Auto rijles Kernboys werd op het nippertje finalist OLD CLOTHES NEW Industrialisatie en ontkerkelijking DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Kottertje uit Callantsoog door vloed- stroom op het strand geworpen r Agenda voor Beverwijk Defecte keerkoppeling of een wrakstuk vermoedelijke oorzaak Frans nieuwtje: rijwiel in étui Driehuis Beverwijk Export maakt aardbeien duurder Castricum 7 Thalia draait: „Als de wereld vergaat" „Nestor" bracht „Bairwood Elm" binnen THALIA Boog jeugdkampioen van Nederland HOOGOVENTOURNOOI Matige wedstrijd tegen PEN Kaatsen in Veisen Mens-gezin-industrie Velserbeek-tennissers behaalden geen daverend succes AANTAL VERKEERSSLACHTOFFERS IN 1951 Pamirpasseerde Inenting tegen diphterie Centraal Genootschap gaat collecteren Vrijdag raad Gistermiddag is de kleine stalen kotter CG 1 enkele honderden meters benoorden het Noorderbad in Wijk aan Zee tengevolge van een mankement een prooi van de vloed- stroom geworden en hoog op het strand gezet. Het scheepje viste op garnalen, maar de schipper, Meindert de Haan uit Callantsoog, merkte dat hij een net verloor. Met zijn helper, Engel Schreuder, heeft hij even ten Westen van de banken een tijdlang naar het kostbare want gezocht, maar op dat moment schijnt er iets fout gegaan te zijn met de machine men vermoedt, dat de keerkoppeling defect is geraakt zodat het scheepje niet meer achteruit kon slaan. De beide mannen voelden bovendien, dat het scheepje op iets scherps stootte en al heeft men in allerijl twee ankers uitge bracht, de sterke vloedstroom van dat mo ment kreeg de onfortuinlijke kustvisser in zijn greep en even later iag hij dwars op de banken. De ankers gingen beide verloren en weer stuwde het hoge water de CG 1 verder naar het strand, zodat hij ten slotte recht voor het Noorderbad vast liep. Met veel moeite hebben de man nen hun scheepje (de schipper is tevens eigenaar) uit zijn benarde positie weten te krijgen, maar een paar honderd meter Noordelijker was het weer mis: vlak bij het gevaarlijke wrak van de „Heemskerk", dat daar als een roestig baken in zee ligt, strandde de kotter en nu wel heel stevig. Risico te groot Engel Schreuder, die wel inzag, dat hier niet veel aan te doen was, heeft in de mid dag de paar honderd kilo garnalen maar vast gekookt en de rest van de vangst over boord gezet en daarna is de schipper de situatie eens gaan opnemen. Er daagde uit zee gauw hulp op: de botter IJM 206 heeft een paar keer geprobeerd dichtbij te ko men, om een lijn over te zétten, maar het risico was wel wat groot, vooral toen het tij zakte. Niettemin heeft men vanmorgen bij hoog water, omstreeks zes uur een verwoede poging gedaan om de CG 1 los te trekken. De schade aan het scheepje is gering, al denkt men wel, dat de schroef een knauw heeft gekregen. Het maakte gisteravond geen water. Uit een gesprek, dat wij met Engel ADVERTENTIE in nieuwe auto. model 1952 AUTORIJSCHOOL „R E 13 M" Hagelingerweg 134, Santpoort, Tel. K2560-8930 Een fantastisch filmverhaal draait Don derdagavond in Thalia, een werk, dat door zijn opzet indrukwekkend genoemd kan worden. Het is inderdaad en gelukkig maar de reinste fantasie die men opge dist krijgt. Astronomen zijn tot de ont stellende ontdekking gekomen, dat een pla neet met duizelingwekkende vaart onze wereldbol nadert en men kan precies cal culeren wanneer de noodlotttige botsing met moeder aarde zal plaatsvinden. Eerst zal de planeet Zyra rakelings de aarde pas seren en grote natuurrampen teweeg bren gen, maar enkele dagen