H IBMl Olympische trainingsploeg start in Stoop's bad STOFZUIGERS WEELDEBELASTING Dit seizoen nog geen vrij baden langs gehele Zandvoortse strand I0RR „RITS A" De speciaalzaak Wat geeft de Werkloosheidswet De radio geeft Woensdag Bevrijdt U PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Selectiewedstrijden voor de Spelen Waterpolo-uitslagen H.C.B.-uitslagen Sport in 't kort Sela Boerderij afgebrand in Garderen Nieuwe autoweg Eemnes-Hoevelaken In Mei ontving Nederland 4700 ton militaire goederen Internationalisering van het Vredespaleis? Nieuwe Friese brug in Alkmaar geopend Circus bleef steken voor Hattemerpoort Gelukkig Nieuwjaar Kerkelijk Nieuws DINSDAG 10 JUNI 1952 In Stoop's bad in Overveen zullen Zater dag 14 Juni zwem-selectiewedstrijden wor den gehouden, die met het oog op de Olym pische Spelen van grote betekenis zijn. Een blik op het programma, dat voor deze wed strijden is vastgesteld, zegt reeds genoeg. Alle leden van de Olympische trainings ploeg zullen namelijk aan de start ver schenen, alsmede een aantal zwemmers en zwemsters, die de laatste tijd veelbeloven de prestaties hebben verricht en nu een laatste kans krijgen hun candidatuur voor Helsinki te stellen. Op de 100 m vrije slag dames, die in 2 series wordt gezwommen starten in de tweede serie: Irma Heyting-Schumacher (R.D.Z.), Hannie Termeulen (H.D.Z.), Wies Vaessen (K.N.Z.B.), Koosje van Voorn (D.Z.N.), Willy Jaqu&t (Arnh. Z.C.) en Rieneke Symons (M.Z.P.C.). Het sterke rugslag-kwartet Geertje Wie- lema (Robben), Joke de Korte (O.D.Z.), Ria van der Horst (R.D.Z.) en Greet Gail- lard (A.D.Z.) komt met Nanny van Seven- ter (Robben) en Jannie Rubing van het Groningse D.Z.N. op de 100 m rugslag uit. De 200 m schoolslag zal weer een felle kamp brengen tussen de drie rivalen Lies Bonnier (Aegir), Nel Garritsen (R.D.Z.) en Rika Bruins (G.Z.P.C.). Jennie Welling (H.Z.C.). Jopie Spoor (D.W.R.) en Wil Ebbink-Haverlag (H.Z.C.) zullen eveneens aan de start komen op dit nummer. Bij de damesnummers geeft tenslotte de 4 x 100 m vrije slag estafette een vinger wijzing in de richting Helsinki. Een der vier deelnemende ploegen bestaat namelijk uit Koosje van Voorn, Wies Linssen-Vaes sen, Hannie Termeulen en Irma Heyting- Schumacher. Het zou waarschijnlijk voor niemand een verrassing zijn, wanneer dit viertal straks werd aangewezen om ook de Nederlandse Olympische estafetteploeg te vormen. Els van der Horn (Y) en Lenie Lanting- Keller (H.D.Z.) zullen elkaar met vijf on gelimiteerde en vijf gelimiteerde sprongen de hoogste eer op de 3-meterplank be twisten. Sterke herenploeg Bij de heren is de bezetting op de ver schillende nummers eveneens de sterkste, die Nederland kan opbrengen. Maar het internationaal peil van de Nederlandse heren kan helaas (nog) niet aan dat van onze meisjes tippen, zodat een sterke manlijke vertegenwoordiging in Helsinki van ons land niet verwacht kan worden, reden ook waarom de herenwed strijden in Overveen van minder belang zijn. Dit neemt niet weg, dat bijvoorbeeld de 200 m vrije slag met deelneming van Boxem (D.A.W.). Hermsan (H.Z.C.). Tjeb- bes (HJP.C.), Ten Thije (L.Z.O.). Pieters (D.W.R.) en Elzeng (Z.C. Groningen) een spannende strijd zal kunnen opleveren. Minder spanning zal er zijn op de 200 m schoolslag, waar Daan Buvze (H.Z. en P.C.) wel weer te snel zal blijken voor Kelder (Robben) en Bonte (Haarlem), hoe wel, nu het drietal elkaar dit jaar voor het eerst in buitenwater en op een 50 meter baan ontmoet, een voorspelling moeilijk is. In dezelfde serie starten Hofman (Haar lem). Bekkering (Sleutelstad) en De Vries (H.P.C.). De 100 m rugslag zal women uitgevoch ten tussen Kievit (Aegir), Van de Veen (L.Z.O.), Schenk (Robben), Arons (Rob ben) en Hal vorsen (Y). Een 4 x 100 m vrije slag estafette zal de zwemwedstrijden, de eerste belangrijke wedstrijden, welke dit seizoen in buiten water worden gehouden, besluiten. Tot slot spelen de kikvorsen een water- ADVERTENTIE zonder desgewenst vanaf 2.25 per week'. Gr. Houtstraat 132 - Tel. 16693 polowedstrijd tegen het Haarlems zeven tal. Het Kikvorsenteam is als volgt samen gesteld: doel: Van Gelder (H.Z. en P.C.); achter: Korevaar (Merwede), Sievers (H.Z.C.) en Luchs (Robben): voor: Cabout (G.Z.C.), Van Feggelen (Meeuwen) en Smol (H.Z. en P.C.). Bijlsma en Braasem, beiden van Z.C. Haarlem, spelen in het Haarlems zevental. De waterpolo-uitslagen luidden: van Maandag Competitie KNZB. dames tweede klasse afdeling A: DWT 1HVGB 1 14—1; ADZ 1— DWR 1 4—1. Derde klasse afdeling F: DWT 3—Haar lem 2 11—3. Heren reserve hoofdklasse: HPC 2GZC 2 0—11.' Reserve derde klasse, afdeling B: HVGB 4 —Het IJ 3 0—3. Reserve tweede klasse, afdeling A HPC 3 —HVGB 3 4—1. Kringcompetitie meisjes: HVGBDWT 8-1. Eerste klasse heren: HZV 1HPC 4 26. Reserve eerste klasse A: Zian 3—Haar lem 2 62. Rood en Wit 6Twentse Bank (A'dam). Rood en Wit wint met 34 runs. Rood en Wit 96 v. 5 (M. Kapteyn den Boumeester 10, Tj. Samplonius 11, M. Kruijff 31 en A. W. Ham burger 20). A. F. Hoef kens 3 v. 42, A. Pelser 1 v 33, II. J. ten Grootenhuis 1 v. 12. Twentse Bank 61 (H. J. ten Grootenhuis 23 A. J. de Begr 16). M. Kapteyn den Bou meester 5 v. 19. A. W. Hamburger 2 v. 17, Tj. Samolonius 3 v. 5. VRA B—Rood en Wit A. Rood en Wit wint met 5 wickets. VRA 27, H. A. Wijkhuisen 6 v. 12, G. Pliester 2 v. 2, S. Groeneveld 2 voor 4. Rood en Wit 81 v. 5. (G. Pliester 21. H. A. Wijkhuisen 31 ret.). J. Jansen Schoonhoven 3 v. 28, T. van Nierop 1 v. 24. CVHW 2—KNSM (A'dam). Gewonnen door KNSM met 46 runs. KNSM 77 (B. Hageman Jr. 41). A. J. Leijer 3 v. 24. C. Aronds 3 v. 18. J. Postma 3 v. 15. CVHW 31. C. D. de Jongh 3 v. 16, C. C. Nottelman 5 v. 5, A. J. Stuurman 2 v. 3. MAC DOWELL VERONGELUKT. Tij dens een autorace over 100 mijl is de wagen van de Amerikaanse coureur Johnny Mac Dowell doordat een der voorwielen brak in een bocht omgeslagen. Mac Dowell werd op de baan geslingerd en op slag gedood. THYS ROKS ACHTSTE MAN. Als achtste man voor de Nederlandse Tour de Franceploeg is uit het drietal candidaten Thvs Roks uit Sprundel aangewezen. Reserves voor het Nederlandse team zijn Suykerbuyk (Roosendaal), Janssen (Elslo) en Jorris (Geleen). A.W.F. (Algemeen Werkloosheidsfonds) Bestuurd door werkgevers, werknemers en het Rijk DE WET GELDT VOOR ALLE. DIEÏN LOONDIENST Z'JN De werkloosheids wet omvat wacht geld- en werkloos heidsverzekering. Wanneer iemand na 1 Juli 1952 werkloos wordt, trekt hij eerst wachtgeld, 48 da gen per uitkerings jaar. Hierop aan sluitend heeft hij recht op de werk loosheidsverzeke ring gedurende 78 dagen per uitke ringsjaar. De be doeling van het wachtgeld is om het contact tussen de werkloze en zijn bedrijf zo lang mo gelijk te bewaren. De wet zal worden gefinancierd door het rijk, de werk gevers en de werk nemers. Mocht ie mand geen aan spraak op wacht geld kunnen ma ken dan wordt 126 dagen een werk loosheidsuitkering gegeven. De wet geldt voor allen die in loondienst zijn, behoudens enige uitzonderin gen die in het schema staan ver meld. Het hoofdorgaan van de werkloos heidswet is het A.W.F. (Algemeen Werkloosheidsfonds). Dit A.W.F. houdt toezicht op