Onzekerheid over de mogelijkheid van regeringsverantwoordelijkheid van PvdA Frankrijk en Engeland bereid tot conferentie met Rusland Arrogante brief van De Gaulle aan rebellen in zijn partij Weerbericht In Engeland Geen financiële remmen meer voor de Velser-tunnelbouw Onderhoud met dr Drees Het woord is aan Bondspresident Heuss vraagt uitspraak over grondwettigheid van dienstplicht Hevige aardbeving in Argentinië Scheuring in RPF welhaast onvermijdelijk Ernstig ongeluk op gevaarlijk kruispunt Washington vraagt Clark om opheldering Nieuwe versoberingen in Engeland op komst Kardinaal von Faulhaber overleden Arheidersmilitie in Oost-Duitsland Einde aan zelfblokkade van radio -Berlijn DE DUITSE KWESTIE Motorrijder ernstig gewond op Lange Nieuwstraat 66e JAARGANG No 283 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Tèrrasweg 47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hooidredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 12 JUNI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 136 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT IN ENGELAND een knorrige stem ming heerst is onmiskenbaar. Zij, die veel verwacht hebben van het optreden van een conservatieve regering, zijn daarin kenne lijk teleurgesteld. Er wordt veel critiek op het bewind uitgeoefend, die zich geenszins beperkt tot de Labour-oppositie maar ook in de kring der conservatieven zelf tot uiting komt. En niet alleen bij de rechter vleugel der partij, bij diegenen die gehoopt hadden op een scherp wenden van het roer: op een strak conservatief beleid. Men ziet geen duidelijke lijn van beleid zich afteke nen. Het politiek-onafhankelijke weekblad The Observer verwijt de regering dat zij op schutterige, wijze te werk gaat en niet be antwoordt aan haar bij des verkiezingen ge dane toezegging van een stabiel bewind, waarvoor de conservatieve leiders zichzelf zo bijzonder geschikt achtten. Tot dusver heeft men zich bepaald tot onzekere pogin gen, later weer opgegeven, en tot haastig- toegepaste lapmiddelen. De regering trad op in een toestand van zich toespitsende economische crisis. De maatregelen van de Chancellor of the Exchequer (de minister van Financiën Butler) die in zijn begroting tot uitdrukking kwamen hebben wel enige stabiliserende uitwerking op het pond ster ling doen gelden, maar zij zijn te beperkt gebleken om het gevaar teniet te doen. Nieuwe verscherping van de crisis zou zich kunnen doen gelden eer dit jaar teneinde is. Butler's reputatie van grote bekwaamheid blijft onaangetast, maar men heeft de in druk dat hij door tegenstrijdige invloeden belemmerd wordt in zijn handelen en daar door geen vaste koers kan volgen. Ook in andere zaken van binnenlands beleid heerst onzekerheid; o.a. is nog niets gedaan aan de door de regering aangekondigde denatio- nalisatie van de staal-industrie. The Obser ver toon! meer tevredenheid over het bui tenlands beleid, maar merkt op dat Enge- lands betrekkingen met Amerika nog steeds onbevredigend en verward zijn en dat Churchill's bezoek aan Washington in Januari niet veel opgeleverd schijnt te hebben. Geen malse critiek van een onafhanke lijk blad, dat de Labour Party ook nooit ontzien heeft en dat op de openbare mening in den lande veel invloed heeft, ook omdat het over een aantal voortreffelijke mede werkers op verschillend gebied beschikt en een hoog gehalte van journalistiek toont. Het interessantste in zijn jongste betoog is wel de conclusie, waarin gezegd wordt dat het oude handelsbeleid, dat Engeland voor spoed bracht, heeft afgedaan. Het moet zich meer op zelfvoorziening gaan richten en minder kwetsbaar worden ten aanzien van veranderingen die elders optreden. Het moet zich meer op export van primaire producten, vooral van brandstoffen en voedsel, gaan toeleggen. Noch de conser vatieven, noch Labour nemen deze nood zaak au sérieux, klaagt het blad. Maar in vergelijking met deze