Frankrijk presenteert zijn visserij en die zijner buren op een internationale jaarbeurs Hervormd Jeugdhuis onder grote belangstelling geopend OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Komt er een „koopavond Visserij-varia Binnen één dag gereed Expositie, die hoopgevend is voor Marianne Agenda voor Velsen MET HOLLANDSE MAATJES Santpoort Santpoort Middenstand voelt er niet veel voor DINSDAG 17 JUNI 1952 5 Zondag is de nationale damstrijd beslist Donderdagavond naar het Patronaat Wie doet er mee? IJmuidens nieuwbouw heeft nu een waardig centrum Behoorlijke vangsten op 57.20 N.B. en 1 W.L. Kos Glas op „de Biezen" ter aarde besteld Aan de „Cöte d'Opale" van Frankrijk zwermen elke dag de kleine vissersschepen uit om kreeftgarnalen en mosselen te vangen, om tong te verschalken en met de beug op tonijn te vissen. De Koninklijke Nederlandse Dambond heeft bepaald, dat de beslissingspartijen tussen Keller, Roozenburg en ir. Van Dijk, om het damkampioenschap van Nederland 1952, het komend weekeinde te Utrecht ge speeld zullen worden: 20 Juni Roozenburg —Van Dijk; 21 Juni Van Dijk—Keiler; 22 Juni KeilerRoozenburg. De twee hoogstgeplaatsten zullen Neder land vertegenwoordigen in de strijd om het wereldkampioenschap welk tournooi nu definitief voor het najaar georganiseerd wordt. Donderdagavond houdt de arts-radioloog van het Antoni van Leeuwenhoekhuis in Amsterdam in het Patronaatsgebouw te IJmuiden Oost een lezing met lichtbeel den over het kankervraagstuk. Deze avond is uitgeschreven door het bestuur van de afdeling Velsen van de vereniging „Ko ningin Wilhelminafonds". VISSERIJBERICHT URK Zaterdag werd door 133 vaartuigen aan gevoerd 9281 pond kuilpaling, prijs f 0.90 f 1 per pond; 1717 pond lijnaal, prijs f 1,10 f 1,30 per pond; 65 pond rode baars, prijs f 0,67 per pond en 416 bak nest, prijs f 2,57 per bak van 37!/2 kg. (Van een redacteur). Het is maar een klein partje van de Franse economie, die visserij en er zijn maar een paar plaatsen langs de grillige ku?t, die kunnen bogen op een visserij van enige importantie, maar toch heeft heel Boulogne heel het departement Pas de Galais haast zich opgemaakt voor de Internatio nale Jaarbeurs, waar de visserij en haar nevenbedrijven zich presen teren met de kleur en de sierlijkheid, waarvan alleen la douce France het geheim lijkt te bezitten. Het is allemaal een beetje haastig in elkaar getimmerd daar op het strandje van Boulogne. De gast, die de paperassen thuisgestuurd krijgt stelt zich wonderwat voor van de gebouwen, waarin de honderden stands moeten zijn ondergebracht, om dan later te ontdek ken, dat de ganse affaire in de open lucht gehouden wordt, maar toch: hier is een pracht van een initiatief ontplooid en Boulogne kan blij zijn, dat het als grootste vissershaven van Frankrijk deze grootste aller „spe ciale" jaarbeurzen onder zijn lentehemel te logeren heeft. De kleur en de sier, waarmee deze „foire" is opgezet door mannen, die wisten, wat ze deden, zijn haar grootste charmes. Maar wie dieper wil kijken in de barakken pardon de „hallen" zal er een schat aan mate riaal vergaard vinden, waaruit een compleet beeld te vormen is van de stand van zaken in de visserij der Europese gemeenschap. Al is het dan jammer, en veelbetekenend tegelijk, dat Nederland zich slechts liet ver tegenwoordigen door een particuliere stand van een paar haringhande laren uit Katwijk en