P.v.d.A. wint 3, K.V.P. verliest 2 zetels Schuman wenst verkiezing van Europees parlement Weerbericht De Uitslag Verrassende verkiezingsuitslag V.V.D. en K.N.P. krijgen er elk één zetel bij; de A.R. gaan één, Communisten twee zetels achteruit De zetel verdeling Minister Lieftinck vraagt ontheffing uit zijn ambt Haarlems Dagblad De zetelverdeling in een Tweede Kamer van 150 leden F-1! woord is -an Amsterdam sloeg een schitterend figuur Ministers vragen hun ontslag Grote stap Ook ter opstelling Europese Grondwet Hij is benoemd tot vertegenwoordiger der Wereldbank in Turkije Voorzichtig optimisme in Indonesië Tegen veler verwachting in heeft de gisteren gehouden verkiezing voor de Tweede Kamer een grote verrassing opgeleverd: de Katholieke Volkspartij werd als sterk ste partij onttroond door de Partij van de Arbeid, die haar met een meerderheid van 16.050 stemmen overtrof. De K.V.P. behaalde er 1.529.464 en de P. v. d. A. 1.545.414, zodat beide partijen een gelijk aantal zetels, 30, in de nieuwe Tweede Ka mer zullen bezetten. Dat betekent voor de Partij van de Arbeid een winst van 3 zetels en voor de K.V.P. een verlies van 2 zetels. Ook de Partij voor Vrijheid en Democratie en de Katholiek Nationale Partij zullen niet ontevreden zijn over de resultaten van deze stembusstrijd want zij zagen hun zetel-aantal elk met één ver hoogd. Daarentegen verloren de Anti-revolutionnairen één zetel. De communisten zullen in de nieuwe Tweede Kamer met zes in plaats van acht afgevaardigden ver tegenwoordigd zijn. Voor de Ghr. Historische Unie en de Staatkundig Gerefor meerde Partij leverde deze verkiezing, althans wat het aantal zetels betreft, winst noch verlies op. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de totale uitslag: Cubaans communisten leider via Schiphol naar Brussel Snelle stemmentelling Demonstraties in Japan 66e JAARGANG No 295 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 26 JUNI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 148 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DITMAAL heeft de verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer meer beweging in de situatie gebracht dan anders onder het kiesstelsel der Evenredige Vertegenwoor- riiging het geval pleegt te zijn. Niet dat van zoiets ingrijpends als een „landslide" letterlijk: een grondverschuiving zo als men dat in Amerika en Engeland noemt, sprake is. Want zoiets betekent, dat de krachtsverhouding zich radicaal wijzigt, dat de meerderheid een minderheid wordt en omgekeerd, zoals Nederland dat vroeger onder het districtenstelsel zelf herhaalde lijk beleefd heeft. Dat komt niet meer voor. Als men constateert dat de beide grote Kamerfracties in ons parlement, de Katho lieke Volkspartij en de Partij van de Ar beid, na de verkiezingen van 1946 samen 61 zetels hadden, na die van 1948 samen 59 en na die van gisteren er 60 bezitten, is daarmee de term landslide al uitgeschakeld. Beziet men daarna de drie middenpartijen, die mr. Oud gaarne als „derde macht" zou zien optreden de A.R., de C.H.U. en de V.V.D. dan komt men voor haar tot een totaal van 27 in 1946, van 30 in 1948 en opnieuw van 30 na deze verkiezing. In feite doet zich nu een merkwaardige ge lijkheid voor: P. v. d. A. 30, K.V.P. 30, A.R. plus C.H.U. plus V.V.D. eveneens 30. Het belangrijkste en ongetwijfeld ver rassende in de verkiezings-uitslag van gis teren is dat de Katholieke Volkspartij niet meer voorop staat. Zij heeft haar eerste plaats aan de Partij van de Arbeid moeten afstaan. Want ofschoon beide nu een ge lijk aantal zetels hebben, nadat in de vorige Tweede Kamer de K.V.P. vijf zetels meer dan de P. v. d. A. had, heeft deze laatste bovendien in haar aantal stemmen een kleine voorsprong veroverd: 1.545.414 tegen 1.529.464, een verschil dus van bijna zes tienduizend stemmen. Dit feit zal zijn in vloed doen gelden op de kabinetsformatie. Het zou tengevolge kunnen hebben dat de nieuwe formateur en minister-president