zaak is meer of min der nationalisatie „bijna een gering be lang" te noemen en zo is het met vele on derwerpen gesteld, die tot fel partijen debat leiden. Zolang de regering niet de grondslagen gelegd heeft voor een gedurfd, positief nieuw economisch beleid zal zij blijven schutteren, gehinderd door een op positie die nog tonen moet dat zij een ster ker greep op de situatie heeft. Labour krijgt tenslotte dus ook nog een veeg uit de pan. Wij kunnen dit alles met belangstelling lezen en niet nalaten ons meteen af te vra gen: hoeveel verder denkt men toch, in een tijd als deze en bij een ontwikkeling van grote machten in de wereld zoals wij be leven, te komen met plannen, die alleen maar op het beperkte Engelse belang zijn afgestemd? „Aux grands maux les grands remèdes", zegt een Frans kernwoord: tegen de grote kwalen moet men de grote gfenees- middelen toepassen. Engeland (of nauw keuriger gezegd: Groot-Brittannië) is in de tegenwoordige indeling der wereld geen groot land meer. Het bezit niet, zoals Frankrijk, een zeer rijke bodem. Zijn land bouw heeft het sinds lang zozeer beperkt, dat het op geen stukken na in de voeding van zijn bevolking kan voorzien. Daar ver andering in te brengen is buitengewoon moeilijk; zelfs als een deel der bevolking bereid zou zijn tot terugkeer naar het land zou een dergelijke ontwikkeling van zaken nog alleen op lange termijn kunnen slagen. Engeland heeft zijn verbintenissen met het Gemenebest, maar al ligt dat-heel wijd ver spreid over de aardbol, het is eigenlijk nog maar in een aanvangsphase van gemeen schappelijke ontwikkeling. Of men het prettig vindt of niet: als men in Engeland de wereldkaart voor ogen neemt zal men niet kunnen ontkennen dat men behoort tot de groep kleine en klei nere landen die tussen de grote en mach tige eenheden der Amerikaanse Unie en der Sovjet-Unie in liggen, die als Unie even eens een grote, machtige eenheid zouden vormen gemeenschappelijk beschikkend over rijke hulpbronnen maar die nu stuk voor stuk in zorgen en moeilijkheden verkeren. Of men zulke vergelijking on aangenaam vindt of niet: men zal moeten erkennen dat er slechts verschillen zijn in de aard der moeilijkheden, en dat men evenals de anderen in de zorgen zit. Met het vooruitzicht dat die zullen toenemen. The Observer verwijt de huidige Engelse regering en de oppositie dat zij geen van beiden een groot zelf-voorzienend beleid ontwikkelen. Maar de eenvoudige vraag doet zich voor: zien zij er kans toe? De regering beschikt zeker over alle middelen om zulk beleid op stapel te zetten, over alle kundige adviseurs die er haar bij raden kunnen. Als zij er niet mee op gang komt, wat is dan de reden? Misschien is het juist de bedoeling van dit blad, de zaak op deze wijze scherp te stellen. R. P. Kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van München, is heden te München over leden op 83-jarige leeftijd. Gisteren werd gemeld, dat de toestand van de kardinaal zorgwekkend was. Hij hacl longontsteking en had Dinsdag een beroerte gekregen. De laatste dagen had hij geen voedsel meer tot zich genomen. Een groep van 20 ambtenaren, werk zaam bij de ministeries van Sociale Zaken van België, Denemarken, Engeland, Frank rijk, Luxemburg, Noorwegen en Zweden, zal morgen een bezoek brengen aan 'sGraven- hage. (Van een redacteur) In een exclusief interview heeft de minister-president, dr. W. Drees, ons in deze „advent" der algemene verkiezingen iets verteld over zijn zienswijzen met betrekking tot enige uiteenlopende onderwerpen van landsbelang. Uiteraard hadden de vragen, die wij de minister-president stelden, direct of indirect samenhang met de situatie van politieke verwachting, die een aan de horizon opdoemende verkiezing nu eenmaal pleegt te scheppen. Détailpunten voorlopig terzijde latend, konden wij uit zijn betogen verstaan dat dr. Drees het wenselijk acht, dat de Partij van de Arbeid aan de rege ring