Engeland weigert antwoord op Mossadeqs tirade Acheson polst Parijs over plan tot conferentie met Sovjet-Unie Britse Labour Party dringt aan op regeling met Rusland Weerbericht De verkiezingen Londen steunt het Franse voornemen Haarlems Dagblad Britse mening: „Hof is wel bevoegd ONGERUSTHEID IN WASHINGTON Nehroe critiseert UNO en Atlantisch Pact Gaullistische rebellen confereren met Pinay Ford gaat sluiten Oost-Duitse veiligheidsmaatregelen Het woord is aan Belgische Kamer aan vaardt plan-Schuman Alexander in Tokio Gratie verleend aan G. van Sintmaartensdijk Socialisten stemden voor 66e JAARGANG No 284 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adrn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 13 JUNI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 2 8 6e JA A RGANG No 137 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET ZIJN NU NOG MAAR twaalf da gen, die ons van de Kamerverkiezingen scheiden. Rust en stilte in den lande blijven onverstoord. Het is waar dat er landen zijn, en niet alleen in Zuid-Amerika, waar het tegendeel zich in zulk een mate doet gelden, dat men er ons uiterste misschien bewonderen zou. Maar die gedachte baat weinig. Men dient in de zaken des politie- ken levens niet in uitersten te vervallen en het onze is er evenzeer een als het hunne. Het onze is daarbij het vervelende. Er valt een en ander af te dingen op de oude uit spraak „ieder genre is goed, behalve het vervelende" maar er zit een grond van waarheid in. Bovendien kenmerkt dit ver velende een gebrek aan interesse en mede leven. Dat is een ernstige zaak. Onze de mocratie mogen wij erkennen als het enige bewindsstelsel, dat de menselijke waardig heid en vrijheidszin recht doet wedervaren. Dat neemt niet weg dat zij in haar histo rische ontwikkeling nog jong is, vol onvol komenheden in haar toepassing en daarom aangewezen op bewegelijkheid en groei. Zij moet in het volk en door het volk groeien. Stilstand en verstarring betekenen in haar geval achteruitgang. Sommigen vinden verstarring blijkbaar een te krasse benaming. Maar onze minis ter-president behoort niet tot hen, als hij zijn critiek op het kiesstelsel uit; hij komt de term tenminste zeer nabij als hij van „een zekere starheid in de politieke ver houdingen" spreekt^ die Evenredige Ver tegenwoordiging tezamen met de stemplicht heeft veroorzaakt. Dat doet dr. Drees in een interview, dat hij aan ons blad heeft verleend en dat de lezer in onze vorige editie heeft aangetroffen. Hij acht die star heid in de Nederlandse politieke verhou dingen allerminst gunstig voor een gezond politiek leven. Afschaffing van de stem plicht en zekere verandering in ons kies stelsel acht hij gewenst, al kan hij weinig waardering hebben voor het oude stelsel der districtenvertegenwoordiging, dat bij herinvoering ongewenste consequenties zou hebben. Een grotere bewegelijkheid in de politieke verhoudingen komt dr. Drees ten zeerste gewenst voor, temeer waar de sta biliteit in de partijverhoudingen belem merend werkt ten aanzien van de interesse der kiezers. Het verheugt ons deze critiek van zulke zijde te vernemen. En wie zou willen ont kennen dat het oude districten-stelsel zijn fouten en tekortkomingen had? Daar tegen over stond, dat het leven in de brouwerij bracht en handhaafde. Het „wedstrijd element", de mens dierbaar, speelde er ten- volle in mee. Het wekte spanning en emo tie en leidde bovendien vaak tot die ster ke verschuivingen in de krachtsverhou ding der partijen, die in Engeland met de term „the swing of the pendulum" worden aangeduid. Letterlijk: de zwaai vari de slinger (van de klok) het beurtelings omzwaaien van de meerderheid bij verkie zingen. De Engelsman, die in de opbouw van zijn landsbewind en in het algemeen kennis der