later zal de cata strophe, de botsing tussen de aarde en Bel lus plaats hebben. In allerijl wordt een raket gebouwd, waarmede een beperkt aan tal mensen en dieren de aarde nog te rech ter tijd kan verlaten, om een reddende vlucht te maken naar de planeet Zyra. Maar op het moment dat de raket zal star ten stormt een menigte, door zucht naar lijfsbehoud gedreven op de raket af. Raket en bemanning komen nochtans behouden weg en landen in gueae welstand op de nieuwe planeet. Een zeer sensationele film met genieus gevonden trucs, een film die zeker het bekijken waard is. Zoals wij gisteren nog konden meedelen ging de sleepboot „Nestor" in de vroege voormiddag naar de vrachtvaarder „Bair wood Elm", die bij Petten met een machi nemankement ronddreef, zodat de schroef niet meer achteruit kon slaan. De „Nestor" heeft het scheepje, dat ruim 1000 ton meet, in de loop van de middag in IJmuiden binnengebracht. GESLAAGD De heer W. van Brummelen slaagde voor het diploma radiotelegrafie tweede klasse. Hij werd opgeleid door het Zeevaartinsti tuut „IJmuiden". Schreuder hadden, was op te maken, dat de beide opvarenden het geval nogal laco niek opnamen. Het weer was gelukkig best, zodat er ook geen gevaar was voor het scheepje. Bovendien is het kottertje ver zekerd. „Gekke Gerrit", zoals de beide mannen hun (overigens naamloos) scheepje noe men, heeft zijn naam gisteren wel eer aan gedaan ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling fantastischer dan uw stoutste dromen „ALS DE WERELD VERGAAT" De laatste dagen van onze planeet De grootste natuurrampen ooit verfilmd In een, vlot gespeeld rondilournooi van elke dag één ronde, is in Putten het jeugdkam pioenschap van Nederland gespeeld. De Zuid hollandse vertegenwoordiger P. H. Boog uit Den Haag slaagde er in dit kampioenschap te behalen. De Noordhollandse kampioen C. v. Nieuwkerk uit Amsterdam behaalde de vierde plaats. De eindstand van het tournooi luidde: 1. P. H. Boog, Zuidholland 16 pnt.; 2. C. Nie- wierre, Limburg 14 pnt.; 3. G. M. Vegter. Groningen 13 pnt.; 4. C. v. Nieuwkerk, Noordholland 12 pnt.; 5. H. Berghout, Zuid holland 11 pnt.; 6. A. Bronk, Utrecht 8 pnt.; 7. C. v. Rijswijk, Zeeland 6 pnt.; 8. K. Vis ser, Friesland 5 pnt.; 9. A. Brink. Gelderland 3 pnt.; 10. P. Jansse, Noord-Brabant 2 pnt. In Parijs heeft het jaarlijkse concours Lepine" weer zijn poorten voor het pu bliek geopend. Op deze tentoonstelling exposeren honderden „kleine uitvinders" de vaak wonderlijke pro ducten van hun vrije tijdsbesteding, want het uitvinden van nieuwtjes en verbete ringen op allerlei ge bied is een ware pas sie van de Fransen. Een der nieuwighe den, die thans op deze expositie getoond ivordt is een op vouwbaar rijwiel, dat in een handkoffer kan worden opgeborgen en dat speciaal aanbevo len wordt voor zeer kleinbeliuisden. Het Parijse jongetje heeft voor de schilder achtige kledij van de muzikanten blijkbaar minder belangstelling dan voor de gewel dige trom. De mannen behoren tot de Glasgow's City Police Pipers", die in Parijs een aantal doedelzakconcerten geeft. De verwachting van de honderden be zoekers aan de tweede demi-finale van het Hoogovenvoetbaltournooi, dat PEN zich tegen Kernboys wel een plaats in de eind strijd zou veroveren, is niet in vervulling gegaan. In tegenstelling tot de kwartfinale wedstrijd tegen Stofwolk, waarvan met 3-1 werd gewonnen, speelden de electro-men- sen nu maar matig, zodat Kernbo.vs zich kon handhaven, al kwam de beloning pas in de laatste minuut. Het begin van deze wedstrijd