Meerderheidsstandpunt van het college door de hele raad getorpedeerd Cursus wordt „vol" betaald; twaalf winkels aan het „Plein 1945" in voorbereiding de heer Van Leeuwen het roerend Verdeeldheid bij B. en W. Tentoonstelling in de Gladiolenweek AVOND VAN DE VELSENSE MIDDENSTAND betaalde leergeld aan die van Hoensbroek V E 8 W 11 K 5 „HOOFD EN HAND" Liefhebberij zowel bij het organiseren als bij het inzenden WOENSDAG 18 JUNI 1952 Hoezeer de groei van de stad Velsen verweven is met de belangen harer middenstand, is gisteravond weer bewezen tijdens een raadsvergadering, die voor negentig procent de zaken der neringdoenden direct of indirecte- lijk betrof. Dat er bovendien een enigszins principieel tintje over deze bijeenkomst kwam vond zijn oorzaak in een meerderheidsvoorstel van het college van burgemeester en wethouders over de reeds in het najaar van 1951 door de gemeentelijke overheid „overgenomen" middenstands cursus, welke tot toen een kwijnend bestaan leidde onder auspiciën van het Instituut voor de Middenstand. De meerderheid van het college wilde namelijk volstaan met een reeds eerder door de raad gefiatteerde subsidie aan deze cursus om daarmee de salarissen van de leraren op te trekken tot het gemeentelijk peil en anderzijds de schoolgelden te verlagen, wat tot gevolg zou hebben gehad, dat deze leergang nóg te kort zou zijn gekomen. De minderheid van het college, te weten de wethouders De Boer en Visser kregen echter zulk een verpletterende aanhang in de raad, dat de cursus van het moment, waarop zij „gemeentelijk" werd, de volledige overheidssteun krijgt. Deze eensgezind heid bleek uit de stemmenverhouding, waarmee het meerderheidsvoorstel van B. enW. zijn congé kreeg: 25 tegen 2. Die twee waren de wethouders Aschoff en Strij- b o s c h. Eveneens is er uitvoerig gediscussieerd over de plannen van de gemeente om aan het Plein 1945 twaalf winkelpanden met twee bouwlagen neer te zetten en die aan door de oorlog gedupeerde winkeliers te verhuren en zo mogelijk later in eigendom over te dragen. Hier was de raad het evenwel van harte mee eens, al rezen er op verschillende onderdelen nogal wat vragen. De agenda van vierentwintig punten wierp overigens weinig stof tot praten op. wel ploos de heer Scheringa (comm.) ijverig de nieuwe verordening van de Rei- nigings- en Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst na, omdat hij uit een verhoging van de tarieven de conclusie haalde, dat de kleine man voor vervoer naar het ziekenhuis dus extra zou dienen te betalen. Hij werd echter door de wet houder van financiën, de heer Aschoff (C.H.) uit de droom geholpen: dit was slechts een verhoging van hetgeen de ge meente in de gestegen vervoerskosten zal moeten bijdragen en de minvermogenden voelen er zelfs helemaal niets van, terwijl het voor de middengroepen een centen kwestie is. Niettemin vroeg de communis tische fractie de aantekening van de tegen stemmer. Reiniging en Plantsoendienst groeien De agenda leek verder van een leien dakje te lopen; de commissie voor Natuur bescherming kreeg glad haar bijdrage uit de gemeentekas van 875 voor haar bin nenkort uit alle macht te beginnen werk en diverse andere hamerstukken trokken zon der slag of stoot voorbij. Tot de uitbreiding van de bedrijfsruimte van de Reinigings dienst en het Plantsoenbedrijf aan de Vel- serduinweg ter tafel kwam. De heer Maas (Kath.) kwam met de suggestie om, als de plannen van een gedecentraliseerde reini gingsdienst doorgaan, de materiaalvoorzie ning toch uit een centraal dépot te laten gebeuren en hij vroeg zich verder af, in hoeverre de kosten van de reorganisatie op het rijk te verhalen zijn. „Nu IJmuiden stad gaat worden, moeten de plannen voor de hervorming der openbare diensten al vast aangepast worden aan de toekomst" meende de Katholieke fractievoorzitter. Daar had de heer Kruisman (Comm.) weliswaar geen bezwaar