de bedrijfs verenigingen die de wet uitvoeren en waarin werkgevers en werknemers gelijkelijk zijn vertegenwoordigd. Uitzonderingen De wet geldt niet voor: Ambtenaren, onder wijzers, vast spoor wegpersoneel, per sonen boven 65jaar en personen met vast loon boven de 6000gld Personen niet steeds in loondienst zoals Thuiswerkers, pro- visiereizigers. orkest leden DUW-arbeiders enaahgenomen werk vallen onder zekere be- 'I onder eidswet Voor de wachtgeldverz kan de fcedrijtsver deze percentages verhogen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbe richten. 8.15 Platen.' 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Voor zieken 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen.' 12.00 Alt en piano. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-muziek. 13.50 Platen. 14.00 Bondsdag van Gereformeerde Mannen- verenigingen. 14.45 Platen. 15.00 Voor de meisjes. 15.15 Platen. 15.40 Clavecimbel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 .Pianoduo. 18.30 Prof. R. N. Broekman: Religie en wetenschap. 19.00 Verkiezingstoespraak. 19.15 Boekbe spreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Kamerorkest en soliste. 20.50 Rode Kruisprijsvraag. 21.05 Salon-orkest. 21.35 Massajeugdwerk: opdracht en taak- causerie. 21.50 Vierhandig pianospel. 22.25 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23:00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Accordeon. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland.. 12.38 Platen. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest. 14.00 Ge sproken portret 14.15 Kamermuziek. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano a quatre mains. 15.30 Voor zieken. 16.05 Voor de jeugd. 17.20 Ne derlandse muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Kunstleven op Java en Sumatra. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.30 Amusementsmu ziek. 19.00 Gelijkheid van kansen, klankbeeld. 19.15 Verkiezingstoespraak. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Ac tualiteiten. 20.15 Amusementsmuziek. 20.45 De Heer van de Grote Berg, hoorspel. 21.50 Lichte muziek. 22.10 Anti-vitaminen, cau serie. 22.25 Piano-trio. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws, 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuv/s. 17.10 Platen. 17.30 Causerie, 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Vlaamse gedichten en liederen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.00 Orkest. 20.45 Platen. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. Maandagavond heeft een felle brand in de buurtschap Houtdorp te Garderen een boerderij en twee schuren in de as gelegd. De brand werd ontdekt in de achter de boerderij gelegen schuur. In enkele minu ten stonden de met riet bedekte boerderij en de er naast staande schuur in lichter laaie. Het vee kon met moeite worden ge red. De inventaris ging geheel verloren. Toen de brandweer uit Garderen arri veerde, viel aan blussen niet meer te den ken. Later werd assistentie verleend door de brandweren van Barneveld, Kootwijker broek en Ermelo. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat kinderen met lucifers speelden. De boerderij werd door twee gezinnen, elk van zeven personen, bewoond. Boerderij en in boedel waren laag verzekerd. De nieuwe weg Eemnes-Hoevelaken, de afsnijding ten Noorden van Amersfoort in de drukke route Amsterdam-Zwolle, zal vermoedelijk 20 Juni voor het verkeer worden opengesteld, zo deelt de A.N.W.B. mede. Door de ingebruikneming van dit zeer belangrijke weggedeelte, zal het verkeer voortaan de bebouwde kommen van Soest- dijk, Soe9t en Amersfoort kunnen vermij den, benevens een tweetal spoorweg over gangen. In de nieuwe weg zijn twee viaducten, een spoorweg viaduct ten Westen van Hoe velaken over de spoorlijn Amersfoort- Zwolle en een viaduct met brug over de Eem. Ter aansluiting van de nieuwe rijks weg op de Zuiderzeestraatweg is een groot verkeersplein aangelegd bij Hoevelaken, waarop ook de weg naar Apeldoorn en straks ook de rondweg Zuidelijk om Amersfoort samenkomen. Voorlopig wordt van de nieuwe weg één rijbaan in gebruik genomen. In Mei heeft Nederland ruim 4700 ton militaire benodigdheden uit de Verenigde Staten ontvangen, de grootste hoeveel heid die ooit in één maand aan dit land is geleverd sedert een begin werd gemaakt met de uitvoering van het programma voor wederzijdse bijstand ten behoeve van de defensie. Hierbij zijn de Thunderjet-vliegtuigen, die op 22 Mei in Kopenhagen zijn aange komen en die voor de Nederlandse lucht macht zijn bestemd, niet meegerekend. Bij de in Mei geleverde goederen beho ren ook twee bruggen die elk ruim 300 ton wegen en die door de genie als vaste of drijvende bruggen gebruikt zullen kun nen worden. Voorts werden 13.000.000 patronen voor machinegeweren en handvuurwapenc ont vangen, 52.000 patronen voor zwaar lucht afweergeschut, 18 gepantserde voertuigen, ruim 100 legerauto's, 28 opleggers voor het vervoer van munitie, 483 mijl speciale telefoonkabel en 2617 mijl telefoondraad voor veldtelefooninstallaties. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo thekers en drogisten 0.95. 2.40, 8.88. De Nederlandse regering heeft aangebo- den.het. Vredespaleis te internationaliseren, indien besloten mocht worden het gerechts hof voor de organisatie van het Schuman- plan en de Europese Defensiegemeenschap in het Vredespaleis te 's Gravenhage te vestigen. Een dergelijke internationalisatie houdt in beginsel in, dat het Vredespaleis wordt onttrokken aan de directe Nederlandse ge zagsuitoefening. Wel blijft de Nederlandse souvereiniteit over het gebied gehandhaafd. AMSTERDAMSE RIJTUIGMAATSCHAPPIJ VERLAAGT DIVIDEND. De Amsterdamse Rijtuig Maatschappij N.V. heeft 1951 afgesloten met een netto winst van 152.227. Voorgesteld wordt een dividend van 3 pet. (5 pet.). Volgens het jaarverslag hebben de moeilijkheden in het zakenleven een sterke invloed gehad op de bereikte resultaten. Het taxibedrijf is nood lijdend. De N.V. Algemene Automobiel- en Taxi Maatschappij „Atam" te 's Gravenhage heeft een verlies geleden van 46.987. ADVERTENTIE Ieder jaar op 1 Juni, bij de aanvang van het seizoen, verschijnen in Zandvoort leden van de rijkspolitie te paard, een brigade van zes man, ter versterking van de Zand voortse gemeentepolitie, in hoofdzaak om langs het strand gedurende het seizoen de orde te handhaven. Het draven van deze geuniformde ruiters langs het Zandvoortse strand is een vertrouwd beeld geworden in het Zandvoortse strandleven. Hun komst is een teken, dat het seizoen begonnen is. Over het optreden van deze brigade heeft men in het verleden algemeen niets dan lof. Het handhaven van orde en goede zeden op het strand vereist grote mensen kennis, tact en geduld. Het publiek beseft, dat de politiemannen geplaatst zijn in het algemeen belang en daarom zijn deze wels- handhavers op het strand bij velen ver trouwde vrienden geworden, die kleine kinderen laten fotograferen hoog op de ruggen van hun paarden gezeten, ba ders en zwemmers, door de opkomen de vloed verrast, door het diep geworden zwin veilig op hun ros naar het strand