Tussen de pieren werd een nieuw type vissersschip aan rederij C. Vrolijk overgedragen Reddingboot met acht mensen voor Wijk aan Zee in branding omgeslagen Stormvogels 4 legt beslag op de OHC-beker Opvarenden van de „Albatros" wonder boven wonder behouden Agenda voor Velsen Puik schip voor IJmuideti Haast elf mijl over een onrustige zee Jan Aerts exposeert bij „Felison" „Als een balk" MAANDAG 23 JUNI 1952 5 Veel belangstelling voor dit werk Hoogovencentrale maakt weer stroom Oefening bij ruw weer werd bijna catastrophe Nog een feestavond bij het kinderkoor-lustrum Lezing over „oude schilders" bij Hoogovens ,Gij steunt een goede zaak Moord viel mee Nog zwaardere menger wagens bij Hoogovens Op het nippertje Nog maar luttele weken geleden dwaalde Cor Korving, de jonge Scheve- ningse loggerschipper, rond de roestige romp van zijn nieuwe schip, de trawler-logger „Cornelia Maria", die als een langzaam-groeiende klomp metaal op de dwarswerf van D. en Joh. Boot in Alphen aan de Rijn wachtte op zijn afbouw en het lijkt gisteren, dat de driehonderdvijftigton- ner voorzichtig in het grauwe water van de Kromme Rijn zakte. Met een snelheid, die tenslotte zelfs de ongeduldige reder Cor Vrolijk verbaasde, is daarna de „Industrie"-diesel met zijn 360 paarden er in gebouwd en toen ging alles van een leien dakje tot Zaterdag het nieuwe puur-Neder- landse vissersschip bevlagd voor de wal van de Vlaardingse Koningin Wilhelminahaven lag; bevlagd en klaar om de dans te beginnen met het onrustige stuk zee tussen de Hoek en IJmuiden, de thuishaven van de Sch. 135 zijn eerste vaart en zijn proefvaart tevens. Even na enen heeft het bijna veertig meter lange schip zich met een triomfante lijke stoot op de hoorn losgemaakt van de havenkant en Cor Korving voelde het di rect: dit was een goed schip met een krachtig, rustig kloppend hart, dat zijn tweehonderdzestig slagen op z'n akkertje maakte en driftig naar de driehonderd verlangde. Maar diep in z'n buik dwaalden de technici van Boot's machinefabriek „De Industrie" en ze hielden hem in toom de rode streep op de toerenteller was niet voor niets al op de helft aangebracht en een nieuwe motor is net een jong paard, waar je niet direct alles van moet vragen. Met het grote werkdek volgeladen met gasten van reder Cor Vrolijk, die de bries op de Nieuwe Waterweg een pretje en het sohip een juweel vonden, is de „Cornelia Maria" de mond van de Maas tegemoet ge stoven. Tien mijl per uur. Geen trilling was er te voelen in de huid van dit nieuwe schip en als een slee over de sneeuw gleed het voor het eerst z'n bestemming tege moet. De beide Corren, samen op de brug, hebben elkaar eens toe-geknipoogd, want het was een plezier, hoe dat bootje er van door ging en op het werkdek, waar de gasten zich al-zeewaardiger gingen voelen, werd de 135 al even hoog geprezen. Benijd Toch is dat een paar uur later, op de korte golfslag van de Noordzee, waar geen oppertje te vinden was en de wind strak op zij van het schip bleef blazen, wel even veranderd en de vrouw van de schipper, die wijselijk met het loodsafhalertje van Hoek van Holland van boord ging, is meermalen in stilte benijd door degenen, die het gezicht van Neptunus zagen grijn zen bij de overvloedige offers, die ze hem brachten. Maar op dat stuk zee. langs de haven van Scheveningen en het silhouet van Katwijk, waarvoor de „Cornelia" telkenmale vrolijk met de fluit salueerde dat het daverde te gen de huizen, is wel bewezen, dat deze nieuwe trawler met een voorroer, die het hele jaar door vissen kan en een nieuwe verschijning vormt onder de Nederlandse vissersvloot, van wanten weet. Zonder