„Twaalf Duitse divisies kunnen midden 1954 strijdvaardig zijn" Regering vraagt 8.E.R. advies over het vraagstuk der huren Weerbericht De rebellen Roemloos einde van Nederlands lunapark in Egypte Haarlems Dagblad Verwachting van Theodor Blank: Franse politie vindt wapens bij communisten Engels schip in het Kanaal in aanvaring Het woord is aan Instelling van een huur-egalisatiefonds overwogen Inspecteur Van Sintmaartensdijk Onrust op Koje, spanning aan front, impasse in Panmoendjom J; Venezuela breekt met Moskou De Bondsraad en het staatsgerechtshof voornaamste hindernissen van ratificatie Italië is tegen import van Perzische olie Materiaal ter waarde van een half millioen is verloren gegaan Burgemeester v*n Breda benoemd 66e JAARGANG No 2S5 ZATERDAG 14 JUNI 1952 296e JAARGANG No 138 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ANTOINE PINAY, Frans minister president in zijn land wordt dat hoge ambt aangeduid als Président du Conseil is nu drie maanden aan het bewind. Hij heeft sinds zijn onverwacht optreden louter successen geboekt. Er zij aan herinnerd dat de aanvaarding van dat bewind, door de Nationale Vergadering ook voor hemzelf een verrassing was. En blijkbaar niet zo'n erg prettige. Hij had er, zoals hij met enige teleurstelling aan hem omringende journa listen mededeelde, vast op gerekend de vol gende dag te gaan vissen. Hij hengelde bij voorkeur niet naar de macht, maar naar snoek of snoekbaars. Gij kunt dit als een bijzonder slimme aardigheid van Antoine Pinay beschouwen, maar dat is het toch blijkbaar niet geweest. Men heeft sinds dien bij herhaling van hem getuigd, dat hij inderdaad geen eerzuchtig man is. Zulke mannen bestaan zelfs onder politici. Hij zou dus inderdaad liever zijn gaan vissen, vermoedelijk met de werphengel. Zijn noodlot wil dat hij de schone natuur van la belle France heeft moeten prijsgeven voor stoffige dossiers, kille conferentie kamers en vergaderzalen met geladen atmosferen. De lading wordt evenwel nog niet op hem gelost. Het parlement mag hem wel. Hij is een goed spreker in Frankrijk geldt dat als eenvoudige voorwaarde voor een politicus maar volstrekt geen schit terend redenaai". Evenmin een man van buitengewone eruditie of een listig parle mentair tacticus. Maar dat eist men van hem niet. Het parlement mag hem. Het blijft in dit leven opvallend, niet slechts in de politiek maar in alle beroepen en levenstaken, dat'een zeer belangrijke voor waarde voor iemands welslagen is dat velen hem graag mogen en hem daarom op span nende ogenblikken in zijn loopbaan te hulp schieten of tenminste: niet willen afvallen. Het is een eenvoudige voorwaarde, die bij wetenschappelijke gedachtenwisseling over de keuze van geschikte mensen voor het bekleden van sleutelposities niet te berde gebracht pleegt te worden. Zij leent zich dan ook niet zozeer daarvoor. Niettemin is zij buitengewoon belangrijk en gemakke lijk verklaarbaar. Zij was wellicht de beslissende factor bij Pinay's aanvaarding als regeringsleider door de Nationale Vergadering. Zij heeft wellicht ook die groep Gaullisten, die zich volgens wens van hun aanvoerder als zijn tegenstanders hadden moeten gedragen, ertoe bewogen op hem te stemmen. Door hun steun kreeg hij de vereiste meerder heid en sindsdien zijn zij hem blijven steu nen. Hun aantal is zelfs gegroeid. Misschien zijn zij niet bereid te erkennen dat zo simpele overweging hen daartoe gebracht heeft; zelfs niet tegenover zichzelf. Maar dat verandert niets aan de waarschijnlijk heid. Zij zijn nu zevenenveertig in getal, een belangrijk deel van de Gaullistische fractie dus, en de generaal Charles de Gaulle heeft genoeg van hun rebellie. Zoals onze Parijse correspondent Donderdag heeft uiteengezet heeft hij de rebellen, in antwoord op een brief waarin zij betoogden dat het huidige systeem alleen van binnenuit te hervormen is, een ijzig en minachtend antwoord ge geven. Hij staat op het standpunt dat