cki W Agenda voor Beverwijk 6LS #PJP ij^npss^l Beverwijk Aardbeien dalen weer ondanks flinke export Castricum -Clowntje Riek Leterop! 8 FEUILLETON De fluistercampagne Voor jonge hersens Het tiieuzve puntenraadsel Velno's en Vela's brachten vrolijkheid aan militairen Voor de kinderen Scheepvaart N atuurazijn heeft deze dop! W. zachi en geurig I DONDERDAG 12 JUNI 1952 •41 DONDERDAG, 12 Juni 1952 Beste kinderen. ALLEREERST WIL IK JULLIE even hartelijk bedanken voor de vele felicitaties die ik ter gelegenheid van mijn verjaardag heb ontvangen. Het is toch wel eens leuk om gelukgewenst te worden, inplaats van de kinderen in de krant te feliciteren. En hierna ga ik jullie eejis iels vertellen van die mooie hondendie je op ons plaatje van de week ziet staan. Op het eerste gezicht zeg je natuurlijk meteen: dat is een hazewind". Maar als een echte hondenkenner de foto bekijkt, dan weet hij meteen, dat we hier te doen hebben met een Russische windhond oftewel een barsoi Deze honden hebben een prachtige, smalle kop en lang golvend haar. Ze zijn meestal wit met bruin gevlekt. Momenteel worden ze alleen nog maar om hun schoon heid door liefhebbers gehouden, maar vroeger vervulde het dier in Rusland nog een belangrijke taak bij de jacht op wolven. Als andere jachthonden de wolven het bos uit gedreven hadden, werden deze „barsoi's" op hen los gelaten, die de wil de wilde dieren vangen moesten en daarbij een ge weldige snelheid bereiken konden en veel uithoudings vermogen bleken te hebben. Zo nu weten jullie meteen hoe zo'n hond heet als je hem eens op straat tegen komt. En nu gauw naar onze post. Om te beginnen is hier MEIZOENTJE, die ik eerst even bedanken wil voor haar mooie ansichtkaart. Leuk, dat je pakje al half af is. Met de feestweek kun je het wel aan hebben, dan komen die nationale kleuren goed van pas. Wanneer gaan jullie het schoolreisje maken? Wat een leuke vacantietijd ga jij tege moet BEUKEBLAD. Ik zou best met je willen ruilen. Wordt die kampeerwagen achter de auto bevestigd of wordt hij dooi de eigenaar neergezet waar je hem hebben wilt? Het lijkt mij inderdaad een heel gezellig huisje en de ruimte zal ook nog best meevallen. Ik kan me voorstellen dat je naar je vacantie uitkijkt. APPELSNOETJE zou wel elke dag wil len zwemmen, geloof ik. Ze vindt het ten minste erg jammer, dat het schoolzwem men maar een half uur duurt, schrijft ze. Nu meisje, ik vind het al heel wat, dat de scholen tegenwoordig de kinderen gele genheid tot zwemmen geven. In mijn tijd kwam zoiets niet voor. Wees dan maar blij met je half uurtje, vind je niet? Dat mag ik horen, TUINMAN, dat je je goudvis nu een beter leven bezorgd hebt. Jij zou ook niet altijd in een kale kamer, zonder zuurstof-toevoer kunnen wonen. Want waterplanten geven zuurstof (dus „lucht") aan de vissen, begrijp je? Leuk, dat jullie al zoveel groenten van het land krijgen. Ik was erg blij met de kaart van Appelsnoetje en jou. DUIMELIJNTJE had haar raadsel op één woord na, goed. Jammer, dat je niet op het woordje „Git" kon komen. Je gaat zeker wel eens je buren in hun strand huisje opzoeken, of komt dat er niet van? Ook GERDIENTJE is weer eens van de partij. Jij bent wel dol op dieren, dat merk ik uit je brief. Ja, zo'n jong poesje is aller liefst, daar kun je altijd wel naar kijken. Hoe noem je het katje en welke kleur heeft het? Je mag later wel oppassen voor de kuikentjes, dat de poes er niet bij kan. Mijn dank voor je mooie kaart, hoor! PETUNIA zorgde weer voor een gezel lig briefje. Jij hebt je met Pinksteren best vermaakt, lees ik. Zo moesten er nog eens een paar Zondagen achter elkaar komen, hè? Maar de feestdagen zijn nu jammer genoeg voor een tijdje op. Dit raadsel loste je niet helemaal goed op, zie je wel? SARINA wil ik eerst even hartelijk be danken voor haar mooie prentbriefkaart. Ja meisje, er kwamen heel wat