Overgangsregeling voor de werkloosheidsverzekering ot&mac Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Kamerconcert in Bachzaal Van der Hoogtprijs toegekend aan J. W. Schulte Nordholt Nieuwe Kweekschoolwet aan de orde Dichter van „Levend landschap" Alle schotels vliegen KUNSTMAAND AMSTERDAM Zelden gehoord werk van Mozart In de hoofdstad uit EERSTE KAMER Verlaging omzetbelasting voor een aantal artikelen gaat 1 Juli in Deviezen voorraad met 68 millioen gestegen Loge-plaats Vervelende kerels Duclos' brief heeft geen succes WOENSDAG 18 JUNI 1952 Met 37 tegen 2 stemmen (van de Com munisten) heeft de Eerste Kamer gisteren de overgangsregeling aangenomen voor de werkloosheidsverzekering die op 1 Juli in werking treedt. Degenen, die vóór die da tum werkloos waren, zullen geen aan- spraak kunnen maken op uitkeringen vol gens de Wachtgeld- en Werkloosheidswet. Voor hen zal echter de uitkeringstermijn van de overbruggingsregeling worden ver lengd van 13 weken tot 21 weken. Sedert de aanneming van de overgangsregeling in de Tweede Kamer op 8 Mei zijn bovendien de uitkeringsbedragen voor deze categorie werklozen hoger gesteld, zoals in ons blad van Dinsdag is gemeld. De heer De Bruyn (K.V.P.) vroeg de premie-regeling te herzien en de werkge vers volle compensatie te geven voor de werknemerspremie. Ook prof. Molenaar (V.V.D.) vreesde dat door de verzwaring van lasten voor de werkgevers de werkloosheid zou toene men. Op deze opmerkingen antwoordde staats secretaris V a n R h ij n, dat de regering de laatste maanden meer dan 200 millioen gulden heeft willen offeren om de werk gelegenheid te bevorderen. De verlaging van de Vereveningsheffing kost bovendien 30 millioen gulden. Indien de regering de werkgevers verder tegemoet zou zijn geko men, zou dit onvermijdelijk leiden tot nieuwe belastingen, waarvan het bedrijfs leven dan ook weer de nadelen zou onder vinden. Er is overigens ook overwogen, dat de positie van het bedrijfsleven de laatste maanden is vergemakkelijkt door de daling van de prijzen van de ingevoerde grond stoffen. Ook de export is toegenomen. De regering hoopt, dal het ook na de verzwa ring van lasten voor het bedrijfsleven mo gelijk zal zijn behoorlijK op de buitenland se markt te concurreren. Vooral voor de kleine middenstand zijn de moeilijkheden als gevolg van de werkloosheidspremie echter groot, maar de regering is van plan met maatregelen te komen tot een heffing van de omzet belasting bij de bron, waardoor de ad ministratieve last voor de kleine mid denstand wordt verminderd. Modernisering van de landbouw Bij monde van de heer Louwes (V.V.D.) heeft de Eerste Kamer zich erkentelijk ge toond voor de Amerikaanse hulp ten be drage van f 177 millioen om onze landbouw te moderniseren. Veevoeder moet in be langrijke mate worden ingevoerd. Dat kost deviezen. Er moet daarom meer veevoeder in eigen land worden geproduceerd. De landbouw moet bovendien door middel van moderne methoden goedkoper produceren. Voor die grotere productiviteit en hogere rentabiliteit schenkt Amerika ons f117 millioen. Daarvan zal f6,5 millioen worden besteed voor wetenschappelijk onderzoek; f 10.5 millioen voor moderne voederbouw en intensivering van kleine bedrijven; f 15 millioen voor de bouw van groenvoer- drogerijen; f 50 millioen voor de bestrijding van rundveetu'oerculose; f 10 millioen voor de winning van organische meststoffen (het. huisafval van de grote steden) en f 25 millioen als borgstellingsfonds voor de landbouw bij de aanschaffing van nieuwe machines, het bouwen van nieuwe stallen, het aanbrengen van electrische weide-af rasteringen en dergelijke. Wanneer een landbouwer bij een boerenleenbank crediet opneemt, zal het borgstellingsfonds voor 50 percent garant zijn. In hotel Beau Rivage te Lausanne heeft koning Talal een ontmoeting gehad met zijn broer Prins Naif. Koning Talal (in hel midden) verlaat het hotel waar het onder houd heeft plaats gevonden. Links zijn zoontje prins Hassan met een kinderjuf frouw en rechts Hafez Abdul Hadi, kamer heer van de koning. WOENSDAG 18 JUNI Grote Kerk: Avondstilte, 8.30 uur. Rem brandt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Palace: „De haven meid". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mas- sa-justitie". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Killers". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kin derogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne- theater: „Robin Hood" en „Het wrekende zwaard". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Artistentragedie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 19 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Brink- mann: Mej. A. B. Landberg spreekt over Nieuw Guinea. 8.15 uur. Minerva: „Onder de hemel van Parijs", 14 jaar. 8.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen. 10.30. 11.30. en 12.30 uur. „Massajustitie", 2. 7 en 9.15 uur. Lido: Palace en Rembrandt: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Het wetsontwerp waarin de besteding van deze bedragen is geregeld, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tbc-bestrijding onder het rundvee Met de bedoeling de Nederlandse rund veestapel binnen vijf jaar vrij van tuber culose te maken, heeft de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming voorts het wetsontwerp aangenomen ter vervanging van het bezettingsbesluit van 23 October 1943, dat eveneens een georganiseerde bestrijding van de tuberculose onder het rundvee beoogde. Het nieuwe wetsontwerp voorziet in een aantal in de praktijk geble ken leemten. De bestrijding wordt boven dien gekoppeld aan het reeds in uitvoering zijnde nationale plan tot gezondmaking van de rundveestapel. Naar schatting kost de uitvoering van dit vijfjarenplan f 100 mil lioen, waarvan Amerika de helft betaalt. De veehouders (en nu ook de veehandela ren) moeten tezamen zelf de andere helft opbrengen. Verlaging omzetbelasting op 1 Juli Na enkele opmerkingen van de heren Van Santen (Comm.) en Molenaar (V.V.D.) heeft de Eerste Kamer het wets ontwerp aangenomen tot verlaging van de omzetbelasting voor een aantal artikelen. De verlaging zal 1 Juli in werking treden. Bescherming van iva ter staats werken Des avonds heeft de senaat het wetsont werp aangenomen inzake de bescherming van waterstaatswerken in oorlogstijd. De heer Korff (C.H.) klaagde er over, dat de waterschappen te weinig te zeggen zullen hebben, omdat de minister richtlijnen geeft aan Gedeputeerde Stalen. Minister Wemmers verklaarde, dat het initiatief voor het nemen van maatregelen bij de waterschappen en Gedeputeerde Sta ten blijft, maar hef moet mogelijk zijn, dat eventueel van hogerhand wordt ingegre pen. De minister was echter bereid meer dan tot dusver het advies te vragen van de Unie van Waterschapsbonden. Het ADVERTENTIE wetsontwerp werd aangenomen met aante kening, dat de C.I-I.U. en de Communisten geacht wensten te worden te hebben tegen gestemd. Nieuwe Kweekschoolwet De Eerste Kamer begon vervolgens met de behandeling van de nieuwe Kweek schoolwet. Alle sprekers, de heren De Zwaan (C.I-I.U.De Jong (P. v. d. A.), Van Velthoven (K:V.P.), Wendelaar (V.V.D.) en Woltjer (A.R.)zwaaiden minis ter Rutten lof toe. Zij hadden echter ook enige critiek en diverse wensen, waarop de minister vandaag zal antwoorden. De heren Van Velthoven en De Jong maakten ook enkele opmerkingen naar aanleiding van het wetsontwerp inzake cle gezinsreductie op het schoolgeld. Minister Rutten zal daarop eveneens vandaag ant woorden. Minder ontwikkelde gebieden Tenslotte heeft de Kamer zich bezig ge houden met het wetsontwerp tot hulpver lening aan economisch achtergebleven ge bieden. De gebieden, die de regering in de eerste plaats tot ontwikkeling wil brengen, zijn Zuid-West en Oostelijk Groningen, Ooste lijk Friesland, Noord-Oost Overijsel, voorts het gebied bij Hoorn en Medemblik, Zuid- West en Noord-Oost Brabant en Noordelijk Limburg. In vier jaar zal in totaal 51 mil lioen