Bijeenkomst Christelijke Besturenbond ai Beverwijks Grote Kerk gaat niet door Ook op liet water Agenda voor Beverwijk Agenda voor Velsen Fa. B. ENGELENBERG ■Clowntje Riek 2 nnn a Machteld Wisse, fotografe BOEKHANDEL A B D E J 0 N G Velsen-Noord Santpoort Convocatie voor „antwoordvergadering" op J. G. Suurhoff's woorden de twistappel Benoemingen personeel aan de nijverheidsschool Prijs van aardbeien zakt gestadig verder Kuitwaard sprintkampioen bij „Kennemeriand" Tuinfeest van „Butterfly" HOERA Val uit de ringen. OFFICIËLE: VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Watermachinist" H. Krikke 25 jaar bij V.G.Z. Plaatwellers streden om de schaak-eer Tweedaagse fancy-fair voor „Schulpen"-clubhuis Een oude zaal wordt gemoderniseerd Dr. M. de Groot benoemd in Leiden Voor jonge hersens 3 FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker DONDERDAG 19 JUNI 1952 Het bestuur van de Christelijke Besturenbond Beverwijk (de plaatselijke centrale van het C.N.V.) schrijft ons: „Wij zijn destijds diep geschokt door het feit, dat in een door de Henormde Gemeente belegde bijeenkomst de heer J. G. Suurhoff, 2e voorzitter van het N.V.V., heeft gesproken. Hetgeen de heer Suurhoff op deze samenkomst heeft gezegd met name over onze vakbeweging achten wij niet alleen onjuist en grievend, maar volkomen in strijd met de boodschap, die de Kerk aan enkeling en gemeenschap moet brengen". „Wij hadden daarom besloten een bijeenkomst te beleggen, die bedoelde een naar onze overtuiging betere voor lichting te bieden. De kerkeraad en en de kerkvoogdij der Nederlandse Hervormde gemeente hadden ons a.s. Vrijdagavond het kerkgebouw dezer gemeente afgestaan. Intussen hebben deze beide colleges ech ter besloten, terug te komen op de gedane toezegging en wel op grond van de over weging, dat door ons bestuur in de convo caties voor deze bijeenkomst is vermeld, dat wij verschillende uitlatingen van de heer Suurhoff in volkomen strijd achten met het woord Gods. Alleen indien wij deze zinsnede terugnemen, zijn kerkeraad en kerkvoogdij bereid, de gedane toezegging gestand te doen. Hoewel wij geenszins de bedoeling heb ben gehad, de Hervormde kerkeraad te grieven en ofschoon de gehele convocatie wel in een enigszins geprikkelde toon is gesteld, hetgeen ons spijt, mogen wij toch de werkelijke bedoeling van deze zinsnede niet terug nemen, want het blijft onze over tuiging, dat het optreden van de heer Suur hoff in strijd met het Evangelie was". Dit betekent dus, dat de bijeenkomst van Vrijdagavond niet in de Grote Kerk ge houden kan worden. Men wil nu op korte termijn uitzien naar een andere vergader gelegenheid. Afgezien van de daaraan ver bonden moeilijkheden, meent de besturen bond, dat het beter is, de bijeenkomst uit te stellen tot vlak na de vacantieperiode, tot September, omdat dan over deze zo uiterst gewichtige vragen in een rustiger Op de agenda van de raadsvergadering der gemeente Beverwijk staat onder meer een voorstel om te benoemen tot lerares in tijdelijke dienst aan de gem. Huishoud en industrieschool met ingang van 25 Maart 1952, in de naaldvakken mevr. A. L. van EijkSchurink te Bloemendaal; tot lerares in de vakken opvoedkunde en smaakontwikkeling voor het tijdvak van 1 Februai-i tot 1 April 1952 mej. A. W. M. Miltenburg te Bergen; tot leraar in het vak medische raad voor het tijdvak van 6 Fe bruari tot 1 Augustus 1952 de heer J. H. M; Rolink, te Velsen: tot leraar in het vak godsdienst voor het tijdvak van 6 Februari tot 1 Augustus 1952 de heer F. J. van de Vrande, te Velsen; tot lerares in het vak kinderverzorging, E.H.B.O. en ziekenver pleging voor het tijdvak van 6 Februari tot 1 Augustus 