De „Groene grens" in Duitsland is bruin geworden Vuurzee van 2000 vierkante meter in oude stadswijk Truman spoort Amerikanen aan tot blijvende waakzaamheid Weerbericht Tractoren van coöperaties trokken streep des doods Pleidooi voor herstel der christelijke coalitie vindt nog geen weerklank Kijkje naar het Oosten Schade van ruim een ton aan fabrieken; woningen gespaard Morele gebondenheid van parlementaire meerderheid aan regeringsprogramma Resoluties van het Benelux-congres Het woord is aan „Kremlin neemt geen vacantieomdat wij verkiezingen gaan houden" Koningin van Jordanië verdwenen Grote brand in Schiedam Conferentie met Duitsland over grensgebieden? Professor Romme: Eisenhowers program Taft heeft ruime voorsprong Twee Nederlandse vissersschepen opgebracht t66e JAARGANG No 280 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 9 JUNI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dacfblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 133 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HELMSTEDT (Van de ANP-correspondent). Sedert twee weken is het Ijzeren Gordijn nu ook in Duitsland dicht getrokken. Tractoren hebben de grenslijn over een breedte van tien meter omgewoeld om de bevolking van de „Duitse democratische republiek" het verdere contact met de Westelijke Duitsers te ontzeggen. Het leven van een bezige in dustriestreek en van vele vreedzame boerendorpen heeft ingrijpende wijzigingen ondergaan. Het is nog bezig zich aan te passen aan het feit, dat plotseling een grendel voor de Westelijke wereld geschoven is. Grote beroering heerst er desondanks niet meer onder de grensbevolking. De spanningen, die door de Russische grensmaatregelen gewekt werden, worden sterker gevoeld door de bezoekers dan door de inwoners zelf. Zij hebben zich, na zeven jaren Russische grensposten te hebben gezien, aan veel gewend. Zij hebben zich niet meer dan een paar dagen druk ge maakt over de nieuwe situatie. Een Britse grensbeambte zei ons„Er was in de dagen van de Nederlandse grenscorrecties meer opwinding onder de Duitse grensbevolking dan thans". Een tocht langs de zönegrens geeft een goed beeld van de wijze, waarop de „Duitse democratische republiek" zichzelf isoleert, en van de uitwerking, die haar drastische grensmarkering voor vele duizenden ge zinnen heeft. Hier en daar verhuurt de in heemse bevolking der grensstreek reeds verrekijkers om de blik in het Oost-Duitse rijk te vergemakkelijken. Het befaamde gordijn was tot dusverre in Duitsland nog verre van dicht. Men sprak hier veeleer van „de groene grens". Talrijke dorpen en een sedert eeuwen samen gegroeide ge meenschap werden erdoor doormidden ge sneden. Tot dusverre waren de gevolgen daarvan verzacht doordat het kleine grens verkeer in stand kon worden gehouden. Westelijke boeren konden nog hun akkers over de grens bebouwen en arbeiders kon den nog ongehinderd naar hun fabrieken, gaan. Aan dit alles heeft nu de nieuwe politieverordening van het Oost-Duitse ministerie voor staatsveiligheid een abrupt einde gemaakt. Van Beieren tot aan de Oostzee ziet men nu overal een soortgelijk beeld: groen is de grens niet meer, zij is bruin geworden. De tractoren van de sta tions der „organisatie voor wederzijdse boerenhulp" hebben door de korenakkers een brede voor getrokken. „De streep des doods" zo heeft de volksmond haar onniid- dellijk gedoopt. In de buurt van Schönin- gen, een industriestadje in het bruinkolen- gebied ten Noorden van de Ilarz, hadden wij gelegenheid te zien. dat deze naam geen overdrijving inhoudt. We stonden daar voor de slagboom van het laatste Westelijke dorp. Scholen Honderd meter verder stonden vier man nen van de volkspolitie op wacht, het ge weer op de rug en luchthartig flirtend met een paar meisjes. Tot plotseling drie boeren op de kam vair een heuvel