Engeland publiceert plan voor federatie in Centraal-Afrika Grotere zelfstandigheid voor universiteiten en hogescholen Vrijdag ontbrandt de Adenauer tegen de strijd van oppositie Weerbericht Hoge Academische Raad moet nauwe samenwerking bevorderen Ratificatie der West-Europese verdragen de inzet Ontwerp voor nieuwe Hoger Onderwijswet Lesvliegtuig verongelukt tijdens nachtoefening Rose Mary in Aden onder verbod tot vertrekken Het woord is aan Zweden wijst protest van de Sovjet-Unie af Men wil Malan de wind uit de zeilen nemen door vereniging van Noord- en Zuid-Rhodesia Leerling-vlieger om het leven gekomen Proces in Poesan tegen parlementsleden Anglo Iranian wil beslag leggen Harriman wint in Columbia Nieuwe abonnés GRATIS Ana Pauker naar Moskou Actie tegen communistische ambtenaren in Frankrijk 66e JAARGANG No 289 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie,5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terras\veg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 19 JUNI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 142 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Pcereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Londen) Generaal Ridgway, de opvolger van generaal Eisenhower als opperbevelhebber van de NAVO-slrijdkrachten in Europa, komt zelf kennis maken met de verschillende landen van het Atlantische Pact. Hier is de generaal met zijn vrouw in het Colosseum te Rome tijdens zijn bezoek aan Italië. De Britse regering heeft haar definitieve voorstellen gepubliceerd tot oprichting van een federatie in Centraal-Afrika, omvat tende Noord- en Zuid-Rhodesia en Nyasa- land. Zoals men weet, is Zuid-Rhodesia een zelfbesturende kolonie, terwijl Noord- Rhodesia en Nyasaland protectoraten zijn. De vorming van de nieuwe federatie is voor Afrika van de grootste politieke en economische betekenis. Zoals Lord Salis bury, de minister voor het Britse gemene best, Woensdag tegenover de journalisten verklaarde, vormen de voorstellen de laat ste kans tot voortzetting van een ontwik keling van deze gebieden in de richting van uiteindelijke zelfstandigheid, het traditio nele doel van de Britse koloniale politiek. Verzuimt men dit moment, aldus de mi nister, dan is het gevaar groot, dat Zuid- Rhodesia in het schuitje van Malan terecht komt en er een scheuring ontstaat met de gebieden ten Noorden van de rivier Zam besi. Thans is ook ingediend het door minister Rutten aangekondigde ontwerp van een nieuwe Koger-Onderwijswet. Het sluit vrij nauw aan bij het voorstel der commissie- Van der Tot. Enige punten zijn echter anders geregeld dan in dat rapport werd voor gesteld. Door het verlenen van rechtspersoonlijkheid aan de rijksuniversiteiten en aan de Technische Hogeschool en de Landbouwhogeschool zullen deze instellingen in de toekomst eigen vermogen en inkomsten hebben en uit de rijksdienst worden gelicht. De minister acht instelling van een Hoge Academische Raad gewenst, die een nauwere samenwerking tussen alle universiteiten en hogescholen zal bevorderen. Er komt verder enige wijziging in het bestuur der rijksuniversiteiten en -hogescholen. Voor collectieve voorzieningen voor de studenten (gezondheidszorg) zullen gelden op de begroting moeten worden uitgetrokken. De student, die blijk geeft het onderwijs niet te kunnen volgen, zal A'olgens het ontwerp moeten verdwijnen. Ingesteld wordt een baccalaiirfcaats-examen. Door het oprichten van inter-faculteiten en sub-faculteiten zal dc starheid van het bestaande faculteiten-systeem worden doorbroken. Een belangrijke bepaling in het ontwerp is ook die betreffende de doelstelling van het hoger onderwijs. Hierin komt duidelijk tot uiting, dat de opleiding mede gericht is op het bevorderen van maatschappelijk verantwoordelijkheidsbesef, op de persoon lijke vorming der studenten en op de ont wikkeling van de wetenschap als zodanig. De redactie der bepaling is zo ruim, dat ook de bijzondere universiteiten er zich mede zullen kunnen verenigen. Minister Rutten maakte er op de pers conferentie, waarin hij zijn nieuwe onder wijswetten toelichtte, geen