Zusje van de „Saturnus" begon haar loopbaan glorieus OLD CLOTHES NEW Natuurbescherming ongerust over Auto rijt es DRY CLEANING ONLY Burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen voor zes jaar herbenoemd Binnen één dag gereed „eigenmachtige" defensieprojecten" van „oorlog" Kennemer t, Lantaarn Agenda voor Velsen TAXI NODIG? Scheveningse logger naar Noorwegen IJmond zal wel als recreatiegebied opgeofferd moeten worden aan de industrie IJmond-dreigi ng r Castricum 8 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Herinnering aan de ondergang van de „Anetta" voor IJmuiden Tweede bank op „de kop" Amsterdam-I Jmuiden rechtstreeks per trein Winkelpersoneel en winkelsluiting International Salvage Union ZATERDAG 28 JUNI 1952 In Katwijk is in 1908 opgericht de N.V. maatschappij „Holland" onder directie van de heer A. Ouwehand Dzn., die met drie zeilloggers, houten schepen: de Holland I (KW 133), schipper Leen van Beelen Dzn., de Holland II (KW 155), schipper Jan Blok en de Holland III (KW 123) met schipper Willem van Beelen Dzn. De rederij had de hoogste verwachtingen van de visserij want haar vloot breidde zich gestadig uit. Er kwamen nieuwe stalen loggers bij waarna de oude houten schepen afgevoerd werden. In 1911 werd het aantal van zeven loggers bereikt. De Holland VI (KW 65) en de Holland VII (KW 35) kwamen er bij, die respectievelijk door de schippers Willem van Beelen Dzn. en A. Haasnoot nieuw werden uitgehaald. Vandaag gaan we de geschie denis van de KW 65 volgen. ADVERTENTIE Examens avond-ULO Voor het ULO diploma B (aanvullings diploma) slaagden: C. van Hoven, J. C. Roos, D. Seldenryk, G. Huysman, J. Wie- dijk en P. A. W. Nan. Allen leerlingen van de gemeentelijke avond ULO school te Velsen. De uit zes loggers bestaande N.V. Re derij-Unie te Scheveningen heeft één van haar schepen naar Noorwegen verkocht. Het is de 109 bruto reg. ton metende Yolande SCH 443, welke al geruime tyd opgelegd is. Het vaartuig is in 1916 ge bouwd by Mulder in Foxhol en is uitgerust met een 80 pk. Kromhout motor. De logger werd gebouwd bij gebr. Boot te Leiden tegelijk met de Vrouw Jannetje (K.W. 69), die wij nu nog kennen als Sa- turnus (K.W. 69). De Holland VI K.W. 65 werd gebezigd voor de haringvisserij. De allereerste teelt van het schip leverde in 4 reizen 987 tonnen pekel- en steui-haring op. Gedurende de eerste wereldoorlog bleef de K.W. 65 aan de visserij deelnemen zonder ongelukken, ja het schip maakte zich zelfs verdienstelijk door andere minder geluk kige zeelieden te redden. Het was op 19 Mei 1917, dat 40 mij len dwars van IJmuiden het 177 bruto register ton metende motorzeilschip Anetta, toebehorende aan de rederij N. J. van der Eb te Rotterdam onder gezagvoerder E. Hoek, door een Duitse duikboot werd beschoten en in de grond geboord. De bemanning van de Anetta wist zich met de sloep te red den en het was de Holland VI (K.W. 65) die haar oppikte en naar IJmuiden bracht. De Anetta had een lading cacaoboter in bestemd voor Zwitser land en was van IJmuiden op weg naar Havre. Toen de oorlog ten einde was kwam er na enkele jaren een periode van tegenspoed voor de mij. Holland. We zien dat de Hol land VI in 1924 niet eens aan de visserij deelneemt.