verschenen en zich tot bij de „doodsstreep" begaven. Ter stond klonk een schot. De handen gingen omhoog en de „Vopo's" op onderzoek. Zij leidden het drietal, het geweer in de rug naar een fabrieksgebouw. „Vorige week hebben ze nog een vrouw aangeschoten. Ze liep met een kind aan de arm", zeiden ons de Westelijke grensbeambten. Waarschu wingsschoten klinken er vaak langs de grens. „Maar", aldus een Britse grensbe ambte, „daar blijft het nu wel bij. Sedert een paar dagen houdt de Vopo zich stipt aan haar bevel om eerst waarschuwings schoten te lossen. Zij vermijdt ook zorgvul dig grensincidenten". Talloos zijn de tafereeltjes van gestoord familieverkeer, die men langs de grens aantreft. Wanneer de Vopo's uit de buurt zijn, voeren verwanten of bekenden ge sprekken op lange afstand over de grens- streep. Wij hebben aan het grensriviertje de Werra zulke gesprekken-over-het- water opgevangen. De boeren aan de over kant rapporteerden over de welstand van familie en bekenden. Zij gaven ook uiting aan hun grootste zorg: dat zij binnen af zienbare tijd uit het grensland zullen worden uitgewezen. De grootste vrees is, dat de gehele spergordel van vijf kilometer langs de grens op den duur zal worden ontruimd. Reeds zijn de burgemeesters in deze zóne afgezet en vervangen door partij functionarissen. Die zijn evenals de nieuwe volkspolitie vreemden in de streek en gaan De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink met zijn echt genote (rechts op de -foto) en hun drie maanden oud zoontje Michael hij hun aan komst in de Canadese hoofdstad Ottawa. De minister had tevoren op uitnodiging van dc Canadese regering de officiële opening verricht van dc „Canadian International Trade Fair" te Toronto. Links de Neder landse ambassadeur in Canada, de heer A. H. J. Lovink en mevrouw Lovink. drastisch te werk. Wie zich verzet zal on herroepelijk de weg volgen van de velen die reeds uit de grensdorpen zijn wegge- transporteerd. Rustig Intussen melden de West-Berlijnse poli tie en Westelijke geallieerde functionaris sen, dat de toestand in Berlijn rustig is. Russische militairen en leden der Oost- Duitse volkspolitie hebben zich uit alle omstreden enclaves nabij de West-Berlijnse grens teruggetrokken. De West-Berlijners uit deze vier enclaves konden zonder moei lijkheden naar West-Berlijn gaan. Westelijke geallieerde functionarissen hebben laten doorschemeren dat deze week belangrijke besprekingen zullen worden gehouden tussen Westelijke en Sovjet autoriteiten om de onlangs gerezen ge schillen uit de weg te ruimen. Naar de West-Duitse grenspolitie mee deelt neemt de stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland toe. Meer dan 800 Oost- Duitsers, voor het merendeel boeren, kwa men Zaterdagmorgen uit Thüringen in Hessen aan. Ongeveer 1200 personen zijn reeds eerder in de week de grens overge stoken, velen via de rivier de Werra. mmm Talrijke leden van de Haagse Comedie hebben Zaterdag meegewerkt aan de col lecte tenbate van het Rode Kruis. Als leden van de Pickwick-club trokken zij per inailcoach door de Residentie. Op de foto ziet men dr. A. Plesman als slachtoffer van de actrices Myra Ward en Fie Car eisen, met Paul Steenbergen (geheel links) als toeschouwer. Koningin Zain van Jordanië heeft zonder bericht achter te laten met haar oudste zoon, prins Hoessein, haar hotel te Lau sanne verlaten. Toen Koning Talal Zater dagmorgen uit Parijs aldaar aankwam, vernam hij, dat de Koningin Vrijdagavond verdwenen was. Haar zoon was diezelfde avond juist aangekomen. Na vergeefse na- vragingen te Lausanne reed de Koning Za terdagmiddag naar Genève terug en vroeg aan alle grensposten, of men de Koningin ook had gezien, doch zonder resultaat. Heden werd uit Genève gemeld, dat de Koningin zich mogelijk in Rome of Flo rence bevindt. Omtrent het zoeken