OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed IATA' Tournooi van 6 der sterkste dammers in IJmuiden Harry Prenen vertelde temidden van goede reproducties over schilderijen Agenda voor Velsen Auio rijles Visserij-varia Rijwielhandel JAC. STET ,7 Vurig verkiezingsslot Schade aan „Pungué" valt erg mee Woensdag 25 juni 1952 Tussen de oude meesters Hoogoven-idee vindt inmiddels navolgers Paling wil de kuil nog niet in Voetballende „Plaatwel- lers" speelden gelijk „Limburgia" lag stil IJmuider dammers winnen eerste ronde Fietsenrally voor jongens Nieuwe autowerkplaats aan Stratingplantsoen Donderdag komt „Kniertje" in Thalia Aardbeien prijs houdt zich prima Stichting voor Maatschappelijk Werk IN DE CANTINE VAN WALSERIJ-OOST, die sinds kort een ware schat aan repro ducties van bekende schilderijen herbergt, heeft de Haarlemse kunstkenner Harry Prenen gisteravond voor een verheugend-grote schare toehoorders een levendige ex plicatie gegeven bij deze „bloemlezing der reproducties". En daarmee is alweer geble ken, dat des heren C. F. van Dam's idee, om de kunst naar de industrie te brengen, een puik idee is geweest. De propagandiachef van de Hoogovens kan dat niet alleen afleiden uit de volle zaal van gisteravond, maar ook en vooral aan de vele navolgingen in andere grote industrieën, waar eveneens schilderijen in de cantine opduiken. De heer Prenen, die een dankbaar publiek voor zich had, heeft allereerst iets verteld over de vergevorderde reproductietechniek, zoals die een vijftig jaar geleden opbloeide als uitvloeisel van de volmaking der foto grafie en hij toonde aan, dat een zorgvul dige reproductie met de beste wil van de wereld wel eens niet van het origineel te onderscheiden kan zijn. Toch was er in vroeger tijden, toen de kunst het privilege was van de grootmogen- den der aarde en de openbare instellingen, eigenlijk heel wat meer behoefte aan zui vere reproductie, maar de techniek van die dagen liet niet meer toe dan een ets naar een olieverf of een tekening naar een drie luik. Op goed geluk grijpend in de schatten der kunsthistorie, nam de inleider van deze boeiende avond zijn auditorium mee naar de hoogtijden der Vlaamse schilderkunst, die in de gebroeders Van Eyck brillante exponenten vonden, nadat de Bizantijns- Slavische ikonencultuur de beschaving een lange rij flonkerende kerkjuwelen had ge schonken: Die echter statisch van karakter waren, heel anders dus dan de beweeglijke en levende kunstuitingen van Westelijk Europa. Gelardeerd met aardige anecdoten gleed het verhaal verder via Albrecht Dürer, de geniale tekenaar-graveur van Duitslands middeleeuwen, wiens scheppingen zich zo nauw verbonden met de godsdienstige pro blemen van zijn op de golven der reforma tie „stampende" tijd, naar Michel Angelo, de pathetische grootmeester van de Six tijnse kapel en de vele volmaakte beeld houwwerken. Op dat moment, toen de heer Prenen zijn gehoor had proberen te doordringen van het eerlijke pathos, dat deze krachtfiguur in zijn oeuvre heeft gelegd, greep hij bij wijze van besluit terug naar de literatuur: een eigen vertaling van een wat gezwollen, Urh somber door slechte vangst De vooruitzichten voor de kuilvisserij op paling zijn op het IJselmeer nog steeds bij zonder ongunstig. De ooi-zaak daarvan moet gezocht worden in het voor deze tijd van het jaar te koude weer. De vangsten zijn dan ook over het algemeen van dien aard, dat practisch niet meer gesproken kan worden van een lonend bedrijf. Daar het seizoen reeds zover gevorderd is, zijn ook de ver wachtingen voor de toekomst niet bijzonder rooskleurig te noemen. De afgelopen week varieerden de vangsten per vaartuig van 40 tot 120 pond per