Zaterdag feestelijk slot aan het Hoogoven-monstertournooi Visserij-varia IJmuidenaar verkondigt in Alberta (Canada) het evangelie Goede Herder-kinderkoor viert lustrum in splinternieuw jeugdhuis Subsidie voor natuurbescherming? In primitiviteit groeide hechte band Stormvogelsaspiranten vierden feest Na negenentachtig wedstrijden...... Santpoort Draverij dit jaar bij de Westlaan 4 „Van dit, van dat, van alles wat" Opening en jubileum Feestzveek en oude bekende cantate Uitbreidingsplan in derde herziening Radio verovert de school Niet op de Hagelingerweg Faillissementen DONDERDAG 12 JUNI 1952 Knopmaai en andere insecten veroorzaken veel schade aan de veldgewassen in de Houtrakpolder bij Spaarndam. Men heeft thans de bedreigde percelen door een vlieg tuig doen bespuiten met een D.D.T.-oplossing. Op de foto: de vliegende insectendoder in actie. Op 25 Maart is in Velsen opgericht een commissie voor natuurbescherming. De commissie stelt zich ten doel, de bevolking door het vertonen van films, het versprei den van lectuur op lagere en ulo-scholen, het organiseren van excursies en het hou den van tentoonstellingen, liefde tot de natuur bij te brengen en haar te interes seren voor het behoud vait het natuurschoon in parken, plantsoenen en recreatiege bieden. Voor de uitvoering van al deze acties heeft de commissie voor het jtar 1952 een subsidie tot een bedrag van f 875 bij de gemeente aangevraagd. De commissies voor de parken en plant? soenen en die voor de financiën stemmen hiermede in. Onder de titel: Hei-vormd kerkleven in Alberta (Canada) groeit snel, heeft de heer G. N. Leenders een artikel geschreven in het weekblad „De Hervormde Kerk". In dit artikel vertelt hij hoe in een nuchtere, sombere zaal elke Zondagmorgen een groepje Hervormde Nederlanders in Edmonton, de hoofdstad van de Canadese provincie Al berta bijeen komt. Sedert kort verkondigt een Amerikaan, Nederlander van geboorte, er het evangelie. Hij dient er, zo zegt de schrijver, een kerk, die een afstammelinge is van de Nederlands Hervormde Kerk en die is gesticht door onze voorvaderen, toen zij zich vestigden in het land, dat nu behoort tot de Verenigde Staten van Noord- Amerika. Wij laten hier verder de heer Leenders aan het woord: Nog kunnen wij niet spreken van een ge meente. Daarvoor is het aantal belijdende leden te gering. Maar het aantal bezoekers neemt voortdurend toe. Toen het werk be gon, kwamen een vijftien tot twintig men sen bijeen. Op de laatste Zondag in April waren er al een negentig, volwassenen en kinderen tezamen. Geen wonder, dat som migen al een schuin oogje hebben geworpen naar het bordje in deze zaal van de Ed- montonsë Y.M.C.A., dat aangeeft met hoe veel personen daar mag worden vergaderd: capacity 135 persons. Nog zijn we niet aan die 135 toe, maar indien de groei blijft doorgaan als tot nu toe, dan zal er binnen kort naar een andere ruimte moeten wor den omgezien. Gedurende de eerste maanden kon er slechts éénmaal in de veertien dagen dienst worden gehouden. De voorganger uit die dagen, ds. C. Vanderwolde, moest daarvoor een reis maken van een driehonderd vijftig kilometer. Zijn eigenlijke (kleine) gemeente is in Cochrane, in het Zuiden van de pro vincie. En na de dienst in Edmonton te hebben geleid, ging hij, op de terugweg naar huis, langs Wetaskiwin, een tachtig kilometer van Edmonton, waar een andere groep Hervormden des middags bijeen komt. Sinds Zondag 8 April is echter ds. W. H. Vandermeer voorganger in Edmonton en Wetaskiwin. Deze IJmuidenaar van ge boorte is als jongeman naar de Verenigde