Agenda voor Velsen -Clowntje Riek Zie Boven de inhaalwedstrijd Aarde-Mars Stormvogels viert uitbundig het jubileumfeest Hartelijke huldiging van het eerste elftal in Thalia Sportmiddag in het Olympisch Stadion Heemskerk Kamer van Koophandel onderzoekt klachten over import in VS 4 NOC-veertig jaar Voetbal Nieuw lotingssysteem voor Olympisch voetbaltournooi Korfbal Negenendertig nieuwe woningen in Heemskerk Zaterdag „vier-vissteden- rally" Verplichte looncompensatie voor de premiebetaling Voor de kinder en Scheepvaart FEUILLETON De fluistercampagne WOENSDAG 11 JUNI 1955 In het volle Thalia-theater is Dinsdag avond het feest van het veertigjarige „Stormvogels" gevierd.waarbij het herover de eerste klasseschap eèn reden te meer vormde om de feeststemming tè verdubbe len. Toen het eerste elftal dan ook bij het begin van de avond op het toneel verscheen mocht zij een ovatie in ontvangst nemen, waaraan bijna geen einde kwam. De voorzitter van Stormvogels, dê heer W. Chr. Suwérink, vèètigdè nog eens de nadruk 6p de glans, die de terugkeer naar dê eerste klasse aan dit jubileumfeest ver leende ên hij bracht de spelers hiervoor hulde en dank. Hij noemde de afgelegde weg moeilijk, omdat juist dé opstelling van de nationale doelman de tegenstanders on willekeurig tot' een verhoogde energie ge prikkeld had. Maar vooral in de wedstrijd in Dordrecht had het elftal zijn grote kracht ën meerderheid overtuigend bewe zen. De spelers hadden zich enorme opoffe ringen en inspanning moeten getroosten om hun doel te berëiken, maar tenslotte wis ten zij als jongere generatie te heroveren, wat hun voorgangers rèëds jaren geleden wistèn te verkrijgen. Daaruit was tevens gebleken hoe schoon het. is een ideaal na te streven. Nu dat is bereikt, móet de vól gende leuze ziji\: „Kampioen van Neder land", aldus de heer Suwérink. De voorzitter verklaarde hierna, dat zo wel de vereniging zelf als de supporters, hadden gemeend, dat de spelers voor hun verheugende prestatie een blijvend aan denken toekwam. Onder een langdurige bijval uit de zaal, werd er een splinter nieuwe fiets aan aanvoerder Kraak over handigd. Piet Kraak maakte zich gaarne tot tolk van zijn tien elftalgenoten, door het bestuur de dank te brengen. Niet alleen voor het fraaie gëschehk, maar ook voor de morele steun, die zij in de laatste periode Van hen allen mochten ontvangen. Zelf kwam hij ook niet met lege handen, en namens de spelers van het eerste elftal bood hij een grote foto aan, die voor de bestuurskamer was bestemd. Trainer Rentenaar werd bij deze hulde evenmin vergeten en hem kon hetzelfde geschenk worden toegezègd, als beloning en dank voor zijn onvermoeide pogingen de spelers op hun zware taak voor te bereiden. Rentenaar: Goede geest in elftal De heer Rentenaar wilde deze gelegen heid niët latèn voorbijgaan om van zijn kant ook de goede geest in het elftal te roemen, waarbij hij er de nadruk op ves tigde, dat zij hem geen groter genoegen hadden kunnen doen, dan juist met deze foto. Tenslotte werden allen nog gecomplimen teerd door een vertegenwoordiger van Sparta, die verklaarde dat juist de Rotter dammers zo zeer met Stormvogels hadden meegeleefd, omdat zij zich voor de degra datie enigszins verantwoordelijk voelden. Hij overhandigde het bestuur een bloemen mand met dè wéns, dat beide verenigingen De besturen van het Nederlands Olym pisch Comité en van de N.V. Mij. het Ne derlands Sportpark (Olympisch Stadion) zijn overeengekomen de herdenking van hun veertigjarig bestaan tezamen op sobere wijze te organiseren op 10 Augustus met een internationale sportmiddag, die zal be staan uit verschillende revanche-wedstrij den van de Olympische Spelen. Vervolgens zal dan na afloop in hét grote restaurant van het stadion gelegenheid zijn het bestuur van het N.O.C. en de raad van beheer en directie van de Mij. het Neder lands Sportpark naar aanleiding van het achtste lustrum té complimenteren. Dè organisatie van de sportdag is opge dragen aan de commissie, die ook tot dus verre steéds de Olympische Dag heèft ge organiseerd. Èèn commissie waarin beide jubilarissen vertegenwoordigd zijn. Hoewel de organisatie van deze dag in détails éérst Vastgesteld kan worden na af loop óf tijdens dé Olympische Spelen in Helsinki, waar dé Vrijwel