten en deed op 4 Juni gemiddeld van 1 ƒ1.15. Export geschiedde naar Engeland, Ierland, Zweden, Duitsland en een weinig naar België. Van de bladgroenten noteerden andijvie 20-35 cent, postelein 20-37 cent en spinazie 20-45 cent per kg. De sla bracht 2-10 cent per krop en de stoofsla 10-20 cent per kg op. Bospeen bleef deze week goed aan de prijs. Voor 45-64 cent per bos werd deze groente door Engeland, België en Duits land aangekocht. Na Zaterdag 7 Juni mag dit product niet meer naar Engeland uit gevoerd worden. De asperges blijven goed prijshoudend en brachten tot 2 per kg op. Peulen werden tegen variërende prijzen afgenomen, namelijk van 0.60 tot 1.20 per kg. Boskroten noteerden 5-10 cent per bos en spitskool 10-23 cent per kg. De aan voeren van vroege aardappelen nemen da gelijks toe. De prijs was Woensdag in Noordholland reeds gezakt tot 15-19 cent per kg.Ook de aanvoeren van koudegronds- aardbeien zijn de laatste dagen sterk toe genomen. Dit jaar wordt er met een top- oogst rekening gehouden. De uitvoer naar België wordt door de hoge exportheffing sterk afgeremd, zodat thans Duitsland als enige buitenlandse koper optreedt. Woens dag werd gemiddeld 0.60 tot 1.20 per kg besteed. De prijzen voor kruisbessen liepen op dezelfde dag in Zeeland van 19.10 terug op 14.20 de 190 kg. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, lid der Tweede Kamer, hield gisteravond voor de Beverwijkse leden van de A.R. kiesver eniging „Nederland en Oranje" een pro pagandistische toespraak, waarin hij zijn hoorders het beginselprogramma van de A.R. Partij trachtte duidelijk te maken. De beginselen van deze partij zijn ge grondvest op de Bijbel en de leden van de A.R. Partij wisten, welk een macht hiervan kon uitgaan. Voorts kwam spreker op de „langzaam-aan-groeiende totali taire staat die onbewust door de socialis tische partij gevormd zou worden". Na de a.s. verkiezingen zou spreker gaar ne zien dat de regering van Nederland on der het socialistische juk (waaronder hij ook de medewerkende K.V.P. rekende) uit kwam. Als hoofdpunten van het beginsel programma van de A.R. Partij noemde de heer Bruins Slot het toekennen van Nieuw Guinea aan Nederland en het afbreken der onderhandelingen met Indonesië over dit land. De voorzitter van de A.R. kiesvereni ging, de heer N. Passohier, die ook de avond geopend had, besloot deze samen komst op de gebruikelijke wijze. Niet goed uitgekeken Gistermiddag omstreeks half vijf. tijdens de eerste speciale aardbeienveiling, reed de bestuurder van een op de parallelweg langs de Breestraat staande auto zijn wagen ach teruit tegen een achter hem geparkeerde auto. Er ontstond enige schade en de politie maakte proces-verbaal op. Beverwijkse markt viert 1-jarig bestaan Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan der Beverwijkse weekmarkt, zal de markt dag van Woensdag 9 Juli een feestelijk karakter dragen. Op de vier voorafgaande markt-Woens- dagen zullen gratis waardebonnen worden uitgegeven van geldswaarden, variërend tussen een gulden en vijftig gulden. In de bovenzaal „De Vijzel" spraken Vrijdagavond voor het „Jong Conservatief Verbond" dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, lijstaanvoerder