Staten gegaan. Daar heeft hij zijn theolo gische opleiding gehad en is hij jarenlang voorganger geweest in verschillende ge meenten van de Reformed Church. Na een jaar te hebben gewerkt in Whitby nabij Toronto, is hij door zijn kerk speciaal aan gewezen voor het werk onder de Hervomde Nederlandse immigranten in de provincie Alberta. In hem heeft de groep Hervormde Nederlanders in en om Edmonton haar or ganisator gevonden. Elke Zondag blijkt het resultaat van zijn organiserend werk in het voortdurend groter wordende aan tal kerkgangers. Tweetalige diensten De diensten worden deels in het Neder lands en in het Engels gegeven. Dit maakt het voor hen, die hier pas zijn aangekomen, gemakkelijker dan wanneer de dienst ge heel in het Engels zou worden gehouden. In de toekomst zal evenwel aan deze twee taligheid een einde komen. Het ligt in de bedoeling, dat er volledige Engelse diensten zullen komen. Wie zich alleen een Neder landse kerkgang kan voorstellen, zal zich niet kunnen indenken hoe het in Edmon ton toegaat. Er is tussen de kerkgangers onderling en de dominee een veel nauwer contact vóór, tijdens en na de dienst dan wij ooit in Nederland hebben meegemaakt. Ondanks het feit, dat het soms moeilijk is aan het vastgestelde aanvangsuur vast te Als kikkers op een kluitje zaten de vijftig Stormvogels-aspiranten gistermiddag in de grote zaal van Thalia, die zeker acht maal zoveel mensen kan bevatten. Nimmer echter zal het onvolprezen caba retgezelschap van Roland Wagter enthou siaster publiek hebben gehad. Een volledige en heel erg „echte" cabaretvoorstelling, bijna precies zoals de „groten" twee avon den werd opgedist, dat is toch wel een ju bileumscadeau van het bestuur, dat deze eerste-elftallers-in-spé voorgoed het hart aan de vereniging deed verpanden. Tobi Rix, wiens muzikale clownerie zeker als „wereldnummer" mag worden gekwa lificeerd, heeft geen stukje van zijn avond programma laten vallen voor deze middag. En al zou hij alleen zijp opgetreden, dan was de gang naar Thalia en het „opofferen" van een vrije Woensdagmiddag al dubbel en dwars de moeite waard geweest. Zijn nabootsing van George Formby onder meer was „af". Daar kwam bovendien Dick Harris nog bij, de man van „de drie siga renkistjes", wiens jongleurkuinst phieno- menaal genoemd kan worden. Roland Wagter, die met gezellig gebab bel de knapen bezig hield, gaf het tastbare bewijs van zijn kunnen als sneltekenaar en caricaturist een drietal knapen in handen en veroverde met dit gebaar jong-IJmuiden. Leo Accordo had in het begin de stem ming erin gebracht met „Hup Holland, hup" en „Wat een club was dat", die door de knapen met vol registerwerk werden mee gezongen. De heer H. Jonkers heeft de artisten in geleid en Roland Wagter heeft in zijn be groetingswoord de „hoop der toekomst van Stormvogels op het hart gedrukt ook in later jaren op het voetbalveld „altijd heer" te blijven. De junioren brachten een bezoek aan de ijsrevue in Amsterdam. Het is te wensen dat zij evenveel hebben genoten als deze adspirantjes in de cocktail: „Van dit, van dat, van alles wat". houden. Er zijn er immers, die van twintig, dertig kilometer ver moeten komen. On danks het feit ook, dat er voor de bege leiding alleen een oude, rammelende piano beschikbaar is. Geen muziekboeken Gedurende de eerste diensten konden alleen die psalmen worden gezongen, waar van een der vrouwelijke leden de wijs kende. Maar met welk een overgave werd er gezongen en hoe werd het gewaardeerd, dat dit lid voor een begeleiding kon zorgen. Later verschenen Worps