Een kindervriend nam afscheid als hoofd der ILL.O.-school „Suomi" won drie-verenigingenkamp in Zaandam Corso gaat dwars door de stad; tentoonstelling omvat ettelijke groepen Agenda voor Beverwijk ■Clowntje Riek Machteld Wisse, fotografe Gladiolenw eek-plannen KAJ-Sportdag Avondvierdaagse met bloemen besloten Wijk aan Zee 7 De heer A. Visser, kinderpsycholoog en onderwijzer, ging heen Goede tijden ondanks slecht weer Aardbeien dalen door VW-ballonnen zwermden uit Voor de kinderen Verregende korfbalwed strijden op „Watervliet" Plantsoen is beter dan „open gat". Scheepvaart FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker MAANDAG 23 JUNI 1952 Nadat Vrijdag het college van Burge meester en Wethouders ten raadhuize offi cieel afscheid van de heer A. Visser, als hoofd van de Openbare School voor U.L.O., had genomen, waarbij de scheidende op voeder „De Geschiedenis van Kennemer- land" werd aangeboden, vond Zaterdag middag in het Harmonie-gebouw het af scheid plaats namens ouders, oud-leerlin gen en collega's. Velen dergenen, die de heer Visser in zijn werk als een karaktervol mens en als een goede vriend hadden leren kennen, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om deze geziene figuur in onderwijskringen de hand ten afscheid te drukken. Namens de inspecteur in het district Alkmaar, die wegens familieomstandig heden was verhinderd, sprak allereerst wethouder N. Passchier. „De heer Vernooy denkt nog graag terug aan de harmonische samenwerking met u", aldus de wethouder, „ten tijde dat hij nog hoofd van de R.K. School voor U.L.O. was. In alle bescheidenheid heeft u uw verant woordelijk werk gedaan. Ge hebt begre pen, dat het niet alleen gaat om het bij brengen van kennis, maar dat er ook karakters gevormd moeten worden, om de kinderen klaar te maken voor het leven." Nadat de heer Passchier de heer en me vrouw Visser een blijde en rustige levens avond had toegewenst, nam de heer C. Thierry het woord namens de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Hij noemde het een voorrecht indertijd met de heer Visser in het bestuur te heb.- ben mogen wei'ken, waar men graag naar zijn denkbeelden luisterde. Namens alle vrienden in Haarlem bracht hij hem dank, voor al datgene wat de scheidende heer Visser voor de afdeling heeft gedaan. De heer J. L. Diederik, die hierna namens „Volksonderwijs" het woord voerde, memo reerde de wijze, waarop de heer Visser de belangen van deze organisatie te allen tijde had gediend, vooral in de moeilijke jaren van „bezuiniging" en achteruitgang van ledental. Hierna'bood hij hem een rokertje en een boekwerk aan. „Zonder veel huiswerk" Namens de collega's sprak de heer C. van der Oord zijn waardering uit voor het plichtsbesef en de toewijding, die de heer Visser toonde. Ook de onderlinge verstand houding prees hij als buitengewoon goed, waarbij hij enige herinneringen ophaalde. „U was een onderwijzer van de echte soort", aldus de heer v. d. Oord, „die zon der veel huiswerk uw leerlingen tot op een hoog niveau wist te brengen. Het heeft ons, collega's, verheugd op te merken, dat de rust u weer iets van uw oude veerkracht heeft teruggegeven." Namens ouders, leerlingen, oud-leerlin gen en personeel werd vervolgens een elec- trische klok aangeboden en Tonny v. d. Linden bood mevrouw Visser een fraai bouquet aan. De rij van sprekers werd gesloten door de heren J. Tegel, die namens de ouder commissie sprak en D. Meinama, die in 1920 tot de pupillen van het scheidende hoofd behoorde waarna de scheidende zelf het woord nam. Aanmoedigen, niet afbreken In zij dankwoord zei de heer A. Visser, dat bij het afscheid natuurlijk alleen mooie woorden gezegd werden, omdat alleen zij, die hij tot vrienden heeft kunnen maken, aanwezig waren. Hij zal ook wel eens ge faald hebben. „Wanneer ouders hun kinde ren aan de school toevertrouwden," zo ver volgde hij, „dan gaven ze die school het beste wat ze te geven hadden. Niets is moeilijker dan je te verplaatsen in de ge dachten van een kind." Nadat de heer Visser zijn collega's op het hart drukte, altijd te bedenken dat mét aanmoedigen meer te bereiken is dan met afbreken, verklaarde hij altijd gepoogd te hebben een prettige gemeenschap met de klas te vormen, wat hij belangrijker dan het examen