1952 mej. C. M. Willemse, te Haarlem; tot lerares in het vak zingen voor hetzelfde tijdvak mej. A. Twisk te Castri- cum: tot lerares in het vak lichamelijke op voeding voor hetzelfde tijdvak mej. C. S. M. Jacobse te Alkmaar: tot lerares in de vakken naaien en kninpen voor hetzelfde tijdvak mej. A. M. A. Hooijmans, te Bever wijk en tot lerares in het vak koken aan die school voor hetzelfde tijdvak mej. J. M. A. Hoogveld te Beverwijk. plukken lokt Maar zonder nog dop niet aan De aardbeienveiling van gisteren ver toonde ongeveer hetzelfde beeld als die van een dag ervoor. De aanvoeren ontliepen elkaar op beide dagen heel weinig, maar de prij zen zakten Woensdag iets verder; er gingen nog wel Moulin Rouges tot 230 cent per slof weg, maar boven de twee gulden kwam er overigens maar weinig en de meeste noteerden nu rond de 170200 cent per slof. Er werden ook nu weer drie wagons aardbeien naar Duitsland gezonden; de „zuren" brachten van 115140 cent per slof op. Zonder dop komt er nog maar weinig: het lokt de tuinders nog steeds niet erg aan, om voor prijzen van 140170 cent per slof zonder dop te gaan plukken. sfeer gesproken kan worden dan thans het geval is. Het ligt in de bedoeling, dat dan dezelfde sprekers (ds. Koningsberger en de heer M. Ruppert) zullen optreden. Volop spanning bij Schaakclub „Weenink" Alhoewel de kampioen van de eerste afde ling der schaakclub „Weenink" nog niet bekend is, kan hij nu toch ieder ogenblik aangewezen worden. Het gaat n.l. nog om misschien een partij en de spanning is dan ook hevig. De uitslagen van gisteren waren: Afdeling 1: M. Ploeger—G. Paardekoper 01: G. PaardekoperM. Ploeger 10; H. van 't HoffM. Ploeger 1—0; H. van 't Hoff J. C. Muijen AA: J. C. MuijenP. Stet A—A. Afdeling 2: J. Otterlo—A. Alders 0—1. Voorts werd de zomerkamp voortgezet door het spelen van een klokkenwedstrijd waaruit M. Ploeger 7 punten uit 8 partijen behaalde, terwijl M. Metselaar 6 en J. H. Meijer, A, de Wijs en H. Nijman 5 punten behaalden. Woensdagavond heeft de rennersclub Ken nemeriand haar sprint-kampioenschappen over de 500 meter verreden. De uitslagen voor de A- en B-klassers luiden: 1. H. Kuitwaard: 2. Ch. de Nijs; 3. D. de Ruiter; 4. D. van Acker. C-klasse: 1. J. de Ruiter 3 p.; 2. Vergonet 4 p.; 3. Ebbinge 5 p.; 4. Pelle 6 p. Junioren: 1. C. Visser 3 p.; 2. J. Stet 4 p.; 3. J. Visser 5 p.; 4. A. Bot 6 p. De volksdansgroep „Butterfly" zal Zon dagavond om 7.45 uur een tuinfeest houden in de tuin der R.K. pastorie aan de Wijker- straatweg. ADVERTENTIE DONDERDAG, 19 JUNI 1952 Beste Kinderen, Ons weekprentje is deze keer eens speciaal voor de zwemliefhebbers onder mijn nich ten en neven: namelijk olifantjes in bad! Het drama speelt zich echter niet af in de Heerenduinen of in het (gesloten) Velserbad, maar in de Belgische Congo, waar het olifantendressuurstation Tangalana Bodio is gelegen. Dit dressuurstation is de enige inrichting in Afrika waar men er in geslaagd is wilde olifanten te temmen en' te dres seren. Je ziet op het plaatje dat het jongste dier (rechts) los mag lopen, maar de twee oudere exemplaren zitten stevig bevestigd aan de flanken van de oude olifant, die allang afgericht is. Om jullie nog even iets van deze kolossale dieren te vertellen: er zijn twee soorten, hier op het plaatje zie je de Afrikaanse olifant met grote oren en geweldige afmetingen; de Indische daarentegen, die in Voor en Achter Indië, op Ceylon en Sumatra voorkomt, heeft veel kleinere oren. Als je dus weer eens in Artis komt en de olifanten bekijkt, kun je zelf aan hun oren zien met welke soort je te doen hebt.. JAAP KOLKMAN'S BOEK over IJmuiden: Moeder, leer mij nog eens lopen is