menselijke natuur pleegt voorop te stellen, die de logica en de theoretische zuiverheid van een stelsel van onderge schikt belang acht tegenover de vraag, hoe de mens erop reageert, ziet zeer wel in dat afwisseling in het bewind haar grote voor delen heeft. De ervaringen met Evenredige Vertegenwoordiging op het vasteland van Europa hebben hem er niet toe kunnen brengen, zijn districten-stelsel op te geven. Ik heb nooit dat lid van het Lagerhuis kunnen vergeten, dat mij een kleine dertig jaar geleden zei: „Wij zijn jullie dankbaar, dat jullie het met die Evenredige Ver tegenwoordiging zijn gaan proberen en ons daarmee de kans hebt gegeven, waar te nemen hoe dat in de practijk werkt. Maar voorshands zijn wij nog niet optimistisch". Het trof mij temeer, omdat zijn partij toen juist de nadelen van het districten-stelsel pijnlijk had ervaren; zij had veel minder zetels verworven dan haar bij toepassing van evenredigheid zouden zijn toegevallen. Hij haalde de schouders op en zei: „Laten wij niet vergeten dat ook beslissing door de meerderheid tenslotte een willekeurige maatstaf is. Dit zijn geen wiskundige pro blemen. Men moet bovenal van de belang stelling en daarmee van het welbewuste geloof van het volk in het bewindsstelsel zeker zijn. Het is ermee als met het onder wijs: het wekken van belangstelling gaat vóór het bijbrengen van kennis en is van meer belang. Wij zijn nog steeds bezig, het volk de democratie te leren; het'zal lang duren, misschien eeuwen. En wat die zetel vastheid van politici onder het stelsel van Evenredige Vertegenwoordiging betreft: ik wil u wel zeggen dat die voor mijn collega's in het Lagerhuis en voor mijzelf helemaal niet goed zou zijn. Ik ken mijzelf goed ge noeg om te weten, dat het nodig voor mij is om na elke vier jaar te moeten strijden voor vernieuwing van mijn mandaat. De onzekerheid, of zij mij opnieuw zullen wil len kiezen, is een heilzame aansporing om kun belangen te behartigen. En ofschoon dat district mij veel extra werk kost zou ik het niet graag willen missen, want het noopt mij tot inzicht in het dagelijks leven en de moeilijkheden van een beperkte om geving. Tenslotte leven verreweg de meeste mensen dagelijks in een beperkte omgeving, die in hoge mate hun levenshouding be paalt. Men moet hen daarin dus kennen." Dit was de hoofdinhoud van dat inter view met een Engelse politicus over kies stelsels, in de jaren van mijn^Londense correspondentschap. Uit de verklaring van onze minister-president blijkt, daf hij niet voor herstel van het districten-stelsel maar wel voor herziening van het bestaande evenredigheids-stelsel voelt. Dr. Drees is niet de enige die op dat standpunt staat. Naar mijn mening zal een herziening alleen succes kunnen hebben als zij niet over heerst wordt door het typisch-Hollandse streven naar een volmaaktheid, die niet te verwezenlijken is,als zij door voldoende ver beeldingskracht geleid wordt, als zij vooral rekening houdt met de menselijke natuur zoals die is niet zoals zij in theorie zou kunnen zijn en de overwegingen heeft doen gelden, die dat lid van „the Mother of Parliaments" tot uitdrukking bracht. Want in de loop der jaren heb ik de juist heid ervan leren beseffen. R. P. Op Marken is men druk in de weer om hel eerste hooi binnen te krijgen voordat de regen spelbreker kan worden. Dat zijn lange en drukke dagen voor de hooiers die zich de middagkoffie, hun door een Markense schone geschonken, dan ook uitstekend laten smaken. De Britse procureur-generaal, Sir Lionel Heald, heeft heden voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag verklaard, dat Engeland niet zal antwoorden op de rede voering van de Perzische minister-presi dent Mossadeq over het Brits-Perzische oliegeschil. Volgens de procureur-generaal hield