Scheveningen Vrolijk en Parlevliet om precies te zijn waaruit de bezoeker zou kunnen afleiden, dat wij alleen maar zoute haring vangen en eten. Dat „alleen maar" is echter de meeste Fransen al te veel, want ondanks de ener gieke demonstraties van een paar meisjes, die de kijkers laten zien, hoe zo'n „maatje" geconsumeerd moet worden „non mon sieur, bij de staart houden en niet in de volle vuist", durven de meesten het niet erg aan zulk een gladde haring in het keel gat te laten glijden en zij beperken zich dan ook wijselijk tot een mootje maatje op een stokje en vinden zich dan een hele Pierre. Maar goed: Nederland is er en deze propaganda in een frisse stand zal onge twijfeld van invloed kunnen zijn op de export van zoute haring naar het land, waar de dorst zo voortreffelijk gelest kan worden met zulke voortreffelijke wijnen. Vandaar dan ook een wijnstalletje tegen over het heiligdom van Hendrika Nutbey, de zo langzamerhand beroemde Scheve- ningse vissersvrouw, die in haar eentje al meer tam-tam heeft weten te maken voor de maatjes dan een handvol handelsdele gaties tezamen. Minister André Morice zelf van Openbare Werken (nee, ook daar geen ministerie van Visserij) heeft deze Foire Zaterdag middag geopend door glimlachend een lint door te knippen en met de muzikanten van de Garde Républicain voorop is hij met een aantal erg hoge en erg gedecoreerde hoog- mogenden langs de stands gegaan. Een meisje en een jongetje in de klederdracht van Le Portel gestoken het plaatsje vlakbij Boulogne, waar zeker de helft van de vissersbevolking bijeengekropen is in onmogelijk kleine huisjes op een kaal stuk rots hebben hem daarvoor de schaar en een ruiker bloemen geoffreerd en de mi nister heeft ze beiden een gemeende zoen op de wangen gedrukt onder de glim lachende blikken van Madame Morice en de dankbare persfotografen, die het een machtig mooi plaatje vonden. De hele stad Boulogne heeft zelf niet alle eer opgeëist op deze jaarbeurs. Zo is Boulogne niet. De visserij van Fécamp, van Finisterre, van Noord-Afrika en natuurlijk van alle Euro pese buren, die mee willen doen, heeft een plaatsje gekregen en met hen elk be drijf, dat zich maar enigszins aan de vis serij verwant voelde of wilde voelen. Zo dat een nougatkraam en een zaak in gas fornuizen evenzeer vertegenwoordigd zijn als de fabrikant van nylongarens, want nougat schijnt bij de Franse visser erg in trek te zijn en welke vissersvrouw zou niet graag een nieuw fornuis willen bezitten? Boulogne heeft zich de gastvrouw gevoeld van iedereen, wie de Franse visserij interes seert. Het heeft zich tot in de sloppen van de oude bovenstad mooi gemaakt en er is haast geen étalage te vinden, waar niet op de een of andere manier vis, netten of water te zien zijn. Om van de scheeps- moddellen-bij-dozijnen nog maar te zwij gen. Dinsdag 17 Juni Tlialia, 20 uur: „Dringend 1119". Rex: geen filmvoorstelling. Woensdag 18 Juni Raadhuis: van 14 tot 15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Dringend 1119". Dat is het plezierige aan deze visserij aangelegenheid: de hele stad en bijkans het hele departement doen mee. Men beseft kennelijk de waarde van de 3656 schepen en scheeepjes, die de stad elke dag op of bil zee heeft en men onderschat niet in het minst de betekenis van de ruim zes mil liard francs, waarmee die scheepjes en schepen in het jaar 1951 naar de haven van Boulogne kwamen