Amerika nu óók bereid tot vier mogendheden-conferentie Britse oppositie furieus over bombardement in Noord-Korea Kabinet diende heden zijn ontslag in bij de Koningin Weerbericht Vooruitzichten Verschil van mening met Frankrijk en Engeland over te stellen voorwaarden Vandaag speciaal debat in Lagerhuis Lovett verklaart voor aanval ten Noorden van Jaloe geen UNO-permissie nodig te hebben Formeel in orde Duitse perscampagne tegen Nederland Het woord is uan Een rustige verkiezingsdag Nog geen vast zomerweer Nieuwe abonnés GRATIS Nieuw bomb arde went Neo-Destour wijst Frans hervormingsplan af Mislukte aanslag op Syngman Rhce Uitslagen vanavond per versterker Conferentie tussen Israel en West-Duitsland hervat Frans compromisvoorstel tot ontwapening Vreemdelingen merkten nauwelijks dat er in Nederland vandaag iets aan de hand was Russische nota aan Zweden 66e JAARGANG No 294 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 25 JUNI 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 147 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behop Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER STIKKER heeft de Tweede Kamer doen weten dat het toekomstig landsbestuur een principiële beslissing in zake Europa zal moeten nemen. Hij heeft dat gedaan in een uitvoerige uiteenzetting van de stand van zaken. Wij hebben Maan dag de krant geopend met een samenvat ting van die nota in anderhalve kolom. Ondanks samenvatting in hoofdpunten blijft zo'n stuk moeilijk te verwerken lec tuur: alleen al vanwege de termen en de aanduidingen van organisaties, waarmee in zulke stukken onveranderlijk wordt gegoo cheld. Het is niet gemakkelijk, als men niet geregeld het verloop van zaken volgt, zijn weg te vinden in een doolhof waarin E.D.G., O.E.E.S., N.A.V.O. e.d. als wegwijzers moe ten dienen, zelfs als men deze lettercombi naties onmiddellijk in Europese Defensie Gemeenschap, Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en Noord- Atlantische Verdrags Organisatie weet te vertalen. De Raad van Europa (te Straats burg) komt er trouwens nog bij en als men zich met een zucht van verlichting reali seert, dat die tenminste aan afkorting-in- hoofdletters ontsnapt is stuit men spoedig op de E.B.U., hetgeen vagelijk aan Artis herinnert maar niettemin de Europese Be- talings Unie aanduidt. De minister van Buitenlandse Zaken heeft min of meer een afscheidstoon doen horen. Want hij heeft het volgende opge merkt: ,,De weg der functionele en bedrijfs- tak-gewijze aaneensluiting van Europa is onmiskenbaar moeizaam en lang. Een de fensie-gemeenschap en straks een boven nationale politieke gemeenschap kunnen waarschijnlijk tot stand worden gebracht voordat de functionele onderbouw van een federatie is voltooid. Ik meen, vanwege de regeringswisseling, er mij toe te moeten beperken het probleem te stellen. Een nieuwe regering en een nieuw parlement zullen zich dienen bezig te houden met de bestudering en oplossing van de principiële vragen, die na de voltooiing van de defen sie-gemeenschap aan de orde zullen zijn". Ondanks dit gebaar van overdracht aan zijn opvolger is het nog helemaal niet zo zeker dat minister Stikker zal verdwijnen. Wie zijn woorden goed leest zal ontdekken dat zij zich tot een formeel afscheid beper ken. Na de verkiezingen zal een nieuwe kabinetsformateur aan bod komen; als het prof. Romme is zal hij een kabinet op zo breed mogelijke basis willen vormen; als hij daarbij ook minister Stikker betrekt, hetgeen niet verwonderlijk zou zijn van wege diens jarenlange ervaring, lijkt het zeer wel mogelijk dat die zijn taak voort zet. Hij heeft overigens in zijn nota een zekere voldoening over de Europese gang van zaken doen horen, die moeilijk aan vaardbaar schijnt. Hij heeft het gehad over ..de verheugende snelle vooruitgang van de Europese integratie op beperkt terrein". Wij kunnen die snelheid, zeven jaar na de oor log, nog niet zien en zijn meer geneigd tot aanvaarding van de term slakkengang, die een Amsterdams blad onlangs bezigde. In de historie van de diplomatie-in-vredestiid maakt het tempo, vergelijkenderwijs, wel licht een aannemelijke indruk. Wie van de overtuiging doortrokken is dat wij een crisistijd beleven, waarin snelle