ballast, zonder olie nog in de bunkers, is het hoog-liggende schip de dans met de golven begonnen, zich niet storend aan de groen-witte gezichten in de luwte van het dekhuis. Met een dartel ple zier heeft dit Nederlandse product zijn be woners. die de blijdschap vergaten onder de wee-makende stoten van zijn boeg, ver rast met een snelheid van tegen de elf mijl, ondanks de nieuwe motor. En dat zullen er wel twaalf worden, zodra die „Industrie" is ingelopen. Natuurlijk ging niet alles zonder mankementen, want de snellopende Kromhout, die naast de hoofd motor als aandrijf kracht van de winch fungeert, werd beslist veel te warm. Maar dat zal wel opgelost kunnen worden, voor de „Cornelia Maria" Woensdag of Donder dag ter verse vis vertrekt. Van Dieppe tot IJsland De jonge Vrolijk, die het schip haast koesterend bekeek, zal het uit IJmuiden de zee opsturen, eerst op de verse vis, daarna in het najaar met de drijfnetten naar de Engelse wal, om het topseizoen daar af te romen. Want dat is het mooie van dit schip: het kan alles en het is nergens be nauwd voor. Het is het ganse jaar rendabel te maken, van de Fladengronden tot Diep pe, van de Moray Firth tot als het moet en weer moet de limit van IJsland. Overdracht tussen de pieren Tussen de pieren van IJmuiden, tegen vier uur, heeft Zaterdagmiddag de over dracht plaats gehad met alle soberheid, die zo'n gebeurtenis onder vissers en scheepsbouwers moet kenmerken. Menneer C. Boot, de oude, heeft het schip ter hoog te van de semaphore overgedragen met een kort woord, dat niet van welsprekendheid maar wel van grote kennis van zaken ge tuigde. En Cor Vrolijk, de oude, heeft de „Cornelia Maria" aanvaard met een korte speech, waarin hij zijn blijdschap over deze moderne schuit uitsprak. Terwijl boven de werf vlag het rederij- dundoek in top rees, is op dat werkdek, in de schaduw van de „bak", die straks onder meer een haringkaakmachine zal beschut ten tegen overkomend water, het Wilhel mus gezongen en vervolgens zijn de glazen geledigd, want er kon nu tenminste ge klonken worden op het rustige water tus sen de IJmuidense pieren. - En de „Cornelia Maria" heeft zich een plaatsje gezocht aan de Zuidzij, waar het schip klaar gemaakt zal worden voor zijn maidentrip, de dappere dominé Lagerwey, die eerder de torens van Den Haag van de stampende bak af verwelkomde, toen velen zijner medepassagiers in de kuil op apegapen lagen, is van boord gegaan en de technicus van de Scheepvaartinspectie heeft nog eens achteromgekeken naar de sierlijke steven van dit wondermooie scheepje; de mannen van „de kant" heb ben zich overgegeven aan een diepgaande beschouwing. De logger, die geen logger is en ook geen trawler, maar misschien wel een lawler of een trogger, is een onderdeel geworden van de IJmuidense vloot, on danks zijn Scheveningse merken. Uit de auto heeft een tevreden mevrouw Cornelia Maria Vrolijk haar petekind aan schouwd. Aan weerskanten van het waarlijk enorme werkdek van de „Cornelia Ma ria" zijn, zoals te doen gebruikelijk is op vissersschepen, de brug en de bak gebouwd. Er onder ligt het haringpak huis, waar vele duizenden kisten vis of haring kunnen worden geborgen en nu lijkt het er op, alsof die ruime haring bunkers de ruimte van de logiezen wat in de verdrukking hebben gebracht. Want zowel voor als achter bevindt zich een logies, dat nét ruim genoeg bemeten is, maar toch niet hypermodern genoemd kan worden. In vergelijking bijvoorbeeld met wat er op andere, oudere loggers en zelfs nieuwe kotters te vinden is. Het is, van redersstandpunt bekeken, verklaar baar. Toch doet het niet helemaal pret tig aan, want men moet