geheim van, dat zijn nieuwe hoger onderwijswet (indien een eventuele opvolger het ontwerp zou over nemen) in cie volksvertegenwoordiging een zware dobber zal hebben. Hij is van oordeel, dat de universiteiten en hogescholen zelfstandigheid moeten krijgen, omdat de ambtenaren van het departement, hoe kundig ook, tegenover een wetenschap, die zich zo snel ontwik kelt, het geheel niet meer kunnen beheer sen. De rijksoverheid kan voor alles de ver antwoordelijkheid niet dragen. Als gevolg van het verlenen van rechts persoonlijkheid zal het beheer volgens andere regels dan thans worden gevoerd. Beoogd wordt aan de rijksuniversiteiten enerzijds een grotere mate van zelfstandig heid te geven en haar te ontheffen van ver schillende remmende bepalingen, die voor instellingen met een zo dynamisch karakter aan het gecentraliseerde beheer van de rijksdienst zijn verbonden. Anderzijds is een aantal beperkende bepalingen opgeno men. Bepaalde bevoegdheden blijven aan de centrale overheid voorbehouden, zoals het benoemingsrecht van hoogleraren en lecto ren. Bepaalde besluiten betreffende het vermogen van de universiteit zullen aan hogere goedkeuring worden onderworpen. Voorts is ter vervanging van de controle vooraf een strenge controle achteraf in de wet opgenomen. Onderlinge samenwerking Door middel van een Hoge Academische Raad zal een nauwe samenwerking tussen alle universiteiten en hogescholen tot stand worden gebracht. Die raad zal niet alleen dienen als een schakel tussen de onderwijs instellingen onderling, maar ook tussen deze en de maatschappij. Zijn taak is ech ter in de eerste plaats het adviseren over een door de minister van Onderwijs en zijn ambtgenoot van Landbouw, onder wie de Landbouwhogeschool ressorteert, telkens voor vier jaren op te stellen ontwikkelings plan voor het van rijkswege aan universi teiten en hogescholen gegeven hoger on derwijs. Dit plan wordt aan de Staten-Generaal voorgelegd. Het is onmogelijk met een plan van één jaar te werken. Deze plannen zullen een grondslag kunnen vormen voor samenwerking en arbeidsverdeling tussen de rijksinstellingen. De minister wees er in dit opzicht op, dat deze moeten blijven binnen de jaarlijkse begrotingen. IIij heeft deze Hoge Academische Raad aan 'zo weinig mogelijk wettelijke banden gelegd, teneinde hem voldoende ruimte te laten voor ontplooiing in verschillende richtingen. Bestuur Met betrekking tot de wijziging van het bestuur werd opgemerkt, dat door de grotere zelfstandigheid van de universiteit en de hogeschool de verantwoordelijkheid van het college van curatoren zal wordén verzwaard. De mogelijkheid wordt geopend, aan de president-curator een bezoldiging toe te kennen, waardoor deze een groot deel van zijn tijd aan de vervulling van zijn functie kan wijden. De rector magnificus en een door de Academische Senaat aan te wijzen lid zullen de vergaderingen van curatoren met adviserende stem bijwonen en ook een vertegenwoordiger van de we tenschappelijke staf kan daar worden toe gelaten. Zorg voor de studenten Wegens de gewijzigde maatschappelijke structuur en de moeilijke financiële om standigheden van vele studenten wordt in het ontwerp bepaald, dat voor collectieve voorzieningen ten behoeve van studenten (bureaux vor studentenbelangen, gezond heidszorg, lichamelijke opvoeding en sport) gelden op de begroting van de universiteit moeten worden uitgetrokken. De minister meent dat voor die collec tieve voorzieningen wel de opbrengst van de collegegelden in aanmerking kon komen. In bepaalde nader aan te wijzen studie richtingen zal de studie met een baccalau- reaats-examen, af te leggen ongeveer één jaar na het candidaatsexamen, kunnen worden afgesloten. Hierdoor wordt aan de behoefte van een korte en toch weten schappelijke opleiding voldaan. In het wetsontwerp is ook een regeling' opgenomen, waardoor studenten, die twee keer voor eenzelfde examen zijn afgewe zen of een examen niet binnen twee keer de daarvoor door de faculteit vast te stellen normale studieduur hebben afgelegd, van verder examendoen kunnen worden uitge sloten. Degene, wie deze harde