van het J.C.V. en cle heer J. Fabius, hoofdredacteur van de „Nieuws brief". Beide heren pleitten voor een tot ontwikkeling brengen van West Nieuw Guinea en een „zuivering" in de heden daagse politiek. Nadat dr. Feuilletau de Bruyn als zijn mening had uitgesproken, dat 20 dei- Nederlanders niet weet op welke partij straks te moeten stemmen, zette hij uiteen, hoe volgens hem door het huidige stelsel het Nederlandse volk „verarmd is". Als een der remedies noemde spreker het scheppen van nieuwe kansen in Nieuw Guinea. „Terwijl Nederland zijn herstel moet zoeken in de intensieve agrarische industrie", aldus de lijstaanvoerder, „ligt er in Nieuw Guinea één en een kwart mil- lioen hectare landbouwgrond renteloos, wat aan oppervlakte gelijk is aan alle cultuur ondernemingen op Java." Bovendien zou er in de grond volgens de heer Feuilletau de Bruyn meer dan 300.000 ton olie zitten, ter wijl dit land ook rijkdommen aan nikkel en chroom herbergt. Vervolgens kreeg de heer J. Fabius het woord, die onmiddellijk zijn stokpaardje, de corruptie in het hedendaagse politieke leven, beklom. „Waarom wordt de een ge straft, terwijl voor de ander de zaak in de doofpot wordt gestopt", zo vroeg hij zich af, waarna hij de wens te kennen gaf terug te keren naar behoorlijke vormen van fatsoen. Vervolgens noemde spreker de overdracht van Indonesië een „misdaad". „Tienduizen den Javanen leiden armoe", zo vervolgde de heer Fabius, „maar Soekarno verkoopt de gehele rijstoogst aan de Chinezen". „Het huidige politieke beleid heeft de jeugd de hoop op haar toekomst ontno men", zo beëindigde hij zijn rede, nadat hij het beginsel van het Jong Conservatieve Verbond uiteengezet had. Militaire onderscheidingen voor Beverwijkers Op ..Scheybeeck" heeft de loco-burgemees ter gisteravond namens de Minister van Oorlog, het ereteken voor Orde en Vrede met het bijbehorend diploma uitgereikt aan W. J. Duinmeijer, C. H. Eijking, J. Koedijk, G. Landaal, G. Lubach, H. Merbis, P. J. v. d. Meii, G. Oostveen, F. W. Otte, G. T. Rutten, G. Schelvis, A. H. A. Scholte. W. Schoonen- wolf, A. A. Smorenberg, H. E. van Someren, B. Uiterwijk, J. J. M. Verlinden, C. van Weelderen, J. v. d. Wel. Zaterdagavond wordt op het CSV-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tussen KNV B-elftallen uit Noordholland en Haarlem, samengesteld uit derde en vierde klasse spelers. De opstellingen zijn: Noordhollands elftal: doel: v. d. Kooi (Hollandia); achter: Breeuwer (WFC) en Bees (Always For ward); midden: Koomen (WFC), Bontes (ASC) en Swinkels (Hollandia); voor: C. Kat (QSC), A. v. d. Valk (Vitesse '22), Bugter (HSV), Poel (Zaandijk) en Koning (KW). De opstelling van het Haarlems elftal is als volgt: doel: Willems (HBC)achter Le- jeune (De Kennemers) en Tiggelhoven (Halfweg); midden: v. d. Plas (De Kenne mers), Tol (HBC) en Smit (TIJBB); voor: Voormeer (ADO), v. d. Vlugt (TIJBB), Draijer (Ripperda), de Jongh (Hillegom) en Van Lent (Beverwijk). De wedstrijd vangt om half zeven aan. De elf van CSV Daar het wedstrijdreglement van de Zon dag gespeelde bekerwedstrijd HSVCSV niet juist is toegepast, dient deze wedstrijd overgespeeld