niet het onder ste uit de kan willen halen aan boord van een vissersschip. Hoewel direct opgemerkt moet worden, dat de navigatiemiddelen en andere uit rustingen, waarover deze nieuweling beschikt, uiterst-modern zijn: een Atlas echolood en een zestig watt Bekkers zender, een verlichting tot op de meest onwaarschijnlijke plaatsen en niet te vergeten een messroom als een jeugdherberg. Vooral dat laatste ver goedt veel van de iets te krappe logiezen. Laatste klap op vuurpijl De federatie Velsen van de Partij van de Arbeid is voornemens in letterlijke zin de „laatste klap op de vuurpijl" harer verkie zingspropaganda te geven. Dinsdagavond om half negen wordt namelijk tussen de Rijn- en de Waalstraat een vuurwerk ontstoken. Als sprekers treden voorts op de heren mr. W. Glasstra en A. P. N. Pielage, beiden uit Haarlem, en de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen. De IJmuider Harmonie zal dit knaleffect muzikaal opluisteren. Twaalf banken in het Stratingplantsoen Het ruime en tfyans begroeide plantsoen in het Stratingplantsoen wordt door de gemeentelijke plantsoendienst de laatste dagen van banken voorzien; aan de twaalf de en laatste is vandaag de laatste hand gelegd. De banken, die rusten op beton nen ondersteunen en van groen geschilder de liggers met rugleuning zijn voorzien, zijn in groepen van vier opgesteld. Een serie is geplaatst nabij de Dijck- mansstraat en een andere aan de tegen overgestelde kant bij de Van Diepenstraat. De derde groep staat aan de Noordkant van het plantsoen voor de ingang van de ir. Krijgerstraat. Sedert Zaterdagmiddag exposeert de be kende Amsterdamse kunstschilder Jan Aerts in IJmuiden en twee zalen van de tentoonstellingsruimte van „Felison" aan de Heidestraat bieden gedurende veertien dagen plaats aan een aantal, voor iedere leek te begrijpen kunstuitingen van deze begaafde impressionist. De heer L. Probst, bestuurslid van Feli son, heeft Zaterdag ten aanhore van een aantal kunstminnenden en belangstellen den deze tentoonstelling officieel geopend. „Als Felison", aldus de heer Probst, „deze keer een expositie opent, dan is er wel een groot verschil met wat tot nu toe werd geboden. Want thans hangt hier het oeuvre van een traditioneel georiënteerd schilder. Wij hebben dit gedaan om de massa niet af te schrikken, want het pu bliek heeft behoefte aan een bepaald soort schilderijen en het is onze taak te werken aan de culturele vorming van de bevol king van Kennemerland. Spreker noemde het een voordeel voor het publiek dat in dit werk de bekendheid met de voorstelling meer aan den dag treedt en dat men derhalve weet welk uit- De Hoogovencentrale, die voor 1933 niet alleen het Hoogovenbedrijf, maar ook een deel van de omgeving van electrische energie voorzag, is sindsdien werkeloos ge weest: het PEN nam de taak van de eigen energiebron over. Nu er echter door de productieverhoging van de Hoogovens heel wat Hoogovengas overblijft, heeft men be sloten. de centrale opnieuw in dienst te stellen. Zodat de generatoren na lange jaren weer draaien, al is de voornaamste taak voorlopig de stoomvoorziening van het bedrijf en het transport van blaaswind naar de hoogovens. gangspunt de schilder heeft gekozen, iets v/at niet altijd gezegd kan worden van de modernen, aldus de heer Probst. De mo derne kunst moet worden gezien als de wijze waarop de mens van deze tijd zich uitspreekt. Felison wil noch het een, noch het ander verwaarlozen en zal afwisselend impres sion; ten en modernen aan het woord laten. Spreker eindigde met de wens uit te spreken, dat er voor deze tentoonstelling meer belangstelling zou worden getoond dan