Psalmen, zodat er wat dat betreft voor ds. Vanderwolde geen beperking meer was in het opgeven van de te zingen liederen. Nog wat latei- bleek een der leden een bundel van Joh. de Heer te hebben, waarin een aantal ge zangen voorkwamen. Ook dat was weer een vooruitgang. Nu is het wachten op de aankomst van de in Nederland bestelde muziekboeken. Dan is er geen enkele be lemmering meer. Zeker niet, omdat ook de Engelse bundel intussen in gebruik is genomen. Dit alles mag wat primitief aandoen, maar dan is het een primitiviteit, die door alle kerkgangers gaarne wordt aanvaard, omdat zij gepaard gaat met zulk een harte lijkheid, spontaneïteit en prettige leiding van ds. Vandermeer. En vele kerkeraden en kerkvoogden in Nederland zullen jaloers zijn op de collec ten in Edmonton. Gemiddeld wordt per bezoeker een gulden per dienst geofferd. Omdat op goede collecten is of wordt aan gedrongen? Neen. Wel omdat iedereen gaarne wil doen wat hij kan, uit dankbaar heid dat er toch nog een zekere band is blijven bestaan met de Hervormde Kerk. Aaanvoer van hout Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is weer een houtboot aangekomen. Het Finse s.s. „Hildegaard" voerde van de Finse haven Hamina een lading van 1256 vadem hout aan. Dit schip was in afwachting van de losbeurt tijdelijk aan de Kanaaldijk ge meerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: H. de Vroome—de Haas. d., Stratingplantsoen 34, Velsen-N.; E. Davidson Effern, d., Bonifaciusstraat 1, IJmuiden-O.; G. van de WielSluijter, d., Laurillardlaan 3, Santpoort; C. J. van de Reede Roode, z., Bakkerstraat 33, IJmuiden; W. Timmervan Vuuren, z., Waalstraat 53, IJmuiden; J. van RoozendaalQuakkelaar, d., Hiacinthen- straat 59, Santpoort; H. M. PoelmanKooy- man, z., Ir. Krijgerstraat 33, Velsen-N.; M. J. T. GroenewegVerkerk, z., Industriestxaat 2 rd, IJmuiden; W. van der LaarKarei, d., Cypressenstraat 10, IJmuiden-O.; M. Bang- ma—Wishart, z., Wüstelaan 94, Santpoort; E. van den Bergvan der Made, d., Fahren- heitstraat 9, IJmuiden. OVERLEDEN: G. Visman, 71 j., weduwe van G. Stark. Bloemstraat 118, IJmuiden; J. de Koning, 67 j., echtgenote van W. Bouman, Burg. Rambonnetlaan 49, IJmuiden; J. Kruijt- zer. 80 j„ echtgenoot van M. T. Mees, Van den Vondellaan 51, Driehuis; J. Bakker, 64 j., ongeh., Le Mairestraat 3, IJmuiden-O. De Franse „féderation de la Publicité" heeft het diploma „Premier Publicitaire de France" toegekend aan Maurice Chevalier. Binnenkort zal de auteur van „Ma route et mes chansons" (Mijn loopbaan en mijn liedjes) weer een enkele avond in Nederland optreden in het Kurhaus te Scheveningen. Kier overhandigd de voorzitter van genoemde federatie aan Chevalier het diploma. Het Hoogovenvoetbaltournooi om de Hol land I-beker de beroemde 32 kg. zware bokaal, dat op 5 April met negentig deel nemende elftallen uit de verschillende afde lingen begon zal Zaterdag zijn besluit krijgen in de vorm van een finale met drie wed strijden. Ruim 1400 voetballiefhebbers van de KNHS hebben in 89 wedstrijden tijdens de afgelopen twee maanden eikaars krachten gemeten op het noodsporl terrein „Roos- wijk" en nu zijn tenslotte de finalisten be kend geworden. Zaterdagmiddag om twee uur beginnen de eindwedstrijden met de ontmoeting van de C-ploegen „Tweede Jeugd" (Walserij Oost) en „Sneltransport" (Vervoer), welke na de halve competitie als eersten eindigden met het hoogste aantal punten in hun groep. Om kwart over drie volgt de B-finale tussen ..Tepo" (Bewakingsdienst) en „Recuperator Boys" (Ovenbouw). Voor de hoofdwedstrijd van de A-afdeling