Minister giet onderwijs-vernieuwing in wettelijke vorm Toch is het zo Komt er moord en doodslag in de Britse huiskamers JEUK Engelse regering meent, dat het wel los zal lopen met de commerciële televisie De radio geeft Donderdag Drie ongelukken bü Hoogovens D.D.H. Hervormingen van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE 1\A'. Tellende kippen 2 Monteur overleefde val van 12 meter Kort nieuws Bijzonder leerplan geeft scholen grotere vrijheid Nederlands economische ontwikkeling Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS De weduwe van Max Blokzijl vroeg pensioen Nieuwe abonnés GRATIS WOENSDAG 18 JUNI 1952 (Van onze correspondent in Londen) Gedurende een Amerikaans televisie programma voor kinderen, dat vier uur duurde, zagen zij dertien moorden, vier ranselpartijen, zes ontvoeringen, vijf ge vallen van treinroof, drie ontploffingen, drie gevallen van chantage en afpersing, drie diefstallen en twee gewapende over vallen. Krijgen we deze mooiigheid nu ook in Engeland? Neen, zegt de regering. Wij hebben meer cultuur dan de Amerikanen. Er zal voor worden gezorgd, dat dergelijke uitwassen achterwege blijven als de com merciële televisie een feit zal zijn. Het regeringsplan haalde onlangs een meerder heid van 28 stemmen, maar in het Lager huis keek niemand blij. Verscheidene con servatieven hadden weinig met het voor stel op, maar de partijdiscipline dwong hen tegen hun geweten te stemmen. Er is geen twijfel aan, dat bij een „vrije" stemming, waarbij de fractie niet gebonden is aan het bevel van de „whips", de dragers van de gefingeerde zweep, die de leden achter hun vodden zitten, de regering het zou hebben afgelegd. Hoofddoel van het plan is om het BBC- monopolie te breken en radio en televisie aan politieke invloed te onttrekken, mede als waarborg tegen communistische of fas cistische invloeden Ook de regering heeft de hoogste lof voor het werk van de BBC, maar wil een correctie tegen de bezwaren, verbonden aan een overheidsradio, ook al wordt deze niet rechtstreeks door de staat verzorgd. De BBC met haar hoge reputatie zal aller minst overboord gegooid worden. Wat er nu zal gebeuren, is dat een element van mede dinging ter vermijding van een zekere een zijdigheid zal worden toegevoegd, welke zich door het gebrek aan voldoende golf lengten voornamelijk bij de televisie doet gelden. De geluidsradio kent een ruime mate van verscheidenheid. Maar indien het experiment met de handelstelevisie lukt, zal dit zeker consequenties voor de voor lopig onaangetast gelaten geluidsradio tengevolge hebben. Het financiële argument speelt hierbij natuurlijk een belangrijke rol als men weet, dat de Engelse belastingbetaler 170 millioen gulden per jaar neertelt voor enkele onder delen van het BBC-program, al is in dit bedrag 50 millioen voor Britse propaganda naar het buitenland b'egrepen. De rest van het geld komt uit de luisterbijdragen. De regering gelooft, dat geen enkel cultuur goed bedreigt wordt door het nieuwe plan en dat ook het parlement nog genoeg con- tróle zal kunnen uitoefenen, omdat het de koorden van de beurs in handen houdt. Lager peil? De vraag is echter of een eventuele ver laging van de standaard in particuliere uit zendingen ook het BBC-peil zal doen ver minderen. In technisch opzicht blijft de BBC een belangrijke voorsprong behouden, omdat de handelsfirma's uitrusting en pro gramma's zelf moeten financieren. ADVERTENTIE De ROXY: Waar is de Lucifer De aansteker: Hy heeft zich op Vaderdag met jullie overwerkt. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie, 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.3012.33 Weerbericht 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Piano. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Vocale kamermu ziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Amusementsmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Dubbelmannenkwartet. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvra gen. 19.20 Verkiezingstoespraak. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Harmo nie-orkest en carillon. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. (Pl.m. 21.35 Het wespennest). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Pianoduo. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 IVL 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 12.00 Metropole-orkest. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.25 Gevarieerde mu ziek. 13.55 Majoor Frans, hoorspel. 14.45 Pla ten. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire cau serie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Het binnenlands verkeer in Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Orkest. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muziek. 19.45 Verkiezingstoespraak. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 La Danse des Morts, oratorium. 21.05 Rubriek van Kunst en Cultuur. 21.25 Platen. 22.05 „1848", hoor spel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.13 Sport. 23.3023.00 Zang, viool en orgel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operette. 12.00 Orkest. 12.30 Weer bericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.30 Volks muziek. 16.00 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.15 Voor kinde ren. 18.15 Vlaamse liederen. 18.30 Voor sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Voordracht. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekpro gramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoek programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.45 Koorzang. 22.5523.0.0 Nieuws. Een argument tegen het huidige systeem is, dat in de tien beslissende jaren voor de oorlog een man als Churchill geen kans kreeg voor de radio te spreken, omdat de conservatieve regering van toen hem niet lustte. Grote sportgebeurtenissen zouden bij particuliere financiering van de televi sie een betere kans krijgen om uitgezonden te worden dan bij de BBC, die niet bereid was de vaak fantastische uitzendingsrech ten, welke gevraagd werden, te betalen. De tegenstanders van de particuliere televisie zijn bang, dat het Engelse publiek iiu op zijn best teveel van het goede en bijna zeker teveel van het kwade zal krijgen. Alle persoonlijke activiteit, zo broodnodig in een gemechaniseerde samenleving dreigt te worden gedood, behalve misschien breien! Inderdaad de televisieroes, waarin Enge land momenteel verkeert, heeft vele scha duwzijden. Hoe het ook zij, bij al zijn na righeden heeft Engeland thans nog een radiocrisis. Sir William Hailey, opvolger van de beroemde Lord Reith, die de BBC op zulk een brillante wijze leidde, heeft er, vooral als gevolg van de tegen hem ge voerde perscampagne, de brui aan gegeven. Hij wordt hoofdredacteur van de Times, die andere unieke Engelse instelling. Dit alleen al is voldoende ervoor te zorgen dat het laatste woord over de BBC nog niet is gezegd. Toen de monteur van Werkspoor, C. J. A. Prins uit Heemstede zich Zaterdagmor gen naar zijn werk op de Westelijke kraan van de zogenaamde „beulinstallatie" bij de Staalfabriek van de K.N.H.S. wilde be geven, viel hij door onbekende oorzaak van de kraan, circa 12 meter in de diepte. Met pijin in borst en rug moest de man in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk wor den opgenomen. Daar moest eveneens. Maandagavond, de bedieningsman van de Walserij West, J. den Herder uit Heiloo, worden opgenomen met een ernstige wond aan de linkerpink, die hij opliep bij het verladen van stalen blok ken in het blokkenpark achter de Staal fabriek. Dinsdagmiddag kreeg de molenbaas van de firma Boele en Van Eesteren. K. Koese uit de Haarlemmermeer, werkzaam op het Breedband-terrein een ongeval, toen hij bezig was onder de