tot nog toe voor het moderne werk het geval was. Met zijn weer opgemonterde passagiers aan boord, draait de „Cornelia Maria'' (Sch. 135), Vrolijks nieuwste aanwinst de IJmuider vissershaven binnen, die voor taan zijn thuishaven wordt. Te ongeveer kwart voor twee Zaterdagmiddag drukte de tractor „Zeebeer" de redding boot „Albatros" voor zich uit tot in de ruwe zee. Honderden toeschouwers waren sa mengestroomd om dit evenement te aanschouwen en verkneuterden zich bij voorbaat over de zeeziekte die de opvarenden zou moeten teisteren. De zee was woelig en met zware rollers kwam het schuim op het strand terecht. De „Albatros" had weinig moeite met in zee komen en danste van de oever af. Voor .de bemanning, die uit vijf koppen bestond plus drie passagiers, was het een complete cake-walk over de golven van om en de bij 3 meter. Het overspattende water deed iedere opvarende van tijd tot tijd een mondvol zeewater consumeren, waarbij men zich gelukkig prees, een com plete uitrusting van de K.N.Z.H.R.M. te hebben geaccepteerd, die bestond uit hoge witte lies-laarzen, een gele dikke oliejas, zuidwester en een reddinggordel. Nagestaard door de badgasten, die flink ingepakt aan het strand stonden, keerde de „Albatros" met een machtige draai terug, waarbij bleek, dat zij uitstekend naar haar roer luisterde en zette koers richting Noordpier, zodat zij het strand aan bak boordzijde kreeg. Heftig deinend zocht de „Albatros" zich een weg door het wilde water, tot zij in de derde branding kwam. Zaterdagavond wordt in het nieuwe Her vormde Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan te IJmuiden-Oost een herhaling gegeven van de feestavond, die verleden week Don derdagavond werd gegeven bij het lustrum van het Goede Herder-kinderkoor onder leiding van de heer Joop Huizinga. Hieruit en uit de feestavond van Zater dagavond blijkt wel, dat het jeugdwerk door dit nieuwe centrum een formidabele stoot in de goede richting heeft gekregen. Inmiddels blijkt er van andere dan Her vormde zijde grote belangstelling te be staan voor de zaal, die IJmuiden-Oost met dit nieuwe jeugdhuis, rijker is geworden. Dinsdag 24 Juni, des avonds te 8 uur, zal drs. H. L. Prenen, publicist, schilder en tekenaar, over het werk van de schilders Jeroen Bosch, Pieter Breughel, Albert Dürer, Rembrandt, Jan van Eyk, Michel Angelo, Johannes Vermeer, Leonardo da Vinci en Ruysdael en andere oude meesters, waarvan reproducties van schilderijen in het restaurant van Walserij-Oost zijn ten toongesteld, een causerie houden in dat restaurant. Kaarten voor deze lezing, die gratis toe gankelijk is, kunnen tot Dinsdagmiddag 12 uur, eventueel telefonisch, worden aange vraagd bij de propaganda-afdeling van de Hoogovens. Opnieuw wordt een beroep op uw of fervaardigheid gedaan. Deze keer voor de Anjerdag-collecte, ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard, welke collecte Maandag 23 Juni door het Anjerdag-Comité-Veisen wordt ingezet. Gaarne voldoe ik aan het verzoek deze collecte in uw warme be langstelling aan te bevelen, omdat de bestemming van deze collecte een voor treffelijk doel heeft, namelijk de bevor dering van het culturele leven van ons volk. Juist in deze tijd, waarin zo vele andere zorgen onze aandacht vragen, is het belangrijk het culturele leven daar bij niet te vergeten. De cultuur is in een gezonde samenleving onmisbaar. Ik hoop van harte, dat gij deze collecte niet voorbij zult lopen en uw belang stelling voor het culturele leven door uw gift zal blijken. Gij steunt daarmee een belangrijk werk. De Burgemeester van Velsen, Mr. M. M. KWINT. Twee houtboten voor Van