die om half vijf zal beginnen tussen „Kern boys" (Hoogovens) en „Flikkoningen" (Staal fabrieken) wordt de nieuwe vlag van de Commissie voor Bedrijfsontspanning in gewijd. Het ontwerp van dit fraaie dundoek van de heer K. Hopman symboliseert de ont spanning als geschulpte cirkel rond de in spanning, aangeduid met een strak vierkant, waarin de initialen CVB. De vijf bedrijven: Hoogovens, Mekog, Cemy, Breedband en In de schaduw van de Goede Herderkerk is de afgelopen maanden een gebouw ver rezen, dat in meer dan één opzicht van belang is voor IJmuiden: het verenigingsge bouw van de Hervormden heeft buiten zijn onmiskenbare architectonische waarde een bijna nog grotere importantie voor de zalennood in dit deel der gemeente Velsen en als het gebouw Zaterdagmiddag geopend zal zijn, kan het met zijn ene grote en diverse kleine zalen meehelpen, verschillende sociale en culturele doelstellingen te verwezenlijken. Het bijzonder geslaagde ontwerp van architect A. van Kempen uit Bloemendaal, dat vooral wat de grote zaal en het trappenhuis betreft aan de meest moderne eisen voldoet, wordt Zaterdagmiddag ingewijd. En Zaterdagavond zal de Hervormde gemeente er „bezit" van nemen tijdens een gemeenteavond, waaraan een greep lekespelers uit de „Jonge Kerk" hun medewerking verlenen met een spreek koor „De Poort". Maar, zoals we al eerder konden melden, er zit een complete feestweek aan de ope ning van dit nieuwe gebouw vast, want deze gebeurtenis is onder meer ook gekop peld aan het jubileum van een kinderkoor, dat in vijf jaren van zijn bestaan niet alleen daadwerkelijk aan het jeugdwerk heeft meegebouwd, maar tevens zijn muzikale sporen verdiende tijdens vele concerten en uitvoeringen. Het eerste lustrum van Joop Huizinga's clubje „De Goede Herder" is terecht aan deze opening verbonden, al had het lus trum naar de kalender gerekend eigenlijk al verleden jaar October gevierd moeten worden. Dit pittige ensemble immers is zo nauw verwant aan het Hervormde leven van IJmuiden-Oost, dat het lustrum ge vierd „mag" worden op de dag, dat Her vormd IJmuiden-Oost en daarmee heel IJmuiden-Oost, want het jeugdhuis gaat „gewoon" in exploitatie een pracht van een wijkcentrum rijker wordt. Vijf jaar Dat kinderkoortje begon omstreeks de eerste October van het jaar 1946 zijn wan kele schreden op de (toon)ladder te zetten. Joop Huizinga en het kerkbestuur waren de promotoren van deze zangclub, die al gauw een veertig kinderen telde en later zelfs uitgroeide tot 85. Maar nu het ensem ble weer ongeveer zestig stemmetjes groot is, heeft de dirigent het wel zo lief, want de kwantiteit beïnvloedt de kwaliteit ten minste niet meer. Mevrouw A. de Vries was een der op richtsters en haar naam komt nog op het bestuurslijstje voor praeses F. Stroethof, die thans de voorzittershamer hanteert doet dat nog maar korte tijd. Er is al die jaren gerepeteerd in ge leende schoollokalen, waar het best ging, maar waar men zich uiteraard niet zo thuis zal hebben gevoeld als straks in het eigen, nieuwe honk. De Jan Ligthartschool en de Pieter Vermeulenschool waren de gast vrije onderkomens voor het studerende koor voortaan zal het nieuwe bouwwerk aan de Rembrandtlaan de jeugd onderdak verschaffen. De waarde van het Goede Herderkerk koor is, los van alle religieuze achtergron den, niet gemakkelijk te overschatten. Het is immers „pur sang" jeugdwerk het bundelt de jeugd rond een cultureel stre ven en er zal op de eerste uitvoering van het koor, Donderdagavond aan de Rem brandtlaan, wel eens met dankbaarheid ge waagd worden van het feit. dat