gulden voor deze gebieden beschik baar worden gesteld. Het grootste deel, 46 millioen, is bestemd voor de Noordelijke provincies. De heer Steinkühler (K.V.P.) was van mening, dat te weinig wordt gedaan voor Noord-Brabant. De heer De Vos-van Steen w ij k (V.V.D.) zei dat men in de desbetreffende streken ook zelf de zaken flink moet aan pakken. Maar van niets wordt de industrie zo kopschuw als van gezeur met departe menten. Zakenmensen maken graag wat meer kosten als zij maar kunnen opschie ten. Vandaag komt minister Albregts over deze aangelegenheid aan het woord. Tenslotte heeft de Kamer de heer Kra mer (P. v. d. A.) verlof verleend volgende week Dinsdag een interpellatie te houden over de verhoging van de tarieven voor de veren op de Westerschelde. Als de Koningin Vrijdag haar bezoek aan de Wieringermeer brengt, zal haar een sculptuur worden aangeboden van de kunstenaar Cor Wijker. voorstellende een vrouw, oprijzende uit de zee, die een schelp met een korenmaaier draagt. Op de achtergrond de kerktorens van de Wieringermeer en op zee een vissersscheepje. ADVERTENTIE Prof. Asselbergs voorzitter sectie toneel en letteren van voorlopige Raad voor de Kunst Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen is in getrokken de aanwijzing van mr. dr. P. .7. Wittcman als lid en voorzitter van de sectie voor het toneel en de letteren van de Voor lopige Raad voor de Kunst. Als leden van de sectie voor het toneel en de letteren zijn aangewezen mevrouw Clara Eggink te Am sterdam, prof. dr. Willem Asselbergs te Am sterdam (voorzitter). Max Croiset te 's-Gra- venhage, Gerard Knuvelder te Eindhoven, Johan de Meester te Amsterdam, Paul Steen bergen te 's-Gravcnhage en Adriaan van der Veen te 's-Gravenhagc. Als waarnemend voorzitter is prof. dr. Garml Stuiveling te Hilversum benoemd. Der traditie getrouw hield de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde van daag te Leiden haar jaarvergadering (de 185ste), dit keer in het oude academie gebouw aan het Rapenburg. De voorzitter, mr. A. Mout, herdacht in zijn openingsrede de in het afgelopen jaar overleden leden, gaf een opsomming van de door het bestuur benoemde leden en ge waagde van de moeilijke finahciële toe stand, welke het schrilste wordt getekend door het feit, dat jaarlijks slechts 600 be schikbaar is voor de aankoop van nieuwe boeken. Vervolgens hield hij een diep gaande, wijsgerige beschouwing over het onvatbare in de litteraire kunst, uitgaande gedichten niet ontbreken, zijn de over treft telkens weer de zuiverheid en gaaf heid. Het Hollandse polderland, op per soonlijke wijze gezien en dikwijls met be wonderenswaardige plastiek uitgebeeld, is er de spiegel van het eigen, bewogen hart. Een reeks van gestalten, ontleend aan de litteratuur (met name de Odyssee) en aan sprookjes, of die een visie geven op fi guren, met wie de dichter in de geest een persoonlijke ontmoeting had, groeide niet alleen tot originele herscheppingen, maar kreeg de waarde van visionnaire beelden, waaraan de dichter zijn eigen leven meet. Hoewel de problematiek en de angst voor de tijd en van de eigen ziel zeker in deze van Kloos' omschrijving van de poëzie als: „schakering van woorden en klanken en het onvatbare daarachter". Dit onvatbare is de essentie, die de dichter met de scha kering van woorden en klanken tot uit drukking brengt, zonder nochtans dat on vatbare voor rationele doordenking vatbaar te maken. Benoeming van ereleden Op voorstel van het bestuur werden be noemd tot ereleden wegens een halve eeuw lidmaatschap en bijzondere verdiensten: mevrouw A. van RhijnNaeff, prof. dr. C. G. N. de Vooys. dr. Frank Lateur (Stijn Streuvels), dr. Herman Teirlipck en Alfons de Ridder (Willem Elschot). Sterke belofte Overeenkomstig de aanbieding van het bestuur en het advies van de commissie voor schone letteren besloot de vergadering de prijs van aanmoediging, genaamd Lucy B. en C. W. van der Hoogtprijs voor de periode 1951-1952 toe te kennen aan de dichter