was aan beide kanten erg nerveus. Uit een van de aanvallen der PEN-ners brak de rechtsbin nen op de vleugel door, maar de rechtsbui ten kopte uit de voorzet naast. Direct zat Kernboys over de linkervleugel voor het PEN-doel, maar de linksbinnen schoot de bal al evenzeer langs de kruising van paal en lat. Het spel golfde in de aanvalslinies snel op en neer. De aardig opgezette aanvallen van PEN werden overigens telkens onderbroken door de vlugge Kern-verdedigers en ze misten bovendien wegens talmen en te ver doorgevoerd individueel spel de nodige af werking. Na 20 minuten kon Kernboys het veldspel wat meer opengooien en toen wo gen de ploegen eigenlijk pas ook goed tegen elkander op. Direct na de hervatting ontwikkelde Kernboys enige rechtstreekse aanvallen, waarbij de rechtsbinnen de PEN-lat op de proef stelde en de midvoor een lage schui ver met moeite zag gekeerd. Uit een voor zet van rechts miste daarna de linksbuiten een opgelegde kans en geleidelijk werd PEN nu weer sterker: lange passes over de vleugels en door het midden waren sche ring en inslag. De midvoor liep op dat moment vlak voor het Kern-doel onder een hoge bal door, zodat de doelman kon in grijpen! De spanning nam toe, doch PEN zocht het doel op de verkeerde plaats. Kernboys probeerde het met lange passes naar voren, waarbij de bal te ver werd doorgespeeld en de doelman steeds op tijd kon uitlopen. PEN, aan de andere kant, bouwde enkele goede aanvallen op, maar de rechtsbuiten schoot over de lat en de midvoor kopte eveneens over. Na 18 minuten reageerde de Kernboys-doelman te laat bij een hoek schop van rechts, waaruit de PEN-links- binnen ongehinderdover de lat kopte. De PEN-aanval begon nu kennelijk aan snelheid in te boeten. Er werd reeds aan verlenging gedacht toen plotseling in de laatste minuut Kern boys een doorbraakpoging over links onder nam. De linksbuiten zette afgemeten voor en de midvoor bezorgde zijn ploeg met een mooi diagonaal schot de overwinning. Er werd nog wel afgetrapt, maar direct daarop klonk het eindsignaal. De eindstrijd zal nu dus worden gespeeld tussen Flikkoningen en Kernboys. Teneinde het tournooi spoediger te be ëindigen werden met loting de derde en vierde prijswinnaars aangewezen. In de B-afdeling kreeg de Hoogovenploeg HODA II de derde prijs en Bouw de vierde prijs. Voor de A-afdeling trok PEN de derde prijs en moest „Platenridders" van Walse- rij West, de bekerwinnaar van vorig jaar, genoegen nemen met de vierde prijs. ADVERTENTIE Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdag aangekomen het Finse s.s. „Asta" dat van de Finse haven Topyla een lading van 698 vadem hout aanvoerde. De Friese vereniging „Fryske Trou" in Velsen heeft het dan eindelijk voor el kaar gekregen: er is een kaatsclub. Zaterdagmiddag om 4 uur gaan de man nen voor het eerst proberen en er zijn drie parturengevormd, dié elkaar op het Waterloo-terrein kamp gaan geven. De spullen, zoals balletje, lijnen en bord jes (er komt heel wat voor dat kaatsen kijken!) zijn eigendom van de vereni ging. Zodat Zaterdagmiddag de kreten: „keats" en „buten" over het veld zullen klinken en een nieuwe sport zich in de rij der reeds in Velsen beoefende gaat voegen. De „telegraaf", waarmee de kamprech ter aanwijzingen geeft, is er nog niet, maar ook dat zal wel in orde komen. Beverwijk, dat kaatsers heeft onder de leden van „Us Memmetael", wrijft zich al in 'de handen. In het Weekblad voor Hervormd Neder land verscheen een artikel over „Mens* gezin-industrie", waarin het algemeen be kende