varen. Wat dat be treft lijken de Fransen hun visserij ondanks de moeilijke geografische plaats en ondanks de daaruit voortvloeiende moeizame econo mie van het bedrijf, ten volle te waarderen. Niet alleen als romantisch verlengstuk van de koopvaardij (wat men soms haast zou zeggen aan de meer dan geslaagde wandschilderingen in diverse stands), maar vooral als een bron van voedsel, van werk en van nieuwe mogelijkheden voor de nevenindustrieën. Zure in Cellophaan Want hoe gering de visserij in het totale economische beeld van de Franse Republiek ook moge zijn: er zit fut in. Er zit fut in de manier, waarop de modernste Duitse fileer machines worden aangeschaft en in gebruik genomen, in de snelheid, waarmee nieuwe verpakkingsmogelijkheden doordringen tot bij de détailhandel in de Elzas of de Pro vence, in de manier, waarop het publiek nader tot de vis wordt gebracht. Rolmops in cellophaan doet het allang en met succes. Diepvriestafels voor de détail- handel met glazen bovendeksels, zodat de klant kan zien, wat hij krijgt en wat meer is ook kan zien, dat het vers is. Frankrijk heeft ze bij honderden, vooral in dc grote steden. Kleinigheden als omvangrijke winkel affiches met verwisselbare borden met de naam van de vissoort, die een bepaalde dag overvloedig en dus goedkoop aan de markt is, laten zien, dat het de Fransen ernst is met deze zaak. De schepen zijn in dat opzicht wellicht nog niet overal aangepast bij de enigszins verbijsterende snelheid, waarmee het dis tributieapparaat gemoderniseerd wordt, want de hygiëne aan boord van de kleine schepen vooral, zou beslist beter kunnen, maar overigens zitten er zoveel verblijden de tendenzen in de pêcherie van Marianne, dat haar toekomst niet zo heel somber lijkt. Vraagt het Anjerdag-Comité Ook dit jaar wordt door het Anjerdag Comité Velsen, ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bernhard, in de week van 23 tot en met 28 Juni een Anjerdag collecte gehouden. Het is velen wellicht niet bekend, 'dat de opbrengst van deze in zameling is besteed voor de bevordering van het culturele leven in Nederland. Tal rijke verenigingen hebben, dank zij het Anjerfonds, een belangrijke uitbreiding aan hun werk kunnen geven. Uit het grote aan tal aanvragen om subsidie blijkt steeds weer, hoezeer dit fonds in een behoefte voorziet. Om aan deze verzoeken te kunnen vol doen is veel geld nodig en het slagen van de actie hangt mede af van de activiteiten der collectanten. Het comité vraagt de ver enigingen dan ook te onderzoeken in hoe verre leden bereid zijn enkele uren be schikbaar te stellen. Collectanten kunnen zich tot 18 Juni aanmelden bij het secre tariaat van het Anjerdag Comité Velsen, Abelenstraat 1, IJmuiden-Oost, tel. 5743 (na 17 uur 6362). Aan de opalen kust van Frankrijks Noorderkwartier, waar de zee^bijtijden zo doorschijnend blauw kan zijn als eenja inderdaad als een opaal, ivaar de kust haast geen stranden kent en de rotsen uit zee klimmen naar klei ne plaatsjes als Wimereux en Le Portel, die het hebben moeten van de touristen of de visserij, ligt Boulogne Sur Mer. Een kapotgeschoten stad met wonden zo vers als van IJmuiden direct na de bevrijding. Bezige maar slordige man nen hakken met houwelen hele stukken straat ondersteboven en in de Nötre Dame de Boulogne wordt het orgel al zeven jaar gestut door een wrak ge timmerte, omdat het anders naar be neden komt. In die