Mossadeq zich in zijn redevoering bijna uitsluitend bezig met aangelegen heden, die niet met de kwestie te maken hebben. Naar aanleiding van de verklaring van Roiin, die de zaak van Perzië heeft verde digd, dat een uitspraak van het Hof, dat het in dezen niet bevoegd is, een sussings- maatregel zou zijn, zei Sir Lionel, dat dit woord, dat herinneringen aan 1933 op roept, tegenwoordig een onaangename klank heeft en evenals- in dat jaar met de gevoelens van slechts één partij rekening houdt. Volgens Heald blijkt uit de woorden van zowel Mossadeq als Rolin, dat het naar hun mening onmogelijk is de mérites van deze zaak te scheiden van de kwestie van bevoegdheid van het Hof, omdat zij Kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop van München, is gisteren te München over leden op 83-jarige leeftijd. Woensdag werd gemeld, dat de toestand van de kardinaal zorgwekkend was. Hij had longontsteking en had Dinsdag een beroerte gekregen. WASHINGTON, (Keuter). Te Wash ington is vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, boodschappen gezonden heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk over een voor gestelde bijeenkomst met de Sovjet-Unie over'de kwestie-Duitsland. Vertegenwoordigers van Engeland, Frank rijk en de V. S. zijn op het ogenblik in Pa rijs bijeen om het antwoord op de Russi sche nota van 25 Mei, waarin een viermo- gendheden-conferentie over Duitsland wordt voorgesteld, te bespreken. Naar verluidt, heeft Acheson de Ameri kaanse ambassadeur in Parijs, James Dunn, verzocht een verklaring van de Franse re gering, dat zij een bijeenkomst van de Grote Vier over Duitsland wenst, te ver duidelijken. Frankrijk is van opvatting, dat een vier- mogendheden-conferentie over Duitsland beperkte doelstellingen moet hebben en moet worden gehouden door ambassadeurs of plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken. In diplomatieke krin gen te Parijs is Donderdag verklaard, dat een dergelijke samenkomst de instelling dient te bespreken van een onpartijdige commissie ter bestudering van de verkie zingsomstandigheden in Duitsland en de bevoegdheden van een daaruit voort vloeiende regering voor geheel Duitsland. In Parijs heeft men de indruk, dat de V. S. van oordeel zijn, dat het Franse standpunt afwijkt van de hoofdlijnen van een Westelijk antwoord waarover Acheson, Schuman en Eden het de vorige maand eens zijn geworden. Britse visie Volgens diplomatieke kringen te Londen heeft Acheson in zijn boodschap de Ame rikaanse argumenten tegen rechtstreekse onderhandelingen met Rusland herhaald. Engeland en Frankrijk zijn voorstanders van onmiddellijke rechtstreekse besprekin gen met Rusland. Naar verluidt zou Ache son nogmaals verklaard hebben, dat der gelijke besprekingen niet moeten worden gehouden voordat de voorgestelde onpar tijdige commissie de omstandigheden voor verkiezingen in geheel Duitsland heeft on derzocht. Dit hebben de Westelijke rege ringen in haar nota aan Moskou de vorige maand voorgesteld. De mening in Parijs en Londen is sindsdien overgeheld naar het standpunt dat ter verzekering van de par lementaire ratificatie van de conventie van Bonn en het E.V.G.-verdrag een verdere peiling van de Russische bedoelingen en oprechtheid moet worden verricht. De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke Grote Drie komen aan het eind van de maand tezamen. Indien het Russi sche aanbod van vrije verkiezingen in ge heel Duitsland niet oprecht is, zou zulks alleen door het houden van een viermo- gendhedenconferentie kunnen worden vastgesteld. Een andere factor, die de Britse gedach- tengang beïnvloedt, is een uitspraak van het Duitse constitutionele gerechtshof over de bevoegdheid van het West-Duitse par lement om de twee genoemde verdragen te