blijft medewerken. Hij acht regeringsverantwoordelijkheid van deze partij gunstig voor het algemene landsbelang, maar is niet zeker, dat de verhoudingen na de ver kiezingen het dragen van verantwoordelijkheid mogelijk zullen maken. Hoe het zal gaan hangt af van de vraag mede beïnvloed door de uitslag der verkiezingen of een bevredigende grondslag zal kunnen worden gevonden voor de samenwerking. Uit propagandistisch standpunt zou, naar het oordeel van dr. Drees, een „oppositie positie" voor de P. v. d. A. wellicht gun stiger zijn, daar de noodzakelijkheid tot compromissen dan zou zijn weggevallen. Bij deze compromissen, die onvei'mijdelijk zijn om tot een regeringspolitiek op brede basis te geraken, is wel niet ingegaan tegen de principiële overtuigingen der partij, doch uiteraard legt een gemengd kabinet aan de deelnemers beperkingen op. Deze situatie zou natuurlijk worden voortgezet, wanneer de P. v. d. A. opnieuw aan de regering zou deelnemen. Gezien de noodzaak in Nedexdand van gemengde kabinetten, moet dit in 's lands belang worden aanvaard, zolang een beleid wordt gevoerd, dat de P. v. d. A. mede voor haar verantwoording kan nemen. Gevraagd naar de financiële- en belas- tingpolitiek, merkte dr. Drees op, dat ex- naar zijn mening voor een principiële wij ziging geen reden is, maar dat veranderde omstandigheden toeneming van de monetaix-e reserves, naast enige stijging der werkloosheid terecht aanleiding zijn geweest tot herziening van omzetbelasting, sigarenaccijns, lasten op de exportbedrij ven enz. Er is ook een voorstel in vooi'bereiding geen omzetbelasting meer te heffen bij de winkeliers. Men zal ook verder op dit ge bied telkens weer met de omstandigheden hebben i-ekening te houden. Wat de praktijk van het thans voor zijn ontbinding staande kabinet betreft, legde dr. Drees er de nadruk op, dat de team geest in het aftredende kabinet, ondanks onvermijdelijke meningsvei-schillen, van uitstekend gehalte is, en beter dan de buitenstaander wellicht zou geneigd zijn aan te nemen. Wanneer men ei-van overtuigd is, dat Nederland nu eenmaal een gemengd kabinet moet hebben en daar is uitei-aard geen discussie over dan, aldus de mening van dr. Drees, geeft een terug blik over de afgelopen jaren een beeld van samenwerkng, dat zeker niet ongunstig is. Starheid Di\ Drees bleek er desgevraagd van overtuigd, dat de komende verkiezingen, even als de voox-gaande, geen zo gx-ote ver schuivingen te zien zullen geven als in andere landen wel optreden. Het stelsel van Evenredige Vex-tegenwoordiging heeft, tesamen met de stemplicht, een zekere starheid in de Nedexdandse politieke verhoudingen veroorzaakt, die de minister president allerminst gunstig achtte voor een gezond politiek leven. Afschaffing van de stemplicht en een zekex-e vex-andering in het kiesstelsel achtte hij dus gewenst, al kon hij weinig waai-dering hebben voor het oude stelsel der districtenvertegenwoordi ging, dat bij herinvoering ongewenste con sequenties zou hebben. Een grotex-e beweeglijkheid in de politieke verhoudin gen kwam dr. Drees zeer gewenst voor, temeer waar de stabiliteit in de partijver houdingen belemmerend werkt ten aanzien van de interesse der kiezers. Emigratie Het bevolkingsvx-aagstuk is in Nederland, aldus dr. Drees, nog steeds een zeer actueel probleem. Emigratie heeft wel enige ver lichting gebracht, doch lost niet alles op. De grootste aanwas der bevolking is thans weliswaar achter de rug, aangezien het geboortecijfer een dalende tendens ver toont, doeïx de betrekkelijk gunstige sociale en medische omstandigheden hebben het sterftecijfer (gelukkig) tot een ongekend laag peil doen dalen en Nedexdand xxxoet voor de lange toekomst rekenen op de noodzakelijkheid, dat het zich blijft in spannen om wegen te vinden tot oplossing van het vraagstuk ener sterk toenemende bevolking. Industrialisatie wordt mede daarom krachtig bevorderd. Verder dient