bloemetjes door de bus, hoor! Ik vind dat altijd zo vrolijk staan, als al die kaarten op de mat liggen. Hebben jullie mooie liedjes inge- ADVERTENTIE Virginia groie doos van 100 stuks f. 4. HUI y door Andrew Mackenzie Vertaald uit het Engels 64) Arlen deed wat hem gezegd was. Hij ging op de stoep zitten met zijn hoofd in zijn handen, totdat de nachtlucht hem kal meerde. Toen hij was opgeknapt, ging hij naar binnen. Judith lag op bed in een van de achterkamers met haar lange, blonde haren over het kussen uitgespreid. Bob voelde in zijn hart een vreugde, welke hij nog nooit gekend had. Hij had Judith teruggekregen! En zij leefde! We zullen een dokter opbellen, zei Brannigan. Zij werd verdoofd. Simpkins moet haar hoofd in de oven geschoven heb ben, toen hij enkele minuten voordat onze twee mannetjes hier kwamen, vertrok. Als we een uur latei" waren gekomen. Maar waarom zou hij dit gedaan heb ben?, riep Bob uit. Ik begrijp wel, dat hij haar ontvoerd heeft ter uitdaging van de politie, maar het enige, dat nog in Simp kins voordeel sprak, was juist zijn sterk familiegevoel. Dat was vroeger waar, antwoordde Brannigan. Nu lijkt hij veel op een dolle hond, die naar iedereen bijt. Judith ver- studeerd voor de ouderavond? Jammer, dat je één woord van het raadsel miste. Ook ZILVERVOSJE verraste me met een mooi gekleurde felicitatie-kaart. Fijn meis je, ik bewaar ze allemaal. Weet jij altijd van te voren wat je krijgt op je verjaar dag? Ik niet, hoor. SLAAPMUTSJE wilde haar Tante Els eens extra blij maken. Nu, dat is je gelukt hoor! Zo'n mooie eigengemaakte corsage kon ik juist heel goed gebruiken. Ik heb een effen donkerbruin mantelpakje, waar hij snoezig op staat! Je hebt het werkelijk keurig gemaakt. Fijn, dat je je huiswerk niet onder de andere pretjes laat lijden. Als je verstandig bent, blijft er heus nog wel tijd voor zwemmen en andere ont spanning over. CLEMATIS kan ook heel gezellige brie ven schrijven, vind ik. Leuke dag'heb jij gehad in Amsterdam, zeg! Wat hebben jul lie op één dag veel gedaan! Meestal kom ik niet verder dan de Bijenkorf op een middag, maar jullie hebben een heel pro gramma afgewerkt. Jc was zeker wel moe toen je thuiskwam.? Ik ben nieuwsgierig naar het avontuur van je broertje. HOEPELTJE was bijna te laat. Voortaan je briefje wat eerder opsturen, hoor! Ge lukkig bereikte het mij nog juist op het laatste ogenblik. Jullie bloemen hebben tot en met mijn verjaardag (Zaterdag) prachtig gestaan. Pas Maandag moest ik ze weggooien. En dit was weer het laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. OOOOOOOCOCO(>DCICOOCODOOCOOCOOOOCOC)OOCCOOOOG<X>OCCOOCOCOCCO TANTE ELS FELICITEERT: ORCHIDEA, die Zaterdag jarig is en KRULLEKOPJE, die volgende week Dinsdag het feestvarkentje hoopt te worden. Veel geluk en veel plezier, nicnten! De oplossing van het puntenraadsel van verleden week is: STORMVOGELS (S, sta, slot, sport, stoomt, v, ot, git, erwt, loopt, sloopt). Twintig punten hebben nu: Appeisnoexje en Tuinman. Negentien: Hoepeltje, Zilvervosje, Sarina en Petunia. Zeventien: Meizoentje. Tien: Clematis. Het derde raadsel van de zesde ronde is nogal eenvoudig en daarom vijf punten waard. Op onderstaande kruisjes en pun ten moeten jullie woorden invullen vol gens achterstaande betekenis. Op de kruis jes komt dan van boven naar beneden een bekend tuinkruid te lezen. De overgeslagen letter vind je gauw genoeg. X vierhoevig dier. X X geoaK. X X aampen. X soort touw. X X niet vroeger. X bijenhouder. X De jongens van het detachement zware luchtdoelartillerie „Ypenburg", dat in het barakkenkamp „Rooswijk" gelegerd is, heb ben Dinsdagavond extra zorg aan de vouw in hun broek besteed. Het was voor de mili tairen dan ook de vooravond van een grote dag, want gisteren is het kamp opengesteld voor ouders, verloofden en meisje. Overste C. M. J. van Dommelen sprak de verwan ten van zijn manschappen toe, waarna de parade plaats vond. 