vanaf heden 5 5.40 verkrijgbaar bij Edisonstraat 7 - IJmuiden Bestelt U telefonisch 5326 en het wordt U thuisbezorgd. Bij oefeningen in het gymnastieklokaal van de Adolf van Nassauschool in Sant poort viel het 15-jarig meisje C. v. d. P., iid van de R.K. sportvereniging Velsen, uit de ringen. Met ernstige inwendige kwetsuren aan de rug ls zij per zieken auto naar het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost overgebracht. ADVERTENTIE ADVERTENTIE üoelstraat39'"- Haarlem - Tel- nr; VERF3CHRABBERS PLAMUURMESSEN Nieuw kanaal-pontpstation nog niet klaar De afdeling Centrale van de papierfabriek Van Gelder Zonen was ook Woensdag in de jubileumsfeer, daar de heer H. Krikke, ar beider-machinist van het kanaalpomp station, zijn vijfentwintigjarig arbeidsjubi- leum vierde. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, is 's morgens op het directie kantoor ontvangen en in tegenwoordigheid van de bedrijfsingenieur en bedrijfschef van de Centrale, de heren ir. H. C. Ehren- burg en J. D. Kist de Ruyter, hartelijk ge lukgewenst door de directeur ir. J. Tromp. De heer Tromp belichtte de verdiensten van de jubilaris in de loop van deze kwart eeuw voor het bedrijf, om vervolgens het jubileumgeschenk in enveloppe en de schriftelijke felicitaties van de hoofddirectie te overhandigen. Hierna werd de jubilaris door het perso neel van de Centrale gehuldigd in de meet- afdeling. Ir. Ehrenburg probeerde in een hartelijke toespraak een voorstelling te vor men van de enorme massa's water, die dc jubilaris in de loop van de afgelopen 25 jaren voor de watervoorziening van het bedrijf uit het Noordzeekanaal heeft helpen oppompen en doorvoeren. In zijn werk heeft de heer Krikke steeds een zeer grote accuratesse betracht. Vervolgens dankte de heer Kist de Ruyter de jubilaris voor de prettige samenwerking, de kameraadschap en nauwgezette plichtsbetrachting in de afgelopen jaren. Hij had gehoopt, dat de heer Krikke zijn jubileum in het nieuwe Kcnaalwaterpompstation had mogen vieren, doch het zal nog wel even duren voor dit klaar is. Tenslotte feliciteerde de heer K. C. v. d. Pijl namens alle afdelingscollega's, onder aanbieding van een geschenk onder cou vert. Mevrouw Krikke deelde in de hulde; haar werd een mooi bloemstuk aangeboden. De tweekamp tussen het kantoor- en fa- briekspersoneel van de N.V. „De Plaatwel- lerij", welke is geopend met een damwed- strijd, werd in het ontspanningslokaal van het bedrijf voortgezet met een schaakwed strijd. Er werd fel gestrden in vrij langdu rige partijen, zodat de tweede ronde wegens het ver gevorderde uur voor vijf partijen moest worden uitgesteld. Het kantoorpersoneel echter wist een nut tige voorsprong te behalen, waarmee het de overwinning praktisch in de zak heeft. De uitslagen waren: ir. PelzerW. Visser AA; H. J. DengerinkF. Geisler 10; H. .SchoonhovenJ. Muys 01: J. P. Rijken A. Bontebal 30; W. A. v. BrusselP. Kor- ver 10; J. Floor—H. Hogendorp 0—1: C. Luttik—L. Otte 0—1; Smit III—F. v. Rijs wijk 1—0; P. v. Deursen—G. Groot 1—0. Totaal 5A3A. Tweede ronde: J. P. RijkenA. Bontebal 10- W. A. v. BrusselP. Korver 10; Smit IIIF. v. Rijswijk 10; P. v. DeursenG. G'-oot 01. Totaal 31. Totaal kantoor 8Afabriek 4A. Leidster bij het kleuteronderwijs Bij de in Amsterdam gehouden examens door het Landsbureau voor Kleuteronder wijs slaagde voor de akte van bekwaamheid als leidster bij het Kleuteronderwijs (akte A) mej. N. G. Zalm te IJmuiden, perso neelslid van de Watervliet-kleuterschool te Velsen-Noord. Met grote ijver zijn de besturen van de buurtvereniging Schulpen" en de gelijk namige speeltuinvereniging thans bezig met de voorbereidingen van de tweedaagse