Inham van Westerschelde wordt weldra afgesloten Filmfestival in Berlijn Seoel na twee jaar oorlog Vonnis van Haarlemse president door Amsterdams Hof vernietigd Zeeuwsch Vlaanderen krijgt er dertienhonderdvijftig hectare land bij In April kwamen er 4023 woningen gereed Engelse bommenwerper in zee gestort Te jong De zaak-Van Herwaarden Hof overwoog, dat Griffie wel als dépöt van aandelen kon dienen Perscommentaren op stembus-uitslag DONDERDAG 26 JUNI 1952 8 Nieuw binnenvaartrecht GEEN CONCURRENTIE MET CANNES Inwoners van Ammerstol bouwden kleuterschool Kort Haarlems nieuws Als alles volgens de plannen verloopt, is de Braakman volgende week afgesloten. Dan zal er een eind zijn gekomen aan het bestaan van deze ruim vijfhonderd jaar oude inham van de Westerschelde in Zeeuwsch Vlaanderen. De afsluiting levert dertien honderdvijftig hectare nieuw land op, schept betere afwateringsmogelijkheden voor Belgisch en Nederlands gebied, maakt de dijklengte vijfentwintig kilometer korter, komt tegemoet aan een goede planologische ontwikkeling van Zeeuwsch Vlaanderen en is een eerste poging om te komen tot afsluiting van de Westerschelde, welke mis schien over tweehonderd jaar een feit zal zijn. Door deze afsluiting ontstaat een zoetwaterreservoir en krijgt Zeeuwsch Vlaanderen een recreatiegebied. Na zes jaar voorbereiding is in Februari met het werk aan de dijk begonnen. De afsluiting begint Zaterdag en wordt Maandag voltooid, ongeveer anderhalve maand eerder dan het plan was. De sluiting De Braakman of Brakman is ontstaan door de watervloed van 1440 waarbij de dorpen Huigersluis, Steekerk, Hertingen, Peerboom, Moerkerk en Sint Janskapel werden verzwolgen. Het water drong diep in het land door en had spoedig de Vogel schor bereikt. Daar splitste het zich in twee armen, het Axelsche gat. en het Sas- sche gat. In de vorige eeuw is de Braak man erg „opgeslikt" en zijn vele polders gewonnen, onder andere de Nieuwe Neu zen polder in 1816, de kleine Stellepolder, de Angelina polder (1847), de in 1868 en 1869 bedijkte Visartpolder en de Ko- ninginnepolder (1893). Aan de mond van de Braakman, aan de kant van de Westerschelde, wordt Zater dag de helft van het honderdtien meter brede sluitgat gesloten. Daartoe worden betonnen Phoenix-pontons gebruikt welke dienst hebben gedaan bij de kunstmatige haven van de geallieerden voor de kust van Normandië na 6 Juni 1944. De ponton wordt aan de Oostelijke zijde dwars over de Braakman gelegd. De tweede ponton zal Maandag worden aangebracht aan de Westelijke kant. Het komt er daarna op aan voldoende zand aan te voeren om de pontons op de plaats te houden. Daarvoor is negentigduizend kubieke meter zand per week nodig. Veertien dagen na de sluiting, wanneer het. extra hoog water is, moet blijken of er zand genoeg is aangevoerd. Die hoeveelheid moet dus ten minste hon derdtachtigduizend kubieke meter bedra gen. Model in Noord-Oostpolder Destijds is in de Noord-Oostpolder bij De Voorst een model van de Braakman aangelegd op een schaal van 1 45. Daar is niet alleen onderzocht hoe de werkzaam heden voorafgaande aan en volgende op de sluiting het best kunnen worden ver richt, maar er is tevens aan degenen die belangrijke delen van het werk onderhan den hebben, instructie gegeven. Zo hebben de zinkbazen, die de leiding hebben bij het maken en tot zinken brengen van de zink- stukken, er zich een beeld kunnen vormen van de toestand. De kapiteins van de sleepboten hebben daar in vogelvlucht ge zien wat er van hen wordt verwacht. Bij de Braakman is een model op schaal 1 100 aanwezig aan de hand waarvan verschei dene uitvoeringswerkzaamheden zijn ge toetst. De