„Wij wisten er niets van, maar moeten ze nu toch goedkeuren" Walen dringen opnieuw aan op federale staatsvorm Ook op liet strand Agenda voor Haarlem Adenauer vraagt Ridgway grensbewaking over te nemen Eden over bombardementen: Attlee: „Grote psychologische fout, die brand in Verre Oosten naderbij kan brengen" Vlaams comité steunt Waals streven Cfee MORRIS defcie ycufmy! Veto van Truman over nieuwe immigratiewet Steeds meer critiek op Churchills politiek Opzienbarende woorden van maarschalk Juin Onvoltooid verhaal 7 Eden blijft echter op Foreign Office Noordelijken niet voor de Veiligheidsraad Eva Perón ernstig ziek Nieuwe Nationaliteitswet in Israel ingesteld Betaling abonnementsgeld per giro Pinay riep hem op het matje DONDERDAG 26 JUNI 1952 De verkiezingsuitslagen van het A.N.P. werden dit jaar voor het eerst mede met behulp van hollerithmachines berekend. De tellers aan de arbeid in het verkiezings-hoofd- kwartier van het A.N.P. in Den Haag. LONDEN (Reuter). De Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft gisteren bij het debat over het bombarderen van electrische centrales in Noord-Korea in het Lagerhuis meegedeeld, dat zijn regering niet van tevoren was geraadpleegd over deze actie. Hij voegde hier echter aan toe: „Nu de beslissing genomen is, moeten wij, hoewel wij het betreuren, dat wij er niet in gekend zijn, onze bondgenoten in deze kwestie volledig steunen". Volgens de mi nister zijn bij de luchtaanvallen vijf doe len bestookt vier hiervan ver van de Mands.ioerjjse grens verwijderd en de vijf de aan de rivier de Jaloe gelegen. Deze laatste centrale leverde niet minder dan veertig procent van de electrische stroom van Noord-Korea. De minister nam aan, dat de opperbevelhebber van de UNO in Korea het plan voor het bombardement aan Washington had voorgelegd en dat de Amerikaanse autoriteiten de actie hadden goedgekeurd. Eden zeide, dat de luchtaanvallen deel uitmaakten van een algemeen plan om te pogen de militaire voordelen, welke de Noordelijken in de loop van de bestands besprekingen hebben behaald, te neutrali seren. In Juli van het vorige jaar beston den de Noordelijke strijdkrachten te land uit iets meer dan 500.0Ó0 man in aanzien lijke wanorde. Thans tellen de Noordelijke legers weinig minder dan een millioen man, waarbij de overgrote meerderheid van de nieuwe troepen uit Chinezen bestaat, aldus Eden. Verder beschikken de Noordelijken over meer dan 500 tanks en gemotoriseer de stukken artillerie en ongeveer 1000 straalvliegtuigen. „Zij zijn thans in staat een groot offensief te beginnen en de druk van hun eerste aanvallen een aanzienlijke tijd te handhaven", zo verklaarde minister Eden. Hij noemde de electrische centrale met nadruk „volkomen wettige militaire doelen". De conservatieven juichten de minister toe, toen deze met de volgende woorden eindigde: „Ik geloof, dat het Huis ons beter kan helpen een wapenstilstand te bereiken door eensgezindheid te tonen, dan door te pogen een wig te drijven tussen ons en onze vrienden en bondgenoten". De rede van minister Eden vormde een antwoord op een'verklaring van de leider der Labour-oppositie, Attlee, die de bom bardementen een „grote psychologische fout" had genoemd, die „de kansen op een wapenstilstand zal verminderen en ons wellicht gevaarlijk nader tot een algemene brand in het Verre Oosten zal brengen". Attlee zeide, dat niemand krachtiger dan premier Churchill had verklaard, niet te willen worden gewikkeld in een oorlog op grote schaal met China. Volgens hem had den alle betrokken landen van tevoren in het plan tot bombarderen der centrales moeten worden gekend. „Er zijn wellicht enige bijzondere redenen van militaire aard", aldus