maatregel treft, zal ook niet verder kunnen studeren aan een andere universiteit of hogeschool in ons land. Met bepaalde omstandig heden, bijvoorbeeld ziekte, zal rekening worden gehouden. Bij verschillende instan ties zal de student in beroep kunnen komen. De minister stelt er prijs op. de traditio nele indeling in vijf faculteiten (waarbij er in de loop der jaren nog twee zijn bij gekomen) te behouden. Maar hij acht het bestaande systeem toch te star en daarom wil hij die starheid doorbreken door de in stelling van inter-faculteiten en sub-facul teiten, teneinde combinaties mogelijk te maken. Tenslotte deelde de minister mede, dat wie niet gepromoveerd is geacht wordt niet te zijn afgestudeerd. Teneinde de lust tot promoveren te bevorderen, zullen de promotiegelden worden afgeschaft. Een Harvard-lestoestel van de vliegbasis Gilze-Rijen is in de afgelopen nacht tijdens een oefenvlucht verongelukt. De leerling vlieger die het toestel bestuurde, kwam om het leven. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart voor één. De leerling-vlieger was bezig met een start- en landingsoefening. Aan dc rand van het vliegveld Gilze-Rijen langs de Rijksweg Tilburg-Breda stortte het toe stel neer. Het brandde geheel uit. Het toestel is op korte afstand van een woonhuis neergestort. De leerling-vlieger is er nog in geslaagd uit het toestel te ko men vóór het viel. Op 300 meter hoogte sprong hij uit de Harvard, maar de para chute, die slechts gedeeltelijk open ging, heeft zijn val niet kunnen breken. De vlieger, die bij het ongeval om het leven is gekomen, was de 21-jarige reserve korporaal leerling-vlieger P. J. Verwoerd uit Waddinxveen. POESAN. (Reuter). Het proces voor een militaire rechtbank te Poesan tegen veer tien Zuid-Koreaanse parlementsleden, die beschuldigd worden van samenzwering met de communisten ter omverwerping van de regering van Syngman Rhee, is vandaag begonnen. Vertegenwoordigers van de UNO-commissie, de Amerikaanse ambassade en de legaties van Frankrijk en Engeland waren aanwezig, maar verslag gevers en het publiek werden niet toege laten. Dit zou gedaan zijn om te voorko men. dat nog voortvluchtige verdachten kennis nemen van de door de regering aan gevoerde bewijzen. Zuid-Koreaanse beambten hebben ver slaggevers medegedeeld dat vandaag na dere mededelingen zullen worden verstrekt over de positie van vier andere afgevaar digden, die na het afkondigen van de staat van beleg op 25 Mei zijn gearresteerd en over die van vier burgers, die in verband met het ontdekken van een samenzwering in hechtenis zijn genomen. De nieuwste foto van Koningin Elisabeth van Engeland en de hertog van Edinburg genomen tijdens hun aankomst in Ascot, waar dc vorstin en haar echtgenoot de befaamde paardenrennen bijwoonden. Dat zou tevens ernstige economische ge volgen hebben, omdat Noord- en Zuid- Rhodesia op elkaar zijn aangewezen. Een federatie is dan ook een onmisbare voor waarde om de beide Rhodesia's tot groter welvaart te brengen en tot algehele ont plooiing. Van een politiek samengaan ver wacht de Engelse regering reeds dadelijk economische voordelen, zoals het gebruik van de Zambesi als gemeenschappelijke energiebron, het gemakkelijker beschik baar komen van steenkool en arbeidskrach ten uit het Noorden voor- de exploitatie dei- Zuidelijke kopermijnen, en de ontginning van onaangeboorde mineraallagen, alsmede de aanleg van een gemeenschappelijke haven. Tegen Malan Het doel waarnaar gestreefd wordt, is het tegenovergestelde van dat van Malan, namelijk een werkelijk deelgenootschap van blanken en inheemsen, hetgeen, zo onderstreepte Lord Salisbury, het enige antwoord is op het Afrikaanse probleem. Het plan met zijn lange voorgeschiede nis heeft veel voeten in aarde gehad wegens de oppositie onder de Noordelijke bevolking, die bevreesd is voor de Euro peanen in het Zuiden, die er veel talrijker zijn dan in het Noorden, te worden over heerst. In de federatie zullen de inheem sen in de minderheid zijn, maar het gehele plan is erop berekend hen naarmate de ge bieden zich ontwikkelen, geleidelijk aan meer invloed te