tegen, maar hij vond toch, dat dit hele project min of meer beïnvloed is door de hier op 'den duur on der te brengen Dienst Bescherming Burger bevolking. Zodat, als de plannen daardoor uitdijen, de communisten wel enige tegen werpingen bleken te willen maken. „Wij wensen de burgerbevolking wel degelijk te beschermen" kwam de heer Verbeek (Arbeid) er overheen en wethouder Vis ser (O.W., Arbeid) vertelde, dat de Dienst Bescherming Burgerbevolking pas aan de orde komt, als het hele plan klaar is. Het nu gevraagde crediet is dus zuiver en alleen voor de voorbereiding van de plan nen. Waarmee de raad in zijn geheel zon der hoofdelijke stemming accoord kon gaan. De bebouwing van de Westelijke zijde van het Plein 1945 bracht een heel rijtje sprekers in het geweer. Met de heer Ver beek aan het hoofd, die het toejuichte, dat er van gemeentewege een stimulans komt voor de bebouwing van de kern dei- herrijzende plaats, hield men zich uitvoerig bezig met de verschillende facetten van deze belangrijke zaak. De heer Van Don gen (C.H.) was er eveneens erg blij mee en de heer J. Visser (A.R.) wilde graag weten, of de toekomstige eigenaren na de overdracht door de gemeente dus de b'ovenétages van de winkelpanden op de koop toe moesten nemen. Wat wethouder Visser later bevestigend beantwoordde. De heer Van Leeuwen (Kath.) liet eveneens een juichkreet horen bij de ge meentelijke plannen, die zo volkomen aan haken bij de moeilijkheden van de mid denstand van dit moment en de heer Maas was tenslotte een beetje gepikeerd over het feit, dat de pers eerder van dit plan af wist dan de raad. Een ietwat af wijkend geluid liet de heer Lips (A.R.) horen: in normale omstandigheden zou deze gang van zaken zeker niet de juiste zijn meende hij en bovendien maande hij aan tot een zekere behoedzaamheid, gezien de teleurstelling van de indertijd eveneens met veel enthousiasme aangekondigde in dustriehallen in IJmuiden-West, waar nog steeds geen belangstelling voor bestaat. Dat laatste kreeg hij van de wethouder terug met de opmerking er bij, dat er voor deze twaalf panden al meer brieven bin nengekomen zijn, dan er winkels gebouwd kunnen worden. Wat de heer Kruisman dan ook al voorspeld had. De wethouder ging op al deze vragen in en zei onder meer, dat de gemeente alle twaalf panden zal verkopen, als ze de kans schoon ziet. Tegelijk met de twee woonlagen er boven, want afzonder lijk gaat nu eenmaal niet. Hoe de pers er aan kwam, wist de wet houder echt niet (en dat is maar goed ook) en tenslotte beantwoordde hij de heer Boersma (Arbeid), die wat over het voorlopige crediet voor de schetsen en ont werpen wilde weten, met de vage mede deling, dat het een „heel bedrag" zou worden. Waarna de vroedschap ook hier haar zegel aan hechtte. Cursus in het nauw De Pieter Vermeulenstichting zag zich eveneens zonder stemming haar subsidie toegewezen, maar het verzoek van het In stituut voor Middenstandsontwikkeling om een hogere subsidie te mogen ontvangen voor de cursus, die inmiddels al door de gemeente is overgenomen, maar die eer tijds door het Instituut werd begonnen, maakte de tongen aan alle kanten los. Weer beet de heer Verbeek de spits af met een enigszins scherpe argumente ring, waarin hij de meerderheid van B. en W., die dit verzoek wilde afwijzen, diverse inconsequenties verweet. Hij vond het bijvoorbeeld frappant, dat de raad in 1951 in de veronderstelling is gebracht, dat er maar 1600 subsidie nodig zou zijn, terwijl uit de begroting van de cursus, nu ze ge meentelijk is geworden te voorschijn komt, dat er wel vierduizend gulden nodig is. Nare rol De raad heeft echter bedoeld, dat de cur sus behouden moest blijven en toen „een" bedrag uitgeschoten, zonder de ware om standigheden te weten. Een hoger bedrag zou toen zeker ook zijn toegestaan, meende de socialistische voorman. Als dat gebeurd was, ware er nu geen minderheids- en