J. W. Schulte Nordholt voor zijn verzenbundel „Levend Landschap". De commissie voor schone letteren stond, aldus de toelichting, bij de voordracht van een dichteres of dichter voor de Van der Hoogtprijs dit jaar voor een moeilijke taak. Zij heeft vooropgesteld, dat de nadrukke lijke formulering „prijs van aanmoediging" de keus behoorde te beperken tot jongeren, die met recente uitgaven goede verwach tingen hebben gewekt. De figuur onder deze jongeren, die met aller instemming voor bekroning kan worden voorgedragen, is J. W. Schulte Nordholt, schrijver van de bundel „Levend Landschap" (uitgegeven in de serie „De Windroos" door de Uit geversmaatschappij Holland), die reeds tijdens de bezetting met het clandestien uitgegeven bundeltje „Het bloeiende steen" (onder pseudoniem Noordhout) bewonde rende belangstelling had gewekt. Uiteraard is overwogen of niet een dich ter uit de jongerengroep, die zich „experi mentelen" noemt, voor de aanmoediging, die de Van der Hoogtprijs beoogt, in aan merking kwam. In de ogen van de meer derheid van de commissie is de poëtische en menselijke waarde van het werk dezer groep (wanneer afgezien wordt van de reeds overleden dichter Lodcizen en de reeds een vorige keer bekroonde Vroman) nog te zeer problematisch om aan een dezer dichters de voorrang te geven boven de thans voorgestelde candidaat. In de gedichten van Schulte Nordholt wegende en wonderlijk harmoniërende eigenschappen van deze poëzie een diep en innig drinken van de goedheid van het leven en een heimwee, daarachter en daar bovenuit, naar een volkomen vervulling achter tijd en nood. De geestelijke harts tocht die dat laatste kenmerkt, aldus het rapport, smelt wonderbaarlijk samen met de blijde mildheid van het eerste. In de zang. waarin dit tegelijk vurige en droom- verzonken leven zich uitspreekt, vallen sterke traditionele elementen op, maar on miskenbaar is de echtheid van de eigen toon. De bewijzen van een innerlijk groeiend, zuiver dichterschap, die deze verzen tot een sterke belofte maken, geven aan de com missie de volle vrijmoedigheid hun dichter voor de Van der Hoogtprijs voor te dragen. Nederlandse vocalisten zingen „Jenufa" voor Parijse radio Drie leden van de Nederlandse Opera, die in het Holland Festival hoofdrollen in „Jenufa" van Janatsjek in het Nederlands hebben vertolkt, namelijk Gré Brouwenstijn in de titelrol, Lidy van der Veen als de kos teres en Frans Vr'oons als Laca, zijn uitge nodigd dezelfde rollen in het Frans te zingen bij een uitvoering van „Jenufa" voor de Pa rijse radio op 27 Juni. Dirigent is Charles Bruck- (Volgens berichten uit Frankrijk zijn nu boven het vliegveld Le Bourget bij Parijs en elders ook vliegende schotels" waargeno men). Er zijn. al sinds lang verhalen Uit Amerika gekomen Van die schotels, tal van malen Luchtig vliegend waargenomen. Er werd veel over geschreven, Tal van spitse theorieën Moesten een verklaring geven, Gul gemengd met fantasieën. Wezens kwamen ons bedreigen Van de andere planeten, 't Was om rillingen te krijgen Of, naar keus, van angst te zweten. Wezens van een hoger orde Een soort Voorwaats Mars-ianen, Die beheersers wilden worden Van ons aardse clal van tranen. En wij lazen het en lachten: Ach, ze zullen wel niet liegen, Maar daarbij met de gedachte: Die fantasten zien ze vliegen. In een wereld zo vol vrezen En zo boordevol problemen, Dient men dat onaardse wezen Met veel korrels zout te nemen. Maar het wordt van andre orde Nu ons soortgelijke dingen Ook al voorgeschoteld worden Door de Franse nuchterlingen. Want voor hen die 't nog niet wisten Is het goed eens vast te stellen Fransen, dat zijn realisten, In hun doen en hun vertellen. Schotels uit de Franse keuken Daar mag soms een luchtj' aan wezen, Maar zo onverklaarde reuken Hoeft men van hen niet te vrezen. Hoe zij dit nu uit gaan leggen Zullen wij wel spoedig weten, Vooralsnog valt slechts te zeggen: Heb je 't ooit zo zout gegeten? P. GASUS. Blijkens de weekstaat van de Nederlandse Bank