dag. Door de geringe aan voer waren de noteringen voor kuilpaling vrij gunstig. Per pond van f 0,90 tot f 1,08. Ook de lijnaalvisserij boekte deze week weinig resultaat. Slechts driemaal kon de beug in zee worden gebracht. De vangsten waren niet buitensporig hoog. Per vaartuig van 60 tot 120 pond per dag. De notei-ingen voor lijnpaling varieerden per pond van f 1,08 tot f 1,18. Eerste soort noteerde per pond van f 1.56 tot f 1,61, Aanvoer van witvis was gering. Snoekbaars zowel als rode baars noteerden per pond van f 0.83 tot f 0,95. De aanvoer van nest was deze week tamelijk goed. In totaal werd ongeveer 122 ton aan gevoerd. De prijzen per bak varieerden van f2.42 tot f2,80. De weekbesommingen der kuilvissers was dit per vaartuig van f 350 tot f 900. Bij de lijnaalvissers was dit per vaartuig van f2C0 tot f350. Aangevoerd werd de afgelopen week: 46.946 pond kuilpaling; 3455 pond lijnpaling; 136 pond snoekbaars: 288 pond rode baars; 7 pond snoek en 244.720 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer f 58.300. Haarlemse dames- en herenkappers, leden van de Technische Ontwikkelingsclub voor Kappers, hebben Maandag hun vakbe kwaamheid getoond in een onderlinge wed strijd in een der zalen van „Die Raeckse". Daarna was er demonstratie dameskappen. Op de foto ziet men de landskampioen, de heer Lans uit Amsterdam, aan het werk. Woensdag 25 Juni Raadhuis. Geen spreekuur van wet houder van Onderwijs. Stembureaux Velsen. Geopend tot 17 u. Thalia, 20 uur: „Drie van de infanterie". Rex, 20 uur: „Mijn zonen". Donderdag 26 Juni Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Op Hoop van zegen". Rex, 20 uur: „Mijn zonen". maar prachtig-lopend gedicht van een v/einig bekende Duitse auteur sloot zich voortreffelijk aan bij hetgeen hij over de mens Michel Angelo had gezegd. Na de pauze, waarin de bezoekers kennis konden nemen van de wondermooie galerij der bekende schilderijen, die in voortref felijke reproductie aan de wanden van het restaurant zijn gehangen, heeft de heer Prenen een aantal vragen beantwoord. Moge hij velen de overtuiging hebben bijgebracht, dat een goede reproductie altijd nog stukken beter is (is vaak zelfs veel goedkoper) dan een slecht origineel. Dan is een deel van zijn missie bij Hoog ovens geslaagd. In letterlijke zin heeft de Partij van de Arbeid haar verkiezingsactie doen culmi neren in een knaleffect en honderden zijn gisteravond getuige geweest van een vuur werk van formaat dat is afgestoken op een terrein achter de Waalstraat in IJmuiden. Het miezerige weer kreeg de vuur-water- vallen en gouden regens" niet klein en het slotstuk waarmee te verstaan werd gege ven op lijst 2 te stemmen is tenslotte met veel lawaai en kleurballen uitgebrand. Voor de eerste vuurpijl de lucht in ging, hadden drie sprekers een vuurwerk van woorden afgeschoten. Burgemeester W. Thomassen van Zaan dam memoreerde in zijn rede dat in de oorlogsjaren mensen van verschillende op vatting elkaar hadden gevonden en dat dit feit de vernieuwing in de politiek ten ge volge heeft gehad. Hij nam de zes grote partijen in beschou wing en roemde de A.R. als een van de meest respectabele, omdat zij blijk geeft van inzicht in de internationale politiek. Nauwelijks echter, aldus spreker, zijn deze lieden uit Straatsburg terug binnen de landsgrenzen of het is al conservatisme wat de klok slaat. Wie K.V.P. stemt, zei de heer Thomassen, weet niet waar hij aan toe is. Aan de persoonlijke belangen van Oud heeft de V.V.D. de nationale belangen op geofferd. En wat de C.P.N. aangaat, nou ja. Mr. Glastra sprak als voorzitter van het gewest Noordholland van de Protestants Christelijke Werkgemeenschap en legde er de nadruk