geven. Bovendien zijn de belangen der inheemsen door de sterkste garanties beschermd. De regering is ervan overtuigd, dat alle politieke partijen in Engeland het voorstel zullen steunen, al verwacht zij, dat er zowel van de zijde der Afrikanen als der Europeanen bezwaren zullen worden te berde gebracht, hetgeen nu eenmaal onvermijdelijk is bij een po ging om allen tevreden tc stellen. De er varing is echter, dat de verhouding tussen Europeanen en inheemse bevolking voor treffelijk is. In Zuid-Rhodesia is het kies recht aan maatstaven van welstand gebon den, doch slechts een tiende van de in heemsen. die het stemrecht bezitten, maakt ervan gebruik. De overigen hebben volgens de minister geen belangstelling voor poli tiek. Democratischer Naarmate echter het land zich verder zal ontwikkelen, zal ongetwijfeld ook de politieke democratie zich uitbreiden. Het is onfortuinlijk, dat de inheemse vertegen woordigers weigerden deel te nemen (ook niet als waarnemers) aan dé conferentie, die in April en Mei van dit jaar in Londen het plan voorbereidde. Indien het voorstel door het Britse par lement wordt goedgekeurd, zal het aan de ADEN. (Reuter). De 632 ton metende tankboot „Rose Mary" is met duizend ton Perzische olie aan boord, die bestemd is voor een Italiaanse maatschappij, in de ha ven van Aden aangekomen. Vertegenwoor digers van de Anglo Iranian waren aan de kade te Aden, toen de „Rose Mary" bin nenliep. De maatschappij zal trachten op de lading van het schip beslag te leggen.. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Britse regering in sa menwerking met de Anglo Iranian thans maatregelen zou nemen,'teneinde te voor komen, dat de olie van de „Rose Mary" aan derden zou worden overgedragen. Graaf Ettore della Zonca van de Ita liaanse oliemaatschappij EPIM heeft mede gedeeld, dat hij de reders van de „Rose Mary" waarschijnlijk wegens contract breuk zal vervolgen. Graaf Della Zonca zette uiteen, dat hij de „Rose Mary" heeft gecharterd op basis van een tijdcharter voor drie reizen voor het vervoeren van Perzische olie, die ge kocht is door de Bubenberg-Maatschappij te Spieze in Zwitserland. De olie zou in Italië worden geraffineerd. Volgens het tijdchartercontract is de graaf de enige, die het recht heeft de kapitein van de „Rose Mary" instructies te geven. Uit de ontvangen berichten blijkt echter, dat de Teresita maatschappij, de eigenares van de „Rose Mary" de gezagvoerder van het schip opdracht heeft gegeven Aden aan te doen. De Anglo Iranian heeft het opperste ge rechtshof te Aden vandaag verzocht om een uitspraak, waarbij wordt verboden, dat de lading Perzische olie aan boord van het tankschip de „Rose Mary" buiten het gebied van dit Engelse protectoraat wordt gebracht. Vandaag is de behandeling van de zaak betreffende de lading Perzische olie aan boord van de in de haven van Aden lig gende tankboot „Rose Mary" voortgezet. Ook voor heden is het gerechtelijk bevel, waarin vervoer van de lading buiten de haven van Aden wordt verboden, gehand haafd. Henry Ford: Zelfs al.zou er niets nieuws ge schapen worden dan is er nog altijd een nieuwe combinatie. betrokken gebieden worden voorgelegd. In het politiek verder ontwikkelde Zuid- Rhodesia zal dan een referendum worden gehouden, hetgeen in Noord-Rhodesia niet mogelijk is, omdat daar geen electoraat in de normale zin bestaat. De plaatselijke wetgevende lichamen zullen daar de aan gewezen organen zijn om zich over een fe deratie uit te spreken. Wat de waarborgen voor de belangen der inheemsen betreft, komt er een spe ciale buiten-parlementaire „raad voor Afrikaanse zaken", waarin Europeanen en inheemsen gelijkelijk zijn vertegenwoor digd en die voorstellen kan aanhangig ma ken óf kan protesteren tegen maatregelen, welke aanleiding geven tot controverse tussen de bevolkingsgroepen, in welk geval het Britse parlement het laatste woord heeft. STOCKHOLM (Reuter). Gisteravond heeft Zweden geantwoord op het Russische protest van Dinsdag, dat een Catalina Maandag boven Russisch gebied gevlogen zou hebben en gevuurd zou hebben op Russische vliegtuigen. Het Zweedse antwoord