Spanning in Tunis door poging tot vergiftiging van de Bey Russische straaljagers schieten Zweedse vliegboot aan Deugdelijke scheiding tussen bevoegdheden noodzakelijk Nieuwe taktiek: zeggen wat hem op het hart ligt Weerbericht Aanval op ongewapende Catalina, die zocht naar eerder neergeschoten Dakota Haarlems Dagblad Franse kringen staan echter sceptisch tegenover verhaal van Prins Mahmed Ongeluk met dodelijke afloop te Overveen Kiel gelegd voor atoomduikboot Moskou hoopt Londen „los te weken' Het woord is aan Eisenhower wenst geen strooman te zijn Toch is het zo J Gromyko's taak Zevenjarig jongetje vermoord Truman ziet grote mogelijkheden Spionnage-proces in Engeland Koningin waarschijnlijk Zaterdagavond naar het Openluchttheater Vliegtuig in Kanaal gestort Eerste Kamer over „Bescherming Bevolking" „Met mijn persoon zal het militairisme voldoende vertegenwoordigd zijn" Argentijns schip vergaan Explosies bij Poesan Een nieuwe rubriek Intelligentie het hoogst in Kennemerland en het Gooi 6 6e JAARGANG No 28 6 MAANDAG 16 JUNI 1952 296e JAARGANG No 139 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In de Amsterdamse Sportweek is een kellnerswedstrijd ten hate van het Nederlands Olympisch Comité gehouden. Serveersters in volle ren. TUNIS. (Reuter). De 37-.iarige zoon van de Bey van Tunis, Prins Mahmed, die als zeer anti-Frans bekend staat, heeft Zater dag: in het zomerpaleis van de Bey te Carthago tegenover verslaggevers ver klaard, dat een Tunesische koopman in textiel, zekere Mohammed Atsjoeri, door personeel van het bureau van de Franse resident-generaal en door leden van de Franse geheime dienst zou zijn omgekocht om zijn vader te vergiftigen. De winkels in Tunis zijn uit protest gesloten en er is weer een serie bom-aanslagcn voorgeko men. Atsjoeri zou het eerst tegenover- Prinses Beya, een lid van de familie van de Bey, die te La Marda, vier kilometer van Car thago woont, over zijn „opdracht" hebben gerept. Prins Mahmed deelde mede, zich daarop, vergezeld door de geneesheer van STOCKHOLM. (Reuter). De voorlich tingsafdeling van de Zweedse luchtmacht heeft medegedeeld, dat een Zweedse vliegboot heden door een Russische ja ger omlaag is geschoten. De laatste bood- s.hap van het Zweedse toestel was heden te 4.10 uur ontvangen. Hierin deelde het mede zich boven het zeegebied, vijftig kilometer ten Noord-Westen van het eiland Dagoe of Hiumaa, een eiland dat ter hoogte van Riga, in Estland, is gelegen, te bevinden. De Zweedse luchtmacht heeft nader medegedeeld, dat het Zweedse vliegtuig Maandagochtend vroeg boven de Oostzee, toen het zich op de opgegeven positie be vond, door twee Russische MIG-jagers is aangevallen en beschoten. Na de aanval heeft het Zweedse verkenningsvliegtuig, een ongewapende „Catalina"-vliegboot, gepoogd zijn basis te bereiken. Het is acht minuten later door een ander Zweeds vliegtuig waargenomen. Daarna is er niets meer van vernomen. De „Catalina" zocht naar een Zweeds oef en vliegtuig, dat sinds Zaterdag wordt vermist. Vijftien vermisten Aan boord van de vermiste „Catalina" bevindt zich een bemanning van zeven koppen. Het vermiste toestel is door andere Zweedse vliegtuigen het laatst boven het kleine Zweedse eiland Bogskaer, dat 120 kilomete: /an Stockholm is gelegen, waar genomen. Nader wordt gemeld, dat het vermiste Zweedse oefenvliegtuig een „Dakota" is, met een bemanning van acht koppen aan boord. De „Dakota" is sinds Vrijdag ver dwenen. Het toestel bevond zich toen op minder dan honderd kilometer afstand van dat gedeelte van de Russische Oostzeekust, dat het meest ontoegankelijk wordt gehou den vanwege geheime installaties van de Russische weermacht. Ook de „Dakota" was ongewapend. Zweden had