bekrachtigen. Indien het hof zou beslis sen, dat de goedkeuring van de verdragen door het parlement ongrondwettig is, zou het het Westelijk program 'in de war sturen hetgeen bijna zeker tot een viermogendhe- denconferentie zou moeten leiden. Sommige kringen te Londen zijn van oordeel, dat het beter is thans tot een conferentie der grote vier te besluiten dan als gevolg van een uitspraak van het Duitse hof. Frankrijk en Engeland stellen voor de beoogde conferentie te beperken tot twee kwesties: verkiezingen in geheel Duitsland en de bevoegdheden van een regering voor geheel Duitsland. Vandaag weer in politiedienst getreden Aan de heer G. van Sintmaartensdijk, inspecteur der gemeentepolitie te Haarlem, die twee jaar geleden wegens overtreding van artikel 272 van het Wetboek van Straf recht in hoger beroep is veroordeeld, is bij Koninklijk Besluit gratie verleend. Hij werd er destijds van verdacht een politie-dossier over de Velscr-affaire aan een niet-bevoegde te hebben laten inzien. De rechtbank sprak hem vrij, doch het ge rechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van een maand. Vandaag heeft de heer Van Sintmaar tensdijk zijn werkzaamheden bij de Haar lemse politie hervat. PARIJS. (Reuter). Drie leiders van de „opstandige Gaullisten" hebben een lang durig onderhoud gehad met premier Pinay, teneinde na te gaan in hoeverre de hui dige Franse regering bereid is de inzichten der Gaullisten op het gebied van buiten landse politiek en landsverdediging te ver wezenlijken. De drie „aanhangers" van De Gaulle waren: de generaals Billotte, Mont- sabert en Barachin. Zij zouden met premier Pinay gesproken hebben over de volgende onderwerpen: een herziening van de Atlantische strategie, de rol van het Franse leger bij het tot stand komen van de Europese verdedigingsgemeenschap, het vervaardigen in Frankrijk van atoombom men en het aantal Britse en Amerikaanse divisies, dat in Europa in geval van oorlog beschikbaar zal zijn. Van politieke zijde wordt vernomen dat de drie leiders van „opstandige Gaullisten" met hun onderhoud te weten hebben wil len komen of het gerechtvaardigd zou zijn Pinay's binnenlandse politiek na het be sluiten van het thans lopende debat over de militaire begroting te blijven steunen! Politieke waarnemers zijn van mening, dat dit overleg het ook mogelijk maakt dat de „opstandige Gaullisten" in de Franse Na tionale Vergadering hun verzet tegen een Franse bekrachtiging van het E.V.G.-ver drag dat aan het einde van de komende herfst wordt behandeld zullen opgeven of verzachten. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- party heeft een verklaring over haar bui tenlandse politiek gepubliceerd. Zij is van mening, dat de communistische regering van China de werkelijke regering is en vertegenwoordigd dient te zijn in de UNO. Een duurzame politieke regeling in het Verre Oosten is niet mogelijk zonder er kenning van de regering te Peking. De verklaring steunt het Atlantisch ver drag krachtig, doch zegt: ..Geen gelegen heid tot onderhandelen moet verloren gaan. Als Engeland en zijn bondgenoten zich blijven inspannen, zullen zij de Sov jet-Unie misschien spoedig bereid vinden over een regeling te onderhandelen. Er zal dan, naar wij hopen, een internationale overeenkomst over ontwapening tot stand komen". Andere punten in de verklaring zijn: Engeland moet het gemenebest stellen boven andere regionale groeperingen. Engeland kan niet toetreden tot een Euro pese federatie of een Europese tolunie. Labour steunt de wens van het Duitse' volk tot een verenigd Duitsland en gelooft dat dit alleen kan worden bereikt door vrije verkiezingen in het gehele land op basis van een accoord tussen de vier be zettende mogendheden. Labour is er voor stander van, dat in West-Duitsland