Veel groenten, maar nog niet eens zo goedkoop Hoogoven-handbaltournooi om Holland I-beker voor 58 teams ^TÖeek HET GEHEIM VAN OMO-SOP j-iimó va Agenda voor Beverwijk Predikbeurten -Clowntje Riek Bloemenmarkt in zomertooi Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Zon kleurt aardbeien Castricum Vlotte demonstratie aan het begin Wijk aan Zee Kerkconcert van twee koren 9 Prijzen stevig ondanks grotere aanvoer Amsterdamse huisvrouw schreef een brief Verzending van zeepost Seizoenopruiming begint 12 Juli ZATERDAG 28 JUNI 1952 Het beeld van de Beverwijkse groenten- markt verschilde deze week niet veel van dat der vorige week: bospeen is nog steeds aan de voorhand, al waren vooral voor de waspeen de prijzen nogal eens aan de lage kant en kon alles lang niet vlot geplaatst worden. Bospeen noteerde rond de 15 cent per bos, de waspeen bracht van 8-15 cent per kilo op. Bloemkool bracht het tot 18-41 cent per stuk en sla blijft een veelgevraagd ar tikel; goede partijen kwamen tot 14 cent per krop. In de afdeling der peulvruchten zien we de doperwten tot 58 cent per kilo oplopen, capucijners halen tot 71 cent per kilo. Er bestond veel vraag naar sperciebonen, waarvan het aanbod toenam: de kasbonen brachten van 1.251.35 per kilo op, snijbonen noteerden 1.40 per kilo. Tuin bonen kwamen tot 35 cent per kilo. Toma ten komen er nu iets meer; de hoogste notering was 92 cent per kilo. Spinazie en postelein schommelen in prijs, al naar ge lang de aanvoer is. Ongekend grote aanvoer in Castricum Zelden is de aanvoer van groente zo groot geweest in Castricum als Vrijdag. De markt werd letterlijk overstroomd met diverse producten, die gretige kopers vonden. Dub bele bonen kregen de beste notering van de dag: zij werden verkocht voor 1.25 1.35 per kilo. Er was grote vraag naar peulen, die van 4686 cent per kilo op brachten. De snijbonen sloegen ook geen slecht figuur, getuige de prijs van 1.40 per kilo en capucijners konden voor 70 cent een koper vinden en doppers deden van 37-60 cent per kilo. Naar gelang de kwaliteit bracht bloemkool van 9-54 cent per stuk op en bliserwten 45-47 cent per kilo. Aardappelen zakken regelmatig in prijs. Kregen de tuinders in het begin van deze week gemiddeld 16 cent per kilo, Vrijdag gingen de goede soorten van de hand voor 11.60 a 12.20 per 100 kilo. De beste soort drielingen verwisselden voor 12.50 per 100 kilo van eigenaar en kriel kreeg 11 cent per kilo. Tuinbonen stelden teleur en brachten het niet verder dan tot 25 cent. Postelein besomde 7-22 cent en sjalotten 20 cent per kilo. Voor de andere producten kregen de tuinders: sla 6-11,5; soep 6; pie terselie 7; bospeen 10-16; boskroten 13. Veel aardbeien in Castricum De aardbeien hebben zich op de Castri- cumse veiling op hetzelfde prijsniveau als in het begin der week kunnen handhaven. De gewone soorten aardbeien besomden 2.30 tot 3.40 per mand en de Congo's deden 1.40—2.10 per mand. Frambozen Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 20 tot 27 Juni mede: Ondanks de grote verscheidenheid waren de aanvoeren van groenten in de afgelopen verslagweek, als gevolg van het minder gunstige weer, kleiner dan in het begin van deze maand. Alleen de vroege aardappelen worden thans in grote hoeveelheden op de Noordhollandse veilingen aangeboden, on geveer 1500 ton per dag. Voor export werd in hoofdzaak naar West-Indië en Oost- Duitsland verladen tegen f 11.60f 14.30 per 100 kg. De prijzen voor tomaten bewogen zich in de afgelopen week in dalende