voltallige com missie aanwezig zal zijn, is tóch in grote lijnen reëds bepaald wat geboden zal wor den. Na een massaal openingsnummer, een entrée van dè Olympische ploeg met aan het hoofd ook de Olympische overwinnaars van anderè nationaliteit, een vaandelpara de, zullen athletiek- en wielerwedstrijden met déelnemers van de Spelen worden ge houden. Er wordt een voetbalwedstrijd ge spééld door een Nederlandse ploeg we mógen aannemen van de Olympische ploeg tegen èen buitenlands team. Hét slót zal gevormd worden door eeh dèmónstratie van de hippische spört. elkaar aan het slot van het volgende sei zoen in de kampioenscompetitie zouden mogen ontmoeten. Dit officiële gedeelte werd daarop be ëindigd met het zingen van het Stormvo gels-clublied. Feestprogramma Het feestprogramma werd véfvölgèns verzorgd door Roland Wagter en de zijnen, die met een volle zaal weinig moeite hadden èen Uitbundigs stemming te kweken. Zelf verzorgde hij de vlotte conference, oïft ver volgens een nummer snellekenèn tè demon streren, waarbij natuurlijk de nationale doelman en de Benjamin van het eerste elftal als gewillige slachtoffers voor zijn caricaturen moes-ten dienèn. Een en ander tot groot vermaak van het publiek. Hét overige deel van de cabaret-revue, die de toepasselijke titel „Goal.die Zit" droeg, bestond uit sketches, een aardig dansintermezzo van de Rettichini's en Greetje van Schaik, die zich een vlot en charmant cabaretière toonde. De avond werd besloten met een bal. Vanavond komen de leden aan de beurt, waarvoor de eerste avónd geen plaats meer was en om ook hén de vreugde van hun Storm\v)géls geheel té laten beleven, wordt niet alleen hët cabaret-programma, maar ook de huldiging nog eens herhaald. Er is een nogal opzienbarende wijziging gekomen in de organisatie van het Olym pisch Voetbaltournooi. Naar men weet zou de loting plaats vinden op zéstien Juni, waarbij hét cup-systeem zou worden toe gepast. Ook al zouden et zich landen na het bekend worden van de loting terugtrekken, dan nog zou de eenmaal plaatsgehad heb bende trekking worden gehandhaafd. Van dit systeem wordt nu helemaal af geweken. De loting vindt inderdaad plaats op zestien Juni, maar voor de volgende ronde zal een nieuwe loting worden ge maakt, tèrwijl voor elke volgende ronde van het tournooi opnieuw afzonderlijke lo tingen zullen plaats vinden. Het is waar schijnlijk dat men dit gewijzigde systeem wil toepassen om te voorkomen daf landen, die de loting van zestien Juni zouden be studeren, en daarbij tot de conclusie zou den komen, dat zij het niet gelukkig heb ben getroffen, zich zouden terugtrekken. De wedstrijden van de voorronde zullen in Helsinki, Lahti, Tampere en Kotka wor den gehouden. HKB-twaalftal tegen Animo Ready Als onderdeel van de Sportweek spéélt het Korfbaltwaalftal van dè HKB Donder dagavond om kwart voor acht op het sport terrein aan de Kleverlaan tegen Animo Ready I. Het HKB-twaalftal komt als volgt bi het veld: Aanval: Dames J. Kluft (Watervliet), M. KionWullems (Nieuw-Flora)Heren H Trap (Nieuw-Flora), C. Verkèrk (Wa tervliet); Midden: Dames W. Beenders (Nieuw- F ora), D. ThuisWijnands (Nieuw-Flora); 1 eren S. v. d. Wiel (Onder Ons), J. Schin kel (Sport Vèréent); Verdediging: dames W. v. Lohui- zen (Haarlem), B. Hofer—Trap (Nieuw- Flora); Heren J. Reyns en H. Klasen (bei den Haarlem). Aan deze wedstrijd gaat vooraf een wed strijd tussen de junioren van Watervliet en De Rest van Haarlem; deze laatste ploeg kómt als volgt in het veld: Aanval: meisjes R. Smit, E. Hofstra; jongens L. de Graaf, E. Mandemaker (allen Haarlem); Midden: meisjes C. Heesemans (Nieuw- Flora), Y. Corbière (Sport Vêreent); jon gens H. de Graaf en J. Rusma (beidén Sport Vereent); Verdediging: meisjes M. Plooyer (Haarlem), G. Zwaay (Aurora); jongens T. Kaart (Aurora), C. v. d. Pietérman (Oosterkwartier). Op Vrijdag 13 Juni vergadert Heemkërks raad in eén openbare zitting, waar de vol gende zaken worden behandeld: Vaststelling notulen; ingekomen stukken en mededelingen; voorstel tot openbaarver klaring van nieuw aangelegde wegen; voorstel tot het sluiten van een geldlening, groot f 450.000, ten behoeve van de bouw van 39 arbeiderswoningen, met de Stichting Be drijfspensioenfonds voor de Landbouw te 's Gravenhage; voorstel tot