geteisterde haven plaats, vanouds de grootste van Frank rijk, wat visserij betreft en de enige, die zich op een flinke serie trawlers kan beroemen, heeft men het echter aange durfd een internationale visserij jaarbeurs op touw te zetten, waar alle landen ver tegenwoordigd zijn, die ook maar een pink in de pap van de visserij houden. En daar is een overzicht ontstaan in een ratjetoe van hallen en tenten, zomaar op het strandje bij de pier, van wat de visserij in dit tijdsbestek te zeggen heeft en hoe het bedrijf zich ontworsteld heeft aan de veroudering en de natuur- gebondenheid. Een onzer redacteuren heeft een bezoek gebracht aan Boulogne en hij zal in en kele artikelen zijn indrukken weerge ven over deze „Foire Internationale de La Pêche". Orgelconcert in de Engelmunduskerk Het programma van het orgelconcert op Woensdag 18 Juni in de Engelmunduskerk (Kerkplein) te Velsen des avonds te acht uur door Adriaan Verschoor luidt: 1. J. S. Bach: a. Vater unser im Himmel- reich; b. O Mensch, bewein dein Sünde grosz; c. Fantasie en fuga. 2. G. F. Handel: Occasional Ouverture (drie delen). 3. J. P. Sweelinck: Toccata. 4. G. Frescobaldi: Fuga. 5. J. G. Walther: Jesu, meine Freude. 6. L. Boëllmann: Prière. 7. Alex. Guilmant: Andante. 8. Jan Zwart: Geestelijke liede ren. Aan de uitgang is er een collecte voor de restauratie van het kerkgebouw. Zendingsdag in Santpoort De jaarlijkse Zendingsdag van de classis Haarlem der Christelijk Gereformeerde kerk zal plaats hebben op Donderdag 26 Juni in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. Als sprekers zullen optreden ds. B. van Smeden uit Rotterdam over het onder werp: „In afwachting"; ds. Joh. Prins uit Amsterdam zal hetzelfde onderwerp be handelen. Na de middagpauze treden als sprekers op ds. C. v. d. Weele uit Harderwijk over „Gods millioenenwerk in ons derde missie gebied begonnen" en ds. A. Bikker spreekt over „In dat spoor verder". Wanneer de importantie van een gebouw moet worden afgeleid uit het aantal spre kers, dat bij de opening het woord heeft gevoerd, dan mag het nieuwe jeugdhuis van de Hervormde Gemeente te IJmuiden- Oost ongetwijfeld als een der belangrijkste bouwwerken van de laatste tijd worden beschouwd. Want bij de officiëie opening, welke Zaterdagmiddag onder een grote be langstelling heeft plaats gevonden, hebben niet minder dan een vijftiental kerkelijke en burgerlijke autoriteiten hun vreugde en voldoening over deze gebeurtenis uitgespro ken en de beste wensen voor de toekomst van dit jeugdwerk onder woorden ge bracht. Op het moment, dat ds. G. Wassenaar, als voorzitter van de Kerkeraad, de aan wezigen een woord van welkom toesprak, bevonden zich onder zijn gehoor de wet houders Aschoff en De Boer, de gemeente secretaris de heer Feenstra, de commissa ris van politie de heer Weyburg met mejuf frouw Storckmeyer van de Kinderpolitie, mr. Ter Linde en mejuffrouw Sweltengre- bel namens de Synode, alsmede vele pre dikanten en afgevaardigden van Jeugd raden, kerken en verenigingen. De heer B. Timmers, voorzitter van de Bouwcommissie, herinnerde nog even aan de hongerwinter, toen het Jeugdhuis aan de Kalverstraat op last van de bezetter moest worden gesloopt. Ten gevolge van de evacuatie was de situatie in de ge meente dermate ontredderd, dat na de be vrijding voorlopig niet aan een weder opbouw kon worden gedacht. Pas in 1947 begonnen de plannen vaste vorm