te worden. Dit zal Zondag middag gebeuren op het CSV-terrein aan de Zeeweg. De Castricummers verschijnen in de volgende opstelling: doel: G. de Heer; achter: J. de Beurs en C. Boot; midden: C. Blei, H. Jacobs en H. Hartog; voor: H. Stolk, B. Ieke, A. Docter, H. Veldhuizen en E. Riethorst. Predikbeurten Ned. Herv. Gem. 10 uur: ds. L. Canne- gieter. Herv. Evang. Ver. 10 uur: ds. J. Broers, van Amsterdam. Ger. Kerk. 10 en 17 uur: ds. C. J. Sikkel, van Amsterdam (Zuid). Volendammers komen in Castricum „gymmen" Zondag vindt op het Vitesse-sportcom- plex de gymnastiekontmoeting Vitesse St. Mauritius (Volendam) plaats. Om 13,15 uur gaan de gymnasten zich verzamelen in de gymzaal van de R.K. Jongensschool aan de Dorpsstraat, waarna wordt afgemar cheerd naar het sportterrein. Hier aangeko men zal burgemeester C. F. Smeets de ope ning verrichten. De athletiekafdeling van Vitesse ont vangt St. George uit Spierdijk. Het pro gramma van beide ontmoetingen omvat twintig nummers. Vrijdagmiddag zijn in het Kennemer Theater de diploma's der gehouden ver keersexamens voor de kinderen van de Beverwijkse scholen uitgereikt. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder W. J. Vessies, die mededeelde dat dit jaar 570 kinderen, verdeeld over 13 scholen, aan het schriftelijk verkeers- examen hebben deelgenomen; 55 werden hiervan afgewezen, zodat 515 candidaten aan het praktische examen deelnamen. Nadat de „strafpunten" van schriftelijk en praktisch-examen bij elkaar waren ge teld, werden er 99 voor het laatste examen afgewezen, zodat aan 405 scholieren het diploma kon worden uitgereikt. Corrie Limmen, Eva Betjes en Hans van Hedel slaagden „cum laude", en 10 leer lingen behaalden met totaal een halve fout het diploma. Deze 13 kinderen kregen het jeugdinsigne van het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. Van de R.K. Heilige Hartschool, afdeling meisjes, slaagden 65 leerlingen; van de Bethelschool 26; van de R.K. Uloschool 37; van de R.K. leerschool voor jongens 40; van ZATERDAG 7 JUNI KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „On moonlight bay". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Van een bruiloft komt een bruiloft". W.B. THEATER 8 uur: „Kunst na Ar beid", toneel: „De woekeraarster". CENTRUM Fancy-fair speeltuinvereni ging „Munnikenweide". ZONDAG 8 JUNI KENNEMER THEATER 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „On Moonlight bay". LUXOR THEATER 2.15 uur: „Noodlot tige vriendschap"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Van een bruiloft komt een bruiloft". W.B. THEATER 2.15 uur: „Ik vecht niet voor geld"; 8 uur: „Schat-eiland". CENTRUM Fancy-fair speeltuinvereni ging „Munnikenweide". DEM-TERREIN 2 uur: Nationale Jubi leum Athletiekwedstrijden. Het feest duurde tot diep in de nacht. Maar toen werden de piloten toch wel wat slaperig, dus gaf Oetoemoe het sein, dat het feest geëindigd was. Het werd rustig in het dorp. De Zwartjes gingen voldaan naar hun huisjes en de piloten vonden een plaats in het paleis, waar ze op zachte matten heerlijk in slaap vielen. De lichtjes gingen overal uit, het vuur was uitgebrand; alleen de heldere maan scheen boven