's Middags hebben de jongens demon straties gegeven met zwaar geschut en gymnastiek en exercitie hielden de kijkers verder bezig, waarna aan het peloton, dat daarmee de hoogste puntenwaardering had behaald, het „vaantje" werd utigereikt. En natuurlijk bleven er ook een paar uurtjes over om kamp en omgeving te verkennen. Na de (Zondagse) maaltijd was het de beurt aan het dansorkest „de Velno's" o.l.v. Barend Kuhfus, om de 'soldaten met hun gasten een gezellige avond te bezorgen, wat hun volkomen gelukt is. Nauwelijks was de herkenningsmelodie de lucht in, of de stemming was er al. Ook de liedjes van „The two Vela's" gin gen er in als koek en de pittige Dickie Kleyn heeftdoor haar ongedwongen mi miek heel wat jonge soldatenharten sneller doen kloppen. Veel te snel naar de zin van het publiek wees de klok half elf, toen kapitein E. Grützmacher het orkest voor zijn mede werking bedankte en de twee zangeressen van de avond ieder een bos rode anjers aanbood. „Weenink" gaat de zomer in Nadat vorige week bij de Beverwijkse schaakclub „Weenink" feest werd gevierd wegens de behaalde promotie, werden deze week de partijen in de onderlinge competitie voortgezet en werd tevens een begin ge maakt met de zomercampagne en wel met een simultaanwedstrijd van de afdelingskam pioenen tegen de overige spelers der af delingen. In de onderlinge competitie waren de uit slagen: Afdeling 1: K. Slings—G. Paardekoper ViL; J. Meijer Jr.C. Komen 01. Afdeling 2: J. OtterloL. P. Siebers 01. Afdeling 3: J Meijer Sr.J. v. d. Steen 1—0. In de simultaanpartijen werd in afdeling 2 J. Reinhout winnaar met 2 uit drie par tijen, in de afdeling 3 verloor H. Nijman alle zeven partijen, terwijl A. de Wijs in afdeling 4 winnaar werd met 4 uit zes partijen, hier wel een behoorlijk resultaat, in aanmerking nemende, dat dit zijn eerste keer was. Oud-Beverwijker predikant te Bussum De oud-Beverwijker, de heer R. G. v. d. Voet, is door de Nederlandse Protestanten bond te Bussum benoemd tot predikant al daar. De heer v. d. Voet, die momenteel candidaat te Amsterdam is, zal zijn ambt per 1 September aanvaarden. DONDERDAG 12 JUNI 't CENTRUM Verkiezingsavond Rooms- Katholieke Werkgemeenschap P. v. d. A. BIOSCOPEN Geen voorstelling. VRIJDAG 13 JUNI KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Tramlijnbegeerte''. LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Dr. Holl". W.B. THEATER 8 uur: „Hanok, de In diaan". Woensdag lagen de prijzen op de aard beienveiling weer wat lager dan de voor gaande dag, ondanks het feit dat ook nu weer twee wagons aardbeien naar Berlijn zfin gezonden. De aanvoer bedroeg ook nu weer een goede 10.000 manden; liet aantal doosjes was minder. Maar dat was te ver klaren door de omstandigheid, dat er 10.000 doosjes verpakt in kratjes naar het Ameri kaanse bezettingsleger in Duitsland werden verzonden. De prijzen van de Moulin Rouge variëer- den van ƒ2 tot ƒ3,20 per slof; de Madame Lefebre bracht van 1,40 tot 2,10 per slof op. De doosjes deden 2378 cent per stuk en enkele doosjes „zoete" aardbeien stegen tot 98 cent. Doopsgezinde Gemeente groeit en bloeit In het Kerkgebouw aan de Meerstraat hebben de leden van de Doopsgezinde ge meente gisteravond hun jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer M. Verwer, heeft er een inleidend woord gesproken, waarna de secretaris dr. A. Vis het jaarverslag uit bracht. De gemeente gaat in ledental voor uit en telt nu 475; het aantal cathechesan- ten bedraagt 70. De boekhouder, de heer Jac. Bakker, nam het financiële verslag voor zijn rekening. Ondanks de toeneming van de vrijwillige bijdragen stond er een tekort op de reke ning. Tot lid der Kerkeraad werd in de plaats van de heer R. Veenstra gekozen de heer S. v. d.'Wal. Tot lid der financiële commissie is ge kozen de heer