van de Koning naar zijn echtgenote wordt strikte geheimhou ding betracht. Met meer dan 35 stralen heeft de Schie- damse brandweer Zaterdagmiddag tussen tien voor half zes en kwart over zeven strijd gevoerd tegen de grootste brand die sinds jaren in Schiedam heeft gewoed. De brand ontstond in een van de oudste delen van de stad. Temidden van de dicht ineengevoegde industrie-terreinen, onder meer van liet bedrijf der Erven Bols, oud ijzer-opslag plaatsen, timmerwinkels en de azijnfa- briek „Azinol", liggen daar de vemen van- de gebroeders Ossedrijver Fzn., handelaars in door zeewater aangetaste scheepsvoor- raden van de meest uiteenlopende soort, zoals copra, abrikozenpitten, rubber, pin- daveegsel enzovoort. Al deze artikelen zijn onderhevig aan broeiing. Vermoedelijk tengevolge hiervan is in deze voorraden de brand ontstaan, die door omwonenden werd opgemerkt toen dikke rookwolken opstegen. Agenten van de verkeersbrigade, die vele honderden meters van de plaats van de brand aan het werk waren, zagen steekvlammen oplaaien. De haastig gealar meerde brandweer trachtte aanvankelijk met vier stralen op de waterleiding de omliggende huizen nat te houden. Daar door won het vuur in de opslagruimte steeds meer terrein, zodat binnen tien minuten een oppervlakte van minstens 2000 vierkante meter één laaiende vuur zee was, maar de huizen bleven uiteinde lijk gespaard. Ook aan de loefzijde van de wind werden de huizen onmiddellijk door een watergordijn van de Schie af be schermd. Burgers hielpen bij tientallen met het aanbrengen der brandslangen, koppelden deze aan en hielpen bij de ont ruiming van de ongeveer 20 bedreigde wo ningen. Alles verliep zeer ordelijk. Dank zij deze algemene medewerking, waaraan ook padvinders en Rode Kruis-colonnes deelnamen, kon de brandweer zich geheel tot het bestrijden van de brand bepalen. Toen er voor de huizen geen gevaar meer was, werd het vuur langzaam teruggedre ven. Om kwart over zeven was wat eens een verzameling houten loodsen v/as ge weest weliswaar geheel in de as gelegd, maar elk gevaar voor woningen of andere panden was verdwenen. De brand had grote bezorgdheid ge wekt omdat een gebouwtje, dat op de stadskaart met rood is aangegeven, van wege de opslag van kollodium, het brand baarste materiaal dat er is, nog geen 15 meter van de brand verwijderd was, maar gelukkig wist men dit te behouden. Wel waren kantoor en de fabriek van synthe tische azijn zowel door het vuur als door het water ernstig beschadigd. De nablus sing nam nog geruime tijd in beslag. Ver zekering dekt de schade, die vermoedelijk meer dan honderdduizend gulden bedraagt. Toen de brandweer het vuur meester was heeft de politie vastgesteld, dat de brand in een opslagplaats van copra is ontstaan. Hoewel copra zelf niet aan broeiing of zelfontbranding onderhevig is, kunnen beide verschijnselen toch optreden als er plantenvezel in de buurt is. Aange zien de partijen verpakt waren in jute, moet zelfontbranding van deze stof de oorzaak zijn. Brand in villa te Bergen Zaterdagmiddag omstreeks half vier is brand uitgebroken is een met riet bedekte villa ..De Beuken-hoek" in Bergen (N.H.), bewoond door twee gezinnen. De baby spuit van de brandweer van Bergen kon weinig uitrichten. De later gekomen mo torspuiten van Bergen en Alkmaar, die aan brandweeroefeningen in Heerhugo- waard deelnamen, slaagden er in de brand tot het dak te beperken. De rieten kap ging geheel verloren. De inboedel kon worden gered. De oorzaak van de brand is niet met zekerheid bekend. Den Haas weet van niets HANNOVER (Reuter) Volgens be richten in de West-Duitse pers, welke nog niet konden worden bevestigd, zijn Ne derlandse en West-Duitse autoriteiten on officiële onderhandelingen begonnen over een uitwisseling van grensgebieden. Naar de „Frankfurter Rundschau" meldt zou