meerderheidsstandpunt in het college ge weest en zou de raad nu niet de onaange name rol van arbiter in een verdeeld col lege moeten spelen. Daar komt natuurlijk nog bij, dat degenen, die de cursus inder tijd hebben voortgezet in de volste over tuiging leefden, dat de gemeente de zaak zou overnemen, terwijl nu uit het ge wraakte meerderheidsvoorstel van B. en W. de consequentie zou volgen, dat ze uit betaald kregen naar wat ze aanvroegen, gebaseerd op een veel te lage begroting dus ver onder de gemeentelijke loonnorm. Met de opmerking, dat de raad niet zulke beste talenten voor arbitrage heeft (doelend op eerdere voorvallen, waarin een zekere gespletenheid in het college in de raad werd uitgevochten) en een verwijt, dat er niet altijd soepel wordt gereageerd op een standpunt van een bepaalde wethouder door zijn collega's, sloot hij in eerste in stantie zijn aanval af. Ook de heer Nuyens (Kath.) zette zich schrap tegen de meerderheid van het college, zeggende, dat de subsidie-aanvraag van de cursusleiding indertijd beantwoord werd met de mededeling, dat het een ge meentelijke aangelegenheid ging worden, waaruit nu zal moeten volgen, dat er ook volledig volgens de gemeentelijke maat- mee eens zijn en voortbordurend op wat de heer Verbeek naar voren bracht, meen de hij, dat de raad inderdaad de verplich ting op zich genomen heeft de cursus van 1 Januari 1951 af te betalen (terwijl de goedkeuring van Gedeputeerden pas in het najaar afkwam, wat de leraren niet kunnen helpen), zag hij in het hele geval een mo rele verplichting van de overheid om van de overneming door de gemeente af de leerkrachten het volle pond te geven. Zo dacht de heer Maas er ook over. Die ar bitrage in college-kwesties zinde hem ook niet erg, vooral als het kwesties betreft, waarvan het sop de kool niet waard is, maar hij kon zich aan de andere kant niet verenigen met de handelwijze van het In stituut, dat zich niet tot B. en W. maar rechtstreeks tot de raad wendde met het omstreden verzoek. De beste oplossing had hem geleken, dat dit Instituut een overbrugging had aange vraagd bij het college voor het tijdvak, waarin de cursus tussen wal en schip hing. Tenslotte zei de heer Van Leusen (Arbeid), dat er, toen indertijd het besluit is genomen, de cursus onder de gemeente lijke hoede te nemen, omdat het nu een maal niet mogelijk is een particuliere cur sus te subsidiëren, verwachtingen zijn ge wekt, die nu gehonoreerd moeten worden. Als het meerderheidsvoorstel van het col lege wordt aangenomen, zo betoogde de heer Van Leusen, dan worden de docenten van de cursus dus niet betaald gedurende de tijd, waarin zij doorgingen met hun be langrijk werk van opleiding van jonge middenstanders. Verweer Volgens de heer Kruisman mag iedereen aan de raad adresseren; mevrouw H e ij k o o p (V.V.D.) was het ook niet eens met de meerderheid uit het college en de heer Lips vond, dat het nu maar eens uit moest zijn met dat meerderheids- en minderheidsgeharrewar in het college, vooral over kwesties als deze. Wethouder Aschoff releveerde de hele zaak en voerde aan, dat de raad indertijd zelf heeft goedgevonden, dat er 1600 subsidie aan de cursus werd gegeven. Dat Gedeputeerde Staten daarna zo lang wachtten met de goedkeuring dezer bijdrage, had volgens hem de zaak alleen maar ingewikkelder gemaakt, maar formeel kwam het er op neer, dat de gemeente pas op de eerste September 1951 de cursus kon over nemen. Van het subsidie van 1600.werd 1350.direct gebruikt en de resterende 250.kwamen beschikbaar ter verde ling. Er zou voorts volgens de wethouder van Financiën geen toezegging namens B. en W. zijn gedaan aan de cursusleiding ten aan zien van de overneming. Daarop kreeg hij onmiddellijk van wethouder De Boer (Onderwijs, Arbeid) de wind van voren, die dit als een erezaak zei te zien en wel degelijk bepaalde toezeggingen zei gedaan te hebben, waaruit liet