Nessen, en mej. Minderhoud is tot lid voor de commissie voor gemeente avonden benoemd. Uitgeesterweg nu te berijden De enigszins beruchte Uitgeesterweg, is dan eindelijk van een nieuw wegdek voor zien, zodat deze weg na vele jaren weer begaanbaar is geworden. Het werk is uit gevoerd door het wegen- en aannemersbe drijf Versluis uit Alphen aan de Rijn en de kosten bedroegen circa f 13.000. Om de weg in goede „conditie" te houden, zal er nog een nieuwe asphalt-slijtlaag op worden aangebracht, die nadien om de drie jaren wordt vernieuwd. Niet alleen de boeren hebben profijt van de verbetering, maar ook zij die hun werk- zamheden in de Zaanstreek hebben en, evenals de kampeerders, bij voorkeur van ed Uitgeesterweg gebruik maken. Bouwvergunningen verleend Burgemeester en wethouders van Castri cum hebben aan de volgende personen een bouwvergunning verleend: Aan N. Steeman voor een gemetselde ter reinafscheiding aan de Overtoom, aan P. H. Koelewijn voor de bouw van een woning aan de Henri Schuytstraat; aan S. Admi raal voor de bouw van een woning aan de Henri Schuytstrat; aan N. Jacobs voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Henri Schuytstraat; aan Th. Brandjes voor de bouw van een boerderij aan de Ooster- buurt; aan B. Piepers voor de bouw van een woonhuis aan de Burgemeester Zaalber- straat; aan G. M. van Koten voor de bouw van een woning aan de Helmkade. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Op de dag, dat de drie vliegtuigen weer uit het Zwartjesland zouden terugkomen, wachtten oom Tripje en de anderen tot het tijd zou zijn om naar het vliegveld te gaan. De jongens, die weer mee mochten, waren ongeduldig. Gelukkig was het eindelijk zover, dat ze konden gaan. Ja, een vliegveld is altijd leuk voor jongens, nietwaar? Op het vliegveld aangekomen, hadden ze nog tijd over; de vliegtuigen waren nog niet in zicht. Onder het wachten bekeken ze de grote hangars, waarin de vliegtuigen wachtten, die niet in dienst waren of gerepareerd werden. Oom Tripje legde hun alles uit, en ze mochten ook de vliegtuigen van dichtbij bekijken. Wat 'n reuzendingen zijn dat, als je er vlakbij staat! vond Rick. Nou! zei Bunkie. Wat gek hè, dat die zware kasten toch zomaar in de lucht kunnen vliegen! Een piloot, die langs kwam, legde hun allerlei uit over de motoren en wat er meer aan de machines te zien was. En zo verstreek de tijd van het wachten, zonder dat ze zich verveelden, Akkrumdijk, pass. 9 Ouessant n. Duinkerken. Aldegonda, 10 v. Pladju te Bangkok. Almdijk, 10 van Havana naar Vera Cruz. Annenkerk, pass. 10 Kp. Leeuwin n. Aden. Abbekerk, 12 v. R'dam te Sydney verwacht. Aalsdijk, 10 te New York. Amstel&ijk, 10 van R'dam te New York. Arnedijk, 14 ca. 18 u. te Le Havre verw. Averdijk, 11 te Antwerpen. Amstelstad, 12 Tj. Prlok verwacht. Agamemnon, 10 490 m. ZO. Bermuda. Antonia, 8 van Pladju te Port Swettenham. Annenkerk. Hl 120 m. NW. Leeuwin n. Aden. Abbedijk, 10 van Londen naar Bremen. Adlnda, 10 op de Musi. Alchiba, 10 nog ten anker rede Victoria. Alcyone, 10 80 m. W. Wight. Albireo, 10 500 m. N.NO. St. Paulsrock. Alderamin, 10 250 m. Z. Cp. Race. Almkerk, pass. 10 Gavdo eil bij Kreta. Alphard, 10 180 m. N.NO. Finisterre. Altair, 10 in Golf van Biscaye. Alwaki. 10 500 m. Z. Bermuda. Amsteidiep, 10 50 m. N. Ameland. Amstelpark, 10 460 m. N. ten O. Flores. Amstelvaart, 10 320 m. W. Fastnet. Arendsdijk, 10 510 m. N. Elem. Argos, pass. 10 Lissabon. Arundo, 10 820 m. O.NO. Cp. Race. Bali. pass. 10 Kp. Finisterre n. Port Soedan. Blijdendijk, 10 v. New York te R'dam. Bubara, 10 van Aden naar Colombo. Baam 11 te Balboa. Bennekom, 11 te Curacoa. Bintang. 9 te San Francisco. Breda, 10 van Hamburg naar Antwerpen. Bacchus, 11 v. Carupano te Port of Spain. Barendrecht, 11 530 m. ZW. ten Z. St. Maria. Boskoop. 