Nederland het recht krijgen land aan te winnen in de Dollart en West-Duits- land de grensgebieden terugkrijgen,, die in 1949 bij Nederland zijn gevoegd. Deze grensgebieden omvatten onder meer het „Zelf kan t"-gebied vroeger behorend tot het district Aken waaronder een kolenvoorraad van meer dan 100 millioen ton ligt. De „Frankfurter Rundschau" baseert haar bericht QP verklaringen van rege ringsfunctionarissen van Neder-Saksen. Naar aanleiding van het Reuterbericht wordt van officiële Nederlandse zijde ontkend, dat er tussen Nederland en Duitsland onderhandelingen gaande zijn over de grenscorrecties, die in 1949 tot stand zijn gekomen. Er is geen sprake van dat er door Nederland enigerlei aanbod zou zijn gedaan om de gecorrigeerde ge bieden terug te geven en evenmin heeft men van Duitse zijde aangeboden om Ne derland de vrije hand te laten in de Dol lart. Uiteraard, zo werd verder meegedeeld, is er een geregelde diplomatieke gedach ten-wisseling over de nog tussen Nederland en de Bondsrepubliek hangende proble men. Dat daarbij ook grensproblemen aan dc orde komen spreekt vanzelf, vooral wanneer men bedenkt dat er met betrek king tot de Nederlands-Duitse grens nog ettelijke onopgeloste vraagstukken be staan. JAPANS—INDISCH VREDESVERDRAG. TOKIO (Reuter) Japan en India hebben heden een vredesverdrag getekend, waarbij zij zich verbinden tot „duurzame vrede en vriendschap". In het verdrag wordt het bestaan van de „behandeling van meest begunstigde natie" tussen beide landen en de beginselen van handel en zeevaart tussen India en Japan bevestigd. De leider van de KVP-fractie in dc Tweede Kamer, prof. mr, C. P. M. Romme, Iiceft Zondag in Leeuwarden op de Friese Katholiekendag een rede gehouden, waar in hij, sprekende over de katholieke poli tieke eenheidsmacht en eenheidsdemonstra tie, zei het te betreuren, dat ook bij de komende verkiezingen weer een hernieuw de poging tot afsplintcring is waar te nemen en wel naar de kant van de Partij van de Arbeid en naar de kant van Weiter. Over „de afbraak van Weiter" sprekende, zei prof. Romme, niet in het minst te willen raken aan de katholiciteit van de heer Welter, die thans zijn formatie heeft aan geduid als een tijdelijk verschijnsel, met de bedoeling de KVP te dwingen tot verande ring van haar politiek. „De helaas versomberde heer Weiter, aldus prof. Romme, heeft eens gezegd, dat zelfs ons nationaal voetbal-elftal alleen nog maar verliest. Wat te zeggen van een be kwaam lid van het nationale team, dat om dat hij zijn zin niet krijgt, alleen tegen de bal gaat schoppen?" De heer Weiter heeft slecht gespeculeerd, omdat de KVP-fractie zich nooit door hem in de gewenste richting zal laten dwingen, zei prof. Romme. Over de politieke samenwerking in de komende periode zeide prof. Romme: „Onder de politici van de practijk van vandaag concentreren zich, behalve in de kring van de Partij van de Arbeid, de ge dachten wel het meest op de zeer brede samenwerking en soms hoort men een enkele maal ook in katholieke kringen een stem, die pleit voor herstel van de Chris telijke coalitie. De weerklank hierop uit de politieke partijen der gedachte coalitiege noten had prof. Romme echter nog niet vernomen. „De beslissende beantwoording van de vraag der politieke samenwerking is straks bij de nieuwe katholieke Tweede Kamerfractie en, aldus de spreker, wat ons betreft, bij haar alleen". Prof. Romme maakte nog een enkele op merking over de omstandigheid, dat er, naar hij zeide, bij vriend en tegenstander een vrij algemeen verlangen is naar de ministeriële terugkeer van prof. Van den Brink. Morele gebondenheid Wat de manier, waarop tot regerings vorming kan worden gekomen, betreft, zei prof. Romme: „Er kan naar mijn mening slechts sprake zijn van één soort gebonden heid van een parlementaire meerderheid tegenover een