Liever de zon en de zomer dan de vermaken Volksbadplaats met lang strand, Wezen van de Duitse loggervloot is verschillend van de Nederlandse „Anjer-optochten" in Velsen twee toevoerwegen en een boulevard Auto rijles Agenda voor Velsen Kennemer c, Lantaarn Nieuwe plannen te over voor dit seisoen TAXI NODIG? Grond echter nog niet in gemeentelijke handen 8 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Lichte drijfnetschepen met typische eigenschappen Bij de pieren groeit een badplaats Nederlander voorzitter „Interchange Lines" I frL? EEBATYKCr BEL 5000 Vanavond finale van het O.H.C.-bekertournooi Visrestaurant op de kop TOEKOMST VOOR IJMUIDENS STRAND: r•n ZATERDAG 21 JUNI 19 52 Binnenkort zal de Nederlandse Bank deze bankbiljetten van twee en een halve gulden uitgeven. Deze nieuwe biljetten, die wat afmetingen en versiering betreft niet ver schillen van de muntbiljetten van een gulden, worden uitgevoerd in donkerblauw op grijze achtergrond. Het blauwgrijze papier, waarvan de biljetten worden vervaar digd, vertoont bij doorzicht over het gehele oppervlak een watermerk van kubussen. De Duitse haringloggers verschillen aanmerkelijk met die van ons land. De afbeelding van de Hessen BV 90 laat dit duidelijk zien. Op het eerste gezicht zou men zeggen met een vooroorlogse logger te doen te hebben gezien de lage opbouw. Toch is dit niet zo. De Hessen kwam uit in 1950 en is gebouwd bij Bremer Vulkan in Vegesack. Opmerkelijk is het dat de Duitsers de bouw van het campagnedek hebben gehand haafd en dat de uitlaat van de motor meteen dienst doet als bezaansmast net als bij de drie Poolse loggers. De dekopbouw is bij de Duitse loggers van na de oorlog laag gehouden in tegenstelling met de onze. De Hessen meet 220 ton bruto en heeft een lengte van 33,13 m en de M.A.N. Dieselmotor, waarmede het vaartuig is uitgerust ont wikkelt 180 pk. Het schip is net zo groot als de nieuwste Katwijkse loggers, doch wat de voortstuwingsinstallatie betreft moeten de Hessen en zijn zusterschepen het met de helft stellen. Een en ander wordt verklaard door het feit, dat de Duitse loggers uitsluitend de drijf net visserij beoefenen en dus niet traw- len. De Hessen is het eigendom van de Bremen-Vegesacker Fischerei Gesellschaft, een rederij, die langer dan een halve eeuw bestaat, en tot de grootste haringrederijen van Duitsland gerekend kan worden. In 1899 telde de maatschappij reeds 20 zeil- loggers, die alle uitgerust waren met stoomspil. Bij de aanvang van de twintigste eeuw werden de toenmalige directeuren, Klippert en Franzius, geïnspireerd door de stoommachine als voortstuwingsmiddel. De zeilloggervloot werd geleidelijk afgedankt en een vloot van stoomloggers kwam er Het blanke en brede IJmuidense strand heeft blijkbaar nog geen inspirerende aantrekkingskracht gehad op de scheppers van „vaderlandse" amusementsmuziek. Het ziet er overigens naar uit, dat de zegswijze „onbekend maakt onbemind" binnen niet al te lange tijd voor wat het strand van IJmuiden betreft tot het verleden gaat behoren, want zowel de tienduizenden reclamefolders van „IJmui- dens Bloei", als de gratis propaganda van de mensen, die de geneugten hebben meegemaakt in dit dorado van ruimte, zon, havenverkeer en pier, dringen steeds dieper door. En dat zal gaandeweg toenemen, over enkele wéken waarschijnlijk paardje-rijden aan het strand en vermoedelijk zelfs in een plezierbootje voor enkele kwartieren golven beklimmen, wat bewijst, dat niet alleen Zandvoort of Scheveningen de aandacht van de strandliefhebber tot zich trekken. Wanneer