Attlee, „maar het is een feit, dat deze actie ellende en wanhoop aan honderdduizenden burgers zal brengen, die in het geheel niet bij de sti-ijd zijn betrok ken. Het betekent voor deze mensen een toestand van totale oorlog". Be van's aanval De leider van de linkervleugel in de La- ADVERTENTIE DONDERDAG 26 JUNI Brinkmann: Leerlingenuitvoering Aad en Jan Plas, 7.30 uur. Palace: „De blauwe sluier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moord aan de Seine", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Grün is die Heide", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Kinderogen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De donderruiters", „Gevaarlijke wapens", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De strijd om de vrijheid", 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Maniak", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrgndt: „Een Amerikaan in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 27 JUNI Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Caroline Cherie", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur. bour-partij, Bevan, verklaarde, dat „het Britse volk geen steun zal geven aan een oorlog tegen China". Hij deed een beroep te streven naar een „politieke oplossing" van de Koreaanse kwestie en zeide dat. als een militaire oplossing de enige mogelijk heid is, wij ons een derde wereldoorlog op de hals halen". Hij viel Lord Alexander, die op de galerij toeluisterde, aan, omdat deze gezegd heeft de actie van de UNO te steunen. „Het kabi net moet als geheel de verantwoording voor deze verklaring dragen, of hij moet aftre den", aldus Bevan. Volgens hem kan een bestand in Korea gemakkelijk worden be reikt, als de Chinese communisten de toe zeggingen krijgen, dat het Westen bereid is hen als lid van de Veiligheidsraad te aan vaarden en de strijdkrachten van Tsjang Kai Sjek op Formosa te ontbinden. Noordelijke reactie De leider van de Chinese delegatie bij de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoen- djom heeft gisteren verklaard, dat het bom barderen van de krachtcentrales aan de Jaloe een „uitdagend optreden" vormt,doch dat het géén verandering in de houding van de Chinees-Noord-Koreaanse delegatie bij de wapenstilstandsbesprekingen teweeg zal brengen. De perschef van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken, McDermott, heeft een correspondent meegedeeld, dat het ministerie de Britse regering niet over het bombarderen van de electrische cen trale aan de Jaloe heeft geraadpleegd, „om dat men het geheel als een militaire be slissing, in overeenstemming met de be staande politiek beschouwde". BONN (DPA en Reuter). Bondskanse lier Adenauer heeft de Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy schriftelijk verzocht de wacht aan de zönegrens door geallieerde strijdkrachten te doen overnemen. Adenauer zegt in zijn schrijven, dat de in de Sovjet- zóne getroffen maatregelen „er klaarblijke lijk op gericht zijn een toestand als in tijd van burgeroorlog aan de zónegrens te pro voceren." Generaal Matthew Ridgway, opperbevel hebber der strijdkrachten van het Atlan tisch pact, bestudeert thans de kwestie van de versterking der Westelijke geallieerde troepenconcentraties langs de grens met Oost-Duitsland. Aan het einde van een be zoek van drie dagen aan de geallieerde een heden in Duitsland verklaarde hij Woens dagavond tegenover verslaggevers, dat hij ook met het oog op deze kwestie naar Duitsland was gegaan. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat geregelde patrouilles reeds dag en nacht de grens bewaken. In het afgelopen jaar is een grensmacht met pantserwagens en lichte vliegtuigen samen- ADVERTENTIE BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 15439 NOORSE WANDELSOKKEN WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft zijn veto uitgesproken tegen het wetsontwerp McCarran-Walter, waarin werd voorgesteld per jaar 154.658 vreemde lingen als immigranten in de V.S. toe te laten, dat is 380 meer dan op het ogenblik. Per land wordt in dit wetsvoorstel het aantal immigranten vastgesteld en de pro cureur-generaal zou groter bevoegdheid krijgen om vreemdelingen uit het land te wijzen. Truman noemt dit wetsontwerp schande lijk, al bevatte het enkele bepalingen, die hij wel kon billijken. Het wetsontwerp gaat nu terug naar het Congres. Het ontwerp moet in Senaat en Huis een meerderheid van tweederden krijgen, wil het tegen het veto van. Truman in aangenomen worden. De president deelde het Congres mee, dat het quota-systeem, „sinds lang uit de tijd is en meer dan ooit in strijd met de werke lijkheid, met het oog op de huidige toe standen in de wereld". Hij zeide, dat dit stelsel juist die mensen weert, die de V.S. het meest nodig hebben, en asyl weigert aan degenen, die dit het meest behoeven. Truman deed een beroep op het Congres een tijdelijke maatregel te nemen, die voor ziet in de toelating van 300.000 vreemde lingen extra, over een periode van drie jaar, om de toestand der verplaatste per sonen in Europa te helpen verlichten. De president verzoekt voorts de wet aan te nemen, waarbij de huidige rassenbepalin- gen met betrekking tot de immigratie wor den opgeheven. gesteld. Ook in de Britse zóne patrouilleren afdelingen van pantserdivisies. Het Oost-Duitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft Woensdagavond bekend gemaakt, dat West-Berlijners, die bezit tingen op Oost-Duits gebied hebben, slechts dan verblijfpassen zullen krijgen, indien zij zich bereid verklaren Oost-Duitse bur gers te worden. Het betreft hier ongeveer 100.000 West-Berlijners, die op aangrenzend Oost-Berlijns of Oost-Duits gebied huizen en volkstuintjes hebben. De maatregef geldt ook voor de 15.000 in Oost-Duitsland werkende West-Berlijners. De honderdduizend West-Berlijners, die vrijwel allen tuintjes op Oost-Duits gebied hebben, worden door het besluit zwaar ge troffen. Onder hen zijn zeer vele werk lozen, die tot nu toe in hun levensonder houd voorzagen door de verkoop van groenten, geteeld op hun volkstuintjes. Als de Rotterdamse politie een auto bestuurder aanhoudt die geen rijbewijs blijkt te bezitten zal zij de auto in beslag nemen. Het autorijden zonder rijbewijs blijkt name lijk in de Maasstad zeer veel voor 'te komen. De laatste tijd is gespeculeerd over de mogelijkheid, dat Anthony Eden in de plaats van de thans zevenenzeventigjarige Churchill zou komen als leider van de Brit se regering. Dezer dagen is echter in be voegde kringen verklaard, dat Eden geen afscheid van het Foreign Office (het mi nisterie van Buitenlandse Zaken) zal nemen. Wel zou hij, voorzover dat te pas zou ko men, meer aandacht gaan schenken aan de binnenlandse politiek en speciaal ook zijn collega van financiën steun bieden. De „Neue Züricher Zeitung" schrijft naar aanleiding hiervan, dat de laatste tijd niet alleen uit kringen van de oppositie, doch ook van conservatieve kant een zekere critiek aan de dag begon te treden ten aan zien van de positie die Churchill in zijn kabinet inneemt. Van de zijde der rege ringspartij wordt Churchill verweten, dat hij zich al te persoonlijk met alle aangele genheden bemoeit en te zeer zijn eigen inzicht laat gelden, waarnaast voor optre den van de ter zake deskundige ministers weinig ruimte meer zou zijn. Reeds enige tijd gelden merkte de „Economist" op, dat tengevolge van Churchills