eerste twee jaar na de sluiting zal ex- geen sprake zijn van regelmatige verka veling. Het is de bedoeling door de Braak man een nieuwe weg Biervliet-Hoek aan te leggen. Het was het plan een dorp in het gebied te stichten, maar daar is van af gezien. Verwacht wordt dat de gronden goede tuinbouwgronden zullen zijn. Er zal een tuinbouwschool komen. Op zandgebied zal door 't staatsbosbeheer een bos worden aangelegd, waardoor de mogelijkheid tot recreatie in West Zeeuwsch Vlaanderen aanzienlijk wordt uitgebreid. Landaanwinning De afsluiting van de Braakman is een onderdeel van de landaanwinningswerken. Deze werken kunnen worden onderschei den in drie typen, namelijk die binnen de waterkringen, die binnen een gebied waar geen getij meer is en tenslotte die in ge bieden waar nog wel getij is. Tot de laatste behoort de Braakman en daartoe zullen in de toekomst de wadden behoren. Het Bij Koninklijk Besluit van 23 Juni is be paald. dat de wet van 24 Juni 1939 inzake een nieuwe wettelijke regeling van het bin- nenvaarti-echt op 1 November 1952 in wer- king treedt. Doordat kort na de totstand koming van de wet de oorlog uitbrak, moest van de inwerkingtreding worden afgezien. Na de bevrijding werd de voor bereiding van de inwerkingtreding weer ter hand genomen en kwamen vijf alge mene maatregelen van bestuur tot uitvoe ring der nieuwe wet tot stand. Nu deze uitvoeringsbesluiten alle vastgesteld zijn, kan tot invoering van het nieuwe recht worden ovei-gegaan. Van de inwerkingtreding zijn uitgezon derd die bepalingen der wet die enerzijds een dwingende aansprakelijkheidregeling en anderzijds een voor dat geval gewenste wettelijke aansprakelijkheidsbepei'king voor het vervoer per schip bevatten, daar het vervoer over land, waarmede de bin nenscheepvaart moet concurreren, derge lijke bepalingen niet kent. Om deze reden is dan ook reeds bij de behandeling dei- wet in 1939 door minister Goseling toege zegd dat niet tot invoering van de dwin gende aansprakelijkheidsbepalingen zou worden overgegaan voordat deze bij een coördinatie met de bepalingen voor het vervoer te land nader zouden zijn bezien. Deze coördinatie is nog-niet tot stand ge komen. Lijstaanvoerders stemden. Het zijn van links naar rechts: Ch. J. J. M. Weiter (Katholieke Nationale Partij) in Den Haag: dr. J. Schouten Anti-Revolution- naire Partij) in Rotterdam; Wagenaar (Communistische Partij Nederland) in Amsterdam; mr. P. J. Oud (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) in Rotter dam; dr. W. Drees (Partij van de Ar beid) in Den Haag; prof. mr. C. P. M. Romme (Katholieke Volkspartij) in Overveen; H. IV. Tilanus (Christelijk Historische Unie) in Den Haag en ds. P. Zandt (Staatkundig Gereformeerde Partij) in Delft. waddengebied zal dan misschien uit zes polders bestaan, waarvan de kleinste een oppervlakte kan hebben van 23.500 ha. en de grootste van 61.000 ha. Dit gebied is in studie, evenals verscheidene gebieden in Zeeland. De Braakman zal ongeveer 1350 hectare grond opleveren. Deze heeft een produc- tiepeil van 70 hetgeen wil zeggen dat de 1350 ha. ovei'eenkomt met 1000 ha. goe de grond. Tweehonderdvijftig hectare van de Braakman blijft water. Even belangrijk als de landaanwinning is de afwatering van 12.000 ha. grond in Bel gië, die door de afsluiting van de Braak man wordt verbeterd.1 Daartoe is Neder land volgens de Conventie van Gent, ge sloten op 20 Mei 1843, verplicht. Het wa ter, dat uit België komt, is zoet, zodat er een mogelijkheid is cm dit in het nieuwe afgesloten gebied op te vangen. Ook aan ongeveer 7.000 ha. Nederlands grondgebied kan nu een betere afwatering worden ge geven. De nieuwe dijk