lijn. Voor de A- en C-tomaten werd op Woensdag 5968 cent betaald, de B-tomaten noteer den op deze dag 5764 cent per kg. Even als voor komkommers richtte de export zich op Engeland en Duitsland. De prijzen voor kaskomkommers bewo gen zich deze week tussen de 8 en 16 cent per stuk. Op 25 Juni jl. trokken de prijzen iets aan, waardoor 1122 cent werd be steed. De platglaskomkommers deden 16— 27 cent per stuk en de kromme 2229 cent per kg. Op Zaterdag 20 Juni trokken de prijzen voor bloemkool aan tot 45 cent per stuk, welke noteringen in deze week weer terug liepen tot 1833 cent voor de sortering- A. Ook de bospeen blijft goedkoop. Naar België worden slechts kleine hoeveelheden uitgevoerd, zodat Duitsland momenteel de enige grote buitenlandse koper is. De bos peen noteerde 10—22 cent en de waspeen 1018 cent per kg. Sla en andijvie brachten 310 cent per krop en 1025 cent per kg. op. Spinazie en postelein deden 1630 cent en 1530 cent per kg. Nu de langste dag weer voorbij is, be hoort het asperge-seizoen tot het verleden. De vorige week werden er nog grote hoe veelheden naar West-Duitsland geëxpor teerd tegen prijzen tot f 2.25 per kg. De prijzen voor de verschillende bonen soorten schommelden tussen de f 1.10 en f 1.30 per kg. Tuinbonen brachten 2328 cent per kg. op, peulen tot f 1.10. Van de koolsoorten noteerden de zomer-rode kool 1117 cent en de spitskool 916 cent per kg. Kroten waren goed gevraagd voor Enge land. Besteed werd 25—39 cent per kg. en 616 cent per bos. Van het fruit noteerden de consumptie aardbeien tot f 1.25 per kg. en de aard beien voor de verwerkende industrie van f 0.48 tot f 0.70. In de komende week wordt de topaan- voer van kersen venvacht. Deze week la gen de noteringen tussen de 35 en 65 cent per kg. waarvan enkele doosjes zijn aangevoerd, werden verkocht voor 53 cent per doosje en rode bessen brachten 20 cent per doosje op. Minder bloemen Het aanbod op de bloemenveiling was deze week niet overweldigend groot. De Engelse irissen die bijna op zijn, variëren van 21-40 cent per bos. Gladiolen zijn nog schaars; deze week kwamen de eerste van de koude grond, het waren Gold Dutch en Picrson; al naar gelang de kwaliteit bren gen deze bolbloemen uit de kassen en van de koude grond het tot 1 per bos en soms zelfs daarboven. De eerste dahlia's, Gerrie Hoek en zelfs driekleurige zinia's kwamen al ter markt. Lelies zijn in enkele soorten present: de longiflorum noteerde rond de 15 cent per kelk; Regalums kwamen tot 20 cent per tak. Afstroemeria daalde door het ruime aanbod. Er komen steeds meer zaai-snij- bloemen, die alle goed verkocht worden. Anemonen en ranonkels minderen en het aanbod van potplanten is ook klein, er komen hoofdzakelijk geraniums. Vrijdag steeg het aanbod dank zij de zon op de Beverwijkse aardbeienveiling in vergelijking tot vorige dagen. De prijzen hielden zich goed en de eerste kwaliteit Moulin Rouge haalde 3.20 per slof, al liep deze prijs later iets terug. De aardbeien zonder dop noteerden van 1.60 tot 2 per slof; er ging niets naar Duitsland. De Climax en framboos-aardbei kwamen tot 3.30 per slof. Het aanbod van doosjes was wat ruimer en men betaalde weer tot 0.70 per stuk. Burgemeester reikte onderscheidingen uit Ten stadhuize heeft burgemeester mr. H. J. J. Scholtens van Beverwijk namens de minister van Oorlog het ereteken voor Orde en Vrede met bijbehorend diploma uitgereikt aan D. Douwstra, B. Fenenga, A. F. Impijn, A. J. Kruidenberg, W. van Langen, W. J. Martens, C. M. van