zijn aanhangers zich in geen geval met het vermolmde régime der Vierde Republiek mogen inlaten. Hij wil het partijenstelsel vernietigen en door een verlichte autocratie vervangen. Lees verlichte dictatuur. Hij heeft de rebellen laten weten dat maat regelen tegen hen genomen zullen worden, als zij niet van hun afdolingen terug keren. En die zal hij op 4 Juli door een speciaal partijcongres laten bekrachtigen. Hij zal de gelederen opnieuw doen sluiten serrez vos rangs en de heren uit stoten. Daar kunnen zij nu wel op ant woorden, dat zij hun mandaat van de kie zers en niet van de generaal gekregen hebben, maar dat argument laat hem natuurlijk koud. IJzig en minachtend. De generaal is zonder twijfel een moedig en ook een scherpzinnig man, maar niet iemand die men mag. Hij mist die grote eigenschap. Napoleon, die ook een generaal was, bezat haar wel. Eisenhower ook. En Pinay, die met zo directe en eenvoudige middelen tot de sanering van de Franse staatsfinanciën is overgegaan en de meer derheid van het parlement bij herhaling heeft meegekregen in zaken, waarover zijn voorgangers hun ministeriële nek braken. Als inderdaad de scheuring in de Gaulle's partij een feit wordt zal het kabi net een grote overwinning van blijvende waarde hebben behaald. Niet dat Pinay's bewind daarmee voor lange tijd gewaar borgd zal zijn. Want ook bij voortgezet binnenlands succes kan hij licht ten val komen over het buitenlands beleid en het zou geenszins ondenkbaar zijn dat een ander land daartoe bijdroeg. Maar nog schijnt hij sterk te staan. Nog blijft het moeilijk, een man ten val te brengen die men niet sarren kan en zelfs nauwelijks benijden, omdat hij immers niet graag premier is en liever zou gaan vissen. Ge denkt misschien dat ik grapjes maak. Ten onrechte. De menselijke verhoudingen worden in sterker mate door sympathie en antipathie dan door argumenten beheerst. Drie rebellen van de Gaulle's partij heb ben nu met de premier gepraat. Drie gene raals waren het: Billotte, Montsabert een naam waar de sabel in schijnt te flitsen en Barachin. Met die kleine fabrikant van lederwaren uit Saint Etienne, die zij steunen tegen de wil van hun opperbevel hebber in, zijn zij gaan praten om te zien of zij hem kunnen blijven steunen, vanwege ziin beleid inzake de Europese defensie. Dat zal de Gaulle met nog ijziger minach ting vernomen hebben. Maar intussen moet hij wel gaan bevroeden, dat zijn ster daalt. R. P. CARACAS, (AFP) Venezuela heeft gisteren zijn diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie verbroken. Een week geleden werden twee Russische onderda nen op het vliegveld Maicjuetia te Caracas gearresteerd, daar zij er van werden ver dacht betrokken te zijn bij politieke activi teit. De Russische zaakgelastigde, Krilof, en een Sovjet-attaché poogden toen hun vrij lating te bewerkstelligen. Woensdag kreeg de Venezolaanse zaakgelastigde te Moskou van zijn regering de opdracht te protesteren tegen de houding der twee Sovjet-diplo maten en om hun onmiddellijke terugroe ping te verzoeken. BONN. (Van de ANP correspondent). West-Duitsland zal eind 1953 een contin gent voor het Europese leger van rond een half millioen man op de been hebben, zo heeft Adenauers gevolmachtigde voor vei ligheidszaken, Theodor Blank, Vrijdag voor de buitenlandse pers verklaard. Blank ba seerde zijn prognose op de verwachting, dat alle betrokken landen het legerverdrag voor het einde van dit jaar zullen hebben geratificeerd. Duitsland zou daarin volgens hem voorgaan en hij koesterde geen twijfel dat het parlement in Bonn het verdrag medio Augustus zal hebben aanvaard. Het zou Duitsland niet meer dan twaalf maan den kosten zijn twaalf divisies op de been te brengen, met dien verstande dat deze divisies dan pas medio 1954 strijdvaardig zouden zijn. Als voorwaarde voor een zo snelle uit voering der verdragen noemde Blank, dat eerst beslist zou worden over het lot van die Duitse