kabinet en zijn programma en dat morele gebondenheid. Buiten de morele sfeer bestaat er zijns inziens nooit gebondenheid. Aanvaardt men morele ge bondenheid, dan is dat trouwens al meer dan ernstig genoeg. Prof. Romme meende, dat het wenselijk is bij de opzet van een ■kabinetsformatie naar de verkrijging van een nadrukkelijke morele gebondenheid te LUXEMBURG (AFP) Het econo misch Benelux-congres, dat te Luxem burg is gehouden, heeft Zaterdagmiddag zijn werkzaamheden geëindigd. Het heeft een aantal resoluties goedgekeurd, waar van de drie voornaamste hieronder vol gen. Wat de betrekkingen van de Benelux met de landen van de Europese Beta- lings Unie betreft heeft de Benelux groot belang bij het herstel van een mul tilateraal stelsel van internationale beta lingen. Voor een beperkt aantal landen van West-Europa en slechts voor een deel van de internationale betalingen van die landen heeft de EBU weer het multilate ralisme ingevoerd, maar de EBU kan om die reden niet als een definitieve oplos sing beschouwd worden. Gezien van het oogpunt van de Benelux uit, is voortzet ting van de EBU evenwel wenselijk. De tw.eede resolutie heeft betrekking op de monetaire toestand van de Benelux- landen. Het congres constateert, dat de elementen van de monetaire toestand van de Beneluxlanden veel sterker uiteen lo pen dart een jaar geleden en dat de mo netaire en credietpolitiek der Benelux landen in diezelfde tijd belangrijk nader tot elkander gekomen zijn en naar het schijnt thans door dezelfde principes worden geïnspireerd. In een derde resolutie, welke betrek king heeft op de verschillen tussen de nominale lonen in Nederland en in de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie, verzekert het congres, dat slechts de vol ledige verwezenlijking van de Economi sche Unie, welke algehele vrijheid van personenverkeer en sociale politiek in houdt, omstandigheden kan scheppen, waardoor het verschil tussen de lonen minder groot zou kunnen worden. Onze correspondent te Brussel tekent daarbij aan: Het economisch Benelux-congres heeft deze verdienste gehad, dat het de nadruk legde op het actuele loonprobleem. Met name kon geen overeenstemming worden bereikt over een gemeenschappelijke loonpolitiek der Benelux. Objectief beke ken is het inderdaad moeilijk de huidige Bcnelux-douane-unie om te vormen tot een volledige Economische Unie, wanneer België in Europa het land blijft met de hoogste lonen, terwijl Nederland bijkans de laagste lonen in Europa wenst te be houden om zijn export-positie niet in het gedrang te brengen. Het is een bewijs van de voorzichtigheid en rijpheid van oor deel van de Nederlandse vakbonden, dat zij bereid gevonden worden om in het al gemeen belang voorlopig van hogere lo nen af te zien, doch dit verhindert een oplossing in Benelux-verband. streven, die dan uiteraard over en weer geldt. Zij moet haar grondslag vinden in de overweging, dat zij belangrijk er toe kan bijdragen het land niet te storten in een avontuur van een samenwerking tussen regering en Kamer, waarbij met betrek king tot de uitvoering van een regerings programma een overeenstemming van doel einden niet zal zijn geconstateerd. Bij het kiezen van de vorm van het noodzakelijk overleg zal men vooral moeten letten op de eis van een in vol vertrouwen samenwer king tussen kabinet en Kamer, evenals op de eis van beider zelfstandigheid. Prof. Romme zei te menen, dat de vorm, v/elke de vorige keer bij het tot stand komen van het tweede kabinet Drees is gekozen, redelijk aan beide eisen heeft voldaan. Dat betekent niet, dat prof. Romme de figuur fraai vindt, dat de for mateur zelf buiten het kabinet blijft, hoe wel dat in bepaalde gevallen in 's lands belang kan zijn. Sprekende over algemene aangelegen heden noemde prof. Romme het een on weersprekelijk feit, dat de