Nieuw kantoor voor het Beverwijkse Gasbedrijf Gasprijzen „recht evenredig" met kolenprijzen Agenda voor Beverwijk Machteld Wisse, fotografe Clowntje Riek Groter gasverbruik, minder druk Schoolbestuur kocht gebouw op eigen houtje Heemskerk Er is f 137.000 nodig i Ab de Jong j 4 Dus duurder gas in Beverwijk Veel aardbeien en dus daling in de prijs Crediet voor de Noorderschool Er moet een ventilator voor Wijk aan Zee komen FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker B en W boos, want gebouw voldoet niet Kinderen groeien harder Voor de kiaidereai Crediet voor vierentwintig étagewoningen Scheepvaart DINSDAG 17 JUNI 1952 Op 26 Juni 1926 ging de gemeente Beverwijk met de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden een overeenkomst aan inzake de levering van gas door het .hoogovenbedrijf aan de gemeente. Deze overeenkomst is daarna enkele keren op punten van ondergeschikte betekenis gewijzigd. De duur van de overeenkomst werd eerst verlengd tot 31 December 1946; daarna heeft tweemaal stilzwijgende verlenging, telkens voor de duur van 3 jaren plaats gehad. Op 13 April 1951 heeft de directie medegedeeld, niet opnieuw stilzwijgende verlenging te aan vaarden, waardoor de tegenwoordige overeenkomst per 31 December 1952 zal af lopen. De directie heeft nadrukkelijk voorop gesteld, dat het niet haar bedoeling is de gaslevering aan Beverwijk te beëindigen. Het is slechts de bedoeling, de bepa lingen van de verouderde overeenkomst in overeenstemming te brengen met de bepalingen, die opgenomen werden in de overeenkomsten die in de laatste jaren zijn aangegaan. De eerste zonder dop aan de markt Maandag was de aanvoer op de Bever- wijkse aardbeienveiling groot: er zal een 50.000 kilo zijn geweest; die op een kleine uitzondering na door de binnenlandse handel werd afgenomen. Er gingen ook nu weer wat aardbeien naar Duitsland, zowel in doosjes als in sloffen. De prijzen lagen lager dan vorige week: Moulin Rouge bracht van 200-250 cent per slof op voor de eerste kwaliteit; de tweede soort deed van 150-180 cent per slof. De Madame Lefebre noteerde van 115-170 cent per slof. De eerste aard beien zonder dop kwamen tot 180 cent per mand, hiervan waren maar enkele partijtjes. Zo langzamerhand nadert het aardbeien seizoen in Castricum zijn hoogtepunt. Maandag werden er flink wat manden op de markt gebracht. De prijs, die de tuin ders ervoor kregen, viel daardoor uiter aard niet mee; Moulin Rouge noteerde f 2.40-f 2,90 en de „Congo's" deden f 1,70- f 2,20 per mand. Toen in 1937 de Noorderschool in Bever wijk werd gesticht, kon aan het tot deze school behorende terrein niet dadelijk de finitieve vorm worden gegeven. Nil het uitbreidingsplan voor dit deel van de ge meente inmiddels is vastgesteld en de straataanleg in de omgeving bijna is vol tooid, kan het schoolterrein worden afge bakend. De oppervlakte van dit terrein bedraagt 4580 m2. In 1937 werd tussen de algemene dienst en het grondbedrijf reeds verrekend een oppervlakte van 3220 m2., zodat thans nog 1360 m2. aan het terrein wordt toege voegd. Als de prijs hiervan gesteld wordt op 10 per m2., dan zou de algemene dienst nog een bedrag van 13.600 aan het grond bedrijf moeten vergoeden. De vernieuwing van de terreinafschei ding wordt begroot op 5.550, voor een nieuwe aanleg van de speelplaats zal een bedrag van 5.750 nodig zijn. In totaal wordt voor deze werken een crediet van 24.900 gevraagd. Bij de besprekingen, die daarna door B. en W. van Beverwijk met de directie zijn gevoerd, werd er op aangedrongen dat deze gemeente een overeenkomst van dezelfde inhoud zou krijgen als de ge meente Velsen. Aangezien -de overeen komst van die gemeente op 31 December 1953 afloopt werd verlenging voor Bever wijk voor de duur van één jaar verzocht, waarna gemeenschappelijke onderhande lingen over de inhoud van de nieuwe overeenkomst met de directie zouden kunnen worden gevoerd. Tot deze ver lenging is men in beginsel bereid. Het blijkt dat de directie de in de provincie Noordholland optredende groepsvorming van gemeenten ten aanzien van de gas voorziening wenselijk acht en dat zij dit streven geen belemmeringen in de weg wil leggen. In aanmerking genomen dat de prijzen in de overeenkomst genoemd echter nu reeds een grondige wijziging dienen te ondergaan en belangrijk