aan te nemen en spreker was het gemeentebestuur bijzonder erkentelijk, dat zij in een grond ruil voor hét oude terrein met dit aan de Rembrandtlaan had toegestemd. Na ontel bare moeilijkheden kon eindelijk in Juni 1951 met de bouw een aanvang worden ge maakt en nu, precies een jaar later, mag dit fraaie gebouw, waar kerk en wereld elkaar kunnen ontmoeten, aan de gehele Her- ADVERTENTIE vormde Gemeente worden overgedragen. De heer Timmers verzocht dit nieuwe Jeugdhuis dan ook met blijmoedigheid te willen aanvaarden en hij riep aller mede werking in, zodat het gebouw in dienst van de Heer der Kerk aan haar bestemming zou mogen beantwoorden. De voorzitter van de Commissie van Bij stand, de heer A. Kool, wilde tot elke prijs voorkomen, dat het gebouw zou worden ge zien als een exploitatiemiddel. Het is im mers voornamelijk ten dienste van het jeugdwerk gesticht en van hieruit kan te midden van de jeugd gewerkt worden aan ideële zaken. De voorbereidingen hebben veel zorgen gebaard, vandaar dat spreker het gebouw met een des te grotere voldoe ning aan de Kerkeraad kon overdragen. Ds. G. Wassenaar aanvaardde namens de Kerkeraad het gebouw met grote blijd schap. Spreker hoopte op wijsheid en kracht om eraan te kunnen medewerken, dat de jeugd Hem zou mogen vinden, Die het leven zinvol maakt. Met deze woorden verklaarde ds. Wassenaar het gebouw voor geopend. Nadat de architect, de heer H. W. van Kempen, van zijn dankbaarheid blijk ge geven had, deze opdracht te mogen vol tooien en mejuffrouw Swellengrebel de ge lukwensen van de Hervormde Synode had overgebracht, sprak wethouder H. de Boer namens het gemeentebestuur. Hij toonde zich 'bijzonder verheugd, dat men in deze verwoeste gemeente voor een dergelijk fraai gebouw geijverd had. Als wethouder van Onderwijs ging hem het jeugdwerk zeer ter harte en spreker was verblijd, dat er zoveel mensen bereid worden gevonden, de dolende jeugd weer geloof, hoop en vertrouwen te schenken. Hij besloot met de wens, dat het gebouw alles zou mogen geven, wat men er van verwacht. Vervolgens spraken ds. G. Callenbach als oud-predikant van deze gemeente, ds. J. van der Berg, namens alle Ring-predikan- ten en Kerkeraden en de heer J. B. Assen dorp als voorganger van de Vrijz. Herv. Gemeente. De heer F. Stroethof, voorzitter van het kerkkoor, liet zijn gelukwensen door een geschenk, bestaande uit enige honderden verzenbundels vergezellen, waarna mevrouw M. Menzel-Paardekoper, i namens de Chr. Vrouwen Vereniging een gasstel met toebehoren kwam aanbieden. Nadat ds. Wassenaar alle sprekers beant woord had, zong het kerkkoor enige liede ren. Ten slotte werd de thee aangeboden, waarna het nieuwe gebouw in ogenschouw genomen kon worden. De eerste avond-bijeenkomst Des avonds werd het gebouw met een toepasselijk programma in gebruik ge nomen en nu de fraaie verlichting daarbij ontstoken kon worden, kwam de gezellige aankleding nog beter tot zijn recht. Ook de acoustiek bleek voortreffelijk. Ds. G. Wassenaar opende deze bijeen komst met gebed, waarna er gezamenlijk enige liederen gezongen werden. Vervol gens noemde ds. Wassenaar deze Gemeente bijzonder begenadigd, want de totstand koming van dit fraaie Jeugdhuis mocht als een genade Gods worden beschouwd. Er was niet alleen voor gebeden, maar de leden hadden ook met de daad getoond dat het jeugdwerk hen ter harte ging. Spreker hoopte en vertrouwde er