® Een jaar later ging men het weer eens proberen, Jan Hoek was er schipper op, doch in 1927 kwam de logger weer voor de kant en zou niet meer voor de mij. Holland gaan varen. Het vaartuig werd verkocht of ging beter gezegd over aan de mij. Na Lijden Verblijden onder de zelfde directie, waaraan de heer J. van Deventer te Maassluis werd toegevoegd als directeur. Dit bracht verandering van namen teweeg en in 1928 heet de K.W. 65 Johanna Maria, dat een jaar heeft geduurd. Daarna zien we het schip overgaan in han den van een schipper-eigenaar, de rederij gebr. Van der Plas. Willem van der Plas Jacz. werd er schipper op en de naam Jo hanna Maria maakte plaats voor Burge meester Schokking K.W. 65. Op de zeilen was de visserij niet meer lonend en op ze kere dag kreeg ook de K.W. 65 een motor, een Kromhout van 100 pk. Een jaar of vier hebben de gebr. Van der Plas met het schip gevaren. Van verandering kreeg het de smaak te pakken. Sedert 1933 behoort de K.W. 65 aan de N.V. Parlevliet's Olie handel en na eerst respectievelijk Holland VI, Johanna Maria en Burgemeester Schok king te hebben geheten, kreeg het toen de naam Volharding K.W. 65, welke naam het tot nu toe heeft gehouden. Alleen het schip zelf heeft nogal wat wijzigingen on dergaan. Moderne „visnaminger" In de eerste plaats werd er ongeveer vier meter ingezet. De volgende verbouwing had plaats in de oorlog, maar toen had de re derij Parlevliet geen zeggenschap over haar bezit. De bezetter had de logger ge vorderd en maakte er een mijnenveger van, M. 3835 was het flotille nummer, waaron der de ex-logger in de oorlog „opereerde". Gerepatrieerd in 1945 maakte het vaartuig eerst nog een reis als sleper voor het Bu reau Teruggave Visserij vaartuigen, Irene II heette het toen en daarna kon de oor spronkelijke rederij over de logger be schikken. Er is echter enige tijd mee heen gegaan voordat het weer het aanzien van een vislogger kreeg. De verbouwing werd opgedragen aan de Holland Nautic in Haarlem, waarvan het resultaat op de foto te zien is. Er werd onder andere een heel nieuwe plaatsteven aangebouwd, terwijl de 100 pk. motor in de oorlog al vervangen was door een 200 pk. Industrie motor. De Volharding K.W. 65 meet thans 130 reg. ton bruto en 64 netto, is 29,58 meter lang, 6,54 meter breed en 2.93 meter diep. Het laatste wat het schip er bijgekregen heeft is een bak en een aparte radiohut waar men nu eenmaal tegenwoordig niet meer buiten kan. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE in nieuwe auto model 1952 A U T O R 13 S C H O O L „R E 13 M" Hagelingerweg 134, Santpoort, Tel. K2560-8930 (Van een verslaggever) Het benauwende probleem van een klein, overbevolkt land, dat zich de ontspannings mogelijkheden voor zijn bevolking in steeds sterkere mate ziet ontnomen, is de laatste tijd voortdurend klemmender geworden: de aanleg van grote militaire oefenterreinen op de Veluwe en In Brabant, de Industrialisatie van Westelijk Nederland, de dreigende kanalisatie van de Dinkel in Overijsel en de voortschrijdende herverkaveling van Nederlandse landbouwgebieden zijn zo een paar facetten ervan. Sinds twintig jaar lieeft de „Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming" zich intensief met dit vraagstuk bemoeid, maar nu de militaire inspanningen van West-Europa hun schaduwen gaan werpen over nog ongerepte gedeelten natuurbezit in het Zuiden des lands, lijkt het er soms op zo zegt die commissie zelf met onthutsende somber heid alsof er plannen gemaakt worden op het ministerie van Oorlog, die in al hun onherroepelijkheid en met voorbijzien van de Nederlandse recreatiebelangen ten uit voer worden gelegd. Deze tendenz ziet de voorzitter van de commissie, het Tweede Ka merlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters zelf zeer sterk, naar hij ons tijdens een persconferentie in Den Haag meedeelde, onder meer bij de aanleg van een vliegveld voor straaljagers in Brabant, waaraan een prachtig stuk glooiende heide moet worden opgeofferd. In mindere mate is dat ook het geval bij de industrie-plannen die zich in de IJmond gaan voltrekken en