nieuwe verkiezingen worden gehouden alvorens de regering Adenauer verplichtingen aangaat betreffende een bijdrage tot de Europese verdedigingsgemeenschap. De partij is voorts van mening, dat de toekomst van Azië vooral afhangt van het leiderschap van India. Als toevallige aan sluiting hierop wordt uit New Delhi ge meld: Premier Nehroe van India heeft in het parlement te New Delhi verklaard, dat het „ongewenst" is, dat de UNO met pre sident Rhee van Zuid-Korea samenwerkt". Nehroe zeide ernstig ongerust te zijn over bepaalde binnenlandse ontwikkelingen in Zuid-Korea. Volgens hem betekende „steun aan het regiem van president Rhee steun aan die dingen, waar de UNO te gen is". Voorts sprak Nehroe zich uit tegen elk koloniaal bestuur. Hij leverde critiek op het Atlantisch pact, omdat het zichzelf had uitgebreid „tot een verdediging van koloniale bezittingen". Volgens Nehroe neemt India het ernstig op, dat de Veilig heidsraad, tegen de wens van alle Aziati sche en Afrikaanse landen in, had gewei gerd de kwestie-Tunesië te bespreken. Nehroe deed een beroep op de Aziati sche landen om te verklaren, dat zij, wat er ook gebeuren mocht, niet aan een oor log zullen deelnemen. De premier zei, dat de UNO op indirecte wijze de beschermster van het kolonialis me is geworden. „Sommige leden zijn haar gaan zien als een organisatie voor het voe ren van oorlog, inplaats van een organi satie voor de vrede". Op beschuldigingen van de oppositie dat India neigt naar het Brits-Amerikaanse blok zei Nehroe, dat er banden, in het bij zonder op handelsgebied, bestaan. Hij zag geen reden om deze te verbreken. „Wij kunnen niet geïsoleerd leven", aldus pre mier Nehroe. DETROIT, 12 Juni Reuter. De leiding der „Ford Motor Company" heeft medege deeld dat zij over twee weken zal begin nen haar fabrieken in de Verenigde Sta ten te sluiten, tenzij er een einde komt aan de staking bij de Amerikaanse staal industrie. Ford heeft ruim honderdduizend werknemers. Het Centraal Stembureau heeft de in geleverde lijsten van candidal en voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer, waarvoor de stemming zal plaats hebben op 26 Juni, geldig verklaard. 9> om hun mening, dat het Hof die bevoegd heid niet heeft, te staven zich uitsluitend beroepen op gebeurtenissen van het ver leden en de begeleidende omstandigheden van het huidige geschil. In haar schrifte lijke verklaring wijdde de Perzische rege ring bijna de hellt van haar argumenten eveneens hieraan. Het Hof kan hieruit de gevolgtrekking maken, dat Perzië in feite antwoord heeft gegeven op zijn eigen voorlopige bezwaar door aan te tonen, dat de juiste uitspraak alleen kan worden verkregen, indien de kv/estie van de be voegdheid van het Hof wordt uitgesteld, totdat de gehele zaak voor het Hof wordt gebracht, aldus Heald. Al blijft Engeland bij zijn mening, dat het Hof volledig bevoegd is in deze zaak, zou het zich zeker niet verzetten tegen het uitstel van de beslissing over de bevoegd heid, totdat de gehele zaak voor het Hof wordt gebracht, zo voegde Heald er aan toe. Volgens Sir Lionel zijn er twee feiten, waaruit blijkt, dat het niet alleen een kwestie van nationalisatie van buiten landse activa is. Ten eerste heeft de Per zische regering na langdurige besprekin gen een overeenkomst gesloten, waarin werd bepaald, dat de olièconcessie voor een bepaalde periode werd verstrekt en gedurende deze periode niet door de rege ring zou worden ingetrokken en dat de be palingen niet op enigerlei wijze zouden worden gewijzigd. Ten tweede had de overeenkomst van 1933 niet alleen invloed op de toekom stige betrekkingen tussen de Perzische re gering en de oliemaatschappij, doch ook op die tussen Perzië en Engeland, aldus Heald. Britse conclusies Tenslotte las de Britse jurist