op, dat het ook in de politiek gaat om de daad en niet om het woord. De heer A. P. N. Pielage heeft als lid van de R.K. Werkgemeenschap getuigd dat de Partij van de Arbeid nimmer aan de levensovertuiging van de in haar rijen op genomen Rooms-Katholieken enig geweld heeft aangedaan. Voor de eerste maal in de geschiedenis is er bij deze verkiezingen geen bisschoppelijk schrijven binnengeko men en hebben de Rooms-Katholieken een eigen vrije keuze, verklaarde spreker. De Partij van de Arbeid is geen door de ker kelijke overheid verboden partij, zo be sloot hij. De tweekamp tussen de personelen van fabriek en kantoor van de N.V. „De Plaat- wellerij" is Dinsdagavond voortgezet met de voetbalwedstrijd van de veteranen. Daar vooral de vertegenwoordigers van de fabriek beschikten over „werkelijke" voetbal-vete ranen, wisten zij zich in het bezit van de beste kansen. Weliswaar ging de strijd aan vankelijk gelijk op, doch nadat J. Muijs door een misverstand in de achterhoede van de kantoormensen het eerste doelpunt fa briceerde, bleek dat de wat lichte „kantoor"- aanvallers weinig hadden in te brengen tegen het fabrieks-achtertrio Korridon, P. Druy- ven, J. v. d. Steeg. Moedig volhouden van de kantoorlieden werd ten slotte beloond met een doelpunt (11). Na de hervatting waren het weer in hoofd zaak de fabrieksvertegenwoordigers, die het met voortdurende aanvallen de kantoor verdediging erg moeilijk maakten. Doch de kantoor-doelman L. Kok, uitstekend bij gestaan door zijn achterspelers L. Kwaak en ir. J. F. Clausen, wist goed stand te houden. Zelfs gelukte het Kok twee strafschoppen te keren en een hard schot uit een vrije trap van P. Druyven onschadelijk te maken. Aan beide kanten is hard gezwoegd om nog een doelpunt te forceren, maar dit bleef uit en dus eindigde deze prettige, vaak ook komische strijd, die door scheidsrechter Van Aalst naar ieders genoegen werd geleid, in een 1—1 gelijk spel. De volgende tweekamp-ontmoeting wordt een voetbalwedstrijd tussen de jongere per soneelsleden. Nog geen beslissing in nationaal damtournooi Het nationaal damtournooi, dat met 23 spelers op 16 Februari begon, is nog steeds niet beslist. Van de 23 spelers vielen er al gauw 11 af, waarna 12 spelers de strijd heb ben voortgezet. Van deze 12 kwamen ir. v. Dijk, Keiler en Roozenburg resp. op de eerste, tweede en derde plaats aan. Het afgelopen weekend werd de eerste herkamp gespeeld. Alle partijen eindigden weer in remise, zodat een herhaling moet worden georganiseerd. De eerste en tweede aankomende zullen Nederland vertegenwoor digen in het internationaal tournooi in De cember van het najaar. De eerste berichten van gistermiddag, vlak voor onze vorige editie verscheen, maakten melding van een vrij ernstige aanvaring tussen de trawler „Bloemen- daal" en de nieuwe zandzuiger „Pungué Beira". Later in de middag wij kon den het in een deel onzer oplage nog mee delen werd gemeld dat de zandzuiger slechts lichte schade aan bakboord had op gelopen. Er was een deuk in de stootrand gevaren en hier en daar bleek de scheeps huid van de „Pungué" licht beschadigd te zijn. De drie betrokken schepen, „Bloe- mendaal", „Limburgia" en „Pungué", waarvan de beide eersten de havenmond verlieten, respectievelijk binnenvielen, hebben alle hun reis kunnen voortzetten. Naar de rederij Limburgia ons meedeelt lag de „Limburgia" op het moment van de aanvaring volkomen stil. De hopper haalde op dat moment over bakboord uit en de „Bloemendaal" schijnt hem niet meer te hebben kunnen ontwijken. De schipper van de „Limburgia" heeft voor alle zeker heid een kwartier lang stil gelegen. ADVERTENTIE fn nieuwe auto. model 1952 A U T O R 13 S C H O O l „R i 13 