zal slechts tweeën halve kilometer lang zijn, hetgeen een ver mindering betekent van 25 kilometer zee dijk. Deze vermindering past in het stre ven van de Nederlandse regering om de lengte van de zeedijken van 1900 km. in de loop der tijden terug te brengen tot 500 km. Aan de Oostkant van de afsluiting is een sluis gebouwd, die alleen voor de af watering dient. Schepen kunnen er dus niet passeren. Strategische betekenis in de oorlog In de tweede wereldorlog is de Braak man van betekenis geweest. Gedurende September en October 1944 beletten de Duitsers het oprukken der Canadezen naai de Scheidemond. De Duitsers beheersten door de bruggehoofden West Zeeuws Vlaanderen en Walcheren de monding van de Schelde en sloten daardoor de toegang tot de haven van Antwerpen af. Het Bruggehoofd West Zeeuws Vlaan deren werd in het Oosten afgesloten dooi de Braakman en in het Zuiden door inun daties van de Passaguele-linie. Een op mars van de Candezen van het Zuiden uit over het Leopoldkanaal werd door de Duitsers tot staan gebracht voor de inun daties van de Passaguele-linie. De Cana dezen ondernamen daarna, om de weer stand van de Duitsers te breken, op 9 Oc tober 1944 van Terneuzen uit over de Westerschelde een verrassende landing op de Westelijke oever van de mond van de Braakman. De Canadezen vielen daai'door de Duitsei-s in de rug aan en het gevolg was dat de bevrijders spoedig West Zeeuws Vlaanderen konden veroveren. In April zijn 4023 woningen gereed ge komen. Hierin zijn begrepen 131 duplex- woningen zodat in die maand door nieuw bouw in totaal voor 4154 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de ovei-eenkomstige maanden van de jaren 1945 t/m 1951 kwamen respectievelijk ge reed: geen, 49, 498, 2270 (33), 3184 (40), 3412 (415) en 4350 (452) woningen. De tussen haakjes geplaatste cijfei-s zijn de duplexwoningen, die bij de genoemde aan tallen zijn begrepen. In de eerste vier maanden van 1952 kwa men 15.950 woningen gereed, waarvan 674 duplexwoningen, zodat de gewonnen nieuwe woonruimte 16.624 bedi-aagt. De in April gereed gekomen woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van April 1951): Groningen 127 (121), Friesland 146 (135), Drente 88 (118), Overijsel 337 (277), Gel derland 325 (426), Utrecht 213 (215), Noordholland (excl. Amsterdam) 401 (380), Zuidholland (excl. Den Haag en Rotterdam) 308 (680), Zeeland 64 (103), Noordbrabant 440 (572), Limburg 261 (424), Amsterdam 533 (151), Den Haag 343 (322), Rotterdam 287 (314), Noord-Oost polder 150 (112), Nederland 4023 (4350). Sedert de bevrijding zijn, gerekend tot einde April 1952, 212.313 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 11.689 duplexwoningen, zodat voor 224.002 gezinnen nieuwe woon ruimte werd gesticht. In April werden 6199 nieuwe woningen, waarvan 162 duplexwoningen, in uitvoe ring genomen (tegen 2834, waarvan 99 duplexwoningen in April 1951). In de eer- ste vier maanden van dit jaar werd be gonnen aan 23.948 woningen, v/aarvan 796 duplexwoningen. Daar het aantal in April in uitvoering genomen woningen groter is dan het aantal dat gereed kwam, liep het aantal woningen in aanbouw verder op en wel van 42.479 aan het einde van Maart 1952 tot 44.658 aan het einde van April 1952. Het aantal in aanbouw zijnde duplex woningen bleef eveneens stijgen en wel van 1403 per einde Maart 1952 tot 1437 per einde April j.L Woensdagavond heeft het Britse schip .Melrose" geseind, dat op acht mijl ten Noord-Oosten van Longstone (Cornwall Eng.) een vliegtuig bi-andend in zee is ge stort. Het schip meldde dat het terugkeer de om te zien of het nog hulp kon verle nen. Het toestel blijkt een „Shackleton"-bom- menwerper van de Britse luchtmacht te zijn. De machine, die een bemanning van twaalf man aan boord had, behoorde tot de „blauwe" partij bij de lucht- en vloot- oefening „Castanets" en was op een anti- duikbootpatrouille. Het toestel is klaarblij- kelijk in de lucht in brand gevlogen. Een reddingboot pikte drie leden der be manning op, van wie vermoedelijk een dood. De Britse duikboot „Sirdar" pikte twee man op, terwijl het Britse schip „Melrose" een lijk heeft geborgen. De opsporingspogingen naar de beman ningsleden zijn thans opgegeven. Twee overlevenden wei-den ongedeerd opgepikt. Het lijk van een derde is gevon den doch van de negen overige beman ningsleden is geen spoor te ontdekken. Reuter tekent hierbij aan dat dit onge luk het enige van ernstige aard is, dat bij de oefening-,Castanets'-' is vooi-gekomen. Aan deze oefeningen namen 400 vliegtui gen en 250 schepen van negen leden van het Atlantische pact deel. Als candidaat voor de Tweede Kamer van de C.P.N. komt als nummer vijf voor P(iet) van Staveren uit Den Haag. Deze Van Staveren is als dienstplichtig militair in Indonesië overgelopen naai de T.N.I. en werd deswege veroordeeld tot zeven jaar, die hij thans in de straf gevangenis te Leeuwarden uitzit. Van communistische zijde heeft men van het geval Van Staveren nogal veel ophef gemaakt. Hij werd ofschoon hij geen lid van de C.P.N. is op een verkiesbare plaats in de candidatenlijst opgenomen onder de leuze: ..Wanneer Piet van Staveren wordt gekozen, zor gen wij er voor dat hij vrijkomt". Ware de heer Van Staveren 30 jaar oud geweest, dan zou hij krachtens ar tikel 87 van de Grondwet zonder be zwaar lid van de Tweede Kamer heb ben kunnen worden. Hij is echter dezer dagen 27 geworden. En daar de Eerste Kamer onlangs het voorstel tot verla ging van de leeftijdsgrens voor leden van de Tweede Kamer verwierp, zal hij, hoewel gekozen, niet als lid van de Tweede Kamer kunnen worden toege laten. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft he denochtend het vonnis van de President van de Haarlemse rechtbank vernietigd, waarbij het de heer Van Herwaarden on mogelijk was gemaakt aanwezig te zijn op de buitengewone vergadering van aandeel houders in Van Herwaarden's Kalkzand steenfabrieken N.V. te Hillegom, die op 12 Mei werd gehouden. Dit vonnis, gewezen in kort geding, hield immers in, dat de Griffie in Haarlem niet als depot kon die nen voor aandelen en dat het op verbeurd verklaring van een dwangsom van hon derdduizend gulden verboden was voor een houder van ter Griffie liggende aandelen op de vergadering aanwezig of vertegen woordigd te zijn. Ter toelichting moge dienen, dat de Haar lemse Justitie indertijd beslag legde op een aantal bescheiden van de fabriek, waaron der een pakket aandelen van de heer Van Herwaarden, in verband met een uitge brachte beschuldiging wegens verduistering jegens de heer Van Herwaarden, die pre sident-directeur van de fabriek en gedele geerd lid en voorzitter van de Raad van Beheer was. Een groep aandeelhouders ver zocht de Raad van Beheer daarop een bui tengewone algemene vergadering van aan deelhouders uit te schrijven. Als agenda punt verzocht zij voorts de schorsing van de Raad van Beheer. De Raad ging op dit verzoek in, maar vermeldde in de oproep, dat de Haarlemse Griffie mede als dépöt van bewijzen van aandeel kon dienen, zulks om de heer Van Herwaarden in de gelegen heid te stellen, zijn stem uit te brengen. Daarop maakte dezelfde groep van aan deelhouders een kort geding aanhangig bij de president van de Haarlemse rechtbank om gedaan te krijgen, dat het dépöt als niet rechtsgeldig zou worden beschouwd. Voorts