machtsgroei van het communisme en zijn inwerking op de geesten een enorme toeneming betekenen van de moeilijkheden en verantwoordelijk- B a r b e y d'A urevilly: Bij het geven van een naam aan een zoon moet men denken aan de vrouw, die hem eenmaal zal' moeten uitspreken. heden. Daarnaast staat de realiteit van socialisme en liberalisme, wier geestelijke ondergronden een zekere invloed ook op de katholieken pogen geldend te maken. De KVP heeft gekozen voor de federa- lisatie van Europa. De eenwording van Europa bevindt zich volgens prof. Romme intussen in een min of meer adembenemen de phase. Overwegingen aan de Europese eenheidsgedachte vrijwel vreemd hebben geleid tot het voortijdige plan van de Euro pese defensiegemeenschap. „Wij, aldus prof. Romme, steunen het plan, omdat het de enige politieke mogelijkheid geworden lijkt voor afdoende defensieve kracht van de vrije wereld tegenover de donkere drei ging uit het Oosten. Niettemin prees prof. Romme het plan, omdat het een zeer zware wissel trekt op Europa's rijpheid en op die van de grote volken in Europa. Over de opbouw van een militair defen sie zei prof. Romme: de ontzaglijke lasten, die wij daarvoor moeten opbrengen, moeten wij dragen zolang het een onuitwijkbare noodzakelijkheid is. Maar wij zijn tevens gedwongen begrip te hebben voor het feit, dat de dreiging van het communisme niet alleen werkt met militaire maar ook met economische middelen en dat men de hechtste en geweldigste militaire burcht ondermijnt, wanneer men door de kieren en spleten van een wankelende economie het communisme toch weer kansen geeft. SPRINGFIELD (United Press). Pre sident Truman deelde Zaterdag in een rede tijdens de jaarlijkse reünie van oud-strij ders van de 35e Amerikaanse divisie mede, dat de vrije wereld goede voortgang heeft gemaakt op de weg naar een krachtiger defensie,maar ondanks die vooruitgang van de afgelopen twee jaren „nog steeds in groot gevaar" is omdat het in andere delen van de wereld tot „een nieuw Korea" zou kunnen komen. Ook achtte hij herontbran ding van de strijd in Korea op grote schaal mogelijk. Truman zei: „Wij weten niet wat het Kremlin uitbroedt. De communisten berei den wellicht nog grotere aanvallen voor dan die welke wij tot dusverre doorstaan hebben." Hij vervolgde: „De communisten breiden thans hun strijdkrachten in Korea en an dere delen van Azië uit. In Europa bedrei gen de Russen Berlijn. Van Parijs tot Tokio veroorzaken de communistische partijen onlusten. Het Kremlin is niet voornemens vacantie te nemen omdat wij hier in af wachting zijn van de presidentsverkiezin gen. Verre van dat. Het Kremlin zal dit jaar uitbuiten om het Westen angst in te boezemen en te trachten het moreel van de vrije naties te ondermijnen ten einde ver deeldheid onder hen te veroorzaken." Truman zei dat hij deze waarschuwing noodzakelijk achtte omdat velen, vooral in het parlement, het bewapeningstempo wil len vertragen en op bewapening willen bezuinigen. „Tot dusverre zijn wij in staat geweest een wereldoorlog te voorkomen. Ten ge volge daarvan is een verslapping ingetre den. Het leven temidden van een wereld crisis in een periode van twee jaren begint velen van ons onverschillig tegenover ge vaar te maken. Sommigen verliezen de vei ligheid van de natie uit het oog en beden ken hoe prettig het zou zijn te bezuinigen en de belastingen te verlagen. Maar het is een harde waarheid, dat wij nog steeds in groot gevaar zijn." Truman liet ook optimistische geluiden horen. Hij zei dat in de afgelopen twee jaren in politiek en militair opzicht goede vorderingen waren gemaakt. Hij noemde de plannen van een Europees leger en de opneming van West-Duitsland in de ge meenschap van vrije West-Europese naties. Moderne luchtmacht In een duidelijke aanval op Taft, die streeft naar het presidentschap, zei Tru