een IJmuidenaar spreekt van „ons strand", dan ligt hierin reeds besloten hoezeer hij zich in de zomermaanden een telg voelt van het grote gezin, dat van Mei tot en met September een wintervoorraad gezondheid vergaart. En naarmate het hoogseizoen nadert, breidt de familie zich uit en elke nieuwkomer wordt zonder plichtpleging opgenomen en beschouwd als Jan uit Mokum of Haartje uit IJmuiden- Oost, van wie men meteen weet, dat zij het volgend jaar natuurlijk weer van de partij zullen zijn. Zo is het aan het IJmuidense strand, waarvan de bungalowbewoners 's avonds niet kunnen gaan dansen (en dus grote uit gaven doen) omdat er nu eenmaal nog geen amusementscentrum te vinden is. Maar wie hierom treurt is bepaald een kniesoor, want aan de ene kant maalt de doorsnee strand- slaper beslist niet om dergelijk kostbaar avondvertier, aan de andere zijde liggen na zonsondergang talrijke attracties voor het opscheppen, die misschien wel zo aan trekkelijk moge heten als een Kerkstraat dancing of een Gevers Deynootpleinbar. Kort na 1 Juli gaat de voetbalcompetitie weer draaien. Op de diverse strandgedeel- ten komen evenals in voorgaande seizoe nen je reinste amateurs tegen elkaar op het harde zand. Zo kan het gebeuren dat het elftal van „De Schelp" uit- en thuiswed strijden zal spelen tegen paviljoensploegen uit Zandvoort en Bloemendaal. Teamleider L. E. Gouda vertelde ons, dat in zijn elftal onder anderen een Kick Smit en een Stormvogels-veteraan Van der Kuyl ope reren, knapen die met hun secondanten en supporters op de vrachtauto langs het strand naar hun Bloemendaalse en Zand- voortse tegenstanders tijgen om aldaar in den vreemde en op onwennige stranden de Noordelijke kleuren hoog te houden.... Jeugdcompetitie Dit jaar zal tevens een jeugdcompetitie worden georganiseerd voor jongens tussen 10 en 14 jaar, waarbij ook de aspiranten van „Ons Buiten" hun allerbeste hoofd stedelijke beentje gaan voorzetten. In het laatst van Juli volgen dan de traditionele kinderfestijnen, waaronder zandvormwed strijden en een schatgraverij. De heer Gouda, wiens strandbad nu ein delijk wat vaster lijnen krijgt, beschreef deze vertraging als volgt: „Maandag 8 Juni heb ik de vergunning pas gekregen voor de bouw van het houten complex, ofschoon ik de aaitvraag reeds op 29 Maart had inge diend. Het college heeft zich laten advi seren door diverse ambtelijke instanties, waarvan er één bezwaar had tegen de plaats, waarop de wisselcabines moeten komen. Zij zag deze veel liever tegen de duinenrij gebouwd door aannemer P. Bart, wegens het gevaar van wegspoelen op het geprojecteerde strandgedeelte. Al met al zijn de gevolgen van deze stagnatie vrij ernstig, zo heb ik bijvoorbeeld al tien weken een badmeester in dienstOp Voor de komende drie jaar is de heer W. J. Giel, hoofd van de passage-afdeling van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, be noemd tot voorzitter van „The Interchange Lines", een combinatie van 21 Engelse, Franse en Nederlandse scheepvaartmaat schappijen, die onder meer wederkerige overeenkomsten op het gebied van onder linge geldigheid van passagebiljetten heb ben aangegaan. De zefel van dit lichaam is in Londen gevestigd. De heer Giel volgt als zodanig op de heer Miller, directeur van „The P. and O. Steam ship Company". z'n vroegst zullen we in de eerste week van Juli kunnen starten met de exploitatie." Zee-zwem-kamp Er is op het ogenblik sprake van een be langrijk sportevenement, dat hopelijk ge organiseerd kan worden door V.Z.V. In Zandvoort is vóór de oorlog al eens