zich de emigratie naar overzee als vrijwel enige mogelijkheid aan, doordat in Euro pees verband voor het ogenblik geen fac- tox-en tot verlichting te vinden zijn. De emigratie naar Europese landen voor zover die niet zelf overbevolkt zijn biedt weinig perspectief eix wordt vaak verhinderd doox* de nationale situatie, BERLIJN, (DP.A.) Volgens een be richt van het West-Duitse blad „Neue Zeitung" zou in de Sovjet-zóne tegen emde Juli een gewapende „ax-beidersmilitie" van ongeveer 750.000 man worden gevormd. Ter voorbex-eiding hiex-van zouden reeds leden van de communistische jeugdorgani satie, F.D.J., met vuurwapens zijn uitge rust en geoefend. Sedert het afgelopen week-einde zouden alle hogere functiona rissen van de F.D.J. in Zella-Mehlis (Thü- ringen) eén cursus in wapenkunde volgen, aldus dit bericht. waaraan weinig te veranderen is; voor de naaste toekomst waarschijnlijk ook niet aldus dr. Drees door een voortschrijden de Europese samenwerking en integratie. Europa Over Europese integratie gesproken, dr. Drees was van mening, dat deze zich in de eerste plaats zou dienen te richten op de economie. Politieke integratie zag hij zeker als een noodzakelijkheid, doch evenzeer als een voorlopig zeer moeilijk, streven. De vorm van samenwerking, zoals die gevon den is in het plan-Schuman, zag nij als de thans best bereikbare, en hij was er ten zeerste van overtuigd, dat deze vorm zoveel mogelijk zou moeten worden voort gezet, ook op andere terreinen van het economische leven in Europa. De Neder landse regex-ing zou dan ook haar uitex-ste krachten moeten inspannen om zulk een verderschrijdende Europese samen werking, onder een zeer politiek opper gezag, als dat in het plan-Schuman is voor zien, te bevorderen. De Velsertunnel Een onderwerp dat ons uiteraard zeer na aan het hart ligt, namelijk de Velsertunnel, bleek dr. Drees eveneens zeer stevig te interesseren. De minister-president ziet, aldus bleek duidelijk, een zo groot moge lijke bespoediging van de aangevangen werkzaamheden tot ontsluiting van het Noordelijke Hollandse gebied geboden en acht de bouw van de Velsertunnel van het grootste belang voor Nederlands industriële ontwikkeling. De vraag hoe snel de tunnel voltooid zal kunnen worden, wordt thans uitsluitend beheerst door technische factoren en is niet meer afhankelijk van financiële remmen. In ieder geval neemt deze tunnelbouw in de rij der grote wei-ken, die in Nederland moeten worden uitgevoerd, een belangrijke plaats in en de minister-president, die uit eigen ervaring het grote nadeel van het pontenverkeer kent, is ervan overtuigd dat van regeringswege het mogelijke zal wor den gedaan om dit euvel uit de weg te ruimen en de kop van Noordholland te ontsluiten. BERLIJN (Reuter). Voor de eerste maal sedert de Britse blokkade van radio- Berlijn in de Bi-itse sector Maandagnacht werd opgeheven, hebben 21 Duitse amb tenaren het station verlaten. Zij werden afgelost door andere functionarissen. De leiding van het onder Rxissisch toe zicht staande radiostation heeft gisteravond medegedeeld, niet te kunnen instemmen met het door de West-Berlijnse autoritei ten uitgevaardigde voorschrift dat een ie der, die het gebouw wil binnengaan, een speciale pas zal moeten kunnen overleg gen. „Dit is een voox-tzetting van het Britse beleg", verklaarde zij. Ludwig Fulda: Niets is afstotender dan wanneer bij bekentenissen een ziel, die wij verwacht hadden naakt te zien, in tricot verschijnt. De Australische minister-president, de heer Robert Menzies, is Woensdag vergezeld van zijn echtgenote door Koningin Juliana ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred T. Stirling en mevrouw Stirling waren eveneens de gasten van Hare Majesteit. Op de foto van rechts naar links: Koningin Juliana, Robert Menzies, Alfred Stirling, mevrouw Stirling, Prins Bernhard en mevrouw Menzies. PARIJS (AJT.P.) De Franse minister raad heeft gisteren de