40 jaar betonbouw Agenda voor Beverwijk Agenda voor Haarlem Festival van „Wilhelmina" ondanks kou en regen uitstekend geslaagd De radio geeft Dinsdag Beverwijk Castricum A. vair Geluk kreeg gouden medaille van „Handel en Nijverheid" „Defensie zal steeds groter offers vergen" PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Thans vleet van tachtig netten MAANDAG 16 JUNI 1952 2 Nieuwe abonnés GRATIS Vriendenkring won het aardbeien-tournooi Orgelconcert in de Grote Kerk Vrij veel aardbeien Crediet voor vierentwintig étagewoningen CSV verloor met 3-2 van OSV Engels scheepje kreeg machineschade Verkiezingsrede van minister Staf Vrienden uit illegaliteit telegraferen de prins Man en vier kinderen ernstig gewond Vrouwelijke rechters De Rijn stroomt niet meer in de R.A.I. Kerkelijk Nieuws Ter gelegenheid van het gouden ambts jubileum van zijn erevoorzitter, de popu laire Santpoortse geneeskundige A. de Groot, organiseerde het fanfarecorps „Wil helmina" in het Burgemeester Rijkenspark een tweedaags muziek- en zangfestival, dat Zaterdagmiddag door „Wilhelmina's" Voorzitter, de heer J. Menet, geopend werd. Bij de meeste festivals is het de gewoon te, dat er enige prijzen worden verloot. Ditmaal heeft men een beoordelingscomi té, bestaande uit mejuffrouw W. Raman, de heren H. Versteijnen en F. van den Enden, aangewezen, welk comité de deel nemende verenigingen beoordeelde naar hun houding en wijze van optreden bij het opgaan naar de muzieknis, tijdens het mu siceren en bij het verlaten van het po dium. Dit bleek zijn uitwerking niet gemist te hebben, want vele corpsen namen de ge stelde regelen nauwlettend in acht. Het comité deelde na afloop van het festival de volgende prijzen uit: „Trou moet blijken", Lisse en „Excel sior", Noordwijk beide eerste prijzen. „IJmuider Harmonie" en „Harpe Da vids", Noord wij kerhout beide tweede prij zen. „Jeugdorkest der IJmuider Harmonie" en „Crescendo", Hillegom, beide derde prijzen. „Zang en Vriendschap", Beverwijk en „Vooruitgang", Haarlem, beide vierde prijzen. De eerste dag Bij de opening van het feest sprak dok ter De Groot zijn erkentelijkheid uit voor dit vriendschappelijke gebaar, dat hem zeer getroffen had. „Wilhelmina" was daarop aan de beurt om het festijn in te luiden. Wegens plotselinge ziekte van de direc teur, de heer J. Groot, musiceerde men onder leiding van de tweede dirigent, de heer W. Caro, die hiermede de rij der elf dirigenten opende, welke de eerste dag met hun corpsen het podium betraden. Ook de volgende vereniging moest on der haar tweede dirigent spelen: het jeugd orkest der IJmuider Harmonie in zijn fris se, uniforme kledij, kwam in een uitge breide bezetting en speelde Tsjaikofsky's ouverture Feodora met een ernst en een aandacht, die de uitvoering ten goede kwamen. Men heeft met deze groep van ruim vijftig jonge musici reeds veelbelo vende resultaten bereikt. De pistons, flui ten en klarinetten zijn daarbij goed voor de dag gekomen. De canonisch geschreven „Ouverture Solennelle" van Sam. Vlessing, die het fanfarecorps „Harpe Davids" uit Noord- wijkerhout onder L. v. d. Hoef liet horen, kwam er maar schuchter uit. „Trou moet blijken", Lisse, onder de zelfde dirigent, waagde zich aan de beken de „Sinfonia" van Joh. Chr. Bach, die men de capaciteiten der blazers en de bezet ting in aanmerking genomen nog vrij bevredigend uitvoerde. De Verdi-ouver- ture „Nabucco" lag het corps beter; er was daarenboven meer samenspel, al bleef de voordracht droog. Dit in tegenstelling met het weer. „Arti et Religione" uit Haarlem blies puntig en met kleur Svendsen's Feest Po lonaise. De muzikale leider N. H. van Os senbruggen oogstte er terecht succes mee. Ook „Suite Oriëntale" konden deze bla zers, waarbij verscheidene goede solisten waren, gemakkelijk aan. Meindert Boekel's „Suite Classique" zet te de Hoogovenharmonie voortreffelijk in. De muzikale spanning, door de koperbla zers gewekt, gaf de uitvoering een bijzon dere bekoring. Met het effectcolle „Fin- die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Licht baken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 —12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Actuali teiten. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Pla ten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: De ontwikkeling van de vakbeweging in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Kamp op de Goudsberg, klankbeeld 19.20 Lichte muziek. 19.30 Verkiezingstoespraak. 19.45 Platen. 19.50 Dit is leven. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest. 21.10 Actualiteiten. 21.20 Koorzang (Inter mezzo: Platen). 21.50 Dokter. 22.00 Bariton en piano. 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamermuziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 12.30 Dansmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Strijkorkest. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Kin derkoor. 17.15 Piano. 17.45 Platen. 17.50 Mili taire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieer de muziek. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Fanfare-orkest. 19.45 Verkie zingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Mede delingen Olympisch Comité. 20.10 Gevarieer de muziek. 21.15 Ik weet, ik weet, wat u u niet weet. 21.30 Lichte muziek. 22.05 Ter wijl een sigaret brandde, hoorspel. 22.25 Platen. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling, 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Televizier; Discussie; Vacantie- autoreis. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30, 16.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 20.55 Balletmuziek. 21.15 Orkest. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek, 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws, landia" bereikten Jan van der Peet en zijn muzikanten door het in ruime mate aan wenden van dubbelforte geblazen passa ges van het lage koper, de zo zeer ge wenste indruk. „Crescendo", Spaarndam, voerde op voortreffelijke muzikale wijze een tweetal werken van Boedijn uit. Aangevoerd door 'n dirigent die zijn vak verstaat (J. Jacobs) gaf dit corps fanfaremuziek van klasse te genieten. Een pluim voor dit tintelende spel van „Crescendo". De mannenkoorzang werd vertegenwoor digd door „Conrad-Stork" uit Haarlem en „Zanglust" uit Beverwijk. Het laatste was verreweg de meerdere; het zong met een stimulerend enthousiasme het frisse lied over de Hebe uit de Taveerne van Kools, waarin fraaie tenoren uitblonken. Van de beide gemengde koren zong het plaatselijke „Vox Humana" een veel eisend werk van Henri van Nieuwenhoven en de Middeleeuwse „Serenade" van Or lando di Lasso vrij mat, daarbij ongetwij feld beïnvloed door de trieste sfeer van het regenachtige weer. „Zang en Vriendschap", Beverwijk, met zijn meer dan honderd leden, eiste aller aandacht op voor het klankvol, homogeen gezongen Engelenkoor uit „Mefistofele van Arrigo Boïto. Ook de beide nummers uit „Cavalleria Rusticana" kwamen er vlot uit en lieten duidelijk horen welke fraaie resultaten Stephen Jansen met dit gezel schap, dat opvallend ruim in tenoren, ba ritons en bassen zit, kon bereiken. Zondag Harmonie- en fanfaremuziek voerden deze dag, ondanks de buien, de boventoon. „Crescendo", Hillegom, viel het twijfelach tige genoegen te beurt tijdens zo'n fikse bui te mogen beginnen. Directeur L. van der Hoef had werken op de lessenaar ge plaatst, die voor dit corps te zwaar waren. „Soli Deo Gloria", Driehuis, directeur C. Oudendijk, was te dien opzichte verstan diger. Het kon daarom een goed klinkende vertolking geven van Palo's „Ouverture in klassieke stijl". Leo Ruigrok voerde de Harmonie „Voor uitgang", Haarlem aan. Deze