op, dat hierin eveneens op sociaal terrein iets mocht wor den bereikt, dat eeuwigheidswaarde heeft. Ook hier kwamen nog een drietal sprekers naar voren, om als gemeenteleden hun vol doening en grote vreugde met de opening van dit fraaie Jeugdhuis onder woorden te brengen en zij voegden er allen hun beste wensen voor de toekomst bij. Na de pauze voerden een aantal leden van de Jonge Kerk het spreekkoor „De Poort" op, dat voor deze avond bijzonder toepasselijk mocht heten. Het is een sym bolische vertelling over een jonge man, die de poort naar de eeuwigheid met verschil lende middelen tracht te openen, maar wanneer achtereenvolgens het genoegen, het spel, de arbeid en de massa niet in staat zijn gebleken, zijn dooltocht te voleinden, opent de poort zich ten slotte door de kracht van het geloof en wordt het lich tende kruis voor hem zichtbaar. Wel deden bepaalde fragmenten enigs zins rhetorisch aan, maar de tekst werd toch met een merkbare bezieling uit een diepe innerlijke overtuiging geschreven, zodat er vooral in de taferelen met de bovenaardse stemmen dikwijls aangrijpen de momenten werden bereikt. De toehoor ders volgden de handeling in gespannen aandacht, waardoor er gedurende het spel een bijna gewijde stilte heerste en het stuk dus geheel aan de bijzondere bedoeling van deze avond beantwoordde. Een stilte, die aan het slot niet door een storend applaus werd onderbroken. De bijeenkomst werd met zang en gebed besloten. Maatjesberichten uit zee Nacht van 16 op 17 Juni: KW 2 60 k.; KW 5 65 k.: KW 6 80 k.; KW 25 39 k.; KW 138 50 k.; KW 147 40 k.; KW 47 58 k.; KW 140 100 k.; KW 86 75 k.; KW 83 50 k.; KW 67 34 k.; KW 38 65 k.; KW 18 20 k.; KW 20 70 k.; KW 29 47 k.; KW 32 54 k.; KW 39 55 k.; KW 178 60 k.; KW 15 30 k.; KW 176 9 k.; KW 50 2 k.; KW 173 11 k.; KW 170 2 k.; KW 167 1 k.; KW 22 58 k.; KW 65 45 k.; KW 127 50 k.; KW 175 45 k.; KW 70 14 k.; KW 56 2 k.; KW 124 20 k.; KW 163 20 k.; KW 161 7 k.; KW 129 20 k.; IJM 74 52 k.; IJM 75 55 k.; IJM 283 36 k.; SCH 36 37 k.; SCH 51 25 k.; SCH 107 25 k.; SCH 353 2 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen 54 kantjes; Scheveningen 42 kantjes; Katwijk 39 kantjes. Het blijkt dus dat de loggers vannacht behoorlijk gevangen hebben, ofschoon hun positie (57.20 N. en 1 W.) nog te Noordelijk is om haring van fijne kwaliteit te kunnen verwachten. Gewoonlijk vissen de schepen andere jaren rond deze tijd op 56, 20 NB. Op de begraafplaats de Biezen te Sant poort is Maandagmiddag Kos Glas begraven, het slachtoffer van de aanrijding in Haar lem verleden week Dinsdag. Als havenarbeider uit de vislosregeling was Glas een bekende persoonlijkheid zowel onder de vissers als in de vishallen. Namens de Centrale Bond sprak de heer J. Hartman woorden van troost tot de fa milie en de heer B. Dukel heeft namens de havenarbeiders en visknechts afscheid ge nomen. Een familielid dankte voor de grote be langstelling uit de kringen der visserij. Een schat van bloemen dekte de baar. „Nog één nachtje. van „De Goede Herder" Op Dondei-dag 19 Juni zal het kinderkoor ,,De Goede Herder" in het nieuwe Jeugd huis aan de Rembrandtlaan een jubileum uitvoering verzorgen onder de titel „Nog één nachtje slapen, en dan Op het programma staat onder meer de ..Mich. A. de Ruytercantate". De heer Al- bert de Groot zal het koor aan de piano be geleiden. Gemeenteavond in de openlucht sloot Hervormd winterwerk af