vulbak van een ce ment molen, die in de hoogste stand ge bracht was zonder voldoende geborgd te zijn. De bak kwam naar beneden en K. werd getroffen. Met een wond aan het been en pijn in de borst is het slachtoffer in het Grote Gasthuis te Haarlem opge- ADVERTENTIE Niet krabben. De heider vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN ADVERTENTIE Een nieuw type raceboot met straalaandrijving, de Iiydrofeilwordt te Margate in Kent te water gelaten voor de eerste proeftocht ter voorbereiding van een poging om het snelheidsrecord te water te verbeteren. De „Hydrofeil" is uitgerust met kleine driehoekige „vleugels" die het vaartuig het aanzien van een vliegtuig geven. De raceboot zal worden bestuurd door mevrouw Stella Hanning Lee uit Chelsea, echt genote van een voormalig zee-officier. Er zijn keuringsvoorschriften vast gesteld voor gloeilampen in koplantaarns van motorrijtuigen. Voorts is een beschik king uitgevaardigd over het aanbrengen van het rijkskeurmerk op koplantaarns, auto gloeilampen en rijwielachterlichten. De be sluiten betekenen een verruiming van de thans geldende voorschriften. Volgens deze voorschriften konden de Engelse en Italiaan se gloeilampen en koplantaarns niet worden goedgekeurd. In Juli van het vorig jaar heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. in een „nota betreffende onderwijsvoorzieningen" zijn denkbeelden over een hervorming van het voorbereidend hoger en het middelbaar onderwijs geopenbaard. Thans heeft hij aan deze denkbeelden een wettelijke vorm gegeven en twee wetsontwerpen bij de Tweede Kamer ingediend. In het ontwerp tot regeling van het voorbereidend hoger onderwijs worden als instellingen voor dit on derwijs genoemd gymnasia, aJhenaea (nieuwe naam voor hogere burgerscholen) en lycea. Het tweede ontwerp regelt het algemeen middelbaar onderwijs, dat voorbereidt voor de vervulling van taken en functies, waarvoor geen universitaire opleiding wordt verlangd. i 'A f':* Minister Rutten is, 'naar hij op een de zer dagen gehouden persconferentie me dedeelde, van oordeel dat de huidige on derwijswetten te star zijn en dat het on derwijs te eenvormig is. Hij wil met de thans ingediende ontwerpen proberen, de ze eenvormigheid te doorbreken. Het on derwijs is naar zijn mening niet soepel genoeg. Er is een kundig lerarencorps, maar de leraren kunnen hun kundigheden niet voldoende ontplooien. Sinds bijna een halve eeuw wordt aangedrongen op een herziening van de wetten, waarin het al gemeen vormend onderwijs en het voorbe reidend hoger onderwijs zijn geregeld. In de loop der jaren is er veel naar de be hoeften van het ogenblik in gewijzigd. Verscheidene pogingen tot een algemene grondige herziening zijn echter mislukt. Daar het algemeen middelbaar onder wijs en het voorbereidend hoger onder wijs in doelstelling verschillen, heeft mi nister Rutten twee wetsontwerpen inge diend. Het algemeen middelbaar onder wijs moet de leerlingen de algemene ont wikkeling geven die voor vele functies in het maatschappelijk leven, in bedrijven en in overheidsdiensten is vereist. Het voor bereidend hoger onderwijs moet een oplei ding geven die de leerlingen tot het volgen van hoger onderwijs in staat stelt. De mi nister is van mening dat het tot een nivel lering zou leiden indien aan leerlingen in hun rijpingsjaren niet de onderscheidene mogelijkheden worden geboden onderwijs te ontvangen dat past bij hun begaafdheid en geaardheid. Voorbereidend hoger onderwijs Volgens het desbetreffend wetsontwerp wordt het voorbereidend hoger onderwijs gegeven in gymnasia, atheneae en lycea. Het gymnasium geeft onderwijs in de klassieke richting, het atheneum in de moderne richting. Het lyceum, waarvoor tot dusverre geen wettelijke regeling be stond, verenigt in één schooltype beide richtingen. Voor alle dagscholen wil de minister de cursusduur op zes jaar stel len, voor