al zijn deze plannen structuur-technisch nog niet uit de dop, men verheelt zich in de kringen der com missie niet, dat er weinig aan te doen zal zijn, wanneer het „tweede Roergebied" tussen IJmuiden en Heemskerk zich straks meester zal maken van de mid-Kennemer duinen. Wellicht zou het probleem van de waterwinning door het P.W.N., dat tot ze- ADVERTENTIE Naar wij vernemen, is de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1952 no. 6 met ingang van 1 Juli 1952 herbenoemd voor een nieuwe ambtsperiode van zes jaar. Hij heeft hiermede het „record" gevestigd, wat de totale ambtsperiode in het nieu we Velsen van na 1900 betreft; slechts de schout Schreuder overtrof de huidige Velsense burgemeester in de duur van zijn bewind en onder de burgemeesters van voor 1900, toen Velsen nog de landelijke gemeente (zonder IJmuiden) was, zijn er eveneens twee geweest, die het nog lan ger uithielden. Burgemeester Kwint werd in Velsen benoemd op de le Mei 1935, zodat hij thans 17 jaar de scepter zwaait. Hij werd in April 1941 door de Duitsers afgezet, na dat de bezettende macht één keer eerder, vlak na de aanvang der bezetting, een fout maakte door hem her te benoemen. Dat ging zo: de ambtenaar op het toen malige departement van Binnenlandse Za ken die deze zaken regelde, legde een lijstje te tekenen herbenoemingen voor aan de Duitse autoriteiten en daar bevond zich ook de naam van mr. Kwint tussen. De Duitser, die nog niet helemaal „inge schoten" was op de Nederlandse verhou dingen, vroeg de ambtenaar, waar Velsen lag en de goede man antwoordde prompt: „Dat is een dorpje, ergens tussen Haarlem en IJmuiden". Waarop de Duitser onmiddellijk tekende, met de opmerking: „Das ist ja ganz unin- teressant". Het comité 75-jarig bestaan IJmuiden en Noordzeekanaal heeft het bestuur van IJmuidens Bloei een tweede bank aange boden, die een plaats zal krijgen naast de reeds geplaatste aan de kop van de haven. IJmuidens Bloei heeft deze sympathieke geste in dank aanvaard en ter gelegener tijd zal de plechtige overdracht geschieden. Het bestuur van IJmuidens Bloei heeft besloten zich met de directie van de Neder landse Spoorwegen in verbinding te stel len teneinde in de zomermaanden van 1953 weer een rechtstreekse treinverbinding Amsterdam-IJmuiden te verkrijgen. Deze aanvraag geldt speciaal voor de zomer- Zondagen en Zaterdagmiddagen. Geslaagde onderwijzeressen By de te Leiden gehouden examens voor onderwijzeres bij het Christelijk kleuter- onderwys zijn geslaagd de dames: A. C. Remiëns en A. M. van Dam, beiden werk zaam aan de Van Tuyll-kleuterschool te IJmuiden. Koopavond en verplichte sluiting Op Vrijdag 4 Juli zal door de afdeling Velsen van de bedrijfsunie der samen werkende organisaties van handels- en kantoorbedienden, gevormd door de Alg. Ned-. bond van handels- en kantoorbedien den „Mercurius", de Ned. Kath. bond van administratief, verkopend- en verzeke- ringspersoneel „St. Franciscus van Assisië" en de Ned. ver. van Christelijke kantoor- en handelsbedienden een vergadering worden gehouden in het Patronaatsgebouw te IJmuiden Oost voor het winkelpersoneel in de gemeente Velsen. Het doel van deze vergadering is het winkelpersoneel in te lichten over de per October 1952 ingaande nieuwe wet op de winkelsluiting, waarbij als belangrijkste punten genoemd kunnen worden de even tuele instelling van een z.g. koopavond en de vaststelling van de verplichte ochtend- of middagsluiting. Aangezien deze nieuwe wet aan de ver schillende overheidsinstanties veel vrijheid laat ten aanzien van deze punten acht de bedrijfsunie het van zeer groot belang de belanghebbenden hierover nader voor te lichten en hun