dienen te worden verhoogd, zijn burgemeester en wethou ders van mening dat, hoezeer de prijsver hoging valt te betreuren, dit moet worden aanvaard. Dat de directie niet onmiddel lijk het volle pond heeft willen verlangen, en de prijs nog niet ten volle heeft willen brengen op liet bedrag, dat aan andere afnemers in rekening wordt gebracht, stemt naar de mening van het college tot erkentelijkheid. De commissie van bijstand gehoord, wordt de raad voorgesteld de lopende overeenkomst, met inachtneming van de overeengekomen wijzigingen en aanvul lingen te verlengen tot en met 31 De cember 1953 (nadere opzegging tegen deze datum zal niet nodig zijn). Voor het jaar 1953 wordt de gasprijs als volgt bepaald de eerste 1.410.000 m3 a f 0.037 per m3, het meerdere f 0.027 per m3. Het steeds toenemend gasverbruik in Wijk aan Zee, dat gepaard gaal met steeds meer drukverlies in de gastransportleiding, heeft tot gevolg, dat op bepaalde uren van de dag de gasdruk daar te laag is. Om moeilijkheden in de gasvoorziening te voorkomen, dienen maatregelen te wor den getroffen, zodat er verhoging van gas druk ontstaat. Hoewel dus de capaciteit van de transportleiding te klein is geworden, is het mogelijk met de bestaande leiding uit te komen, indien de druk aan het begin van deze leiding opgevoerd wordt door middel van een ventilator wat met betrekkelijk weinig kosten mogelijk is. Met een motor van een halve pk kan worden volstaan. De gasdruk achter de ventilator moet geregeld worden, waarvoor de regulateur, die uit de meterkamer in Castricum vrijkomt, ge schikt te maken is. De ventilator zal op bepaalde uren auto matisch door middel van een tijdschakelaar in- en uitgeschakeld kunnen worden, zodat geen bediening nodig is. Voor het opstellen der apparatuur is een klein gebouwtje nodig van 2 bij 2 meter, dat het beste ge plaatst kan worden rechts van de weg naar Wijk aan Zee, ter hoogte van het zoge naamde jachthuis. Onderhandelingen worden gevoerd om de beschikking te krijgen over dit stukje grond. De kosten zijn als volgt begroot: ge bouwtje 900, ventilator met motor en electrische apparatuur 1100, omleggen der gasleiding inclusief hulpstukken, afsluiter en montage 1450, en voor onvoorziene uit gaven 350. Totaal dus 3800. voor welk bedrag de raad crediet wordt gevraagd. 9 DINSDAG 17 JUNI KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Tramlijn Begeerte". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Dr. Holl". WOENSDAG 18 JUNI BIOSCOPEN Als Dinsdag. 3) Machteld voelt, dat Joke niet over zich zelf wil praten en rustig vertelt ze van hun oude stadje, van kennissen en vrien den en het regelmatige leventje thuis. Ze drinken hun koffie, roken nog een sigaret en verliezen zich. als altijd wan neer ze samen zijn, in de onbezorgde jeugd jaren. De wilden van het eiland worden een paar bezadigde juffers, spot Joke. De wilden van het eiland. Het lijkt eeuwen geleden, dat ze zo ge noemd werden, toen ze door de duinen van Walcheren zwierven of met de kleine motorboot om het eiland tuften. 't Hadden een paar jongens moeten zijn, meester, was het trouwe bescheid van de koddebeier, als ze voor een of ander vergrijp, soms gehavend, door de dienaar van het recht werden thuisgebracht. In tien jaar kan veel gebeuren. De genoemde gasprijzen gelden bij een kolenprijs van f 12.per ton. Bij hogere of lagere kolenprijs worden de prijzen per 1000 m3 geleverd gas verhoogd, respectievelijk verlaagd met 1.25 maal het verschil in kolenprijs. De verhoging van de inkoopsprijs zal waarschijnlijk niet zonder gevolgen kun nen blijven ten aanzien van de tarieven, tegen welke het gas door het gasbedrijf aan de afnemers wordt afgeleverd. B. en W. stellen voor, dienaangaande in de loop van het jaar nader de raad in te lichten en eventueel de nodige voorstellen te doen. In de vergadering van Beverwijks raad van 2-2 April werd een prae-advies ver zocht naar aanleiding van een door het bestuur van de Vereniging voor Neutraal Kleuteronderwijs ingediend verzoek om beschikbaarstelling van een geldlening ad f 7.000.voor de financiering van de bouw van een schoollokaal aan het Kuenerplein, welk lokaal in het najaar 1951 in gebruik werd gesteld. Naar aan leiding hiervan delen B. en W. het vol gende mede. Naast de bestaande subsidieverordening volgens welke van