M" Hagelingerweg 134, Santpoort, Tel. K2560-8930 Kennemerland kan bogen op een aan tal vooraanstaande dammers en speciaal de gemeente Velsen bergt onder dc vanen van DC1J een viertal bekende meesterdammers, die zo langzamerhand een internationale reputatie hebben ver overd. Door „import" hebben zich bovendien nog matadoren hier gevestigd: n.l. de Noordhollandse damkampioen Yme de Jong in Velsen-Noord en wereldkam pioen Piet Roozenburg in de rivieren buurt te IJmuiden. Het is het bestuur van de damclub IJmui den gelukt voor half Augustus tussen Ligt- hart, Suyk, Laros en Dukel als leden- van DCIJ en Yme de Jong en P. Roozenburg een plaatselijk „meester-rondtournooi" te organi seren. Er zal op 15, 17 Augustus en verder op 22, 23 en 24 Augustus in hotel Kennemerhof worden gespeeld. Een plaatselijke liefhebber heeft nu al een „Stabiel"-tournooi De tientallen van de twee plaatselijke damclubs „Sportief" en DCIJ zijn Maandag avond met een overwinning in het jaarlijks „Stabiel"-tournooi gestart. De DCIJ-reserves wonnen met 119 van de organisatrice en met dezelfde cijfers wisten de „Sportief"- mannen het Haarlemse Kijk Uit te verslaan. De gedétailleerde uitslagen luiden: Stabiel—DCIJ: T. Hoek—J. Visser 1-4; J. JanssenH. Nieuwenhuizen 11; J. Ooster ling—D. Ott 0—2: J. Bakhu.vs—W. v. Wort 02; H. JansenC. Kaan 02; J. v. Buuren J. Koppelman 20; G. ZuyderduinJ. Meyer 2—0: P. de KortE. Schadé 11: F. BontebalK. Terhorst 20; v. RoodeOpa v. d. Bos 02. Sportief—Kijk Uit: J. Jonker—H. v. d. Linde 02; J. BosJ. ter Hoek 02; C. Buis H. te Nobble 11; J. de BoerM. Heems kerk 20: Andrea—Tr. Kruyenhage 20; H. Lichtendal—J. Brouwer 1—1; J. SlagerP. v. Niemer 20; J. Wesselius—J. Bomming 1—1; P. Bakker—G. v. d. Jagt 2—0; J. LichtendalH. Schaap 02. Maandagavond wordt gespeeld Stabiel— Kijk Uit en Dinsdagavond in hotel „Kenne merhof" te IJmuiden DCIJ-reservesSpor tief. Teun Hoek clubkampioen De beslissingswedstrijden tussen J. H. Bak- huys, Zuiderduyn en Teun Hoek is door de fgeëvacueei-de) IJmuidenaar en ex-DCIJ'er Hoek gewonnen. Met dit resultaat is Hoek clubkampioen van de damclub „Stabiel" geworden. Een fraaie prestatie van deze oud IJmuidenaar, die zijn „opleiding" bij DCIJ kreeg. Hoek zal het komende seizoen het eerste erebord bezetten. DC „Sportief" won eerste bekerwedstrijd van „Kijk Uit" De IJmuidense dammers van „Sportief" zijn tegen „Kijk Uit" om de Stabiel wissel beker in het veld gekomen. Het zag er eerst niet al te best uit voor Sportief, maar al gauw gingen beide clubs gelijk op. Daar H. Andrea zijn partij, welke zo goed als remise stond in winst omzette was op een gegeven ogenblik de stand 10—8 in het voordeel van Sportief. C. Buys wist zijn partij gelijk te houden en de eindstand werd dus 119 voor Sportief. De uitslagen luiden: SportiefKijk Uit: 1. J. Jonkerv. d. Linden 02; 2. J. Bos J. B. ter Haak 0—2; 3. C. Buy's—H. de Noble 11; 4. J. de BoerM. Heemskerk 20; 5. H. AndreaF. Kraaijenhagen 20; 6. H. LichtendahlJ. Breemen 11; 7. J. Slager P. Numen 20; 8. J. J. WesseliusJ. Ban ning 1—19. W. Wakker—G. v. d. Jagt 2—0; 10. J. LichtendahlA. Schaap 02. Totaal voor Sportief 119. A.s. Dinsdag speelt Sportief bij DCIJ in IJmuiden. Nog meer hout voor Van Gelder De houtcampagne voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is in volle gang. Dins dagmorgen kwam voor dit bedrijf aan het Finse s.s. „Dagmar", dat van de Finse i haven Yxpïla 1072 vadem hout aanvoerde. Dit schip lag enige tijd gemeerd aan de Kanaaldijk. Lang niet iedereen heeft een wilde reiger in zijn tuin. Wel echter de heer W. F. W. G. Jaques, Lorentzkade 532. Het dier streek dezer dagen in zijn buurt neer en werd meteen het mikpunt van ballen en andere