Gelder Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen lag Zaterdagmorgen in lossing het Duitse s.s. „Lore Ottens", dat van de Finse haven Brahestad een lading van 609 va dem hout aanvoerde. Dezelfde dag kwam ook het Finse s.s. „Marianne" met 1490 vadem hout van de Finse haven Yxpila binnen en nam tijdelijk ligplaats in de binnenspuihaven bij de Noordersluis. VISSERIJBERICHT URK Zaterdag werd door 120 vaartuigen aan gevoerd: 8881 pond kuilpaling, prijs f 0.95- f 1,10 per pond, 54 pond snoekbaars, prijs f 0,83-f 0,87 per pond, 110 pond rode baars prijs f 0,90 per pond en 856 bak nest, prijs f 2,56 per bak van 37Yt kilo. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 22 op 23 Juni KW 2 11 k, KW 3 22, KW 5 23, KW 6 22, KW 14 3, KW 23 29, KW 25 8, KW 73 11, KW 13811, KW 47 1, KW 54 70, KW 144 47, KW 86 34, KW 67 9, KW 38 25, KW 18 45, KW 20 45, KW 29 3, KW 32 38, KW 39 28, KW 49 14, KW 15 38, KW 42 29, KW 43 20, KW 85 40, KW 110 45, KW 176 45, KW 50 50, KW 173 22, KW 130 31, KW 151 50, KW 45 40, KW 65 23, KW 127 70, KW 175 20, KW 70 12, KW 56 1, KW 129 1, KW 163 2, KW 161 6, KW 169 5, KW 170 4, IJM 75 14, IJM '03 60, SCH 36 26, SCH 353 15 kantjes Gemiddelde vangsten Vlaardingen 25 kantjes; Scheveningen 32 kantjes, Katwijk 26 kantjes. Zaterdagavond werd op één der VSV- terreinen aan de Hagelingerweg tussen Stormvogels 4 en DEM 2 de finale om de O.H.C.-beker gespeeld. Stormvogels ging door een krappe overwinning met de trophee strijken. Aanvankelijk ging de strijd vrij gelijk op. In deze periode werden de verdedigin gen vrij geregeld aan het werk gezet, doch voor bepaald moeilijke problemen werden ze niet geplaatst, zodat de doelverdedigers hun werk best af konden. Alleen de Storm vogels-rechtsbuiten kreeg een kans, die hij niet had mogen missen, doch wat hij des ondanks royaal deed. Na een kwartier nam DEM meer en meer het spel in handen. Vooral de actieve linksbinnen der Beverwijkers zette met goede passes zijn mede-voorhoedespelers aan het werk. De Stormvogels-verdediging kreeg het nu zwaar te verantwoorden. De blauw-witte verdedigers stonden zo af en toe wel eens raar te schutteren, maar ge lukkig voor de IJmuider ploeg was haar doelman in uitstekende conditie. Een kei hard schot van de Beverwijker linksbuiten werkte hij keurig over de lat en verder greep hij bij diverse andere aanvallen uit stekend in. Bovendien stopte hij een penal ty. Dit had de gelijkmaker kunnen beteke nen, want vóór het toekennen van deze strafschop had de Stormvogels-linksbuiten met een waarlijk prachtig schot zijn club de leiding gegeven (10). Deze stand bleef tot de rust gehandhaafd, óók al, doordat de In de nacht van Zaterdag op Zondag werd een surveillerende politieman gealar meerd door een kreet: „moordop de Munnikenweide te Beverwijk. De agent snelde in de richting van dit ongewone ge luid en het bleek, dat een dame in over spannen toestand uit het raam op de eer ste étage wilde springen als vervolg op een ruzie met haar echtgenoot. De gezagsdra ger hooorde voorts, hoe de vrouw door haar man was vastgegrepen, nadat zij po gingen in het werk stelde om langs deze ongebruikelijke weg af te dalen. Toen de dame enigszins gekalmeerd was en de agent zijns weegs ging, heeft de buurman partij getrokken voor zijn overspannen buurvrouw, en haar man ook al omdat de nachtrust op de Munnikenweide ver stoord was op vrij hardhandige wijze in de kraag gegrepen. De vechtpartij was van korte duur, zodat de opgeschrikte omge ving zich spoedig voor de tweede keer ter ruste kon leggen. MAANDAG 23 JUNI Thalia, 20 uur: „Drie van de infanterie" Rex, 20 uur: „Mysterie van Tanger". DINSDAG 24 