gemeentewege een jaarlijkse bijdrage wordt verleend in de exploitatiekosten van de bijzondere kleuterscholen zal, naar de mening van het college, binnen afzienbare tijd de behoefte ontstaan aan een algemene re geling, waarbij door de gemeente hulp wordt verleend bij de financiering van de bouw van nieuwe schoolgebouwen. De wijze waarop, en de mate waarin gelden voor de bouw van schoolruimte beschikbaar zullen worden gesteld, zul len bij algemene verordening, zoal niet van rijkswege dan toch van gemeente wege. moeten worden vastgesteld. Daarbij zullen de nodige maatregelen moeten worden getroffen dat de te stichten ge bouwen aan redelijke eisen voldoen. Al dus zou een gezonde ontwikkeling van dit onderwijs voor de verschillende scha keringen der bevolking verzekerd zijn. B. en W. betreuren het, dat het bestuur van de Vereniging voor neutraal kleuter onderwijs de raad geplaatst heeft voor de noodzaak van beschikking in een inci denteel geval vóór de bedoelde algemene voorziening kon worden vastgesteld. Dit klemt temeer omdat het schoolbe stuur het gebouw zonder voorafgaand overleg met het college heeft aangekocht en zonder dat met betrekking tot de vraag, of dit gebouw aan redelijke eisen voldoet, vooraf het oordeel van het deskundig rijksschooltoezicht werd gevraagd. Het oordeel van het rijksschooltoezicht blijkt ongunstig te zijn: de vloeropper vlakte en de kubieke inhoud van het ge bouw zijn, met het oog op het aantal leerlingen dat wordt toegelaten, en ook moet worden toegelaten om de school te kunnen exploiteren, te klein; de licht sterkte is. mede tengevolge van de ge ringe hoogte, onvoldoende: een behoor lijk ventilatie-systeem ontbreekt, enzo voorts. De conclusie van de schoolopzie ner is, dat dit gebouw, zodra een betere oplossing moéelijk is, buiten gebruik moet worden gesteld. Aangezien B. en W. echter geen reden hebben, de goede trouw van het school bestuur in twijfel te trekken en omdat zij er oog voor hebben dat het schoolbe stuur, dat een gebouw kocht in de ver wachting het ook te zullen kunnen beta len, in een moeilijke situatie verkeert, zün zij van mening, dat het verzoek, in dit bijzondere geval, niet kan worden af gewezen, zodat zij de raad een crediet vragen van f 7000. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: W. Vos en G. C. J. M. Baltus; A. J. L. Schuijt en M. S. Kramer; C. C. K. Beij en C. M. Bonke. GEBOREN: Susanna M. G., d. van J. A. Nieman en C. Th. Duinker; Jacoba, d. van P. G. Termes en J. C. Druijven; Dirk Reinier, z. van D. J. Pletting en J. M. Starkenburg; Columba Johanna, d. van G. C. Beentjes en M. Welp. Het is al bijna middernacht, als ze in een taxi naar Machtelds nieuwe huis rijden. Je boft geweldig, zegt Joke. Je hebt met niemand iets te maken. Eens per maand komt de eigenaar de huur ophalen; verder gaat hier ieder zijn eigen weg. Ze lachte even. Hans vond het maar zo, zo. Die had je liever ergens anders gehad. In een degelijk pension, onder toezicht. Maar het is een leuke kamer en vlak bij je werk. De auto houdt stil voor een groot, oud grachtenhuis met een dubbele stoep. Een vorstelijke entrée, waardeert Machteld. Achter Joke aan loopt ze door een marmeren hal, klautert steeds smaller wordende trappen op, tot in de nok van het huis. Zo, nu vind je het verder wel. Ik kan de taxi niet te lang iacen wachten. Dat loopt zo op. Kom eens gauw langs. Tot kijk, Maccie. En dan is Machteld alleen. De kamer is klein, met schuine wanden, maar gezellig. Er staat nog weinig meubi lair, een tafelte, een makkelijke stoel uit Joke's huis en een bed. Haar koffers zijn er nog niet. Ergens in huis klinkt muziek, een won derlijk getingel. Het breekt plotseling af. Machteld luistert, of er nog meer komt. Maar het is, alsof alle leven uit het huis geweken is. Vijandig en koud staan de meubelen in het nuchtere licht van de plafondlamp. Op de vliering kraakt het oude hout. Een rilling kruipt over Machtelds rug. Op 18 December 1950 stond Beverwijks raad een crediet toe van f 188.000.voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw voor het gasbedrijf op het bedrijfsterrein aan de Nieuwe weg, en voor de verande ring van de inrichting van de thans in gebruik zijnde kantoren tot ijk- en repa ratieafdeling en werkplaats. Er moesten enkele vereenvoudigingen in het plan worden