de avondlycea, die ook in de wet zijn opgenomen, vier jaar. Voor zeer be gaafde leerlingen moet het mogelijk zijn de studie in korter tijd dan zes jaar te voltooien. Algemene en bizondere leerplannen Voor alle scholen zal een algemeen leerplan gelden, dat aangeeft het mi nimum aantal lessen in de verplichte vakken en het totaal aantal lessen dat moet worden gegeven. Elke school stelt bovendien een eigen bizonder leerplan op. Hierdoor krijgen de scho len meer vrijheid zich aan te passen aan regionale of sociaal-economische omstandigheden. Elke school kan zo een eigen cachet krijgen. Van het al gemeen leerplan kan met toestemming van de minister worden afgeweken. Volgens het wetsontwerp wordt een stel sel van kern- en keuzevakken ingevoerd. Het leerplan van het gymnasium onder gaat wel enige, maar geen ingrijpende wijzigingen. Aan sociale vorming en aan verruiming van een algemeen technisch inzicht zal meer aandacht worden be steed. Op het athenaeum zal onderwijs in een voudig Latijn worden gegeven. Het is echter geenszins de bedoeling tot een klassieke vorming te komen. Een toela tingsexamen zal niet meer verplicht zijn; toelating geschiedt in principe op advies van het hoofd der lagere school. Rectoren zijn echter vrij een toelatingsonderzoek in te stellen. In het lesrooster wordt onderscheid ge maakt tussen doceer-- en werkuren. In deze werkuren kunnen de leerlingen onder lei ding van een leraar repeteren en een deel van hun huiswerk maken. Men wil de leerlingen nopen tot grotere zelfwerkzaam heid, het zelfstandig studeren aanmoedigen en vooral het „doodpraten" der leerlingen voorkomen. De tijdsduur der lessen wil de minister niet wettelijk vastleggen. Het eindexamen wijzigingen. ondergaat slechts geringe Subsidiëring van bizondere scholen Volgens het wetsontwerp wordt in de subsidiëring der bizondere scholen een grote vereenvoudiging gebracht. Voor de materiële uitgaven ontvangen zij een be drag dat overeenkomt met dat voor een rijksschool van overeenkomstige grootte. De schoolbesturen krijgen daardoor meer vrijheid, maar ook meer verantwoordelijk heid. De administratie wordt belangrijk vereenvoudigd. Algemeen middelbaar onderwijs Het algemeen middelbaar onderwijs zal worden gegeven in de algemene middel bare school (A.M.S.) met vierjarige cursus,, in de middelbare meisjesschool (M.M.S.), de algemene middelbare avondschool met driejarige cursus en de handelsavondschool met vijfjarige cursus. De handelsdagscholen worden afdelingen van de A.M.S. De minister koestert de verwachting, dat het einddiploma A.M.S. de deur zal openen voor het vervullen van functies, waarvoor tot nu toe einddiploma HBS wordt ver langd. Voor de benoeming tot functies In rijksdiensten zal het einddiploma A.M.S. die erkenning krijgen. Overigens zal het bezit van het einddiploma A.M.S., afhanke lijk van de gevolgde richting, recht van toelating geven tot middelbare vakoplei dingen. Voor afgestudeerden van A.M.S.'en zal het mogelijk zijn onder bepaalde voor waarden over te gaan naar de vijfde klasse van een athenaeum of de moderne afdeling van een lyceum. Verhouding tot het U.L.O. Over de verhouding A.M.S.U.L.O.zei de minister, dat het U.L.O. zegenrijk werk verricht. Geen enkel schooltype is aan de „ten- denz-omhoog" ontkomen, ook de U.L.O.- school niet. Een eerste gevolg was, dat zij zich ging losmaken van de gewone lagere school. Een verscheidenheid van begaafd heidstypen ging de school bevolken. Het begaafdheidstype, dat in de U.L.O.-school overweegt, is echter over het algemeen ge nomen niet hetzelfde als dat, waarvoor de A.M.S. bedoeld is. Deze laatste zal gemid deld meer intellectuele begaafdheid eisen en veel meer een beroep doen op zelfstan dig inzicht en persoonlijk oordeel. De gees telijke sfeer van het onderwijs zal er anders zijn. Er zullen op U.L.O.