overheersende persoonlijkheid de regering als geheel een onzekere indruk maakte en geen duidelijke koers van binnenlandse politiek scheen te kunnen volgen. Daarna begon de rechts- conservatieve Kemsley-pers op hetzelfde stramien te borduren. Vorige week kwam de „Economist" op de kwestie terug: Het blad schreef dat Churchill weliswaar on misbaar is voor de buitenlandse politiek en de verdediging, doch dat Eden beter „bui tenlandse zaken" zou kunnen opgeven om de leiding van de binnenlandse politiek over te nemen. Ook de „Observer" maakte in zijn laatste nummer melding van de cri tiek in conservatieve kringen op de minis ter-president. Churchill heeft echter gisteren persbe richten, als zou Eden wellicht zijn post als minister van Buitenlandse Zaken opgeven óm zich meer 'te kunnen wijden aan zijn taak van vice-premier, tegengesproken. Hij verklaarde op een lunch met de conserva tieve fractie in het parlement, dat er geen kwestie van is, dat Eden het „Foreign Of fice" verlaat, daar de internationale situa tie zijn voortdurende aanwezigheid aldaar vereist. NEW YORK (Reuter). De Veiligheids raad heeft met tien stemmen tegen één een Sovjet-Russisch voorstel verwor pen om vertegenwoordigers van communis tisch China en Noord-Korea uit te nodigen het debat over de communistische beschul diging van bacteriënoorlog in Korea bij te wonen. Het Amerikaanse voorstel, een onderzoek naar hetgeen bacteriënoorlog wordt ge noemd in te stellen, werd met tien stemmen voor en één tegen (de Sovjet-Unie) op de agenda geplaatst. BRUSSEL. (ANP). Reeds in 1947 is van Waalse zijde bij het Belgische parlement een voorstel ingediend tot wijziging van de grondwet in verband met de invoering in België van een federalistisch regerings stelsel. Op dat tijdstin werd het voorstel echter niet ontvankelijk verklaard daar een wijziging van de constitutie tijdens een regentschap op dat tijdstip was Prins Karei nog regent bij de grondwet is verboden. Nu deze belemmering is ver dwenen, hebben de socialistische Waalse Kamerleden Van Belle en Merlot opnieuw een voorstel tot herziening van de grond wet ingediend. In hun toelichting op het voorstel wij zen zij er op, dat een realistische herzie ning van de constitutie slechts de vrucht kan zijn van een gezamenlijke arbeid van Walen en Vlamingen en verklaren zij, dat als een degelijke formule voor het federale stelsel slechts die kan gelden, welke met de volgende beginselen rekening houdt: Een structurele hervorming van België op grondslag van de erkenning van twee eth- nische gemeenschappen: de Waalse en de Vlaamse, alsmede van drie territoriale groepen: Wallonië, Vlaanderen en Brussel. Instelling van een Waalse en een Vlaamse Kamer van volksvertegenwoordigers, die elk ruime culturele economische en so ciale bevoegdheden zullen hebben. Vrije keuze voor de inwoners van de Brusselse agglomeratie of zij zich als Vlaming of Waal willen beschouwen. Instelling van een algemene raad voor het federaal ge bied van Brussel, die over beperkte be voegdheden zal beschikken en een verte genwoordiging op gelijke voet van de Wa len uit Wallonië en de V/alen uit Brussel enerzijds en de Vlamingen uit Vlaanderen en die uit Brussel anderzijds in een over koepelend federaal parlement. In de toelichting wordt er verder óp ge wezen, dat het parlement door het aanne men van de wet tot verhoging van het aantal volksvertegenwoordigers en sena toren indertijd de parlementaire meerder heid heeft bezorgd aan de vertegenwoordi gers van de Vlaamse gemeenschap en deze aldus een bevoorrechte positie inneemt te genover Wallonië, dat tot een blijvende minderheid werd gedoemd. Verder wordt verklaard, dat Wallonië thans onderwor pen