aangebracht, wilden Gedeputeerde Staten het goedkeuren. De kosten van dit vereenvoudigde plan worden als volgt geraamd: Bouwkosten f 78.786.verwarmingsin stallatie f 5.000.telefooninstallatie f 1000.vloerbedekking, stoffering, zon neschermen f 9.500.samen f 94.286. Architect, toezicht en bijkomende kos ten f 10.887.meubelen en archiefstel lingen f 4.000.afwerking terrein f 2.500.onvoorziene uitgaven f 1.327. Een totaal dus van f 113.000. Vergeleken bij het aanvankelijk plan betekent dit een verlaging van de kosten met f 53.000.Hier staat tegenover, dat voor verbouwing van de bestaande loca- liteiten, waarvoor aanvankelijk f 22.000. was uitgterokken, tlians f 2000.meer Het bestuur van de Vereniging tot Be vordering van Katholiek Bijzonder On derwijs in het bisdoin Haarlem heeft op 6 Mei een aanvraag ingediend bij B. en W. van Beverwijk om beschikbaarstel- liïig van gel-den voor de aanschaffing van nieuwe banken in de R.K. leerschool aan de Romerkerkweg. In de toelichting op het verzoek wordt medegedeeld, dat in de loop der jaren is geconstateerd dat de lengte van vele leerlingen ver uitgaat boven die uit de jaren dat de school werd gemeubileerd. De schoolarts heeft daarom geadviseerd 24 banken van grotere afmetingen aan te schaffen. Ze verlangt ineens vreselijk naar het oude vertrouwde stadje, naar de veilige, rustige huiskamer en moeders koele, blanke ge zicht. Ik ben moe, zegt ze hardop. Morgen denk ik er anders over. Ze schuift een gordijn op zij en staat voor een vaste wastafel. Uit de spiegel ziet haar een smal, vermoeid gezicht aan, met slordige, zwarte krullen. Op een tafeltje naast de wasbak staan een één-pits gastoestel, een fles melk en een schaal appels. Joke is een schat, denkt ze dankbaar. Ze vist uit haar koffertje een pyama en haar toiletgerei; haar kleren slingert ze links en rechts om zich heen. Morgen zal ze wel verder zien. Het bed is opgemaakt, gelukkig. Ook Jokes werk, natuurlijk! Wie zou dat an ders hebben gedaan? De kamer is onge meubileerd verhuurd. Als een blok valt ze neer, maar de slaap wil niet direct komen. Voor haar ogen dansen de gebeurtenissen van de dag: het afscheid, de reis, die vreemde, galante man. Langzamerhand wordt ze doezelig; de beel den zinken weg. Maar voor ze inslaapt, ziet ze weer Jokes strakke, bleke gezicht met de harde, koude ogen. En in haar oren klinkt Jokes stem: „Het is niet te hopen". Het wordt een raar daggie, vandaag, voorspelt Felix Broerse somber. Hij wrijft nadenkend zijn koude handen. De zware gordijnen in het grote, hoge atelier zijn wijd open geschoven en het licht van de moet worden geraamd. Voor het geheel van de beoogde voorzieningen zal dus een bedrag van f 137.000.nodig zijn, of f 51.000.minder dan de aanvankelijke begroting. De raad wordt verzocht deze uitgaaf aan de begroting toe te voegen. De agenda voor de zitting van Bever wijks raad op Maandag 23 Juni luidt: Benoemingen: van personeel bij het nij verheidsonderwijs; van een onderwijzeres aan de o.l. Wilhelminaschool; van een on derwijzeres aan de o.l. Vondelschool; van een hoofd van de openbare school voor u.l.o.; voorstel tot vaststelling van de ver goedingen voor vakonderwijs aan de bij zondere scholen over 1951; voorstel inzake het verlenen van voorschotten op die ver goedingen over 1952; twee prae-adviezen naar aanleiding van twee verzoeken om toekenning van een vergoeding volgens de L.O.-wet 1920; prae-advies naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Neutraal Kleuteronder wijs om verstrekking van een geldlening; voorstellen tot het beschikbaarstellen van een crediet voor de afwerking van het ter rein van de o.l. Noorderschool; inzake de wijziging van het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgelden terzake van het lager onderwijs; inzake beschik baarstelling van een crediet voor de bouw van een opjaaginstallatie ten behoeve van de gasvoorziening te Wijk aan Zee; inzake wijziging van de begroting van het gasbe drijf met het oog op de bouw van een nieuw kantoor ten behoeve van dit bedrijf; tot tijdelijke verlenging van de overeenkomst met de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. inzake de inkoop van gas; inzake vaststelling van een nieuw ambtenarenreglement; inzake wijziging van de Tijdelijke Ziektekostenregeling; tot vast stelling van