fancy-fair, die ten bate van een clubhuis in de speeltuin Vrijdag en Zaterdag wordt gehouden. De plannen die al lang in voorbereiding waren, worden nu zorgvuldig uitgewerkt en aangepast aan het beschikbare terrein achter de speeltuin, ingang Zeeuwstraat, en in het verlengde van de Duinvlietstraat. De secretaris, de heer M. van Bodegraven, heeft van alle kanten medewerking gekre gen, om de zaak zo groots mogelijk op te kunnen zetten. Aan de Westelijke kant van het terrein komt een grote dansvloer van ongeveer 200 m2. De tegenovergestelde kant en de zijde langs de spoorwegafrastering wordt afgezet met meer dan twintig kra men en tenten, die aan verschillende at- Donderdag 19 Juni Bioscopen: Geen voorstelling. 't Centrum, vanaf 5 uur: Start „avond vierdaagse". Luxor, 8 uur: Padvindersuitvoering. Vrydag 20 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Alarm van de kustwacht". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De duivels- pas". W. B. Theater, 8 uur: „Het speelhol". tracties plaats geven, zoals schietsport, hen gelsport, enz. Zowel Vrijdag- als Zaterdagavond zal het dansorkest „The Rhythm Serenaders" van acht tot twaalf uur de danslustigen bezighouden. Teneinde ook de kinderen van deze fancy-fair te kunnen laten genieten zullen zij Zaterdagmiddag van twee tot vijf uur gratis toegang hebben. Voorts is er nog eep extra-attractie voor bezoekers daar iedere vijfentwintigste een geschenk ontvangt. Vrijdagmiddag om twee uur wordt de „Schulpen"-bazar geopend. „Zomerlust" krijgt er 50 plaatsen en enige kleedkamers bij De zaal „Zomerlust" te Santpoort zal verbouwd worden. Maandag heeft de aan besteding plaats gehad en de gunning van dit werk is ten deel gevallen aan de fa. SeventerArends en Smit te Santpoort. Door deze verbouwing wordt het toneel 9 meter breed en IVz meter diep, en er komt ruimte voor twee grote kleedkamers, een wasgelegenheid en andere onmisbare ver trekken. Ook de zaal wordt vergroot met 50 zitplaatsen. Met het oog op uitvoeringen zal deze verbouwing door de Santpoortse verenigingen met vreugde begroet worden, want de zaalruimte in Santpoort was wel heel beperkt. Aan de gemeente-universiteit te Amster dam is geslaagd voor het artsexamen 1ste gedeelte de heer J. B. de Levie te Haarlem. En nu gauw naar onze brieven: Met het spannende verhaal van CLE MATIS heb ik helemaal meegeleefd. Ik kan me zo echt voorstellen, dat jullie erg in angst gezeten hebben over het lot van die kleine vrijbuiters. Gelukkig is alles goed afgelopen, maar het had ook anders kun nen gaan. Jammer, dat er een fout in je puntenraadsel zat. APPELSNOETJE moet vanavond naai de uitvoering. Ik hoop dat je een leuke avond hebt, meisje. Het boerinnepakje zal je wel erg aardig staan. Jouw vader is wel verwend op Vaderdag, zeg! Wat jammer TUINMAN, dat je goudvisje niet meer leeft. Ja, meestal kunnen die dieren het niet erg lang uithouden. Moet jij ook al zingen? Als ik tijd heb kom ik vast even luisteren. ALICE schreef weer een gezellig briefje. Vind je de puntenraadsels heus zo moei lijk, meisje? Je moet eens rustig nadenken over een gevraagd woord, dan kom je er meestal wel achter. Probeer het deze week nog maar eens. Wat een leuk schoolreisje gaan jullie maken! Vooral die rondvaart door de grachten is erg mooi, dat heb ik zelf namelijk ook meermalen gedaan. Fijn, dat je broertje weer beter is. PETUNIA is aan het feesten geweest. Mocht je wel zo laat thuiskomen van je ouders of waren zij er zelf bij? Ja, als het regen* 's zomers, is het dikwijls juist heer lijk zwemweer. Dat heb ik ook wel eens gemerkt. SARINA heeft haar schoolreisje al ach ter de rug, maar het was erg prettig, dat kon