Instituut kon aflei den, dat de cursus binnen afzienbare ter mijn gemeentelijk zou worden. Hij wees erop, dat het hele college wel overtuigd is van het nut van deze oplei ding en dat uit de noodzaak tot voortbe staan van de cursus voor hem logischer wijze volgde, dat hij de cursusleiding be paalde toezeggingen kon doen, cp voor waarde natuurlijk, dat de raad het goed zou vinden. Administratief is er toen een fout ge maakt in de berekening van de kosten dezer cursus, zodat de raad te weinig sub sidie verstrekte, maar daar zou het Insti tuut, dat de moed heeft opgebracht, de zaak voort te zetten toen de goedkeuring van gedeputeerden er nog niet was, lelijk de dupe van worden. „Met dat door mijn confrater Aschoff aangehaalde gemeenteblad ben ik er ook ingetippeld" bekende de heer De Boer ruiterlijk, menend dat het hier overigens niet om fouten of data gaat, maar om het Na de beschieting van een Zweedse vïiegboot door twee Russische straaljagers heeft Zwedens minister-president Tage Erlander onmiddellijk de Sovjet-Russische ambas sadeur in Zweden, admiraal Rodionof, ontboden om hem een in scherpe woorden gestelde protestnota te overnandigen. Een opgewonden menigte maakte dreigende ge baren voor de Sovjet-Russische ambassade op het moment dat de ambassadeur het gebouw verliet om de protestnota op het departement van Buitenlandse Zaken in ontvangst te gaan nemen. principe van het doorzetten van een cur sus in het algemeen belang en het in sociaal opzicht verantwoorde betalen van de mede werkers. „Anders zou het instituut zelf met de bedelnap moeten rondgaan". Als dat zo doorgaat. Enigszins heftig verklaarde wethouder De Boer naar aanleiding van de scheur in het college: „Als de houding tegen een bepaalde wethouder in het college zo door gaat, komen er meer meerderheids- en minderheidsvoorstellen"En dat het Instituut zich tot de raad heeft gewend, vond hij wel niet juist, maar toch begrij pelijk: de toestemming van het college was e'r immers in feite al? Hij kreeg meer en meer steun en nadat de heer Van Leu sen nog had opgemerkt, dat er ten on rechte wellicht toezeggingen zijn gedaan namens het college, welke nu volledig waar gemaakt moeten worden en de heer Toni- no (Kath.) het argument stevig op tafel plantte, dat die toezegging wel gedaan móet zijn, om de eenvoudige reden, dat het college immers meende, dat de cursus moest blijven bestaan; nadat er een motie uit de Katholieke hoek dreigde en wethou der Aschoff zich nog eens (zwakjes) verweerd had, kwam de affaire in stem ming, met als resultaat, dat de meerder heid van het college een zware nederlaag moest incasseren van 23 tegen 2 stemmen. Daarmee was automatisch het minderheids- voorstel aangenomen en de „overbrug gingsuitkering" gered. Benoemingen Drie kwartier lang is de raad vervolgens in comité-generaal gegaan om te beraad slagen over een benoeming en tenslotte heeft zij met algemene stemmen de vol gende onderwijskrachten gekozen: Aan de Moerbergschool: mevr. C. E. van der PluymGottschall; aan de Theo Thijs- senschool: de heer W. M. Claassen uit Am sterdam; aan het gymnasium: de heer H. Th. Vlaanderen uit Amsterdam en dr. K. H. E. Schutter uit Groningen; en aan de Visserijschool: werkmeester A. J. Eiff uit Santpoort. Zes van de zeven leden der bemanning van de Zweedse Catalina-vliegboot, die door Russische straaljagers was beschoten, bij hun aankomst te Stockholm, waar zij worden verwelkomd door de bevelhebber van de Zweedse luchtstrijdkrachten. Mordftiand (rechts). Twee van de inzittenden kregen schotwonden. Een hunner is in een Fins ziekenhuis opgenomen. De tentoonstelling van resultaten der vrije tijdsbesteding „Hoofd en Hand", die van 9 tot 17 Augustus in de stad Beverwijk wordt gehouden begint zich, zoals ons bleek uit een gesprek dat wij met de leider der tentoonstelling, de heer C. F. van Dam (propa- gandachef van Hoogovens), mochten