achtte. Tenslotte eindigde hij met de woorden: „Ik heb waarschijnlijk wel eens gefaald, maar ik heb altijd mijn best gedaan". Grond- en bouwvoorschot kan thans worden aangevraagd In de gemeenteraadsvergadering van 24 Maart 1947 werd besloten tot het beschik baarstellen van de nodige credieten voor de bouw van 52 arbeiderswoningen aan de Munnikenweide, waarbij het college ge machtigd werd daartoe voorschotten en bij dragen in het exploitatie-tekort van deze woningen uit de Rijkskas aan te vragen en te aanvaarden. Nu het complex voltooid is, zijn door de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting de voor een rijksbijdrage in aan merking komende kosten definitief vast gesteld op 81.668,voor de grond en 567.797,10 voor de bouw en 21.000, voor het dubbelbewoonbaar maken van een aantal van deze woningen. Op grond hier van kan thans tot een definitieve aanvraag van het grond- en bouwvoorschot, alsmede een bijdrage in het exploitatie-tekort van deze woningen worden overgegaan. Concert bij de wrakke muziektent Hedenavond zal de Bevcrwijkse Harmo niekapel concerteren nabij de muziektent op het Moensplein. De muziektent verkeert in een zodanige toestand, dat het niet ver antwoord geacht wordt om er in te gaan zitten. Het gladiolencorso, dat tijdens de Gla- diolenweek te Beverwijk op de eerste dag van de feestweek, Zaterdag, 9 Augustus 1952 wordt gehouden, neemt des middags te 3 uur een aanvang. Het vertrekpunt van de stoet zal op de Velserweg bij de spoorbomen plaats vinden en de route is als volgt: Velserweg, Breestraat, Alk- maarseweg, Grote Houtweg, Galgenweg, Arendsweg, Populierenlaan, Corn. Ma- tersweg, Boeweg, Arendsweg, Jan Alsweg, Koningstraat, Zeestraat, Waranda, Vondel- laan, Akerendamlaan, Prins Bernardlaan, Prinsesselaan, Groenelaan, Populierenlaan, Acacialaan, Stumphiusstraat, Moensstraat, Kees Delfsweg Kloosterstraat, Koning straat. Op het parkeerterrein wordt de stoet ontbonden. Van Scheybeeck uit zal het voor de ge nodigden mogelijk zijn, de kilometerlange kleurrijke optocht waaraan de Hoog ovenharmonie en de Beverwijkse Harmo niekapel luister bijzetten gade te slaan. „Hoofd en Hand" De groepen van de tentoonstelling van Vrije Tijdsbesteding zijn: modelbouw (in diverse soorten materiaal); schilderij-en, Op de K.A.J.-sportdag die Zondag op de D.E.M.-terreinen aan het Hofland te Bever wijk werd gehouden, hebben vooral de K.A.J.'ers uit Castricum een'goed figuur geslagen. Voor de 1500 meter-loop versche nen 37 loijers aan de start, waaronder de Castricummer M. Zijp. Hij werd eerste in de tijd van 4 min. 16 sec. S. Schram ein digde op de vijfde plaats, en B. Louman werd zesde. Deze laatste KA.J.-er was het ook die op de 800 mtr als vierde de eind streep passeerde. T. Hopman stootte de ko gel 10,05 mtr ver en plaatste zich hiermee tweede. Een zelfde plaats verwierf A. Hurkmans bij het verspringen met een sprong van 5.30 mtr. Op de 100 meter maakte Hurkmans de tijd van 11.9 sec., hetgeen hem de tweede plaats opleverde. Bij het nummer hink-stap-sprong boekte Hurkmans eveneens succes, want zijn sprong van 10.30 m. bezorgde hem een tweede plaats. De gemaakte tijden op de loopnummers werden door het slechte weer erg nadelig beïnvloed. Maandag 23 Juni Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Alarm bij de kustwacht". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Glazen speelgoed". W.B. Theater, 8 uur: „Het speelhol". Raadhuis Scheybeeck, 7.30 uur: Gemeente raad. Dinsdag 24 Juni Kennemer en Luxor Theater als Maandag. W.B. Theater geen voorstelling. Enkele tientallen toeschouwers waren Zaterdagmiddag getuige van de „laatste loodjes", die door de avond-vierdaagse- tippelaars werden afgelegd en' het zwaarst wogen, als zij niet door die toeschouwers zouden zijn verlicht. Er is de wandelaars namelijk een klein bewijs van medeleven gegeven in de vorm van een bosje bloemen. Vooral de jeugdige wandelaars waren hier mee zeer vereerd en liepen, trots als een pauw, de laatste honderden meters tot de finish. Ook enkele senioren werden van bloemen voorzien, zodat het geheel een echte vierdaagse sfeer kreeg. De organisatoren vertrouwen, dat deze „avond-vièrdaagse" in de volgende jaren grotere bekendheid zal genieten en dat er dan nog meer liefhebbers zijn. Dit jaar was