ik wel uit haar brief lezen. Heb je het smalste huis van Amsterdam nog gezien? Jammer, dat je raadsel weer niet helemaal in orde was. Volgende keer beter zullen we maar zeggen. ZILVERVOSJE heeft haar reisje nog in Het bootje lag klaar. Lumpo borg de zak met enkele van zijn bezittingen er in weg. Ook een voorraad eten had hij bij zich, want hij wist niet, hoelang hij zou moeten varen, voor hij een goede plek zou hebben gevonden om er te gaan wonen. En toen het windje de goede kant uit blies, maakte Lumpo het touw los, hees het zeilen daar voer hij weg van het eiland. Natuurlijk keek hij nog telkens om. Hij zag zijn huisje staan tussen het groen, en hij vond het wei erg verdrietig, dat hij dat nu moest achterlaten. Maar het kon nu eenmaal niet anders. De mensen hadden hem verjaagd Lumpo zeilde het meer over, tot hij in een kanaal kwam. Daar stuurde hij zijn bootje doorheen. Dagenlang voer het voort, waarbij hij moest oppassen, dat de mensen hem niet zouden zien. Van het kanaal kwam hij in een rivier, en na enkele dagen had hij de zee bereikt. Nu werd het wel veel gevaarlijker; want hier, op zee waren heel grote golven! Lumpo voelde zich eigenlijk helemaal niet op zijn gemak, nu zijn kleine bootje zo erg op en neer werd geslingerd op die golven Dat duurde zo een heel, heel lange tijd. Zijn eten raakte op. En toen.toen werd hij'dan gered door de piloten van het vliegtuig,-.die hem ontdekten Met ingang van 1 Juli is de Santpoortse arts Meindert de Groot benoemd tot medi cus-statisticus aan het instituut voor Pre ventieve Geneeskunde te Leiden, zulks als opvolger van prof. dr. S. T. Bok. Donderdag 19 Juni Rex, 20 uur: Revue met Lou Bandy en Henriëtte Davids. Tlialia, 20 uur: Speciale voorstelling van: „Zij, die van de straat leven". Jeugdhuis, Rembrandtlaan, 20 uur: „Nog een nachtje slapen en danuitvoering van kinderkoor „De Goede Herder". O. K. Verenigingsgebouw, 20 uur: Open bare vergadering van Ger. Kiesvereniging IJmuiden. Vrijdag 20 Juni Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Het lied van de Zuidzee". het vooruitzicht. Ik geloof, dat je wel zal genieten, meisje.' De Maastunnel is prachtig en het idee, dat je zo diep onder water loopt is al een belevenis op zich zelf. DUIMELEINTJE mist deze keer het maandraadsel van ons hoekje. Ja meisje, je hebt gelijk; ik ben van plan om de vol gende maand weer met de taken te begin nen, dan echter niet voor enkele letters, maar waar alle kinderen aan mee mogen doen. Let maar eens op het hoekje van de eerste Donderdag in Juli! Ook EIKEBLAADJE informeert naar het uitblijven van de maandtaak. Als je het briefje van Duimelijntje even doorleest, dan hoef ik het geen twee keer te vertel len. Ik zal proberen of ik je herkennen kan vanavond, maar er zullen wel meer jurken zijn met randen, denk je ook niet? Je cijfers voor Algebra, Rekenen en Frans waren prima, ga zo door, meisje! En dit was ons laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer. TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. JCCCOOCOOOOOOOOOCOC)OOCOOOOOOOOOOCOCOOOOOCX30CXXIOOOOODOOOC> TANTE ELS FELICITEERT: SIMBA, SNEEUWWITJE en ALICE, die alle drie vandaag jarig zijn, ROZE- KNOPJE, die morgen haar verjaardag hoopt te vieren, RESEDA en KARE- KIET die beiden volgende week Maan dag gaan feesten en NANDA, die Dins dag in de bloemetjes wordt gezet. Van harte kinderen en veel plezier! COOOOOCXXXXX>OOOOOOOCOOOOODOOOOOOCOCXXXXX)OCOOOOOOOOCOOOC» De oplossing van het vorige puntenraad sel is PETERSELIE: (paard, taart, roken, sisal, later, imker). Vijfentwintig punten: Appelsnoetje en •Tuinman. Vierentwintig punten: Petunia. Drieëntwintig punten: Sarina en Zilver vosje. Negentien punten: Hoepeltje. Zeventien punten: Meizoentje. Veertien punten: Clematis. Twaalf punten: Duimelijntje. HET LAATSTE PUNTENRAADSEL VAN DE ZESDE RONDE. In het nevenstaande figuur moet je woorden van boven naar beneden en van links naar rechts invullen volgens bijge voegde betekenis. Het is niet zo moeilijk, dus je kunt er vijf punten mee verdienen. Doe je best! Van links naar rechts: 1. niet uit. 2. punt van het dak. 3. niet levend. 