de Sovjet-Unie en Finland verzocht mede te helpen bij het zoeken naar de verdwenen „Dakota". Op deze verzoeken is nog niet geantwoord. De Rus sische Oostzeevloot houdt thans uitgebrei de oefeningen, die zich afspelen in het zee gebied. dat zich uitstrekt van de Golf van Dantzig tot het nabij de Letlandse kust gelegen punt, waarboven de „Dakota" zich bevond, toen zij voor de laatste maal haar positie opgaaf. Wrak gevonden Duikers hebben hedenochtend het wrak van de vermiste Zweedse „Dakota" gevon den. Volgens Zweedse vliegtuigdeskundi gen en Stockholmse bladen zou ook dit toestel door de Russen omlaag zijn ge schoten. Dit is echter van officiële zijde nog niet bevestigd. Alle andere toestellen, Zaterdagmiddag halfdrie is op de Boven- weg tussen Aerdenhout en Overveen een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. De 62-jarige Haarlemmer J. de Boer is om het leven gekomen. De heer De Boer reed per rijwiefin de richting Elswoutslaan en wilde bij de driesprong linksaf de Zijweg inrijden. Hij stak zijn hand uit en nam meteen daar op zonder achterom te kijken de bocht naar links, juist op het ogenblik dat een hem achterop rijdende personenauto wilde pas seren. Een aanrijding volgde. De heer De Boer sloeg met zijn hoofd door de voorruit van de auto. Korte tijd later overleed hij ter plaatse aan een schedelbasisfractuur. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het Marine Hospitaal te Overveen. Het rijwiel werd totaal vernield. In een bosje te Norg is de 7-jarige jon gen H. H. levenloos aangetroffen. Het kind was reeds van Zaterdagmorgen af vermist en is tegen de avond gevonden. Justitie en rijkspolitie stellen een onderzoek in, aan gezien het kind van het leven is beroofd. Volgens de Volkskrant is Zaterdagavond een verpleegde van de Rijkswerkinrichting aangehouden en gevankelijk naar Assen overgebracht. Hij wordt ervan verdacht het misdrijf gepleegd te hebben. Het 7-jarig jongetje was een zoontje van een zaal wachter der Rijkswerkinrichting. die tezamen met de „Catalina" naar de „Dakota" hebben gezocht, waren eveneens ongewapend. De Zweedse luchtmachtleiding heeft echter vanochtend gewapende Zweedse jagers doen opstijgen, om naar de bescho ten „Catalina" te zoeken. Premier Erlander, die een bezoek aan Norrköping zou brengen, heeft dit afgelast. Hij heeft een spoedzitting van het Zweedse kabinet uitgeschreven. Het Zweedse ministerie van Buitenland se Zaken heeft, in afwachting van een vol ledig rapport betreffende het incident, ge weigerd commentaar op het omlaag schie ten van de ,.Catalina"-vliegboot te geven. In April 1950 is boven hetzelfde gebied een eveneens ongewapend verkennings vliegtuig der Amerikaanse marine, een „Privateer", die een bemanning van tien koppen aan boord had, verdwenen. In een communiqué heeft de Zweedse luchtmacht de volgende laatste boodschap pen van de beschoten „Catalina" vermeld: „4.09. Twee M.I.G. 15-jagers_ voeren schijnaanvaïlen op ons uit". „4.11. Wij worden beschoten door twin tig milimeter vliegtuiggeschut. Het vuur komt van rechts". „4.15. Wij zijn verscheidene malen ge troffen". GROTON, (Reuter). Ter gelegenheid van de plechtigheid van de kiellegging voor de eerste door atoomkracht voortbewogen onderzeeboot, de „Nautilus", heeft presi dent Truman te Groton (Connecticut) ver klaard, dat de atoommotor voor de onder zeeboot bijna gereed is en dat de Verenigde Staten het antwoord hebben gevonden op het vraagstuk van de aanwending van atoomkracht tot heil der mensheid. Truman noemde de „Nautilus" de voor loper van door atoomkracht voortgedreven koopvaardijschepen en vliegtuigen en van atoomfabrieken die electriciteit produceren voor fabrieken, huizen en boerderijen. Truman zei