kwestie van een ge allieerd antwoord op de jongste Russische nota over Duitsland besproken. In een com muniqué van de regering wordt gezegd, dat Frankrijk een viermogendhedenbespre- king over de eenheid van Duitsland „be perkt tot nauwkeurig bepaalde kwesties van onmiddellijk belang" voorstaat. De be slissing zou aan de vier betrokken mogend heden voorbehouden moeten blijven, aldus het communiqué. Te Londen is van gezaghebbende zijde vernomen, dat Engeland thans bereid is de Franse opvatting, dat er spoedig een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland moet worden gehouden, te steunen. Het standpunt van Engeland en Frankrijk zal aan de V.S. bekend worden gemaakt op de drie-mogendhedenbesprekingen, welke nu te Parijs worden gehouden over het Wes telijk antwoord op de jongste nota van de Sovjet-Unie. Volgens zegslieden in de Britse hoofdstad houden de Verenigde Staten vast aan de lijn, die in de vorige Westelijke nota is ge volgd. In deze nota deelden de Westelijke mogendheden de Russische regering mee, dat vier-mogendhedenbespi-ekingen slechts BUENOS AIRES (Reuter). Een zwa re aardbeving heeft zich voox-gedaan te Saxx Juan, een stad ixx het And es-gebergte in Ax-gentinië. Door het instox-ten van mu ren zijn 15 personen gewond geraakt. Een vijfjarig meisje wex-d verpletterd. De mees te inwonex-s hebben de nacht in pax-ken en op pleinen doorgebracht. Op de eerste schok volgden kx-achtige bevingen, die uren aanhielden. San Juan werd in Januax-i 1944 door een aax-dbeving volkomen vex-woest. Het stadje heeft 80.000 inwoners. De huizen worden laag gebouwd en de straten zijn breed om de gevolgen van aai-dschokken zo veel mogelijk te bepex-ken. Bij de ramp van 1944 zijn 8000 personen om het leven gekomen. Er wax-en 50.000 gewonden. In de nabij San Juan gelegen plaatsen Pocitos en Zonda zijn tachtig procent der woningen verwoest. Na gisteravond hebben zich in het ge bied van San Juan twee nieuwe aardbe vingen voox-gedaan, die paniek onder de bevolking verwekten. De schokken waren minder hevig dan de vorige, maar hebben aanzienlijke schade aangex-icht. Het totaal aantal slachtoffers is onmoge lijk te schatten, daar de reddingsploegen de zwaarst getroffen streken nog niet be reikt hebben. dan zouden kunnen worden gehouden, wanneer eerst een onpartijdige commissie een onderzoek zou hebben ingesteld naai de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De grote vraag De Duitse bondspresident prof. Heuss heeft inmiddels van het constitutionele ge- x-echt der bondsrepubliek een uitspx-aak gevi'aagd over de vraag of het Europese verdedigingsverdrag al dan niet in strijd is met de Duitse gx-ondwet, zo wordt van officiële zijde medegedeeld. De voorzitter van de buitenlandse com missie van de Bondsdag, de Beierse minis ter-president Erhard, had gisteren reeds medegedeeld, dat de Bondsraad waar schijnlijk zulk een uitspraak zou vragen. De bondspresident heeft thans, steunend op de wet op het constitutionele gerecht, zelf het initiatief genomen in de sedert lang in Duitsland omstreden vraag der grond wettelijkheid van de invoering van de dienstplicht. Het gerecht behandelt deze week een soortgelijk verzoek van de socialistische en federalistische fi-acties van de Bondsdag. Deze zijn van mening, dat de Duitse grond- wet met een dienstplichtbepaling zou moe ten worden aangevuld nu de Duitse re gering zich in het vei-dedigingsverdx-ag heeft verplicht de dienstplicht in te voeren. Wanneer het gerecht zou vaststellen, dat inderdaad een aanvulling van de grond wet nodig zou zijn, dan zou dit betekenen, dat voor de ratificatie van het verdrag een meerderheid van twee derden van de Bondsdag nodig zou zijn. De x-egering kan echter niet over een dergelijke meerderheid beschikken. Het gerecht te Karlsruhe heeft voor de ondertekeningen der verdragen reeds de opvatting uitgesproken, dat de president ook na de ratificering nog een