gevangenen, die door de Duit sers niet als oorlogsmisdadigers worden beschouwd. „Wanneer dit niet gebeurd is kan men van geen Duitser verlangen, dat hij een uniform aantrekt". Blank heeft zijn optimistische tijdprog- nose gesteld op een ogenblik, waarop zich in Bonn vele hindernissen voor een spoe dige ratificatie der Europese verdragen opstapelen. De bondsregering heeft Vrijdag in haar officiële bulletin nogmaals de wens tot een ratificering nog voor de parlemen taire vacaniie uitgedrukt. Er hangt volgens dit regeringsorgaan voor geheel Europa veel af van het tijdstip, waarop Duitsland de verdragen aanvaardt. „Duitsland staat op een voorpost en de organisatie der ver dediging zou opnieuw moeten worden ge concipieerd indien de bondsrepubliek niet zou ratificeren. Daarom richten de blikken der andere landen zich op Bonn en deze verwachten, dat de bondsrepubliek zal voorgaan". Er mag volgens de bondsrege ring thans geen tijd meer verloren gaan. Daarentegen zijn er in Bonn en in de Duitse pers talrijke stemmen opgegaan, die zich tegen een overijld tempo verzetten en die het Franse initiatief om voor de aan vaarding der verdragen nog tot een be spreking met Rusland te komen krachtig ondersteunen. Hoewel ook verschillende afgevaardig den dér regeringspartijen zich voor een nieuwe conferentie met Rusland en tegen overijlde ratificatie der verdragen hebben uitgesproken, verwacht de regering van Vrijdagavond werd in de St. Janskerk te Gouda als onderdeel van het Holland festival een Bach-Handelconcert gegeven, dat werd bijgewoond door Koningin Eliza beth van België. Aan de ingang van de kerk werd zij welkom geheten door de burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James. Onder leiding van dr. Anthon van der Horst voerde het koor van de Neder landse Bachvereniging de Mis in A grote terts van Johann Sebastian Bach en het Dettinger Te Deum- van Handel uit met solistische medewerking van Mea Naber- man, Annie Hermes en David Hollestelle. TOULON (Reuter) In een huis te Flayosc, ongeveer 60 km ten Noord-Oosten van Toulon, heeft de Franse politie gisteren een grote hoeveelheid wapens en spring stoffen gevonden. De eigenaar van het huis, een communist van Italiaanse afkomst, is aangehouden. Het onderzoek van het huis was een gevolg van bij een communist in Toulon gevonden documenten. Volgens mededeling van de politie wer den machinepistolen, geweren, revolvers, granaten en munitie gevonden. Het zoeken naar wapens in het gebied van Toulon wordt voortgezet. Later heeft de politie twee leidende com munisten uit Toulon, de directeur van een plaatselijk communistisch blad en de secre taris van de plaatselijke communistische vakvereniging van havenarbeiders, aange houden. Het is nog niet bekend waarvan zij beschuldigd worden. Ook het nabijgelegen vacantieoord Saint- Tropez werd door de politie bezocht. Hier werd een communist gearresteerd, die Don derdagavond een betoging leidde. Hij was Donderdagavond reeds gearresteerd, doch onder druk van de betogers moest hij vrij gelaten worden. Uit Toulon en Marseille aangevoerde politieversterkingen hebben hem echter weer ih hechtenis genomen. de zijde van de bondsdag de minste moei lijkheden. Veeleer zullen tempo en ratifi catie afhangen van twee andere organen, namelijk de landenkamer en het staatsge rechtshof. Het verzoek van de bondspre sident om de verdragen door het gerecht aan de grondwet te laten toetsen, betekent in elk geval, dat de ratificatie niet van kracht zal kunnen worden vooraleer dit rechterlijk college advies zal hebben ge geven. De regering maakt zich over de uitspraak van het gerecht niet al te onge rust, vooral nu het advies aan de presi dent door het gehele college van Karls ruhe zal worden uitgebracht. Wanneer het bij de lopende klacht der socialistische fractie ware gebleven, dan zou slechts één kamer erover hebben beschikt en wel een kamer, waarin socialistische rechters he ten te