niet, wanneer de onderzee boot in de vaart zal komen. De romp is reeds te Arco (Sdaho) gebouwd en men brengt er thans de atoommotor in aan. De „Nautilus" zal met een snelheid van ruim twintig knopen onder water kunnen varen. Een paar pond uranium zullen ruim voldoende zijn voor een reis van duizen den kilometers op topsnelheid. De boot zal vrijwel onbepaalde tijd onder water kunnen blijven. Luchttoevoer van boven water is niet nodig. De militaire betekenis van de atoomduikboot noemde Truman ge weldig, doch zijn betekenis in vredestijd zelfs nog adembenemender. Na het vervaardigen van de motor voor de atoomduikboot zal het de Amerikaanse geleerden en ingenieurs niet te veel moeite kosten in de toekomst eenvoudiger en goedkoper electriciteilsfabrieken te bou wen, aldus Truman, al moet men daarom nog niet denken, dat dergelijke ontwikke lingen spoedig op haaiden zijai. LONDEN (United Press). De rechter van instructie heeft Zaterdag een proces bevolen tegen William Martin Marshall, een 24-jarige radio-telegrafist van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken, die door Scotland Yard in zijn woning gear resteerd is. Marshall wordt er van beschuldigd de wet op de officiële geheimen te hebben overtreden door inlichtingen aan de Rus sische ambassade in Londen door të geven. Marshall verscheen Zaterdag 4 minuten voor de rechter van instructie. De jongeman zou gegevens hebben ver strekt aan de tweede secretaris van de Russische ambassade, Povel Kuznetsov. Hoofdinspecteur William Hughes ver telde de rechter dat Marshall de beschul diging heeft tegengesproken. Marshall werd aangehouden toen hij in gezelschap was van een functionaris van een buitenlandse ambassade. Deze beriep zich op zijn onschendbaarheid en verdween. De betrokken functionaris zou behoren tot de staf van de Russische ambassade. Koningin Juliana heeft het voornemen met de twee oudste prinsessen op Zater dagavond 21 Juni de voorstelling door het Nationaal Danstheater van Joegoslavië als onderdeel van het Holland Festival in Bloemendaals Openluchttheater bij te De Koningin, in wier gezelschap zich ook de Joegoslavische gezant en mevrouw Jaksic zullen bevinden, wordt bij de in gang ontvangen door de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, door de voorzitter van de stichting Open luchttheater, de heer A. van Geluk, en door een vertegenwoordiger van het Hol land Festival. zijn vader, dr. Mani, naar de woning van de Prinses te hebben begeven. Hier had hij het giftige poeder van Atsjoeri gekre gen. De helft had hij zelf gehouden en de andere helft was ter beschikking van de politie gesteld, die zou onderzoeken wat het poeder eigenlijk was. Prins Mahmed zeide verder nog, dat Atsjoeri sindsdien was verdwenen en dat hij de politie had gevraagd naar hem te zoeken. „Ik denk niet, dat zij zullen pro beren hem te vinden", verklaarde hij. Nader wordt echter gemeld, dat de po litie Mohammed Atsjoeri heeft gearres teerd. De Franse openbare aanklager te Tunis heeft persoonlijk de leiding van het onderzoek naar de beweerde poging om de Bey te vergiftigen. In kringen van het bureau van de Franse resident-gene raal staat men echter sceptisch tegenover de mededelingen van Prins Mahmed. Men vraagt zich af waarom het hof van de Bey niet direct na de ontdekking van de be weerde samenzwering om een gerechtelijk onderzoek heeft gevraagd, in plaats van zelf te pogen het „complot" te ontrafelen. Gevechten In de Joodse wijk van Tunis is gevoch ten tussen Joden en Mohammedanen. De strijd begon, toen de Mohammedanen aan vingen de huizen der Joden met stenen te bekogelen. De Joden antwoordden op de zelfde wijze. De politie verdreef de Mo hammedanen uit de Joodse wijk. Na de