het verlenen van garantie ten behoeve van een geldlening, welke zal worden verstrekt door dè N.V. Bouwkas Noord-Nedèrlandse Gemeenten aan een bouwspaarder in deze gemeente. Teneinde te kunitcn voldoen aan een verzoek van de Amerikaanse Sectie van de Internationale Kamer van Koophandel verzoekt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken belanghebbenden haar op korte termijn in kennis te willen stellen van de naam van het artikel, hetwelk door hen wordt uitge voerd naar de Verenigde Staten van Ame rika, het invoerrecht, hetwelk op dit arti kel wordt geheven en of dit invoerrecht van ingrijpende invloed is op de afzetmoge lijkheden en voorts of de afzetmogelijkheid nadelig beïnvloed door de ihvoerprocedure in de Verenigde Staten van Amerika. Deze oproep vormt een uitstekende ge legenheid voor diegenen in het bedrijfs leven die klagen over de hoge invoerrech ten in de VS en de omslachtige procedure, die ér dè invoer bèlemmert, om hun klach ten te uiten. Minister Van den Brink merkte trouwens bij de opening van de Toronto-fair op 2 Juni op, dat een werke lijke en blijvende economische versteviging van Europa vooral plaats zal moeten vin den doordat de Nieuwe Wereld de oude in staat stelt door levering van goederen en diénsten te betalen voor de leveringen van de Nieuwe Wereld, vooral nu het handels verkeer tussen Oost- en West-Europa sterk ingeschrompeld is. Naar aanleiding van Nederlandse klach ten heeft de Amerikaanse sectie van de Internationale Kamer van Koophandel verzocht om nauwkeurige uiteenzettingen van deze klachten en voorstellen voor ver beteringen in de toestand. Maar dat het problèem niet zo eenvoudig opgelost zal kunnen worden, was de Amerikaanse ge- delegeêrdèn op de jongste conseilvergade- ring van de IKvK duidelijk Zij zagen namelijk de Amerikaanse geldelijke steun als alternatief van verlaging van de in voerrechten. Vooral voor ons land maakt het groot verschil uit of wij geld toegestopt krijgen, of dat wij onze export kunnen ver groten, want alleen in het laatste geval kunnen wij meer mensen te werk stellen, en is er dus een echte welvaart. Vandaag gaan 100 a 150 circulaires de deur uit bij de Haarlemse Kamer van Koophandel; honderden circulaires zijn reeds in aanmaak. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Reeds 60 inschrijvingen Dé deelnemers aan de „vier-vissteden- rally" op Zaterdag 14 Juni worden om streeks vier uur in de middag op de Tegel- tjesmarkt in IJmuiden verwacht. Zij zullen daar een half uur pauzeren en daarna hun reis voortzetten naar Vlaardingen. waar de prijsuitreiking plaats heeft. De tocht begint in Scheveriingen, gaat dan via Katwijk naar IJmuiden en eindigt in Vlaardingen. Tot nu toe hebben zich 60 deelnemers ge meld, men verwacht echter dat dit aantal zich zal uitbreiden tot rond de honderd. Er zullen zich aan de start vermoedelijk nog wel enige liefhebbers melden en wie nu nog besluit mee te rijden, kan zich opgeven bij de heer J. Smit, secretaris van de motorclub „Voorburg", Lóolaan 122, Voorburg. Het comité, dat de zaken in IJmuiden regelt, zoals controlepost en ontvangst be staat uit de volgende leden van „IJmuidens Bloei": W. Boerlage, T. Struikmans, J. v. d. Horst én J. P. van Megchelen. In het grote comité hebben zitting de heren J. G. Kolkman en J. P. van Megchelen. Werkloosheidsverzekering Thans is verschenen de beschikking van hét College van Rijksbemiddelaars, waarin aan werkgevers de verplichting wordt op gelegd tot betaling van een bijslag op het loon, waardoor de werknemer in staat wordt gesteld de door hem per 1 Juli ver schuldigde premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering te voldoen. De bijslag is gelijk aan het bedrag aan premie, dat door de werknemer ongeacht de be schikking zou zijn verschuldigd. De bijslag wordt berekepd door het loon zonder de bijslag te vermenigvuldigen niét het werknemersdeel van het door de des betreffende bedrijfsvereniging te innen premiepercentage. Voor de werkloosheidswet is de bijslag als loon tè beschouwen. De bijslag hioet dus bij het loon worden opgeteld, alvorens het aan de bedrijfsvereniging af te dragen premiebedrag kan worden berekend. Dit heeft ten gevolge, dat de premie stèeds een fractie hoger is dan dé bijslag. Bij een weekloon