Over- beek, A. G. M. Scheuten, T. Smit, L. Stoop, Fr. N. Moorman en H. J. van der Doe. Verkiezingsreclames moeten verdwijnen Van de zijde van het Beverwijkse ge meentebestuur wordt er de aandacht op gevestigd, dat alle, op particuliere gebou wen, schuttingen enz., nog aanwezige ver kiezingsreclames voor het eind van deze week dienen te worden verwijderd. Op naleving van deze bepaling zal door de politie streng worden toegezien. Slaap zonder sloop In de week van 19 tot en met 25 Juni werden de volgende gevonden voorwerpen bij de politie gedeponeerd: Leesboek, vul pen, kralen ketting, muntbiljet, jong hond je, scheenbeschermers, zilverbons, wind jack met bontkraag, speelgoedbeestje, da mespolshorloge, dames glacé handschoen, tweedelige hengelstok met katrol, wieldop van auto, broche, een paar nylonkousen, sjaal, mes van magimachine, windjack, kinderjasje, een zak anthraciet, zijden sjaal, étui inh. kammetje en spiegeltje, ro zenkrans, étui met Lipsleutels, bruin kin derschoentje, twee kussenslopen, wit lin nen regenjas. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK ONDERTROUWD: P. A. de Goede en M. J. P. Bersee; H. Jongsma en J. Waterkamp; J. v. d. Winden en N. H. Kuijlman; J. G. v. Wijngaarden en A. H. Hoek; P. Nieuwcnburg en M. de Boer; E. E. Floor en W. M. Köhlcr; P. H. Hartel en T. Haartman; A. van den Brink en J. Steenbeek; C. J. Steijn en J. M. Oostewaal; J. A. A. de Roode en A. M. Pal men; W. Nat en E. v. d. Kolk. GEBOREN: Johannes J.. z. van A. Schuur man en G. M. A. Assink; Christiaan P., z. van Chr. P. Klein en J. Kappe; Catharina M-, d. van J. W. Groot en C. M. Koop; Jan, z. van H. Kruise en C. M. Kruit; Johannes A- z. van J. A. Boersma en C. J. van Ekeren; Wil- librord, z. van D. de Ruig en J. KI. Steen; Marinus G. J., z. van G. P. Albrecht en C. E. M. Hulscher; Antonius H. M., z. van C. W. Snijders en J. M. C. Noordermeer; Petra. d. v- j. Wagman en G. C. Grapendaal, Jozef M., z. van G. N. M. Merz en C. M. Terra; Dirk J., z. van D. den Broeder en M. J. Vissers; Jo hanna M. L. I:, d. van H. Sminia en L. A- Niesten; Johanna A. P., d. van J. v. d. Wei en A. E. Schellevis; Gerardus L., z. van M. J. Brethouwer en C. J. Sprangers. GETROUWD: L. Versluis en C. Kl. v. d. Wal; C. Dekker en W. C. Molenaars; P. J. A. Mensink en E. M. Welagen; S. Holtslag en C. M. van Vliet; A. v. d. Vlies en M. E. E. Kee. OVERLEDEN: P. Esseling, 84 j., wed. v. H. van Zijl, Duinweg 18; G. Sinnema, 74 j., wed. van D. de Vries, de Zwaanstraat 7. Katholieke arbeidersvrouwen op excursie Begunstigd door het mooie weer heeft de afdeling Beverwijk van de Katholieke Arbeidersvrouwenbond Vrijdag haar jaar lijkse uitstapje gemaakt. Via Utrecht, waar het twaalfuurtje genuttigd werd en een rondvaart door de grachten werd onder nomen, gingen de dames naar Jutphaas. Hier werd een bezoek aan de Haka-fabrie- ken gebracht. De terugreis liep over Hil versum, waar het stedelijk bouwschoon werd bewonderd. B.D.G. houdt ledenvergadering De Beverwijkse damclub zal op 3 Juli, 's avonds om 8 uur, een ledenvergadering houden in het Statenhuis aan de Velserweg. Op deze vergadering zal onder meer de viering van het 25-jarig jubileum ter spra ke komen. Orgel-concert Het programma van het orgelconcert op Dinsdag 1 Juli in de Grote Kerk te Bever wijk, met als solisten Joke Cromjongh, alt en Gerard Hemmes, viool, ziet er als volgt uit: 1. Praeludium en Fuga c moll, J. S. Bach. 2a. Nimm was dein ist, J. S. Bach; b. Om- bra mai fu (met obligaat-viool) G. F. Han del. 3a. Partita II (Siciliano, Aria I, II, III, IV, V, VI) G. Ph. Telemann; b. Air J. S. Bach. 4. Introduzione - Fuga N. Porpora. 