strijd werd het lijk van een acht tienjarige Joodse jongen gevonden, die door een revolver-schot in het hoofd was gedood. Zaterdagavond was de spanning in de Joodse wijk, na het vinden van dit slachtoffer ten zeerste gestegen. Ook Zon dag ontstonden in Tunis gevechten tussen Joden en Mohammedanen. Vier Moham medanen en twee Joden zijn gewond. Jo den „bestormden" met stokken en stenen gewapend de markt als représaille tegen de aanval op Joodse huizen. LONDEN (Reuter). Een Brits vlieg tuig van het type „Consul", toebehorende aan de Britse luchtvaartmaatschappij „Morton Air Services", dat met zes passa giers en twee bemanningsleden op weg was naar de autoraces te Le Mans, is Za terdag in het Kanaal neergestort. Een Ame rikaanse vrachtboot heeft vijf overleven den van het toestel opgepikt, doch drie van hei. zijn naderhand overleden. Na uitge breide opsporingswerkzaam heden heeft men de hoop op het levend terugvinden van de drie overigen opgegeven. (Van onze correspondent in Londen) Gedurende het weekend is zowel in Londen als Washington de opvatting ver sterkt, dat de benoeming van Gromyko tot ambassadeur in de Britse hoofdstad beoogt aan te sturen op de neutralisering van Engeland en op een splitsing tussen dit land en de Verenigde Staten, hetgeen nog altijd het doel blijft van de Russische po litiek. In elk geval schijnt het Kremlin te geloven, dat het meer kans heeft in Londen dan in Washington om de politiek van het Westen op dit critieke tijdstip te beïn vloeden. Het is mogelijk, dat de Sovjet-Unie zal trachten de Brits-Russische vriendschap uit de oorlog te doen herleven. Indien er geen nieuwe oorlog komt, zullen er bespre kingen moeten worden gevoerd. Londen zou de aangewezen plaats zijn om discus- Nassimo d'Azeglio: Hij, die nooit opsnijdt, wordt een derde meer geschat dan hij waard is, indien hij werkelijk wat waard is. sies te beginnen, waarbij noch het Russi sche, noch het Amerikaans prestige in het gedrang zou komen. Het Kremlin specu leert blijkbaar op de diverse Brits-Ameri kaanse tegenstellingen en schijnt ook een radicale verandering te verwachten in de Britse buitenlandse politiek, indien de re- gering-Churchill zou vallen, aangezien Aneurin Bevan in de Labour-partij aan invloed wint. Gromyko zou tot taak hebben deze tendentie aan te moedigen. De toenemende economische moeilijkhe den in Engeland en de ontvredenheid over de gang van zaken in Korea kunnen door Moskou als gunstige factoren worden be schouwd voor neutralistische propaganda onder de Engelsen. Blijkens het Voorlopig Verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de wetsontwerpen inzake de „bescherming van de bevolking" achten vele leden een duidelijke en sluitende wet telijke regeling volstrekt noodzakelijk, op dat een deugdelijke scheiding en onder scheiding tussen de competenties worde vastgesteld en daarmede een de rechts zekerheid waarborgende grondslag worde gegeven aan het veelomvattende werk, dat te dezen moet worden verricht. Terecht heeft, volgens deze leden, de regering voorop gesteld, dat het Neder landse volk binnen gemeentelijk kader het instituut van de bescherming der bevolking tot leven zal moeten brengen. Vele andere leden toonden zich verheugd, dat tijdens het gemeen overleg tussen rege ring en Tweede Kamer aan de positie van de burgemeester meer recht was gedaan dan bij de oorspronkelijke opzet het geval was geweest. Dezen waren van mening, dat het rijk de kosten, aan de uitvoering van de voorge stelde maatregelen verbonden, volledig dtient te dragen. Zou dit niet geschieden, dan duchten zij daarvan ernstige gevolgen voor de gemeenten. „Aanwijzingen" Sommige leden had het getroffen, dat de regering, hoewel zij in haar