is de netto-deviezenvoorraad deze week met niet minder dan 68 millioen gestegen tot 1326 millioen. De totale bankbiljcttencirculatie vermin derde met 32 millioen tot 2.849.631.050. ARRESTATIES IN TUNIS TUNIS (AFP) De politie van Tunis is begonnen met de arrestatie van een bende, die verdacht wordt van sabotage. De bende, die uit ongeveer 35 man zou be staan, wordt er van beschuldigd in het ge bied van Sousse, tussen 22 Januari en 25 Mei, geopereerd te hebben. Reuter meldt de arrestatie van 36 per sonen. Terwijl zich hel Holland Festival buiten Amsterdam afspeelt, houdt de hoofdstad toch ook zij het op bescheidener schaal een „Kunstmaand" en wel een die op normale geldbeurzen berekend is. Tal van Amsterdamse grote bedrijven, banken en warenhuizen hebben door middel van een garantiefonds deze „Kunstmaand" mogelijk gemaakt. Verscheidene manifestaties op muzikaal gebied hebben reeds plaats gehad in de Bachzaal. Dinsdagavond trad er voor de tweede keer het voor deze gelegenheid samenge stelde Kamerorkest onder leiding van Ber- lus van Lier op. Met de fluitisten Madeline Meuten en Everard van Royen, alsmede de violist Piet Heuwekemeyer als solisten. Wij zijn tot de droevige conclusie gekomen, dat de Amsterdammers het terrasseren niet meester zijn. Terrasseren is een woord, dat wij vervaardig heb ben om het zitten op een café-terras mee aan te duiden. Nu -betekent terrasseren eigenlijk meer, want Amsterdammers kunnen natuurlijk wel domweg om op een cafc-terrasje zitten. Dat doen zij dan ook. Domweg. Het échte terrasseren verstaan zij echter niet. Nu is dat in ons land ook niet zo eenvoudig. Ten eerste vereist het hier een gehard lichaam, dat ten volle getraind is. Ten tweede werken de obers niet mee. Zij zwieren niet, zoals de Pa rijse gargons, doch stompen maar voort op hun met likdoorns gevuld schoeisel. Ook het ontbreken van sensationele ver keerssituaties werkt fnuikend op dc be ginnende lerrasseur. Of er wordt niet hard genoeg gereden óf de Amsterdam se automobilisten kunnen niet goed mik ken. Hoe het ook zij, een mooi stuk werk ziet men zelden en men mist dus ook de aardige uitwisseling van bijvoeg lijke naamwoorden, die op het kundige kreukelen van andermans spatborden pleegt te volgen. Werken de omstandigheden al niet mee de hoofdzaak ligt toch wel in de ver keerde levensbeschouwing van de hoofd stedelingen. Zij gaan lussen het werk door éven op een terrasje zitten, instede van tussen het op 'n terrasje zitten even te werken. Men zou dus wel kunnen zeggen, dat de Amsterdammer te opper vlakkig van aard is. Dit moge dan vreemd klinken, het is toch juist, zoals de lieve lezer van onze stellingen trouwens doorgaans gewend is. Het werkelijke terrasseren is name lijk allerminst een bezigheid voor niets nutten, lanterfanters of Jan Salies. Men mag niet vergeten, dat een zitplaats op een terras in feite een uitstekende loge- zetel voor het schouwtoneel van het leven is. De terrasseur, ogenschijnlijk verzonken in leeg gestaar, observeert en peinst. Hij observeert de mensen, die hem voorbijgaan en de stad en de hon den en de vuilnismannen en de bloemen- koopman en hij peinst over hun doen en laten en wordt daar een véél beter mens door. Er wordt in deze tijd veel te weinig geobserveerd en gepeinsd en dat zal wel de reden zijn, dat er tegenwoor dig zoveel minder betere mensen zijn. Zelfs in Europa. En toch is terrasseren ccn specifiek Europese kunst. Of liever gezegd een Continentale kunst. Want in Engeland wordt niet geterrasseerd, hoewel onze aardrijkskundeleraar, die een goed-ge- lovig man was, levende in de misvatting, dat een landkaart hem iéts over de wereld zou kunnen vertellen, ons bij herhaling verzekerd heeft, dat Engeland bij Europa hoort. Wij zijn er persoonlijk wel van over tuigd, dat de grootheid van de Franse cultuur voor een overgroot deel te dan ken is aan de Gallische geneigdheid tol terrasseren. Zo hebben wij nooit de eeuwigheid beter doorvoeld dan op de Place Stanislaus in