had te kam pen met tal van onzekere blazers, zodat een rammelende uitvoering er het gevolg van was. Uit Amsterdam was „Luctor et Emergo" gekomen; een kleine groep, die in de bugels zwak bezet was, maar die pittig, hoewel niet foutloos musiceerde. De IJmuider Harmonie, onder Caro, maakte een correcte indruk met Philip Vlessing's „Pastorale Suite"; ook van Sam Vlessing's „Feestouverture", in het juiste tempo uitgevoerd, deed het goed. De strakke fanfareklank van „Exelsior", Noordwijk bekoorde niet alleen in de mar sen, maar ook in Boedijn's „Caesar en Cleopatra". Het was welluidend en vaardig hetgeen deze mannen uit Noordijk, waarbij prima sopraansaxen en bugels, lieten horen. Daarbij stak hetgeen het fanfarecorps „Kunstkring" uit Spaarndam onder Peter Wit te zeggen had, zeer ongunstig af. De nummers waren te zwaar en het spel zeer rommelig. Het voortreffelijk bezette fanfarecorps Concordia" van Oostzaan, een der eerste corpsen uit het land, deed door zijn vol maakte musiceren dit'alles echter snel ver-; geten. Hetgeen directeur C. Kat ons voor zette was van een zodanig goede kwaliteit, dat men zich aan deze boeiend voorgedra gen muziek kon verwarmen, hetgeen wel nodig was, want het was op het terrein erg nat en koud. Ondanks deze terugslag liet het spel van „Concordia", dat vooral excelleerde in dynamiek en techniek, niets te wensen over. Het avondconcert en de taptoe heeft men moeten afgelasten. Al is het festival in let terlijke zin in het water gevallen, de leiding mocht terecht trots zijn op de gemeen schapszin der ingeschreven corpsen. Hoe het ook op beide dagen geregend heeft, geen enkele vereniging heeft verstek laten gaan, hetgeen de leiding van „Wilhelmina" een troost bij alle tegenspoed mag zijn. A. J. VAN DER WEIJDEN Zondagmorgen hebben vier klaverjas- clubs, Vriendenkring en De Kennemers uit Beverwijk en Ruitenvrouw en Schop penvrouw uit Haarlem, de strijd tegen elkaar aangebonden in het aardbeientour- nooi. Als nummer één kwam Vrienden kring uit de bus, die hiermede de zilveren tak won. Aan ieder der spelers werd een doosje aardbeien overhandigd, waarna het koppel E. van Duin senior en junior, dat de marsenprijs won, een familiefoto werd aangeboden. Aanstaande Zaterdag zal er door acht verenigingen om de beker ge speeld worden. De uitslag van de wedstrijd van Zondag morgen, luidde: 1 Vriendenkring 21233 punten 7 marsen, 9 gewonnen; 2 De Ken- nemers, 20409 punten, 10 marsen, 7 ge wonnen; 3 Schoppenvrouw 20055 punten, 8 marsen, 8 gewonnen; 4 Ruitenvrouw, 19009 punten, 5 marsen, 6 gewonnen. De heer G. J. Moed zal in het kader der zomeravondconcerten, morgen Dinsdag 17 Juni, een orgelconcert in de Grote kerk geven, waaraan medewerking verleend wordt door Annie Schoen, sopraan en Lida Langerveld, viool. Uitgevoerd zullen wor den de Orgelfantasie in G, aria voor so praan, viool en orgel en Chaconne in voor vioolsolo, beide werken van Joh. Seb Bach. Het programma zal worden aange vuld met hedendaagse Nederlandse mu ziek. Zo zal de heer Moed vier Intermezzi van H. Andriessen ten gehore brengen en de Passacaglia en Fuga van G. Stam. Zaterdag was er een vrij grote aanvoer op de aardbeienveiling. Er waren een 15000 manden die vlot verkocht werden, al ston den de prijzen iets lager genoteerd dan een dag tevoren. Duitsland nam één wagon met Wijker-aardbeien af. De Moulin bracht van 200290 cent per slof op, de doosjes kwamen tot 65 cent per stuk. Madame Lefebre bracht van 115210 cent per slof op. Doosjes met framboos aardbeien kwamen tot 75 cent per stuk, de nieuwe aardbei Chimax ging vlot weg voor 280 cent per slof. Burgemeester en wethouders van Be verwijk hebben een plan doen ontwerpen voor het bouwen van 24 étagewoningen aan de Wilgenhoflaan, op het terrein gelegen tussen de Elink Sterkstraat en de Huider laan. Het plan omvat étagewoningen in vier