de „zeemijl" verzwommen, een bijzonder zwa re wedstrijd, waaraan het neusje van de Nederlandse- en ook buitenlandse zwem- zalm deelnam. Er is echter een aantal moeilijkheden uit de weg te ruimen voor dat deze sportgebeurtenis van de bovenste plank definitief vastgesteld kan worden. Zo is de technische zijde van de voorbe reiding niet van voetangels en klemmen gespeend. Wanneer de „zeemijl" evenwel door gang zou vinden dit jaar, dan ligt het in de lijn, dat in eerste aanleg alleen zwem mers uit Kennemerland zullen deelnemen, omdat de kinderziekten van een dergelijke jaarlijks terugkerende zwemwedstrijd van vrij ernstige aard kunnen zijn. Van voetballen en zwemmen over op klaverjassen. De vier strand-exploitanten willen ook dit seizoen weer klaverjastour- nooien voor de huurders organiseren. Zo zal de K.C. „De Schelp" op een nader te bepalen datum tegen de K.C. „Stormvo gels" aan de tafels komen. Al deze gezel ligheden voor de strandhuisjesbewoners kunnen echter niet eerder worden voorbe reid dan wanneer het merendeel van hen permanent onder dak is. Tot dusverre was nog slechts 20 procent voor dag en nacht op het strand, maar in Juli en Augustus zal wellicht de 90 procent worden bereikt, welk percentage hoog genoeg is om met succes de' kaarten op tafel en de ballen in het „veld" te brengen. Zelf getimmerde plezierboot Betreffen deze attracties hoofdzakelijk de avonduren; overdag zullen binnenkort vermoedelijk eveneens diverse typische stranddecoraties van zich laten zien en horen. De heer P. Menger van Paviljoen „Noordzee" vertelde namelijk hoe hij ver gunning heeft aangevraagd voor een me neer uit Noordwijk, die twee pony's en twee hitten in IJmuiden op stal heeft staan, om deze straks op het strand gereed te houden voor liefhebbers (of hebsters), die voor enkele kopeken een ritje willen ma ken. Dit is overigens nog niet eens zo be langrijk als het plan van een oud-opvaren- öe van de „Willem Barendsz", die over een week of twee zal proefvaren met zijn zelf- getimmerde plezierboot voor 15 a 20 per sonen. Deze IJmuidenaar heeft van z'n spaarcentjes materiaal gekocht en hier van een scheepje op stapel gezet, dat er zeer aantrekkelijk uitziet. Wanneer de proefvaart slaagt zal hij vergunning aanvragen voor de exploitatie van zijn schip ten gerieve van strandbezoekers, die een zeetochtje willen maken. Dit alles zal er niet weinig toe meehelpen om het fraaie IJmuidense strand volledig te openen voor al degenen, die dachten dat in deze contreien alleen de sluizen en de Hoogovens bezienswaardig zijn. Eén feit moge de toenemende belangstelling illus treren: op een zonnige Junidag raakt men op de Zuiderpier dikwijls verzeild tussen een internationaal gezelschap, want het aantal Duitsers bij voorbeeld, dat IJmuiden op het ogenblik pleegt te bezoeken is groter dan het voor de oorlog ooit is geweest. Moge echter eerst onze eigen landstaal ge hoord worden, zij het dan hopelijk in di verse dialecten, want zulks betekent eens temeer „bekend maakt bemind!" ER IS GEEN VRUCHTBAARDER en tegelijk geen troebeler geruchtenbron dan „de kant". Vooral sinds de mutaties in de IJmuider vloot elkaar in een hoog tempo begonnen op te volgen, weet een iegelijk te vertellen, welke schepen door wie worden verkocht, dat een bepaalde rederij geen goed schip te pakken kan krij gen en dat een confrater al maanden lang loert op een bepaalde trawler, die hem evenwel te duur is. De „Batavia" is naar Amerika, een op volger, waarvan aanvankelijk geen sprake is geweest, lijkt nu toch wel op komst te zijn; een