10 dwars Secbura. Barito, 10 v. Ampana naar Banggai. Blommorsdijk, 10 390 m. NW. Flores. Ceram, 10 van Aden n. Colombo. Cleodora, pass. 10 Socotra. Celebes, 11 te Napels. Congostroom, 10 v. A'dam n. W. Afrika. Callisto, 13 v. Montreal te R'dam verw. Cronenburgh, pass. 11 Ouessant. Callisto, 10 570 m. W. ten N. Lands End. Caltex Delft, pass. 10 Algiers. Caltex Leiden, 10 120 m. W. Kreta. Caltex Nederland, pass. 10 Kp. Cora. Caltex Pernis, 10 180 m. N.NO. Finisterre. Caltex The Hague, 10 40 m. W. Kp. Trafalgar. Caltex Utrecht. 10 300 m. O. Malta. Danae, 11 v. Rotterdam te Leixoes. Drente, 10 v. R'dam n. Balikpapan. Duivendijk 9 te Portland Oreg. Dalerdiik. 10 810 m. ZW. en W. Flores. Dongeöijk, 10 Zuidkust Costa Rica. Eos, 11 v. R'dam te Lissabon. Eendracht, pass. 9 17 u. Gibraltar. Elmina, 11 van Lagos naar Takoradi. Erinna, 9 van Balikpapan te Tarakan. Esso Den Haag, 10 500 m. NO. Flores. Farmsum, 10 7Ö0 m. N.NO. Fayal. Felipes, 10 dwars Cp. Padaran. Friesland (KRL), 10 190 m. Z.ZO. Guardafui. Friesland (SSM), 10 bij Oporto. Gaast.erkerk, 10 te Marseille. Garoet, 11 te Lake Charles. Groote Beer, vertr. 18 v. R'dam n. Canada. Gadilla, 10 490 m. W. Minicoy. Groote Kerk, 10 430 m. W. ten Z. Kangeroe eil. Ganvmedes. 10 v. Ciudad Bolivar n. Trinddad. Hersilia, 10 van Amsterdam n. Antw. Hecuba, 11 van Ciudad Trujillo te Guata. Hermes. 9 te New York. Haulerwijk, 10 890 m. O.NO. Cp. Race. Hector, 10 50 m. N. Oran. Heelsum, 10 460 m. W.NW. Flores. Helicon, 11 v. New York te San Nicolasbay. Hestia. 10 750 m. ZW. Flores. Hoogkerk, 10 840 m. NO. Ascension eil. Hydra, 10 320 m. W. Ouessant. Ittersum, pass. 10 Cp. Race. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 bij Cp. Nelson. Java, 10 v. Aden naar Belawan. Kedoe, pass. 10 Anderhalfgraadskanaal. Kota Baroe, 10 v. Rangoon n. Singapore. Kertosono. 11 21 u. v. Balikpapan aan de Hoek van Holland verwacht. Kalian da, 10 v. Padang n. Sibolga. Kalimantan, pass. 10 Muntok. Karsik, 10 400 m. W. Sabang. Kota Int en, 8 van Probolingo n. Panarukan. Kasimbar, 11 te Semarang. Kieldrecht, 10 230 m. ZO. Socotra. Kota Gede, 10 van Semarang n. Tj. Priok. Laurenskerk, 10 van Suez naar Aden. Leersum, 10 van Rotterdam n. Houston. Lombok, 11 te Trinidad. Laertes, 10 van Amsterdam naar Gdynia. Loppersum. 10 van Rotterdam n. W. Italië. Luna, 10 van Tunis naar Alexandrië. Lekkerkerk. 10 naar Hamburg. Linge, 10 12 m. O. Almagrundet. Lissekerk, 10 van Antwerpen naar Hamburg. Lutterkeik, 10 owars Ras Madraka. Loenerkerk, 11 170 m. Ras al Hadd n. Karachi Madoera. 10 v. Aden naar Port Soedan. Meerkerk, 10 v. Aden. Macoma, 10 van Dunedin naar Sorong. Mataram, 9 van Bombay te Penang. Marisa, 11 330 m. O.NO. Cairns. Malea, pass. 10 Khorya Morya bay. Merwede, 10 620 m. N.NO. ten O. Bermuda. Mirza, 10 290 m. W. Kangeroe eil. Murena, 10 80 m. Z. Westpunt Kreta. Maas, 10 210 m. NO. Turks eii. Nigerstroom, verm. 11 v. Apapa n. Kotomi. Nieuw Amsterdam, 11 860 m. W. Scilly's. Nestor, 10 1200 m. NO. Barbados. Noordam, 10 480 m. ZO. Cp. Race. Oranjefontein. 11 te Las Palmas. Oranje, 11 in Suezkanaal. Ondina, 10 te Suez, Orestes, 10 280 m. Z.ZO. Bermudas. Overijsel, 10 970 m. W. ten Z. Flores. Polydorus, pass. 10 ten Z. St. Maria. Prins Joh. Willem Friso, 11 te Hamburg, Prins Willem V. 11 van Chicago te R'dam. Prins Willem II, pass. 10 Cp. Race. Pema. 7 v. Pulubukom n. Pulusambu. Phrontis, pass. 10 Straat Banka.. Prins Fred. Hendrik, 10 bij Cp. Ray. Prins Willem v. Oranje, pass. 10 Lizard. Rondo, 11 van Calcutta te Rangoon Rijndam, vertr. 