geen K.V.P.'er maar een P.v.d.A.'er wordt. Het zal m.i. de twijfel, of de Partij van de Arbeid nog wel deel zal nemen aan de regering, doen verdwijnen. Want als men dat zes jaar gedaan heeft en daarna nog een winst van drie zetels maakt lijkt elk motief te ontbreken om in de oppositie te gaan. Haar winst heeft de Partij van de Arbeid ongetwijfeld in belangrijke mate ten koste van de communisten gemaakt. Die hebben weer twee zetels verloren. In 1946 begon nen zij, in de eerste Kamerverkiezing na de oorlog, met tien. In 1948 zakten zij tot acht, nu tot zes. De P. v. d. A. heeft even wel ook een deel van haar winst geboekt ten koste van de K.V.P., hetgeen uit resul taten in de Zuidelijke provincies blijkt. Anderzijds heeft de katholieke Volkspartij ook een deel van haar stemmen verloren aan de dissidente groep-Welter: de Katho lieke Nationale Partij is van één op twee zetels gekomen. Toen de uitslagen gister avond in de gebruikelijke willekeurige volgorde binnenkwamen leek het er zelfs een tijdje op dat de groep-Welter het tot drie zou kunnen brengen; het trof daarbij dat zij in Haarlem zelfs vijf procent van het totaal aantal stemmen had behaald. Tenslotte bleef zij niet zo ver van de derde zetel af: met 144.435 stemmen bij een kies deler van 53.350 was zij er na aan toe. Het succes van de P. v. d. A. is zeker in belangrijke mate beïnvloed door de per soonlijkheid van haar lijstaanvoerder, de démissionaire minister-president dr. W. Drees. Als in ons land een politicus zulk een bijnaam als Vader Willem krijgt pleegt dat te getuigen van een waardering voor zijn karaktereigenschappen, die zich ook buiten zijn partij doet gelden. Misschien moet men uit de bevestiging van deze waardering, door zoveel kiezers tot uiting gebracht, de conclusie trekken dat dr. Drees toch wellicht weer als minister-presi dent zal optreden, al heeft hij zich tot dus ver alleen bereid getoond om eventueel weer deel uit te maken aan een regering, daarbij ongetwijfeld denkend aan het hem vanouds vertrouwde departement van So ciale Zaken, waarin zijn bekwaamheden het allerbest tot hun recht komen. Er zijn drie partijen die bij deze verkie zing zetelwinst hebben gemaakt. De derde is de V.V.D., die in 1946 zes zetels kreeg, in 1948 tot acht klom en het nu tot negen heeft gebracht, waarbij zij negentigduizend stemmen meer verwierf dan bij de vorige verkiezing. Deze vooruitgang van zes op negen zetels staat bijna lijnrecht tegenover het resultaat van de communisten, die in die zes jaar van tien tot zes daalden. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, kort aangeduid: de liberale partij, is nu precies even sterk in de Tweede Kamer vertegenwoordigd als de Christelijk Histo rische Unie, die zichzelf gelijk bleef zoals haar dat ook in het verleden zo vaak is overkomen. De anti-revolutionnairen daar entegen, in 1946 en 1948 met dertien zetels uit de bus gekomen, verspeelden er ditmaal één. En tenslotte bleef de Staatkundig Ge reformeerde Partij van ds. Zandt, volgens de verwachting, de twee zetels bezetten die haar traditioneel ten deel vallen. Evenals in het vorige parlement zijn acht partijen in de Tweede Kamer vertegen woordigd. In de jaren 19461948 waren het er zeven; sinsdien is alleen de dissi dente Katholieke groep-Welter het aantal komen vermeerderen. Er waren bij deze verkiezing wel weer vijf kleine partijen aan bod, die ook een gooi naar een Kamer zetel deden, maar zij bleven er alle ver van verwijderd. Het Geref. Politiek Ver bond kwam er met 35.510 stemmen nog het dichtst aan toe. Als ditmaal de Kamer al 150 leden had geteld, zoals bij de Grond wetsherziening is voorgesteld, zou het ge slaagd zijn, maar nu kwam het nog een derde van het nodige totaal tekort. De Middenstands Partij, aan welke sommigen nog de beste kans hadden gegeven, haalde nog niet de helft van de kiesdeler en van de drie overige gagadigden bleven er twee onder de twintigduizend stemmen en één iets onder de tienduizend. Men