domineren. Mocht het gerecht voor de invoering van dienstplicht in Duitsland een wijziging van de grondwet nodig ach ten, dan zou ratificatie door de bondsdag nagenoeg onmogelijk worden, daar zij van de stemmen der socialisten afhankelijk zou zijn. De belangrijkste hindernis voor een snelle ratificering zal wellicht de landen kamer of bondsraad blijken te zijn, waarin de regering niet over een meerderheid be schikt. Een poging van de regering om het vetorecht van dit orgaan, dat de rechten der landen tegenover centralistische ten denties met kracht verdedigt, te ontgaan, schijnt tot mislukken gedoemd. De rege ring heeft het voldoende geacht slechts een deel der verdragen aan de toestem ming van de bondsraad te onderwerpen. De vertegenwoordigers der landen hebben echter algemeen verzet aangetekend en zullen vermoedelijk eveneens de hulp van het staatsgerecht inroepen, wanneer de regering niet alsnog de gehele verdragen aan het vetorecht der landenkamer onder werpt. Het wordt met dat al in Bonn nog hoogst twijfelachtig geacht, of dr. Adenauer in zijn opzet van een ratificatie der verdra gen in Juli of Augustus zal slagen. Voors hands hebben de partijen zelfs al gewei gerd voor dit doel de vacantie van het parlement, die 20 Juli moet beginnen, uit te stellen. Het 3899 ton metende Engelse schip „Baron Douglas" is in ae nacht van Vrij dag op Zaterdag in het Kanaal in aanva ring gekomen met het Joegoslavische schip „Korenica". De „Baron Douglas" wierp het anker uit en de bemanning begaf zich in de boten. De kapitein achtte het moge lijk, dat het schip niet zal zinken. Om kwart voor vier meldde het Joego slavische schip „Korenica", dat het door de aanvaring zware schade aan de boeg boven de waterlijn heeft gekregen. Op de plaats van de aanvaring werd het anker uitgeworpen. Even over vieren bevond het 10.172 ton metende Nederlandse tankschip „Caltex Den Haag" van de Nederlandse Pacific Tankvaartmaatschappij N.V. te Den Haag zich bij het Engelse schip. Volgens een te Londen ontvangen be richt heeft de Britse sleepboot „Rumania" de „Baron Douglas" op sleeptouw geno men. Men acht het mogelijk het schip naar een haven te slepen. In een vorige boodschap was gezegd, dat het vaartuig slagzij maakte naar stuur boord en in zinkende toestand verkeerde. Een reddingboot blijft in de nabijheid. LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat Ita lië Engeland de verzekering heeft gege ven, dat er geen invoervergunningen voor Perzische olie in Italië worden verstrekt. De Italiaanse regering heeft Engeland verzekerd, dat zij olietransacties met Per- zië niet heeft aangemoedigd en dat zij er op tegen is. De leden van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel brachten Vrijdagmiddag een bezoek aan Zandvoort, waar de plaatselijke afdeling van de Noord- en Zuid- Hollandse Reddingsmaatschappij een demonstratie gaf. Er bestaat geen hoop meer, dat het kostbare materiaal van de Verenigde Amusements bedrijven, dat destijds voor een lunapark-expeditie naar Egypte werd verscheept, nog naar Nederland zal terugkeren. Ook de uitrusting van de kleine ondernemers, die zich bij de expeditie hadden aangesloten, moet als verloren worden beschouwd. De waarde van de gezamenlijke uitrusting, bestaande uit een aantal bedrijven van de V.A.B. en kermisspullen van kleinere exploitanten, werd in 1946 op een half millioen gulden geschat. Afgezien van het feit of de mogelijkheid nog zou bestaan het materiaal naar ons land terug te brengen, verkeert het in een zo verwaarloosde toestand, dat het de kosten van transport waarschijnlijk niet waard zou zijn. Slechts één exploitant heeft kans gezien zijn „Parijse ketel" ter waarde van f 25.000 na veel avonturen op een boot in te schepen en naar ons land te vervoeren. Het treurig overblijfsel van het Nederlandse lunapark is thans voor een appel en een ei overgedaan aan de heer Halim, die destijds de organisator was van een wereldtentoonstelling