5a. Consolati e Spera, D. Scarlatti; b. O ces- sate di piagarmi A. Scarlatti, 6. Sonate V in g (Adagio - Vivace - Adagio - Vivace - Giga) A. Corelli. 7. Panis Angelicus (met oblig.-viool) C. Franck. 8. Choral III, C. Franck. Het volgende concert wordt 14 Juli gege ven met medewerking van het Amster dams klein vocaal ensemble „Con Anima" o.l. van Johan Ligtelijn. Middenstanders organisei-en een beurs Door de plaatselijke winkeliers zal er op 4, 5, 6 en 7 Juli een winkelbeurs ge houden worden in de zaal van Van Dam. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN, 22 Juni: Margaretha Maria, dochter van J. Jonker en A. A. de Wolf, Bakkummerstraat 11; 24 Juni: Jacobus Cor nelius Ge -ardus, zoon van J. Th. van Velzen en G. M. Dirkson, Duinenbosch 9; 23 Juni: Joannes Everhardus Maria, zoon van C. .T. Beentjes en M. Th. A. Sneekes, Koningin Wilhelminalaan 35. OVERLEDEN: 21 Juni:- Johannes Boersen, 73 jaar, gehuwd met A. C. Heijen, wonende te Castricum. Agenda voor Castricum ,,Corso"-theater, Zaterdag en Zondag, 15.15 en 21.30 uur: „eD zwarte panter". Zondagmiddag, 3 uur: Maandag, Dins dag, Woensdag iedere avond 20 uur: „De zoon van Zorro", deel I „Levend begra ven". ADVERTENTIE (OMO-Nieuwsdienst) IJMUIDEN, 28 Juni - Een paar keer op en neer hijsen in OMO-sop en ik heb schoon goed en zwart water- schrijft een enthousiaste huisvrouw uit Amsterdam. Zij slaat de spijker precies op de kop. Kern achtiger kan het prachtige resultaat van OMO's fantastische werking en stoere waskracht haast niet in woorden worden uitgedrukt. Natuurlijk zijn er huisvrouwen, die zo'n eerste keer een beetje vreemd staan te kijken van dat donkere sop. Maar is het bij even nadenken niet volkomen duidelijk, dat die langzame kleurverandering uitsluitend wordt veroorzaakt, omdat het vuil UIT het wasgoed IN het sop is gevloeid en daarin onverbidde- 1 lijk wordt vastgehouden? En dat dus het wasgoed schoner is naarmate het sop donker der wordt? Een overtuigender bewijs, dat OMO doet wat van OMO verwacht wordt, kan men moeilijk verlangen. De (begrijpelijke) vraag is gesteld of met dat donkere sop nog iets anders kan worden gedaan. Natuurlijk! Klop het nog maar eens op. U staat versteld hoeveel schuim er weer ontstaat, schuim met waskracht genoeg voor bijv. de bonte was. Dit alles kan alleen OMO, het enige was middel, welks onovertroffen sop de huis- vrouw feilloos laat zien hoeveel vuil uit de was is gevloeid en hoe stralend helder het goed „na een paar keer op en neer hijsen" inderdaad kan zijn. 0.24 De sportieve ontspanning welke het massale Hoogoven-voetbaltournooi in de afge lopen maanden heeft bevorderd is aanleiding geweest om nu ook een handbal-tour- nooi te organiseren voor het personeel van Hoogovens en nevenbedrijven. Er werd onder auspiciën van de commissie voor bedrijfsontspanning een speciale commissie voor dit handbaltournooi samengesteld, die in de laatste weken onder leiding van de C.V.B. met haar propaganda alle succes behaalde. Bij het sluiten van de inschrijving ble ken zich niet minder dan 58 elftallen uit de verschillende bedrijfsafdelingen aange meld te hebben voor deelneming aan dit tournooi en daar elk elftal ook nog over twee reserves mag beschikken, wil dit zeg gen, dat er zich ongeveer 750 handballief hebbers in de strijd om de Holland I-be ker gaan wagen. Van de 58 teams zijn er 46 heren- en 12 