en erkende feit onderstreept wordt, dat er samenhang bestaat tussen de mens en zijn werk en dat de dagelijkse bezig heden invloed hebben op 's mensen hou ding, manieren en karakter. Daarom, zo vervolgt de schrijver, kan het van diep in grijpende betekenis zijn als iemand van beroep verandert. De schrijver wijst erop dat men dan vaak in aanraking komt met levensgewoon ten en -opvattingen, die hem tot dan toe vreemd waren en waartegenover hij zijn houding moet bepalen. In deze tijd, zo ver volgt hij, waarin stichting en uitbreiding van industrieën noodzakelijk is, moeten steeds meer mensen zich omschakelen, ook als verhuizing naar een andere gemeente plaats heeft als gevolg van tewerkstelling bij Philips, Hoogovens en dergelijke. De schrijver wijst dan op het gevaar, dat bij de wijziging van de uiterlijke omstan digheden de innerlijke zekerheden worden aangetast, in die mate, dat deze mens en zijn gezin „dakloos" gaan worden. Snelle en radicale industrialisatie moet zeker gees telijke ontreddering ten gevolge hebben. Een dergelijke stelling dient echter wel degelijk onderzocht te worden en daarom, aldus de schrijver, is het van groot belang, dat de Nederlands Hervormde Kerk een sociologisch instituut rijk is, dat de taak heeft vragen als deze met wetenschappe lijke nauwgezetheid te bestuderen. Eerst, zo schrijft hij, als wij elkanders levensomstandigheden kennen, is het mo gelijk elkaar werkelijk en goed te helpen. De schrijver grijpt dan terug op de eerste christengemeenten, de tijd dat de apostelen de wereld introkken, zonder breedvoerige rapporten weliswaar, doch de heilzame in vloed van de publicatie op de opbouw van het kerkelijke en godsdienstige leven is zeker niet te onderschatten. In de brochure: Mens-gezin-industrie, die een dezer dagen verscheen, wordt gewag gemaakt van een onderzoek naar de levens omstandigheden van een aantal „Hoog ovengezinnen". En de schrijver zegt: In de eerste plaats geeft het te denken dat in het algemeen de binding aan de Hervormde Kerk zo afhankelijk blijkt te zijn van het al of niet blijven wonen in de gemeente, waartoe men van jongsaf heeft behoord en dat verandering van woonplaats vaak ont kerkelijking tengevolge heeft. Alleen di recte en duurzame activiteit van de „ont vangende" gemeente kan dit verhinderen, zo concludeert hij. Het is daarnaast van groot belang, dat de kerkelijke gemeenschap ook een aantal sociale functies heeft, anders komt de kerk te liggen buiten de gezichtskring van het dagelijks leven. De schrijver merkt vervolgens op, dat het opgenomen worden in het grootbedrijf en het samengaan daarvan met ontkerkelij king in het algemeen toch meer moet wor- De lawntennisclub „Velserbeek" speelde met drie teams in de competitie en slechts één wist winst mee naar huis te nemen. De resultaten waren: Sobri IHVelserbeek I 62. P. v. Doorn J. A. v. Splunter 6—1. 6—0; J. Klink—G. Burger 1—6, 6—1. 1—6; mej. T. v. 't Groene- woudmevr. C. E. Bakker 60, 2—6, 64; mevr. T. Jonkers Bothmei. A. Kwak 64, 6—3: mej. v. 't Groenewoud en P. v. Doorn heer en mevr. Burger gewonnen gegeven door Sobri; Klink en mevr. Jonkers Both v. Splunter en mej. Kwak 911, 61, 61; P. v. Doorn en A. Jonkers Both—v. SDlunter en Burger 63, 16, 75; mej. 't Groene woud en mevr. Jonkers Both—mevr. Burger en mej. Kwak 75. 75. Velserbeek IIHoogerheide III 35. P. de WeerdtC. P. L. v. Doveren 06, 06; A. WiedemeijerD. B. Streefkerk 16, 16; mevr. H. C. Gerssen—mevr. T Alexander 4—6. 