te rugbrengen, enzovoort. We spraken met de mannen der brigade over hun werk. Het is een moeilijk, doch tegelijk een prettig werk. Er is slechts één grote moeilijkheid. Tussen de zeebaden „Bad Zuid" en „Bad Termes" ligt de strook strand, waar men wèl in zonne- of badpak op het strand mag vertoeven, doch waar het verboden is, ook zelfs maar zijn grote teen in het water te steken. Het is de strook „niemands-zee", waar strand en zee het zelfde zijn als een kilometer verder, maar waar men, ouder dan 12 jaar, nóch baden, nóch zwemmen mag. Het is de strook, waar men tot de moeder moet zeggen, die haar kinderen begeleidt bij hun spel in de gol ven: „Als u dat wilt doen, moet u een kilo meter verderop gaan". Toch kan deze „pootjesbaad-overtreding" haar een proces verbaal en straks vijf gulden boete kosten. Het gedeelte van het strand ligt vóór het dorpscentrum, waar de meeste dagjesmen sen per trevn of tram arriveren, waar men, op een hete zomerdag, verhit van de reis, neerstrijkt, doch, als men in zee wil plon sen, te horen krijgt dat het verboden is. Vorig jaar heeft de burgemeester van Zandvoort het er een week lang op ge waagd. Hij heeft bij wijze van proef voor een week het strand voor baden en zwem men overal vrij gegeven. Wij vroegen de brigade, wat daarvan het gevolg was. Zij zagen slechts blijde en verheugde gezichten van opgeluchte mensen, die het heerlijk vonden dat deze bepaling tijdelijk was op geheven. De zeebadbedrijven kregen wei nig of geen klanten minder, omdat deze tóch meestal zijn aangewezen op de bad gasten en dégenén, die dit comfort prefe reren, ook wat de dagjesmensen betreft. Deze regeling kan echter nog geen per manente worden. Bij een algeheel vrij geven van het strand voor baden en zwem men, zouden de veiligheidsmaatregelen moeten worden verhoogd. Het toezicht moet worden verscherpt en enkele vletten moeten op het strand aanwezig zijn. Dit seizoen nog geen ver andering verwacht Ondanks een steeds groeiend inzicht, dat de toestand van heden op den duur niet kan worden gehandhaafd, verwacht men in. toonaangevende kringen in Zandvoort hier in toch nog geen verandering. De corpschef van politie zal opheffing van het zwemver- bod toejuichen, mits er veiligheidsmaat regelen worden getroffen. Het zal de zaak heel wat eenvoudiger maken. De zeker bij deze opheffing betrokken strandpachters zullen niets liever zien, dan dat vrij baden en zwemmen wordt toegestaan. „Doch", zo verzekerde ons de corpschef, „indien men hiertoe dit jaar had willen overgaan, dan zouden de veiligheidsmaatregelen reeds lang getroffen moeten zijn. Dit nu nog te doen, is een onmogelijkheid." Mr. H. M. van Fenema, de burgemeester zijn van zo groot mogelijke vrijheid, mits dit niet meer gevaren meebrengt. Ook hij zag dit seizoen geen verandering in de hedendaagse toestand, doch zag niettemin voor de directe toekomst de zaak optimis tisch in. Wanneer volgend jaar het nieuwe badhotel voor de Strandweg gereed zal zijn, zal hiervoor in het nu voor baden en zwem men verboden gedeelte wederom een stuk strand voor baden en zwemmen moeten worden vrijgegeven, waardoor de strook in tweeën wordt gesplitst, hetgeen inhoudt, dat de dan ontstane twee kleine gedeelten vermoedelijk niet meer voor het verbod zullen gehandhaafd kunnen blijven. Dit zal dan door het „Strandschap Zandvoort", dat uiteindelijk over deze zaak beslissen moet, zeker tijdig onder ogen worden gezien. Dit seizoen zal het zwemverbod tussen de beide badinrichtingen gehandhaafd blij ven. De wens van het overgrote deel van de Zandvoortse