projectielen, waarmee angstige kinderen hem probeerden te verjagen. De (blauwe) reiger bleef echter zitten en liet zich door de heer Jaques in een deken meenemen. Nu zit hij in de achtertuin, eet uitsluitend verse witvis en drinkt niets anders dan regenwater. Als hij zich verveelt pikt hij wat naar zijn eigen spiegelbeeld in de ruiten of zet schaterend zijn veren op tegen de boxer Asta van de familie Jaques, die hij veilig achter glas weet. Maar mevrouw Jaques, die reeds haar man, drie kinderen en een hond te verzorgen heeft, kan echter niet altijd doorgaan met het aandragen van verse witvis en regenwater. Een dezer dagen gaat de jonge reiger, die de nest haren nog in zijn nek heeft, naar de reiger kolonie op Elswout, waar hij misschien opgenomen zal worden. Nog 1786,24 voor „uitje" van oudjes De collecte ten behoeve van de jaarlijkse uitgaansdag van de Velsense ouden van da gen op 26 Juli aanstaande heeft f 1786,24 opgebracht. prachtige prijs in de vorm van een minia tuur-vuurtoren beschikbaar gesteld. Ook voor wereldkampioen Roozenburg is dit tournooi een welkome gelegenheid om zich met IJmuider meesters te meten, omdat Roozenburg in het najaar zijn titel als we reldkampioen in een rondtournooi moet verdedigen. ADVERTENTIE „Met de C.J.M.V. gaat iedere jongen mee" Naar reeds eerder bekend werd gemaakt zal op Zaterdag 5 Juli een fietsenrally worden georganiseerd door de afdeling jongenswerk van de CJMV, federatie Vel sen. Iedere jongen tussen elf en zestien jaar kan hieraan deelnemen. Aan directeui'en en hoofden van scholen is door de secretaris A. van der Veer een schrijven verzonden, waarin om medewerking wordt verzocht, hetzij door het zich beschikbaar laten stel len van een leerkracht, dan wel dat een der leer-lingen zich met het inschrijvings- werk zou willen belasten. Er zijn in deze rally twee routes te ondernemen. Een voor knapen van 11 tot en met 13 jaar, die rijden van de start plaats, het jeugdgebouw van de Nederlands Hervormde gemeente aan de Rembrandt- laan in IJmuiden-Oost af door de Velser- polder en een voor jongens van 14 tot en met 16 jaar. De laatste route loopt van het jeugdgebouw naar de Duin en Kruidber- gerweg, Bergweg, Kopje van Bloemendaal, Zeeweg, Bloemendaalse strand langs het strand terug naar IJmuiden. Inderdaad een heel wat zwaardere tocht. In een dertiental artikelen wordt de deel nemers voorgehouden wat ze wel en wat ze zeker niet mogen doen tijdens deze rally. Donderdagavond komen alle medewer kenden in het Jeugdgebouw bijeen, in totaal ongeveer tachtig. Hier zullen de ver schillende taken worden verdeeld. Naar wij vernemen bestaat er nu een stijgende animo bij de IJmuider jongelui om aan dit sportgebeuren deel te nemen. Studenten gaan winkeliers (sportief) te lijf Op het Santpoortse voetbalterrein aan de Kwekerslaan wordt Donderdagavond een wedstrijd gespeeld tussen het roem ruchte winkeliers-elftal „de Santhaes" en de studentenploeg van het missiehuis in Driehuis. De heren studenten, die over een ver dienstelijk team beschikken en hard in training zijn, zullen Ongetwijfeld voor „de Santhaes" een niet te onderschatten partij worden. „De Santhaes", die blijken heeft gegeven zo langzamerhand echter ook een goed partijtje te kunnen weggeven, zal alles op alles moeten zetten. IJmond-handballers blijven actief Hoewel het competitie- en bekerseizoen al lang ten einde is blijven de leden van de handbalvereniging „IJmond" actief om de leden zoveel mogelijk te binden. Zo wordt er Vrijdagavond een demonstra tie-wedstrijd op „Watervliet" tussen de herenelftallen van IJmond I en Beverwijk gespeeld. Het voornemen bestaat om op 24 Augustus met het tweede herenelftal deel te nemen