wijst het Russische protest af en zegt, dat twee Zweedse vlieg tuigen beide van het type Catalina bestemd voor reddingsdoeleinden zich Maandagochtend boven de Oostzee hebben bevonden. Beide toestellen waren volkomen onbe wapend en „geen van beide is ook maar een ogenblik dichter dan 15 zeemijl bij Russisch grondgebied geweest. Premier Erlander van Zweden heeft ver klaard dat het Russische protest het stand punt van Zweden niet heeft gewijzigd. „Het feit, dat Vrijdag een Zweeds vliegtuig tengevolge van een dikke mist onopzette lijk boven Russisch grondgebied heeft ge vlogen, kan niet als voorwendsel worden aanvaard voor het neerschieten van een ander toestel op Maandag", aldus de pre mier. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden, die op het ogenblik met vacantie te Rome vertoeft, is heden naar Stockholm teruggekeerd. WASHINGTON (AFP). Bij de demo cratische voorverkiezingen in de staat Co lumbia heeft de directeur van het bureau voor wederzijdse beveiliging, Averell Har riman, de overwinning behaald. Volgens de officieuze einduitslag werden zes afge vaardigden naar de nationale partijconven tie gekozen, die Harriman en vier, die Kefauver steunen. Harriman heeft zijn campagne hoofdzakelijk gericht tot de grote negerbevolking van Washington. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. Prins Bernhard zal op Vrijdag 27 Juni de internationale tentoonstelling „Film en Foto" in het R.A.I.-Gebouw in Amsterdam openen. BONN. (Van de correspondent van het ANP).Vrijdag zal Bondskanselier Adenauer de strijd om de Europese verdragen moe ten aanbinden met de Bondsraad, de ver tegenwoordiging der landen. De inzet van deze strijd is vooralsnog de formele vraag of de verdragen onder het recht van veto der negen landelijke regeringen vallen. De met spanning tegemoet geziene stemming van de Bondsraad over de verdragen zelf zal pas plaats hebben, wanneer de rati ficatie door de Bondsdag een feit is ge worden. Het staat bij voorbaat vrijwel vast. dat de zitting van Vrijdag de formele opening van een conflict tussen regering en Bonds raad zal brengen. Er is geen andere mogelijkheid om dit conflict, tot een oplossing te brengen dan de inschakeling van het staatsgerechtshof, dat, zoals bekend, reeds de grondwettelijke toelaatbaarheid der verdragen heeft te on derzoeken. Leden van de Bondsraad heb ben reeds te verstaan gegeven, dat zij te gegevener tijd deze beslissing van het ge recht zullen vragen. Reeds eenmaal heeft het gerecht de Bondsraad in een soortgelijk conflict met de regering in het gelijk ge steld. De politieke machtsverhoudingen liggen op het ogenblik zo. dat de regeringspartijen aan het bewind zijn in vier der negen lan den, namelijk Noord-Rijn-Westfalen, Beieren, Rijnland en Sleeswijk-Holstein. Daarmee beschikt de regering in de lan- denkamer over 18 van de 38 stemmen. Vijf tien stemmen behoren aan de socialistisch geregeerde landen Hessen, Hamburg, Bre men en Nedersaksen. De vijf beslissende stemmen horen aan Württemberg-Baden, waar een liberaal-socialistisch bewind is. De Württembergse liberalen nemen ten aanzien van de verdragen een aarzelende houding is. Zij menen, dat de Duitse rege ring tenminste nog een grootscheepse po ging moet doen om de „big four" aan de conferentie tafel te brengen alvorens een ratificatie der verdragen gewettigd zou zijn. Het is intussen duidelijk, dat de socialis ten de Bondsraad tot hun voornaamste machtsmiddel tegen de regering hebben gemaakt. Dat zij dit konden doen danken zij eigenlijk voornamelijk aan de partij van dr. Adenauer, die bij de constructie van het West-Duitse staatsgebouw er naar gestreefd heeft de federatieve landen door dit orgaan grote rechten tegenover het centrale bewind te garanderen. Dr. Adenauer plukt nu de vruchten van deze ijver. Hij ziet zich, om zijn politiek door 1e zetten, genoodzaakt zoveel moge lijk af te dingen van de rechten der lan den en haalt zich daarmede weer het mis noegen op het lijf van zijn eigen partijge noten in de landelijke hoofdsteden. De leden van de Bondsraad hebben zich voor een onderzoek van de constitutionele