mening hierover te horen. Clubkampioenschappen van „Watervliet"-korfballers De clubkampioenschappen voor de korf balvereniging „Watervliet", die vorig jaar wegens omstandigheden niet door konden gaan, zullen Zondagmorgen op het sport park „Watervliet" worden gehouden (om de wisselbekers voor de dames- en heren leden). De bekers zijn van 1950 af in het bezit van Tiny Waagmeester en Wim Berghuis, beiden uit Watervliet's eerste twaalftal. In de te verwerken achtkamp komen thans meer gegadigden in het strijdperk, zodat er spanning genoeg zal zijn onder senioren en adspiranten. De wedstryden, die om half elf beginnen, bestaan uit de nummers zuiver werpen, vèrwerpen, vèrspringen, 100 m. hardlopen, 100 m. hardlopen met keerpunten, streep- aoelen, tien strafworpen nemen en een minuut sneldoelen. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmiddag voor verdere lossing aan gekomen het Finse s.s. „Katreisa", dat van de Finse haven Hamina een lading van 578 vadem hout aanvoerde. Aan de Kanaaldijk was met een top- kraan al eerder een gedeelte van de la ding in lichters overgebracht. Mr. Kwint is een verwoed liefhebber van de jacht en hij laat dan ook geen gelegen heid voorbijgaan, om zich te wijden aan paarden, het wild en de meute. ADVERTENTIE BEL 5000 De International Salvage Union hield in Kopenhagen haar tiende bijeenkomst. Ge delegeerden van vele zeevarende Europese landen waren daarbij tegenwoordig. De president, de heer Murk Leis uit Rot terdam, vermeldde in zijn openingsrede allereerst de stappen, die ondernomen waren om aan reders en assuradeuren de moeilijkheden ter kennis te brengen, waar mee bergingsmaatschappijen te kampen hebben wegens de stijging van de kosten. Een der belangrijkste punten welke de ver gadering besprak was de kwestie van de hoogte der berglonen. Over het algemeen waren de leden van mening, dat de huidige schaal der berglonen nog steeds te laag is, in het bijzonder voor wat hulpverleningen ter zee betreft en accoorden met sommige reders en/of assuradeuren. Als algemene norm werd aangenomen, dat de leden zo mogelijk assistentie zouden verlenen op basis van het Lloyd's Form of Salvage Agreement. Een ander punt, dat ter sprake kwam, was de houding van sommige regeringen om geen berglonen te erkennen, wanneer ladingen, die door particuliere schepen werden vervoerd, in moeilijkheden ge raakten. Tot president voor de komende twee ja ren werd gekozen Hector ICiaer uit Kopen hagen en tot leden van het uitvoerend comité de heer Murk Leis uit Rotterdam en T. Mackenzie uit Faslane. kere hoogte parallel loopt met de belangen van de contactcommissie (omdat een uit gedroogde duinstrook nu eenmaal voor beide partijen weinig aantrekkelijks meer heeft) tot zekere hoogte redden kunnen, wat nu ten dele verloren dreigt te gaan. Maar de infiltratie met Lek-water, het project, dat de uitdroging der duinen en alles wat daar aan vast zit, min of meer moet opvangen, is naar de mening van de commissie van geringe betekenis voor fauna en flora. Om de eenvoudige reden, dat het Lekwater geen tijd zal krijgen, zoals men in de commissie aanneemt, om in het duin de vegetatie te voeden, daar het er onmiddellijk weer wordt uitgehaald door de pompen van het P.W.N. Niet critiek alleen Met het aanroeren van deze kwesties is het bestaansrecht van de commissie, die een overkoepeling vormt van alle organi saties, van A.N.W.B. tot Jeugdherberg centrale en van Staatsbosbeheer tot de pro vinciale landschapsbeschermende vereni gingen, ten volle bewezen. Deze commissie wil inmiddels niet slechts criticaster zijn, waar zulks door de omstandigheden on mogelijk wordt gemaakt: zij houdt wel degelijk