het slapende eiland De volgende dag vertrokken de vliegtuigen weer. Oetoemoe gaf de piloten een brief mee voor oom Tripje, waarin hij geschreven had, hoe dankbaar de Zwartjes waren voor de hulp, die men hun had gebracht. Toen namen de piloten afscheid van de Zwartjes en Oetoemoe. Ze maakten de vlieg tuigen klaar voor de lange tocht en keken alles na, of de motoren in orde waren. Daarna begonnen de motoren weer te ronken, en onder het gejuich van de Zwartjes stegen de drie machines op. Ze cirkelden enkele malen rond over het eiland, dat de piloten nog even onder zich zagen, met z'n palmen en bergen. En toen zetten ze koers naar Speelgoedstad. de R.K. Heilige Hartschool, afdeling jon gens, 39; van de Noorderschool 32; van de Zeewijkschool 23; van de St. Agathaschool 44; van de Vondelschool 13; van de Chris telijk nationale school 22; van de R.K. V.G.L.O. school voor jongens 16; van de Ireneschool 22 en van de R.K. Parochiale Jongensschool slaagden 27 leerlingen voor het examen. Van twee scholen werd geen enkele leerling afgewezen. Tienduizend manden aardbeien passeer den Vrijdag de Beverwijkse veilingen; dat was bijna eens zoveel als de vorige dag, toen de eerste speciale veiling gehouden werd. De prijzen waren weer heel goed en kwamen af cn toe hoger dan de eerste dag. Er werd nu voor de Moulin Rouge van 280470 ct. per slof betaald; de doosjes van één pond van dezelfde soort noteerden van 5695 cent per stuk. De Madame Lefèbre was iets goedkoper en bracht het van 230—370 ct. pér slof. Hier noteerde de pondsdoosjes 4874 ct. per stuk. Castricum Ook in "Castricum viel Vrijdag een grote aardbeienaanvoer te noteren. Per mand brachten zij hier 2,804.50 op, doosjes van 1 pond 60 a 79 cent, en doosjes van een half pond 35 a 52 cent. Mist U Uw nylons, mevrouw? Inlichtingen omtrent de volgende gevon den voorwerpen zijn aan het politiebureau aan de Breestraat te verkrijgen: Gabardine regenjas, Delftsblauwe broche, 2 hangsloten, bruine alpinomuts, 2 lakens en 2 slopen in pakje, rode damesportemon- naie met inhoud, zwart kanten dameshand schoen, gele gummijas, portefeuille met inhoud, muntbiljet, R.K. kerkboekje, bruin lederen actetas met inhoud, liniaal, een paar nylonkousen, kralen ketting, driewie- lig kinderfietsje, spaarpot met inhoud, rood kindertasje met inhoud, vulpen, glacé herenhandschoen, bril in étui, bruin kin derschoentje met spekzooltje, grijze heren hoed, bruin beige kinder jasje, sportkous, badhanddoek en gebi'eid zwembroekje.por- temonnaie met inhoud, bril met hoornen montuur, linker gymschoen, kinderschou dertas, autoped op luchtbanden, brilmon- tuui', kinderjurkje en paars broekje, hoofd doek, muntbiljet. Verblinde wielrijder reed tegen spoorboom Omstreeks half elf reed de heer A. v. d. V. uit Velsen Noord gisteravond over de Grote Hout- of Koningsweg, komende van de Hoogovens. De bestuurder van een tege moetkomende auto demde niet, zodat v. d. V. verblind werd, de dalende afsluitboom van de overweg niet tijdig zag en er tegen aan botste. Met een diepe vleeswond boven het linkeroog is hij via de verbandkamer van de Hoogovens naar het Rode Kruis- ziekenhuis gebracht. Dezelfde avond zijn twee