4. pus uit een wond. Van boven naar beneden: a. boom. b. deel van het muziek schrift, vies hok. b 1 c 4 c- d. lidwoord. 5) Ineens grijpt Machteld de lange man vast. Blijf zo staan!, commandeert ze. Als een geoefend schutter duikt ze achter zijn schouder, richt haar lens op de niets vermoedende millionnair, die, nu er geen mannen met blitzlampen rondlopen, rustig het trapje afdaalt. De klik van het toestel gaat in het stem- mengeroes verloren. Ja, neem mij niet kwalijk, zegt de lange man en draait zich om. Wat heeft dat te betekenen? Machteld kijkt de millionnair na, die zijn hoed nu heeft opgezet en vlug naar het douanekantoor loopt. Ze begint zenuwach tig te lachen. 't Was er op of er onder, legt ze uit. Ik hoop, dat u niet boos bent. Nu herkent ze pas haar medereiziger uit de trein. Maar waarom al die geheimzinnig heid?, vraagt hij. Die man wil niet gefotografeerd wor den. Bijna niemand heeft een foto van hem, waarop je zijn gezicht kunt zien. Oh, ik hoop toch zo, dat hij goed is. Evenals enkele weken geleden is de vreemdeling geboeid door dat komische wezentje, dat op de gekste ogenblikken in zijn leven opduikt. Ze staat nu ook weer voor hem, blootshoofds met een paar rode wangen van de koude Novemberwind en een woest krullenhoofd. Mag ik een kopje thee aanbieden?, vraagt hij vormelijk. Thee.Machteld keert terug tot de werkelijkheid. Onafgebroken waren haar gedachten bij de foto geweest. Thee? Eigenlijk dolgraag. Maar ik moet als de wind terug. Ik ben in dienst op het ogenblik. Haar helblauwe ogen zien hem nu on deugend aan. Zullen we dan maar zeggen: tot op de volgende internationale plaats? Hij moet zich even realiseren, wat ze bedoelt. Ach, natuurlijk, de trein, een vliegveld. Origineel is ze wel. Nee, nee, protesteert hij. Zo komt u niet van mij af. Ik blijf maar een paar da gen in Amsterdam. En dan, wat ik ook van mijn leven verwacht heb, zeker niet, dat ik de pers van dienst zou zijn. Het is niet meer dan billijk, dat u mij een dienst be wijst. Kunt u morgen om vijf uur? Machteld rekent snel uit: ze heeft al drie maal overgewerkt deze week, van avond wordt het weer laat. Niemand zal bezwaar maken, dat ze er morgen op tijd tussenuit knijpt. Ze spreekt af in Américain. De Amerikaanse journalist wacht met een somber gezicht bij het hek. Mis, natuurlijk, zegt hij. Die vervelen de lui hier ook. Wist ik, dat je niet op het vliegveld mocht rijden. Niet mis. Machtelds ogen stralen. De foto heb ik. Als hij nu maar goed is. Het ging zo snel. Wat! Hij grijpt haar bij de arm. Wil je zeggen, dat je zijn gezicht hele maal hebt? Machteld knikt. En hij heeft er niets van gemerkt? Neen. Een ogenblik ziet hij haar aan. Als dat waar is Onder het terugrijden vertelt Machteld haar avontuur. Hij kijkt strak voor zich uit, zijn aandacht schijnbaar op deweg ge richt, maar in zijn ogen ligt een waarde rende blik. Hij heeft het anders niet op vrouwen in dit werk. Ze zijn te lastig, te opdringerig, maar deze hier, heeft gevoel voor het vak. Als de foto gelukt is, heeft ze een knap stukje werk geleverd. Zwijgend rijden ze verder. De zon hangt als een vuurrode bal vlak boven de aarde. Machteld heeft een gevoel of ze zou kun nen zingen. In het atelier