ander schip, dat al -geruime tijd op nomactief ligt, heeft de aandacht van een bepaalde rederij getrokken en een derde bedrijf heeft, inderdaad geruime tijd uitgezien naar een nieuwe eenheid. Maar het wordt de reder, die in de geest van de vlootsanening zijn varend kapitaal wil vergroten, momenteel niet gemakkelijk gemaakt: Amerika kent een uitvoerverbod op nieuwe trawlers en bij de Duitse wer ven is evenmin veel klaar te maken. Tussen al d'it geschipper en getast heen zoekt de nieuwe ..Maria Cornelia" vandaag haar weg naar IJmuiden. Deze volkomen nieuwe conceptie, die een kruising werd van een trawler en een logger, kwam van Hollandse bodem en wordt als zodanig in de vaart gebracht zonder al te veel beper kende moeilijkheden. Wij menen te mogen voorspellen, dat dit scheepstype een zuivere klank wordt in de symfonie der visserij, die de laatste jaren niet altijd even stemmig heeft geklonken. Het ga de trawler-logger met zijn Scheve- nings merk, maar zijn IJmuidense tehuis, goed! voor in de plaats. De eerste kwam gereed in 1901 bij dezelfde werf, die in 1950 de Hessen bouwde. Het scheepje was 117 ton groot en had een lengte van ruim 26 meter. In 1910 had men de beschikking over 16 stoomloggers waarvan de laatste in 1908 was afgeleverd. Deze en enkele andere waren van een groter type dan de logger van 1901, die Welle heette, terwijl het in 1908 gebouwde vaartuig de naam Lerche droeg. Doorbouwen In de latere jaren heeft men niet stil gezeten. Geregeld kwamen er loggers bij. Van de zeillogger was men overgegaan op de stoomlogger en in de twintiger jaren verscheen de motorlogger die geleidelijk de stoomlogger er weer uit begon te werken. We zien dat de Bremen Vegesacker Fische rei Gesellschaft in 1932 de grootste Duitse haringrederij genoemd kon worden met een vloot van 50 schepen, wat niet genoeg bleek want voordat de tweede wereldoorlog uit brak schafte men er zich nog 18 aan, zodat er in 1939 maar even 68 waren. De oorlog bracht een grote terugslag: toen de rederij in 1945 de balans op kon maken bleken 30 schepen verongelukt te zijn. Met een bijna gehalveerde vloot, 38 waren er nog over, kon het bedrijf weer worden hervat. Eerst vijf jaren later kon men over nieuwbouw gaan praten. Tegelijk met de Hessen kwa men de Bayern (BV. 88), Württemberg (BV. 89), Schleswig (BV. 91) en de Holstein (BV. 92) gereed, alle van hetzelfde type, terwijl met de Baden (BV. 9) en de Nieder- sachsen (BV. 94), die in 1951 gereed kwa men, de nieuwbouw eindigde. De Baden wijkt van het normale type af, dit schip is namelijk ruim 300 ton groot en is uitgerust met een 550 pk Deutz motor. Met deze zeven nieuwgebouwde schepen heeft de Bremen Vegesacker Fischerei Gesellschaft het aantal van 45 loggers bereikt en is dus nog lang niet op de sterkte van vóór de oorlog. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Aan de Anjerdag-collecte, die van 23 tot 28 Juni wordt gehouden, zal in Velsen bizondere luister worden bijgezet door een viertal optochten als besluit van de actie. In IJmuiden-Oost, Velsen-Noord, Oud- IJmuiden en Santpoort zullen jeugd-, sport- en muziekverenigingen in „vereni- gingskleding" gestoken op Zaterdag 28 Juni de aandacht van het publiek vestigen op het feit, dat deze collecte van grote be tekenis is voor het culturele leven, mede in Velsen. In Velsen-Noord werkt de muziekvereni ging „St. Caecilia" mede, in IJmuiden - West de IJmuider Harmonie; IJmuiden- Oost wordt van muziek voorzien door „Wilhelmina" en in Santpoort loopt „Soli Deo Gloria" mee. De opstelling van de verschillende groe pen is om drie uur. Voor IJmuiden-Oost wordt verzamelen geblazen op het Tibe- riusplein, voor IJmuiden-West bij het Van Poptaplantsoen. Velsen-Noord for- meert zich in het Stratingplantsoen en Santpoort op het Broekbergerplein. De verschillende routes zullen nader worden bekend gemaakt. Vlaggen en span doeken worden in de optochten meege voerd. ADVERTENTIE Vanavond om zeven uur wordt op één der terreinen aan de Hagelingerweg de finale om de O.H.C.