14 ca. 16 u. v. R'dam n. New York via Le Havre, Southampton en Halifax Reyniersz, li te Makassar. Riouw, 10 nog te Damman. Rotula, 10 180 m. W. ten Z. Scilly's. Rijnland, pass. 10 ten W. St. Paulsrock. Rotti, 11 450 m. O. Dondrahead. Scherpendrecht, 10 v. Rio de Janeiro. Singkep, 10 van Aden naar Suez. Sloterdijk, pass. 10 Gibraltar. Soestdijk, 10 van Colombo naar Aden. Stentor, pass. 10 Ouessant. Stad Dordrecht, verm. 12 van R dam n. Valencia Stad Haarlem, 12 5 u. IJmuiden verwacht. Stad Leiden, 10 van R'dam n. St. Laurens. Stad Schiedam, 10 te Narvik en verm. 11 van Narvik n. R'dam of Vlaardingen. Schiedijk, 11 v. Galveston n. New Orleans. Somersetshire, 9 te Sydney. Straat Banka, 10 v. Lake Charles n. Pastelilo Cuba. Straat Makassar, 9 te Durban. Sliedrecht, 11 150 m. W. Kreta. Stad Alkmaar, 11 neig te Immingham. Stad Arnhem, 11 nog te Amsterdam. Stavac Benakat, 11 90 m. Z.ZW- Hainan. Salatiga, 10 200 m. O. ten Z. Socotra. Saparoea, pass. 10 Kreta. Sibajak, 10 430 m. W. ten Z. Lands End. Siberoet, 10 v. Belawan naar Sabang. Stad Breda, 19 310 m. ZW. Bermuda. Stad Maastricht, 10 dwars Oporto. Stan vac Djirak, 11 v. Palembang te Tj. Uban Tawali, 11 van Belawan te Tj. Priok. Teiresias, pass. 10 Finisterre. Tero, 13 v. R'dam te Montevideo verw. Tongkol, 10 van Aden naar Colombo. Themisto, pass. 11 Father Point. Tosari, 10 van Rotterdam naar Hamburg. Tamo, 10 van Newport News te Antwerpen. Tiba, pass. 11 5 u. Dungeness. Ternate. 10 nog rede Ternate. .underde zijn vlucht, dus moest zij uit de weg geruimd worden. Hij moet wanhopig zijn, want hij weet dat wij hem op de hie len zitten. Maar waarom heeft hij haar hier niet laten zitten?, vroeg Arlen. Omdat zij misschien iets over zijn plannen te weten is gekomen. Ik zal een van de detectieves naar een dokter sturen. De ander kan dan een oogje in het zeil houden bij Judith. We moeten nu Simpkins achterna. Maar ik wil bij Judith blijven begon Bob. Plotseling hield hij zijn mond. Hij keek naar zijn bewusteloze vrouw. Ik ga mee?, besloot hij. Brannigan keek op zijn horloge. Pas vijf minuten geleden waren zij het huis bin nengedrongen. Het belangrijkste werk wachtte hen nog. Hij kan nog niet ver weg zijn, merkte Brannigan op. Hij heeft kennelijk ont vluchtingsplannen gemaakt en zal nu pro beren deze uit te voeren. Hij weet geluk kig niet, dat wij alle mogelijke ontsnap pingswegen hebben afgezet. Meidrum, ga jij met drie man naar de mond van het kanaal, maar maak zo weinig mogelijk lawaai! Nadat de inspecteur en zijn mannen ver trokken waren, keek Brannigan Bob aan. Wel Bob, dit is de laatste ronde. We gaan de achterdeur uit en sluipen dan naar het kanaal. Ik geloof niet, dat Simpkins in de buurt van het dorp is. Als ik in zijn positie was, zou ik mij ergens bij het ka naal verbergen en dan op een geschikt ogenblik in een bootje springen. We kun nen onmogelijk in deze duisternis gaan ronddolen. We zullen daarom een goede schuilplaats moeten zoeken. Het enige wat wij dan kunnen doen, is luisteren naar de motor van een boot. Begrijp goed, dat als hij ons eerder ziet, hij ook eerder zal schieten. Toen de politiemannen weggeslopen waren, overviel de stilte Brannigan en Arlen weer. Duidelijk was de komst van een storm merkbaar. Ondanks de vele wol ken was het buiten niet pikdonker, maar of de maan voor dit flauwe licht zorgde of een vuurtoren ergens in de buurt, wist geen van beiden. Brannigan ging vooraan. Hij liep de poort uit en om het huis heen naar het open veld. Bob voelde zich alsof hij weer terug was in Frankrijk. In de beginne schoten zij maar weinig op, omdat hun ogen nog niet aan het duister gewend waren, maar lang zamerhand konden zij beter zien. Het v/as zo stil, dat het leek alsof ieder geluidje vele malen versterkt werd. Nu en dan kreeg Bob de indruk, dat de agenten, die achter Brannigan aanliepen, onnodig veel lawaai maakten. Maar toen realiseerde hij zich, dat zijn zintuigen weer even scherp reageerden als in de oorlogsdagen. Die ge luiden uit de achterhoede konden door nie mand anders gehoord worden. Brannigan, die Bob op zijn hielen volgde, bewoog zich even geruisloos voort als een panter. Arlen besloot evenwijdig met het kanaal te sluipen, maar op een voldoende afstand om iemand, die zich bij het water