moet wel zeer stevig te paard zitten om het in ons land met een nieuwe partij tot vertegen woordiging in de Kamer te brengén. Bij de komende kabinetsformatie na dat de Koningin haar adviseurs zal hebben gehoord, een formateur zal hebben uitge nodigd en deze aan het werk zal zijn ge togen zal de vraag „brede of smalle basis" opnieuw in het geding worden ge bracht. Bij prof. Romme als formateur zou men de breedst mogelijke basis verwach ten; bij een socialistische formateur lijkt die minder waarschijnlijk. R. P. Uitgebracht zijn 5.335.064 gel- t/inip j nin Kamerverkiezing Kamerverkiezing Prov. Statenverkiezing dige stemmen (1948: 4.932.929) Kiesdeler 53.350 (1948: 49.328) 1952 1948 1950 1. Katholieke Volks Partij 1.529.464 28.67 1.531.154 31.04 1.529.009 31.6 2. Partij van de Arbeid 1.545.414 28.97 1.263.058 25.6 1.243.455 25.7 3. Anti Revolutionnairen 605.269 11.31 651.612 13.21 591.430 12.2 4. Christ. Historische Unie 476.175 8.92 453.226 9.19 506.916 10.5 5. Volksp. v. Vrijh. en Dem. 471.005 8.83 391.925 7.95 412.638 8.5 6. Comm. Partij Nederland 328571 616 382.001 7.74 329.089 6.8 7. Staatk. Gereform. Partij 129.134 2.42 116.937 2.37 110.151 2.3 8. Kath. Nat. Partij (Weiter) 144.435 2.71 62.376 1.26 31.984 0.7 9. Partij v. Recht en Vrijheid 18.973 0.35 10. Socialistische Unie 17.989 0.34 I 8.072 0.2 11. jong Conserv. Verbond. 9.982 0.19 12. Geref. Politiek Verbond 35.510 0.66 28.904 0.5 13. Middenstandspartij 25.143 0.47 40.949 0.83 22.078 0.4 Overige partijen 39.721 0.81 29.904 0.6 Indien de nieuwe Tweede Kamer het desbetreffende voorstel tot wijziging van de Grondwet goedkeurt en het ook door de Eerste Kamer wordt aanvaard zal er een Tweede Kamer van 150 in plaats van 100 leden komen. In dat geval wordt de zetel verdeling: K.V.P. 45, P. v. d. A. 45, A.R. 17, C.H.U. 14; V.V.D. 13, C.P.N. 9, St. Geref. Partij 3 en K.N.P. 4. Comtesse Diane: De vreugde van bewonderen is de beloning van hen, die vrij zijn van afgunst. De voorzitter van de Cubaanse commu nistische partij, dr. Juan Marinello Vidau- retta, heeft gisteren per vliegtuig Cuba ver laten, enkele uren nadat de politie van dat land opdracht had gekregen alle commu nistische leiders te arresteren. Vidauretta is vanmorgen per K.L.M. op Schiphol aan gekomen. Vandaar is hij om tien voor negen verder gevlogen naar Brussel. De curator in het faillissement der Del- dense textielfirma Schrader, Schneider. Tijert Co. heeft aan het gehele, uit 120 personen bestaande personeel ontslag aan gezegd. Een deel hiervan is er reeds in ge slaagd een andere betrekking te vinden. Tweede Kamer 1952 Tweede Kamer 1948 Winst Verlies Katholieke Volks Partij 30 32 - 2 Partij van de Arbeid 30 27 3 Anti Revolutionnairen 12 13 1 Christelijk Historische Unie 9 9 V. V. D 9 8 1 Commun. Partij Nederland 6 8 2 Staatk. Geref. Partij 2 2 Kath. Nat. Partij (Weiter) 2 1 1 Partij voor Recht en Vrijheid Socialistische Unie jong Conservatief Verbond Gereform. Politiek Verbond Middenstandspartij Het dorpje Rittliem in Zeeland opende de rij der gemeenten, die hun stem men hadden geteld, om kwart over 6. Dat was niet zo'n toer, want in dit plaatsje werden slechts 805 stemmen uitgebracht. Enschedé kwam het laatst, namelijk om half één. Tussen deze twee tijdstippen druppelden de uitslagen uit de 1011 gemeenten, die ons land telt, regelmatig binnen. De einduitslag was tegen een uur be kend en onmiddellijk daarop kwam de zetelverdeling het beeld der verkiezingen vervolmaken. De hoofdstad sloeg een schitterend figuur met hun snelle uitslag: Reeds vroeg in de avond, rond acht uur, kon de eindstand van Amsterdam aan de dagbladbureaux worden doorgegeven. Achter de schermen Toen Woensdagmiddag om vijf uur de stembureaux gesloten werden, stond de staf van de ANP-verkiezingsdienst, die vele maanden aan zorgvuldige voorbereiding besteedde, klaar om de resultaten der tel lingen bijeen te garen en om te zetten in uitslagen. Ditmaal werd de transmissie der resultaten uit