aan het te Amsterdam te houden zilveren handbaltournooi van Tonido. Op 31 Augustus gaat „IJmond" met het eerste herenelftal en de eerste en tweede dameselftallen naar het tournooi van HHC in Hilversum. Op deze dag worden door de afdeling Tech nische Commissie weer de handbalvaardig- heidsproeven gehouden. De training wordt van 27 Juni tot en met 11 Juli stop gezet wegens vacanties. In opdracht van de Gebroeders Velde, exploitanten van Garage „De Pont", heeft ten overstaan van de architect H. J. W. Meyran te Beverwijk de onderhandse aan besteding plaats gehad voor de bouw van een autowerkplaats (garage) met twee bo venwoningen aan het Stratingplantsoen op de hoek van de Van Rijswijkstraat-. Op uitnodiging waren vijf inschrijvingen binnengekomen met de volgende resul taten, die blijk geven van een zeer scherp gestelde begroting: G. Buur, Velsen-Noord 84.250,J. M. Tromp, Beverwijk 83.700,Aannemersbedrijf Rietenkamp, Velsen-Noord 82.950,Aannemersfirma P. Meyer, Velsen-Noord 80.250,en Aannemersbedrijf H. Ribberink, Soest 79.975,—. De opdracht tot de bouw is aan de laag ste inschrijver, de heer H. Ribberink, ver leend. Het Stratingplantsoen zal met de bouw van deze garage met toebehoren een steed- ser karakter krijgen, daar het geheel zich zal aanpassen aan de hoogbouw aan het plantsoen en de beslaande zaken van de winkelgalerij aan de Wijkerstraatweg. Het pand krijgt een totale diepte van 27 meter waarbij de achterzijde uitkomt in de Coymansstraat. De breedte van het ge heel is gesteld op 12 meter. De voorzijde van de onderste bouwlaag krijgt een auto-showroom en kantoor ruimte aan het Stratingplantsoen. Naar achter toe wordt de grote ruimte verdeeld voor een doorsmeerstation met hefbrug, een ruime autowerkplaats en een aantal boxen. In de lengtegevel aan de Van Rijs wijkstraat worden drie brede deurpuien gebracht. Met de bouw zal spoedig worden begon nen, waardoor het kantoorgebouwtje van de heer Ribberink naar een andere plaats moet worden overgebracht. Het benzine-pompstation voor het nieuwe gebouw werd reeds enige tijd gele den geplaatst. In het Thalia Theater wordt Donderdag avond in een speciale voorstelling gepre senteerd de bekende Nederlandse speel film „Op Hoop van Zegen". IVIen kent het verhaal van „Kniertje", de vissersweduwe uit Scheveningen, die haar zoons mee laat gaan op een oud en onzeewaardig schip, dat niet meer in de haven terugkeert. Het is opmerkelijk, dat vooral de laatste jaren de vooroorlogse Nederlandse rol prenten andermaal zo'n aantrekkings kracht blijken te hebben op het publiek en ook „Op Hoop van Zegen" is een pro duct, dat speciaal in IJmuiden de liefheb bers wel zal weten te vinden. Esther de Boer-Van Rijk in haar onvergetelijke creatie van „Kniertje" is de centrale fi guur, gesecondeerd door Frits van Dongen, Jan van Ees, Aaf Bouber, Matt, van Eys- den en vele anderen, die onder regie van A. Benno gezamenlijk een film maakten, welke karakteristiek is voor de Neder landse cinematografie van voor 1940. ADVERTENTIE Vijf sponrivagens vol naar het Oosten Dinsdag bedroeg de aanvoer op de Be- verwijkse aardbeienveilingen ongeveer 25.000 sloffen. De markt had weer een gunstig en vlot verloop, dank zij het feit dat er een vijftal wagons, beladen met vruchten met en zonder dop, naar Duits land is gezonden. De prijzen voor de Moulin Rouge va rieerden met dop van 1.80 tot 3.20 per slof. Zonder dop werd er van 2.tot 2.60 per slof betaald. Climax was ook nu weer heel goed te verkopen en kwam tot 3.20 per slof. De Madame Lefebre (de zure), gaat voor- 1.15 tot 1.70 per slof van de hand. Voor doosjes werd van 35 tot 74 cent per stuk betaald. De Provinicale Staten van Noordholland