de groep meisjes en jongens, waarvan er zes nog al tijd meezingen sinds het allereerste begin, nu in een verantwoorde en accoustisch be vredigende ruimte kunnen repeteren. Michiel de Ruyter komt terug Voor de oude IJmuidenaren, die de can tate „Michiél Adriaansz. de Ruyter" van A. Lij sen geruime tijd op de programma's der muziekuitvoeringen in de gemeente hebben gemist, zal het een plezierig bericht zijn, dat dit mooie werk waarmee Haar lemse koren de laatste jaren ettelijke keren voor de dag kwamen, in IJmuiden terug komt. Behalve diverse ernstige en een paar luimige programmaonderdelen geeft het kinderkoor Donderdag namelijk ook deze cantate en bovendien staat de bekende „Landelijke Concertrepetitie" van Franz von Suppé op het lijstje. Daar de pianobegeleiding van dit koor concert in handen is van Albert de Groot kan deze jubileumviering van het kinder koor „De Goede Herder" een waardige opening worden van het jeugdwerk in IJmuiden-Oost. Film? Een belangwekkend onderdeel van de nieuwe zaal van het Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan is de filmcabine, niet zo zeer, omdat er gen moderne filmcabine in dit gebouw is geprojecteerd als wel van wege de mogelijkheden, die hierin schuilen voor een klein groep filmliefhebbers, die in de intieme zaal van het Jeugdhuis wel licht heul kunnen vinden voor het nog steeds groeiende verlangen naar culturele films. Overigens: de projectoren zijn er nog niet De agenda voor de raadzitting op Dins dag 17 Juni in Velsen luidt als volgt: Vaststelling notulen; ingekomen stukken en mededeling; aangaan van een geld lening; verhoging van het bedrag, dat als kasgeldleningen kan worden uitgeleend; verordening op de heffing van rechten voor diensten, door de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdien st en dó or de gemeen telijke geneeskundige- en gezondheids dienst bewezen; verzoek om subsidie van de Commissie voor Natuurbescherming Velsen; verdaging van de beslissing om trent de vaststelling van het ontwerp-uit- breidingsplan voor het gedeelte ten Zuiden van het Noordzeekanaal (3e herziening); verhuur van een woning; verkoop van grond te Velsen-Noord; verkoop van grond in IJmuiden-Oost; vaststelling van een straatnaam; aankoop van een landbouw- schuur aan de Biezen weg te Santpoort; aankoop en aanvaarding in eigendom van grond in IJmuiden-Oost; bedrijfsruimte voor de reinigings- en ontsmettingsdienst en het plautsoenbedrijf; vaststelling van een schadevergoedingsverordening; be bouwing van de Westelijke zijde van Plein 1945; naam voor de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs in IJmuiden-Oost; verlenen van een subsidie aan de Pieter Vermeulen Stichting; ver zoek van het Instituut voor Middenstands ontwikkeling om een hoger subsidie; ver zoek om een tegemoetkoming in vervoer kosten; verzoeken van besturen van bij zondere scholen om medewerking, voor de aansluiting van hun scholen op het radio distributienet; verzoek om aanschaffing van schoolmeubelen voor de R.K. jongens school in Velsen-Noord en voor de aanschaf van leermiddelen ten behoeve van het Godsdienstonderwijs; benoeming van on derwijskrachten aan Moerberg- en Theo Thijssenschool, van een werkmeester aan de Gemeentelijke Visserijschool en van leraren aan het gymnasium Felison. De Nederlandse jazz-pianiste Pia Beck, die dezer dagen met de „Nieuw-Amsterdam" van een tournee door Amerika in Nederland terugkomt, is in de Verenigde Staten voor de American Broadcasting Corporation, waarbij 318 radiostations zijn aangesloten, opgetreden. Pia Beek voor de