86, 57; mevr. Nicolaymej. Rake 63, 64; mevr. Nicolay en Wiedemeijer mej. Rake en D. B. Streefkerk 75, 64; heer en mevr. Gerssenmevr. T. Alexander en B. Stokvis 36, 36; H. Gerssen en P. die Weerdt—B. Stokvis en C. P. L. v. Doveren 4—6. 26; mevr. M. Nicolay en mevr. H. C. Gerssenmevr.Alexander en mej. Rake 6—4. 7—5. Werkspoor IIIVelserbeek III 35. Mevr. A. Daatselaarmevr. M. Möckel 16, 26; mevr. C. Kampmej. M. v. d. Hoeden 6—1, 6—0; W. A. Buys—J. J. Bolland 10—8, 75; E. R. Meyer v. PuttenH. Nicolay 16, 46: mevr. Kamp en Buysmevr. Bleeker en Bolland 62, 36, 16; heer en mevr. Daatselaarmevr. Möckel en Nicolay 62, 6—3; mevr. Kamp en mevr. Daatselaar—me.i. v. d. Hoeden en mevr. Bleeker 6—8. 5—7; Meyer v. Putten en DaatselaarNicolay en Bolland 2—6, 6J3, 4—6. ADVERTENTIE Programma der demonstraties op Watervliet Zoals we al eerder mededeelden, zullen de demonstraties op Watervliet, die door het ongeval tijdens de Veiligheidsdagen op het Hoogoventerrein waren uitgesteld, thans op Vrijdagavond 13 Juni, om 7 uur, gehouden worden. Hieraan zullen mede werken de Hoogoven-harmonie, bedrijfs brandweer, de E.H.B.O.-vereniging Bever wijk-Hoogovens en de Rode Kruiscorpsen uit Beverwijk en IJmuiden. Het programma voor deze avond luidt: a. Hoogovenharmonie: 1. Suite Classique, 2. Colonel Bogey on Parade, 3. American Patrol, 4. Finlandia, symphonisch gedicht, waarin de strijd van het kleine Finland tegen de grote onderdrukker wordt weer gegeven. b. Demonstratie, c. Mars: défilé, waaraan alle deelnemers medewerken en d. een slotwoord door de heer ir. A. H. In- gen Housz, de president-directeur van de K.N.H.S. den toegeschreven aan de algemene invloed van stromingen in het maatschappelijke leven, dan aan het fabrieksleven als zo danig. In elk geval hebben de gemaakte studies er toe bijgedragen over te gaan tot ingrij pende zelfcritiek en correctie van het ker- kelijk-gemeenteleven. De schrijver is ervan overtuigd dat het classicaal-, provinciaal- en landelijk verband voor de Hervormden, wat hij noemt, meer moet gaan leven. Daardoor kan men verlost worden van een te enghartige visie op dat wat gemeente en Kerk is. Dan kan de Kerk ook gemakke lijker worden herkend en is de gemeen schapsband spoediger tot stand gebracht. Daarnaast, zo eindigt de schrijver, zal ech ter juist het kleinere verband, dat van de parochie, steeds meer werkelijkheid voor ons moeten krijgen. Alleen dan is het mo gelijk hen, die van elders ingekomen zijn op te vangen en hun de gemeenschap der Kerk te doen ervaren. ,7>»OCCOOOOOOCOOOOOOOOCOOOCOOOi Het komt helaas niet zo vaak meer voor, dat een zeilschip onder vol tuig voor de Nederlandse kust of in één onzer havens te zien is. Maar gistermid dag konden de strandwandelaars en de piervissers en allen, die toevallig op zee uitkeken, van het schouwspel van een trotse viermaster genieten: het vracht schip „Pamir", dat pas met een lading erts van Pdo de Janeiro naar Rotter dam is geweest, passeerde de IJmuiden- se haven en al was de afstand zeker vier mijl, de tuigage gaf de „Pamir" zulk een boeiend voorkomen, dat menigeen deze zeldzaamheid lang heeft nagetuurd als ware het de Vliegende Hollander. COOOOOOOCOOOOOCCCCODCOOCOOOOOC In totaal werden in 1951 bijna 25.000 men sen in ons land slachtoffer van het ver keer, waarvan ongeveer de helft zware kwetsuren opliep. Verdeeld over de cate gorieën verkeersdeelnemers blijkt, dat de meeste slachtoffers onder de wielrijders gemaakt worden. Wat leeftijden betreft, zijn onder de jongeren veel ongelukken voorgekomen. Onder de totale groep wiel rijders vinden wij bijvoorbeeld in