man: „Gij zult de afgelopen dagen veel NEW YORK (United Press) Generaal Eisenhower heeft een persconferentie ge houden, waarop hij de volgende punten van zijn programma onthulde: Als president zou hij bereid zijn Stalin te ontmoeten, als hij meende, dat dit de vrede en de veiligheid der wereld zou be vorderen. Op het eerste gezicht is hij er tegen Amerikaanse soldaten naar Indo-China te sturen, hoewel hij gelooft aan hulp aan de Fransen aldaar. Hij heeft nog niet voldoende tijd gehad om te beslissen, wie hij gaarne naast zich zou hebben als candidaat voor het vice- presidentschap. Hij vertelde, dat de kwestie van vrede en veiligheid de belangrijkste is in zijn pre sidentiële campagne, omdat zij de bepa lende factor in dc meeste andere regerings problemen kan zijn. Eisenhower maakte zijn opmerking be treffende een ontmoeting met Stalin, toen hem gevraagd werd of hij zulk een reis zou maken. Eisenhower antwoordde dat als hij tot president werd gekozen hij naar „welke plaats ter wereld ook" zou gaan om Stalin te ontmoeten, als hij meende dat dit de veiligheid en de vrede van de wereld zou bevorderen. onzin hebben gehoord, die inhield dat wij zouden kunnen bezuinigen op onze defen sie-uitgaven door een gigantische lucht macht in het leven te roepen. Een ieder die die gedachte oppert, vergeet dat een moderne luchtmacht buitengewoon kost baar is. Het land, dat zijn modellen te spoedig vastlegt, zal een land zijn met een ongangbare inférieure luchtmacht. Wij streven er niet naar de grootste lucht macht ter wereld op te bouwen. Wij stre ven er naar de beste te verkrijgen, daarbij steunend op de capaciteit van onze in dustrie waar het geldt zo nodig snel de productie uit breiden en in overeenstem ming te houden met de eisen van het ogenblik". WASHINGTON (United Press). Volgens de jongste te lingen van United Press heeft Robert Talft in de strijd om de gedelegeerden naar het republikeinse partijcongres, dat de partijcandidaat voor het presidentschap zal aanwijzen, een ruime voorsprong op Eisenhower. Het resultaat van die telling was: Tal'f 468, Eisenhower 398. Taft beweerde echter gisteren dat hij kan rekenen op de steun van bijna 600 gedelegeerden. Hij heeft er 604, de helft plus een van het totale aantal, nodig om de overwinning te behalen. Zowel Eisen hower als Taft zullen de komende week al hun aandacht concentreren op de 133 gedelegeerden die nog niet in het open baar hebben verklaard naar wie hun voor- k;M.T uitgiiat. Zij hebben deze week de handen vrij want voorverkiezingen zijn er dan niet. De democratische gegadigden naar de presidentschapscandidatuur van hun partij zullen ook hun beste beentjes voorzetten. Geen van hen is echter zover, dat zij er op kunnen hopen reeds voor de aanvang van het landelijk congres van de demo cratische partij zeker te zijn van een meerderheid. Kef au ver, die een grote voorsprong heeft op zijn concurrenten, is zeker van de steun van 251 gedelegeerden. De meerderheid die hij nodig heeft is 616. BOGOTA (AFP) De Columbiaanse kustwacht heeft bekendgemaakt, dat twee Nederlandse vissersschepen bij Kaap de la Vela door de Columbiaanse kustwacht zijn aangehouden en naar Santa Maria (Noord- Col umbia) zijn geleid, omdat zij niet de vereiste papieren hadden. Verdere, bijzonderheden zijn niet gegeven, aldus meldt AFP uit Bogota. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Tamelijk koude nacht en plaatselijk vorming van mist. Morgen overdag droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 10 Juni Zon op 4.21 uur, onder 20.59 uur. Maan op 23.36 uur, onder 6.11 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 9 Juni Hoog water: 4.06 en 16.36 uur. Laag water: 12.11 uur. Dinsdag 10 Juni Hoog water: 4.53 en 17.25 uur. Laag water: 0.35 en 12.59 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1