is aan de Vlaamse meerderheid, die er naar streeft haar eigen opvattingen op te dringen. Het onderwijs in de Franse taal in Wallonië acht men ontoereikend, ter wijl men zich voortdurend bedreigd acht door de invoering op eigen bodem van een tweetaligheid, waarvan men de noodzaak niet aanvoelt. De Walen zijn, aldus de toelichting, ver der van oordeel, dat het stelsel der ge zinstoelagen zich tegen Wallonië keert en het herstel verhindert van het demogra fisch evenwicht tussen beide bevolkings groepen. Tenslotte wordt er nog op gewe zen dat de voornaamste posten in de mi nisteries en halfambtelijke instellingen be- BUENOS AIRES (Reuter). Gisteren is te Buenos Aires vernomen, dat de toe stand van Eva Perón, de echtgenote van de Argentijnse president, snel slechter wordt. Er zijn tot dusverre nog geen medische bulletins over mevrouw Peróns gezond heidstoestand uitgegeven. Op 14 Juli treedt in de staat Israël de „Nationaliteitswet" in werking. Volgens deze wet krijgt elke immigrant op het ogenblik dat hij het land (volgens de Te- rugkeerwet 3950) binnenkomt de Israëli sche nationaliteit. Elkeen, die in Israel zijn of haar domicilie heeft en op het tijdstip van het in werking treden der nieuwe wet tijdelijk buitenslands vertoeft, krijgt even eens automatisch de Israëlische nationali teit. Degenen van dezen, die van andere na tionaliteit zijn en er geen prijs op stellen de Israëlische te verkrijgen, dienen zich ten spoedigste om nadere inlichtingen te wenden tot het Israëlische consulaat, Jo hannes Vermeerstraat 26 te Amsterdam. kleed worden door Vlamingen. De meer derheid der Walen meent, dat een eenvou dige decentralisatie of de instellling van een geografische senaat geen bevredigende oplossing kan brengen en is, zo heet het verder, van oordeel dat slechts een fede raal regiem in staat is Wallonië in de schoot van België die culturele, economi sche en sociale ontwikkeling te verschaf fen, waarop het aanspraak kan maken. Vlaamse instemmming Opmerkelijk is met betrekking tot dit wetsvoorstel nog, dat intussen ook een Vlaams comité voor federalisme is opge richt, dat dezer dagen een rondschrijven aan alle parlementsleden heeft gericht, waarin wordt verzocht een opbouwende houding aan te nemen tegenover het Waal se voorstel. Dit comité is van mening dat de huidige staatsstructuur een gezonde regeling van het Vlaams-Waalse vraagstuk in de weg staat en -de gedachte van een staatsbestuur op federatieve basis niet zon der meer verworpen mag worden. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- cibonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobelalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. PARIJS (Reuter). „Ik zeg tot de Ame rikanen: Indien gij geen begrip toont voor onze positie in Noord-Afrika, zal Frankrijk niet aarzelen uit de U.N.O. te treden", aldus heeft de bevelhebber der geallieerde land strijdkrachten in Europa, maarschalk Juin, op een lunch van de Franse Overzeese Club te Parijs verklaard. Deze verklaring heeft in Franse politieke kringen groot opzien gebaard. Juin voegde er nog aan toe, dat de minister van Buiten landse Zaken, die de moed zou hebben deze stap te nemen, met grote roem in de ge schiedenis zou voortleven. Volgens Juin zijn de nationalistische bewegingen in Noord-Afrika (de Neo-Destoer in Tunesië en de Istiqlal in Marokko) slechts kleine minderheden. Over het Verre Oosten zei Juin: „De Amerikanen hebben de oorlog in Indochina te lang als een koloniale oorlog beschouwd. In Korea, waar zij voor de U.N.O. vechten, zijn zij er vaak slechts in geslaagd die U.N.O. in een belachelijke positie te bren gen. Zij hebben de weg van onderhande lingen gekozen. De laatste