H. A. P. Fisher de veertien slotconclusies van Enge land voor, waar het Hof twee dagen gele den om had verzocht als tegenhanger van de Perzische conclusies. In deze conclusies wordt uiteengezet, waarom de Britse regering van oordeel is, dat het Hof bevoegdheid heeft in alle ge schillen, die onder het door Perzië aan vaarde statuut van het Hof vallen, en waarom hiertoe ook geschillen behoren, die na de ratificatie zijn gerezen en direct of indirect betrekking hebben op de toe passing van verdragen of overeenkomsten, die te eniger tijd door Perzië zijn aan vaard, waaronder de Brits-Perzische ver dragen van 1857 en 1903. de notawisseling van 1928 en de olieconcessie van 1933. Sommige van de door Perzië gebezigde ar gumenten hebben niets te maken met de kwestie der bevoegdheid en andere zijn weinig gegrond, aldus de conclusie van En geland. Engeland verzet zich tegen Perzië's ver zoek. dat de behandeling door het Hof wordt geschorst, omdat het geschil reeds door de Veiligheidsraad wordt, behandeld, aangezien dit punt naar de mening van Engeland niets te maken heeft met de be voegdheid van het Hof. Daarom verzoekt de Engelse regering het Hof te verklaren, dat het bevoegdheid in dezen heeft óf de kwestie der bevoegd heid te verbinden aan die van de gehele 7ask en de Perzische regering opdracht te geven binnen een vastgestelde tijd de merites van de kwc>cfie to behandelen. De Oost-Duitse regering heeft Donderdag door middel van een nieuwe verordening de op 26 Mei afgekondigde veiligheids maatregelen voor de strook langs de zöne- grens van kracht verklaard voor geheel Oost-Duitsland. De verordening, die onder tekend is door vice-premier Walter Ul- bricht. is op 9 Juni van kracht geworden. De aan het ministerie voor staatsveilig heid gegeven volmachten om het binnen dringen van tweedrachtzaaiers, spionnen en terroristen" te verhinderen zijn dien overeenkomstig uitgebreid. Over bijzonder heden van deze maatregelen wordt niets gezegd. Volgens de verordening staan op over treding der veiligheidsbepalingen gevange nisstraffen tot twee jaar of boeten tot 2.000 mark, voor zover niet op grond van andere bepalingen hogere maximum-straffen kun nen worden opgelegd. Tenslotte wordt in de verordening ver klaard, dat alle veiligheidsmaatregelen zul len worden ingetrokken, zodra overeen stemming wordt bereikt over het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De bouwput voor de Veiser tunnel wordt verbreed. Twee stoomheimachines zijn bezig mefhet inheien der nieuwe damwanden, terwijl een dragline de bouwput ïiitdiept. De stoom voor de'heimachines wordt geleverd door de twee locomotieven links en rechts op de foto. Fliegende Blatter: Sommigen zijn trots op hun voor ouders maar vergeten daarbij, dat het nageslacht ook graag trots op zijn voorouders zou willen zijn. BRUSSEL (Reuter). I)e Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft Donder dag het verdrag voor een Europese steen kool- en staalgemeenschap met 165 tegen 13 stemmen bij 13 onthoudingen bekrach tigd. Het verdrag werd op 6 Februari door de Senaat met 102 tegen vier stemmen en 55 onthoudingen bekrachtigd. In tegenstelling tot hetgeen in de Senaat gebeurde, waar de socialisten uit politieke overwegingen zich van stemming onthiel den, hechtten zij op een vijftal uitzonde ringen na, dit keer hun goedkeuring aan de Schumangemeenschap. De Belgische Kamer heeft, evenals dit in de Senaat geschiedde, met algemene stem men een verklaring van oud-premier Eys- kens goedgekeurd, waarin de regering wordt verzocht, te verzekeren dat België na de in de overeenkomst voorziene over gangsperiode van vijf jaar dezelfde rechten in de Schumangemeenschap zal bezitten als de andere landen. Bovendien werd een motie van Spaak aangenomen, waarin de regering wordt verzocht, op korte termijn de Belgische mijnen te rationaliseren ten einde te verhoeden dat de niet-economisch werkende mijnen als gevolg van het plan- Schuman gesloten zouden worden. Vooral de goedkeuring van deze „verzoeningsnota" van Spaak door de C.V.P.