het gehele land telegrafisch naar de PTT-kantoren Rotterdam en Den Haag doorgégeseind Ongeveer 1000 cor respondenten in den lande stonden bij de gemeentelijke centrales gereed om het cijfermateriaal naar het ANP te telegra feren. Op die manier vloeiden de gegevens regelmatig binnen. De in dit kantoor aan wezige leden van de ANP-verkiezingsdienst verwerkten de gegevens, ponsten ze in seinbanden en na controle ratelden de telexontvangers in alle courantenbureaux het laatste verkiezingsnieuws uit. Voor het eerst in de geschiedenis van de ANP-verkiezingsdienst werd bij wijze van proef gebruik gemaakt van een Hollerith - installatie voor het verwerken der resul taten. Bij dit systeem worden de resultaten met gaatjes in kaarten geponst. Geheel automatisch „rekenen" grote machines dan in razende vaart de gewenste sommen uit en geven de antwoorden op papier. De ANP-verkiezingsdienst genoot voor deze proefneming de gastvrijheid van het Be drijfschap Vee en Vlees, dat over een Hol- lerith-installatie beschikt. Deze proef had het voordeel, dat men de onafhankelijke berekeningen van mens en machine kon vergelijken. Om negen uur 's avonds waren de resul taten van achthonderd der 1011 gemeenten reeds door de ANP-verkiezingsdienst wereldkundig gemaakt. De Japanse politie heeft meegedeeld, dat Woensdag bij 22 communistische demon straties in het land 45 politiemannen zijn gewond. De meeste demonstranten waren volgens de politie Koreanen die demon streerden ter gelegenheid van het feit, dat twee jaar geleden de Koreaanse oorlog uit brak. Het kabinet van de Koningin deelt mede: Woensdag hebben de ministers en de staatssecretarissen aan de Koningin ver zocht hun ontheffing te willen verlenen uit het door hen bekle'de ambt. De Koningin heeft dit verzoek in overweging genomen en de ministers en de staatssecretarissen uitgenodigd inmiddels al datgene te blijven verrichten dat zij in 's lands belang nood zakelijk achten. (Van onze correspondent in Parijs) Politieke kringen in Parijs verwach ten, dat de Franse regering zeer bin nenkort een officieel voorstel zal doen tot het organiseren van Europese ver kiezingen. Die verkiezingen zullen het aanzien moeten geven aan een écht Europees parlement, waarvan de leden dus direct door de Europese volkeren zullen worden aangewezen zulks in tegenstelling dus tot de Assemblée van Straatsburg, waarvan de leden uit de nationale parlementen worden ge- recruteerd en wier bevoegdheden ver der maar uiterst beperkt zijn. Dit nieuwe initiatief van minister Schu man is gisteren in de Franse ministerraad Minister-president dr. Drees stond geduldig in een lange rij op zijn beurt te wachten bij het stembureau aan de Beeklaan te Den Haag om zijn stem uit te brengen. 's-GRAVENHAGE De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede dat de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, aan de Koningin heeft verzocht hem reeds met in gang van 1 Juli ontheffing uit zijn ambt te willen verlenen. Verwacht mag worden dat de Koningin dit verzoek zal inwilligen en dat de minister-president, dr. W. Drees, ad interim zal worden belast met de portefeuille van Fmanciën. Inmiddels heeft de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington de benoeming be kend gemaakt van prof. Lieftinck tot speciaal vertegenwoordiger van de Wereldbank in Turkije en wel met ingang van 1 Juli. Op die dag zal prof. Lieftinck naar Washing ton vertrekken voor het voeren van besprekingen op het hoofdkantoor van de Wereld bank, welke besprekingen enige weken zullen duren. Daarna zal hij naar Ankara- vertrekken. Prof. Lieftinck zal optreden als adviseur van de Turkse regering inzake de uitvoe ring van ontwikkelingsprojecten, die dooi de Wereldbank worden gefinancierd, als mede inzake financiële en economische vraagstukken, die verband houden met de economische ontwikkeling van Turkije. In de loop van 1950 heeft een missie met een gezamenlijke opdracht van de Turkse regering en de Wereldbank