hebben in grote lijnen af te tekenen. De in zendingen zullen worden ondergebracht in de groepen: modelbouw (in diverse soorten materiaal), schilderijen, tekeningen en beelöhouwwei-k, foto's, weef-, knoop- en vlechttechnieken, kunstsmeedwerk, houtsnijwerk en figuurzaagwerk, potterie, leer- en glaswerk en diversen. Daar de mogelijkheid is opengesteld, dat vakmensen bankwerkers, ingenieurs, electricians, die in hun vrije tijd werkstukken hebben ver vaardigd inzenden, kan het peil der tentoonstelling zeer hoog liggen. Daarbij komt ook nog, dat niet maar rijp en groen een plaatsje krijgt. Wordt zulk een regel niet voorgeschreven, dan ziet men door de bomen het bos niet meer, zoals dit het geval was bij de onlangs in Hoensbroek gehouden tentoonstelling, waar iedere employé van de mijnen (of zijn huisgenoten) zonder onderscheid en zon der keuring mocht inzenden. Er waren daar niet minder dan 1400 „werkstukken"; onder deze bevonden zich prachtige exem plaren, die de beschouwer met oprechte bewondering vervulden, doch die tussen alle prullen niet tot hun recht kwamen. De Beverwijkse tentoonstelling zal enige van de fraaiste inzendingen uit Limburg tonen. De heer Van Dam bleek er van overtuigd te zijn dat het, door het volgen van de ge schetste gedragslijn, de werkcommissie voor de tentoonstelling mogelijk zal zijn een expositie te maken, die klinkt als een klok. Schilderijen en diorama's „Welke bijzondere toezeggingen zijn er al?" In de eerste plaats kan worden vermeld een uitvoerige inzending van schilderijen van „Zondagsschilders". Het bestuur van de federatie van Amateursschilders (die het gehele land omvat) heeft zich in begin sel bereid verklaard met de beste werken (schilderijen, aquarels en tekeningen) de Beverwijkse tentoonstelling te komen op luisteren.. In het werkcomité hebben be stuursleden der federatie, tevens bestuur ders van het St. Lucasgilde, zitting. Daar naast mogen ook direct genoemd worden de historische diorama's door de leerlingen van de H.B.S. van dr. Wielenga vervaar digd. Circus en smalfilm De tentoonstelling wordt gehouden in de „Gladiolenweek". Het is dus niet alleen deze expositie diie het in de week van 9 tot 17 Augustus moet doen, maar er zullen ook vele andere demonstraties en feeste lijkheden plaats vinden. In het raam van de Vrije Tijdsbesteding kunnen wij noe men de voorstelling op Scheybeeck van „Veel leven om niets" van Shakespeare, de concerten van de HarmoniegezelschapDen; voor de jeugd o.a.: het kindercircus „Elle boog" onder leiding van Ida Last, dat overal grote successen oogstte. Een gi-oep smalfilmenthousiasten ver zamelt de beste smalfilms die door amateurs zijn vervaardigd en die tijdens de tentoon stelling des avonds op de binnenplaats der Julianasohool worden gedraaid. Het werkcomité bestaat uit de volgende leden: J. P. van Amstel, F. Basstra, A. F. Blok, J. van Fucht, A. F. J. van Gessel, H. J. M. Heijnen, B. C. Jongejan, mej. J. van der Klei. J. Koeten, W. Langendijk, J. Lodder, A. H. Nordholit, J. A. Pierik, mej. H. Rijkeboer en mevr. J. Thomas-Van Buitenen. De artistieke en culturele leiding van de tentoonstelling is aan de heer Van Dam op gedragen en hij wordt door genoemde da mes en heren in zijn veelomvattende taak bijgestaan. „Het is een buitengewoon il luster gezelschap", zei hij, „en zij vormen met elkaar een zeldzaam deskundig en semble. Op alle gebieden en van alle markten zijn zij thuis: wat de een mist, bezit de andere. Behalve al die te bewon deren eigenschappen, bezitten zij mensen kennis en zijn nog gezellig ook VAN VI? 1JBËSTED1NO AUGUSTUS 1952 Jongejan's bekroond affiche. Op de prijsvraag voor een affiche kreeg het comité een aantal inzendingen, dat sterk spreekt voor het artistieke peil. Na zorgvuldige schifting en overweging ver kreeg de inzending van de heer B. C. Jongejan de lauwerkrans. Binnenkort zul len de stadgenoten van