rekening met de onvermijdelijke aanspraken, die defensie en industrialisatie doen gelden op het Nederlandse ontspan- ningsgebied. Zij wenst echter, dat haar belangen en daarmee die van de bevolking, die zich in de natuur ontspannen wil tot hun recht komen. Voor de eerste keer gebeurde dat, toen twintig jaar geleden het Geuldal in Limburg bedreigd werd door een water kracht-installatie en dat was dan ook he<t ogenblik, waarop de organisatie zich vormde en met succes op kwam voor het behoud van dat Geuldal. Naarmate de bevolking wies, werden de problemen ingewikkelder en in de loop der jaren is er „gevochten" voor het be houd van kastelen, tegen de inbreuk, die bepaalde werkverschaffingsobjecten op het landschap maakten en is er gepleit voor het behoud van de charmes van het Nederland se landschap. Is ér zelfs „nieuw" landschap gecreëerd. Want toen Walcheren na de oorlog weer droog liep en het eens zo romantische beeld van dit Zeeuwse eiland een troosteloze ruïne was geworden, is er een plan ge maakt in nauwe samenwerking met alle instanties, die zich met deze zaak bezig hielden, om een volkomen nieuw landschap aan Walcheren terug te geven, dat natuur lijk niet de eigen romantiek van het vroe gere Walcheren geheel kon overnemen, maar dat toch voldeed aan de eisen der esthetica. Evenzeer wordt er gewerkt aan het „gezicht" van de Noordoostpolder, waar de rechtlijnigheid „bewoonbaar" zal moeten worden gemaakt. Belgisch verweer Belangrijker echter nog acht de commis sie haar taak ten opzichte van de militaire oefenterreinen. Zij staat bijvoorbeeld vol komen achter de Belgische grondbezitters, die fel gereageerd hebben op wat de Ne derlandse generale staf van plan blijkt te ADVERTENTIE Een hele stad IJmuiden wordt zo langza merhand een hele stad. Voor treffelijk, zoals dat zwarte lint van de Lange Nieuwstraat zich voortduwt naar de dui nen en daar helemaal in het kale Westen eindigt op een echte verkeersrotonde. Straks nog een paar mooie stoplichten en IJmuiden heeft een eigen Muntplein, waar het zo rustig wandelen kan zijn. Inmiddels nadert het hoog seizoen met autobussen en fietser-drommen en er zullen er heel wat door de slagaders van de nieuwe stad stromen om de warme beneft in de koe le branding te strekken (die bussen niet natuurlijk). Maar er zullen, als er niets aan gedaan wordt, oolc heel wat ongelukken gebeuren, want hoe vaak worden Kennemer- laan en Lange Nieuwstraat niet gekruist door sluip wegjes, waaruit onverhoeds auto's en fietsen, kinderen en honden gekropen komen. Er nu al voorrangswegen van maken, zou misschien te ver vooruitlopen op de situ atie, zoals ze straks wordt, at kan het één leven redden. Dat zou genoeg zijn. Het verkeer, dat uit oud- Velsen komt, wordt voorlopig nog langs de Trompstraat ge leid; later komt dat asfalt van de Lange Nieuwstraat wel eens aan bodTegen die tijd moet daar nodig wat ge daan worden, want hou me vast IJmuiden wordt op deze manier een razend-ge- vaarlijke stad met een weder- opbouwplan, dat het verkeer blijkbaar helemaal niet heeft mee-berekend. Rooi-hoofd Bij het afscheid, dat ik een vorige keer nam van Johan Ottens, het opperhoofd van de montere C.J.M.V.