woonlagen, zodat die elk huisvesting kunnen bieden aan 4 personen. De totale kosten van deze woningen zul len blijkens de uitslag van de op 28 Mei gehouden openbare aanbesteding globaal 21.250.voor de grond en 288.500. voor de bouwkosten bedragen. De huur van deze woningen zal, exclu sief de kosten van waterverbruik, gemid deld 9.25 moeten bedragen. De raad wordt een crediet van 309.750 gevraagd. Het Castricumse C.S.V. heeft tegen de tweede klasser OSV in de Zondagavond ge speelde thuiswedstrijd een eervolle neder laag geleden. Eervol, omdat het spel, dat de thuisclub de enkele honderden toeschou- schouwers voorzette, waard was om aan gezien te worden. Ook nu speelde CSV vol gens het stopperspilsysteem en vooral voor de rust met succes. De wedstrijd was nau welijks tien minuten oud toen invaller middenvoor J. Duinker met een fraai doel punt zijn club de leiding gaf, 10. OSV, dat nog weinig had laten zien, kwam nu meer in de aanval, zonder dat de Zaanse voorhoede evenwel tot gevaarlijke uitvallen kwam. H. Jacobs bracht na 22 minuten spelen grote vreugde in het CSV- kamp door van het missen der OSV-ach- terhoede prompt gebruik te maken (20); dit doelpunt bracht het gehele OSV-elftal in het geweer. Het doel der thuisclub kreeg legio aanvallen te doorstaan. Bij een scrimmage voor de doelmond raakte een der CSV-backs de bal met de hand aan. Een penalty was het gevolg, welke door de OSV-aanvoerder uitstekend werd benut (2—1). Ook in de tweede helft bleef het spelpeil behoorlijk. Hoewel de Castricummers met snelle uitvallen de Zaanse achterhoede pro beerden te passeren, mochten zij hier niet in slagen. Geheel onverwacht scoorde de OSV-middenvoor een uitermate snelle peler na 20 minuten spelen zelfs de ge lijkmaker: 22, welk doelpunt de CSV'ers even van hun stuk bracht. Niettemin bleven zij moedig volhouden. Jammer was het daarom dat doelman G. de Heer 1 minuut voor het einde een lage bal tegen de onder kant van de lat stompte. Het leer stuitte schuin in het doel, 23 en korte tijd hier na floot de arbiter het einde van deze wed strijd om de NHVB-beker. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de Aannemingmaatschappij „De Kondor" N.V. te Amsterdam op 14 Juni 1952 is een fraai uitgevoerd productieboek verschenen, bevattende fotografische af beeldingen en korte beschrijvingen van een keuze uit de ruim twaalfhonderd werkob- jecten tot een totaal bedrag aan aanneem- sommen van f 90.000.000, die sinds de op richting werden uitgevoerd. In een kort voorbericht wordt de aandacht gevestigd op de wijziging van de naam der vennoot schap in de tegenwoordige (aanvankelijk heette het bedrijf N.V. Gewapend-Beton- bouw „De Kondor") in 1937, waarmee de bedoeling te kennen werd gegeven om voortaan bouw_ en waterbouwkundige werken zoveel mogelijk compleet aan te nemen en uit te voeren. Voorts wordt er aan herinnerd dat op 1 Juni 1938 ook een kantoor te Djakarta werd gevestigd. On danks de vele sedertdien voorgekomen moeilijkheden heeft het kantoor in Indo nesië zich uitstekend weten te handhaven. De reeks foto's beginnende met „Het Nederlandse Sportpark" aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam (dat later plaats moest maken voor het Olympisch Stadion) en eindigend, voor wat Nederland betreft, met het Groothandelsgebouw nabij het Sta tion D.P. te Rotterdam en een enorme silo te Leeuwarden geeft een indrukwek kend beeld van veertig jaren bouwactivi teit. Onder meer treft men afbeeldingen aan van het door „De Kondor" uitgevoerde fabrieksgebouw van Joh. Enschedé en Zo nen te Haarlem, van enige uitbreidingen van het industriecomplex van de Hoogovens, van een ketelhuis voor de Koninklijke Pa pierfabrieken Van Gelder Zonen en van een schakelhuis voor de P.E.N.