-scholen ook leerlingen zijn, die op grond van hun begaafdheid voor algemeen middelbaar onderwijs geschikt zijn. Het zou voor hen en ook voor de maatschappij goed zijn, als zij in de toekomst onderwijs zouden ont vangen, dat meer strookt met hun begaafd heid. Omzetting en bloc van U.L.O.-scholen in A.M.S. zou, volgens de minister, niet ver antwoord zijn. Wel zullen bepaalde U.L.O.- scholen in A.M.S. kunnen worden omgezet. Indien de A.M.S. de door de minister ge wenste plaats in ons onderwijsstelsel gaat innemen, zullen zowel U.L.O. als V.H.O. daar de invloed van ondervinden. 65. Verpletterd zonk Zijne Excellentie op nieuw in de zetel, waar hij een ogenblik eerder met zo grote geestdrift uit opge sprongen was. Het was duidelijk, dat het huilen de bewindsman nader stond dan het lachen toen hij met gebroken stem te berde bracht: „Wat moet er van mij wor den? Wat zal er gebeuren, wanneer de kranten het bericht brengen dat een onzer atoom-geleerden verdwenen is? De rege ring wordt ten val gebracht! Dit is het ein de van mijn loopbaan!" En met hijgende doek. „Wat ge daar zegt verandert de zaak", knikte Joris Goedbloed bewogen. „Uw kostelijke loopbaan! Tut, tut! Daar heb ik in het geheel niet aan gedacht! Die moet gered worden, al zouden we er pro- fesor Kalker weer voor te voorschijn moe ten halen!" „Maar Joris", bracht Panda nu in het midden, „waarom praat je er zo lang omheen? Waarom maak je niet die Ver- schijn-machine, waar je al over gesproken hebt?" „De Verschijn-machinehm...", mijmerde Joris. „Daar zegt ge zoiets, baas- adem tastte de gezagsdrager naar zijn zak- ke! Weliswaar drukt ge u niet fraai en sierlijk uit, zoals wij, lieden der weten schap, dat plegen te doen, maar niettemin slaat ge een spijker treffend op het kopje! De Verschijn-machine makenach, welk een heerlijke opgave! Jadat zou ik, dank zij mijn geniaal brein en mijn heldere denkbeelden, wellicht kunnen doen, om deze jammerlijke Excellentie op te heffen uit zijn ellendige staat.Bij het horen van deze woorden ging de Excellen tie bijna door de knieën van aandoening, terwijl hij bewogen uitstiet: „Ach kunt u iets doen? Doe het dan alstublieft!" Het veertiende verslag van de Neder landse regering over de werking van het Europese herstelprogramma omvat het vierde kwartaal van 1951 en het eerste kwartaal van 1952. Het geeft een overzicht van de Amerikaanse hulpverlening in die periode. In de verslagperiode bleef de algemene betalingsbalansontwikkeling gunstig, die met het dollargebied bleef zorgen baren. De productie over 1951 vertoonde een min der sterke stijging dan daarvóór van jaar op jaar het geval was. Door de beperkingen van bestedingen trad een productiedaling op bij de consumptiegoederen-industrie, bij de bouwnijverheid en de daarmee samen hangende bedrijfstakken. Het indexcijfer van de productie per werknemer bereikte in het laatste kwartaal van 1951 nagenoeg het peil van 1938. Het percentage van de invoer, dat door uitvoer wordt gedekt, steeg van 68,2 in 1950 tot 76,7 in 1951. Deze verbetering was een gevolg van de sterke toeneming van de uitvoer, zowel in waarde als in volume. Het volume van de invoer bleef vrijwel op hetzelfde peil. Voor het eerste kwartaal 1952 bedroeg het dekkingspercentage 93, hetgeen voor het eerste kwartaal van een jaar tot dus verre een ongekende hoogte betekent. De stabilisatie in het prijspeil, die blij kens de prijsindexcijfers van het'gezins- verbruik in het tweede kwartaal 1951 is ingetreden, heeft zich sindsdien gehand haafd. Het aantal werklozen bedroeg in 1951 3 pet. van dè niet zelfstandige be roepsbevolking. In het eerste kwartaal van 1952 nam het aantal werklozen met 2.000 af, tegenover een daling met 17.000 in de overeenkomstige periode van 1951. ADVÈRTENTIE Haarlem Van officiële zijde wordt meegedeeld dat bij het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen begin 1950 door de weduwe van Max Blokzijl