verzocht zij een beslissing, dat een houder van daar verblijvende aandelen de vergadering nie zou mogen bijwonen. Beide verzoeken werden toegewezen. Op de ver gadering werd vervolgens een nieuwe Raad van Beheer benoemd. In appèl De N.V., vertegenwoordigd door de pude Raad van Beheer was inmiddels in beroep gegaan tegen dit vonnis bij het Amster damse Hof. De nieuwe raad verklaarde in het vonnis te zullen berusten. In het arrest van het Hof van heden morgen wordt nu gezegd, djit het de strek king van de statuten is om zoveel mogelijk de aandeelhouders in de gelegenheid te stellen hun stem uit te brengen. In dit bij zondere geval was het aanwijzen van de Griffie als dépöt dus alleszins gerechtvaar digd. Een afschrift van het proces-verbaal van inbeslagneming had dus als voldoende bewijs van aanneming kunnen gelden. In de overwegingen van het Hof wordt voorts gezegd, dat naar de mening van het Hof de vergadering daarom anti-statutair was en haar besluiten dus niet rechtsgeldig. Dit geldt ook voor de benoeming van de nieuwe Raad van Beheer, wier berusting in het vonnis van de Haarlemse president dus als ongeldig moet worden beschouwd. Het Hof heeft om deze redenen het appèl ontvanke lijk en gegrond verklaard en het vonnis van de president vernietigd. Op dit arrest volgt echter een termijn van 28 dagen, waarin een verzoek tot cassatie mogelijk is. Wellicht ten overvloede wijzen wij er op, dat deze procedure geheel en al los staat van de strafzaak, die nog tegen de heer Van Herwaarden loopt. Wel loopt er voor de Haarlemse rechtbank nog een procedure, waarbij de heer Van Herwaarden de nietig heid van de ter vergadering genomen be sluiten inroept. Deze nietigheid is door het Hof slechts in haar overwegingen veron dersteld. Tot rijksadvocaat, te Utrecht is benoemd mr. B. R. Wesseling. tot dusverre plaatsver vanger van de rijksadvocaat te Amsterdam. De meeste landelijke bladen, die van morgen met extra-edities zijn verschenen, geven daarin korte commentaren op de verkiezingsuitslag. Prof. Romme noemt in De Volkskrant (Kath.) die uitslag donker, „omdat de Katholieken hun politieke posi tie van onbetwist grootste partij kwijt zijn". Hij noemt het verlies der Commu nisten het enige lichtpunt. Ten aanzien van de K.N.P. spreekt hij van een Pyr- rhus-overwi n n i ng. De Katholieke kiezers die gerekend kon den worden met de groep-Steenberghe verbonden te zijn hebben, zo schrijft De Tijd (Kath.) blijkbaar in aanzienlijk aan tal niet het advies van die groep gevolgd, dat na het accoord met het K.V.P.-bestuur werd gegeven, maar een ruim deel van hen heeft zich achter Weiter geschaard. Aan de andere kant heeft de onrust, door deze onverzoenliiken gewekt, een deel der Katholieke arbeiders, niet in de laatste plaats in het Zuiden, hun heil doen zoe ken bij de P.v.d.A. „Een sterk gestegen aantal kiezers", schrijft Het Vrije Volk (P.v.d'.A.), „heeft nadrukkelijk te verstaan gegeven dat het aan een socialistisch beleid de voorkeur geeft. De K.V.P. mag zich dit voor gezegd houden. De neiging van de heer Romme zich meer zorgen te maken over de onrust op zijn rechterflank dan over de onge rustheid in de kringen der arbeiders en kleine zelfstandigen, heeft hem parten ge speeld". Het Parool (dem. soc.) schrijft: „De P. v.d.A. heeft een aantal troefkaarten in handen gekregen en op haar rust de zware verantwoordelijkheid, die op de juiste wij ze uit te spelen. Zij zal dan ook naar onze overtuiging aan een nieuw te vormen re gering alleen dan mogen deelnemen, wan neer deze èn door haar program èn door haar samenstelling een waarborg biedt, dat het tot nog toe gevolgde beleid met kracht zal worden