beslissingen vereist worden, als men zijn kansen niet de een na de ander teloor wil zien gaan, haalt daar evenwel de schouders bij op. En voelt zich niet gerust. Van het toekomstige lands bestuur zou men vooral willen hopen dat het de kortste weg, om tot waarlijk boven nationale politieke gemeenschap te komen, zal kiezen en zich niet verliezen in die bedrijfstak-gewijze aaneensluiting die vol gens minister Stikker's eigen commentaar „moeizaam en lang" is. Dit lijkt een nog te milde kenschetsing. De vrees is alleszins gerechtvaardigd dat deze weg niet alleen moeizaam en lang is, maar niet tot het doel leidt. Want zonder gemeenschappelijk de last op de schouders te nemen, zonder vol ledige politieke waarborgen zal men niets duurzaams tot stand kunnen brengen. Zon der te wagen worden geen grote dingen bereikt. Al zo menigmaal is op deze plaats de landkaart der wereld erbij te pas ge bracht; ik mag niet nalaten dat telkens op nieuw te doen. Hier in West-Europa ligt een groep kleine en kleinere landen tussen twee geweldige aaneengesloten'machten in Westen en Oosten, terwijl in Azië een derde grote macht in opkomst is. Er doet zich maar één oplossing voor, één duidelijk aangewezen weg: zich eveneens tot een groot geheel, een grote macht verenigen. En dat volstrekt niet alleen uit een oogpunt van defensie, maar niet minder uit econo mische overwegingen en eigenlijk het meest uit het oogpunt van normale ontwikkeling der vrije democratische gemeenschap. Het woord „cultureel" is alleen uit dien hoofde al op zijn plaats. Hetgeen Europa weer houdt. hetgeen het doet talmen en aarze len en omwegen zoeken is in waarheid de last van een verleden, dat niet democra tisch was. Als het nu niet zou slagen zouden conservatisme, bekrompenheid, gebrek aan visie en durf het in zijn democratie doen falen, met zonder twijfel noodlottige ge volgen. Het is nu langzamerhand van vele zijden erkend, dat de internationale pro blemen de nationale in belangrijkheid voor ons land ver overtreffen. Moge het toekom stig landsbestuur dat niet alleen bij gele genheid zeggen, maar het ook tenvolle be seffen en ernaar handelen. Met uitstellen en omzeilen van grote beslissingen kan de toestand alleen maar verslechteren. Zoals de gang van zaken in Duitsland en Italië al duidelijk heeft aangetoond. R. P. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE. Op voorstel van het Hoge Commissa riaat der Nederlanden te Djakarta heeft de Koningin de heer D. Jansen te Djakarta, inspecteur van de Kon. Rotterdamse Lloyd voor Indonesië, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, uit erkentelijkheid voor de zeer belangrijke diensten, door hem bewezen bij de wederopbouw van de établis sementen in de havens Tjandjong-Priok, Bclawan, Soerabaja, Makassar en Semarang. De N.C.R.V. heeft gisteren een televisie-uitzending gegeven van ..het hart van Am sterdam", waarin onder meer de poppenkast, de sneltekenaar, de straatmuzikant met zijn St. Bernhardhond en vele andere Dam-artisten voor de lens verschenen. Een overzicht van de Dam tijdens de opnamen van een Volendams orkestje. Luiks, op de lichtbrug, de schijnwerpers en een der televisie-camera's; een camera ziel men vóór de Volendammers. (Van onze correspondent in Londen) De Verenigde Staten zijn ten aanzien van een viermogendheden-conferentie zoals de zaken op het ogenblik staan, niet bereid verder te gaan dan een bijeenkomst op ambassadeursniveau, doch dit is tegenover Engeland en Frankrijk reeds een belang rijke concessie, omdat Amerika aanvanke lijk helemaal niets van een conferentie der Grote Vier wilde weten. De Amerikanen stellen als voorwaarde voor een conferentie, dat men het van te voren eens moet zijn, dat de enige kwestie, welke zal worden behandeld, de oprich ting is van een internationale commissie voor een onderzoek naar de mogelijkheid van algemene verkiezingen in geheel Duitsland. Dit zou volgens de V.S. de een voudigste weg zijn omdat beide partijen overeenstemming over deze commissie reeds dicht zijn genaderd. Het Amerikaanse voorstel is dat de vier mogendheden-conferentie zou dienen te worden verdaagd na het samenstellen der Van onze correspondent in Londen) Er waren stormachtige scènes in het Lagerhuis, toen