JUNI Thalia, 20 uur: „Di-ie van de infanterie" Rex: geen filmvoorstelling. scheidsrechter twee door DEM gemaakte doelpunten afkeurde. Ook na de rust was DEM de eerste tijd weer het meest in de aanval. De Beverwij kers hielden het spel echter veel te kort, wat een kolfje naar de hand van de Storm vogels defensie was, die daarop zo'n kijk had, dat de blauw-witte doelverdediger nu bijna niet meer in actie behoefde te komen. Voorts bleken de DEM-vleugelspelers spe cialisten te zijn in het geven van „achter zetten". Na 20 minuten spelen ging het spel wat meer gelijk op en hoe meer de tijd ver streek, hoe meer Stormvogels in de aanval kwam, vooral door toedoen van zijn zeer actieve linksbinnen. De IJmuider midvoor bracht er echter weinig van terecht. Bijna had de Stormvogels-linksbuiten ten tweede male succes, toen hij een zeer tactisch schot loste, doch de paal voorkwam een doelpunt. Onder grote spanning en dito enthou siasme van de talrijke Stormvogels-suppor ters kwam het einde met 10 voor de blauw-witten. Na afloop reikte de voorzitter van de af deling Haarlem van de KNVB, de heer A. v. d. Aart, de beker aan de Stormvogeis- aanvoerder uit. Spreker noemde het winnen van deze beker nog een laat, maar desalniettemin aardig jubileumsgeschenk van het vierde elftal aan de vereniging. „Of de overwinning verdiend is", aldus de heer Van der Aart, „wil ik in het midden laten, maar in ieder geval jullie hebben één doel punt meer gemaakt dan je tegenpartij en daar gaat het bij ons spel toch om." Namens Stormvogels dankte de heer W. Chr. Suwerink, de voorzitter der vereniging Naar het maandblad „Samen", het per soneelsorgaan van de KNHS meedeelt, zullen de grote mengers, die voor het trans port van vloeibaar ruwijzer van de Hoog ovens naar de gietmachine of naar de Staalfabriek zorgen, binnenkort worden aangevuld door nog grotere broers: er zijn twee mengers van tweehonderd ton in be stelling, die de grotere behoefte aan staal zullen kunnen gaan helpen opvangen. Voor men deze bestelling plaatste, moest terdege worden uitgekiend, of de sporen, waar over tot nu toe de „kleine" mengers van 110 of 150 ton ijzer reden, het grotere ge wicht konden dragen. Deze vraag kon be vestigend beantwoord worden. „Velser Dameskoor' Scheveningen naar Het „Velser Dameskoor" onder leiding van Jan Beider zal op 7 September deel nemen aan een concours in het Kurhaus te Scheveningen. Het komt uit in de eerste afdeling. Als verplicht werk wordt uitge voerd „Maskerdans" van H. Altink en als keuzestuk is in studie genomen „Het Creu- pelken" van Albert de Klerk. Verkiezingsrede Ier elfder ure De Communistische Partij belegt heden avond om acht uur een openbare vergade ring in het Kennemer Theater in Bever wijk, waar het Tweede Kamerlid de heer B. Blokzijl het woord zal voeren. Opeens lag- de boot dwars op het water, een golf van naar schatting 3 meter hoogte, kwam aangerold en nam de „Albatros" op haar kuif mee, heftig geroep in de boot weerklonk, dat plotseling een einde nam, toen de zee de „Albatros" aan de zijkant greep en als een balk in het water rond draaide: de boot sloeg om. Wat zich toen afspeelde, zal uw verslag gever zo nauwkeurig mogelijk trachten te beschrijven: Schop in de rus De eerste gedachte, die opkwam, was, „ik wil niet dood, niet bewusteloos, maar de boot ligt boven op me, ik krijg direct een klap van de schroef en danOnder tussen naar adem happend en daardoor al maar water slikkend, bemerkte ik, dat ik ergens vastzat, doch dit duurde maar kort, een duw of een schop in mijn rug, mij toe gediend door Arie Bruyn, de motordrijver, deed mij naar boven schieten, waar ik in