er eén groot aantal ongetrainde wan delaars, die zelf de nadelige gevolgen hier van hebben moeten doorstaan in de vorm van blaren en stukgelopen voeten. De oude heer Kerkmeer en mevrouw Walagh de Groot daarentegen hebben de tocht goed uitgelopen en konden hun médaille in ont vangst nemen. De groep jongens van „Jongensland" uit IJmuiden onder leiding van de heer Van der Tuuk kregen een „twee" als groeps- prijs overhandigd. De meesten van hen hadden namelijk vorig jaar reeds meege daan. Een klas van de Julianaschool met hun onderwijzer, de heer Bijl, liep dit maal voor de eerste keer, doch zij keren volgend jaar beslist terug. Ook de junioren van de gymnastiekvereniging Uitgeest wonnen een „1" médaille. De groep verpleegsters van het Rode Kruis Ziekenhuis was te klein in getal om een médaille te verdienen, haar werd echter wel alle mogelijke lof toege zwaaid voor haar volharding. De aardbeienveiling van Zaterdagmid dag kreeg een kleinere aanvoer te verwer ken dan die van Vrijdag, maar de prijzen bleven zakken. De Moulin Rouge (met dop) werd grif gekocht voor de binnenlandse markt, tegen pi'ijzen van 190-290 cent per slof. Zonder dop betaalde de fabriek er 160-180 cent voor. De Climax noteerde 300 cent per slof. tekeningen en beeldhouwwerk; foto's; weef-knoop- en vlechttechnieken; kunst smeedwerk; houtsnij- en steekwerk, fi- guurzaagwerk; potterie, leer- en glaswerk; diversen. Hierbij wordt dan nog rekening gehouden of de werkstukken zijn van vak mensen (die in vrije tijd zonder economi sche bedoelingen werkstukken hebben ver vaardigd); werk van leken en clubwerk, al of niet onder leiding gemaakt. Boven dien wordt er nog onderscheid gemaakt ten aanzien van de leeftijd, d.w.z, onder of boven 18 jaar. Aanmeldingsformulieren, waarin uitvoe rige inlichtingen omtrent de inrichting, verzending, vei-zekering, enz., staan ver meld, zijn op aanvrage bij het bestuur van „Hoofd en Hand", postbus 35, Beverwijk, te verkrijgen. Voorafgegaan door de muziekvereniging „Arion" wandelde een groot aantal bad gasten Zaterdagavond door het dorp cm daarna op het Julianaplein de hen over handigde luchtballonnen op te laten. Op het commando „los" gingen circa 400 bal lonnen de lucht in. Door de vrij krachtige Zuid-Westen wind werden zij aanvankelijk in de richting van de zee gedreven. Er. bestond echter een goede hoop bij het or ganiserende VW-bestuur, dat in hogere luchtlagen een andere wind zou heersen, die de ballonnen met hun nummertje in de landrichting zou sturen. Er was name lijk al eens zo'n wedstrijd gehouden, waar bij ballonnen in Zuid-Beieren en Polen terecht zijn gekomen. De eigenaar van de ballon, die het verst weg is gekomen zal een prijs ontvangen, evenals de vier daar op volgende. Vrijdag aanstaande zal zo mogelijk de uitslag van deze wedstrijd be kend worden gemaakt. De drie-verenigingenkamp in Zaandam, waaraan Zondag werd deelgenomen door de ahtletiekverenigingen Lycurgus uit Krommenie, Suomi uit Velsen en Zaanland (Celebes uit Den Haag had zich terugge trokken) heeft de Velser athleten(es) op een doorweekte en zeer zware grasbaan de overwinning bezorgd. Uiteraard was het voor Suomi een moei lijke taak zich te meten met verenigingen, waarin prominente athleten als Willy Lust (Zaanland) J. Rem en v. d. Hoeven (Lycur gus) uitkwamen. De Velser athleten ver richtten goede persoonlijke prestaties. Het verschilde bij de Suomi-dames maar en kele punten of zij hadden, evenzeer als de heren een puntenoverwicht gehad op de tegenstanders. De beste prestatie bij de heren leverde Chr. Postma bij discuswerpen met 46.69 m. Hij vestigde een nieuw clubrecord. Me vrouw D. AdelaarHurkmans deed het niet minder. Zij noteerde een worp van 33,80 m., waarmede zij als eerste eindigde, het dames-clubrecord discus op haar naam bracht en tevens promoveerde naar de A-klasse. De grotere kracht van Zaanland en Ly curgus liet de Suomi-dames verder niet toe eerste plaatsen te bezetten, maar des ondanks waren de resultaten zeer goed. Op de 100 m. dames werd D. Davidson derde in 13,6 sec. en Tr. Blötevogel vijfde. Met 27,24 m. werd C. v. d. ReeKlein vijfde op discuswerpen. Op vèrspringen kon Tr. Blötevogel de Zaanlandse N. Bak ker, die 5.20 m. sprong niet benaderen. Zij bezette de tweede plaats met 4.62 m. en