Churchill gistermid dag ondervraagd werd over de luchtaanvallen op de hydro-electrische installaties aan de Jaloe. Op aandrang van de oppositie zal over deze operaties en over de algemeene toestand in Korea vandaag een speciaal debat worden gehouden. Een verklaring van Churchill, dat hier geen sprake was van een nieuwe strategie, lokte op de Labour-banken felle protesten uit. Churchill gaf toe, dat hij van te voren niet op de hoogte was gebracht van de voorgenomen operaties. De opperbevelhebber in Korea, generaal Mark Clark, is niet verplicht om de Engelse regering over dergelijke operaties te consulteren, zei hij. Churchill zal thans Amerika vragen hem te kennen in toekomstige militaire acties, die mogelijk poli tieke consequenties kunnen hebben. Hij heeft gisteren met Acheson hier over gesproken. Deze gang van zaken zet kracht bij aan het door Enge land geuite verlangen om nauwer dan tot nu toe bij de gebeurtenissen in Korea te worden betrokken, mogelijk door de benoeming van een Brits generaal tot plaatsvervangend opperbevelhebber. Wat de luchtaanval zelf betreft, zou for meel alles in orde zijn geweest, omdat deze plaats vond binnen de Noord-Kore- aanse grenzen. Het is mogelijk om de actie zelf als een normale operatie te beschou wen, aangezien de luchtaanvallen, ondanks de wapenstilstandsbesprekingen, werden voortgezet. Churchill zal voor het debat waarschijn lijk gelegenheid hebben om Lord Alexan der, die vanmorgen uit Korea in Londen terugkeerde, te raadplegen. Engeland wijkt niet af van het standpunt, dat alles dient te worden vermeden, dat kam leiden tot uitbreiding van de oorlog tot het grondgebied van China. Een gisteren door Lovett, de Amerikaan se minister van Defensie, afgelegde ver klaring over eventuele répresailles tegen China heeft dan ook in Engeland bezorgd heid gewekt. Nu de mogelijkheid van een wapenstil stand zo dicht is genaderd, zoals Eden vorige week zei, is het hoofdbezwaar tegen bombardementen als deze. dat zij de kans op overeenstemming in gevaar brengen. TOKIO, (AFP en Reuter) Vier van de vijf hydro-electrische centrales aan de Ja loe. waarop de geallieerden Maandag aan vallen hebben gedaan, zijn gisteren op nieuw gebombardeerd. Volgens mededelingen van het hoofd kwartier van dc vijfde luchtmacht hebben verscheidene groepen jacht-bommenwer- pers zich gisteren boven de doelen bege ven, die de vorige dag zijn aangevallen, met uitzondering van de centrale van Suiho, die bij de aanval van Maandag volkomen verwoest werd. Piloten hebben verklaard, dat talrijke branden, die Maandag zijn ontstaan, nog woedden. De rookzuil, die boven een hy dro-electrische installatie van Foesan op steeg was zo dik, dat de vliegers hun doel niet konden waarnemen en er de voorkeur aan gaven hun bommen te bewaren voor de spoorlijnen ten Zuiden van Hoengnam. De overige drie centrales, twee te Tsjosin en een derde te Foesen, zijn evenwel op nieuw gebombardeerd waardoor zij thans volkomen verwoest zijn, aldus het hoofd kwartier van de vijfde luchtmacht. De aanval werd uitgevoerd door biina tweehonderd zware bommenwerpers van vliegdekschepen .die voor de Oostkust van Korea liggen, en door bommenwerpers van tientallen bases in Zuid-Korea. Tengevolge van de vernieling van de centrale te Suiho is de sterkte van de zen der van radio-Pjongjang verminderd. Te Tokio lean men dit station niet meer op vangen. Verklaring van Lovett Op een te Washington gehouden pers conferentie heeft de Amerikaanse minister van Landverdediging. Lovett, het een en ander gezegd over het bombarderen van de krachtstations aan de Jaloe. „De beslissing om tot het bombardement over te gaan lag op militair terrein. Ik weet niet of de Britse regering tevoren is ge waarschuwd. Mijn indruk wat dat dit wèl zou geschieden. De bombardementen hou- géén wijziging in van de tot dusverre in Korea gevolgde geallieerde politiek", zo verklaarde hij. In antwoord op de vraag waarom niet eerder was besloten de krachtstations te doen bombarderen, antwoordde hij: „Dit werd tevoren uit militair oogpunt niet nut tig genoeg geacht". Hij voegde hieraan toe, dat de geallieerde opperbevelhebber in Korea het recht bezat luchtaanvallen te doen uitvoeren op Noord-Koreaanse doe len, zonder