-muzikanten die de naam „Rooiroks" dra gen, werd het ensemble „ont hoofd" genoemd. Maar inmid dels is er boven de rooie rok ken weer een hoofd opgedo ken in de persoon van Joop Kentie, zodat Johan Ottens met een gerust hart naar Canada kan varen. Afscheid De eerste Juli raakt Sant poort niet alleen dokter Mein- dert de Groot, maar ook vriend Meindert kwijt: hij gaat naar Leiden om te bewijzen, dat voorkomen nog beter is dan genezen aan het Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Deze zoon van een vader, die vijftig jaar lang Santpoor ter is geweest, heeft er hier ook al heel wat jaren opzitten: van 1933 af bleef dokter Mein dert zijn klanten van Duinlust park tot Tulpenstraat trouw. Maar een andere plicht is als een steen gevallen in het rim pelloze vlak van de dorps praktijk: het Rode Kruis riep hem na de bevrijding naar de Japanse kampen en even later ging hij weer naar Indonesië met dat sterke sociale gevoel: „er moet wat gedaan worden en laat me maar eens kijken". In 1949 naar Brazilië, maar daarna was het uit. En straks is het ook voor Santpoort uit. Het zal Terrasvogels, de schaakclub, de stichting „Vrien den van Oud-Santpoort", maar vooral de vrienden uit de spreekkamer spijten. Vaarwel, dokter Meindert! Santpoort zal u missen. Nog twee Het verhaal doet de ronde, dat een eerzame huisvrouw, ergens in onze bloeiende Ken- nemer gaarde, Woensdag in het stemhokje verdween en daar na een half uur nog niet uit was teruggekeerd. De on geruste voorzitter van het stembureau riep (gedempt): „Bent u haast klaar, me vrouw?" waarop het benauw de antwoord uit het hokje op rees: „Bijna, meneer nog twee!" Gelkste schoenen Het is toch sterk, hoe ver en steeds verder de wetenschap ons onschuldige burgers in haar ban verstrikt. Feitelijk is het nog maar pas geleden, dat het ronde wiel werd uit gevonden en nu zijn we al zo geperfectionneerd, dat we bij een IJmuidense schoen winkelier in één oogopslag kunnen zien, of het schoeisel, dat deze winkelier ons tracht te verkopen, het goede schoei sel is voor onze teerbeminde onderdanen. Deze slimme meneer heeft namelijk een Röntgenapparaat, waar de cliëntèle met de beide, nieuwgeschoeide voeten op en onder dient plaats te nemen en dan ontwaart hij, dat de x- stralen dwars door zijn schoe nen schijnen en bijvoorbeeld aan de spijkerlijn van de zool verklappen of de schoen past, of niet. En wie de schoen past nietwaar? De winkelier weet dat óók. Niets dus voor Eva's doch- teren, die met maat 37 lopen en in 39 al pijnen lijden, want het apparaat is zo eerlijk als goud. Wanneer het voetbe kleedsel past, weet de klant nu, dat het echt waar past en niet zo maar op het eerste ge voel „lekker zit". Boze tongen beweren reeds, dat Röntgen stralen het feit van ongewas sen tenen onthullen, maar dat is laster. Dat zou er wellicht de belangstelling voor deze x- voeten-stralen-passer niet gro ter op maken. Thans kan de klant echter nonchalant ver klaren, dat hij geikste schoe nen aan heeft. Als gegoten, meneer. Gewoon even geikst. Ja, dat is een soort ijken met iks-stralen. LAMPENIER Er komt de laatste tijd een gevaarlijke kant aan het steeds verder optrekken van de mens in de natuur. Als hij het tenminste niet met een tent achter op de fiets, maar per bulldozer doet, met het oogmerk vliegvelden of fabrieken te gaan bouwen. Per hoofd van de be volking bezit ons land ongeveer zeven are ontspanningsterrein waarvanhet nodige met de befaamde bordjes Ver boden Toegang is afgezet) en naarmate er meer geïndustrialiseerd, bebouwd en ontgonnen wordt, loopt dat getal steeds verder terug. De vraagstukken, die met dit ernstige verschijnsel samenhangen en het verweer, dat de landelijke Com missie voor Natuur- en Landschapsbe scherming, die tachtig organisaties ach ter zich weet, sinds jaar en dag voert, hebben wij in bijgaand artikel duidelijk proberen te maken. Er wordt wel eens onnadenkend gezegd, dat de landbouw en dus de voedselvoorziening gebaat zouden zijn bij de ontginning van het povere restant aan bos en heide in Ne derland. Daarop zal de commissie echter onmiddellijk antwoorden, dat alle „woeste grond", die Nederland