van 60,én een wêrknemers-premieaandeel voor de werk loosheidswet van 2 procent bedraagt de bijslag 1,20. Dé door de Werknemer te betalen pVémie is in dit geval 2 procent van ƒ61.20, dus 1,22. Voor de berekening van de loonbelasting mag de premie van het loon worden afge trokken. Invoering van de bijslag heeft daarom géén verhoging van loonbelasting ten gevolge. In geval het totale loon tengevolge van deze bijslag zou stijgen boven 6000,per jaar, zal dê bijslag eèn zodanige vermin dering ondergaan, dat deze loongrens be reikt, doch niet overschreden wordt. DE TREK NAAR HET NOORDEN Vangst bericht en uit zee Nacht van 10 op 11 Juni KW 2 19 k.; KW 110 8 k.; KW 3 10 k.; KW 176 17 k.; KW 5 13 k.; KW 173 12 k.; KW 6 8 k.; KW 130 5 k.; KW 14 13 k.; KW 151 6 k.; KW 23 14 k.; KW 167 7 k.; KW 25 12 k.; KW 22 20 k.; KW 73 8 k.; KW 45 2 k.; KW 138 18 k.; KW 127 7 k.; KW 147 19 k.; KW 175 60 k.; KW 54.31 k.; KW 70 15 k.; KW 140 20 k.; KW 56 15 k.; KW 144 9 k.; KW 124 10 k.; KW 86 8 k.; KW 168 3 k.; KW 83 10 k.; KW 170 42 k.; KW 38 4 k.; KW 163 3 k.; KW 20 6 k.: KW 161 4 k.; KW 29 8 k.; KW 49 5 k.; KW 78 9 k.; KW 15 15 k.; KW 43 6 k.; KW 44 22 k.: KW 85 32 k.; IJM 74 11 k.; IJM 75 16 k.; IJM 283 3 k.; SCH 51 26 k.; SCH 107 21 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 10 kantjes. Scheveningen: 15 kantjes. Katwijk: 14 kantjes. De vangsten warén over het algemeen niet groot. Eén groep Scheveningers echter, die aan schot ginig op 57 gr. 30' Noord en 0.300.40 West Ving gemiddeld 50 kantjes. Dit is voor dè andèrê schippèrs reden ge weest van plaats te veranderen, zodat van daag meer Noordelijk wordt gevist. VISSERIJBERICHT URK Dinsdag werd door 122 vaartuigen aange voerd: 11.558 pond kuilpaling, prijs f 0,95 f 1,10 per pond; 2271 pond lijnaal, prijs f 1,26 f 1.35 per pond; 9 pond snoekbaars, prijs f 0.64 per pond; 59 pond rode baars, prijs f 0.65 per pond en 541 bak nest, prijs f 2,65 per bak. Woensdag 11 Juni Thalia, 19.45 uur: Cabaretavond „Storm vogels". Rex, 20 uur: „Een vrouw zonder moraal". Donderdag 12 Juni. Thalia. 20 uur: „Als de Wereld vergaat" Rex, 20 uur: „Eén vrouw zonder moraal". De redding Was geluktde tweede piloot en het negertje slingerden wél gevaarlijk heen en weer op de touwladder, maar ze wisten toch Veilig in het vliegtuig tè komen. Ziezo, lachte de piloot. Dat is gelukt. En vertel ons nou maar eens, wie je bent éh hoe jè in dat bootje kwam. Ik heet Lumpo, zei hun nieuwe passagier. En ik ben erg blij, dat jullie me geholpen hebt! Ja, dat was Lumpo. Weet je nog, hoe Rick en Bunkie hem op een klein eilandje ont moetten, toen ze nog bij de mensen woonden? Lumpo Vertelde de piloten, waar hij vandaan kwam. En hij zei, dat hij al heel, heel lang in het bootje had gevaren en dat hij geen eten meer aan boord had. Mooi, daar weten wij wel wat op, zei de piloot. Je moet eerst maar eens lekker eten, en dan ga je naar bed. We zullen je ineenemen naar Speelgoedstad. Dat is goed, zei LumpO. Ên toen hij eerst z'n buikje vol had gegeten, kreeg hij een bedje in eèn hoek van het vliegtuig, waarop hij spoedig in diepe slaap lag. VANDAAG staakt de planeet Mars zijn „teruglopende" bewe ging. „Mars is station- nair", zegt de sterren kundige, al kan de leek ér niéts van zien. Aan gezien zich immers over al tet werêld uitstekend geoutilleerde observato ria bevinden heeft het nu eenmaal geen zin, avond aan avond zijn huis uit le lopen om de plaats van Mars aan dè hemel nauwkeurig vast te stel len (door enige „vaste" sterren als onverander lijke achtergrond te ge bruiken). Wie evenwél die moeite zou hebben genomen, zou het inderdaad hebben kunnen vaststellen. Mars is voor iedereen herken baar als de heldere pla neet met zijn rossige schijnsel, die in de voor avond eèn graad óf der tig boven de Zuid-Zuid- Oostelijke horizon staat en wie hehi eèn paar maanden lang zou heb ben gevolgd had kunnen cohstatèren dat zijn plaats tussen de sterren iedere dag anders rvas. Elke avond om dezelfde tijd waargenomen, zou Mars zich een klein stukje WestèlijkèY heb ben vertoond. Men noemt dit het teruglopen; Don derdag is dat afgelopen, Mars gaat zich dan voor ons oog dagelijks weer een stukje in Oostelijke richting verplaatsen of „rcchtlopend bewegen", zoals de vakterm hridt. (Voor Saturnus