hier tevoren de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven in te kennen", doch de beslissing om een der aangevallen krachtstations te doen bom barderen is tevoren aan de commissie van stafchefs voorgelegd, die zich er mede heeft verenigd", zeide hij. Lovett verklaarde tenslotte dat de geza menlijke Amerikaanse stafchefs in een uiterst noodgeval hun goedkeuring zouden kunnen geven aan het bombarderen van Chinese bases in Mandsjoerije, ten Noorden van de Jaloe, zonder deze aangelegenheid aan de U.N.O. voor te leggen. De Amerikaanse minister van Defensie, Lovett, heeft voor een commissie van het Huis van Afgevaardigden later verklaard het wenselijk te achten, dat een Britse offi cier toegevoegd wordt aan de staf van ge neraal Mark Clark teneinde een betere verbinding tot stand te brengen betreffende de operaties van de UNO in Korea en Groot-Brittann.ië". Een dergelijke benoeming zou de weg openen voor soortgelijke aanvragen van andere landen, die strijdkrachten in Korea hebben. De minister wees er echter op. dat Engeland en de andere landen van het Ge menebest een aanzienlijke bijdrage levéren en in Korea een strijdmacht hebben van meer dan 30.000 man. Hij zeide er aan te twijfelen, dat een der gelijke benoeming zou leiden tot het aan wijzen van een Britse gedelegeerde naai de wapenstilstandsonderhandelingen te Panmoendjom. TUNIS. (Reuter). De Tunesische natio nalistische partij Neo-Destour heeft in een nota aan minister-president Salah Eddine Bakkoesj. het Franse hervormingsplan, dat. Sohuman verleden week in de Natio nale Vergadering heeft ingediend, van de hand gewezen. Volgens de partij wijkt het nieuwe plan niet van de onlangs ingediende plannen af, „die slechts voortzetting van het Franse regiem in Tunesië beogen". Guatemala, Byelo-Rusland, de Oekraine en de Sovjet-Unie hebben zich uitgespro ken voor een speciale zitting van de alge mene vergadering van de UNO ter bespre king van de kwestie-Tunesië, zoals voor gesteld door de Arabisch-Aziatische groep. Zeventien landen steunen het verzoek thans. Voor een speciale zitting ls de steun van 31 landen vereist. Gruwelverhalen over behandeling Duitse oorlogsmisdadigers BONN (Van de A.N.P.-correspondent) In een aantal Duitse bladen circuleert thans opnieuw een serie gruwelverhalen over de behandeling, die Duitse oorlogs misdadigers in Nederlandse kampen en gevangenissen zouden hebben ondergaan. De meeste dezer verhalen knopen aan bij een brief, waarmee de zogenaamde „belan gengemeenschap der verdreven Holland- Duitsers" een organisatie onder leiding van een bekend oud-nazi Nederland bij de UNO in staat van beschuldiging heeft willen stellen. Volgens de „Neucr Deutscher Kurier", een blad voor vluchtelingen, dat iii München verschijnt, moet Nederland door die klacht worden gedwongen „zijn eigen misdaden te bestraffen en het Duitse privébezit van 2'/a milliard terug te geven". Een provinciaal blad „Ludenscheider Nachrichten" spreekt van „nauwelijks uit te denken kwellingen, gruwelijke sadisme, lage instincten", die eerst bestraft zouden dienen te worden „voordat wij Duitsers thans in een toekomstig Europees leger zij aan zij met Hollanders de West-Europese cultuur moeten verdedigen". De in Frankfort verschijnende „Ost- West Kurier" beweert, dat in Nederland „gemoord is op een wijze, waarbij de oor logsmisdaden, waarvoor Duitsers zijn veroordeeld tot de galg. verbleken". Het „Acht Uhr Blatt", het grote avond blad van Neurenberg, (de stad van de par tijdag), schrijft het volgende: „Inplaats van de geest van het verleden uit te ban nen door een politiek van democratische daden, in plaats van de schaduwzijden van het totalitarisme te overstralen met het licht van democratische grootmoedigheid, gaat men in Nederland door met het toe passen van Neurenbergse rechtspraktijken cp Duitse krijgsgevangenen, waarbij ele menten aan het werk zijn, die zelf als na oorlogse misdadigers reeds lang achter slot en grendel horen". De gruwelverhalen, voor welker uit voerige publicatie sommige Duitse bladen thans de tijd rijp achten, zijn voor het grootste deel gebaseerd op de bekende brochure van ds. Van der Vaart Smit. Zij zijn er kennelijk op gericht de indruk te wekken, dat de tachtig Duitse