panische angst trapte en schopte, om maar van die boot weg te komen. Een paar sla gen met de armen en weer een nieuwe hoge roller deed mij enkele malen om mijin lengte-as door het water draaien, waar ik een stuk hout te pakken kreeg, dat, toen ik boven kwam een halve meter vlagge- stok bleek te zijn. De boot lag ondersteboven en toonde aan de onderzijde enkele geleiders, die voor zien waren van handgrepen, waaraan ik mij zo goed mogelijk vastgreep. De eerder zo geroemde zeelaarzen bezorgden me enorm veel last, zodat ik trachtte ze uit te schoppen, hetgeen niet gelukte, zodat ik naar beneden getrokken werd. Terwijl ik me naar boven werkte en eindelijk op de onderzijde van de railing een staanplaats je vond, zag ik enkele hoofden boven water komen, terwijl anderen al hou-vast aan de boot gevonden hadden. Een man zoek Toen bleek, dat er een lid van de be manning zoek was. Schipper De Visser liet de boot los en dook, waar hij Van der Wel losmaakte, die met zijn hals in een lijn vastzat. Gelukkig man keerde ook hij niets, zodat allengs de schade overzien kon worden. G. Legebeek die naast mij hing, kon zich niet meer houden en moest de boot loslaten. Van der Wel sprong hem achterna en sleepte hem aan zijn kraag naar de boot, daarbij geassisteerd door De Winter en Duyn. Met veel moeite kon de half-bewus- teloze Legebeek worden vastgehouden: het water trok enorm en bezorgde erg veel moeite. Toen ik mijn eigen laarzen en die van Duyn, die op zijn buik op de boot lag, had uitgewurmd, kreeg ik een klap water, die mij mijn evenwicht deed verliezen en mij achterover in zee smeet. Aan mijn voet bleef ik hangen in een lus, waaraan ik mij heftig proestend weer kon ophijsen. Col lega Van Herwijnen, hing ergens achteraan de boot en hield zich krampachtig vast aan de schrdoef-geleider. Het weerzien was allerhartelijkst, ook dat met de derde passagier de heer Koppijn uit Amsterdam, waarnaar wij allen zochten, omdat we hem niet herkenden: voordat de „Albatros" kapseisde, had hij immers een bril met gouden montuur op! De schipper kon ten koste van veel kracht de slappe Legebeek vasthouden en schreeuwde steeds maar, dat we goed moesten vasthouden, hetgeen geen over bodige raad was, want achter elkaar kwa men nu de grondzeeën aangerold en die klapten ons dan tegen de romp of zogen zo sterk aan onz enatte kleren, dat onze armspieren haast scheurden. Geschrokken kijkers Alras merkten we, dat de boot naar de kust werd gedreven in de richting van het „Noorderbad", waar de kijkers de schrik om het hart was geslagen. De achterge bleven bemanning trachtte een roeiboot te bemannen, die aan Noorderbad toebehoor de, maar ze hadden weinig kans tegen de hoge zee. Enkele heren ontkleedden zich in aller ijl en liepen met een reddingboei het water in, doch ze konden aanvankelijk weinig uit richten, doordat de „Albatros" met haar De oefening met de motor-strand red dingboot „Alb'atros", die Zaterdagmid dag werd gehouden, had een minder plezierige afloop voor de opvarenden, dan verwacht werd. De boot sloeg na melijk na een half uur varen op een dwars-zee om en daardoor kwam een ontijdig einde aan de oefening. Twee onzer medewerkers, Joh. v. d. Schoor en H. van Herwijnen bevonden zich aan boord en het heeft een haar gescheeld, of zij waren met de zes andere opva renden van de „Albatros" een prooi van de onstuimige branding geworden. Bij gaand verslag is dan ook een van die zeldzame reportages, die de journalist niet alleen als toeschouwer maar ook als bijna-slachtoffer van heel nabij heeft mee-beleefd. Van der Schoor, die een lichte shock en een geteisterd costuum van het avontuur