Nancy, die wij zon der aarzeling het heerlijkste plein ter wereld zouden willen noemen. Het was er heel stil en de zon scheen op de witte paleizen en wij zaten op een terrasje wel twee uur lang en dronken een cai'c- filtre. Toen kwam er een oud heertje aan met drie hele kleine, bruine, glim mende hondjes. Die hondjes hadden groene halsbandjes om met belletjes, die rinkelden wanneer zij hun vlugge dan sende pasjes maakten. Het oude heertje, dat heel langzaam en tevreden voort- wandelde, hield stil bij het terrasje en maakte een praatje met de ober. V/ij zende op de precies gelijke hondjes, die met hun natte neusjes snuffelbeweg'in- gen maakten, zei hij trots: „Grootmoe der. En moeder. En zoon". Toen wisten wij, dat cle wereld nooit ten onder zal gaan. Om al zulke dingen vinden wij het zo heerlijk én zo belangrijk om op een terrasje te zitten. En dan niet tien mi nuten, of een kwartier, maar een uur of anderhalf of twee. Daarom ook zou den wij een beroep willen doen op de voorbijgangers, die zich in Amsterdam onvoldoende bewust zijn van hun laak jegens de terrasseurs. Zij haasten zich maar langs en doen niet genoeg moeite om de terrasseurs te behagen. Zij zouden dit kunnen doen, door mooi te zijn (meisjes), een malle hoed op te zetten (oudere dames), een aardig liccl te flui ten (jonge mannen), geld weg te geven aan een muzikant (heren op leeftijd), of een behoorlijk ruzie tc maken (alle leef tijden). In- Parijs gebeurt dat allemaal wel. Ga daar maar eens op een terras zitten en ge leert in een uur meer van de enige stad ter wereld dan op welke andere wijze ook. De hele fout in Amsterdam is, dat alle voorbijgangers bevreesd zijn om op enigerlei manier op te vallen, me nende: „Wat zullen die mensen op dat terras wel van mij denken". Welaan de vraag, hoe zij nu over u denken is een voudig beantwoord. Zij zeggen bij zich zelf: „Wat loopt daar een vervelende kerel". Wij vinden dit allemaal zonde en jammer. Wij beklagen al die mensen die zeggen: „Hé, laten wij nou'ereis lek ker gesjellig een ijssie gaan eten. We kenne wel op dat terrassie gaan zitten, zolang het niet regent". Daar ziet ge dc hele misgreep al. Be langrijk is niet zozeer de consumptie, of het gezonde buiten-zijn, maar het ver toeven op een waarnemingspost, van waar men in zittende houding duizend fascinerende dingen kan zien. En dui zend geluiden kan horen en duizend geuren kan opsnuiven. Een harmonica bij een open raam, de zoemende wielen van een auto op het asfalt, een vogel in de boom, tik-lakkenc!e hakken op het trottoir. De geur van eten uit een restau rant-keuken en een wolkje benzine en een vleug van zoet parfum, die over het terras waait. En duizend keer ziet ge iemand ver trekken. Ergens naar toe, maar niet te ver weg gelukkig. Het wegrijden van een jongen op een oude motorfiets naar een meisje, dat vier straten verderop woont, op een warme zomeravond, grijpt ons meer aan dat het vertrek van de hele luchtvloot van de K.L.M. naar de andere kant van cle wereld, weet ge. EOEDA. Onder regie van Johan de Meester vertoont de Nederlandse Comedie hedenavond „Ifigeneia in Tauris:' van Euripides, in de vertaling van de dichter mr. M. Nijhoff, met Ank van der Moer in de titelrol. Verder werken mede: Ellen Vogel, Lous HensenHan Bcntz van den Berg, Johan Fiolet, Fons Rademakers, Ton Lutz en Allard va.n der Scheer. De voorstelling heeft plaats in dc Stads schouwburg, die Donderdag en Vrij dag gesloten is. In het dagelijkse répertoire is geen verandering gekomen: in het Cen traal Theater staat nog steeds de thriller „De appels van Eva" op het programma, in het Leidseplein Thea ter kan men „Eens in de honderd jaar" met Kitty Janssen zien, in de Kleine Komedie fungeert Toon Her mans als „Hartendwaas" en in Carré overzomert „Een Winter droom". Woensdagavond zingt Erna Spooren- berg in de Bachzaal, begeleid door Géza Frid, liederen van Mozart Schittert en Jan Mul. Dit recital vormt een onderdeel van de Kunst maand Amsterdam. Donderdag con- ccrteren