gevangenen, die nog in Nederland zijn, daar aan onmen selijke kwellingen bloot staan. Een woord voerder van het Duitse ministerie van Justitie heeft naar aanleiding van boven genoemde perscampagne tegen Nederland nog eens verklaard, dat het ministerie sedert zeer lange tijd geen klachten over de behandeling der gevangenen heeft gehad en er van overtuigd is, dat deze behande ling volkomen correct is. POESAN (Reuter). Een ongeveer zestigjarige man heeft vanochtend gepoogd Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, van het leven te beroven, toen deze ter gelegenheid van het feit dat twee jaar ge leden de oorlog in Korea begon, te Poesan een menigte van ongeveer zes duizend per sonen toesprak. De man trachtte tweemaal met een Amerikaanse revolver op de pre sident le schieten, maar het wapen ketste. De aanvaller werd door de politie aange houden en weggevoerd. Syngman Rhee zette na een korte pauze zijn rede, die hij nog pas begonnen was, voort. De aanvaller bevond zich onder de gas ten, die op een podium achter president Rhee zaten. Onder de gasten bevonden zich ook de Amerikaanse ambassadeur, John Muccio, en functionarissen van de UNO. Volgens de politie behoort de aanvaller tott een geheime communistische organisa tie-. Etikis-.de-vierde aanslag op de president. commissie en de vaststelling harer be voegdheden. Een tweede conferentie zou dan volgen, nadat de commissie haar be vindingen zou hebben gerapporteerd en deze gunstig zouden uitvallen, om de bevoegd heden van een universele Duitse regering voor de ondertekening van het vredesver drag onder ogen te zien. Indien de Russen zouden trachten de eerste conferentie op te houden, dan zou hun bedoeling meteen aan het licht komen. Als de Sovjet-Unie echter erin toestemt, dat de commissie haar werkzaamheden be gint, dan zal het spoedig duidelijk zijn of de voorwaarden voor vrije verkiezingen al of niet aanwezig zijn. Bij het ontbreken dier voorwaarden zou het eveneens spoe dig blijken of de Russen al of niet bereid zouden zijn om de obstakels uit de weg te ruimen. De Amerikanen geloven, dat de Russen daartoe niet bereid zijn. De Ame rikaanse methode zou daarom de beste zijn om er achter te komen, wat de Russen willen. Engeland en Frankrijk, die critischer tegenover de herrijzenis van het Duitse militaire apparaat staan, zijn daarom ge neigd de lijn tegenover de Russen minder strak te houden. Daarom willen Londen en Parijs meer doen om de Sovjet-Unie naar de conferentietafel te krijgen en sturen zij aan op een conferentie, die na de vorming der commissie van onderzoek de bevoegd heden zal moeten regelen van een regering voor een herenigd Duitsland. Ook voor deze redenering valt veel te zeggen. De Frans-Britse methode zou misschien wel de snelste ontdekkingsreis zijn in het duistere woud der Russische bedoelingen. De uitslagen der Kamerverkiezingen zullen vanavond via een versterker installatie voor ons kantoor aan de Ken nemerlaan te IJmuiden bekend worden gemaakt. Wij zullen het belangstellend publiek op de hoogte houden zowel van de plaat selijke resultaten als van de stembus- cijfers in den lande. Een vlo'cte muzikale illustratie van het gesproken woord zal de traditionele sfeer van elke verkiezing in de Kennemerlaan trachten te ver hogen. 5 8 XXXXiOCCCCOCOC«DOOCOCCCOCOCC)CCOOCOODCCCOCOCX»COOOOa>2CCOOC Weber: Er zou veel minder dwaasheid zijn als men haar niet zo ernstig op nam. Gisteren zijn in Den Haag de West-Duit se en de Israëlische delegaties voor de on derhandelingen over de door West-Duits land aan Israel en de Joden te betalen schadeloosstelling voor het eerst bijeenge komen, na de in April afgebroken onder handelingen. Dit eerste treffen van de beide delegaties had een informeel karakter. De West-Duit se delegatie, die onder leiding stond van prof. dr. Franz Böhm, was pas gisteren in Den Haag aangekomen. De West-Duitse delegatie bracht aan de Israëlische het nieuwe West-Duitse aanbod over. NEW YORK (AFP). De Franse voor zitter van de ontwapeningscommissie van de UNO, Jules Moch, heeft een voorstel ter tafel gebracht, dat beoogt een compromis te bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mogendheden en die van de Sovjet-Unie. Volgens het plan van Moch