het verdoek is ontvangen voor pensioen in aanmerking te komen. De desbetreffende departementale dienst was van oordeel dat volgens de wet telijke regelingen de weduwe, op wier ge drag tijdens de bezetting niets was aan te merken, in haar pensioenrechten hersteld behoorde te worden. Daarvoor was echter om uitsluitend formele redenen gedeeltelijk herstel van de pensioenrechten van haar overleden man noodzakelijk. De Commissie van Advies Zuiveringsbesluit 1950 advi seerde in deze zin aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Deze nam in Augustus 1950 een ongeveer gelijk luidende beslissing. Een jaar later rees twijfel over de juistheid van de interpre tatie der desbetreffende wettelijke rege lingen. De Pensioenraad wees het verzoek van de weduwe af, waartegen mevrouw Blokzijl in beroep ging. Op 23 Juni zal de Centrale Raad van Be roep te Utrecht in deze zaak uitspraak doen. Overtuigd. Generaal Eisenhower heeft tij dens een lunch te Denver verklaard er van overtuigd te zijn, dat hij bij de voorverkiezingen in Chicago Taft zou verslaan. Hij zeide het niet mogelijk te achten, dat voor de republikeinse partij een buitenlandse politiek zou kunnen worden ontworpen, die zowel voor Taft als voor hem aanvaardbaar zou zijn. Hij zeide bittere gevoelens te koesteren over een tegen hem en zijn echtgenote ge richte fluistercampagne. Permissie. Generaal Lechères, die zich door een verklaring van het radicaal-socia listische parlementslid Vincent Badie beledigd acht, heeft van het Franse mi nisterie van Defensie geen toestemming gekregen tot het houden van een duel. Sfeer. Vandaag zal in Parijs bij de opvoe ring van de 18de-eeuwse ballet-opera „Les Indes Galantes" van Rameau voor het eerst naast geluid en beeld ook van geur gebruik worden gemaakt. Tijdens sommige scènes zullen golven parfum naar de toeschouwers worden gevoerd om de Oosterse sfeer te verhogen, zo meldt de „Daily Telegraph". Demonstratie. Bij de eendaagse staking in Japan als protest tegen het wetsvoorstel op „ondermijnende activiteit" is het tot ongeregeldheden op kleine schaal geko men met studenten en arbeiders. Volgens de politie hebben zich geen ernstige inci denten voorgedaan. Dertien personen werden aangehouden. Drie duizend stu denten forceerden de hekken van de universiteit in de hoofdstad en hielden aldaar een bijeenkomst. Zij gingen na afloop rustig naar huis. In Kyoto be stookte de politie demonstranten met traangasbommen. Ongeveer 40 personen werden gearresteerd. Meer dan 100 demonstranten en leden van de politie werden gewond. Begroting-. De minister van Financiën van Perzië heeft medegedeeld, dat vermoe delijk het begrotingstekort 3 milliard rials zal belopen. Op een begroting van in totaal 8 milliard rials belopen de jaarlijkse uitgaven voor personeel en onderhoud van de nationale oliemaat schappij alleen reeds U/2 milliard rials. De douane-ontvangsten zijn, als gevolg van een aanzienlijke vermindering van de buitenlandse handel, belangrijk min der geworden. Dichter. Naar in Londen wordt vernomen, is het, naar het schijnt, mogelijk gewor den als gevolg van de besprekingen van de verschillende groepen schuldeisers met de Duitse delegatie, de standpun ten nader tot .elkander te brengen. De commissie voor de leiding van de inter nationale conferentie tot regeling van de Duitse buitenlandse schulden acht deze methode van werken bevredigend en moedigt de voortzetting er van aan. Bases. De Amerikaanse minister voor de luchtmacht, Thomas Finletter, en de plaatsvervangende minister van defen sie, William Foster, hebben voor de Se naat verklaard, dat 250.000.000 dollar dringend nodig zijn voor het voltooien van luchtbases in Europa, teneinde atoomaanvallen met spoed te kunnen uitvoeren op iederen agressor. Zonder de passende bases zou de Amerikaanse luchtmacht, als middel om de vrede te ■dienen, ernstig gehinderd