microfoon. Ovorduco zijn aangegeven met vijf vijf- puntige. gele sterren lang het stagkoord. Na afloop van de „grote" finale zullen te ongeveer zes uur de beker en andere prijzen worden uitgereikt aan de winnaars. Aan deze eindwedstrijden is een sluitings avond verbonden met een bont cabaret programma. Hiervoor is de medewerking verkregen van de „Ribels" en de „Varia's" onder leiding varf Johnny Westerman ver zorgen de dansmuziek tot het sluitingsuur. Elftallen De opstellingen van de elftallen in de eindstrijden zijn: C-finale: Tweede Jeugd: Hellings; Zwart en Hamersma; Kraak, Koster en Van Tense- len; Mooy, P. Wapenarr, Van Aalst, Edel en Speenkens. Sneltransport: Pels; Voerman en v. d. Windt; Tuinstra, Verswijveren en Van Wil genburg; Kemink, Theusink, Kuiper, De Vries en De Graaf. B-finale: Tepo: Klaassen: Gravemaker en v. d. Zon; Van 't Hof, De Koning en Snijders; Oort, Smakman, De Boer, Krijgman en Rui- dervaart. Recuperator Boys: v. d. Nieuwendijk; Van Well en Bakker; Visser, Schrödeur en Gjal- tema; De Winter, Kolk, Visser, Vermey en Bouma. A-finale: Kernboys: Van Zutphen; Boersma en Suikerbuyck; Van Zutphen. Welboren en v. d. Steen; Van Kampen, Nijboer, Liefting, Dirks en Pijnen. Flikkoningen: Van Leeuwen; Strik en Driessen; Broek, Groen en Harkema; Com- pies, Vroome, v. d. Meer, Ulrich en Loosen. De besturen van de R.K. school en van de Gereformeerde ULO-school, beide in IJmuiden, hebben de raad verzocht om medewerking, opdat egn aansluiting aan het radiodistributienët kan worden ver kregen, waardoor de leerlingen van de hoogste klassen in staat worden gesteld de radiolessen te volgen. Openlucht-gemeenteavond Maandagavond heeft in het Burgemeester Rijkenspark in Santpoort een gemeente avond van de Nederlandse Hervormde Kerk plaats. Voor deze avond is een uit gebreid programma samengesteld. Het openings- en het slotwoord wordt ge sproken door ds. D. ter Steege. Verder wordt de avond opgeluisterd door zang en declamatie. Het muziekcorps van het Leger des Heils en het Kapelkoor verlenen hun medewerking. De kortebaandraverij die 7 Augustus in Santpoort gehouden wordt, zal dit jaar niet op de Hagelingerweg verreden worden. De race zal nu plaats hebben in de Vel- serbroekpolder, op het land gelegen tegen over de Westlaan. Zoals men zich zal herinneren, heeft het bestuur van de draverij vereniging geruime tijd omgezien naar een baan, waar niet, zoals aan de Hagelingerweg, honderden entrées gederfd worden als gevolg van het feit, dat de omwonenden op de dag van de draverij plotseling allemaal bezoek over hebben. Straatprediking Op het Broekbergerplein wordt Zater dagavond door de Gereformeerde Evan gelisatievereniging een straatprediking ge houden. De spreker is ds. J. A. van Arkel, uit Haarlem; een zangkoor verleent zijn medewerking. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard C. L. van Es, zaakdoende onder de naam Handelsonderneming „Vanes", thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in en buiten het Koninkrijk, laatstelijk gewoond hebbende Rijksstraatweg 547, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. C. van Andel, wasserij-exploitant, Hofstede straat 14, Velsen. Rechter-commissaris mr. N. Smits. Curator mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden. Bij beschikking der rechtbank is de op 22 April aan C. H. M. van Baar, belastingconsu lent, Duinwijcklaan 13, Beverwijk, verleende surséance van betaling ingetrokken, terwiji genoemde C. H. M. van Baar gelijktijdig in staat van faillissement is verklaard, met be noeming van