dit, in strakke ge kleurde vlakken gehouden, biljet kunnen kennis nemen. Een vraag, die ons natuurlijk allang op de lippen brandde, doch die wij beleefd heidshalve een beetje hadden achterge houden was: „Wat zijn de bijzondere kos ten voor de inzender en kan hij er wat aan verdienen?" „Neen, driemaal neen, niets te verdie nen", was het antwoord, „dit is nu wat je noemt echt amateurswerk liefdewerk zou ik het willen noemen. Inschrijfgeld is er niet de verzekering betaalt het Or ganisatie-comité en geldprijzen zijn er niet in de wacht te slepen. Wel: eerbewijzen in de vorm van bronzen, zilveren en gouden médailles naar een speciaal ontwerp". „Wat", vroegen wij tenslotte, „moet men doen, om een van zijn werkstukken in te zenden?" „Dan heeft hij aan de secretaris van „Hoofd en Hand", Postbus 35, Beverwijk slechts een briefkaartje te schrijven, waar op dit voornemen staat aangegeven en als hij daarbij dan naam en adres niet vergeet, krijgt hij per kerende post een voorlopig formulier ter invulling. En dan loopt de zaak vanzelf en.... hopen wij: op rolle tjes", zo besloot de heer C. F. van Dam (die men op de Propaganda-afdeling van de Hoogovens vinden kan) ons gesprek. VERGUNNING PERSONENVERVOER De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft aan G. 't Hart te IJmuiden vergunning verleend voor het vervoer van opvarenden van visserschepen van IJmui- naar: Volendam, Enkhuizen, Den ^leider, Vlaardingen, Katwijk en Scheveningen. Magere zaak. Daar er gisteren maar weinig rond-, plat- en fijnvis aan de markt was (alleen maar een paar kustvissers), waren de noteringen niet steekhoudend te noemen. Hoewel er geforceerde prijzen zijn betaald, was toch te merken, dat de animo maar weinig beter was dan Maandag. De tong liep enigszins op. Laptong deed van ƒ2,15 tot ƒ2,10; de grootmiddel tong hield het op 1,15 tot 1,20 en de kleinmiddel tong noteerde van 1,40 tot 1,35 per kilo gram. Enkele kisten schol 2 varieerden van 22 tot 15, al naar gelang grootte en kwa liteit. De makreel, die weer goed vertegen woordigd was, varieerde van 15 tot 18 per 50 kg., waarvan de conservenindustrie de beste afnemer was. Dit ook. De „Eveline", die als enige gegadigde van de trawlers aan de afslag lag, boekte voor zijn elfdaagse makreelreis een resultaat van 17000; de enige logger Sch. 9 (Prinses Marijke), die ook hoofd zakelijk makreel bracht, maakte 8000. Vleet aan boord. De loggers „Tonny" en „Janny", die tot voor kort nog op de verse vis trawlden, zullen enige dagen binnen blijven om de nodige reparaties te ondergaan. Na de rustperiode zullen beide schepen overschakelen op de haringtrawl- visserij. Helaas, Dirkje. Na de succesvolle reis van de vorige week zit het de „Dirkje" nu weer tegen. Kort na het vertrek bleek de motor na twee dagen vissen mankementen te vertonen, zodat besloten moest worden weer naar huis te komen. Voor schipper en bemanning was het een erge tegenvaller, vooral daar de „Dirkje" weer een aardig visserijtje te pakken had en in twee dagen al 250 kisten makreel scheep had gehaald, zodat er een succesvole reis in het vat leek te zitten. Dinsdag kwam de „Dirkje" op halve kracht binnen. Vandaag vetter. Voor de markt van heden stonden Dinsdagavond de volgende trawlers geboekt: „de „Herman" met 40 kisten schelvis en piepers, 60 kabeljauw en gullen, 380 zwarte koolvis, 170 wijting, 170 grote noordmakreel. 220 grote noordharing, 200 kleine kistjes haring en 25 kisten di versen; de „Haarlem" met 230 kisten schel vis en piepers. 60 kabeljauw en gullen, 50 wijting, 375 makreel, 50 zwarte koolvis, 75 stokkebit, 15 heilbot. 25 diversen. 40 kleine kistjes makreel en 20 kleine kistjes haring; de „Mary" met 80 kisten schelvis, 40 kabel jauw en gullen, 200 koolvis, 25 wijting, 45 diversen, 290 makreel. 