gebeurtenissen tonen de re sultaten. Beide oorlogen worden voor de vrije wereld en de U.N.O. gestreden, echter met dit verschil, dat wij in Indochina de U.N.O. niet belachelijk maken", aldus Juin. Minister-president Pinay heeft Juin bij zich ontboden en alle ministers verzocht zich te onthouden van openbaar commen taar op Juins verklaring en deze zaak aan hem over te laten, daar hij als minister- president de algehele verantwoordelijk heid voor de strijdkrachten draagt. Het bezoek van Juin aan Pinay duurde tien minuten. Daarna kwam Juin lachende naar buiten en weigerde een verklaring af te leggen. Pinay zei tegen de pers: „De woorden van de maarschalk zijn onnauw keurig weergegeven. In ieder geval sprak hij op een particuliere lunch en verzocht hij deze verklaring niet te publiceren. Dit is geen ernstig voorval en voor zover nodig is het thans afgehandeld". Volgens het Franse persbureau A.F.P. luidt de tekst van Juins verklaring voor zover het de vermelding van de U.N.O. be treft als volgt: „Indien Frankrijk er op een dag toe gebracht zou worden zich uit de U.N.O. terug te trekken, zou de gehele we reld achter ons aan lopen om naar ons te luisteren. Er bestaan een wereldgeweten en een rechtvaardigheid, die alle volken sa menbinden voor gemeenschappelijke geva ren. Wat ons betreft wij zullen ons altijd scharen aan de zijde der rechtvaardigheid en waarheid". In de Franse tekst komt geen zinsnede voor over „de belachelijke positie, waarin de Amerikanen de U.N.O. vaak gebracht hebben in Korea". Onze jongen heeft iets, maar ik weet niet wat, zegt moeder bezorgd. Een moeder ziet dat dadelijk. Hij loopt met zijn ziel onder de arm en een gezicht van zeven dagen regen, dat zijn we toch nooit van hem ge wend geweest. Hij eet minder dan een muis en gaat er uit zien als de dood-op-zijn-Zon- clags. Is dat normaal voor een jongen van twintig jaar? Vader weet er meer van, hij lacht er eens mee en zegt: Normaal is het zeker niet, maar liefde is niet normaal, dat zoudt ge moeten weten. Liefde? Daar heeft moeder niet zozeer aan gedacht. Zij vraagt of slecht eten en bleek zien symptomen van de liefde kun nen zijn. Het zijn geen symptomen van de liefde, verklaart vader, het is de liefde zelf. En het is de liefde die nog geen duidelijk antwoord gekregen heeft. Daar gaat ge bleek van zien en ge zichten als een oorwurm van trekken, dat is iets waar vader over mee kan praten, al zoudt ge het hem nu niet meer aan zien. En hij zal eens vierkant met de jongen praten. Hij zal eens vierkant met de jongen praten, dat is gemakke lijker gezegd dan aangepakt. Want de jongen heeft zichzelf opgesloten in zijn treurige een zaamheid en zit als een lamme kraai met sombere ogen dooi de tralies van zijn ziel te kijken. Dat is geen gekheid op' deze leeftijd, daar moet ge niet te licht over denken als vader zijnde. Kom, jongen, zegt hij, na veel vijven en zessen over het schone weer en andere flauwi teiten, kom jongen, vertel eens wat er in het verkeerde keel gat geschoten is. Vertellen? Wat moet ge nu aan een vader vertellen over dingen die hij niet begrijpen kan? 1-Iij is uit een andere tijd geboren en getogen, een tijd waarin ge in uw beste pak op een goede dag naar de familie van uw uitverkorene stapte, met onder uw arm een vers gebakken krentenbrood, en dan kwaamt ge een uur latei- zonder krentenbrood maar als schoonzoon weer naar buiten. Zo ging dat, vroom en degelijk, zonder schokken of geweldig heden. Uw Zondagse streep jesbroek kwam er niet bij uit de plooi, om zo te zeggen. Maar zo gaat het nu niet meer. Ge zult het toch niet begrij pen, zegt de zoon, dus waar om erover redeneren? Hij zal het niet begrijpen. De vader ziet de jaren terugrol