Gusla van R.oycn (clave- cimbel) en Evaristos Glaszner (or gel). Voor Vrijdag wordt het optre den van het Hoofdstad Pianotrio versterkt met altviool en bas aan gekondigd. Onder meer wordt het Forellenkwintet van Schubert door deze laatste combinatie ten gehore gebracht.. Leden van het Amsterdams Studen tencorps voeren Donderdagavond in de tuinzaal van het Stedelijk Mu seum „De geschiedenis van de sol daat" van Strawinsky uit. Het spel staat onder leiding van Elise Hoo- mans. Het derde concert van het Concert gebouw-Zomerfestival heeft Don derdagavond plaats. Onder leiding van Eduard van Beinum wordt „La danse des morts" van Honegger uit gevoerd. Solisten zijn Lucie Waringa, Maria Pluister, David Hollestelle en Léon Combé. Verder staat de Vierde Symphonie van Bruckner op het pro gramma. werd als nummer één van het programma het Vierde Brandenburgse Concert van Bach gespeeld. Het concertante trio schonk veel bevrediging en bijzonder opvallend was de fraaie fluittoon van Madeline Men- ten, die als „éérste" natuurlijk de dank baarste kansen kreeg. Verder kreeg het publiek gelegenheid het Klarinetconcert in A van Mozart te horen vertolken, met Jolle Iiuckriede, van het Residentie-Orkest, als solist. Dit was een buitenkansje, want zelden of nooit wa gen de orkestdirecties het een dergelijk werk, dat toch van evenveel betekenis is als een viool- of een pianoconcert, op hun programma's te zetten. Men weet hoezeer Mozart in zijn latere jaren een voorliefde voor de klarinet en haar broertje de basset hoorn (een altklarinet) aan de dag legde evenals trouwens ook voor de hoorn en hoe nauwkeurig hij de mogelijkheden op dit instrument bestudeerde en deze in toepassing bracht in rijp doorwrocht werk, waartoe het Concert in A (voor de donker getinte a-klarinet) voorzeker ook behoort. De vertolking van Huckriede liet geen wensen onbevredigd. Zij klonk prachtig (o, dat heerlijke Adagio!) en het geheel kreeg, bij alle vlotheid en technisch bravour, de melancholische sfeer, dat wonderlijke bit- ter-zoet van Mozarts laatste composities. Van een gelegenheiclsorkesl, dat het met weinig repetities stellen moet, zou het te veel gevergd zijn een samenspel te ver wachten bij Bach en Mozart, dat in finesses evenredig zou wezen aan de solistische prestaties, waarmee het een geheel dient te vormen. Maar men mocht tevreden zijn met de handige aanpassing die getoond werd. Te groter was echter daarna de verras sing die gewekt werd met de interpretatie van het „Divertimento" voor strijkorkest van Béla Bartók, een stuk dat te beschou wen is als een modern Concerto grosso, om de vele solopassages, die nu hier dan daar opduiken en afwisselen met het tutti. De uitvoering van dit zeer moeilijke werk ge tuigde van een zeer bijzonder degelijke voorbereiding en werd een éclatant succes voor Bertus van Lier en zijn gelegenheids- orkest. Het mysterieuze middendeel was buitengewoon frappant en wekte een aan grijpende stemming. JOS. DE KLERK. PARIJS (Reuter) De Franse minis terraad heeft Dinsdag de brief besproken, die de waarnemende secretaris-generaal der communistische partij, Jacques Duclos, aan de voorzitter van de nationale verga dering, Herriot, heeft doen toekomen en waarin hij deze verzoekt een debat te la ten houden over de omstandigheden, waar onder hij op 28 Mei werd aangehouden. Daar de communistische fractie in de na tionale vergadering niet om een debat ge vraagd heeft, besloot het kabinet de kwes tie te laten rusten. De minister van Binnenlandse Zaken, Brune, deelde mee, dat men niet behoeft te twijfelen aan het bestaan van een „communistische samenzwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat". De president van de Nationale Vergade ring, Herriot, heeft gisteren in de verga dering verklaard, dat hij het verzoek van Duclos had afgewezen. Hij voegde niets aan zijn verklaring toe. Later keurde de Assemblee een desbetreffende beslissing van Herriot goed.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5