geldt trouwens hetzelfde; dat Ook deze planeet juist vandaag zijn teruglo pende beweging staakt, is zuiver toeval). En hoe koynt dat nu? Het is, zoals vele verschijn selen aan de hemel, ge zichtsbedrog, teweegge bracht door onze eigen aarde. In beginsel ver schilt het niet van een ander, uit de practijk aah één ieder békend ge zichtsbedrog: wij zitten in een auto en halen een fietser in. Eerst bevindt de fietser zich voor ons, langzamerhand naderen wij hem echter eii op een gegeven ogenblik zijn Wij vlak naast hem. Op dat moment schuift de fiètsèr voorbij ons por tierraamin achter waartse richting, terwijl hij toch in werkelijkheid hard zijn best doet om vooruit te komen hetgeen hem ook inderdaad lukt: wij kunnen dat vaststel len als wij de man be kijken tegen de achter grond van een boom langs de weg. Zó is Ook de situatie ten aanzien van de aarde en Mars. Met dien verstan de dat noch de aarde noch Mars op een rech te weg rijden als dat het geval was, zou de aarde, wier snelheid de grootste is, Mars maar éénmaal hebben inge haald, waarna deze pla neet voor goed wit ons oog zou zijn verdwenen. Gelukkig beschrijven zo wel de aarde als Mars kringen om de zon, zodat wij onze buurplaneet tel kens weer inhalen, om de ruim twee jaar; zij ge dragen zich als renners op een wielerbaan waar van ae een steeds de binnenbaan heeft en bo vendien een grotere snel heid dan de andere. Mars zal nog geruime lijd aan de avond- en nachthemel zichtbaar blijven en dus nog tal rijke gelegenheden bie den, hem waar te ne men, met het blote oog of met de kijker. In de telescoop ziet men, dat hij twee satellieten (ma nen) heeft, waarvan de één van Oost naar West, de anaer van West waar Oost om hem heen loopt. De planeet behoort lot onze naaste buren in het heelal; op het ogenblik bevindt zij zich ongeveer 80 millioen kilometer van ons af, iets meer dan de helft van de afstand aarde-zon. De vraag „Is er leven op Mars" be spreken wij bij een vol gende gelegenheid eens. G. v. W. Aagtekerk, 10 van Hongkong n. Manilla. Altair, pass. 8 Finlsterre n. Antwerpen. Aalsdijk, 10 van Norfolk te New Vork verw. Amsteidijk, 10 v. R'dara te Nèw York verw. Arkeidijk, 9 v. New York te R'dam. Aalsum, 9 van Port Said. Akkrumdijk, pass. 9 Kp. Finlsterre. Amsteldiep, pass. 9 I-loltenau. Amstelland, 10 v. Itajai te Pamagua. Aardijk, 9 80 m. NO. Miami. Agamemnon, 9 540 m. Z.ZO. Bermudas. Al.phacca, 11 v. Baltimore te Philadelphia verw. An toma, 3 van Pénang te Pladju. Albireo, 9 250 m. Z.ZO. St. Vincent. Alblasserri'ijk, 9 no m. W. Ouessant. Alchi'ba, 9 nog te Victoria. Alcyone, 9 150 m. W. Lands End. Amstelpark, 9 Tzd m. \V. ten Z. Scilly's. Ams tel vaart, 9 220 m: W.NW. Scilly's. Arundo, 9 600 m. O. Cp. Race. Bennekom. 9 v. Port of Spain n. Curagao Bloemfontein, 10 v. Marseille n. Southampton. Blitar, 9 te Manilla. Barito, 9 v. Posso op rede Ampana. Batoela, 10 te Singapore. Bontekoe, 9 tc Ampana. Britsum, 9 600 m. NW. ten W. Flores. Baarn, 9 100 m. ZW. Ecmeralda n. Cristobal. Bacchus, 9 v. Pampatar naar Carupaho. Barer.drecht, 10 780 m. ZW. St. Maria. Boskoop, 10 van Chicama naar Manta. Ceram 9 van Aden naar Djeddah. Cóngostroom, vèrm. 10 ca. 21 u. v. A'dam n. Antwerpen. Celebes, 10 van Genua naar Napels. Callisto, 9 700 m. W. ten Z. Fastnet. Caltex Leiden, 9 60 m. O. Kp. Passero Sicilië. Caltex Pernis, pass. 9 Casquets. Camphuys, 9 v. Belelensg n. Makassar. Cleódora, 9 dwars Khorya Morya Baal. Diiivendreoht, 10 v. Pto Nuevitas te New York. Diemerttijk, 9 van Los Angeles te San Francisco Dalerdij'k, 9 470 m. ten Z. Flores. DongediJ'k, 9 130 hi. Z. San Jose. Ena, 9 v. R'dam te Ceuta. Esso Amsterdam, 9 van R'dam naar Aruba. Eemdijk, 9 630 m. W. ten N. Flores. Esso Rotterdam. 10 400 m. N.NO. Bermudas. Eds, 9 in Golf van Biseaye. Etrema, 9 ten anker op Mersev. Farm-sum, 9 430 m. W. Lands Énd. Friesland (KRL), 9 520 m. Z.ZO. Guardafui. Graveland, 10 te Santos. Gadilla, 9 350 m. O. Socotra. Haarlem, 10 te Rotterdam. Hector, pass. 9 Gibraltar. Heelsum, ca. 16 Le Havre verwacht. Helder, 9 van Santiago da Cuba. Hera. 9 van Curacao naar Aruba. Haulerwij'k. 8 220 m. W. ten Z. Fastnét. Helicon, 9 150 m. N. ten W. Mona pass. Hestla, 9 1040 m. ZW. Flores. Hoogkerk, 9 260 m. Z. Monrovia n. Kaapstad. Hydra, pass. 9 ten Z. Scilly's. Hecuba, 9 130 m. Z. Mona Passage. Helena, 10 v, iPla Cardon te Maracaïbo. rttersum, pass. 9 Cp. Ray. I los, 9 240 m. O.NO. Gr. Abaco Bahamas. Java, 10 te Aden Japara (KRL), pass. 10 Gibraltar. Kertosono, 11 ca 24 u. v. Balikpapan aan de Hoek van Holland verwacnt. Kalimantan, 9 v. Tj. Prlok n. Singapore. Karossa, 10 v. Ooslhaven te Tj. Priok. Larenberg. 