bevolking en van alle strandbezoekers is daarbij, dat cUt in sei zoen 1952 voor de laatste maal zal zijn. ADVERTENTIE telSSTR WINDJACKETS - SWEATERS De minister van Verkeer en Waterstaat H. H. Wemrpers, heeft vandaag de nieuwe Friese brug te Alkmaar, die een belang rijke verbetering betekent voor wegver keer en scheepvaart in de kop van Noord- holland, geopend. Deze brug vervangt de oude in 1923 gelegde Friese brug, waar over slechts éénrichtingsverkeer mogelijk was. Hierdoor was er vooral in de laatste tien jaar dagelijks een grote verkeersstag- natie. De nieuwe brug heeft een door- vaarthoogte van vier meter boven het nor male kanaalpeil, zodat schepen kunnen passeren, zonder dat de brug geopend wordt. De wachttijden van het wegver keer zijn tot ongeveer een zesde van de vroegere verkort. Het Victoriepark, een oude historische plek, waar jaarlijks op 8 October het ont zet van Alkmaar herdacht wordt, heeft een grondige wijziging moeten ondergaan, onder meer is het zware victorie-monu ment 50 meter Zuidwaarts verrold. Bij deze werkzaamheden kwam een gedeelte van de oude walmuur uit 1573 bloot, die men over een lengte van ruim 100 meter zichtbaar-heeft gelaten en waarin een her denkingssteen werd aangebracht, die op 20 Juni .door Koningin Juliana zal worden onthuld. Na de opening van de nieuwe Friese brug, blijft er voor Alkmaar nog een grote wens: een verkeerstunnel onder de Ber ger-overweg, die neg thans het verkeer eenzelfde stagnatie bezorgt als voorheen de oude Friese brug. Deze oude brug wordt afgebroken en zal dit najaar in Buiksloot-geplaatst worden, waar in 1923 ook de voorganger van deze afgedankte Friese brug heen is gegaan. Het stadspoortje van Hattem is oorzaak geweest van een verkeersopstopping, die meer dan een uur duurde. De wagenkara vaan van een circus, op weg van Zwolle naar Epe, kwam voor de smalle poort te staan, waar de brede wagens onmogelijk konden passeren, een gedeelte van de colonne was toen reeds het poortje gepas seerd. Na meer dan een uur moeizaam manoeuvreren in de nauwe straten, kon de circuskaravaan haar weg vervolgen in de richting van Wezep, zodat men langs een van Zandvoort, die wij tenslotte naar zijn omwe* toch in E^e kwam' mening vroegen, verklaarde voorstander te Mevrouw Van der Pelt-Boenk in Win terswijk keek Maandag vreemd op, toen de post haar een Nieuwjaarskaart be zorgde. Het bleek dat de kaart geadres seerd was aan mejuffrouw Engelien Boenk te Winterswijk en op 31 Decem ber 1935 door een vriendin uit Zutphen aan haar was verzonden. Zestien en een half jaar later bezorgde de post de kaart. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Neerlangbroek: D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Geref. Kerken Beroepen te Makkum: A. Vos, cand. te Voerburg; te Essex (Canada): G. Bouma te Capelle aan de IJsel; te Suawoude: A. Vos, cand. te Voorburg; te Overschie: Joh. Ribberink te Heerde. Aangenomen naar Ede (3e pred.pl.): J M. Bloemkolk te Treebeek, die bedankte voor Leiderdorp (vac. If. van Rhijn); voor Middelstum: K. Runia te Marknesse. Geref. Gemeenten Bedankt voor Vlaardingen: F. Mallan te Bruinisse. 