In het Santpoortse Burgemeester Rij kenspark werd Maandagavond een „ge meente-avond" van de Nederlands Her vormde kerk georganiseerd. Het was, zo als ds. Ter Steege het in zijn toespraak naar voren bracht, de eerste gemeente avond in de openlucht, bijwijze van af sluiting van het door de gemeente ver richte winterwerk. De predikant sprak zijn dank uit aan alle instanties die daaraan hebben mee gewerkt. Santpoorts Hervormde gemeen te roemde hij als een actief geheel, waar in gewerkt wordt met stevige onderlinge banden. Bovenal wenste hij, dat er in deze gemeenschap gevonden mag worden een stille verbondenheid met God. De avond is verder gevuld met declamatie van de dames Lot Sint, Gré de Wit en twee leden van het „Bosvolk", die een toneelstukje „Saksisch porcelein" ten beste gaven. Het Kapelkoor en het mu ziekkorps van het Leger des Heils in IJmuiden zorgden voor muzikale opluis tering. ADVERTENTIE De Algemene Nederlandse Kruideniers- bond, afdeling IJmuiden-Velsen-Bever- wijk, hield Maandagavond in café v. d. Lem haar eerste jaarvergadering. In vlot tempo werden enige agendapunten behan deld, waarbij de aftredende bestuursleden G. Bakker en J. Kaspers werden herkozen en de heer N. Mooy de open gekomen Het Betuwse dorp Ochten werd in de oorlog nagenoeg verwoest. Hard is er gewerkt aan de wederopbouw en vele nieuwe gebouwen in het dorp leggen daarvan reeds getuigenis af. Het nieuwe gemeentehuis plaats door het bedanken van de heer v. Eerde innam. Een Zaanse cacaofabriek vertoonde voorts een bedrijfsfilm en ook de bekroonde vis serijfilm „Het schot is te boord" werd ver toond. Het hoofddoel van de avond was echter een bespreking over de nieuwe winkel sluitingswet. De bondssecretaris, de heer M. J. v. Ooyen, belichtte allereerst een aantal punten uit deze wet, die 1 October van kracht wordt. Zo zal de Zondag-slui ting onder de nieuwe wet algemeen wor den. De avondsluiting om 6 uur zal voortaan voor alle werkdagen zowel in zomer als winter gelden. Verder laat de nieuwe wet toe een z.g. „koopavond" in te stellen, waarbij de zaken tot 10 uur geopend zullen mogen blijven. Een dergelijke verordening kan gemeen telijk verordend worden, maar spreker had ervaren dat het bedrijfsleven op deze avond niet zeer geporteerd is, terwijl ge meentebesturen het vaak wel wensen. Ver langens omtrent deze „koopavond" en een „vrije middag" voor de verschillende bran ches moeten naar mening van de heer v. Ooyen aan het gemeentebestuur en de Ka mer van Koophandel kenbaar gemaakt worden. Verder kunnen gemeentebesturen gedurende 21 dagen per jaar bij plaatse lijke gebeurtenissen de winkelsluitingswet buiten werking stellen. Spreker maakte voorts de aanwezigen er op attent dat de gemeentebesturen over genoemde punten overleg dienen te plegen met de Kamer van Koophandel, maar dat dit niet met het bedrijfsleven hoeft te gebeuren. Derhalve raadde spreker aan met alle branches con tact op te nemen en de wensen alvast aan het gemeentebestuur over te leggen. Na deze uiteenzetting door de heer v. Ooyen ontspon zich een debat, waarbij de aan wezigen niet veel voor de z.g. „koop avond" bleken te voelen. Wankel. De lage markt, die na het midden van de vorige week haar intrede deed, zag er Maandag nog weinig beter uit. Vooral de fijn- en platvis had het zwaar te verduren en enkele soorten dreigden zelfs een moment de vismeelfabrieken in te dui kelen. Zo konden