toelichting bij de aanhangige wetsontwerpen wederom de aandacht vestigde op de betekenis van de plaatselijke overheid, in feite niet in over eenstemming daarmee heeft gehandeld. WASHINGTON (Reuter). Generaal Eisenhower heeft Zaterdagochtend beslo ten met de verkiezingsveldtocht in de Ver enigde Staten zijn eigen inzichten te vol gen. Hij heeft gebroken met het stelsel van het uitspreken van tevoren in voorzichtige bewoordingen opgestelde redevoeringen, in de opstelling waarvan zijn politieke raad gevers de hand hadden. De generaal zal zich rechtstreeks tot de kiezers wenden en hen in ronde woorden op de hoogte stellen van zijn inzichten ten aanzien van de tot strijd aanleiding gevende punten der Amerikaan se politiek. Zijn raadgevers hebben er tot nu toe naar gestreefd zo min mogelijk groepen van kiezers tegen zich in het harnas te jagen. Dit is een oude politiek, die eigenlijk im mer door de Amerikaanse presidentiële candidaten is gevolgd. Er werd behoedzaam naar gestreefd het ene na het andere blok van Amerikaanse kiezers verschillend van ras, beroep en belangen, aan de democra tische partij te binden. Het was dan de taak van de president, die immers de uitvoeren de macht bezat, de belangen dezer ver schillende kiezersgroepen, die hem allen hadden gesteund, zo goed mogelijk te be hartigen. Ook Eisenhowers politieke raadgevers wilden met dit stelsel werken. Het is een politiek precedent, dat de generaal het nu radicaal over een andere boeg wil gooien. Waarnemers zijn van mening dat Eisen howers voorgenomen nieuwe tactiek zich meer leent voor de eigenlijke verkiezings veldtocht, waarbij het nog slechts tussen de democratische en de republikeinse can- didaat gaat, terwijl dan de stemmen der onafhankelijken de doorslag geven, dan voor het werven van voorkeursstemmen van kiesmannen naar de partijconventie. Intussen heeft Eisenhower zijn nieuwe taktiek reeds in Detroit in praktijk ge bracht. Hij heeft daar een menigte van veertigduizend toehoorders, die hem met een donderend applaus begroetten, voor de vuist weg toegesproken. Er was voor deze gelegenheid een toespraak opgesteld, doch de genei-aal wilde er geen gebruik van maken. Eisenhower reed in een open auto naar de vergaderplaats. Hij werd bij zijn tocht door de straten van Detroit door on geveer honderdduizend mensen gadegesla gen. „Ik heb niemand ook maar enige toezeg ging gedaan", zeide de generaal. „Ik ben strikt een man van „geen afspraken" op politiek gebied. Ik heb in mijn overleg met republikeinse afgevaardigden geen van hen of haar ooit gevraagd mij te steunen. De afgevaardigden zijn er zelf verantwoorde lijk voor, wie zij willen steunen. Ik heb mijn eigen beslissingen te nemen". „Het is absoluut noodzakelijk", vervolgde Eisenhower, „dat de Amerikaanse federale regering wordt gewijzigd". Sprekend over corruptie en de bestrij ding daarvan zeide hij: „Er bestaan vele manieren om een einde te maken aan cor ruptie in regeringskringen en ik verzeker u dat wij dat kunnen". De generaal liet zich later op een pers conferentie zeer lovend uit over generaal Bradley, de voorzitter van de commissie van stafchefs. Hij zeide niet te begrijpen, wat senator Taft bedoeld had met de ver klaring, dat hij de stafchefs zou ontslaan „omdat zij incompetent zijn". Op de vraag of hij militaii-en in hoge functies zou benoemen antwooi-dde de ge neraal, dat het militarisme door zijn per soon reeds voldoende in de regering ver tegenwoordigd zou zijn. BUENOS AIRES (Reuter). De Argen tijnse vrachtvaarder „Lucho 4" berichtte Vrijdagochtend radiografisch op tien mijl uit de kust van Patagonië (de Zuidelijke punt van Argentinië) zinkende te zijn. De uit achttien koppen bestaande bemanning verliet het