D. Davidson werd derde met 4.59 m. Bij het kogelstoten werd D. AdelaarHurk mans vierde met 9.04 m. en I. Waasdorp zesde met 8.14 m. De dames C. v. d. Ree Klein en I. Waasdorp sprongen 1.30 m. hoog en werden 3 en 4 en voor speerwer pen konden E. v. Geytenbeek met 19.30 m. en B. Koet met 13.82 m. respectievelijk als no. 3 en 5 eindigen. De estafette 4 x 100 m. leverde een prach tige overwinning op voor de Velser.se dames in 56,2 sec. De puntentelling voor de dames was: 1. Lycurgus met 50 punten; 2. Suomi 45 pun ten; 3. Zaanland 39 punten. De heren van Suomi hadden het even min gemakkelijk, maar slaagden er in een mooie totaaloverwinning te boeken. De meest spectaculaire nummers waren behal ve discus met Chr. Postma en H. Kooyman, die respectievelijk eerste en tweede wer den met 11,4 sec. en 11,6 soc.; en de 1500 meter, 3000 meter en Olympische estafette. Op de 1500 meter zag Joop Smit zich ge plaatst tegen de Lycurgus-man Jan Rem, welke nadat de Suomi-man vrijwel steeds de kop had, op de laatste 15 meter passeer de en een seconde voorsprong behaalde, zo dat de uitslag werd 1. J. Rem 4 min. 29 sec.; 2. J. Smit 4 min. 30 sec. De 30C0 m. was voor Spek (Suomi) al lerminst eenvoudig tegen de A-klassers v. d. Klei (Lycurgus) en Mars (Zaanland). Hij hielde echter uitstekend vol en plaatste zich na de 9.39,6 en 9.40,van zijn voor gangers als goede derde met 10 min. 9,5 sec. De Olympische estafette bracht Suomi een tweede plaats wegens het ongeluk, dat Kooyman op de eerste 200 m. in een van de bochten languit over de baan kwam te vallen en Suomi dus kostbare seconden verspeelde. Na de 800 m. van Smit had deze een 10 m. voorsprong, die A. Koet op de 400 m. tegen de A-klasser Rem weer moest af staan. Toen daarna Kooyman was gevallen en moedig verder liep wist ook B. Berghuis op de laatste 200 m. nog meters in te lopen, echter niet voldoende om Lycurgus, dat eerste werd met 3 min. 53 sec., nog voorbij te komen. Suomi noteerde 3 min. 54,9 sec. Bij de technische nummers leverden D. v. Zutphen (Suomi) en v. d. Hoeven (Lycur gus) een fel duel op hoogspringen. Tot 1.70 m. had v. Zutphen nog geen foutsprongen gemaakt en v. d. Hoeven twee. Toch won v. d. Hoeven met 1.75 m. en werd Van Zutphen tweede met 1.70 irn De overige prestaties van de heren Suomi-athleten waren: Vèrspringen: 2. A. Koet, 5.80 m.; 6. H. Engelhart 4.82 m. 800 m.: 2. A. Koet 2.12,2; 3. G. Oudendijk 2.15,6. 1500 m.: 2. J. Smit 4.30,8; 6. W. Kok. 3000 m.: 3. A. Spek 10.09,5; 5. L. Schol. Kogelstoten: 1. Chr. Postma 12,80 m.: 2. P. Koeten 11,21 m. Hoogspringen: 2. D. v. Zutphen 1.70 m.; 3. P. Koeten 1.65 m. Discuswerpen: 1. Chr. Postma 46,69 m.; 2. G. Postma 34 m. De Suomi-leden behaalden totaal 73 pun ten tegen Lycurgus 63 punten en Zaanland 44 punten. De eindstand werd: 1. Suomi 118 punten; 2. Lycurgus 113 punten; 3. Zaanland 83 punten. Zo kwam Lumpo dan bij Juup en Plop in huis. Hij hoefde nu geen zorg meer te hebben, hoe het verder met hem gaan zou, al was hij dan zijn eiland en zijn huisje kwijt. Maar Plop had nog een aardig plannetje.- „Ik begrijp dat je 't jammer vindt van je aardige huisje, dat je nu kwijt bent", zei hij. „Maar nu moet je eens luisteren: we zullen je kamertje hier net zo maken, als je het daarginds had. Hoe vind je dat? Dan zul je je hier helemaal thuis voelen!" Dat was nu echt weer iets voor Plop, om daaraan te denken! Lumpo vond het 'n prachtig plan. En Plop begon er direct aan. In hun werkplaats, waar hij al zoveel gemaakt had, stond hij met Juup en Lumpo hele dagen te zagen, te schaven en te timmerenLumpo had uitgelegd, hoe zijn meubeltjes waren geweest, en die maakten ze nu precies na. De leuke stoeltjes en andere dingen werden hier helemaal opnieuw gemaakt. Ze hadden er alle drie veel plezier in. De meubeltjes, die gereed waren, kregen een mooi verfje. Het zag er prachtig uit. Die Plophij was helemaal in zijn element met die karweitjes. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De voorgenomen seriewedstrijden voor adspiranten van de korfbalvereniging „Wa tervliet", die Zondag in het gelijknamige sportpark met vier andere verenigingen zouden worden gespeeld, zijn, hoewel niet volledig afgelast, wegens de hevige, aan houdende regen toch zeer beperkt doorge gaan, al was het dan in gewijzigde vorm. De West-Zaanse Roda-adspiranten arri veerden om halftwaalf. De andere vereni gingen Blauw-Wit en Rohda uit Amster dam en Haarlem kwamen niet op. Van Watervliet en Roda werden combi naties samengesteld voor vriendschappe lijke ontmoetingen. De drie gespeelde wedstrijden tussen de respectievelijke A, B en C combinaties van Watervliet en Roda eindigde alle in een 40 overwinning voor de Zaankanters. Zodra het Watervliet-terrein weer be schikbaar is voor de series, worden zij op nieuw gespeeld. Tussen de Wgkerstraatweg en de Van Diepenstraat ligt aan de Zuidkant van de Watervlietschdol nog altijd een op bebou wing wachtend terrein braak. Deze bebou wing zal echter nog wel enige tijd uitblij ven omdat op dit terrein voor de toekomst twee R.-K. scholen zijn geprojecteerd, waar tussen men ook nog een nieuwe „R.-K. Volksbond" een verenigingsge bouw denkt te plaatsen. Daar deze toekomst nog in een wellicht ver verschiet ligt zijn thans arbeiders van de gemeentelijke plantsoendienst bezig het terrein diep om te spitten en te egalise ren teneinde hierop een plantsoen aan te brengen, zij het dus van tijdelijke aard. Wel wordt gelijktijdig aan een perma nent plantsoen gewerkt op dit terrein over een breedte van ongeveer tien tot vyftien meter, parallel aan de Smidt van Gelder straat. De verfraaiing van „Noord" wordt dus voortgezet. Agamemnon, 20 v. Ciudad Trujillo te A'dam Aigenib, 20 v. Rio Grande 21 te Pto Alegre verw. Amstelland, 20 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Amstelpark, 21 v. R'dam te Baltimore. Amstelstad, 20 v. Tj. Priok n. Belawan. Arkeldijk, 20 te Antwerpen. Arundo, pass. Scilly's. Aldabi, 21 Bahia verwacht. Alhena, 20 Buenos Aires verwacht. Ainaü, 20 v. R'dam naar Buenos Aires. Alkaid. 21 van Paranagua te Santos. Alphacca, 21 ten anker Westkust Trinidad. Aalsum, 22 4 u. v. Bunbury te R'dam verw. Ampenan, pass. 20 21 u. Ouessant. Amstelkerk, 21 van Amsterdam n. Antw. Ariadne, 20 v. Is tanboel n.Bourgas. Adlnda, 20 130 m. ZW. Combodiapomt. Aganha, 20 van Pladju naar Port Swettenham Alchiba, 20 150 m. O. Bahia. Amsteldiep, 20 490 m. ZO. ten Z. Cp. Race. Alwaki, 20 v. Boston naar Norfolk. Axeldijk, 18 v. Semarang. Billiton, 20 van Durban. Bennekom, 20 te Callao. Borneo, 20 v. Semarang te Tj. Priok. Barendrecht, 20 110 m. ZW. Kreta. Bawean, 20 v. Soerabaja n. Bandjermasan. Celebes, 21 te Djibouti. Ceram, 21 Colombo verwacht. Corjlla, 23 v. Miri te Yokohama verwacht. Callisto, 21 v. R'dam naar Swansea. Crooenburgh, 18 v. IJmuiden ie Bolbao. CaLtex Nederland, 20 dwars Lissabon. Caltex Pernis, 20 80 m. W. Kreta. Ceronia, 18 van Miri te Singapore. Chama, 20 rede Miri. Congostroom, 20 230 m. O.NO. Madeira. Cotlica, 20 980 m. ZW. ten Z. St. Maria. Delft, 20 v. Anlofagasta n. Caldera. Drente, 20 v. Genua naar Port Said. Delfshaven, 20 100 m. O. Rio Grande. Dongedijk, 20 400 m. W. Azoren. Danae, 20 v. Genua naar Barcelona. Elmina, 20 te Freetown. Enggano, 21 te Genua. E-na, 20 120 m. O. Malta. Eos, 100 rh. ZO. Str. Messina. Erirma, 20 v. Balikpapan n. Miri. Eendracht, 21 nog te Istanboel. Eos, 21 v. Amsterdam te Patras. Friesland (KRL), 20 v. Port Said n. Londen. Farms-urn, 20 v. IJmuiden te Newport News. Gaasterkerk, 21 te Aden. Gadila, 20 v. Suez te Singapore. Gooiland, 19 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 20 260 m. W. Lands End. Groote Kerk, 21 v. R'dam te Sydney. Graveland, 20 van Santos. Ganymedes, 21 v. Pto Plata te Philadelphia. Gordias, pass. 21 Dover. Gouwe, 27 v. Vaasa naar Nederland. Hector, 19 v. Izmir. Hoogkerk, 20 te Port Elisabeth. Hydra, 20 470 m. NO. Antigua n. La Guaira. Indrapoera, 20 v. Cheribon n. Semarang. Ittersum, 20 v. Montreal te Nordenham. Japara (KRL), 21 v Tj. Priok te New York verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 21 220 m. ZO. Cairns. Jagersfontein, 21 v. Amsterdam te Hamburg. Jupiter, pass. 20 ten Z. Kreta. Karossa, 20 v. Penang naar Medan. Kedoe, 20 180 m. W.ZW. Bali. Laagkerk, 20 van Madras. Leopoldskerk, 20 te Port Said. Loppersum, 21 v. R'dam te Bagnoli verw. Linge, 20 van Lulea naar Veitsiluoto. Lutterkerk, 21 v. Port Said n. Cyprus. Lissekerk, 21 van Londen te Rotterdam. Lun-a, 20 v. Alexar.drië te Beyrouth. Laurenskerk, 20 nabij Muscat. Lemsterkerk, 20 270 m. Z.ZW. Chitagong. Leuvekerk, 