-centrale te Vel- sen, om slechts enkele voorbeelden uit Kennemerland te noemen. Het eerste pafent voor gewapend beton werd in 1867 aan de Franse tuinman Mo- nier verleend. Deze had namelijk ontdekt dat met behulp van een eenvoudige ijzer draadconstructie zijn bloempotjes aanmer kelijk verstevigd konden worden. In de laatste veertig jaren is er op het gebied van betontechniek een geweldige vooruit gang te constateren 'geweest. In het gedenk boek van „De Kondor" wordt onder meer de aandacht gevestigd op de steeds meer in de mode komende „schaaldaken". Dat ge bogen platen van geringe dikte relatief sterk zijn, was reeds lang bekend, maar tot voor kort stuitte deze constructievorm af op de buitengewoon moeilijke wiskundige eisen om de spanningen te berekenen. Thans heeft „De Kondor" een schaaldak met 3600 vier kante meter grondoppervlak voor een fa briek te Arnhem in uitvoering, waarvan de kolommen op afstanden van 24 meter in de ene en van 10 meter in de andere rich ting staan. Verder worden enige bijzonder heden gegeven over het zogenaamde „voor gespannen beton", waarin de spanning Het Engelse kustvaartuig „Metrol" heeft Zondagmiddag om 13 uur voor Ter schelling bij boei S.T. 2 machineschade gemeld. De sleepboot „Holland" van de firma Doeksen voer uit om assistentie te verlenen. Het schip is echter om vier uur op sleeptouw genomen door een aan de zelfde maatschappij toebehorend schip, dat het naar Londen sleepte. De sleepboot „Holland" heeft nog assis tentie aangeboden, maar deze werd niet geaccepteerd. Maandag 16 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Tram lijn Begeerte". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Dr. Holl'. W.B. Theater, 8 uur: „Hanok, de Indiaan". Dinsdag 17 Juni: Kennemer- en Luxor-Theater als Maan dag. W.B. Theater geen voorstelling. In een te Klaaswaal gehouden politieke rede voor de C.H.U. verklaarde de mi nister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, zich voorstander van een na de ver kiezingen te vormen kabinet op verbrede basis, waaraan ook de anti-revolutionnai- ren zouden moeten deelnemen. Hij noem de de volgende drie voorwaarden: aan de christelijke beginselen moet niet worden geraakt; het te ver ingrijpen van over heidsbemoeiing moet worden tegengegaan; omtrent de verhouding tot Indonesië moe ten opnieuw besprekingen woraen ge voerd. Hij waarschuwde tegen „het tot het on eindige opdrijven van de sociale lasten" en voorzag in de toekomst hogere belastin gen, zowel directe als indirecte, want, zo zei hij, zelfs al zou op de staatsdienst be zuinigd worden, de defensie zal steeds gro ter offers vergen. Het buitenland is, naar hij zeide, in het geheel niet onder de in druk van onze uitgaven voor dat doel. De samenwerking van de tegenwoordige ministers in hét zittende kabinet noemde minister Staf veel beter dan men zou denken. 63. Nadat Joris Goedbloed een aantal aardige kaartspelletjes had geleerd uit zijn boekje, wijdde hij zijn aandacht aan de krant; maar intussen was er nu een einde gekomen aan het geduld van de minister, die nog maar steeds met zijn hele leger voor de vuurtoren stond te wachten. Zijn Excellentie stormde de toren binnen en wierp zich in Joris' studeer-vertrek onder het uiten van de kreet: „Hè, daar.... jij! Waar is mijn Atoom-geleerde, professor Kalker? Vlug! Geef antwoord!" Joris.... dat is de minister zelf!", hijgde Panda ver schrikt. Maar Joris was in het geheel niet verontrust. „Wel, wel", sprak hij op zoete toon tot de hoogwaardigheidsbekleder. „Dat is dus Zijne Excellentie! Kom, kom! Wat aardig dat u eens een keertje aankomt om gezellig een kopje koffie te drinken! Ga toch zitten, mijn beste! Neem toch plaats!" „Ik wil geen koffie!", riep de minister ver twijfeld. „Ik wil mijn Atoom-geleerde!" „Ach, ach, kom kom, ge zijt gans ont daansprak Joris meewarig, terwijl hij de gezagsdrager in de schommelstoel duwde. Het komt me voor, mijn beste, dat ge wel degelijk een slokje