voortgezet". „De vraag is, welke les de K.V.P. uit het gebeurde zal trekken", schrijft De Tele graaf (partijloos). „Door de aard van mid denpartij zal zij met zorg de uitmiddel puntige tendenzen gadeslaan. Gezien de druk van rechts kan de heer Romme moei lijk een socialistische premier accepteren. En gezien de druk van links kaan een socia listische eerste minister bezwaarlijk met de moeilijkheden ter rechterzijde van de heer Romme rekening houden. Er dreigt hier een impasse te ontstaan, waardoor de kabinetsformatie wel eens op moeilijkheden zou kunnen stuiten". Een luchtopname van de hoofdstad van Zuid-Korea, Seoel, na twee jaren oorlog. Nu de strijd zijn derde jaar ingaat, ligt deze stad. waar eens anderhalf millioen mensen vredig woonden, grotendeels in puin. Van wederopbouw is nog niet veel te zien. In de puinhopen en overgebleven huizen wonen thans nog achthonderdduizend mensen. Op de voorgrond ziet men de zwaar geteisterde zakenwijk van de stad. Wie nog nooit in Berlijn was, kan zich eenvoudig niet indenken wat jarenlange bombardementen achterlieten. Wie er voor het eerst komt, heeft eigenlijk weken no dig om deze bizarre werkelijkheid te ver werken. Berlijn is verschrikkelijk. Berlijn is afschuwwekkend. Berlijn is troosteloos. De Berlijners zelf zien de puinzeeën niet meer. De vreemdeling raakt er door gede- piimeerd. Kilometers ver kan men tussen de huizen doorkijken. Meters dik ligt het puin opgehoopt, in grote golven, als was het een woelige oceaan. Zeven jaar is er met man en macht opgeruimd en het zal nog veertig jaar duren, naar men zegt, voordat alles wat op verwoesting en ver nieling wijst zal zijn verdwenen. Een paar reusachtige gebouwen vermogen de vlak ten en gaten niet op te vullen. Ze maken het beeld nog onwaarschijnlijker. En temid den van deze steenheuvels en ruïnen woont een gemeenschap van mensen, die onder aanvoering van haar burgemeester, prof. Ernst Reuter, verbeten werkt aan de we deropbouw. Men organiseert en organiseert om deze welhaast ten dode opgeschreven stadshelft midden in de Sovjet-zone toch vooral maar aantrekkelijk te maken voor het. angstige Westen. In tegenstelling tot de paniekstemming in West-Duitsland en el ders gedragen de Berlijners zich rustig en bewust. „Wir zittern in aller Ruhe", zo schilderde een tramconducteur mij de si tuatie. In het licht van deze verwoede po gingen om Berlijn dus te „houden" op deze uitloper van het front, moet men de „Ber liner Filmfestspiele" (1225 Juni) zien. „Niet om te willen concurreren met Venetië of Cannes", zo formuleert dr. Alfred Bauer, de leider van dit filmfestival, het, „maar om de wereld en speciaal het Oosten te tonen, dat we er nog zijn en als vrije men sen prestaties leveren die de discussie waard zijn" Banket der smokkelaars De grote verrassing voor Berlijn kwam met „Miracolo in Milano" van Vittorio (Fietsendieven) de Sica. Een pronknummer uit Cannes, waarover kort geleden reeds genoeg verteld werd. In het voorprogram ma maakte het internationale publiek ken nis met het meesterlijke filmpje van onze landgenoot Max de Haas: „Maskerage". Er werd enthousiast geapplaudisseerd en de pers reageerde uitbundig. Nederland maak te dank zij Max de Haas een uitstekende beurt. Onze gasten vertoonden op diezelfde avond het nogal eigenzinnige werk van Gerhard Buchholz: „Post restante Tortel duif". Het probleem der Oost-Duitse vluch telingen wordt er fel in gesteld, zulks ten nadele van de West-Duitsers, die volgens Buchholz eigenlijk te weinig voor deze ver plaatste personen doen. De West-Duitsers hebben zijn op het stuk van de vormgeving enigszins op de spits gedreven maaksel niet geslikt