de leef tijdsgroep van 17 tot 25 jaar ruim 2.100 meer of minder ernstig gewonden, terwijl 40 van deze jongeren eigen of anders ver- keersfouten met de dood bekochten. De vieeste ongevallen met voetgangers komen voor in de leeftijdsgroep van 0 tot 12 jaar, namelijk 2500 ongevallen. Hier blijkt dus wel zeer duidelijk uit, hoe ge vaarlijk het verkeer voor de nog spelende jeugd is. Bij de groep overige verkeersdeelnemers zijn de meeste slachtoffers gemaakt in de middengroep en in het bijzonder tussen de 30 en 40 jaar. Ruim 3000 mensen van deze leeftijd vielen ten offer aan het gemotori seerde of gemechaniseerde wegverkeer. Dinsdag ging het weer heel wat beter op de aardbeienmarkt. De aanvoer was minder dan Maandag (er waren nu ongeveer 11000 manden) en de prijzen schommelden rond de drie gulden per slof voor de eerste soort Moulin Rouge. Een verheugend verschijn sel was de export naar Duitsland van 3000 manden; dit deed de prijs oplopen. De Moulin Rouge noteerde van 2,40 tot 3,50 per slof; ponds-doosjes kwamen tot 67 cent. De Madam Lefebre bracht van f 1,702,70 per slof op. Deze aardbei is op het ogenblik de grootste meerderheid op de markt. Alle aardbeien werden tot nu toe met dop aangevoerd: voor deze prijzen gaan de tuinders nog niet „doppen". Analysten op zoek naar petroleum „Iedere nacht vertrekken twee treinstel len van Schoonebeek in Drente naar Per nis, die gezamenlijk twee millioen liter olie vervoeren. Deze hoeveelheid olie is de op brengst per etmaal uit Nederlands bodem, die al ongeveer een derde van het totale olieverbruik in Nederland dekt." Deze woorden sprak de heer L. H. Metz, olie- deskundige van de Koninklijke Nederland se Shellgroep, Dinsdagavond op een bijeen komst voor leden van de Nederlandse Ana lysten Vereniging in 't Centrum. De heer Metz behandelde allereerst de biologische oorsprong van de aardolie, welke ontstaat door eencellige wezentjes, het plankton. Hierna besprak hij de ver schillende oliesoorten, waarbij natuurlijk de winning uit eigen land niet werd vergeten. Volgens de oliedeskundige wordt in Ne derland de aardolie uit een diepte van 850 meter geput en het product bevat 4 procent benzine. Bij het „kraakproces" in Pernis wordt er nog 37 procent benzine uitge haald, terwijl van de olie bovendien nog 7 procent paraffine voor de zeepbereiding wordt afgescheiden. Het residu levert smeerolie, vetten en bitumen op. Het boren naar olie en methoden om de aardolie naar boven te brengen werd ver volgens door middel van een film duidelijk gemaakt, evenals het „kraken" van olie. Maandag 16 Juni 1952 zal in het Bad huis, Baanstraat 35 in Beverwijk, gelegen heid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen diphterie voor niet schoolgaande kinderen van 16 jaar, waarvan de vorige inenting meer dan 3 jaar geleden is. In Wijk aan Zee zal de gelegenheid tot inenting in de R.K. lagere school, Voor straat 14, op Woensdag 18 Juni van 10.30 tot 11.30 uur. De inentingskaarten, die uitgereikt zijn aan kinderne die in 1951 te Beverwijk ge boren zijn, moeten medegebracht worden. Voor de andere kinderen moet het trouwboekje medegebracht worden. Van geneeskundige zijde wordt deze in enting ten zeerste aanbevolen om aan deze zo gevaarlijke en besmettelijke ziekte het hoofd te kunnen blijven bieden. Ten tweeden male gaat de Castricumse afdeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond heidskolonies haar steentje aan de zojuist begonnen opbouw van het Emma Kinder huis in Wijk aan Zee bijdragen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur om Zater dag 14 Juni een straatcollecte te houden. Om de collecte zoveel mogelijk in de pu blieke belangstelling te plaatsen, worden de collectrices vergezeld door de boeren- kapel „De Roggebouwers". Vrijdag 13 Juni komt de gemeenteraad van Castricum ten raadhuize bijeen ter behandeling van een uit 11 punten be staande agenda. Men zal zich onder meer beraden over een voorstel van B. en W. tot het verle nen van medewerking voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen ten be hoeve van de R.K. Meisjesschool overeen komstig artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920. Blauwpüpjes dalen. De makreel, die de laatste weken duur was door de zeer schaar se aanvoeren, kreeg Dinsdag een gevoelige klap. Dit hield verband met de ruimere aan voeren der laatste dagen alsmede de nog te verwachten aanvoeren voor de eerstkomende dagen. Werden aanvankelijk noteringen ge boekt van f25 per 50 kg., Dinsdag daalden ze tot f 17 en f 18. De overige vissoorten bleven goed op peil. De kabeljauw, die „ge zocht" moest worden, daar er hier en daar slechts enkele partijtjes werden opgelost, had buitengewoon veel aftrek wegens de grote Belgische vraag. Complete regels wer den er practisch niet gelost, doch omgerekend in grote regels zouden deze ongeveer f 120 tot f 130 hebben opgebracht. Hetzelfde gold voor de grote kisten, welke f 180 noteerden. De wijting, die weliswaar iets minder in prijs was noteerde toch nog f 29 tot f 27 voor de grove gestripte soorten en f 22 tot f 25 voor de kleine (en dichte) soorten. De tongen bleven ongewijzigd. De laptongen werden vlot afgenomen voor f 2,20 tot f 1,20 per kg. terwijl de overige soorten f 1,60 tot f 1,50 noteerden. De scholletjes van de kustvissers brachten het tot f 27. de drietjes kregen nog waarderingen van f 16 en waren hiermede goed betaald. Enkele kisten braat werden afgenomen tegen f 45 per 50 kg. Claesje ging wel. Hoewel de noteringen der makreel Dinsdag aanmerkelijk minder waren was het eindresultaat van de Claesje (die f 12.300 besomde) toch niet slecht omdat het schip hiervoor slechts een kort week- reisje maakte. Vier. Voor de afslag van vandaag kwa men aan de hal de Eli Chénévière met 25 kisten schelvis en piepers, 275 makreel, 150 gestripte wijting. 20 dichte wijting, 100 zwar te koolvis, 60 blanke koolvis. 10 heek, 10 diversen, 16 kl. k. haring en 150 stuks stijve kabeljauwen, de Batavia met 15 kisten schel vis en piepers, 170 koolvis, 260 makreel, 125 dichte wijting, 100 gestripte wijting, 30 diver sen en 48 kleine kistjes makreel en 14 kl. kistjes haring; de Limburgia met 100 kisten kabeljauw en gullen. 45 schelvis en piepers, 35 zwarte koolvis, 25 diversen, 20 wijting, 10 radio, 680 makreel. 65 kleine kistjes ma kreel en 45 stuks stijve kabeljauwen en de Katwijk 76 met nog 50 kisten kabeljauw en gullen, 60 platvis (schol en tongschar) 25 tarbot, 65 wijting, 75 schelvis en piepers, 25 makreel, 45 radio, 10 wolf, 20 kl. poon en 75 stuks stiive kabeljauwen. Nog niets. Tot en met Dinsdagavond hadden zich nog geen trawlers voor de a.s. Donderdagmarkt gemeld. In en uit. Dinsdag kwamen binnen (tot 16 uur) de IJM 215, 54. 99, CZ 3, KW 26, HD 47 en de UK 90 en 119. Naar zee vertrok ken weer de IJM 249. 239. 206, 318, 262. 226. 215, 57. CZ 3. KW 67. KW 94, BR 9, 50, 58, 48. SCH 7. HD 180, 47, UK 70, 36, 90, 161 en de UK 119. Haringaanvoer. Dinsdag werden aange voerd door de Katwijk 32 totaal 459 kantjes haring t.w. 41 k. eigen vangst. 112 k. van de KW 144 86 k. van de KW 83, 3 k. van de KW 86. 