de 11e wijziging van de ge meente-begroting, dienst 1951; tot het ver strekken van een crediet voor de bouw van 24 étagewoningen aan de Wilgenhoflaan en tot het aanvragen en aanvaarden van een bijdrage uit de rijks kas ingevolge de Wo ningwet in het exploitatie-tekort van deze woTv'neen; mededelingen en ingekomen stukken. vroege winterdag valt koud en helder over de schaarse meubelen. Hoezo?, informeert Mirjam, de secre taresse, zonder van haar werk op te zien. Haastig schuift ze de foto's tussen carton- netjes, noteert, met haar duidelijke, ronde letters, het bedrag in het kasboek. Felix hinkt naar het raam en tuurt om hoog naar de kale takken van de rij enor me iepen, die langs de gracht staan. Het heeft die nacht voor het eerst gevroren en een zilverwit waas hangt om de bomen. Maar hoog daarboven is de lucht blauw als op een voorjaarsdag en de zon doet de ramen van de huizen aan de overkant schitteren. Ik weet niet, dat voel ik zo, zegt Felix. De baas leek van morgen vroeg al bezeten en Hij houdt midden in de zin op, want boven hun hoofd breekt plotseling een hels lawaai los. Het huis dreunt en kleine stuk jes kalk dwarrelen langzaam van het pla fond. De kinderen zijn het ook al, vult Mir jam laconiek aan. In de gang klinken haastige voetstappen en Machtelds verschrikte gezicht kijkt om de hoek van de deur. Wat is er aan de hand? Niets, antwoordt Felix geruststellend. De nazaten van je baas geven een rondje hardlopen weg. Ergens in huis klinkt een vermanende stem; de roffel boven hun hoofd verplaatst zich naar de trap. De deur wordt openge smeten en twee ondeugende, ronde gezich- Orgelconcert met solistische medewerking In de Grote Kerk te Beverwijk wordt hedenavond een orgelconcert gegeven met als solisten: Annie Schoen, sopraan, en Lida Langerveld, viool. Het programma luidt: 1. Fantasie G dur, J. S. Bach; 2. Aria: „Ich ende behende mein irdisches Leben" uit Cantate No. 57 voor sopraan, viool en orgel, J. S. Bach; 3. Chaconne d moll, voor solo-viool, J. S. Bach; 4. Intermezzi No's 13, 14, 15 en 18, a. Allegro maestoso, b. Andante, c. Con fan tasia, d. Tranquillo (fuga), H. Andriessen; 5. Magna res est amor, voor sopraan en orgel, H. Andriessen; 6. a. Arietta voor viool en orgel, Henr. Bosmans, b. Onze Vader, voor sopraan en orgel, H. Nieland; 7. Passacaglia en Fuga, George Stam. Tijdens het orgelspel is het verboden door de kerk te lopen. Aan de uitgang is gelegenheid door een vrijwillige bijdrage mede te helpen de onkosten dezer concerten te dekken. Vijf stemdistricten in Castricum Voor de op handen zijnde verkiezingen is Castricum in 5 stemdistricten verdeeld. De bureaux zijn gevestigd in: 1. Zaal Roo- zendaal, Dorpsstraat; 2. Hötel De Harmonie, Burgem. Mooijstraat; 3. Hotel De Rustende Jager, Dorpsstraat; 4. C.O.L. School, Bak- kummerstraat, Bakkum; 5. Hotel Borst, v. d. Mijleweg, Bakkum. In hötel Borst worden tevens de kam peerders, welke op het kampeerterrein aan de Zeeweg verblijven, in de gelegenheid gesteld hun stem uit te brengen. Aagtekerk, 15 v. Cebu n. Singapore. Aardijk, 14 v. New Orleans naar Tampa. Adinda, 16 v. Singapore te Bangkok verw. Alderamln, 15 v. Kiel te Norfolk. Alhena, 16 Montevideo verwacht. Alioth, 15 v. Florianapolis n. Montevideo. Almkerk, 16 te Aden. Alphard, 14 v. Las Palmas n. Recife. Amstelland, 15 te Santos. Ankeldijk, 15 te Hamburg. Aardijk, 16 te Tampa. A kk rum dijk, 15 v. Australië te Rotterdam. Argos, 15 te R'dam. Alwaki, 13 v. Buenos Aires te New York. Arundo, 16 v. Quebec te Amsterdam. Arnedijk, 14 te Le Havre. Agamemnon, 14 250 m. W. ten N. Flores. Alblasserdijk, 15 870 m. O. Bermudas. Alpherat, 15 420 m. W. Kp. Claer. Amsteldiep. 15 640 m. NO. Flores. Amstelpark. 15 310 m. ZO. Sable eil. Ametelvaart, 15 240 m. O. ten N. Cp. Race. Arend^diijk, 14 120 m: Z. Recife. Averdii'k, 15 360 m. NW. Fiwislerre. Annenkerk, 16 600 m. W. Cocos eil n. Aden. Aaisdijk, 14 180 m. Z. Sable eil. Albireo, 15 130 m. Z. Bahia n. Victoria. A'.chiba. 14 in haven Victoria. Aldabi, 15 200 m. Z. Santos. Aletta. 16 v. Port Swettenham te Telokanson verwacht. Alnati. 