58. Toen Joris Goedbloed vernam, dat professor Kalker een atoom-deskundige was, veranderde zijn houding als bij tover slag. „Ha ha!", riep hij blij tot de geleerde. „Dat is aardig dat ge eens langs komt, mijn beste! Kom, ga toch mee naar binnen, wat ik u bidden mag! Treed binnen, mijn waarde. Hoe vermakelijk is het, u hier te treffen!" „Ja.... ehik herinner me iets.ik had een afspraak.minister raad...." mompelde de professor, maar Joris wuifde zijn bezwaren weg en troonde veel te aardig u hier eens te zien", zo zei radar in de zoveelste macht is een zeven hij, „en bovendien moeten wij tweeën eens gezellig keuvelen over die belachelijke VerdwijnmachineNu ontstak de pro fessor opnieuw in toorn. „Verdwijn-machi- nes kunnen niet bestaan!" verklaarde hij heftig. „De Annïhilator ca4ni9 per vacuum sigma 73-y-efficient oneindig wordt hyper bolisch as807! Dat weet zelfs een kind!" Wij vrezen, dat Joris hier niet veel van be greep (wij begrijpen het ook niet) maar niettemin riep hij opgewekt: „Maar natuur de geleerde mee, de vuurtoren in. „Het is lijk, collega! Kathode 9 Ampère xyz maal voetige jambe! Dat heeft u mij niet te ver tellen! Wij geleerden begrijpen elkaar, niet waar?" „En dus kan een Verdwijn-machine niet bestaan!" sprak professor Kalker. „Dat is dus uitgemaaktmaar waar brengt u mij naar toe? Wat is er achter die deur? Is daar de ministerraad waar ik verwacht wordt?" „Iets dergelijks.antwoordde Joris achteloos. ..Daar achter die deur be vindt zich een Verdwijn-machine, anders niets"Hierop slaakte de professor een wilde kreet. Reactie. Naar aanleiding v-an het feit, dat de Nederlandse delegatie bij de liberale internationale geweigerd heeft Duitsers die Frans of Engels niet voldoende be- heex-sen, in hun eigen taal te laten spre ken op het congres, dat te Amsterdam zou zijn gehouden, doch tengevolge van dit geschil is afgelast,schrijft de „Frank furter Aligemeine Zcitung", dat Neder landse liberalen een „afstotende, vrese lijk domme daad" hebben verricht door te weigeren het Duits als officiële taal op het congres toe te laten. Een levende taal uitbannen is nog dommer dan een geheel volk veroordelen, aldus dit blad. „Het is een tragische ironie, dat juist een organisatie van liberalen een derge lijke onverdraagzaamheid aan de dag legt". Beleefd. Met ingang van Dinsdag zal elk schip, dat de haven van Hamburg be zoekt,' een feestelijk welkom en uitge leide ontvangen bij de ingang van de haven. Men wil deze oude Hanzestad „de beleefdste havenstad ter wereld" maken. Het plan stamt van Otto Behn- ke, eigenaar van een havenkroeg „Han- sea", een officiersclub van de koop vaardij, hielp hem dit te verwerkelijken. Wanneer een schip de haven nadert, wordt zijn nationale vlag aan een mast bij de ingang van de haven gehesen en uit luidsprekers zal het volkslied klin ken van het land, waar het schip thuis hoort. Vervolgens zal een Duitse ex- zeeman het schip door de luidspreker in het Duits en Engels begroeten. Tenslotte wordt het lied „Hamburg, stad aan de Elbe" gespeeld. Orkaan. Een hevige orkaan heeft Zondag de Stille Oceaankust van Guatemala ge teisterd. Millioenen bananenbomen zijn ontworteld en in de havens van San José en Champerico is grote schade aan gericht. Op een onderneming van de „United Fruit Company" bevonden zich oorspronkelijk millioenen bananen bomen. Een groot gedeelte hiervan werd ontworteld door een hevige storm, die in September 1951 boven hetzelfde ge bied woedde. Er bleven er zeshonderd- duizend over. Deze vielen Zondag. In de haven van Champerico zijn enige kleine schepen gezonken. Er zijn evenwel geen slachtoffers te betreuren. Regeling. De beslissende onderhandelingen op de Londense conferentie tot regeling van de Duitse buitenlandse schulden over het Duitse aflossingsvoorstel be ginnen pas in het midden of aan het einde van deze week. De commissie voor de leiding der conferentie, die oorspron kelijk Maandag weer zou bijeenkomen, heeft haar bijeenkomst tot Donderdag of Vrijdag