Amsterdamse wielrenners tegen een op de Wijkerstraat- weg kerende pei-sonenauto gereden. De een liep ontvellingen en een bloedneus op, de ander klaagde over pijn in de rechter schouder. Brandje aan de spoorlijn Gistermiddag is door onbekende oorzaak brand uitgebx-oken in het kreupelhout langs de spooi-lijn onder Driehuis. De terrein knecht van V.S.V., die met de motorspuit het voetbalterrein besproeide, heeft het vuur en passant geblust. Hij kon niet ver hinderen, dat er toch nog 200 vierkante meter verloren ging. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter H. Wieringa, Schelgeeststraat 31. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. Meihuizen, Bakkummerstraat 48, tele foon 530. Agenda voor Castricum Corso Theater. Zaterdag 19,15 en 21,30 uur; Zondag 15, 19,15 en 21,30 uur, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag iedere avond 20 uur: „Morgen is te laat". In R e x komt van Vrijdag tot en met Maandag „Dédée, de havenmeid" op het doek. Een jonge vrouw, afgegleden van de normale maatschappelijke ladder, daartoe gedreven door haar „vriend", een naargees tige souteneur. Zonder scrupules wordt de camera gericht op het leven in een beden kelijk havencafé, waar mannen en vrou wen „opereren" om de zeelieden, die aan de wal komen, van hun gage af te helpen. Af en toe ontvlucht Dédée deze atmosfeer en dan dwaalt ze langs de Antwerpse ha vens, waar zij tenslotte de man ontmoet, die haar uit deze hel zal wegvoeren. Dan voltrekt zich het drama: de „vriend" krijgt zijn congé en laat zich door haatgevoelens meeslepen. Dit rauwe „levensavontuur" is door de makers van de film overal sober en hier en daar meesterlijk weergegeven. Men moet alle waardering hebben voor de wijze, waarop de Fransen er in slagen de sfeer te raken, maar anderzijds is het on derwerp zo zwaar, dat deze film niet voor ieder geschikt kan worden geacht. Simone Signoret was wel bijzonder geschikt om in dit bittere levensdrama de hoofdrol te spe len. Zij doet dit waarlijk knap, daarbij door vele goede artisten ter zijde gestaan. Woensdag en Donderdag draait in dit zelfde theater „Een vrouw zonder moraal", een verhaal dat zich afspeelt rond de dood van de Italiaanse bankier Ralph Clementi, die misleid door de duisternis een ontijdig einde vindt. Men vermoedt echter dat op zet in het spel is en na veel geïntrigeer komt eindelijk de ware wat vreemde toe dracht aan het licht: zijn vrouw verwissel de de richtingborden op de wegen. Haar rest, opgejaagd door justitie en politie, vol gens de film, slechts één weg, de weg die haar echtgenoot ging. Ook al een fel-dramatisch gegeven, ge lardeerd met Zuidelijk temperament, ge speeld door Janis Paige, Binnie Barnes en Eduardo Cianelli. „Mensen die men schuwt" (van Vrijdag tot en met Maandag in Thalia) Deze Deense film behandelt een ernstig probleem, dat zich niet alleen in Denemar ken, maar ook in andere landen, waar onder Nederland, voordoet. Zij is tevens een ernstige aanklacht tegen het vooroor deel, de domheid en het wanbegrip van helaas zeer velen, die een ongerechtvaar digde reserve betrachten ten opzichte van degenen die aan t.b.c. hebben geleden. „In het sanatorium