verwikkelingen van de verdragen door het staatsgerechtshof uitgesproken. De raad zal zich daarover echter thans niet meer behoeven uit te spreken, aangezien dit on derzoek inmiddels reeds door de bondspre sident gevraagd is. De socialisten hebben in Bonn al te kennen gegeven, dat zij zul len aandringen op een opschorting van de gehele ratificatie, tot het hof zal hebben uitgemaakt, of het verdedigingsverdrag al dan niet strijdig is met de grondwet. Het parlement kan naar socialistisch in zicht niet zijn goedkeuring aan het ver drag geven zonder dat de constitutionele kwestie is opgelost. Zou het de ratificatie toch behandelen dan zou het volgens de socialisten de autoriteit van het hoogste gerecht aantasten. Daar het gerecht wel licht drie maanden nodig zal hebben voor zijn onderzoek, geloven de socialisten hier door een belangrijke vertraging van de ra tificatie der verdragen te kunnen berei ken. Dr. Adenauer echter wil zich met hand en tand tegen zulk een vertraging verzetten en hij blijft eisen dat de Bonds dag zo snel mogelijk zal ratificeren. WENEN. (Reuter). De „Neue Wiener Tageszeitung" heeft gemeld, dat de Roe meense vrouwelijke minister van Buiten landse Zaken, Ana Pauker, die kortgeleden door de Roemeense communistische partij leiding is aangevallen wegens het vertonen van „afwijkingen van de partijlijn naar rechts en links", naar Moskou zou zijn ont boden. Het blad meldt, dat vluchtelingen, die zo juist uit Boekarest te Wenen zijn aan gekomen, hebben medegedeeld, dat Ana Pauker naar Moskou is ontboden, onmid dellijk nadat een haar veroordelend bericht in het blad van de Cominform was ver schenen. Daarna volgde een periode van tien dagen, waarin geen enkele aanval op haar werd gedaan, klaarblijkelijk is toen haar zaak te Moskou onderzocht. Thans heeft het centrale comité van de Roemeense communistische partij via ra- dio-Boekarest opnieuw een- aanval op Pau ker gedaan. Zij werd een „kilasse-vijand, verraadster en saboteuse" genoemd. De „Neue Wiener Tageszeitung" trekt hieruit de conclusie dat Ana Pauker haar zaak te Moskou heeft verloren en dat thans „het laatste stadium is aangebroken, namelijk dat van zuivering, proces en veroordeling". PARIJS (Reuter). De Franse regering is voornemens, ambtenaren, die in bepaalde betrekking staan tot communistische orga nisaties, uit functies te verwijderen, waar zij toegang hebben tot vertrouwelijke docu menten, aldus heeft de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Brune, meegedeeld op een lunch van de Engels-Amerikaanse pers vereniging. De regering wil soortgelijke veiligheidsmaatregelen nemen als men in de V. S., Engeland, Nederland en Zwitser land heeft genomen, zo voegde hij er aan toe. Brune zeide, dat de regering definitief een besluit heeft genomen tegen het verbie den van de Franse communistische partij. Alle communisten, die de Franse wetten schenden, zullen evenwel vervolgd worden. Op de vraag wal er gedaan wordt met de communistische leider Jacques Duclos en de 167 andere arrestanten, die beschuldigd worden van samenzwering tegen de bin nenlandse veiligheid van Frankrijk, ant woordde de minister, dat het onderzoek nog verscheidene maanden zal vergen. Het is mogelijk, aldus de minister, dat nieuwe gegevens uit in beslag genomen documenten, die tot dusver nog niet bestu deerd zijn, aanleiding zouden kunnen zijn om de beschuldiging tegen Duclos te wijzi gen in „samenzwering tegen.de externe veiligheid van -de staat". Indien dit zou ge beuren, zou de berechting door een mili taire rechtbank geschieden, aldus minister Brune. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met vanavond nog enkele verspreide buien. Morgen droog weer en iets warmer. Overwe gend matige Westelijke tot Zuid-Wes telijke wind. 20 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur. Maan op 2.14 uur, onder 20.03 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 19 Juni Hoog water: 1.12 en 13.45 uur. Laag water: 8.58 en 21.38 uur. Vrijdag 20 Juni Hoog water: 2.06 en 14.35 uur. Laag water: 9.52 en 22.31 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1