verdaagd. Inmiddels worden informele besprekingen gevoerd tussen Duitse afgevaardigden en vertegenwoor digers der schuldeisers, tijdens welke men zich op de hoogte wil stellen van de grenzen tot waar men aan beide zij den met zijn compromis wil gaan. Vrijlating. Binnenkort zullen de 15 Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Dene marken gevangen zitten, vrijgelaten worden. Dr. Hans Wasche, die bij de Gestapo heeft gewerkt, en tot 16 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, en Hein- rich Weller, die in oorlogstijd ih Jut land als juridisch deskundige van de nazi's is opgetreden en vex-oordeeld werd tot 12 jaar gevangenisstraf, zullen dezer dagen naar de Duitse grens geleid en aan de Duitse grenspolitie overge leverd worden. De overigen worden later vrijgelaten. Beraadslaging. Een woordvoex-der van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft te Washington mee gedeeld, dat minister Acheson, die 22 Juni uit Washington naar Londen zal vertrekken, in de Britse hoofdstad be raadslagen zal met zijn Bx-itse en Franse collega's Eden en Schuman. Er zal van gedachten worden gewisseld over de algemene wereldsituatie, waarbij vooral aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk Korea en het verloop van de „koude oorlog" in Europa. Nooit. De socialisten zullen nooit met com munisten samenwerken, zo heeft de voorzitter van de socialistische partij in West-Duitsland, dr. Kurt Schumacher, verklaard. „Men kan met aanhangers van een dictatuur niet voor democratie vechten", zei hij. De communistische partij in West-Duitsland wilde samen met socialisten en vakbewegxng strijden tegen het E.V.G.-verdrag en de wet op de medezeggenschap in haar huidige vorm. Sterkte. De Franse minister voor Indo- Chinese zaken, Letourneau, heeft op een te Parijs gehouden persconferentie ver- klaax-d, dat het thans, voor de eerste maal sinds het in 1946 uitbi'eken van de vijandelijkheden in Indo-China, mo gelijk is de stex-kte der Franse expedi- tionnaix-e strijdkrachten in Indo-China te verminderen. „Dit is mogelijk ge worden door de zeer vex-rassende en be moedigende wijze, waarop het in 1950 gestichte Vietnamese leger zich heeft ontwikkeld", zeide hij. Minister Letour neau waarschuwde echter tegen voor barig optimisme, „Het zal nog enige jaren noodzakelijk zijn Franse "strijd krachten in Indo-China te legeren", zeide hij. Storm. Boven New Yox-k heeft gisteren een plotseling opgestoken hevige storm ge woed, die gepaax-d ging met stortregens en windvlagen, met een windkracht van 135 kilometer per uur. Op het dak van een uit vier vex-diepingen bestaand huis in Manhattan bevond zich een man. Hij werd door de storm meegevoerd en viel dood. Duizenden bomen werden ont worteld, terwijl in tienduizenden wo ningen de electriciteit werd uitgescha keld. De storm brak kort ha lunchtijd uit. Handel. Een groep Engelse zakenlieden heeft na te Berlijn gevoerde onderhan delingen met een Chinese handelsdele gatie transacties met communistisch China gesloten, die voorzien in de leve ring van textielgoederen ter waarde van 3.500.000 pond sterling en chemicaliën ter waai-de van 3 millioen pond sterling. De onderhandelingen zijn gevoex-d op grond van afspraken, gemaakt op de onlangs te Moskou gehouden economi sche conferentie. China heeft in ruil voor de Engelse goederen aangeboden: sojabonen, box-stels, houtolie, koelhuis eieren, oliezaden, dierlijke producten en andere Chinese artikelen, die een tra- ditionale markt in Engeland hebben.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2