en de film verworpen. Dat verdient ze zeker niet, maar men kan het begrijpen. Misschien dat het buitenland anders rea geert. Amerika heeft dit inmiddels al be wezen door de film meteen aan te kopen. Drie landen hebben elkaar gevonden in Henri Storck's „Het banket der smokke laars". De vermaarde Franse regisseur An- dré Cayette had de supervisie, de eveneens bekende Eugen Schüfftan hanteerde de camera, terwijl Franse (Frangoise Rosay), Belgische (Jean-Pierre Kerien), Neder landse (Ludzer Eringa, Sylvain Poons) en Duitse (Eva-Ingeborg Scholze) acteurs de personages in dit smokkeldrama vormen. Men kan tevreden zijn over dit internatio- naal-getinte werk, dat eerste speelfilm is van Storck, die zich tot dusver met docu mentaires (onder meer de Rubens-film) onderscheidde. Polygoon overweegt deze film in ons land in circulatie te brengen. Men kan zich dan zelf overtuigen. Simenon-Gabin! De combinatie Simenon-Gabin voorspelt reeds een triest geval. Dat is „De waarheid over Bébé Donge", naar een boek van eerstgenoemde, onder regie van Henri De- coin dan ook geworden. Jean Gabin is de man die zijn eigen leven leidt en daarmee zijn vrouw, Danielle Darrieux, tot wanhoop brengt. Wanneer hij, na door zijn vrouw Scène uit de film „Het banket der smok kelaars" van Henri Storck. vergiftigd te zijn en operatie na operatie te hebben ondergaan, ligt te sterven, stelt hij alles in het werk om zijn versteende vrouw terug te winnen. Jean sterft een roemloze dood, Danielle verdwijnt naar de cel. Een larmoyant gegeven, zoals men ziet, maar bondig, zelfs fascinerend tot film verwerkt. Gabrielle Dorziat vervult er een prachtige bijrol in. Onder het mom van een politiefilm laten de Finnen in „De prijs van een nacht" zien, hoe een leger van inbrekers en slechte vrouwen Helsinki belaagt. Wie de moed heeft dit schoons te vertonen, moet een meedogenloze critiek dan ook maar slikken. Meer vaJt er niet te zeggen. JULES HUF. De inwoners van Ammerstol, een dorpje van ongeveer duizend inwoners, hebben een vermeldenswaardig beeld van saam horigheid gegeven. Een oud-ingezetene heeft vorig jaar een kapitaal geschonken om te komen tot de bouw van een kleuter school. Daarop werd een bouwcommissie gevormd, die een oproep deed uitgaan tot de burgerij, teneinde door het gratis ver richten van arbeid ten behoeve van een kleuterschool tot een model-inrichting te kunnen komen. Deze oproep heeft zoveel weerklank gevonden, dat practisch alle daarvoor in aanmerking komende mannen hun vrije tijd disponibel hebben gesteld. Het grondwerk, het metselwerk, de betim mering, kortom alle arbeid is belangeloos verricht. Het kapitaal was zodoende geheel beschikbaar voor de aankoop der materia len. Het meubilair is met medewerking van enkele fabrikanten en middenstanders gra tis vervaardigd. Het gebouw bevat twee flinke lokalen en is omringd door een fraai aangelegde tuin. De opening zal op 14 Juli in tegenwoordigheid van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland plaats hebben. Voor hef doctoraal-examen biologie aan de universiteit van de gemeente Amsterdam is geslaagd de heer A. S. Rodrigues Pereira te Haarlem. By de Haarlemse politie heeft zich een zesenvijftig-jarige los arbeider gemeld, die meedeelde een fiets in Haarlem te hebben gestolen en in Amsterdam te hebben ver kocht voor f 45. De waarde van de fiets werd op f200 geschat. De man is ingesloten. Woensdagmiddag om halfdrie is een vierjarige jongen op de hoek van de Leidse- vaart en de Leidsestraat door een motorrij der aangereden. Hij brak een onderbeen en is naar de Maria-stichting overgebracht.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10