mr. N. Smits, tot rechter-com missaris en van mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator en de op 10 Juli 1951 aan J. Jongkind, cen trale-verwarmingsinstallateur, Aalsmeerder- weg 489, Aalsmeer, verleende surséance van betaling ingetrokken, terwijl gelijktijdig J. Jongkind voornoemd in staat van faillssement is verklaard, met benoeming van mr. N. Smits tot rechter-commissaris en van mr. H. C. Gepeperd zoals het hoort. Traditie getrouw waren de noteringen van de Woensdagse afslag nog weer beter dan die van de voorgaande dagen. Vooral op de rondvis was de handel tuk en men betaal de soms fantastische prijzen. Zo werden voor de kabeljauwsoorten, die er als koek in gingen, noteringen betaald, die menige schippersverwachting overtrof. De kisten noteerden niet minder dan f 202 tot f 195 per 125 kilo, de regels grote dikkoppen deden f 150 en de kisten middelkabeljauw f 185. Het overgrote gedeelte werd gekocht door exporteurs, die er een gaatje voor in België wisten. Ook de overige rondvis deed het best. De koolvis kreeg vlot kopers voor f 44 en f 42 per 125 kilo en cle enkele kis ten braat voor f 40 tot f 35 al naar gelang de kwaliteit. De makreel, die wat royaler werd aangevoerd, kon zich ondanks een verwachte daling handhaven op gemiddeld f 17 per kist. De tongprijzen varieerden nogal wat. Laptongen, die aanvankelijk f 2,25 per kilo deden, liepen terug tot f 2; de klemmiddel zakte van f 1,39 op f 1,30, maar de groolmiddel steeg daarentegen van f 1,20 tot f 1,30V2. De scholaanvoer ders, die de handel weer redelijk voorza gen, kregen voor de schol 2 gemiddeld f 22 tot f 25 en voor drietjes f 9 tot f 14. Gouden reisjes. De trawlers, die in de Woensdagmarkt vielen, deden het lang niet slecht. Door de hoge rondvis- en de redelijke makreelprijzen wist de „Limbur- gia', die maar een 10-daags reisje maakte, een besomming te halen van f 24000 en zij stak daarmee de overige verreweg de loef' af. De „Batavia", die zijn laatste reis maakte, bracht nog f 17500 aan de wal en de Eli Chénévière f 17800. Beide schepen maakten hiervoor 12-daagse trips. Bij de loggers was het weer eens Kees Plug, die kans zag met de KW 76 een besomming te maken van f 10.900. Al was het dan ook een veertiendaagse reis, dit was toch weer een braaf succesje. Ook de KW 162 be hoorde bij de uitblinkers; hij bracht het tot f 7000. Bij de kotters waren er even eens enkele goede besommers. De WR 67 deed het voor niet minder dan f 4200 en de WR 7 maakte f 3800. Imitatie. Voor de Donderdagmarkt kwamen er twee trawlers aan de afslag: de Dirkje, die de visserij heeft afgekeken van de Claesje met 550 kisten makreel (ook in een week) en de Bloemendaal (eveneens een weekvisser) met 600 kisten makreel. Hoe de papieren voor Vrijdag staan, was Woensdagmiddag nog niet te bekijken. De wisselvallige makreelvisserij kan vele ver rassingen opleveren. Vooral als er iets be tere vangsten worden behaald, zullen de schippers vervroegd naar huis komen om de veelal dicht gehouden makreel nog zo vers mogelijk aan te voeren. Op de voor hand liggen de „Post Boy" en de „Maria van Hattum", die respectievelijk de 3de en 4de Juni naar zee zijn vertrokken. Beide schepen hebben echter eerst in de Noord gevist op de rondvis en zijn later in de week meer Zuidelijker opgestoomd om nog wat makreel bij te vangen. Haring lacht. Nu de haringvangsten der vleetvissers de laatste dagen bijzonder slecht zijn komen er minder schepen naar huis. Tot Woensdagmiddag 16 uur was er zelfs nog geen enkele aanvoerder te IJmui den binnengekomen. In en uit. Woensdag