-beker gespeeld tussen Stormvogels 4 en D.E.M. 2. Het elftal van Stormvogels ziet er als volgt uit: v. Riesen Peereboom De Vries Lampers Effern Servaas Steen, Batenburg, Rijke, Heilig, Op 't Rood. Wij vernamen, dat het niet onmogelijk is, dat er op de kop van de vissershaven een restaurant gebouwd zal worden, on geveer op de plaats, waar nu de voor malige Duitse kazemat staat. Van parti culiere zijde is hiervoor belangstelling getoond en het zou zelfs niet onmogelijk zijn, dat er een speciaal visrestaurant gevestigd wordt, zodat het mes aan twee kanten gaat snijden: in de eerste plaats wordt IJmuiden een ontspanningsmoge lijkheid voor passanten rijker op een punt, waar zoiets tot nu toe gevoelig is gemist en ten tweede zou met een speciaal visrestaurant een gezonde en niet te onderschatten propaganda voor het visgebruik kunnen worden gemaakt. De plannen voor deze aantrekkelijke gedachte verkeren evenwel nog in een zeer voorlopig stadium. Het ware in middels te hopen, dat er iets van gaat komen. De „volksbadplaats" IJmuiden is het loffelijk doel, waarnaar de bestuurderen der gemeente Velsen sinds jaar en dag streven en het recente verleden heeft wel bewezen, dat IJmuiden zich als zodanig een plaats zal kunnen veroveren: het tentenkamp aan lit strand en in de duinen heeft een zekere vermaardheid verworven onder talloze Amsterdammers, die hun zomers domicilie verplaatsten van Bergen of Bloemendaal naar liler, maar aleer het praedicaat „volksbadplaats" ten volle aan IJmuiden gegeven kan worden, zal er nog heel wat moeten gebeuren. In de naaste toekomst gaat dat zich ook voltrekken: de nieuwe recreatieweg naar het Noordzeestrand, die ter hoogte van de Belhelkerk aan de Zeeweg aftakt om langs de Heerenduinen naar een be paald punt, ongeveer twee, drie kilometer ten zuiden van de het huidige plateau uit te komen, zal een stuk strand ontsluiten, dat van enorme betekenis wordt voor de ontwikkeling van dit gemeentedeel als ontspanningscentrum voor velen. Waker, wat is er van de nacht? In de warboel der grote problemen, waarmee de mens in zijn schoot zit, zijn de klei ne wringpuntjes van alledag vaak de belangrijkste. Voor hem althans. Of dacht u, dat uw bakker Korea belangrijker vond dan de vacantieregeling in het bakkersbedrijf, of dat uzelf blijer was met een nieuw vredesverdrag dan met een dito fiets? Daarom is een blaf fende hond in Santpoort ook zo belangrijk. Dat beest was door de politie opgevangen en ingesloten achter het bureel- tje aan de Hoofdstraat, waar de agenten elkaar in de weg zitten in een huiskamer die „de wacht" heet. Hij (de hond) zette evenwel een hele grote keel op, zodat de om wonenden de slaap niet kon den vatten temeer omdat de hond buiten adem raakte en benauwd ging kreunen. Dat ging een dame-omwonende danig aan het hart en zij be gaf zich in het holst van de nacht naar de geüniformeerde hondenbewakers met de vraag, of ze de hond niet konden laten lopen die vond de baas wel weer terug. Volgens de politieverordening gaat dat natuurlijk niet zomaar, want een politieverordening is er of is er