rechterlijke uitspx-aak zou kunnen vragen. President Heuss heeft er echter de voor keur aan gegeven met het vragen van een beslissing van het staatsgei-echtshof over de zeer omstreden vx-aag niet te wachten tot na de paxdementaix-e behandeling van het verdrag. Daardoor zal het pas een half jaar geleden gevormde staatsgex-echtshof wellicht een beslissende stem krijgen over het lot van het verdrag. Van onze correspondent te Parijs) Generaal De Gaulle, de leider van de RPF., heeft zich in een uitvoerige brief tot de 47 parlementsleden van zijn partij ge richt, die Pinay aan de macht hebben ge holpen en hem sedertdien zijn blijven steunen, om ze te waarschuwen, dat ex- binnenkort maatregelen tegen hen geno men zullen worden. Die maatregelen wer den nog niet verder omschreven, maar zullen op 4 Juli, zo kondigde de genex-aal vast aan, door een speciaal partijcongres worden bekrachtigd. Welke mededeling op zichzelf wel een mex-kwaardig licht werpt op de opvatting omtrent het begi'ip „de- moci-atie", zoals dat door de generaal wordt gehuldigd. De bedoeling van De Gaulle is de rebel len een laatste kans te geven om hun le ven alsnog te betei-en en wel door de ge- ledei-en opnieuw te sluiten. Eendracht is een eerste voox-waarde voor ons succes, zo staat in de bx-ief. Wordt die laatste kans niet aangegrepen, dan zal een defi nitieve scheui-ing in de RPF, of althans in de Kamerfractie, niet meer te voorkomen zijn. In het paxdement zal De Gaulle dan ongeveer een derde van zijn aanhang ver- liezen, waarmede de regei-ingsmeei-derheid zich' zal verstex-ken. Dè brief van De Gaulle, die gesteld is in een toon van ijzige minachting, voxmt een antwoord op een schrijven der Pinay- Gaullisten, waarin deze hun houding trachtten te rechtvaardigen door te beto gen, "dat het huidige sj'steem alleen van binnenuit te hervox-men en te verbeteren zou zijn. De Gaulle's stelling daarentegen is, dat men zich onder geen beding met het ver molmde regiem der viex-de republiek mag compx-omitteren, en dat daarom een on- vei-moeide actie tegen de bestaande macht hebbers geboden is. Hij wenst een mee dogenloze politiek van hard tegen hard. Pas wanneer het „syndicaat tot instand houding der persoonlijke privileges", zoals hij de regeringscoalitie bij voorkeur brandmex-kt, is weggevaagd, zal de hoop gewettigd zijn, dat Frankrijk kan worden gered. Het volk zal zich dan instinctief wenden tot hem, die het land al eens eer der voor de algehele ondergang behoedde. Bij dit alles komt, dat De Gaulle voor het pax-lement nooit meer dan een zeer be perkte consideratie op heeft weten te bi-engen en dat hij de Kamerfractie van de RPF slechts beschouwt als een instrument, dat door hem bestuurd wordt ter berei king van een doel, dat hij heeft vastge steld. Dat doel is: vernietiging van het partijensysteem, dat hij door een verdichte autocratie zou willen vex-vangen. Met die opvatting stelde hij echter elk der RPF- afgevaardigden voor een persoonlijke ge wetenskwestie, aangezien zij tenslotte hun mandaat niet van de generaal, doch direct van het volk hadden ontvangen. En het zijn vooral de kiezers geweest, die de RPF-gedeputeerden aan het verstand heb ben gebi-acht, dat ze het „opportunisme" van Pinay boven het „extremisme" van De Gualle verkozen. Hoewel het zeker nog te vroeg is voor een uitspraak, begint het er toch wel steeds meer op te lijken, dat Goliath-De Gualle door David-Pinay ver slagen dreigt te worden. Nu de Lange Nieuwstraat in IJnxuiden over een grote afstand geasfalteerd is, ont staan op de punten, waar deze straat ge kruist wordt door andere, herhaaldelijk ge vaarlijke situaties. Gisteravond om acht minuten voor half tien is de 43-jarige Hoogovenax-beider J. Spaansen uit IJmuiden op zijn motor met grote snelheid op een auto gebotst. Het on geluk gebeurde op de kruising Velserduin- wegLange Nieuwstraat en S. is in levens gevaarlijke toestand naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. De motorrijder kwam over de Lange Nieuwstraat in de richting van de Zeeweg en hij reed hard. Over de Velserduinweg nadex-de van rechts een automobilist, die van de motorrijder geen voox-rang kreeg. Een botsing was, ondanks fel remmen, on vermijdelijk en S. werd tegen de linker kant van het wagentje gesmakt, zodat hij hevig bloedend op straat bleef liggen. De ziekenauto was er bijzonder snel bij en in het ziekenhuis constateerde men een sche- delbasisfractuur. De toestand van S., die hedenmorgen nog steeds buiten bewustzijn was, is levensgevaax-lijk. Zijn motorfiets werd zwaar beschadigd en ook de auto liep aan de linkerzijde hevige schade op. NEW YORK (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft generaal Mark Clark verzocht om een volledige beschrijving van wat hij heeft verklaard over de mogelijke noodzaak van intensivering van de Koreaanse oorlog. De opperbevelhebber zou in een vraag gesprek in Tokio hebben verklaard, dat de UNO communistisch China diende te b - barderen indien de bestandsbesprekinacn zouden falen en de communisten hun lucht macht zouden gebruiken ter ondersteuning van een nieuw offensief in Korea. President Ti-uman heeft te kennen ge geven, dat hij gaarne zou zien, dat militaire vertegenwoordigers uit vijf neutrale landen werden uitgenodigd tot een bezoek aan Korea om te zien hoe de strijdkrachten van de UNO hun krijgsgevangenen behandelen. In antwoord op vragen over het voor gevallene in de kampen voor krijgs gevangenen op het eiland Koje heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden in het Lagei-huis medegedeeld, dat de communisten onder hen sinds Juli 115 medegevangenen ter dood hebben gebracht. Er zullen nieuwe opgi-avingen woi-den ver richt, daar vermoed wordt dat het aantal vermoorden nog hoger ligt. Het aantal doden in de strijd om kamp 76, die zich Dinsdag heeft afgespeeld, is Woensdag tot 38 gestegen. Zeven gewonden zijn in een ziekenhuis overleden. LONDEN. (A.F.P.) In de Britse hoofd stad wordt vernomen, dat de Engelse mi nister van Financiën, Butler, zeer binnen kort een belangrijke verklaring over de stand van Engclands monetaire reserves en over de positie van het pond sterling zal afleggen. Gewoonlijk worden mededelingen aan gaande de stand der monetaire reserves alleen aan het einde van ieder kwartaal ge daan en in normale omstandigheden zou de eerstvolgende publicatie dan ook pas in de eerste week van Juli te verwachten zijn. Wegens de onrust verwekkende geruchten, die sedert enige tijd over de snelle daling van de Engelse reserves en over de ver zwakking van de positie van het pond sterling in buitenlandse financiële kringen circuleren, zouden Engelse politici evenwel de Engelse regering verzocht hebben de situatie onvei-wijld op te helderen. Men meent te weten, dat Butler zal trachten de ongerustheid tot bedaren te brengen door aan te kondigen, dat de da ling der reserves tijdelijk tot staan is ge bracht of althans zich in een minder snel tempo voltrekt. Volgens betrouwbare waar nemers is het niet onmogelijk, dat Butler tevens nieuwe versoberingsmaatregelen zal aankondigen, die ten doel hebben de po sitie van het pond te verstex-ken. Men ge looft, dat dergelijke maatregelen zullen be staan uit nieuwe invoerbepex-kingen en een verhoging van het disconto, die dan de derde zou zijn sedert de conservatieven aan het bewind zijn gekomen. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met veranderlijke bewol king. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen en weinig ver andering in temperatuur. 13 Juni Zon op 4.20 uur onder 21.01 uur. Maan op 00.18 uur, onder 10.44 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Juni Hoog water: 6.35 en 19.04 uur. Laag water: 2.12 en 14.36 uur. Vrjjdag 13 Juni Hoog water: 7.27 en 19.55 uur. Laag water: 3.04 en 15.29 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1