10 te Le Havre. Laurenskerk. 9 te Sport Said. Lawak, 10 te Singapore. Lindekerk, pass. 9 Maita n. Pórt Said. Lek'kei'kerk pass. 10 Vlissingen n. Hamburg. Leërsiim, vèrm. 10 van Rotterdam n. Houston. Leüvekèrk, 9 van Damman te Ras Tamira. Loppersum, vertr. 10 v. Rotterdam n. Italië. Langkoeas, 9 ten anker Belawan. Lombok. 9 bij Aruba n. Trinidad. Luna. 10 van Algiers te Tunis- Loenerkerk, pass. 10 ten Z. v. Ras Madraka n. Karachi. Maaskerk, 9 te Monrovia. Madoera. 9 te Aden. Meerkerk, 10 te Aden. Manoéran, 9 van Amsterdam naar Antwerpen Maas. 24 v. Port au Prince in Nederland verw. Markelo, 9 van La Laja 15 Rotterdam vêrw. Mellskerk, 9 van Bremen naar Hamburg. Merwède, 15 v. R'dam té Jacksonville verw. Malea, pass. 9 Ras Madraka. Minjak, 9 van Tarakan naar Balikpapan. Mólenkerk, 10 van Hamburg té Antwerpen. Murena, 9 130 m. NW, Alexandrië. Nieuw Amsterdam, 9 380 m. O. Cp. Race. Nieuw Holland, 9 van Singapore n. Port Swet- tenbam. Noordam, 9 330 m. ZO. Sable eil. Oran.ie, 9 200 m ZO. Port Soedan. Omala, 7 van Tarakan te Soerabaja. Orion, 10 van Samos naar Tunis. Ootmarsum, 11 Antw. verwacht. Overijsel, 9 330 m. Z. ten O. Sable eil. Parkhaven, 10 te Freetown. Phroniis, 9 v. Tj. Priok naar Belawan. Poelau Laut, 10 te TJ. Priok. Prins Joh. Willem. Fi'lso, 9 v. Le Havre naar Hamburg, Prins Willem III, 9 van Rouaan naar Le Havre. Prins Willem v. Oranje, 9 Dover n. Montreal. Poseidon, lü te Point a Pitre. Prins Frèd. Hendrik, 9 bij Cp. Race. Perna, 6 te Singapore. Prins Willem II, 9 340 m. O.NO. Cp. Race. Pygmalion. 10 v. Curagao le Mobile verw. Rotti, pass. 10 Sabang naar Aden. Ruys, 5 v. Nagoya te Yokohama. Rossum, 12 v. Almeria te IJmuiden verw. Rodas, 10 v. Barbados te Guadeloupe. Raki, 10 v. Antw. te Southampton. Rijnkerk, 9 nog te Khorramshar. Somersetshire, 7 van Melbourne naar Java. Stad Alkmaar, 9 van Narvik te Immingham. Stad Haarlem, 12 v. Casablanca te A'dam verw. Salatiga, 9 bij Socotra naar Soerabaja. Salawati, 9 290 m. W. ten N. Key West. Schie, 10 v. Beyrouth te Lat'takia. Sambas, pass. 9 Anamba eil. Saparoea, 9 110 m. Z.ZW. Cyprus. Sibajak, 9 840 m. W.ZW. Lands End. Sloterdijk, 9 320 m. W. Gibraltar, Stad Breda, 9 60 m. ZO. Bermudas. Stad Maastricht, 9 Kp. St. Vincent gepass. Stad Vlaardingen, 9 570 m. NO. Cp. Race.' Swartenhondt, 10 te Makassar. Tarakan, 10 v. Doogala te Tarakan. Tegelberg. 9 van Hongkong n. Manilla. Tabinta. 6 le Los Angeles. Tjibadak, 10 v. Soerabaja te Sydney Tarho, pass. 10 4 u. Vlissingen. Trompenberg. 9 van Houston n. Galveston. Tiberius, pass. 9 Cp. San Antonio. Tjifjalengka, 9 170 m. O.ZÖ. Zanzibar. Tankhaven I. 9 van Sur.geigerong n. Saigon. Tankhaven III. 9 v. Sungeigerong n. TJ. Priók Tasman, 9 160 m. Z.ZW. Okinawa. Tawali, 9 in Sir. Malakka n. Tj. Priok. Ternatè, 9 nóg rede Ternate. Tero. 9 1-10 ni O. ten Z. Rio de Janeiro. Tjibodós, 12 v. Nagasaki te Hongkong verw. TJipanas, 9 590 m. ZW. Sabang n. Singapore. Tiiwangi, 9 van Tl. Priok naar Soerabaja. Utrecht, 9 v. Belawan n. Port Swettenham.- Uni, 6 te Port au Prince. Veendam. 9 120 m. O. Nantucket. Willemstad. 9 van Cristobal n. Aruba. Winsum, verm. 11 v, Rotterdam n. Scilly's. Woensdrecht, 14 v. Berre te Mena el Ahmadi verwacht. Westerdam, 9 300 m. W. Scilly's. IJsel. 0 650 m. OZO. Bermudas. Zonnewijk 9 van Houston te Amsterdam. Zuiderkruis, 10 ie Aden. KI.EINE VAART Bernisse, 12 v. New castle te Le Boucau verw. Batavier III, 8 van Casablanca te Duinkerken. Birmingham. 9 van IJmuiden té Harlingen. Bab-T, 8 Kiel geoass. naar Skutskaer. Corona. 9 v. Hamburg te Bones??. Crescendo, 10 v. Nemours te Tunis. Deneb, 9 van Hamburg naar Leifh. Expres. 8 van R'dam te Klnigslynn. Elisa, 9 van Port Lyautey naar Genua. Eebo, 10 v. Dublin naar Belfast. Frejo, 9 van Kristlansand te Grangemouth. Gaasterland. 9 te Grangemouth. Henrica, verm. 10 v. Moirana n. Narosos. Hada. 6 van Port Lyautey tè Agadir. Hartel. 