20 nog te Damman. Lombok, 20 600 m. ZO. Fernando Noronha. Macuba, 20 v. Kohsichang n. Singapore. Modjokerto, 21 van R'dam te Balikpapan. Muren-a, 21 v. Fao te R'dam verwacht. Manoeran, 20 van Amsterdam n. Makassar. Mentor, pass 20 Ouessant. Maas, 20 560 m. W. ten Z. Lands End. Maashaven, 20 160 m. N. Kp. Blanco. Madoera, 20 150 m. O. ten Z. Malta. Malea, 20 60 m. N. Alexandrië. Minjak, 20 rede Menado. Mirza, 20 170 m. O. ten Z. Albany. Nigerstroom, 20 v. Abidjan n. Cp Palmas. Nestor, 21 Paramaribo verwacht.' Noordwijk, 22 v. Casablanca voor IJmuiden verwacht. Nieuw Amsterdam, 20 590 m. W. Scilly's.' Notos, 20 v. New York naar Haiti. Oranjefontein, 22 Kaapstad verwacht. Overijsel, 21 Beirouth verwacht. Orestes, 20 390 m. W.ZW. Lands End. Ovula, 21 van Ras Sudr naar Suez. Poseidon, 21 van A'dam te Maracaïbo. Prins Alexander, pass. 20 Cp. Race. Prins Willem v. Oranje, pass. 20 Fatherpolnt. Prins Willem II, 20 v. Montreal n. R'dam. PrLns Joh. Willem Friso, 20 v. Antwerpen. Papendreeht. 20 160 m. W NW. Alexandrië. Parkhaven, 20 190 m. O. ten N. Madeira. Phrontis, 20 210 m. Z. Dondraheëd. Prins Maurits, 21 630 m. O. ten N. Cp Race. Pygmalion, 18 v. Houston te New Orleans. Raki, pass. 20 Lands End. Rossum, 21 v. IJmuiden te R'dam. Rotti, 20 v. Aden naar Suez. Rotula, 21 v. R'dam te Philadelphia verwacht. Rempang, 21 v. Tj. Priok te Pulubukom. Rijndam, 20 180 m. O. ten Z. Cp. Race. Rijnland, 20 240 m. W.ZW. Lissabon. Rita, verm. 23 v. Curasao n. Singapore. Rijn-kerk, 20 nog te Basrah. Salatiga, 21 te Soerabaja. Sibajak, 20 590 m. NO. ten N. Flores. Salawati, 20 .v New Orleans n. New York. Slamat, 17 te Belawan. Stad Maastricht, 20 van R'dam n. Savona. Stad Breda, verm. 23 v. New Orleans n. R'dam of Amsterdam. Stad Arnhem, 20 v. Casablanca n. R'dam. Stad Dordrecht, 20 v. R'dam te Valencia. Stad Haarlem, 20 v. Lulea n. Emden. Stad Schiedam, 22 v. Vlaardin-gen te Narvik verwacht. Saidja, 14 van Pladju naar Singapore. Saroena, pass. 20 Noordpunt Borneo. Scherpendrecht, 20 bij Abrol'hos eil. Sigli, 20 in Str. Soenda. Singkep, pass. 20 Algiers. Sloterdijk, 20 ten hoogte v. Djeddah. Stad Vlaardingen, 20 880 m. W. Fastnet. Straat Makassa-r, 20 360 m. NO. Tristan da Cunha. Sunetta, 20 520 m. ZW. Flores. Sarpedon, 20 van New York n. Cp. Haiti. Teucer, pass. 20 Malta. Tern-ate, 23 Singapore verwacht. Trompenberg, 21 van Mobile n. Savanna. Talisse, vertr. 21 v. Soerabaja n. Balikpapan. Tibia, vertr. 21 v. Bremen n. Buenos Aires via Vllssingen. Tarakan, 20 v Makassar te Soerabaja. Tank-haven II, 20 v. Soerabaja n. Palembang. Tankha-ven III, 20 v. Telokanson n. Sungetgerong Themisto, 20 330 m. W. Lands End. Tjipanas, 20 150 m. O.NO. Cp. Padara-n. Tjitjalen-gka, 20 600 m. NO. ten O. Diegogarcia. Tjiwangi, 20 v. TJ. Priok n. Singapore. Tasman, 18 v. Kobe te Yokohama. Tjibadak, 19 v. Sydney te Melbourne. Veendam, 20 650 m. W. Lands End. Willem Ruys, 21 3.30 u. v. R'dam te TJ. Priok. Wlnsum, 20 dwars Kp, Tenez. Wield-recht, pass. 21 ten O. v. Townsville. IJsel, 20 v. Port au Prince tt R'dam. Zeeland (KRL). 21 te Singapore. Zuiderkruis, 22 ca. 21 u. R'dam verwacht. KLEINE VAART Barendsz, 20 van Amsterdam n. Avon-mouth. Barracuda, 20 v. Rostock in de Limfjord. Claes Compaen, 21 van Seaham naar R'dam. Cornelia b II, verm. 21 v. Hamburg n. Billlng- ham. Davina Goekoop, 21 v. Goole n. Frederikshaven Deneb, 21 v. Aabenxaa te Hamburg. Depa, verm. 21 v. Garston n. Antw. De Ruyter, 20 v. Metihil naar Veyle. Di-ligentia, 20 v. R'dam te Gonfreville. Elisa, 20 van Port Sluis n. Casablanca. Fedala, 19 v Casablanca n. Rouaan. Ferocia, 22 v. Londen te Malt verw. Frejo, 20 v. Odense n. Nykoping. Frisia, 21 v. Salt End te Thameshaven. Glashaven, 19 v. Veyle te Malmö. Hast IV, pass. 20 Rouaan. Hast V, pass. 21 Holtenau. Helvetia, 20 v. Grangemouth n. Odense. In-geborg, 23 v. Frederikstad te Rouaan verw. Leny. 21 v. Teign-mouth te Amsterdam. Leuvehaven. 21 v. Kopenhagen naar R'dam. Lies, 22 v. Goole te Saxkobin-g verwacht. Marcella, 22 v. Le Havre te Ambes verw. Matthew, 22 v. Lissabon te Belfast verw. Men-kar, 20 v. Rouaan n. Casablanca. Mera-k, vertr. '23 v. Bordeaux n. Agadir. Mizar, vertr. 