hebben enkele maanden geleden besloten de verdere behandeling van het voorstel om een subsidie te verlenen voor de Stichting voor Maatschappelijk Werk te doen plaats hebben in de zomerzitting der Staten. De voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten heeft inmiddels stappen ter voorbe reiding van de oprichting van de stichting gedaan. Op zijn verzoek hebben zich een aantal personen bereid verklaard aan de op richting deel te nemen en in het voorlopig bestuur zitting te nemen. De oprichters zijn de heren J. J. G. Boot te Hilversum, L. J. P. N. A. Bouman te Heemstede, dr. H. P. Cloeck te Amsterdam, P. J. Cramwinckel te Groote broek, mr. P. O. F. M. Cremers te Haarlem, ds. G. W. van Deth te Bloemendaal, P. C. Faber te Amsterdam, B. Fels te Haarlem, O. L. V. Guermonprez te Bergen, dr. F. Holthuizen te Alkmaar, C. J. Honig te Koog aan de Zaan, H. L. C. Kruse te Haarlem, me vrouw J. A. A. Luijckx—Sleijfer te Amster dam, mr. M. J. A. Moltzer te Bloemendaal, mejuffrouw mr. E. Ribbius Peletier te Am- „Hoop" op honk. Met een sterke Noorderbries in de rug liep het hospitaal kerkschip „De Hoop" ruim 4 uur eerder IJmuiden binnen dan aanvankelijk werd gemeld. De blanke schoener, die tegelijk met de haringdrijfnetvloot naar zee ver trok, kwam even aan om de bemanning voor de eerste maal in dit seizoen in de ge legenheid te stellen een paar dagen verlof in de huiselijke kring te laten doorbrengen. Verder zullen de ligdagen worden gebruikt voor het inspecteren van de aftandse mo tor. Het schip koos daartoe ligplaats aan de Admiraal de Ruijterkade te Amsterdam. Op de thuisreis werden drie (niet ernstige) patiënten meegenomen naar de wal, die in IJmuiden op eigen gelegenheid hun weg naar huis konden vervolgen. Intussen zal de vloot het enkele dagen zonder de haast onmisbare hulp van het hospitaalkerkschip moeten stellen. Dat viel mee. De Dinsdagse „tussen- markt", die in de regel niet als een al te gunstige markt staat aangeschreven, gaf ditmaal geen reden tot klagen. De geringe rond- en platvisaanvoeren, die in hoofd zaak voor rekening kwamen van de dag vissers, vonden grage kopers, zodat dezelf de noteringen als Maandag konden worden gehandhaafd. Als er grotere aanvoeren van dit goed waren geweest, was de markt ze ker niet zo stevig gebleven: het beeld kreeg een geforceerd karakter. De laptong va rieerde van f 2,10 tot f 2,25 per kilo en de overige soorten deden, met uitzondering van de tong 2, die f 1,15 opbracht als ex portartikel voor Frankrijk, gemiddeld f 1,50 per kilo. Enkele kisten kleine schol 2 noteerden van de f 25 tot de f 18 per kist. Voor de drietjes werden prijzen betaald van f 15 tot f 12 per kist. De makreel, waarvan door de Tzonne ongeveer 500 kis ten en door de Schoorl 700 kisten werden gelost, kreeg vlotte belangstelling van ro kerijen en conservenindustrieën. De prij zen hielden braaf stand en konden weer de f 15 tot f 14 per kist halen: een notering, die de laatste weken als standaard is gaan gelden. Achttienhonderd. Door de teruglo pende vangsten stonden er voor de Woens- dagmarkt tot en met Dinsdagavond on danks vele „oude vertrekdata" slechts drie trawlers voor Woensdag te boek. Dit waren de „Flamingo" met 850 kisten makreel (waarvan 600 kisten dichte) en 250 ge stripte makreel, 30 schelvis en piepers, 20 wijting, 10 gul en kabeljauw, 10 stokkebit, 30 radio, 40 kleine kistjes haring en 40 stuks stijve kabeljauwen; de Limburgia met 480 kisten dichte makreel, 40 schelvis en piepers, 30 radio, 30 stokkebit en 50 stuks stijve dikkoppen en de Petten met totaal 800 kisten, waarvan ongeveer 700 blauwpijpjes en 100 diversen. Al met al kreeg de handel ruim 1800 kisten makreel aangeboden. Voor