moet de ont wapening in drie étappes verlopen. In de eerste étappe moet een einde gemaakt worden aan de bewapeningswedloop door het beperken van zowel de strijdkrachten als de totale militaire uitgaven. Vervol- kens moet men komen tot een verbod van uitbreiding van de conventionele wapens, waarna tenslotte hetzelfde bereikt moet worden ten aanzien van atoomwapens, ge paard gaand met of gevolgd door de ver nietiging van de bestaande voorraden van deze wapens. Dit program moet, aldus Moch, strikt worden uitgevoerd en voortdurend worden gecontroleerd door een internationaal li chaam, waarvoor bijvoorbeeld de Veilig heidsraad zal kunnen fungeren. Vervolgens sprak de Nederlandse ver tegenwoordiger, Von Balluseck, die zeide, dat de commissie in de loop van de vier maanden van haar werkzaamheden zekere voortgang heeft gemaakt. Men beschikt thans over voorstellen, die als grondslag voor komende onderhandelingen kunnen dienen. De Russische afgevaardigde, Malik, zeide, dat Moch zijn voorstel in concrete vorm als ontwerp-resolutie moest indienen. Hij had overigens weinig goeds te zeggen over het plan. Onder een sombere hemel is Nederland vandaag ter stembus getogen in dezelfde bezadigdheid als de verkiezingscampagne kenmerkte. Als hedenavond de stem- bureaux gesloten worden, heeft het Neder landse volk opnieuw zijn vertegenwoor digers gekozen, welke keuze van invloed De oudste inwoonster van Haarlem, mevr. C. M. Kroinvels-Traksel, brengt haar stem uit. LONDEN (Reuter). Naar radio-Mos kou meedeelt, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, Dins dag een nieuwe nota over de vliegtuig incidenten boven de Oostzee aan de Zweed se ambassadeur te Moskou overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat op 13 Juni twee vliegtuigen van onbekende nationali teit het Russische gebied bij Ventspils hebben geschonden. De toestellen, die uit het Westen kwamen, werden door Russi sche vliegtuigen verdreven, zonder dat zij, tengevolge van mist en slechte atmosferi sche omstandigheden, konden worden ge ïdentificeerd, aldus de Russische nota, waarin verder wordt gezegd: „Het ministe rie van Buitenlandse Zaken acht het nood zakelijk, te wijzen op het karakteristieke feit, dat Russische vliegtuigen nooit de grenzen van andere landen schenden, ter wijl het de laatste tijd verscheidene malen gebeurd is, dat buitenlandse toestellen, waaronder Zweedse, de Russische grens hebben geschonden." zal zijn op de samenstelling van de regering, die ons land voor de komende periode zal besturen. De oude regering heeft hedenmorgen aan Hare Majesteit de Koningin haar ontslag aangeboden volgens de geldende procedure, welke ontslagaanvrage tevens de staats secretarissen omvat. Zoals te verwachten viel, zijn op deze verkiezingsdag nergens incidenten voorge vallen. De stemming verliep overal rustig en de talrijke vreemdelingen, die in dit vacantieseizoen in ons land vertoeven, zullen nauwelijks gemerkt hebben dat het een bijzondere dag was. (De eerste indrukken van de verkiezings dag in Velsen vindt men elders in dit num mer). Het K.N.M.I. deelt mede: Hoewel na het wel zeer sombere begin van de zomer op Zaterdag en Zondag een weersverbetering is ingetreden, wil het met de zomer nog niet erg vlotten. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat het hoge- drukgebied bij de Azoren zich niet ver ge noeg over West-Europa uitbreidt om de oceaandepressies tegen te houden, zodat de ene storing na de andere naar onze omgeving doordringt. Toch zijn er aanwij zingen, dat hier nu verandering in gaat komen en bestaat er een kans op enkele dagen droog weer met geleidelijk oplopen de temperaturen. Een echte periode met warm zomerweer is echter nog niet in zicht. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk hier en daar motregen, maar morgen overdag overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig ver andering in temperatuur. 26 Juni Zon op 4.21 uur. onder 21.04 uur. Maan op 8.21 uur, onder 23.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 25 Juni Hoog water: 5.31 en 17.54 uur. Laag water: 1.14 en 13.30 uur. Donderdag 26 Juni Hoog water: 6.06 en 18.28 uur. Laag water: 1.48 en 14.02 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1