20 heilbot, 35 kl.k. haring en 80 stuks stijve kabeljauw, en de „Dirkje" met zijn 250 kisten makreel en di versen van een afgebroken reis. Urker nieuws. De aanvoer van kuil- paling op Urk was de afgelopen week iets beter, hoewel nog niet bevredigend. De vangsten per vaartuig varieerden per dag van 70 tot 140 pond. Enkele vaartuigen voerden vangsten aan tot 240 pond per dag. De noteringen voor kuilpaling liepen iets terug, vergeleken bij de vorige week. Per pond waren de noteringen van 0,88 tot 1,01. Door de lijnaalvissers werden be hoorlijke resultaten geboekt. De vangsten waren over het algemeen wel bevredigend. Deze varieerden per vaartuig van 60 tot 170 pond per dag. De noteringen voor lijn- paling liepen echter ook iets terug. Deze waren per popd van ƒ0,95 tot ƒ1,38. De aanvoer van snoekbaars en rode baars was nog van weinig betekenis. Prijzen zowel van snoekbaars als rode baars waren per pond van 0,63 tot 0,73. De aanvoer van nest was de afgelopen week vrij goed. In totaal werd ongeveer 110 ton aangevoerd. De prijzen per bak varieerden van 2.40 tot 2,80. De weekbesommingen der kuil- vissers varieerden de afgelopen week van 400 tot 900 per vaartuig. Bij de lijnaal vissers was dit per vaartuig van 350 tot 800. Aanvoer van Noordzeevis vond niet plaats. Aangevoerd werd de afgelopen week: 54659 pond kuilpaling, 7990 pond lijnpaling, 41 pond snoekbaars, 406 pond rode baars, 2 pond snoek en 219840 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer 68.000. 't Schot is te boord. Van de drijfnet- vloot kwamen binnen: de KW 23 met to taal 176 kantjes haring t.w. 2 k. eigen vangst, 10 k. van de KW 2, 13 k. van de KW 5, 7 k. van de KW 6, 17 k. van de KW 25, 2 k. van de KW 47, 10 k. van de KW 73, 13 k. van de KW 138, 8 k. van de KW 140, 17 k. van de KW 147, 6 k. van de SCH 107, 9 k. van de S'CH 51, 12 k. van de SCH 36, 27 k. van de IJM 74, 11 k. van de IJM 75, 12 k. van de IJM 283; de KW 42 met to taal 233 kantjes, waarvan 29 k. eigen vangst, 17 k. van de KW 43, 39 k. van de KW 44, 39 k. van de KW 15, 17 k. van de KW 110, 30 k. van de KW 176, 21 k. van de KW 173, 20 k. van de KW 151 en 21 k. van de KW 167; de KW 144 met totaal 192 kantjes waarvan 9 k. eigen vangst, 24 k. van de KW 20, 36 k. van de KW 29, 22 k. van de KW 39, 12 li. van de KW 78, 7 k. van de KW 38, 20 k. van de KW 67, 32 k. van de KW 83, 30 k. van de KW 86; en de KW 43 met totaal 252 kantjes waarvan 7 k. eigen vangst, 34 k. van de KW 85, 35 k. van de KW 167, 17 k. van de KW 44, 31 k. van de KW 110, 50 k. van de KW 15 en 78 k. van de KW 173. In en uit. 17 Juni vertrokken naar zee: IJM 238 202 215 206 318 262 10 209, CZ 3, KW 141 54 40. BR 48, SCH 9, EH 20, UK 18 114, HD 54, VL 77. Binnen kwamen de IJM 9, SCH 92, KW 43 141 van Rotter dam, de coaster Prior voor een helling beurt en de visserij-onderzoekingskotter Antoni van Leeuwenhoek. Kwallen. Kustvissers verschenen er Dinsdagmorgen niet aan de markt als ge volg van een ware kwallenplaag. Als er zich veel van deze weekdieren vlak onder de kust vertonen, gaan de vissers liever wat verder van de kust af. De garnalen- vissers hebben Dinsdagavond de afslagers wel werk gegeven. Vlootnieuws. De „Postboy" is voor het schilderen van het visruim binnen ge bleven. Schipper Jan Klinkenberg en be manning hebben vacantie. In de vaart ko men deze week de „Shamrock" (IJM 129) en de „Hoop" (IJM 73). Het vertrek naar Amerika van de Ba tavia IJM 99 is tot vandaag uitgesteld. Nieuwe motor. Dinsdagavond is in de KW 28, die al sinds de Paasweek stil ligt, een nieuwe motor geplaatst. Het is een Duitse diesel met een vermogen van 360 paardenkrachten. VEM-dag. De Woensdagmarkt was een VEM-dag: de Haarlem (2), Herman (3) en Mary (2) eisten zeven losploegen op. Loodsen. In de vissershaven worden voor een scheepsfirma op twee Engelse pontons twee loodsen gebouwd. De kraan heeft de zware ijzeren balken aan boord gehesen en scheepstimmerlieden trekken daar de loodsen op.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7