de 3 soorten kleine schol maar ternauwernood vrij blijven van de opvangregeling (ƒ9 per kist), maar tegen het einde der afslag werden iets hogere prijzen geboekt. De grote tong noteerde 2 per kg, doch de overige soorten kregen niet meer dan 1,10 tot 1,05 per kg. De ma kreel, die het leeuwendeel van de aanvoer uitmaakte, noteerde gemiddeld 16 tot 15 per 50 kg, waarbij de conservenindustrieën weer de beste afnemers bleken te zijn. Voor de schaarse rondvis was vrij goede belang stelling. De mooiste grote kabeljauw vond kopers voor ƒ90 per 10 stuks; de iets lich tere soorten gingen tegen 40 per 10 stuks weg. Ook braat, die aan de kwaliteitseisen kon voldoen viel in de smaak en kon daar door 27 maken. De grote schelvis bracht het tot 44 per 50 kg. Niet te veel. Als enige gegadigde voor vandaag kwam Maandag de „Eveline" bin nen met 780 kisten makreel, 120 kisten di versen en 11 kantjes pekelharing. Daar geen der loggers Maandag bleef liggen tot vandaag, was de verdere plat- en fijnvis aanvoer beperkt tot die van enkele kotters en dagschuiten. Klaverblad. Voor de Woensdagmarkt worden verwacht de trawlers „Haarlem", „Mary" en „Norma Maria". Van deze drie schepen kwam alleen van de „Haarlem" een vangstbericht door: Maandag had Leen Blok 230 kisten schelvis en piepers, 60 ka beljauw en gullen, 50 wijting, 375 makreel, 50 zwarte koolvis, 75 stokkebit, 15 heilbot, 20 kleine kistjes makreel, 40 kistjes haring en 20 kisten diversen onder de luiken. Zoute in het land. Van de haring- drijfnetvloot kwamen de volgende sche pen binnen: de KW 49 met totaal 212 kantjes, waarvan 6 k. eigen vangst, 73 van de KW 78, 15 k. van de KW 29, 14 k. van de KW 20, 14 k. van de KW 144, 14 k. van de KW 86, 64 k. van de KW 83 en 11 k. van de KW 38, de Katwijk 168 met totaal 301 kantjes waarvan 49 k. eigen vangst, 28 k. van de KW 70, 98 k. van de KW 163, 29 k. van de KW 124, 23 k. van de KW 161 en 74 k. van de KW 65, de Katwijk 23 met 176 k., waarvan 2 k. eigen vangst, 10 k. van de KW 2, 13 k. van de KW 5, 7 k. van de KW 6, 17 k. van de KW 25, 2 k. van de KW 47, 10 k. van de KW 73, 13 k. van de KW 138, 8 k. van de KW 140, 17 k. van de KW 147, 6 k. van de SCH 107, 9 k. van de SCH 51, 12 k. van de SCH 36, 27 k. van de IJM 74, 11 k. van de IJM 75 en 12 k. van de IJM 283. De KW 14 met totaal 292 k. waarvan 21 lc. eigen vangst, 12 k. van de IJM 75, 5 k. van de IJM 283, 3 k. van de IJM 74, 25 k. van de SCH 51, 25 k. van de SCH 107, 54 k. van de KW 140, 64 k. van de KW 147, 5 k. van de KW 73, 12 k. van de KW 5, 18 k. van de KW 25, 4 k. van de KW 6, 64 k. van de KW 138, 15 k. van de KW 2 en 27 k. van de KW 23 en de KW 151 met totaal 474' kantjes, waarvan 12 k. eigen vangst, 41 k. van de KW 44, 28 k. van de KW 173, 59 k. van de KW 43, 18 k. van de KW 110, 44 k. van de KW 176, 126 k. van de'KW 85, 26 k. van cle KW 15, 130 k. van de KW 92 en 28 k. van de KW 167. Nieuwe voor Polen. Van de Poolse haringvloot kwam de Kaczor binnen met totaal 260 kantjes steurharing, die in de bunker werden opgeslagen in afwachting van verder transport. In en uit. 15 Juni kwamen binnen de AM 16 17, KW 40 163 14 151, SCH 9. 16 Juni kwamen binnen de IJM 116 202 239 215 206, KW 23 en de VD 60. Naar zee vertrokken weer de IJM 240 239 206 215 318 226 249 213 227 241 261, AM 18, KW 12 53 84 10 170 41 95 114 35 16 92 45 48 34 21 128. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3