laat Broerse snodelijk de dame, die hij moet fotograferen, in de steek; Mirjam legt haastig de penhouder neer, als er van buiten het geluid van een claxon komt. Machteld en Cripps stormen binnen. En? Het klinkt, alsof er een schot wordt afgevuurd. Weet niet, even kijken. Machteld verdwijnt, met haar mantel aan, in de donkere kamer. De Amerikaan zet zich op een hoek van Mirjams bureau terwijl Broerse naar zijn dame terugkeert. Hoe is het gegaan?, informeert Mir jam, zacht sprekend om Broerse niet te storen. De Amerikaan presenteert Mirjam een sigaret. Zij is een van de weinige vrouwen, die hij mag. Daargaans heeft hij een hekel aan het andere geslacht en dit aan hem. Hij is te bruut en te onverschillig. Alleen bij Mirjam is hij op zijn gemak. Met enkele woorden vertelt hij dë be levenis op het vliegveld. Mirjam glimlacht, opgelucht. Dat Mach- teldje is nog zo gek niet. Broerse heeft de klant weggewerkt en rammelt vol ongeduld aan de deurknop. Uit de donkere kamer klinkt een juich kreet, maar de deur blijft gesloten. Als een getergde leeuw stapt de Ame rikaanse journalist heen en weer. Machteld!, schreeuwt Broerse. Even, gilt ze terug. Na een kwartier buigen zich drie hoof den over de kop van een kleine, gezette man met krulhaar. Vriendelijke vermoeide ogen staren hen aan. Splendid, prijst de Amerikaan. Hij steekt Machteld zijn hand toe. Sorry, ik heb mij nog niet eens voorgesteld, Mi chel Cripps. Hij grijpt de foto. U zult hier wel meer van horen, ik. Hij blijft midden in zijn zin steken en kijkt met onverholen verbazing naar de deur. De andere volgen zijn blik, want op de drempel staat de baas. Van top tot teen kletsnat, slierten kroos zitten zelfs in zijn haar en zijn baard. Zomers, stamelt Broerse. Maar de kinderlijke, blauwe ogen tin telen hem tegen. Jongens, ik heb een paar plaatjes Niemand reageert. Onthutst volgen allen het natte spoor, dat hij op de keurige par ketvloer achterlaat. Oh, zegt Kees Zomers onverschillig. Ik heb in een sloot gelegen. Nu barst de Amerikaan in een luid ge schater uit. Hij klopt Zomers op de natte schouders en noemt hem: Good, old chap. Maar Felix Broerse zegt veelbetekenend tegen Mirjam: Heb ik je niet gezegd, dat het een raar daggie zou worden? HOOFDSTUK III. Zo, dat is dat. Met een resoluut gebaar droogt Mach teld haar handen af aan de bonte hand doek, controleert tegelijkertijd de foto's op het droogrek. Voor vandaag is het weer welletjes. Voorzichtig neemt ze twee vergrotingen en strijkt ze glad langs de rand van de tafel. Rita zal opkijken. Met de foto's in haar hand loopt ze naar het atelier, waar Zomers en Broerse druk aan het confereren zijn over een Sinter klaasreportage. Na de spanning en drukte van de vorige dag is er plotseling een katterige stemming over allen gekomen. Zomers loopt kuchend en proestend rond en maakt een ontzettend kabaal, maar in zijn blauwe ogen ligt een innig tevreden glans. In een oud, versleten huisjasje draaft hij door het huis, van de donkere kamer naar het atelier. Maar als er bezoekers komen, neemt hij de benen. In dit toilet is hij ontoonbaar. Rita heeft vanmorgen in allerijl zijn pak naar de sto merij moeten brengen en Zomers hoopt vurig, dat het nog een dag zal wegblijven. Dan is hij ontheven van de atelier-op namen. Gisteren heeft hij tot laat in de nacht aan een stemmingsstuk zitten werken; van morgen vroeg heeft Kareltje, de loopjon gen, het hele zaakje naar het Geïllustreer de Weekblad gebracht, dat maar al te graag werk van Kees Zomers opneemt. Vandaag kan hij zich dus de weelde per mitteren van ziek zijn en iedereen moet medelijden met hem hebben. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6