ging het ons best; onze moeilijkheden begonnen pas nadat wij door de medici geheel hersteld waren ver klaard", zegt een der spelers in deze film. En de hoofdpersoon, een jonge vrouw, ondervindt wat het betekent, te behoren tot de mensen die men schuwt. Haar thuis komst uit het sanatorium, waarop zij zich zo verheugd heeft, wordt een bittere des illusie: haar man houdt zich, onder in vloed van een domme schoonmoeder, op een afstand. Haar vroegere werkgever wil haar niet terugnemen; uit een andere be trekking wordt zij terstond ontslagen als de patroon ontdekt dat zij in een sana torium verpleegd is geweest. „Ik heb een attest dat ik volkomen gezond ben; hebben de andere leden van uw personeel dat ook?", vraagt zij. De betekenis van deze vraag wordt geaccentueerd als aan het slot van de film blijkt dat een chef van haar vroegere kantoor haar heeft besmet. „Mensen die men schuwt" is een film die eigenlijk iedereen moet gaan zien, op dat de misvattingen, welke zij signaleert, verdwijnen. Men late zich door het onder werp niet afschrikken; het wordt op een subtiele manier behandeld die de makers van deze film tot eer strekt. S. K. Zondagmiddag zijn de belevenissen van Stan Laurel en Oliver Hardy te volgen in Thalia. „De wx-aak is zoet" is de verheven titel van de klucht, waarin beide komieken op treden als beschermers van de weduwe Peep, die door de oude vrekkige Barnaby, wie zij hypotheek schuldig is, uit haar huisje dreigt te worden gezet. Deze beide oud-gedienden van de humor zijn nog steeds in staat het publiek te boeien. VANGSTBERICHTEN VAN HEDEN NACHT Nacht van 67 Juni KW 3 5 k.: KW 6 2 k.; KW 14 6 k.; KW 23 34 k.; KW 25 12 k.; KW n3 15 k.; KW 138 7 k.; KW 147 19 k.; KW 54 5 k.; KW 140 14 k.; KW 144 10 k.; KW 86 14 k.; KW 83 14 k.: KW 18 10 k.; KW 29 3 k.; KW 49 20 k.; KW 78 24 k.: KW 42 2 k.: KW 43 12 k.: KW 44 8 k.: KW 15 5 k.; KW 85 9 k.: KW 176 4 k.; KW 110 1 k.: KW 45 2 k.; KW 65 2 k.: KW 22 2 k.: KW 124 4 k.: KW 129 8 k.; KW 163 1 k.; KW 163 4 k.; IJM 74 5 k.; IJM 75 30 k.; SCH 51 11 k.; SCH 107 3 k.; SCH 353 5 k. Gemiddelde vangst Vlaardingen: 6 kantjes. Scheveningen: 5 kantjes. Katwijk: 9 kantjes. Marktberichten. Prijzen: gr. tong 2.32 1.96; grm. tong 1.461.30; kim. tong 1.51 —1.28; kl. tong I 1.60—1.33; kl. tong II 1.321.16; tarbot I 1.901.66 per kg. Tarbot IV 41; grm. schol 4948; kim. schol 61—52; kl. schol I 42—35; kl. schol II 30.508; schar 2210; bot 138; makreel 2417; grm. schelvis 45; kim. schelvis 48 40; kl. schelvis I 4528: kl. schelvis II 39 32; wijting 3416; gr. gul 47; mid. gul 39 32; kl. gul 30—27; poontjes 16—14 kl. rode poon II 2017 per 50 kg. Gr. Kabeljauw 192126 per 125 kg. Aanvoer: 120 kisten tong en tarbot; 590 k. schol; 95 k. schar; 40 k. bot; 420 k. ma kreel; 45 k. schelvis; 60 k. wijting; 60 k. kabeliauw en gul; 20 k. poon; 20 k. diver sen. Totaal 1470 kisten. VISSERIJBERICHT URK Vrijdag werd door 114 vaartuigen aange- vr.