21 v. Liverpool n. Greenick. Monica, 21 v. Belfast te Ardrossan. Nassauhaven, 21 v. Kopenhagen n. R'dam. Nieuwland, 20 v. Grangemouth n. R'dam. Noorderhaven, 20 v. Vlaardingen n. Londen. Norma, verm 21 v. R'dam naar Boness. Pal-ma, 22 v. Frederikstad te Kalmar verw. Prinsengracht, 20 v. Gent te Goole verw. Rema, 20 v. Danzig naar R'dam. Saba. 20 v. Stettin te Helsinki. Sirius, 20 v. Londen n. Duinkerken. Soemba, 21 v. Newport Mon te Napels verw. Suriname, 20 v. Londen naar Goole. Swallow, 20 v. Safi n. Casablanca. Timor, vertr. 21 v. Sunderland n. Quimber. Tom van der Heide, 19 v. Casablanca n. Marseilel Toos, 21 n. Middlesbro. Van Gelder, 20 van Flixboro n. Oddesund. Westlaan, 20 bij Bcrkum Schuilend. Wiebold Bohmer, 20 v. Amsterdam te Londen. Wim, 20 v. Bergqvara n. Westhartlepool. SLEEPVAART Ebro, 20 v. Rotterdam naar Antwerpen. Hudson. 3 bakken 20 190 m. W. ten N. Cp. Pal mas. Humber, met tanker Shabonee n. Paulsboro 20 550 m. ZW. Flores. Noord'holland, 20 van Genya naar IJmuiden. Noordzee, 20 200 m. O. ten Z. Madeira. Poolzee, pass. 20 Malta. Tyne, met ztdger en bak pass. 20 Firvisterre. Witte Zee. 20 v. Bangkok naar Saigon 8) Hello!, zegt een bekende stem, vlak bij haar en Machteld kijkt in het onverschillige gezicht van Michel Cripps. Moet je naar het bureau? Al is dan een ritje in een open wagen met dit weer geen pretje, alles is beter dan het gehang op de vluchtheuvel. Machteld klautert in het autootje en sluit de kraag van haar jas nog steviger om haar hals. Zonder iets te zeggen, rijdt Cripps door. Vlak bij het fotobureau kijkt hij haar even van terzijde aan; grinnikt om haar bleekblauwe gezicht. Koud?, vraagt hij. Het klinkt spottend. De wagen stopt met een scnok en Mach teld schiet bijna met haar hoofd tegen de voorruit. Ze wordt kwaad; wat verbeeldt dat jong zich wel. Nee, zegt ze, met stijve lippen van de kou. Helemaal niet. Heerlijk fris. Bedankt voor de lift, Cripps. Geen dank, zegt hij, even kort, en rijdt door. Die Cripps, zegt Broerse, die juist komt aanwandelen. Beleefd houdt hij de deur voor Machteld open. Aan overbeleefdheid lijdt hij niet. Machteld stopt haar handschoenen in de zakken van haar mantel en wrijft haar ijs koude handen. Hij heeft me in elk geval voor te laat komen behoed. Zeg, Broerse, die man spreekt wonderlijk goed Nederlands voor een Amerikaan. Helemaal niet zo wonderlijk; zijn moe der is een Hollandse. Uit het atelier klinkt een schorre stem: Komen jullie nog? Er ligt hier een grote bestelling. Honderd van het zelfde stuk. Proost, zegt Broerse en trekt zijn stof jas aan. Machteld volgt zijn voorbeeld. De deur van de donkere kamer valt achter hen dicht. En terwijl Machteld de baden voor het ontwikkelen en afdrukken in orde maakt, dringt het eensklaps tot haar door, dat ze nu nog niet weet, waar Joke gisteravond zo dringend naar toe moest. HOOFDSTUK IV Michel Cripps staat voor het raafn en kijkt nadenkend naar het water in de gracht, dat de laatste dagen een flink stuk is gerezen. De wind is gaan liggen en uit de nu egaal grijze lucht siepelt een fijne motregen. Hij kan niet op gang komen, vanr daag. De post op zijn bureau ligt nog onge opend en voor de kranten, die hij moet doorlezen, heeft hij geen geduld vanmor gen. Het beste zou zijn, onmiddellijk dat arti kel over die opium-affaire af te schrijven. Er is haast bij, notabene. Maar hij heeft geen zin, doodeenvoudig géén zin. De brief van de hoofdredactie, die hij gis teren kreeg, zit hem dwars. Een verma ning, eens iets bijzonders te sturen, slaat hem altijd lam. Alsof hij niet actief genoeg is. Weliswaar hebben de foto van de mil- lionnair en deze brief elkaar gekruist, zodat de al te scherpe kant van de opmerking „dat hij niet moet denken in Holland te kunnen rentenieren", enigszins verzacht wordt; het blijft toch steken. Doorgaans heeft Michel er lak aan, wat de mensen van hem zeggen, maar een aanmerking op zijn werk kan hij niet hebben. Vooral niet, als het ongemotiveerd is. Zijn werk is het enige wat hem intex-esseert; de rest kan hem niet schelen. Michel Cripps is een eenzaam mens. Hij heeft de stugge, teruggetrokken aard van zijn Hollandse moeder, die hem belet, zich bij anderen aan te sluiten. Wel heeft hij veel kennissen en de connecties ï'ollen hem als het ware in de schoot, maar op vriend schap met Michel Cripps kunnen maar heel weinigen bogen. Vrouwen stoot hij af, door zijn