koffie be hoeft om uw verstoord zenuwgestel op orde te brengen. „Tranquillus in casa!", vermaanden reeds de oude Latinisten in een spitsvondige vertaling van „houdt uw gemak". En ge wilt toch niet beweren, mijn goede minister, dat gij zo verontrust zijt over het verdwijnen van professor Kalker? Kom nu toch! Ge weet toch al lang, dat atoom-gele er den de slechte ge woonte hebben om op ongelegen tijden te verdwijnenLaat dat toch uw gemoeds rust niet storen!" Het scheen evenwel, dat 's ministers gemoedsrust geheel overhoop lag. wordt opgevoerd tot 10.000 kilogram per vierkante centimeter! Drukbezochte receptie Ter viering van het jubileum werd Zater dagmorgen in het American-Hötel te Am sterdam een receptie gehouden. Aan de op richter en mededirecteur A. van Geluk uit Bloemendaal werd door ir. J. T. Duyvis de gouden médaille van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel over handigd. Onder de talrijke burgerlijke en militaire autoriteiten en vooraanstaande figuren uit het zakenleven, die van de gelegenheid tot gelukwensen gebruik maakten, bevonden zich de secretaris van de burgemeester en de directeur van Openbare Werken te Am sterdam, vertegenwoordigers van de direc ties van de Hoogovens, Werkspoor en de Staatsmijnen, hoofdingenieurs van rijks- en provinciale waterstaat, burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex, een wethouder en vele raadsleden uit Bloemendaal, be nevens enkele leiders van de verzetsbewe ging uit Kennemerland gedurende de oor logsjaren. Ook waren er enkele vertegen woordigers van de afdeling inkoop van de Indone:*sche regering. „De Kondor" bouwt namelijk de gebouwen van de Hogere Landbouwschool te Bogor, waarmee een bedrag van 80.000.000 roepia's is gemoeid. Op enkele uitzonderingen na werden de talrijke bloemstukken na afloop van de receptie naar de Eerebegraafplaats te Bloe mendaal overgebracht. Op de speciale re kening, die „De Kondor" ter gelegenheid van dit jubileum heeft geopend ten bate van de Vereniging tot behartiging der be langen van Nederlandse longlijders te Davos, is inmiddels reeds een bedrag van bijna f 4500 gestort. De zaak-Hommerson Een groot aantal vrienden uit de illegali teit van de gegijzelde journalist A. Hom- merson heeft Zaterdagmiddag een tele gram gezonden aan Prins Bernhard. Het telegram luidt als volgt: „Bonafide illegale vrienden van Hommerson, vragen eerbie dig de aandacht van Uwe Koninklijke Hoogheid voor de moeilijke situatie waarin de gegijzelde journalist zich nu reeds meer dan vijf weken bevindt. Zouden uw bemid deling op zeer hoge prijs stellen. Brengen in herinnering de dappere houding van de journalist tijdens de bezetting". Het telegram was getekend door: J. M. P. de Bie (Pierre), voormalig provinciaal leider van de K. P. in Noordholland en oud-commandant van de B. S. in gewest 11 Alkmaar. Auto botste te Zen boom Gistermiddag wilde de 46-jarige W. F. A.uit Ruurlo met zijn 11-jarig. dochtertje per auto naar Winterswijk rijden. Toen hij de motor niet gestart kon krijgen verzocht hij enkele kinderen de wagen te helpen duwen, waarna de motor aansloeg. Als dank voor hun hulp nodigde hij de kin deren uit het tochtje naar Winterswijk mee te maken, waarvan deze natuurlijk grif gebruik maakten. Op de terugweg naar Ruurlo gebeui-de er echter een ei-nstig ongeluk. Ter hoogte van de Kattexiberg in de rijksweg Winterswijk-Gi'oenlo reed de auto in volle vaai-t tegen een boom. De bestuurder en zijn dochtei-tje, alsmede het 5-jax-ig dochtertje en het 11-jarig zoontje van A. J. A. en de 10-jarige J. Th. W. allen uit Ruurlo, werden zo exmstig ge wond, dat zij naar het ziekenhuis in Win terswijk moesten worden overgebracht. De zesde inzittende, het 11-jarig zoontje van de familie N. uit Hengelo (Gld.) dat in Ruurlo logeerde, kwam met de schrik vrij. De auto, die zwaar beschadigd werd, was niet verzekerd. Hoewel de slachtoffers al len ernstige inwendige kneuzingen oplie pen, is hun toestand niet levensgevaarlijk. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. De verkeerspolitie te Doetinchem heeft de wagen, die in bewaring is geno men, onderzocht. Mejuffrouw mr. J. F. van Hasselt, thans rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ments-rechtbank te Amstei'dam, en me juffrouw mr. C. A. M. van den Dungen, advocaat en procureur en kantonrechter plaatsvervanger te Eindhoven, zijn be noemd tot rechtei-, onderscheidenlijk in de arrondissements-i-echtbank te Amsterdam en te 's-Hertogenbosch. Zondagavond is de tentoonstelling „De Rijn in de RAI" gesloten. Gedurende de ruim drie weken, dat de tentoonstelling geopend was, zijn er ongeveer 100.000 be zoekers geweest. Bij deze 100.000 bezoekers waren 20.000 schoolkinderen. Met ingang van Zaterdag 14 Juni mogen de haringloggers met 80 netten vissen. Zoals bekend hadden de schepen de eer ste weken van de nieuwe teelt slechts zestig netten aan boord met het oogmerk de markt niet te overvoeren. Schepen, die Vrijdag binnen waren, hebben voor elk van hun ploegmaten 20 netten meegenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Emmer Erfscheidenveen (toez.) J. C. de Bruine, cand. te Hengelo. Aangenomen naar Dordrecht, (vac. R. ten Kate) K. H. L. van Selms te Silvolde. Geref. kerken Drietal te Urk, (2 vac.) A. G. Kornet te Castricum, W. Diepersloot te Franeker en H. R. Groenevelt te Andijk. Beroepen te Westeremden, A. Vos, cand. te Voorburg. Aangenomen naar Renkum-Heelsum, J. Brouwer te Middelstum. Oud-Geref. gemeenten Aangenomen naar Schiedam, F. Luitjes, laatstelijk voorganger bij de Chr. Geref. kerk van Klundert. Veroordeeld. Dr. Ruy Luis Gomes, voor malig candidaat van de zeer links ge zinde oppositiepai-tij „Nationale demo cratische beweging" voor de in 1951 in Portugal gehouden presidentsverkie zingen, is tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld wegens „samenzwe ring tegen de veiligheid van de staat". Hij is schuldig bevonden aan het uit geven van een manifest, waarin werd geëist dat Portugal uit de N.A.V.O. zou treden. In het manifest werd verder vex-klaard, dat Poi-tugal zich niet moest bewapenen. Gomes zijn ook voor vijf jaar de politieke i-echten ontnomen. Hij is op vrije voeten gesteld, daar hij reeds drie maanden in hechtenis is gehouden. Uittreden. De Zuid-Afi'ikaanse minister van Financiën, Havenga, heeft in het parlement vei-klaard, dat de Unie van Zuid-Afrika uit het sterlingblok zal treden als het pond sterling een nieuwe devaluatie ondergaat. Verboden eieren. De politie te Wenen voert op het ogenblik een actie tegen de ver koop van bebi'oede eieren, waarvan het gebruik wordt aangeprezen als middel voor verjonging en voor de bestrijding van allerlei ziekten, zoals x-heumatiek, te hoge bloeddruk, kaalheid en kanker. Duizenden eieren, die negen dagen in een broedmachine hebben gelegen, wer den in beslaggenomen. Deze eieren, „hormoneneieren" genoemd, woxxlen ook gebruikt bij het bereiden van ge zichtscrème. De maatregelen van de po litie hebben protesten van duizenden vrouwen tot gevolg, die haar „kuur" willen voortzetten. Vrijheid. Het bestuur van het Franse Chris telijke Vakverbond heeft Zondag een uitnodiging van het socialistische vak- vex-bond „Force Ouvrière" aan de an dere niet-communistische vakvei-eni- gingen in Frankrijk tot het vormen van een „eenheidsfront van de vrije vak- vex-enigingen" van de hand gewezen. Het bestuur heeft verklaard, geen ver bond in de vroegere voi-m, doch wel overleg met de „Force Ouvrièi'e" te wensen. Bezoek. Emir Naif, de broer van Koning Talal van Jordanië, is per vliegtuig uit Rome te Genève aangekomen. Hij is naar Lausanne vertrokken om zijn broer te bezoeken. Ontslag. Koning Norodam Sihanoek van Cambodja heeft