~-d: 9638 pond kuilpaling, prijs f 1,14 1 30 per pond; 1574 pond lijnaal, prijs f 1,30 1.40 per pond en 505 bak nest, prijs f2,65 per bak van 37% kg. Tong eindelijk duurder. Het aantal Vrijdagse kotters was gisteren abnormaal klein als gevolg van de vex-late uitvaart door de 2e Pinksterdag; de meeste schepen bleven op zee tot Zaterdag.. Dit was dan ook de oorzaak dat de aanvoer van tong beneden de verwachting bleef, wat een aanzienlijke stijging in de noteringen ten gevolge had. De laptong, die tot voor kort f 2 per kg noteerde, liep in de laatste afslag op tot f 2.26 per kg en de middelsoorten promoveerden van f 1.30 naar f 1.60 per kg. Ook grove slips, die haast een standaard prijs had verworven met hun f 1 per kg, stegen aanmerkelijk en konden bij de laat ste markt f 1.40 per kg uit het vuur slepen. De schol daarentegen werd twijfelachtig. Wegens de grote te verwachten aanvoer voor Zaterdag en Maandag kocht de han del slechts het strikt nodige en ze was uiterst voorzichtig met bieden. De snurre- vaadsoorten, die weer het beste van de kwaliteit kregen, bleven goed genoteerd: f 25 tot f 30 voor de tweeën/maar de kust- soorten daalden tot f 15 en zouden bij iets ruimere aanvoer zeker nog meer gezakt zijn. De makreel varieerde van f 25 tot f 22. Dit was practisch dus ook de enige rond- vis, die royaal vertegenwoordigd was. Het aanbod in wijting en schelvis was zo gering, dat hiervoor geen steekhoudende prijzen konden worden vastgesteld. De hier en daar te koop aangeboden restanten gul en braat werden echter in de meeste gevallen tegen verhoogde prijzen gekocht. De braatschel- vis bracht ongeveer f 38 tot f 40 per 50 kg op. Treffertje. De „Tubantia", die in een korte tiendaagse reis 500 kisten wist te vangen, had het niet slecht uitgezocht door Vrijdag x-eeds te maxtkten. Hierdoor was de kwaliteit der makreel prima en werden er redelijke prijzen betaald. Als resultaat kon een eindbedrag van f 15.300 worden gemaakt. Van de rest werd de KW 46 de favoriet, die echter met zijn lage besom ming van f 700 nog ver boven de andere uitstak daar deze niet hoger kwamen dan tot f 450 tot f 250 per schip. Norma verrast. Volkomen onverwacht kwam Vrijdagmorgen de Noi-ma Maria bin nen als eerste (en enige) gegadigde der trawlervloot voor de Zaterdagmarkt. De aanvoer viel niet tegen: 1000 kisten waar- van 250 kisten zwarte koolvis, 100 schel vis en piepers, 415 makreel, 50 dichte wij ting, 150 gestripte wijting, 15 heek, 70 di versen en 130 kleine kistjes haring. Van de Noordloggers kwamen binnen de SCH 9 met 400 kisten makreel en de KW 122 met totaal 200 manden. Maandag al twee. Voor Maandag wa ren Vrijdagmiddag bekend de „Duyvis", die nog geen vangst doorgaf en de „Medan", die Vrijdagmorgen al een vangst meldde van 200 kisten makreel, 350 zwarte kool- vis, 200 dichte wijting en 200 diversen. Op sleep. Volgens berichten van Vrij dagmiddag zou de KW 122, die thuisvaren- de was voor de Zaterdagmai'kt de SCH 402 op sleeptouw hebben genomen wegens een defect aan de motor. Haringaanvoer. Van de haringvloot kwam Vrijdag binnen de KW 67 met een totale aanvoer van 210 kantjes haring waarvan 31 kantjes eigen vangst, 42 k. van de KW 83, 21 k. van de KW 18, 36 k. van de KW 144, 2 k. van de KW 29, 39 k. van de KW 32 en 29 k. van de KW 49. In de periode van 1 tot en met 6 Juni werden te IJmuiden totaal 2969 kantjes haring aangevoerd. In en uit. Vrijdag kwamen binnen (tot 16 uur): de IJM 37. 