in Cairo. Hier mede is het lot van dit Nederlandse lunapark definitief bezegeld. In October 1946 gingen Nederlandse kermisexploitanten N. Hommerson, H. Janvier en F. Vermolen naar Egypte om zich te oriënteren over de mogelijkheden, die voor een. Nederlands lunapark in Egypte zouden bestaan. Zij spraken met de Egyptische kermis-impressario Aly Has san en kwamen overeen dat eerst in Cairo en daarna in Alexandrië een Nederlands lunapark zou komen. In Maart 1947 ver trok de expeditie, bestaande uit 45 Ne derlandse mannen, vrouwen en kinderen met materiaal naar Egypte. Toen negen maanden later, in December 1947, de ba lans kon worden opgemaakt over het eer ste jaar in Egypte, kon men reeds vast stellen, dat de lunapark-expeditie op een teleurstelling "was uitgelopen. Men had nog geen vier maanden kunnen draaien. Sedert September van dat jaar stonden de draai- en zweefmolens, de schiettenten en de autoscooters werkloos op een veld aan de Nijl bij Cairo. Vele vrouwen en kin- De regering heeft aan de Sociaal Econo mische Raad verzocht haar op zo kort mogelijke termijn te willen adviseren om trent het vraagstuk van de huren. De voor bereiding van het advies over dit veelom vattende vraagstuk heeft de Sociaal Eco nomische Raad opgedragen aan een com missie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Tinbergen. In het desbetreffende schrijven zegt de regering, dat het bestaande huurpeil verre van homogeen is. Voor het oude huizen- bezit gelden thans huren van 115 procent ter opzichte van het vooroorlogse huur peil. De huren van de nieuwe woningen verschillen sterk. In recente gevallen moest voor woningwetwoningen tot huren worden overgegaan van 160 a 170 procent van het vooroorlogse huurpeil. Voor woningen ge bouwd volgens de premieregeling moest nog groter soepelheid bij de vaststelling van de huren worden betracht, aangezien anders voor deze woningen geen sluitende exploitatie mogelijk was. De regering ver wacht echter dat thans de bovenste grens is bereikt daar de bouwkosten in de laat ste tijd geen neiging tot verdere stijging vertonen. De regering is van mening, dat de aldus ontstane situatie uit een oogpunt van volkshuisvesting ernstige bezwaren oproept. Ook tegenover de huiseigenaren acht de regering het niet verantwoord het huidige huurpeil te handhaven. Daarbij gaat het vooral om de gestegen exploitatielasten en voorts om de vraag in hoeverre de huis eigenaren wegens de algemene prijs stijging aanspraak kunnen maken op een in vergelijking met vóór de oorlog hoger nominaal inkomen uit hun bezit. Ook vraagt de regering aandacht voor de huurpolitiek op langere termijn, te weten hoe op den duur weer evenwicht zou zijn te verkrijgen tussen bouwkosten en huren. Daarbij is vooral van belang een inzicht te krijgen in het toekomstige ver loop van de bouwkosten. De regering meent, dat aan handhaving voor de eerste jaren van enigerlei vorm van subsidiëring niet zal zijn te ontkomen. Zij stelt daarbij echter de vraag of de daaruit voortvloeiende lasten niet zouden zijn te verminderen, respectievelijk geheel weg te nemen door instelling van een Huuregalisatiefonds, dat gevormd zou wor den door een zeker percentage te leggen op de huren van de vooroorlogse woningen. De regering wijst er voorts op, dat een eventueel door de raad voor te stellen huurverhoging, ook wat de loon- en prijspolitiek betreft, aanvaardbaar moet zijn. Dit houdt in, dat de raad ook het vraagstuk van de compensatie onder het oog zal hebben te zien. Hier bij dient ook aandacht geschonken te worden aan de brede groep van per sonen, die een klein inkomen hebben niet uit loon. Tenslotte vraagt de regering nog aan dacht voor de huren van bedrijfspanden en voor de vraag of een eventuele huur verhoging gevariëerd moet worden naar gelang van de gemeenteklasse. De commissie onder voorzitterschap van prof. Tinbergen is als volgt samengesteld: dr. ir. F. Bakker Schut, mr. J. A. Berger, drs. P. G. W. M. Bogaers, G. A. Colignon, drs.