een diepgaand onderzoek ingesteld naar de Turkse eco nomie en aanbevelingen gedaan met be trekking tot ontwikkelingsplannen op lange termijn. De Wereldbank heeft reeds le ningen aan Turkije verstrekt voor een to taal bedrag van 50,6 millioen dollar ten behoeve van havenvoorzieningen, voor de aanleg van water- en hydro-electrische werken in de Seyhan-rivier en voor deel neming in het kapitaal van de industriële ontwikkelingsbank, die in 1950 werd op gericht ter bevordering van kleine en middelgrote industrieën. Prof. Lieftinck was reeds van 1946 af een van de „governors" van de Wereldbank. In politieke kringen te Djakarta waar men het verloop van de verkiezingen in Nederland met de grootste aandacht heeft gevolgd was men Donderdag na het be kend worden van de einduitslag, nog voor zichtig met het trekken van conclusies uit het verrassende verloop der stemming. Men was niet pessimistisch met betrek king tot de te verwachten houding jegens Indonesië. Men hoopt namelijk, dat de Partij van de Arbeid als een gevolg van haar winst, in de coalitie haar opvattingen iets nadrukkelijker zou kunnen doen gel den, terwijl anderzijds, door het afvloeien van extreme invloeden uit de Katholieke Volkspartij naar de aanhang van de heer Weiter, het politieke gedrag van de KVP gunstig zou kunnen worden beïnvloed. Hieraan werd toegevoegd, dat de ach teruitgang van de Anti-Revolutionnairen en de vooruitgang van wat men noemde „De Pór'ij van Stikker" redenen zijn tot een voorzichtig optimisme, aldus de ge raadpleegde Indonesische kringen. voor het eerst door hem toegelicht. Men herinnert er aan, dat vorige week Zater dag de minister van defensie, Pleven, in de Franse kamer heeft gezegd, dat Frank rijk de constitutie van een werkelijk re presentatief Europees parlement als een zijner voornaamste doelstellingen be schouwt. De reden, waarom Frankrijk juist op dit moment dit verreikende voorstel wil doen, hangt nauw samen met de impasse, waarin, in Duitsland zowel als in Frankrijk, de kwestie van het Europese leger dreigt te geraken. Zonder opzienbarende nieuwe perspectieven zal, zo meent men in Parijse regeringskringen, het Duitse, noch het Franse parlement tot ratificatie van het E.D.G.-verdrag willen geven. Ook andere geschilpunten tussen beide regeringen in het bijzonder de Saar- kwestie zouden, zo wordt hier gemeend, alleen op een hechtere Europese basis kun nen worden opgelost. Men hoopt dus. dat niet dit ingrijpende voorstel zal kunnen worden bereikt, dat de wat bedompt geworden atmosfeer in verschillende Europese landen weer wat zal kunnen worden opgeklaard. Ofschoon men in regeringskringen nog geen détails heeft gegeven over de stap, die thans zal worden ondernomen, gelooft men, dat minister Schuman van plan is om er bij de andere Europese regeringen op aan te dringen, gevolg te geven aan de resolutie, die onlangs in de Assemblée te Straatsburg werd aangenomen. Hierin werd de nood zaak uitgesproken een vergadering bijeen te roepen, die ook zou moeten worden be last met de opstelling van een Europese grondwet en de voorbereiding van alge mene verkiezingen, die in 1953 in geheel Europa plaats zouden moeten vinden. Het is niet onmogelijk en zelfs waar schijnlijk dat op de komende minister conferentie over het Schumanplan, die deze maand of uiterlijk begin Juli in Parijs zal worden gehouden, Frankrijks minister van Buitenlandse Zaken zijn ambtgenoten met dit Franse voornemen officieel in kennis zal stellen. WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk droog en vrij zonnig weer, maar tegen morgenavond kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Warmer. 27 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 9.32 uur, onder 23.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 Juni Hoog water: 6.06 en 18.28 uur. Laag water: 1 48 en 14 02 uur. Vrijdag 27 Juni Hoog water: 6.40 en 19.02 uur. Laag water: 2.20 en 14.35 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1