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelijk, 14 v. Boston te Philadelphia. Amstelkerk, 15 van Hamburg te Antwerpen. Amstelstad, 14 nog te Ti. Priofc. Annenkerk, 15 450 m. ZW. Cocos eil. Ar.tonia, 14 v. Pladiu te Pulubukom. Baarn, 15 te Santiago de Cuba. Bill!ton15 te Durban. Bloemfontein, 15 v. Southampton n. Antw. Bonaire, pass. 15 Ouessant. Bosohfontein, 15 te Port Said. Breda, 15 v. Antwerpen te Amsterdam. Britsum, pass. 15 Lands End. Boissevain, 15 v. Rio de Janero n. Kaapstad. Ball, 17 Sport Said verwacht. Bacchus, 14 v. Port of Spain n. Georgetown. Blommersdijk, pass. 15 Portland. Bontekoe, 15 v. Kwandang te Donggala. Bantam, 15 van Antweipen te Londen. Barendrecht, 16 90 m. W. ten Z. Kp. de Gata. Borneo I, 17 v. Tj. Pandanig te Cheribon verw. Cal'tex Delft, 15 van Sidon naar Rotterdam. Caitex Nederland, 14 v. Sidon te Rotterdam. Cal l ex The Hague, 15 v. Rotterdam n. Sidon Celebes, 15 te Port Said. Ceram. 15 in Suezkanaal. Ceronia, 14 v. Manilla te Miri. Congostroom. 15 te Bordeaux. Cottica, 15 300 m. NO. Paramaribo. Crouenburgh, 16 80 m. O. ten N. Ouessant. Caitex Leiden, 11 35 m. O. Kreta. Caitex Pernis, 15 O. Malta. Caitex Utrecht, pass. 15 Burllngs. Camuhuys, 14 rede Ambon. Cry da, 15 35 m. N. Kp. Muscat. Dalerdijk, pass. 14 Mona eil Delft, 15 te Molendo. Dorgedijk, pass. 15 Mona Passage n. Antw. Diemerdijk, 13 te Seattle. Drente, pass. 16 Malorca Belearen n. Genua. Danae, pass. 14 Valencia. Eemdijk, 15 te Antwerpen. Ena, 15 v. Ceuta te Berre. Enggano, pass. 15 Finlsterre n. Genua. Dtrema, 15 v. Stanlow te Rotterdam. Eendracht, 15 v. Patras n. Piraeus. Esso Amsterdam, 15 300 m. ZW. Flores. Esso Rotterdam, 15 720 m. w. Ouessant. Eos, 15 v. Amsterdam te Oran. Erii-na, 15 v. Mirl n. Balipapan. Friesland (KLR), 16 te Djeddah. Friesland (SSM). 14 van Safi te Rotterdam. Farmsum, 15 250 m. Z.ZO. Cp. Race. Felipes, 24 v. Haiprong te Pladju verwacht. Gaasterkerk. 16 Port Said verwacht. Gadlla, 15 360 m. O. Ceylon, Ganymedes, 14 250 m. W. Barbados. Helder, 12 v. Santiago de Cuba te Kingston. Hera, 12 v. Cartagena n. Pto Limon. Hersilia, 15 van R'dam te Amsterdam. Haulerwi.ik, pass. 14 Cp. Race. Hydra, 15 330 m. W.ZW. Flores. Haarlem, 15 v. R'dam te Bremen. Hecuba, 15 v. Port of Spain n. Nickerie. Heelsum, 15 ten anker rede Le Havre. Heemskerk, 15 v. Bremen te Hamburg. Hermes, pass. 15 Cp. Hatteras. Holland, 15 v. Beira te Angocho. Hoogkerk, 15 305 m. W.NW. Luderitzbay. Tttersum, 15 890 m. W. Cp. Clear. Java, pass. 15 Minicoy n. Belawan. Tohan v. Oldenbarnevelt. 15 v. A'dam te Sydney Karsik, 14 v. Mombassa te Singapore. Klipfontein. 15 te East London. Kalibahii, te Fak. Karossa, 15 v. Tj. Priok te Singapore. Kertosono, 16 v. R'dam te Hamburg. Kota Baroe. 16 100 m. N. BUM ton. Laapkerk, 15 te Madras. LangRoeas, 16 v. Singapore te TJ. Pandang verwacht. Laurenskerk, 15 van Aden naar Damman. Lawak, 16 Colombo verwacht. Leerdam, 15 van Antwerpen naar Halifax. Leopoldskerk, 15 v. Genua naar Port Said. Lindekerk, 14 van Suez naar Aden. Loosdrecht, 14 v. R'dam te Calcutta. Loppersum, pass. 14 Finlsterre. Luna, 14 v Amsterdam te Alexandrië. Lek kei'kerk, 15 v. Calcutta te Rotterdam- Leersum, 16 180 m. N. Flores. Laertes, 14 van Londen. Lombok. 15 800 m. O.ZO. Trinidad. Lemsterkerk, 15 nog te Chitagcng. Leuvekcrk, 14 nog te Damman. Limburg, 15 v. R'dam te Kopenhagen. Lissekerk, 15 v. Hamburg te Londen. ten met wijduitstaande blonde vlechtjes gluren in het atelier. Dag, zeggen ze tweestemmig. De deur valt dicht en „Rust!" zegt Mirjam, zich uitrekkend. Ze grijpt naar de agenda. Alsjeblieft, Feiixje, werk aan de win kel. Twee opnamen voor pasfoto's, om half één een bruidspaar plus familie, om twee uur komen de danseressen voor een serie en om half vier een dame met dochter. Zeg, je bent niet wijs. Verontwaar digd hinkt Felix naar Mirjams bureau. Met die danseressen alleen al ben ik een paar uur bezig. Ik heb maar één paar handen en tot nog toe bezitten we maar één atelier. En één mopperaar, genaamd Felix, plaagt Mirjam. Je bent een geldwolf, verwijt Felix. Pijnlijk getroffen kijkt Mirjam hem aan. Nee, zegt ze langzaam. Dat bén ik niet. Als ik niet achter de kwitanties aan zat, hadden jullie geen van allen te eten. Zoet maar, verontschuldigde Felix zich onhandig. Ik plaag je toch maar. Je bent immers onze steun en toeverlaat. Mirjam kijkt hem na, als hij in de don kere kamer verdwijnt. Ze hoort zijn houten voet bonken op de stenen vloer. Sinds Broerse een auto-ongeluk heeft gehad, is hij voor het buitenwerk uitgeschakeld. Nu