10 van Hamburg te Bremen. Jan Kreumer. pass. io Ho! i en au. Toost, R van Zaandam te Gonle. Ta va. 9 van Goole te Thisted. Larix, 9 Kiel gepass. van Amsterdam naar Doms j o. Mvfem. 9 v. Rouaan naar Pariis. Marcello. 10 v. Salt End te R'dam verwacht. Mizar, 9 van A'uiers n. Liverpool. Marne, 9 van R'dam te Hamburg. Niord. R v. Roohefort te Manchester. Nnnrderhaven, 10 v. R'dam te Liverpool verw. Netta. 8 van Casablanca te Nantes. oIsp. 9 van R'dam te Le Havre. Omlandia, 9 van Port St. Louts te Casablanca. Prima, 9 van Huetva te Mostaganem. Spurt, verm. 9 v. Freminctnn n. Bnyonne. Strlipe, vertr. 10 v. Hamburg n. Amsterdam. Si rins. 8 te Lónden. Soemba. verm. 10 v. Newnort Mon. Tvro, 9 van Fowev naar R'dam. Texel. 10 v. Maassluis te Boston verw. Tom van der Heide, 8 v. Genua te Marseille. Vrede. 9 van Swansea naar Antwerpen. Valbella, 9 van Safi naar Casablanca. Vrouwepolder, verm. 11 v. Antw. n. Lissabon. Westlaan, 9 van Bremen naar Hamburg. Walenburgh, 8 van R'dam te Middlesbro. Westpoider, 9 van Lissabon té Barreiro. Wiebold Bohmer, 9 v. Oscarshamn n. Kalmar. door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 63) Brannigan daarentegen was een en al kalmte. Hij zat genoeglijk aan zijn pijp té trekken. Iedere keer dat de telefoon ging, nam hij de hoorn van de haak, en was het gesprek vóór iemand anders, wat nagenoeg stèeds het geval was, dan gaf hij de hoorn over zonder van enige teleurstelling blijk té gevén. Kon ik maar wat doen! zei Bob, nadat êèn uur verstreken was. Brannigan keek op zijn horloge. Tèhzij ze geboft hebben, zullen ze nog wel niets hébben ontdekt. Ik geloof dat het nog wel eén uur kan duren, voordat wij iets horèn. Nog eén uur! Maar Judith is in de macht van dié duivel! Hij kan wel van alles met haar doen! Je hebt dat zélf gezegd. Kan ik niet alleen naar het dorp gaan? Néè! zei Brannigan met nadruk, Dat riéico mogen wij niet lopen. Ik begrijp maar al té goed, hoe jij jé vóelt, Bob, maar we moeten Simpkins arresteren en dat doen wij op mijn manier. Zodra wij be richt krijgen waar hij zit, gaan wij er óp af. Ik vind het helemaal niét prettig, mopperde Bob. Ik ook niet. Maar we kuiïnèn momen teel niets anders doen. De hitte was bijna ondragelijk in hét kleine politiebureautje. Alle ramen ston den open, maar er viel geen verkoelend windje te Ontdokken. Brannigan maakte zijn boord los. Doe je jas maar uit, Bob, raadde hij Arlen aan. We moeten het ons op bét ogenblik maar zo gemakkelijk itiógélijk maken, nu we nog een hele tijd moeten wachtên. Ik zou overigens wei eén glas biér willen hebben en een paar boterham men zou ik oök wel lusten. Mij niet gezien, hoor, zei Bob onge duldig. Je weerhoudt mij er tóch niet van! Zodra het bier gebracht was, zette Bran nigan het grote glas aan zijn lippen. Dat smaakt, zuchtte hij. Ik kan wel liters op! De boterhammen smaken goed, Bob, Die met kip zijn werkelijk niet gek. Neem er toch ook een paar, kerel. Arlcn veegde zijn voorhoofd af. Het bier is in ieder geval koud. merkte hij op. Enkele ogenblikken later knabbelde hij al verstrooid aan èen boterham. Lang zaam aan raakte de schaal leeg. Geeft van beiden sprak een wóórd. Al een half uur lang had de telefoon niet gebeld. Toen ging het toestel plotseling luid ratelen. Deze keer gaf Brannigan de hoófft niet aan iemand anders, maar luisterde aandachtig zonder iéts te zéggen. Arlén wist, dat Brannigan een belangrijke mede deling kréég: zijn lippen warén op elkaar geklemd. Houdt het huis in de gaten! We komen ogenblikkelijk. Arlen worstelde zich in zijn jas, terwijl Brannigan al naar dè deur snelde. Ze hebben een huis even buiten het dorp ontdekt, waar Simpkins zich verbór gen houdt, riep Brannigan naar dè achter hem lopende Arlen. We moeten daar zo gauw mogelijk heen. Bób begon inwendig te zingen, nu er eindelijk actie was gèkomên. Hij tuimelde achter Brannigan aan in de politiewagen, juist op het moment dat deze wegschoot. Inspecteur Meidrum en de anderen volg den op korte afstand in de tweede wagen. Toen zij Chichester uitreden, merkte Bob op, dat hét donkerder begon te worden. Hij staarde naar de lucht, die niet langer wol kenloos was. Grote donderkoppen kwamen van zee Uit aanzetten. Storm was op komst. Brannigan volgde Arlens blik. Ik hoop maar, dat we Simpkins te pakken krijgen, voordat