verbor gen zou hebben, niet te alarmeren. Nu en dan kwamen zij bij een open veld zonder enigerlei dekking. Zij staken dit steeds een voor een over en ontmoetten elkaar weer aan de andere kant. Zij kwamen niemand tegen. Toen zij door een sloot kropen, kreeg Bob plotseling het gevoel, dat iemand vlak bij hem was. Hij had geen geluid gehoord, maar hij was er toch zeker van. Toen Arlen niet meer verder ging, kroop Brannigan naast hem. Bob fluisterde hem enkele woorden in het oor. Er groeit genoeg lang gras tussen ons en het kanaal. Laten we op de grond gaan liggen en luisteren. In de volgende tien minuten verspreid den de politiemannen zich. Bob wist niet waar zij heen gingen, alleen wist hij dat zij langzaam en voorzichtig wegslopen, wat hij hoorde aan het zachte geruis van het gras. Zodra zij hun plaats hadden gevonden, werd het weer doodstil. Het enige geluid dat Bob opving was on- v/eersgerommel ver boven zee, en nü en dan de schreeuw van een nachtvogel. Op de achtergrond ruiste het water in het Ka naal, terwijl het langzaam steeg. Jaren later, als Bob nog eens terugdacht aan de gebeurtenissen van die avond, kwam weer het zachte geklots van het langzaam stijgende water, dat de modderbanken overspoelde, in zijn herinnering. Nu en dan kreeg hij het gevoel geheel alleen te zijn als op een verlaten eiland en dat hij naar de nooit eindigende gefluister de boodschap van de zee luisterde. Telkens werd hij echter weer tot de werkelijkheid teruggebracht, doordat zijn gedachten uit gingen naar Judith. Wat haar overkomen was, deed zo'n nijd in hem ontbranden, dat hij voelde dat hij Simpkins met de handen zou willen doden, als hij hem te pakken kon krijgen. Hij begon te denken aan de man, die, goed verscholen tussen het hoge gras, mis schien maar een paar yards van hem ver wijderd was. Hij was geheel op zijn in stinct afgegaan, toen hij Brannigan had ge waarschuwd, dat iemand 'vlak bij was. Misschien had hij het bij het verkeerde eind gehad, maar zijn ervaringen hadden hem geleerd hoofdzakelijk op zijn instinct te vertrouwen, dat hem zelden in de steek liet. Bob hield zijn hoofd op de grond gedrukt. Nu en dan richtte hij zich even op om rond te kijken. Er was juist genoeg licht om een silhoute tegen de lucht te zien, maar niets bewoog. Het begrip „tijd" had alle beteke nis voor hem verloren, alhoewel hij hier hoogstens pas een uur kon zijn. Het ge klots van het water was voller geworden, alsof het getij sterk steeg. Plotseling meen de hij een uiterst zacht gepuf te horen: een boot kwam het kanaal af! Het puf-puf kwam naderbij. Klaarblij kelijk werd er langzaam gevaren, want het geluid werd nauwelijks harder. Bob vroeg zich af waarom men zo langzaam voer. Toen begreep hij plotseling, dat de man in het bootje waarschijnlijk naar een herken ningsteken op de oever zocht. Het geluid werd al luider en luider. Toen ADVERTENTIE mef de blauwe N Tjitjalengka, 10 bij Noordpunt Madagascar, verwacht. Tankhaven III, 10 v. Sungeigerong te Tj. Priok verwacht. Tiba, 10 dwars Casquets. Tjiluwah, 10 160 m. O. ten N. Cp. Padaran. Tjipanas, 10 230 m. ZW. Sabang o. Singapore. Tjiwangi, 11 Tj. Priok te Soerabaja. Tiberius, 10 110 m. N. Gr. Cayman eil. Triton, io v. La Guaii'a n. Maracaibo. Utrecht, 11 te Singapore, Uni, 6 van Nuevitas n. New Orleans. Veendam, 10 van R'dam te New York. Van Outhoorn, 11 van Makassar te Tj. Priok. Waterland, 10 v. Montevideo. Westland. 10 te Las Palmas. Willem Ruys, 10 dwars Massawa. Weltevreden, 10 5.15 u. v. Astoria n. Philip- pij nen. Wieldrecht, 11 van Tj. Uban n. Port Kembla. Waterman, 10 van New York n. Le Havre. Willemstad. 11 Aruba verwacht. Waal, 10 v. Piraeus n. Limasol. Westerdam. 