speelt hij met licht en schaduw, zoals hij zelf zegt, maar dat spel is geboren uit bit tere noodzaak. Felix heeft zich helemaal moeten omschakelen. En hij deed het gron dig. Met onuitputtelijk geduld bestudeerde hij gezichten en houdingen, goochelde met ADVERTENTIE I DENKT U ER VOORAL OM!! Nog deze week verschijnt Jaap Kolliman's boek over IJmuiden en haar scheepvaart S „Moeder, leer me nog eens jj lopen" Bestelt U het nu reeds bij: j KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - IJmuiden - Tel. 532G Minjak, 13 rede Balikpapan lot ca. 20 Juni. Murena, 13 70 m. NO. Bona. Maashaven, pass. 15 Ouessant. Maaskerk, 15 ie Takoradi. Maasland, pass. 15 Cp. Bianco n. Montevideo. Macuba, 15 v. Lyness naar R dam. ivladoera, 16 Sue2 verwacht. Mataram, 16 v. Port Swettenham te Kohslchang Meerkerk, 15 v. Rotterdam te Bombay. Merwede, 16 v. Rotterdam te Jacksonville. Markelo, 15 v. Laiaja te Rotterdam. Maetsuycker, 17 v. Tj. Priok te Fremanüe verwacht. Malea, pass. 14 Perim. Malvina, 15 v. Miri te Balikpapan. Marpessa, 15 v. Pladju te Singapore. Mirza, 14 v. Adelaide n. Port Pene. Maas, 15 770 m. W. ten Z. Flores. Modjokerto, 14 v. Semarang n, Soerabaja. Noordwijk, 15 v. Sluiskil te Casablanca. Noordam, 15 v. New York te Rotterdam. Nieuw Holland, 15 van Penang le S.ngapore. Nigerstroom, 15 geankerd Takoradi. Oranje, pass. 15 Gibraltar n. Southampton. Ootmarsum, 14 v. Houston te Rotterdam. Oranjefontein, 14 560 m. St. Cincent. Orestes, 15 450 m. W. ten Z. Flores. Oberon, 14 v. Port au Prince te New York. Ovula, 16 v. Ras.ghareb te Suez verwacht. Omala, 15 van Balikpapan naar Tarakan. Ondina, 15 v. Rashareb te Suez. Ophir, 15 v. Singapore na Barelawan. Orion, 14 v. Tunis naar Algiers. Over ijs el, 15 85 m. ZW. Kp. St. Vincent. Papendrecht, pass. 13 Penm Rode Zee. Poelau Laut, pass. 15 Sabang naar Djeddah. Poseidon, 15 te Cabèllo. Prins Willem V, 15 v. R'dam te Londen. Prins Willem III, 16 e Antwerpen. Prins Willem v. Oranje. 14 800 m. O.NO. Cp. Race. Parkhaven, 15 120 m. N. Dakar. Radja, 15 v. Sungeigerong n. Soerabaja. Rempang, 15 te Tj. Priok. Ridderkerk, 14 v. Durban n. Lorenzo Marques. Rijndam, 15 v. Southampton n. Halifax. Rotula, 14 400 m. NW. ten N. Flores. Rijnland, 15 120 m. N. St. Vincent. Reyniersz, 16 v. Tolltoll te Menado verwacht. Rotti, 16 700 m. ZO. ten O. Guardafui n. Aden. Roaas. 14 v. Curapao naar Kingston. Roepat, 15 v. Soerabaja te Sungeigerong. Samarinda, 15 v. Calcutta naar Penang. Scherpendrecht, 15 v. Rio Grande do Sul naar Paranagua. Schiedijk, 15 v. New Orleans naar Havana. Sliedrecht, pass. 15 Gibraltar. Sloterdijk, 16 te Alexandrië. Stad Arnhem, pass. 15 Ouessant. Stiaat Makassar, 14 v. Durban n. East London Schie, 16 te Phillppeville. Schiedam, 16 Havana verwacht. Singkep, 16 van Port Said. Stad Maastricht, 14 v. Casablanca te Vlaar- dingen. Sommelsdijk, 14 v. Houston te Galveston. Stad Breda, 15 v. Emden te New Orleans. Stad Dordrecht, pass. 16 Flnisterre. Stad Haarlem, pass. 16 5 u. Holtenau. Stad Schiedam, 15 v. Narvik te Vlaardingen. Sambas, 14 v. Tj. Priok naar Singapore. Sigli, 14 te Palembang. Stad Leiden, 15 810 m. Cp. Clear. Straat Soenda, 15 430 m. NW. Tristan da Cunha. Sunetta, pass, 14 Sombrero eil. Stad Alkmaar, pass. 15 Stadttondet. Stanvac Benakat, 16 Sungeigerong verwacht. Stad Dordrecht, 14 45 m. NO. Ouessant. Tabian, pass. 14 Miami. Teiresias, pass. 14 Malta. Ternate, 15 v. Bitung naar Tj. Priok. Teucer, 14 v. Birkenhead naar Port Said. Tjitjalengka, 14 v. Mauritius n. Penang. Tongkol, 14 Aden teruggekeerd. Tamkhavén I, 16 v. Saigon n. Sungeigerong. Tanfchaven II, 14 v. Tj. Priok n. Palembang. Tankhaven III, 16 v, Sungeigerong te Port Swettenham verwacht. Taria, 14 v. Pladju te Singapore. Tiba, 16 van Hamburg te Bremen. Tjibantjet, 15 v. Sunderland te Antwerpen. Tjibodas, 15 v. Hongkong naar Tj. Priok. Themisto, 14 130 m. O. ten N. Cp. Race. Tjikampek, 16 te Makassar. Utrecht, 13 v. Singapore n. Iloilo. Van Outhoorn, 16 v. Belawan te Tj. Priok verw. Van Riemsdijk,, 14 v. Buleleng n. Soerabaja. Van Riebeeck, 16 120 m. W. ten Z. Bawean eil. Westerdam, 16 van R'dam te New York. Willemstad, 15 v. Gr.ada n. Trinidad. Woensdrecht, 15 v. Berre te Mena el Ahmadi. Waterman, 19 v. New York aan de Hoek van Holland verwacht. Westland, 16 v. Buenos Aires te A'dam