len naar vanwaar ze kwamen, hij kijkt eens over zijn schou der naar het verleden en her innert zich het een en ander. Neen, ik zal het toch niet be grijpen, zegt hij, dat kan zijn. Ik heb niet zoveel meegemaakt in mijn jonge tijd. Wat ik me weet te herinneren is niet van veel belang, maar ik zal het eens vertellen. Het is mis schien vreemd, maar ik ben eens zo oud geweest als gij. En op een kwade dag kreeg ik het gevoel, alsof mijn maag en mijn hart te zamen in een stevige knoop zaten. Ik kon niet meer eten noch drinken, ik lachte nog voor geen dub beltje meer en ik viel per week een pond of twee af. Er was een meisje dat niet uit mijn gedachten wou, het was alsof zij een deel van mijzelve V»i was geworden bij toverslag. Ik dwaalde urenlang door de stra ten in de hoop dat ik haar zou zien, en als ik haar zag vlucht te ik weg opdat ze mij niet zou bespeuren. Ik liep avonden heen en weer onder haar raam 5 en durfde niet omhoog kijken uit vrees dat ze mij zou her kennen en uitlachen. Zie, dat is niet erg belangrijk en misschien is het kinderspel bij wat gij ondervindt, maar het lijkt er in de verte op. Ik wilde grote dingen doen om haar te imponeren en kleine om mijzelf een martelaar te kunnen voelen. Ik viel van de hemel in de hel en omgekeerd, de ganse dag door, en lag nachten wakker om mijn ge heugen af te zoeken naar een teken harer genegenheid. Dui zend maal had ik de zekerheid dat zij mij lief had, gevolgd door duizend maal de zeker heid dat zij mij verachtte. Het was een helse hemel, een para dijs van smarten, een zaligheid van martelingen. Het was niet erg belangrijk, vergeleken bij wat gij voelt, maar het was toch iets, om zo te zeggen. Ik werd zo mager als een kwezel in de grote vasten, en ik zou met vreugde gestorven zijn als ik niet zo gaarne was blijven leven. Ik wilde naar Amerika en naar de Noord pool, naar China en naar een klooster, en toch weer niet. Want ik wilde alleen maar naar haar. Ik wilde haar brieven schrij ven, meters papier vol liefde en poëzie, maar als ik mijn gedachten wilde neerzetten vloeiden ze tussen mijn vin gers door als droog zand. Neen, ik weet er niets van, zegt ge. Maar op mijn manier heb ik zo'n beetje de liefde leren kennen. En ik ging door dat vagevuur heen en weer, zonder ervan de uitgang te kunnen vinden. Tot ik als een bleke schim naar haar toe wankelde om haar te vragen of zij mij heb- ben wilde. Dat had ik eerder moeten doen, want het was de onzekerheid die mij dat gevoel gegeven had van binnenste buiten gekeerd te zijn. En ik geef u de raad: Ga naar haar toe en zeg waar het op staat. Dan zijt ge uit de brand. De zoon heeft met groeiende verbazing zijn eigen gevoelens herkend in deze woorden, zo duidelijk en scherp alsof zij met een pen getekend werden. Wie zou dat ooit achter zijn vader hebben gezocht? Hij heeft gemeend alleen en ver laten in zijn vagevuur te zijn, en nu ziet hij zijn vader met hem in de vlammen zitten. Dat is een plezierige gedachte. Ik zal het haar zeggen, besluit hij, want ge hebt gelijk. En ik voel mij al heel wat beter. Zo snelt hij met haastige vaart naar zijn geluk, hij had een duwtje in zijn rug nodig om het te durven vangen. De vader ziet hem peinzend na en denkt: Morgen zal hij ons weer de oren van het hoofd eten daar is alle kans op. Het is maar goed dat ik hem mijn verhaal niet tot het einde heb verteld, dat zou hem mis schien niet zozeer geholpen hebben. Want toen ik destijds naar haar toeging en haar vroeg, na duizend doden van angst en twijfel gestorven te zijn, stond ik na alle folteringen pas aan het begin van mijn weg door de prikkeldraad der liefde. Want ze zei nee. J. L. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9