10 690 m. W. ten Z. Scilly's. IJsel, 10 100 m. W.ZW. Flores. Zeeland (KRL), 10 Socotra gepass. Zuiderkruis, 10 van Aden naar Suëz. Zaan, 10 v. Amsterdam te Mantyluoto. KLEINE VAART Batavier III. 10 v. Duinkerken naar Londen. Betty, 10 van Helsinki naar Rafso. Bornrif, 8 v. Gibraltar naar Londen. Cornelia b II, II van Goole n. Kopenhagen. Claes Compaen, 9 v. Casablanca n. Huil. Doklaan, 10 v. R'dam te Livorno. Dollard. 10 v. Sundsvall n. Huil. Elisabeth, 10 v. Zaandam n. Delfzijl. Ellewoutsdijk, 10 bij Lowestoft. Express, 10 v. Kincslynn naar R'dam. Evertsen, 10 v. R'dam te Granton. Franka, 10 van R'dam te Antwerpen. Frisia, 11 van Salt End te Shetlhaven. Frederik, 9 v. Newcastle te Kopenhagen. Friblo. 10 van Stockholm n. I-Iamina. Gaaslerland, 11 v. Grangemouth n. Velzen. Hada, 10 v. Agardir naar Caronte. Heemskerk. 10 v. Methil te Thisted. Helvetia. 10 v. Leith. Newcastle.. Insco Mariner, 7 v. Havana naar Tampa. Jan Kreumer. 14 van Kopenhagen. Joost, van Goole naar Stockholm. Jo. 10 van Londen naar Esbjérg. Jokurna. 10 van Goole n. Stege. Lucas Bols, I, 11 v. Londen n. Antwerpen. Markab. 10 v. Casablanca te Rouaan. Merak, 10 v. Casablanca te Port Lyautey. Monica, 10 v. Belfast naar Irvine. Metropole. pass. 10 Westereems. Mr, Linthorst Homan, 7 te Ilonfleur. Netta, 10 v. La Roc'nelle naar Bórdeaux. Nato. 7 van Tunis naar Avo-nmoufh. Nettie. 11 van Veyle naar Katmar. Noord. pass. 10 Sart Point. Noorderhaven. 10 v. R'dam te Liverpool. Nottingham. 10 v. Harlimgen naar Goole. Oleum, 7 van Sables d'Olonne. Oleum. 7 v. Sables d'Olonne n. Manchester. Palma, 9 v. Reykjavik n. Frederikstad. Pavo, 10 van Kristinestad naar Huil. Ponto, 10 Brunsbüttel gepass. n. Boness. Prinsengracht, verm. tl v. Grangemouth n. Gent Rapid. 9 van Rouaan. Rose Marie. 10 v. Malmö n. Kopenhagen. Silvaplana. 11 v. Kopenhagen te Malmö. Servus, 10 v. Swansea te Antwerpen. Sirius, 10 van Londen naar Duinkerken. Soemba, 10 van Newport Mon n. Napels. Spolanda. 11 van Bayonne te Antwerpen. Spurt, 12 v. Fremington te Bayonne verw. Tiliy, 10 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Timor. 11 van Kopenhagen verwacht. Van Gelder, 10 v. Halmstad n. Newcastle. Valbella. 10 v. Safi te Casablanca. Walenburgh, 10 v. Middlesbro n. R'dam. Westlaan, 11 van Hamburg naar R'dam. Wiebold Bohmer, 10 v. Oscarshamn te Kalmar. Wilpo, 10 te Amsterdam v. Zaandam. SLEEPVAART Ebro, 10 v. Istanboel te R'dam. Hudson, n. Dakar 10 80 m. Z. ten W. Cp. Blanco Humber, n. Amerik tanker op All. Oceaan 10 400 m. ZW. ten W. Kp. Finisterre. Noordzee, 10 van Rotterdam n. Natal. Zwarte Zee, met ss. Errla 10 210 m. W.NW. Aruba. h DWRTENTIE werd de motor stop gezet. Het bootje moest nu wel langzaam voortdrijven, nauwelijks enig geluid makend in het nog steeds stij gend water. Ofschoon Bob Brannigan en de anderen niet kon zien, wist hij, dat zij, evenals hij scherp luisterden naar ieder geluid, dat er op kon wijzen, dat de boot zou gaan meren. Bob voelde aan alles, dat het vaartuigje vlak bij de oever was. Zijn instinct had hem niet in de steek gelaten: hier moest iemand verborgen zitten! Plotseling begon het gras te ruisen. Bob hief zijn hoofd voor zichtig op. De storm, die tot nu toe boven zee ge hangen had, was vlak boven hem. Een bliksemlicht doorkliefde de lucht en in het felle schijnsel zagen allen, die in het gras op wacht hadden gelegen, een donkere figuur opstaan, die zich naar de oever be gaf. Toen kwam Brannigan in actie. Hij kroop zachtjes, maar toch snel, enkele yards naar de donkere figuur toe. Alhoe wel de hoofdinspecteur nauwelijks een ge luid maakte, moest de onbekende toch iets gemerkt hebben, want plotseling flitste een straal vuur bij hem op. De knal van de revolver viel samen met een luide donder slag. Brannigan viel, maar of hij getroffen was of niet, wist niemand. Bij de tweede bliksemstraal zag Bob, dat het bootje zich van de oever verwijderde. Een der agen ten had een spurt ingezet, doch hij kon het vaartuigje niet meer bereiken. (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10