59 k. van de KW 18, 62 k. van de KW 29, 46 k. van de KW 49 en 50 k. van de KW 78. De Katwijk 129 met totaal 313 k., waarvan 73 k. eigen vangst. 46 k. van de KW 70. 30 k. van de KW 56, 29 k. van de KW 124. 79 k. van de KW 168 en 56 k. van de KW 170 en de KW 65 met totaal 193 kantjes haring waarvan 127 k. eigen vangst. 62 k. van de KW 45 en 4 k. van de KW 22. Excursie. De havenarbeiders en vis- knechts, georganiseerd in de vereniging „Samenwerking" gaan Zaterdag een excursie per autobus naar Amsterdam maken. Er wordt een bezoek aan Schiphol gebrachten de rond vaart door de stad wordt niet vergeten. Op 19 en 21 Juni vind een herhaling dezer ex cursie voor de leden plaats. Viootnieuws. In dok is geplaatst de „Zeelandia" vonr schoonmaak van het on derschip. De „Vikingbank" (IJM 183) heeft een deel van de bak laten vernieuwen. Bei de trawlers hoopt men het eind dezer maand weer in de vaart te kunnen brengen. De „Tzonne" en „Vios" (IJM 1) en (IJM 24) zullen heden weer naar zee vertrekken. In de haringhaven is een Rijkspont aangékomên voor machine-reparaties. Sloop. Het vlootie trawlers dat de ha ringhaven vulde en niet meer aan de visserij deelneemt wordt steeds kleiner. Er liggen nu nog in totaal negen schepen te wachten op een sloper-koper. Marktberichten. Prijzen: gr. tong 2,04 1,91; grm. tong 1,50—1.46; kim. tong 1.54 1.48; kl. tong I 1,441.39; kl. tong II 1.14—- 1.04; tarbot I 1.941,68. per kg. Kl. schol II 338; schar 16—8; makreel 18.50—17; kl. schelvis I 5351; kl. schelvis II 4528; wij ting 28—8: midd. gul 2825; kl. gul 2019; kl. haai 28; poontjes 108, per 50 kg. Aan voer: 20 kisten tong en tarbot, 180 kisten schol 90 kisten schar, 670 kisten makreel, 100 kisten schelvis, 80 kisten wijting, 40 kis ten kabeljauw en gul. 5 kisten haai, 10 kis ten poon, 5 kisten diversen. Totaal 1200 kisten. Besommingen. Dinsdag 10 Juni marktten in IJmuiden de volgende schepen: trawler: Claesje f 12.500. Kotters: IJM 210 f4430; LTM 227 f 160; IJM 226 f 290: BR 48 f70: BR 59 f 70; BR 9 f 180; BR 50 f 90; CZ 3 f 150. Promotie en degradatie bij „De Pion" Bij de Castricumse schaakclub De Pion vroegen dit keer enkele promotie- en de gradatiewedstrijden de aandacht. De spe ler C. Heeck heeft opnieuw bewezen in de eerste groep thuis te horen, daar hij S. van Weeren na een spannende partij een ne derlaag toebracht. Het lid J. Bos maakt eveneens een goede indruk, want nu werd een overwinning behaald op J. Rozing. Thans gaat Bos met 2 punten uit 2 wed strijden aan de kop. De revanchewedstrijden hadden het vol gende verloop: P. Bouwen-C. Heeck 0-1, dr. A. de Jongh-P. Bouwen 0-1, A. H. M. van Chranenburg-C. Bakker 0-1, R. v. d. Berg-J. van Ravenzwaai 0-1. B. Schlosser- J. Keetbaas afgebroken, C. Menke-W. Mo lenaar 1-0, H. Hogervorst-C. Bennes 0-1, Walt. Uhl-A. de Wit 0-1. Werkloosheid in Castricum Volgens door het bureau Sociale Zaken verstrekte gegevens stonden er Dinsdag in Castricum 17 werkzoekenden ingeschre ven. Zij waren verdeeld over de volgende beroepen: los arbeiders 5, hoveniers 1, grondwerkers 4, bouwvakarbeiders 3, kan toorbedienden 1, fabrieksarbeiders 1, mon teurs 1, transportarbeiders 1. WOENSDAG 11 JUNI KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „On moonlight bay". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Van een bruiloft komt een bruiloft". DONDERDAG 12 JUNI BIOSCOPEN Geen voorstellingen, 't CENTRUM Verkiezingsavond Rooms- Katholieke Werkgemeenschap P. v. d. A. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3