onver schilligheid en zijn cynisme. Dat was vroe ger, vóór de oorlog, in Amerika al zo. Hij is geen athleet; geen charmant 'causeur. Hij is klein van stuk en tenger en heeft een alledaags, onopvallend gezicht. Hij is niet aardig voor vrouwen; hij laat ze te veel merken, dat hij ze maar onbelangrijke nietsnutten vindt. Daarbij is hij wantrou wend. Michel Cripps heeft slechte ervaringen op liefdesgebied; na zijn, welgeteld, negen de blauwtje, .heeft hij in een opwelling zich als vrijwilliger gemeld en trok naar het Westen, om Europa te helpen bevrijden. In het leger leerde hij ware kameraadschap kennen, maar één voor één kon hij zijn vrienden begraven. Hij vocht in Frankrijk, in België en in Nederland; hij lag dagenlang op zijn buik in de modder, leed kou en honger. De triomftocht na de bevrijding bi-acht nieuwe teleurstellingen. Hij werd met open armen ontvangen; later merkte hij, dat het voornamelijk om zijn sigaretten en de lang ontbeerde chocola was. Dat deed de deur helemaal dicht. Zijn oorlogsvei'halen werden in Amerika met grote waai'dering ontvangen; zijn ken nis van de Nederlandse taal bezorgde hem de baan van correspondent voor een groot, Amerikaans blad. En zo bleef Michel Cripps in Nederland, zonder dat er iets was dat hem bond. Eenzamer en cynischer dan ooit te voren. Een klop op de deur doet hem omzien. Een secretaresse verschijnt met een pakje foto's. Het is de reportage van de opium- zwendel. Ondanks zichzelf geïnteresseerd bekijkt Ci'ipps de foto's. Die troep aan de overkant werkt niet slecht. En Zomers is geen kwaaie kerel. Hij zou in Amerika lang geen slecht figuur slaan. Buitengewoon goed werk! Cripps voelt zijn vervelende stemming verdwijnen. Zo als die vent donker-Amsterdam heeft weer gegeven. Jonge, jonge, wat een sfeer. En een prachtkop van die Chinees. Geïnspireerd grijpt Michel naar zijn schrijfmachine, graait in de bureau-la naar de gegevens. Met zijn lege pijp in de mond, de ogen afwezig over het toetsenbord sta rend, tikt hij, zonder éénmaal op te hou den, de geschiedenis van een internationale smokkelaffaire, die in Amsterdam haar ontknoping vond. Anderhalf uur later steekt Michel, hele maal opgelucht, zijn pijp aan, pakt de foto's en het artikel netjes in en geeft het pakje aan de loopjongen. Weer gaat hij voor het raam staan, maar nu bekijkt hij met meer interesse de gracht. Het is er nog stil op dit uur. Een enkele wandelaar, een leverancier met een bak fiets, soms een auto. Het huis aan de overkant: „Zomer's foto bureau", kan hij goed zien, nu de bomen kaal zijn. Aardige mensen wel. Zal hij een praatje gaan maken met Mirjam? En tege lijk Zomers een compliment maken? Met Mirjam kan hij opschieten; ze is zoveel ouder dan hij, een rustig ge voel. Hij bewondert haar nuchter, zake lijk inzicht en opdringerigheid hoeft hij bij haar niet te vrezen. Maar hij aarzelt toch.j Dat zwarte mormel zo noemt hij Machteld in zijn verlegen buien zal er ook zijn, nu het weer zo slecht is. En hij heeft niet veel met haar op. Ze doet hem te veel denken aan al die blauwtjes, die hij heeft gelopen. En voor een nieuwe bedankt hij hartelijk. Niet dat zij hem veel kans geeft, maar hij heeft nu eenmaal de vrou wen afgezworen en Machteld is, ondanks alles, gevaarlijk terrein. Nee, het is maar beter te wachten, tot hij Zomers toevallig alleen te pakken krijgt. Hij draait zich om en gaat terug naar zijn bureau. Wat nu? Automatisch draait hij het passagiers bureau van de K.L.M. Maar eens horen, of die millionnair misschien van plan is via Nederland naar Amerika terug te keren. Tot zijn grote verwondering hoort hij, dat de millionnair, mr. Cardigan, zijn plaats in het vliegtuig naar Zweden heeft laten afboeken. Hij moet dus nog in Neder land zijn. Dat is interessant. Nee, waar hij verblijf houdt, kunnen ze hem niet zeggen. Dat is onbekend. Michel wordt actief. Achter elkaar belt hij de grote hotels op. Overal mis. Waar ter wereld kan die vent zitten? Het laat hem niet los. Nieuws is nieuws en Amerika houdt van sensaties, vooral, als het beken de personen betreft. Hij schiet zijn jas aan, grijpt zijn grote, Ieren handschoenen en gaat de straat op. De regen kan hem niet schelen; als hij na denkt, moet hij altijd lopen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3