de overige plat- en fijn visaanvoeren zullen verscheidene kotters en kustloggers zorgdragen. Van de Noord- loggers kwam Dinsdagavond melding van de Wiron 3 (IJM 22), die echter nog geen opgave verstrekte van de vangst. In en uit. Dinsdag kwamen binnen de IJM 39 227 249 241 226 206 49 25 54 239, EH 20, KW 35 91 46 159, CG 1, UK 36 90 85. Weer vertrokken: de IJM 206 239 215 241 249 226 227 261 206 71 24 60, CG 1, KW 46 9 35, EH 20, SCH 62, CZ 3, UK 86 18 90 36 70 85 161, HD 54, RO 15. (De IJM 206 vertrok naar binnen). De Java (KW 159) die enige tijd te Kat wijk heeft gelegen, is Dinsdag te IJmuiden teruggekomen. Weinig zoute. Tot Dinsdagmiddag 16 uur waren er nog geen haringschepen bin nen gekomen. Op de thuisstoom waren in elk geval de KW 176 en de KW 15. Krap-an. De Tzonne en de Schoorl, die Dinsdag aan de afslag kwamen, besom- den ieder ruim f 14000. De Tzonne maakte hiervoor een 13-daagse en de Schoorl een 11-daagse reis. Van de loggervloot kwam de Alida (KW 91) aan de afslag, die voor de 8-daagse reis een besomming wist te halen van f 3700. Drie schuiten hebben Dinsdag voor de garnalenaanvoer gezorgd. De IJM 239 had pech en ving slechts 40 kilo. De prijs was 52 en 50 cent per kilo. Eerste reis. De nieuwe logger „Cor nelia Maria" (SCH 135) is Woensdagmid dag onder commando van schipper C. Kor ving naar de verse visserij vertrokken. Al vorens de logger met 10 man aan boord vertrok werden buiten de pieren nog eerst de twee ankers getest, waarvoor een paar experts aan boord waren. Als de logger weer binnen komt, gaat de haringtrawl aan boord. Binnen. De „Allan Water" (IJM 34) is in dok geplaatst. Schipper Ouwehand en zijn mannen moeten geduld oefenen, om dat de motor grondig wordt nagekeken. De „Thorina" (IJM 33) is om dezelfde reden binnen gebleven. Sleep. Gistermiddag omstreeks kwart over drie sleepte de grote kotter IJM 276 zijn collega IJM 277 uit de Noord met ma- chineschade de IJmuidense pieren binnen, Marktprijzen. Heilbot 2,55-2,20, gr. tong 2,40-2,16, gr.m. tong 1,78-1,68, kl.m. tong 1,77-1,56, kl. tong I 1,71-1,60, kl. tong II 1,20-1,05, tarbot I 1,44-1,10 per 1 kg. Tarbot II 62, tarbot III 62-59, tarbot IV 60-51, kl. schol II 24-13, schar 18-11, bot 16-14, v. haring 35-21, makreel 20,50-12,50, kl.m. schelvis 47-45, kl. schelvis I 42-31, kl. schelvis II 33-14, wijting 24-8, gr. gul 44, midd. gul 27,50-23, kl. gul 21-18, kl. haai 32-28, kl. hake 53, kl. hake I 50, kl. hake II 20, poontjes 10-8, kl. koolvis zw. 23-21, kl. koolvis wit 34-25 per 50 kg. Gr. kabeljauw 184-136, gr. koolvis zw. 62-48, gr. koolvis wit 72, gr. hake 144 per 125 kg. Marktaanvoer: 38 kisten tong en tar bot, 1 heilbot, 160 schol, 57 schar, 19 bot, 96 haring, 1195 makreel, 57 schelvis, 125 wijting, 70 kabeljauw en gul, 15 haai, 12 hake, 40 poon, 110 koolvis, 25 diversen, to taal 2020 kisten. ADVERTENTIE sterdam, J. Rozeman te Amsterdam, Jac. Rustige te Amsterdam, mr. G. J. Salm te Amsterdam, W. Thomassen te Zaandam, me vrouw J. J. van Valkenburgbaronesse Mackey te Amsterdam en P. Waardenburg te Santpoort. Tachtig inzendingen binnen voor „Hoofd en Hand" Bij drie Beverwijkse boekhandels liggen thans de intekenformulieren klaar voor de tentoonstelling „Hoofd en Hand", die als onderdeel van de Gladiolenweek wordt ge organiseerd. Inmiddels zijn er al een tach tig inzendingen binnen: zo zal de heer Crüteke uit Wijk aan Zee onder meer ver tegenwoordigd zijn met een zijner befaam de scheepsmodellen. ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen No. 3 i Slot en bagagedrager aan frame gelast ADVERTENTIE Agent Batavus-rijwielen VELSERDUINWEG 330 - IJMUIDEN-OOST

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3