schip in de sloepen. Sindsdien is niets meer van schip of opvarenden ver nomen. Vliegtuigen hebben vergeefs het zeegebied, waar de schipbreuk plaats had en het eiland dat de bemanning, naar zij in haar laatste boodschap mededeelde, zou pogen te bereiken, verkend. De kust van Patagonië wordt thans ge teisterd door sneeuwstormen. Men vreest, dat het schip met man en muis is vergaan. POESAN (Reuter) In een grote muni tieopslagplaats van de UNO op 20 km. van Poesan, is vandaag brand uitgebroken. Enorme ontploffingen deden Poesan vier uur na het uitbreken van de brand nog schudden. Volgens de eerste berichten is één Koreaans burger gedood. Een Amerikaans officier en zeven manschappen werden ge wond en vier Amerikaanse militairen wor den vermist. Met vrachtauto's zijn burgers uit een na bijgelegen dorp geëvacueerd. Er zijn ten minste acht zware en 13 lichtere ontplof fingen geweest. Met man en macht is men bezig de brand te blussen. Er bestaat nog gevaar voor nieuwe explosies. TFJE BEHOEVEN WAARLIJK geen filo- Y> sofisch gezicht te trekken, wanneer we verkondigen dat verschillende dingen in het dagelijks levexi, en ook daarbuiten, nu eenmaal totaal anders zijn dan zij zich aan ons voordoen. We zouden bijvoorbeeld strak en stijf durven volhouden dat het meisje aan de overkant blauive ogen heeft, dat Willem Beukelszoon het haringkaken heeft uitgevonden, of dat cellophaan vocht werend is. Inderdaad, dat lijken algemeen erkende waarheden. Maar nu komt de ontnuchte ring, want blauwe ogen zijn niet blauw. En Willem Beu kelszoon uit Bier vliet, die ons in de schoolboekjes zo pertinent als de uitvinder van het haringkaken iverd aangewezen, blijkt aan deze uitvin duig zo onschuldig te zijn als een lam. Dat cellophaan, welbeschouiod, niet alleen water doorlaat, maar zelfs vocht aantrekt, zal u, na het voorgaande, wellicht niet eens meer verwonderen. Alhoewel het dan toch mysterieus blijft waarom nu juist deze stof als vochtwerend verpakkingsmateriaal wordt gebezigd. Maar het leven is rijker aan mysteries dan alleen blauive ogen, cellophaan of nieuwe haring kunnen opbrengen. Wat zoudt u bijvoorbeeld zeggen van vliegen die een web maken, van vissen die in bo men klimmenvan een dode haan die kraaien kaxi of van een dier dat tweemaal geboren wordt? Deze en dergelijke vreemdsoortigheden zullen wij vanaf morgen bespreken in een nieuwe rubriek die tot opschrift draagt: „Toch is het zo!" Een eigenwijs klinkende titel weliswaar, doch de naam werd méér beïnvloed door de keuze der onderwerpen dan naar wij veronderstellen cloor de instelling van de schrijver. Het zou hem pijn doen, indien u anders dacht. Kijk, dat voert ons reeds direct tot een belangrijk probleem, want we zijn immers gewend pijn en gevoel op één lijn te stel len? Welnu, pijn is geen gevoel! Dat zal morgen blijken. (Deze nieuwe rubriek, die morgen begint en een dagelijkse zal zijn, vindt men in de laatste kolom van pagina 2, onder de rubriek „Wereldnieuws"). Red. Bij de opening van miniatuurstad Madurodam te 's Gravenhage op 2 Juli zal een bronzen gedenkplaat worden onthuld ter nagedachtenis van de Leidse student George Maduro, die in 1940 als luitenant en later in ren heldhaftig heeft gestreden en later in het concentratiekamp Dachau het leven liet. De plaquette is vervaardigd door de beeld houwer Albert Termote, die haar aan de stichting tot bijstand van het Nederlands Studentensanatorium heeft aangeboden uit sympathie voor het doel van Madurodam. Immers, de wetsontwerpen behelzen een hiërarchieke gezagsordening tussen de mi nister van Binnenlandse Zaken en de Com missaris der Koningin enerzijds en de bur gemeester anderzijds. Zelfs worden in de ontworpen regeling „aanwijzingen" geïntroduceerd, waardoor de burgemeester wordt gemaakt tot een onzelfstandige uitvoerder van voorschrif ten. De hier aan het woord zijnde leden waren van mening, dat dit in het Neder landse staatsrecht niet thuis hoort en te zeer aan de Duitse bezettingstijd herinnert. Uit de verschillende voorstellen blijkt, naar het gevoelen van deze leden, dat op het departement van Binnenlandse Zaken het ware vertrouwen in het beleid en de bekwaamheid van de plaatselijke autoritei ten ontbreekt. Men verliest daarbij uit het oog", dat de bevolking, zoals in Mei 1940 ge bleken, zich in moeilijke omstandigheden juist geheel verlaat op de locale overheids organen, die toenmaals nagenoeg zonder uitzondering hebben getoond, dat zij het vertrouwen, in hen gesteld, waardig waren. Ettelijke leden waren van oordeel, dat geen enkele maatregel afdoende bescher ming biedt tegen de moderne oorlogvoering en dat derhalve de vraag is gewettigd, of de uitgetrokken bedragen wel aan hun doel zullen beantwoorden. Nochtans achtten zij het onverantwoord, zich daartegen te ver zetten, ook omdat de voorgestelde maat regelen in elk geval zullen bijdragen tot vermindering van het oorlogsgeweld. Zij hadden de indruk, dat ons volk niet gelooft in de mogelijkheid van een doel treffende voorziening ter zake. Dit maakt het huns inziens noodzakelijk, dat ernstige aandacht wordt besteed aan de voorlich ting van de bevolking op dit stuk. Deze leden achtten het een belangrijke verbetering dat de algemene maatregel van bestuur, waarbij de rijksbijdragen aan de gemeenten zullen worden geregeld, bij de wet dient te worden bevestigd. De Staten- Generaal zullen dus te zijner tijd een nadere uitspraak kunnen doen omtrent de vergoedingen. Niettemin achtte men het ge wenst. reeds thans wat meer zekerheid te verkrijgen over de vraag, voor welke onderdelen van de bevolkingsbescherming vergoedingen aan de gemeenten worden toegedacht, hoe groot deze vergoedingen zijn en of hierbij rekening wordt gehouden met de volgende factoren: a. de financiële nood van verschillende gemeenten; b. de in Juli 1951 in uitzicht gestelde vrijwel inte grale vergoeding van de gemeentelijke uit gaven uit hoofde van de bescherming van de bevolking; c. de integrale vergoeding, toegedacht aan de provincies en d. de om standigheid, dat de bescherming van de bevolking een onderdeel is van de lands verdediging, en dat het rijk de uitgaven voor de, met die bescherming op één lijn staande, militaire defensie ten volle draagt. De gemiddelde intelligentie in Nederland blijkt het hoogst te zijn in de duinstreek, het Gooi en Kennemerland. Zij is het laagst in het Westland, de Betuwe, Zuid-Oost Friesland, Zuid-Oost Drente en de Peel. Dit is te lezen in een publicatie van het Demologisch Instituut, een instelling die in 1950 werd opgericht door het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk. en het Instituut voor Praeven. tieve Geneeskunde. Het Demologisch Instituut houdt zich bezig met het verzamelen en verbreiden van anthropolgische, medische, psycholo gische en sociologische kennis van het Ne derlandse Volk, in het bijzonder zoals deze kan worden afgeleid uit de resultaten van de keuring voor de militaire dienst. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later weer toe nemende bewolking maar bijna overal droog weer. Zwakke later matige Zuid- Westelijke wind. Iets warmer. 17 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 1.10 uur, onder 16.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Juni Hoog water: 10.31 en 23.02 uur. Laag water: 5.49 en 18.26 uur. Dinsdag 17 Juni Hoog water: 11.36 uur. Laag water: 6.55 en 19.37 uur. jcoocxxcoo

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1