niet en als zij er is, is zij er om nageleefd te worden. Ook al kunnen de buren niet slapen. Daar kan Lampenier de agent helemaal geen onge lijk in geven, maar een pro bleem blijft het. Want de op gevangen honden gaan op deze manier niet alleen in Sant poort maar ook aan de Vel- serduinweg in IJmuiden te keer, dat horen en zien de slaper vergaat en hij er waaks van wordt. Als die Dierenbe scherming nu maar eens op wou schieten met dat asyl, dan was er een hoop narig heid de wereld uit. Of, als de honden niet opgevangen en later afgemaakt werden, want daar kan ik het in mijn hart eigenlijk ook niet mee eens zijn. Privaatrechtelijk zit daar een luchtje aan. Even goed als er een luchtje aan de genen kleeft, die het hondje de hort opsturen en dan nog verbaasd zijn ook, dat ze hem later bij de reiniging terug moeten halen tegen betaling van een kostgeld, waarvoor ik mijn mormeltje nog niet eens zijn dagelijkse lunch kan ver strekken. Lijsternest Er is een verhaal van een bloeiend vruchtenboompje in Driehuis met een nest jonge lijsters in de oksel van een tak. Het verhaal zegt, dat het boompje om de een of andere reden omgehakt moest worden en dat de opdracht gever eerst niet even het nest met lijsterkroost eva cueerde, maar domweg liet doorhakken, tot het hele ge zinnetje uit elkaar lag. Het is een verhaal, waar een oogge tuige een heel lelijk woord op zei. Zes gezinnen Het ziekenfonds IJmuiden heeft, ge hebt het allen kun nen lezen, een paar van haar leden het mooiste cadeautje gegeven, dat er ter wereld denkbaar was: een heerlijke week vacantie als verrassing bij het zilveren feest. Twee IJmuidense gezinnen zijn al weg, vier volgen er nog. En hoe deze vrije vacanties in de smaak vallen, hoezeer ook de mensen het waarderen, blijkt wel uit de omstandig heden der gelukkigen, die de vacantieweek kregen geof freerd. Er is een patiënt bij, die voor de zevende keer geope reerd moet worden en die daardoor niet eerder dan in de herfst op stap kan gaan. Wat in het vat van het ziekenfonds zit, verzuurt evenwel nimmer en de man gaót. Ik vind het een pracht idee, dit idee van de vrije vacantie op kosten van het jarige fonds. En ik hoop van ganser harte," dat«het initiatief zich niet tot deze ene zomer beperkt. En bovendien: mogen andere ver enigingen hierop inhaken en hun recepties ten dele wijden aan hetgeen het ziekenfonds heeft uitgekiend. In de gouden gloria Toen Willem Gravemaker zijn Neeltje Zwart vroeg, was hij maar 25 dagen ouder dan zij en daar schijnt nog niets aan veranderd te zijn na vijftig jaren. Willem en Neeltje, inmiddels wel een halve eeuw ouder geworden, bereiken nu de 73 en ze zijn als oud-Eg- monders helemaal in IJmuiden ingeburgerd: in 1890 al stak Willem zijn frisse snuit om de hoek van de nieuwe woonstee, waar een karige boterham te verdienen viel op de visserij. Die visserij heeft hem z'n hele leven niet losgelaten; als 11- jarige blaag al ging hij als op- lapper met de botter mee, daar na volgde de smak en de stoopitrawler was de laatste tree van de drie. Dat was de goeie ouwe „Heemskerk". Willem was bepaald niet op de achterkant van het hoofd getuimeld, want als 22-jarige knaap voerde hij het comman do op de stoomtrawler en om streeks die tijd kwam Neeltje, een jonge blom, die hem vagelijk bekend was uit Eg- mond, aan lij. Nou, en dat werd wat tussen die twee, nu vijftig jaar terug. Willem bleef varen, vissen en vangea en bleef onder meer 16 jaar de maatschappij „Pra xis" trouw, om gedurende de laatste vijf jaar voor de eerste oorlog de bekende Oostende- trawler „Prosper" onder de stevige benen te krijgen. De oorlog zette hém aan de wal terug: pakhuisbaas werd Wil lem en dat beviel niet zo uit muntend. Enfin de zee bleef lokken en Willem voer weer uit zo gauw dat kon, maar op 5 April 1952 zette hij de tele graaf definitief op „stop", want het was welletjes ge weest en nu moest die andere Willem, Willem Drees, maar eens kijken of hij hem gebrui ken kon. De tweede Juli wordt het feest van de gouden bruiloft gevierd en er zal heel wat aanloop zijn: zes zoons en twee dochters, twintig kleinkinde ren trekken alvast op naar Bloemstraat 90 en er zal die blijde dag heel wat over de historie van onze visserij ge redekaveld worden. Want de zoons weten er ook wat van: of zegt de naam Gravenmaker u niks met het oog op de „Vikingbank"? Proficiat, mensen, en nog een heleboel jaren samen er bij. LAMPENIER De grond voor en bezijden deze strand weg echter moet nog gekocht worden, want de gemeente wil aan weerskanten van deze weg terrein voor actieve recreatie bestem men ter grootte ongeveer van dèrtig tot veertig hectare. De prijs was reeds door een commissie vastgesteld, maar, zo vernamen wij van officiële zijde, de eigenaar ging daarmee niet accoord. In de verdere toekomst zal een boulevard de beide „uitvalspunten" bij het huidige plateau en ter hoogte van de „Olmen" on geveer verbinden en deze boulevard nu wordt waarschijnlijk de grote stoot tot de ontplooiing van IJmuiden als volksbad plaats. Zodat de massa van het strand- lievend publiek naar IJmuiden getrokken kan worden. Daartoe zal evenwel meer strand nodig zijn, dan de luttele kilometers, die de gemeentelijke overheid thans tot haar beschikking heeft en het ligt in de be doeling als wij goed zijn ingelicht is het pachtcontract met het rijk al voor de duur van twee jaar gesloten het strandleven te spreiden van de Zuidpier tot de grens van Duin en Kruidberg. Grote verkeersweg Bij de aanleg van de nieuwe weg, die van de Zeeweg in IJmuiden Oost worat afge takt, kon rekening worden gehouden met een sterke verkeersstroom heel anders dus dan bij de aanleg van de bestaande strandweg, die bijvoorbeeld beslist onvol doende geacht moet worden, al wordt er de laatste tijd, mede in het belang van de vesti ging der industrieën in de directe om geving, veel aan verbeterd. De nieuwe weg kan direct op een behoorlijke grootte wor den geprojecteerd en men zal daar bijvoor beeld wel rekening houden met de be langen van de wandelaars, die er wat de Strandweg betreft, jammerlijk bij in schieten. Tier blijft trekpleister Bij het uitstippelen van de strandplan- nen heeft men wel degelijk rekening ge houden met het feit, dat de Zuiderpier zijn aantrekkingskracht op de badgasten niet licht zal verliezen. Zoals gezegd is het eer der de bedoeling het strandleven te sprei den dan te verplaatsen. ADVERTENTIE in nieuwe auto. model 1952 A U T O R 13 S C H O O L „R E 13 M" Hagelingerweg 134, Santpoort, Tel. K2560-8930 Zaterdag 21 Juni Speeltuin Schulpen (V-N): van 14 tot 24 uur: fancy fair. Expositieruimte Heidestraat: 15.30 uur, opening expositie werken van Jan Aerts. Thalia: 19 en 21,15 uur: „Het lied van de Zuidzee". Rex: 20 uur: „Mysterie van Tang ex-". Zondag 22 Juni Thalia, 15, 19 en 21.15 uur, zie Zatei-dag. Rex, 15 en 20 uur, zie Zaterdag. Theeschenkerij Velserbeek, 14 uur, Groot accordéonconcert. Maandag 23 Juni Raadhuis, 'van 11 tot 12 uur, spreekuur bui-gemeester. Thalia, 20 uur, „Drie van de infantei-ie". Rex, 20 uur, „Mysterie van Tanger".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10