verw. Willem Ruys, 16 9.30 u. v. Colombo n. Belawan Wieldrecht, pass. 16 Oostpunt Timor. Waterman, 15 400 m. N. Flores. Winsum, 15 100 m. Z. ten W. Ouessant. IJsel, 15 280 m. O.NO. Flores. Zeeland (SSM), 16 v. Hamburg te Huil verw. KLEINE VAART Algarve, verm. 16 v. R'dam n. Antweipen. Att, 19 v. Leixoes te Guernsey verwacht. Bernisse, 18 v. Bilbao te R'dam verw. Birmingham, 14 v. Harlingen naar Goole. Cornelia b II, 15 v. Kopenhagen te Wismar. Corona, 14 v. Boness n. Schwarzenhuette. Daje Bohmer, 15 v. Gibraltar n. Londen. Depa, 14 bij Inverness. Domburgh, pass. 16 Kp. St. Vincent. Ellewoutsdijk, pass. 15 Beachyhead. Frisia, 15 v. Altend te Shelihaven. Gaasterland, 14 v. Harlingen naar Leith. Hartel, vertr. 16 v. Antw. naar Hamburg. Heletia, 14 v. Newcastle te Ipswich. Houtman, 14 v. Oscarsham n. Klngslynn. Jokurma, 15 v. Stege te Karl9hamn. Kortenaer, 15 v. Oscarshamn te Westihartlepool Lies, 15 v. Sdien te Grimby. Mareella, 15 te Le Havre. Marne, 15 v. R'dam te Hamburg. Matar, 14 v. Gibraltar. Matthew. 16 v. Lissabon n. Belfast. May Star, 15 v. Teignmouth le Genua. Mizar, 17 v. Algiers te Liverpool verwacht. Mirfak, 16 v. Istanboel te Malta. Noord, 15 v. Billinghnm te Shelihaven. Nottingham, 15 v. R'dam te Harlingen. Peter, 14 v. Swansea n. St. Nazaire. Prinsengracht, 15 v. Jmmingliam te Gent. R. P. S., vertr. 17 v. Manchester n, Lissabon. Remmert, 15 v. Oporto te Lissabon. Suriname, 15 v. Goole te saxkobing. Van Gelder, 14 v. Halmstad te Newcastle. Westlaan, 16 v. R'dam te Hamburg verwacht. Wim, 15 v. Kolding te Bergqvara. SLEEP VA ART Hudson, 14 v. Dakar n. Abidjan met 3 bakken Humber, met tanker Shabonee n. P au labor o 15 160 m. W.ZW. St. Maria. Noordholland, pass. 15 St. Messina. Noordzee, 14 in Golf v. Biscaye. Poolzee, 16 v. Nantes te Istanboul. Rode Zee, 14 320 m. O. ten Z. Bahia. Tyne, 14 v. R'dam n. Natal met z.uiger en bak Witte Zee, 15 in Golf van Thailand. En dat botst nog al eens. Als zij ze hun gang liet gaan, waren ze binnen een maand failliet, ondanks het feit, dat het fotobureau „Zomers" als het beste in de stad bekend staat. - Mirjam strijkt een losgsprongen grijze lok weg. Ze heeft in de veertig jaar van haar leven heel" wat mensen leren kennen, maar zo'n grappig stelletje onmaatschap pelijke schepselen, als hier bij elkaar zijn, nog nimmer. Onmaatschappelijk en goed, denkt ze glimlachend, 't Is of de baas ze aantrekt. Waar die sterke, levenslustige man met zijn kinderlijk blauwe ogen verschijnt, is het alsof de zon gaat schijnen. En het fotobureau „Zomers" is als een huis, waar de ramen aan alle kanten open staan en de wind alle sombere gedachten speels verjaagt. Felix Broerse kon niet meer aan de krant blijven, na zijn ongeluk. De baas gaf hem een kans. Haar hielp hij door de eerste vreselijke jaren na de oorlog heen, toen ze zonder haar man voor haar kind moest zorgen. (Wordt vervolgd). Dat was een lelijk geval. Poppen zijn niet erg gesteld op mensen, en daar kwamen nu die mensen, om het meer, waar Lumpo woonde, droog te maken. Nu kon hij hier dus niet langer rustig blijven wonen! Ongerust liep Lumpo telkens uit zijn huisje en hij stond aan de kant van het eiland en keek naar de mannen, die aan het werk waren. Die hadden grote buizen meegebracht, waarmee het water moest worden weggezogen door grote machines. Ze liepen af en aan en brachten zand in auto's, waarna ze dat met kruiwagens in het meer stortten. Nee, als het zo doorging, zou er spoedig niets meer van dat mooie meer over zijn. Lumpo voelde zich erg verdrietig. Al die tijd had hij hier zo rustig en prettig gewoond in zijn leuke huisje; niemand was hem hier ooit komen storen. En nu was dat afge lopen. Hij zou hier zo gauw mogelijk weg moeten. Maar.waarheen? Dat wist hij eigenlijk nog niet. Hij zou ergens anders een woon plaats moeten zoeken. Zijn huisje zou hij hier moeten achterlaten en ergens anders een nieuw bouwen. Maar ja, waar? De arme Lumpo was erg bezorgd. Hij kon er 's nacht niet van slapen lampen en schermen om met een bepaalde belichting precies datgene uit de mensen te halen wat er aan schoons inzit. Het kostte tijd en geld. Als de baas er niet was geweest.Mirjam zucht. Het valt niet mee, de hersenen van een zaak te zijn. De anderen hebben alleen maar een hart.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6