kwamen binnen de IJM 241 123 213, HD 54, KW 189 76 162 12 128 35, HD 116 125, SCH 10, RO 53, URK 86 91 4 13 46, TEXEL 14 51. Naar zee vertrokken de IJM 213 60 1, CZ 3, KW 35 26 50 32 65 47 129, WR 67 7, SCH 10, HD 116, UK 91 35 46 4, TEX 51 14. Lest. De Batavia, die Woensdag voor de laatste maal aan cle afslag is geweest, is na lossing naar de helling versleept om de rode meniekleur door een meer ooglijk grijs verfje te-laten vervangen. Schipper Bal is op het laatste reisje niet erg geluk kig geweest: hij verspeelde twee keer .een trawlnet, dat vastliep. Dinsdag gaat de Ba tavia met schipper, bemanning, reder en een paar passagiers naar de nieuwe baas in Boston. Best. De Flamingo, die enige dagen binnen is gebleven voor enkele reparaties en pm de bemanning vacantie te geven, zal Vrijdag weer naar zee vertrekken. Ook eens redelijk. De dagvissers hebben Maandag en Dinsdag zeer fortuin lijk onder de kust gevist. Er waren kot ters bij, die van 100 tot 150 kilo tong, 10 kisten bot en 15 kisten schol buit maakten. Daar de platvisprijzen goed waren, haal den de vissers een flinke besomming. Drietal weer aan het werk. De Antje (RO 15) is de laatste boot van de rederij „Piscator", die weer ter visserij gaat. De „Claesje" en de „Dirkje" hebben deze week voor het eerst weer vis aangebracht, na geruime tijd te hebben stil gelegen. De Allan Water (IJM 34) moet even wachten. Er moeten een paar nieuwe on derdelen voor de motor uit Engeland ko men en schipper Ouwehand en zijn be manning krijgen dus een lange vacantie. Marktprijzen. Heilbot 2,70-2,20, gr. tong 2,20-1,98, gr.m. tong 1,42-1,18, kl.m. tong 1,62-1,30, kl. tong 1 1,50-1,34, kl. tong II 1,18-0,92, tarbot 1 2,20-1,60 per 1 kilo. Tarbot II 80-65, tarbot III 55-50, tarbot IV 43-25, tongschar 78-73, schartong 28, gr. schol 68, gr.m. schol 72-66, kl.m. schol 72- 63, kl. schol I 49-37, kl. schol II 33-8, v. haring 32-24, makreel 22-16, gr. schelvis 51-32, gr.m. schelvis 50-31, kl.m. schelvis 50-33, kl. schelvis I 48-30, kl. schelvis II 41-26, wijting 28-8, gr. gul 70-55, midd. gul 47-41, kl. gul 24-13, kl. leng 29-27, kl. haai 26-24, ham 76-67, kl.m. heek 72-68, kl. heek I 54-48, kl. heek II 27-21, kl. wolf 42-36, poontjes 11-8, pieterman 27, hors makreel 8, kl. koolvis zw. 21-17, kl. kool- vis wit 44-40, kl. rode poon II 16-14 per 50 kilo. Gr. kabeljauw 300-138, gr. koolvis zw. 49-38, gr. koolvis wit 92-88, gr. leng 82-57, gr. hake 186, gr. wolf 84-76 per 125 kilo. Marktaanvoer: 280 kisten tong en tar bot, 5 heilbot, 10 haai, 15 tongschar en schartong, 800 schol, 140 schar, 100 hors makreel, 60 haring, 1750 makreel, 230 schelvis, 400 wijting, 240 kabeljauw en gul, 20 leng, 30 heek, 20 wolf, 60 poon, 200 koolvis, 20 diversen, totaal 4380 kisten. van der Woerdt, advocaat en procureur te Heemstede, tot curator. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van 'H. Visser, zonder be roep, Binnenweg 10, Bennebroek. Rechter-commissaris mr. J. A. Bletz; cura- trice mevrouw mr. L. A. Barendsen-Cleve- ringa, advocate en procureur te Haarlem. Na gedaan verzet is vernietigd het vonnis dier rechtbank van 3 Juni, waarbij H. Gaus, slager, wonende en zaakdrijvende te Zand- voort, Kerkstraat 14, in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zand- voort, tot curator. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van A. J. Coehoorn, wonende te Zandvoort, Zandvoortselaan 64. -techter-commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. S. Groen, advocaat en procureur te Haarlem.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6