overhield, vertelde, dat ook Van Herwijnen vlak bij een rampzalige afloop is geweest: toen de reddingboot met de kiel naar boven lag, draaide de schroef onbelast razend snel door. Van Herwijnen klauterde langs de achterkant bij de boot op, maar greep zich vast aan de geleider langs de schroefkoker, terwijl zijn andere hand steun zocht in de schroeftunnel. Geluk kig zag een andere drenkeling deze fa tale greep en hij gilde: „Denk om de schroef....!" Daar is het vermoedelijk aan te danken geweest, dat H. van Her wijnen zonder letsel op het strand is ge komen. vracht nog te ver was verwijderd. Ook de dochter van de schipper, Krijntje de Visser, had zich in zee gewaagd, doch werd door sterke armen teruggehaald. Hier viel niets anders te doen, dan wachten, totdat de boot dichterbij was gedreven. Dit ging niet zo eenvoudig, daar zij telkens op een bank bleef steken, totdat een paar grote golven haar er weer overheen hadden gezet. Ein delijk kon, na lang proberen, een boei worden overgegooid waaraan de redding boot werd vastgemaakt. Een honderdtal mensen trokken met vereeende krachten de lijn aan en zodoende kon de romp dichter bij het strand geraken. Ondertussen was Legebeek overgegeven aan de vier dappe ren, die de roeiboot toch in de nabijheid van de „Albatros" hadden weten te krijgen, zodat ook hij in veiligheid was gebracht. Op het strand zijn alle geredden gefelici teerd en naar het paviljoen „Noorderbad" gebracht, waar zij van een handdoek en een droge overall werden voorzien. De aanwe zige artsen konden bij allen lichte schram men en ontvellingen constateren, alleen Legebeek moest „leeggepompt" worden, waarna ook hij weer opknapte. Een sterke kou koffie en een nog sterkere borrel bracht hen allen weer wat op verhaal. Geredde bemanning De bemanning bestond uit Bertus de Visser, G. Legebeek, reserve-schipper, Arie Duyn, motordrijver en L. de Winter en Rikus van der Wel. De passagiers waren de heren M. J. C. Koppijn, (die al 15 jaar lid was van de K.N.Z.H.R.M. en „ook eens" een tochtje wilde meemaken), H. G. van Herwijnen en J. van der Schoor, die een reportage-tochtje volbrachten. De koene zwemmers, die een lijn over gooiden, J. van der Wel en A. Bodewes warmden zich eveneens in het paviljoen, terwijl de overige heren van de roeiboot, t.w. J. de Boer, Arie van de Mey, L. v. d. Kolk en H. Handgraaf gezamenlijk met het publiek en de tractor de „Albatros" weer aan land sleepten. De schade, die aan de reddingboot be rokkend was, viel nogal mee, een gebroken mast, vlaggestok en een door de zee weg geslagen roer. Na verloop van een dik half uur stond de boot weer op haar onderstel en werd zij naar haar huis teruggebracht. Zij zal vandaag wel een beurt krijgen. Inmiddels was jhr. Quarles van Ufford gearriveerd, die de directeur van de Red dingmaatschappij de heer Th. de Booy had gewaarschuwd. Over de oorzaak van hst kapseizen van de „Albatros" tast men nog in het duister, doch dit zal in deze week wel worden op geklaard. Een ding is zeker: Alle geredden zijn uitermate dankbaar voor hun wonderbare redding, temeer, toen een oude zeerob op het strand langs zijn neus weg verzekerde, dat in negen van de tien gevallen bij zo'n zee, zeker vier of vijf doden te betreuren konden zijn geweest. Ouderavond in de „Moerberg"-kIeuterschool Voor vanavond hebben het bestuur en de oudercommissie van de „Moerberg"-kleu- terschool een ouderavond belegd. Het programma vermeldt onder meer de overdracht en bezichtiging van de geschen ken, aangeboden door de ouder- en fancy- fair-commissie en voorts een theepraatje in woord en beeld.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7