262, 6; KW 46, 67; UK 46, 161, 4, 60, 7, 59, 2. 53, 119: HD 14, 67; TEX 37, 32 en de KW 175. Naar eigen haven vex-trokken de UK 59, 46, 70, 7. 60, 2. 53. Naar zee: de IJM 239, 206. 318, 226, 213, 61; UK 18, 90, 161, 119, 85, 86, 34, 4; HD 14. 135; TEX 32, 37; BR 48; CZ 3; EH 20; KW 46; SCH 86. Sterker hart. De grote logger KW 175, die gedurende twee jaar na de verlenging zich nog moest behelpen met de oude en zwakke 100 pk motor, is Vrijdagmiddag binnengekomen met een nieuwe 300 pk. Vx-ijdagmiddag is er „buiten" proefgedraaid en alles verliep naar wens. Vandaag zou het schip zich bij de haringvloot gaan voegen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: C. A. Korf—Schellinger, 2 z., Cederstraat 36. IJmuiden-O.: H. A. van Deu- dekom—Zwart, d., Rijnstraat 17. IJmuiden; M. StrijkerTellier, d.. J. v. Heemskerk straat 41, IJmuiden: J. G. Maasland—Bakker, z.. Rijnstraat 39, IJmuiden; A. E. van den Haakvan Egmond, d., Duinvlietstraat 102, Velsen-N.; C. A. van der ZwanCossee, d., van Poptaplantsoen 22 rd., IJmuiden; M. H. Wiedemande Vries Robbé, d.. P. C. Hooft- laan 38. Driehuis; H. Andreavan Leeuwen, d., Centrumstraat 8, Velsen-N. OVERLEDEN: J. Bakker, 73 j., echtgenote van J. van Slooten, J. v. Heemskerkstraat 12 rd. IJmuiden. ONDERTROUWD: J. Vis. Tuindersstraat 53. IJmuiden-O. en T. van Dorp, Tuniders- straat 53, IJmuiden-O., toek. adres: Tuinders straat 53. IJmuiden-O.; W. C. Bouman. Co- lenzostraat 48. Haarlem en M. H. Eichhorn, Hoofdstraat 60, Santpoort, toek. adres: Am sterdamsestraat 9, Haarlem; L. P. M. Cottaar, Zeeweg 216, IJmuiden-O. en J. W. de Jong, Bestevaerstraat 21, IJmuiden-O.; J. van der Weerd, Spilbergenstraat 18, IJmuiden en M. C. Stals, Gi ertsenstraat 6, IJmuiden-O.; A. J. Schoorl, Alb. Thijmlaan 39, Bloemendaal en B. A. van den Bosch. Burg. Rambonnetlaan 15, IJmuiden; F. J. G. Jöbsis, Sijzenbaan- plein 8a, Deventer en C. Kampman, Brede- roodseweg 18. Santpoort; C. P. van der Steen, Velserduinweg 181. IJmuiden-O. en C. Struijs, Olga van Götschlaan 5, Santpoort; J. H. Sargentini, Platanenlaan 89, Bloemen daal en N. Vis, Kanaalstraat 204, IJmuiden, toek, adres: Platanenlaan 89, Bloemendaal; R. Albers. Scheldestraat 3, Haarlem en T. Venema. Eikenstraat 29, IJmuiden-O., toek. adres: Scheldestraat 3, Haarlem; H. M. de Zwart, Admiraal de Ruijterweg 197 III, Am sterdam en J. I,. Verhage, v. Diepenstraat 38, Velsen-N.; J. Buisman, Velserduinweg 143, ÏJmuiden-O. en G. F. van Telgen, Tromp straat 2—4, IJmuiden-O.: W. Bravenboer, Huijgensstraat 9, IJmuiden en C. R. T. Crocké, Huijgensstraat 9. IJmuiden; H. J. Snoeks. de Ru ij terstraat 22, IJmuiden-O. en C. Zeulevoet, Badelochstraat 56, Haarlem. GEHUWD: P. C. Groen en W. Groen, Trompstraat 182, IJmuiden-O.; F. A. J. Beu- mer en P. C. J. Th. Janssen, Schreveliusstr. 10 zw.; H. J. J. M. Janssen en A. C. Duin, Zeeweg, 133, IJmuiden-O.: C. M. Muntz en M. ten Have, Bellstraat 9 b, Schiedam; G. Dekker—J. M. Koene, Meervlietstraat 8, Velsen; J. Bes en A. Verveer. ADVERTENTIE Bestelt Uw Bruidsbouquette^ bij BUISMAN'S Bloemenmagazijn Velserduinweg 143, tel. 5740, IJmuit.'

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7