worden. Fin- letter protesteerde tegen het afvoeren door het Huis van 250.000.000 dollar van het wetsontwerp voor de militaire opbouw Men dient een lange uitput tings-atoomoorlog te vermijden en in staat te zijn met „alle ter beschikking staande wapens" de tegenstander bin nen enkele dagen te treffen, aldus de minister. Export. In het maandblad van het mi nisterie voor de buitenlandse handel van de Sovjet-Unie is bekend gemaakt, dat er een nieuw bureau is opgericht voor de export van in de Sovjet-Unie geproduceerde machines. Het bureau draagt de naam „Machino Export". Men ziet in de instelling van een afzonder lijk bureau voor de export van machi nes een aanwijzing, dat de stroom van in de Sovjet-Unie vervaardigde kapi taalgoederen naar Oost-Europa en China groter wordt. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. Dinsdag vierde mevr. M. Naaktgeboren- Pre vost uit Spaarndam haar zilveren jubi leum als schoonmaakster bij de firma J. Th. Kórt N.V. te Haai'lem. Zij werd ter gelegen heid daarvan toegesproken door de directie en vertegenwoordigers van het personeel, waarbij geschenken en bloemen werden aan geboden. Zl AAR MIJN SMAAK zijn kippen on- ayidermans voedsel pikken, ongemotiveer de en onmogelijke klanken uitstoten, geen gevoel voor hxtmor bezitten en van alle adel ontbloot zijn. Het ei kan ik waarde ren, mits ik vergeet het onwelluidend la waai en het gebrek aan élégance, waarmee de leg gepaard gaat. Slechts gebraden, in soep, of bij de rijsttafel is de kip een voor treffelijk dier, wijl zij dan ge heel ontdaan is van haar kwa lijke burgermans-eigenschap pen. Wanneer een kip en een aap aan dezelfde leerproef worden onderworpen, gaat onze sympathie direct naar de kant van de laatste uit. Beide die ren worden twee verschillend gekleurde borden met voedsel voorgezet een rood en een groen bord en één dezer borden het groene) wordt onder elecJrische stroom gezet. Weliswaar heeft de aap dan aanvan kelijk de neiging om van beide borden te tasten, maar na enige malen door de stroom te zijn getroffen, gaat hem een licht op. „Aha", denkt hij, „het is de bedoeling dat ik alleen van het rode borcl eet!" en daar houdt hij zich in den vervolge dan ook aan. Maar in het kopje van de kip gaat er geen licht op, die heeft geen „aha-bele- ving", zoals Kohier het noemt. Zij wil van beide borden blijven pikken en omdat zij, etend van het groene bord, steeds een elec- trische schok krijgt, vermindert haar nei ging naar groen wel, doch deze houdt niet .j plotseling op, zoals bij de aap. De kip ver mindert haar pogingen bij het groene bord héél langzaam en geleidelijk, tot zij na ver loop van tijd eindelijk geleerd heeft dit bord geheel te mijden. Katz en Revesz hebben kippen eens le lijk bij de snavel genomen door rijstkorrels aan papier vast te kleven en graankorrels los daar tussen te mengen. Hoewel kippen veel liever rijst hebben, verleerden zij op deze wijze naar rijstkorrels te pik ken, óók wanneer deze los tus sen het graan gestrooid waren. Op een dergelijke wijze heeft men het vermogen om te tellen bij kippén willen na gaan. Op een papier werd een aantal rijstkorrels op een rijtje vastgeplakt en ivel zodanig, dat drie korrels vastzaten, de vierde los, en zo óm en óm. Op deze manier leerden de kippen telkens drie rijstkorrels overslaan, hetgeen met enige goede wil als tellen kan worden opgevat. Dat zij daarbij niet verder kwamen dan drie, kunnen we hun moeilijk kivalijk nemen; het zijn per slot maar kippen. Mogen we nu ook eens een proefje met u nemen? Stelt u zich eens voor, dat ie mand een willekeurig aantal bruine bonen in de hand heeft en u laat raden of het aantal even of oneven is, welk antwoord geeft u dan de meeste kans? „Even en oneven hebben gelijke kansl Mis! Oneven heeft de grootste kans. Dat zal morgen blijken. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2