zijn premier ontslagen en zelf het bestuur in handen genomen, „omdat de regering een bijna hopeloze toestand heeft geschapen". Hij zeide in twee jaar tijds verandering hierin te zullen brengen en in drie jaar het land volledig onafhankelijk te zullen maken. Cambodja wenst zijn eigen wetgeving en een eigen opperbevel. Fx-ankrijk, zo neemt men aan, heeft geen bezwaren tegen een onafhankelijk Cambodja in het kader van de Franse Unie. Betrekkingen. Volgens de Kölnische Rund schau", een blad dat goede contacten met kanselier Adenauer heeft, wenst de Oost-Duitse regering diplomatieke be trekkingen aan te knopen met de Scan dinavische landen, Nederland, België en Zwitserland. Aanvankelijk zou men handelsmissies in de hoofdsteden der genoemde landen willen vestigen, die later de status van gezantschap of am bassade zouden krijgen. Gordijn. In de rivier de Wakenitz. die bij Lxibeck de grens vormt tussen Oost- en West-Duitsland, is Zondag een 17- jarige jongen verdronken. Hij kon zich niet langer vasthouden aan een kano, waarmee hii met vier andere vluchte lingen de Westelijke oever wilde be i-eiken. Een vrouw, die tot de groep behoorde, werd eerder op de vlucht door de Oost-Duitse politie neergescho ten. Zij kon niet vei'der en smeekte de anderen hun weg te vei-volgen. Generaal De Gaulle heeft in een Zaterdag te Bayeux gehouden bijeenkomst ver klaard: „Het is meer dan ooit noodza kelijk, dat Frankrijk er voor zorgt een afdoende en parate landsverdediging te hebben. Deze moet echter op zodanige wijze tot stand worden gebracht, dat er geen sprake van kan zijn, dat Frankrijk, onder voorwendsel der geallieerde een heid, onder buitenlandse overheersing komt te staan. Het is mogelijk dat in technisch militair opzicht bepaalde re gelingen tussen Frankrijk en ziin bond genoten moeten worden getroffen, doch dit dient zodanig te geschieden, dat Frankrijk verantwoordelijk blijft voor zijn eigen landsverdediging". Straf. Het officiële Tsjechoslowaakse pers bureau „Ceteka" meldt, dat twee jonge Tsjechen wegens „spionnage voor het Vaticaan" ter dood zijn veroordeeld. Zeven andere beklaagden in dit te Praag gevoerde spionnage-proces, waax-onder twee geestelijken en twee kloosterzus ters, zijn tot gevangenisstraffen van veertien jaar tot levenslang verooi'- deeld. Protest. Het Oost-Duitse persbureau „A. D.N." heeft gemeld, dat de Russische autoriteiten hebben geprotesteerd tegen een beweerde schending van het Oost- Duitse luchtruim door twee Britse straaljagers, die Donderdag boven het gebied van Zwinge, ten Westen van Nordhausen, in Thüringen, op een hoog te van achthonderd meter twaalf to' vijftien kilometer boven Oost-Duits ge bied zouden hebben gevlogen. MAANDAG 16 JUNI Rembrandi: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De haven meid", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mas- sa-justitie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Killers", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kin derogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne- Robin Hood" en „Het wrekende zwaard", 14 jaai-, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artisten- tragedie", 14 jaar, 7 en 9.15. Minerva: „De blauwe lagune", 14 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 17 JUNI Grote Kerk: „Requiem van Verdi", 8 uur. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering. Haarl. Muziekinstituut, 7.30 uur. Openluchttheater: Zanguitvoering Schoten's Christelijk Ge mengd koor, medewerking verleent Haar lems Politiekapel, 8.30 uur. De Leeuwerik: Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, openbare vergadering, 8 uur. Luxor: Jour naalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Massajustitie", 2, 7, en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 8.15 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2