de storm losbarst, zéi hij. De chauffeur remde plotseling krachtig om niet een fietser aaii té rijden, die plot seling uit éen zijweg té voorschijn was ge schoten. Met grote snelheid werd Weer vérder gereden, de verbaasde fietser in gróte wolken stof achter latend. Tenslotte ging men wat langzamer rij den, toéA êAkeie verspreid staande huisjes aantoonden, dat West Thorney vlak bij was. Een man in de uniform van de Lucht macht stond op de weg; hij had èen fiets in de hand. Brannigan herkende hem als een Van de twee detectives. Tien minuten geleden stónd ik nog bij het huis, sir, begon hij. Er is èen achter weg, die kunnen we het best nemén. Dan kaii niémand ons zien. Mijn collega be waakt het huis nog. De duisternis was bijna volkomen ge worden. De maan ging geheel en al ver scholen achter geweldige wolken. Branni gan was daaróm dankbaar, dat hij in de morgenuren de omgeving góed in zich op genomen had. Het gehele gezelschap wan delde achter elkaar in een lange rij langs het smalle pad. Na enige tijd staken zij een open veld over en klommen toen over een ijzeren hek. Tenslotte bereikten zij eén huis, dat door een muur omringd was. Ik zal mijn collega eVett halen, zèi de detective, die hen was voorgegaan, en hij verdween in de duisternis. Enkele ogen blikken later kwam hij met zijn collega terug. Er brandt géén licht, sir, méldde de ander. Om ongeveer twee uur zijn zij naar binnen gegaan. Niémand heeft hen zien vertrekken, maar het is hiér nogal eenzaam. Zo lang ik op wacht stond, kan niemand het huis Veftlatên hebben. Hét kanaal van Thorney is hiér zeker ongevèèr honderd yards vandaan, zei Bran nigan zachtjes. Inderdaad, sir. Inspecteur, wilt u dè achterkant van het huis bëwakên? Ik zal de voorkant voor mijn rekening nemen. Over precies vijf minuten zal ik op de voordeur kloppen. Terwijl de inspecteur met zijn mannen verdwenen, volgde Brannigan een der in uniform gestoken detectives naar de toe gangspoort. Het huis lag geheel verborgen achter een boomgaard. Brannigan wachtte enkele minuten om de anderen gelegenheid te geven de achterkant van het huis te be reiken. Toen opende hij zo voorzichtig mogelijk de póortdeur. Arlen en drie agen ten volgden hem. Nu pas konden zij de villa zien liggen. Het was een vrij groot landhuis. De blinden zaten voor de ramen en er scheen geen straaltje licht naar buiten. Ga onder die ramen zitten, fluisterde Brannigan tot een van de agenten. Voorzichtig probeerde Brannigan de deur open tè duwen. Zij was op slot. Toen klopte hij. Het leek op een donderslag in de dood se stilte. Doe open, gilde Brannigan. Het bleef stil, geen geluid klonk in het huis. Op dat moment werd het allen dui delijk, dat Simpkins niét meer binnen was. Brannigan haalde èen bos sleutels té voor- schijrt. Na enkèlè sleutels tevergeefs gepro beerd te hebben, ging de déur open. Nog stèeds bleef het binnen stil. Volg mij, zei Brannigan zachtjes tot Bob. Hij scheen met zijn lamp in enkele kamérs; alle deuren stonden open. Eén deur echter, ergens ih hêt huis, was diêht. De hoofdinspecteur boog zich naar het sleutelgat. Geblokkeerd!, zei hij verwonderd. Ik vraag mij af Maar voordat hij de zin had afgemaakt, greep hij de knop en opende de deur. Beide mannen roken ogenblikkelijk een sterke gaslucht HOOFDSTUK XKVI Blijf staan!, riep hij Arlen toe. Brannigan duwde Bob de gang weer in en draaide tegelijkertijd het licht aan. Hij deed vervolgens bliksemsnel een zakdoek voor mond en neus, duwde de deur iets verder open en draaide het licht van dé keuken aan. Op dit moment vloog Bran nigan de keuken in. Maar Arlen bereikte het fornuis nog eerder. Zijn armen sloten om de slanke vrouw, die op de grond lag uitgestrekt met het hoofd in de oven. Hijgende en bijna bedwelmd waggelde hij de gang in.. Een minuut kon hij geen woord uitbren gen, tranen rolden over zijn wangen en hij ademde moeilijk. Maar desondanks voelde hij de pols van zijn vrouw. Judith!, fluisterde hij tenslotte. Judith! Wat heeft die duivel met jou ge daan? Brannigan duwde Bob zachtjes opzij en knielde naast Judith neer. Zij leeft!, verklaarde hij. Gode zij dank, dat we op tijd binnen kwamen. Haar pols is vrij krachtig. Ga naar buiten, Bob, je hebt frisse lucht nodig. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6