- J. H. Derksen, drs. P. C. Hazenbosch, ir. J. J. G. van Hoek. dr. W. M. Holtrop, mr. A. J. R. Mauritz, S. J. Mook, drs. J. W. de Pous.'prof. dr. M. J. H. Smeets, J. G. Suurhoff, D. Swagerman, A. in 't Veld, mr. J. Wilkens en prof. dr. J. Zijlstra. deren gingen toen reeds veelal op kos ten van de familie naar Nederland te rug. De moeilijkheden waren reeds begonnen toen men in Caïro aankwam. Er was geen werkvergunning, waarvoor Aly Hassan had moeten zorgen. De invloed van deze laat ste bleek minder groot te zijn, dan men aanvankelijk had aangenomen. Maar men was met al het kostbare materiaal in Egypte en geheel afhankelijk van Hassan. Op zijn advies trok de troep naar Alexan drië. waar Aly Hassan wel een vergunning zou kunnen krijgen. Inderdaad is het Ne derlandse lunapark daar voor het eerst gaan draaien, maar pas na twee maanden van gedwongen werkloosheid, want ook de vergunning in Alexandrië bleek alleen in de fantasie van Hassan te bestaan. Op 5 Juni 1947 opende het lunapark echter zijn poorten en het scheen een succes te zullen worden. Duizenden Egvptenaren draaiden in de zweefmolens en zelfs Ko ning Faroek en de jonge Koning van Irak reden in de autoscooters van de heer Hommerson. Tegen het einde van Septem ber, toen het badseizoen in Alexandrie ten einde liep, verhuisde men naar het terrein aan de nijl bij Caïro, waar het lunapark opnieuw werd opgetrokken. Verder is het nooit gekomen. De autori teiten in Caïro bleven weigeren toestem ming te geven voor de exploitatie van het lunapark. De spaarpot uit Alexandrië slonk met de dag. Het ergst waren wel de kleine, financieel zwakke exploitanten er aan toe, wier bedrijf "nun enig eigendom was. Meningsverschillen konden onder deze omstandigheden niet uitblijven en deze veroorzaakten grote verdeeldheid in het Nederlandse kamp. De Nederlanders begonnen een proces tegen Hassan wegens contractbreuk. Toen dit bekend werd deed een groep van 60 met stokken gewapende Arabieren een overval op het lunapark. De uitspraak van de Egyptische rechter bleek een salomonsoordeel te zijn: „Gaat ieder uws weegs. De een heeft geen ver plichting tegenover de ander, de ander niet tegenover de een". Een paar dagen later barstte de bom, die Aly Hassan voor de Nederlanders had gefabriceerd: er kwam een aanslag van 130.000 voor ach terstallige belasting. De Nederlanders be streden deze aanslag, maar de Egyptische fiscus bleef onbewogen bij de protesten der Nederlanders. Er werd beslag gelegd op de kermisbedrijven, die daarna jaren lang blootgesteld hebben gestaan aan de onbarmhartige Egytische zon. Met de dag daalde de waarde van de lunaparkuit rusting. Met uitzondering van de „Parijse Ketel" is zowel het materiaal van de Ver enigde Amusementsbedrijven als de in richtingen van de kleinere ondernemers een roemloze ondergang beschoren geweest in de Egyptische woestijn. Sir Henry Taylor: Ik heb een staatsman van grote faam horen opmerken, dat de meeste grote mannen sterven aan over-verzadigdheid van zichzelf. Vrijdagmiddag heeft Prinses Beatrix met haar klassegenoten een bezoek gebracht aan de beeldentencoonstelling in park Sons- beek te Arnhem. De kinderen werden rond geleid door een deskundige. Ten nadele van een gieterij in Hengelo is tien ton gietijzer gestolen. De dieven zijn twee keer met een vrachtauto naar het op slagterrein gereden en namen tweehonderd blokken van vijftig kilogram mee. Wij hebben gisteren medegedeeld dat aan de heer G. van Sintmaartensdijk, in specteur bij de Haarlemse gemeentepolitie, die twee jaar geleden in hoger beroep door het Amsterdamse Gerechtshof tot een maand gevangenisstraf was veroordeeld wegens ten laste gelegde schending van ambtsgeheim, door de Koningin gratie is verleend. Men zal zich herinneren dat de heer Sintmaartensdijk, die ervan beschul digd werd dat hij een politie-dossier be treffende de Velser affaire aan een derde