nog rijk is, hooguit toereikend is om het bevol- kingsaccrès van drie jaar op te vangen En dat de ontginning van het nog braak liggende terrein alleen al meer dan drie jaar zal vergen.... Een volledige erkenning van haar goede recht, om mee te beslissen, zodra er aan het Nederlandse natuurbezit wordt ge tornd, acht zij dan ook een zaak van het allergrootste belang. zijn met „hun" stuk natuur, grenzende onder meer aan de Wouwse Plantage. De Belgen zagen deels hun eigendom be dreigd, „Natuurbescherming" liep warm voor een teloor gaand stuk recreatiegebied. En haar argumenten zijn vele. Ten op zichte van de Biesbosch bijvoorbeeld heeft zij onvermoeid gewezen op de' weten schappelijke waarde van dit „onland". Wan neer Nederland niet hier en daar stukken woest gebied behoudt, zal de wetenschap zich nergens meer op de hoogte kunnen stellen van de oer-situatie, waaruit voor de landbouw zulke belangwekkende con clusies te trekken zijn. De landbouw, wiens belangen uiteraard niet altijd evenwijdig lopjen met het begrip natuurbescherming, daar een boer per saldo zal moeten pro beren nieuw land onder de ploeg te krijgen, om nieuwe Nederlanders te helpen voeden, begint de waarde van de natuurbescher ming evenwel steeds meer te beseffen en de commissie prijst zich dan ook gelukkig, dat er een voortdurend en hartelijk con tact is opgebouwd met de landbouworga nisaties. H erkavelingsplannen Hoe zwaar deze zaak ligt, bewijst het herverkavelingsplan van de Cultuurtech nische Dienst, waarin rekening wordt ge houden met 365.000 hectare opnieuw te verkavelen gebied met alle nadelen voor het landschapsschoon van dien terwijl er niet minder dan een millioen hectare in de verdere toekomst onder handen zal worden genomen. In de meeste gevallen kan de commissie echter heel wat redden met een „nieuw" landschap, zoals bijvoorbeeld in de Velserbroekpolder onder Santpoort wordt gerealiseerd. Inmiddels blijft de vrees voor de mili taire plannen, temeer omdat de plannen, naar de heer Van der Goes van Naters ons meedeelde, de laatste tijd telkens weer al zo goed als klaar zijn, terwijl de commissie officieel nog van niets weet, laat staan er in gekend is. Nationale Reserve-bijeenkomst in het Patronaatsgebouw Voor Maandagavond heeft S. W. G. een bijeenkomst georganiseerd in het Patro naatsgebouw. Deze avond is speciaal be legd voor de Nationale Reserve. Aan het muzikaal programma werkt onder anderen mede Cor van der Wel. Er zijn uitnodigin gen gezonden aan de afdeling Velsen IJmuiden van de vakbewegingen, ofschoon deze bijeenkomst ook vrij toegankelijk is voor belangstellenden uit andere kringen. Predikbeurten Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. F. Dükstra, em. predikant te Amsterdam. Herv. Evang. Ver.: Geen dienst. (Zie Herv. Gem.) Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door: H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10. De wijk- en "kraamverpleging is in han den van zuster A. Lansman, Pernestr. 30. ADVERTENTIE Remington Rand Telmachines Schrijf- en rekenmachines uit voorraad leverbaar. CHR. VISIW AN Velserduinplein - IJmuiden (O.) Tel. K 2550 - 4619 Off. Dealer Alle reparaties Zaterdag 30 Juni Velserbeek, 20 uur: Openluchtconcert Hoogoven Harmonie. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Dreigende trom men". Rex, 20 uur: „Taxi 85 rijdt voor". Zondag 29 Juni Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Dreigende trommen". Rex, 15 en 20 uur: „Taxi 85 rijdt voor". Maandag 30 Juni Raadhuis: van 10 tot 12 uur, spreekuur burgemeester. Thalia, 20 uur: „De Maniak". Rex, 20 uur: „Taxi 85 rijdt voor".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12