-Kamerleden was aanleiding voor de socialisten, dit keer voor de Schumanovereenkomst te stemmen. Het verdrag is thans door vijf van de zes betrokken landen bekrachtigd. Frankrijk, Nederland, West-Duitsland en Luxemburg hebben er reeds hun parlementaire goed keuring aan gehecht. Vertraging in Italië Communistische obstructie in het Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag de bekrachtiging door Italië van het Schuman- verdrag vertraagd. Het verdrag is in Maart reeds door de Italiaanse Senaat bekrach tigd. Toen het Donderdag in het Huis van Afgevaardigden in behandeling kwam, dienden de communistische afgevaardigden een motie in, waarin verklaard werd dat een debat over het Schumanverdrag „in strijd is met de Italiaanse grondwet". Deze motie werd verworpen, waarop de commu nistische afgevaardigden de vergaderzaal verlieten. De vergadering moest nu worden geschorst, daar er geen quorum meer aan wezig was. Later betraden veertien communistische volksvertegenwoordigers de vergaderzaal weer. waardoor de besprekingen konden worden voortgezet. Nieuwe Britsen stappen verwacht in Korea De Britse minister van Defensie, veld maarschalk Lord Alexander, die op weg; is voor een bezoek aan Korea, bezocht Don derdag het hoofdkwartier van de UNO te Tokio. Volgens Reuter kan men op goede gronden aannemen, dat het bezoek van de Britse minister tot gevolg zal hebben, dat Engeland en de V.S. binnenkort in een ge zamenlijke verklaring de Noordelijken op scherpere wijze dan tot nu toe. zullen wij zen op de gevolgen van eventuele aggressie. Verder is het waarschijnlijk, aldus Reu ter, dat de Britse missie of de Britse rege ring na het rapport van Alexander te heb ben gekregen, nieuwe voorstellen zal doen om uit de impasse hij de bestandsbespre- kingen te geraken. Van de zijde van de UNO is gister mee gedeeld. dat op het ogenblik een van de hevigste veldslagen van het jaar in Korea aan de gang is. De strijd begon vorige week Zaterdag nabij Tsjorwon, op 80 km. ten Noorden van Seoel, toen infanteristen van de UNO twee heuveltoppen bezetten. Sindsdien hebben de Noordelijken voort durend geooogd de posities te heroveren, doch zonder succes. Amerikaanse militairen hebben gisteren de 4000 krijgsgevangenen van afdeling 96 van het kamp op het eiland Koje in kleine groepen gesplitst. Toen 500 Noord-Korea- nen poogden zich aan de maatregel te ont trekken, konden de Amerikanen de orde herstellen zonder van hun wapenen ge bruik te maken. In tegenstelling tot de leiders van andere afdelingen groette de leider van afdeling 96 de Amerikaanse kampcommandant, brigade-generaal Boat- ner, en schudde hem de hand. De verblijven, waarin de gevangenen thans worden ondergebracht, zijn twee maal zo groot als de vorige afdelingen en bevatten acht groepen van ieder 500 ge vangenen. Een toren, waarop de machine geweren zijn opgesteld, beheerst het ge hele terrein. Wachtposten kunnen zich thans vrijelijk onder de gevangenen be wegen. MINDER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vooral aan vankelijk enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Minder hoge temperaturen overdag. 14 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.01 uur. Maan op 0.32 uur, onder 12.10 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in I.Tmuiden Vrijdag 13 Juni Hoog water: 7.27 en 19.55 uur. Laag water: 3-04 en 15.29 uur. Zaterdag 14 Juni Hoog water: 8.24 en 20.57 uur. Laag water: 3.57 en 16.22 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1