ter inzage zou hebben gegeven, door de Haarlemse rechtbank in eerste instantie was vrijgesproken. Het verheugt ons dat aan de heer Sint maartensdijk gratie is verleend en hem daarmee een eerherstel is geworden, dat hem toekomt. Hij heeft, zoals wij reeds meldden, gisteren zijn werkzaamheden bij de politie hervat. KOJE. (Reuter). Zaterdag hebben Ame rikaanse wachtposten met traangas gevul de handgranaten in twee van de nieuwe afdelingen voor vijfhonderd man van het krijgsgevangenenkamp op Koje moeten wer pen om massazang, die tussen acht en zes uur verboden is, tot zwijgen te brengen. Aan het bevel met zingen op te houden hadden de gevangenen geen gehoor gege ven. De overtreders bevonden zich onder de gevangenen, die Dinsdag uit afdeling 76 zijn overgebracht na hevige strijd. Het dodenaantal tengevolge van deze strijd in afdeling 76 is inmiddels tot 40 gestegen, doordat een der gewonde krijgs gevangenen is bezweken. Een tweede incident deed zich voor, toen Noord-Koreanen in een der nieuwe ver blijven weigerden naar buiten te komen voor een onderzoek naar hun anteceden ten en het laten nemen van vingerafdruk ken. De Amerikaanse wachtposten maak ten ook hier van traangas gebruik, waar op de orde kon worden hersteld. De be trokken gevangenen zijn afkomstig uit afdeling 77, waar men onlangs de lijken van 16 Noord-Koreanen heeft gevonden, die. naai- men aanneemt, door medegevan genen zijn gedo'od. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft president Truman meegedeeld, dat het regelingen treft om militaire waar nemers uit neutrale landen uit te nodigen, de toestand in het krijgsgevangenenkamp van de UNO op Koje te onderzoeken. Op de bestandsbesprekingen te Pan moendjom is men er echter ook heden niet in geslaagd, op'het punt van de uitwisse ling van krijgsgevangenen vorderingen te maken. Beide partijen handhaafden haar standpunt. Onder officieren van het hoofdkwartier- der geallieerde strijdkrachten te Tokio spreekt men 'er over, dat de Noordelijken op het ogenblik ongeveer een millioen manschappen hebben in Noord-Korea en in Mandsjoerije. Op een front van 150 ki lometer zien de troepen van de UNO zich gesteld tegenover Chinese troepen, welker artillerie- en mortiersterkte toeneemt en die ruim 1800 vliegtuigen, grotendeels mo derne straaljagei-s. bezitten. Alleen ter zee handhaafd het UNO-commando zijn on aangetaste overmacht. Generaal Van Fleet is van oordeel, dat de UNO-linie niet zou doorbroken worden door een aanval, doch bevelhebbers aan het front tonen zich kennelijk bezorgd over het hoge percentage onervaren man schappen aan UNO-zijde, aldus Reuter. Sinds de laatste gevechten op grote schaal zijn bijna alle ervaren geallieerde strijders vervangen door manschappen, die de vuur doop nog niet hebben ondergaan. De in lichtingendienst gelooft, dat aan Noorde lijke zijde een hoog percentage der man schappen strijders zijn, die ervaring heb ben opgedaan in Korea of tijdens com munistische veldtochten togen Chinese nationalisten. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot burgemeester van Breda mr. dr. C. N. M. Kortmann, met gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Weert. Mr. Kortmann is voorzitter van de Mijnindustrieraad. Hij is 43 jaar. y^COOOOOOOCCOOCOCCOOODCCOCOCO TAMELIJK KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Matige tot zwakke Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Tamelijk koel weer. 15 Juni Zon op 4.20 uur, onder 21.02 uur. Maan op 0.44 uur, onder 13.32 uur. 1(5 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 0.56 uur. onder 14.53 uur. Hoog en laag water in IJmuideD Zaterdag 14 Juni Hoog water: 8.24 en 20.57 uur. Laag water: 3.57 en 16.22 uur. Zondag 15 Juni Hoog water: 9.28 en 22.00 uur. Laag water: 4.49 en 17.20 uur. Maandag 16 Juni Hoog water: 10.31 en 23.02 uur. Laag water: 5.49 en 18.26 uur. DCOOCOSCCODOOCCO:

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1