dames-elftallen. In de komende wedstrijden is de duur van de wedstrijden voor herenploegen vastgesteld op tweemaal 30 minuten en voor dames op tweemaal 20 minuten. In elk elftal mogen maximaal drie geoefende handballers(sters) worden opgesteld, zo dat het beoogde „ontspanningskarakter" niet verloren gaat. Het voornemen bestaat om het handbal tournooi zo spoedig mogelijk te beginnen, waarschijnlijk reeds aanstaande Maandag. Nu de deelnemende elftallen bekend zijn, zal nog een wedstrijdrooster worden opge maakt, dat van de aanvang af voor elke avond een of meer te spelen wedstrijden zal vermelden. Teneinde niet-handbal-kenners een in- ,m o mm m m.m m m „De Maniak" (van Maandag tot en met Woensdag in T h a I i a). Alfred Hitch cock, de terécht geroemde regisseur van vele knappe films, heeft met de rolprent „De Maniak" een fantastisch en luguber moordverhaal geënscèneerd. Het gegeven is wel heel knap uitgesponnen en de spanning is van een koele hartstochtelijk heid, die herinnert aan „39 steps" en „Sa botage". Guy Haines, assistent van senator Nor ton en tenniscrack, ontmoet in de trein een geesteszieke jongeman, die een gesprek begint en hem een krankzinnig voorstel doet. Het gaat om een moord en de lange rij angst-momenten, welke de toeschouwer daarna geen ogenblik met rust laten, geeft deze thriller een bijzonder boeiend karak ter. Farley Granger, Ruth Roman en Ro bert Walker hebben onder de strakke lei ding van Hitchcock het beste gemaakt wat er op dit gebied geboden kan werden. Taxi 85 rijdt voor (tot en met Maan dag in Rex). Een alleraardigste Franse surprise. Op een aan toevallen rijke rit met Bernard Blier, voortreffelijk karak terspeler,als een joviale, doodeerlijke taxichauffeur, wordt Parijs getoond als het pulserend hart van Frankrijk. Met een typisch Franse charme, een ironische vro lijkheid en een veroverende dosis wee moed, die nooit naar het sentimentele over slaat, laat regisseur Le Chanois Mont- martre, St. Germain des Prés en talrijke andere Parijse hoekjes zien en tevens een jong, bedrogen meisje, dat niet tevergeefs een beroep doet op des chauffeurs goede hart. Het uitstekende spel van Bernard Blier, Daniele Delorme en Carette hebben er veel toe bijgedragen om die ondefinieerbare sfeer te bereiken, welke evenzeer verruk ken kan als de heerlijke rust van een Seine-vaart of het tempo van het leven op de brede boulevards. „Dreigende trommen" (tot en met Zon dag in Thalia). Deze film, hard en soms zelfs wreed, brengt een boeiend avon- ZATERDAG 28 JUNI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De blauwe sluier". Luxor-theater, 7 en 9.15 uur: „Okinawa". W. B.-theater, 8 uur: „Dolle Woensdag". ZONDAG 29 JUNI Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De blauwe sluier". Luxor-theater, 2.30 uur: „Kerels der vlakten"; 4.30 7 en 9.15 uur: „Okinawa". W. B.-theater, 2.30 uur: „Op glad ijs"; 4.30 en 8 uur: „Dolle Woensdag". Kennemer Theater: „Sans Atout" aard- beien-bridge-tournooi. tuur op het doek en de onheilspellende cadans van Indianentrommen geeft er een beklemmende sfeer aan. Vertellend van lieden, die in het oerwoud worden opge jaagd door Indianen, garandeert zij een in haar soort hoogstaande spanning en lepels vol sensatie, gebaseerd op een draaiboek, waarmee regisseur Raoul Walsh opvallen de resultaten verkreeg. Gary Cooper geeft Gary Cooper is de junglekenner en koene vechtjas in de film „Dreigende trommen", welke dit week-einde in Thalia gepresenteerd wordt. een knappe uitbeelding van capt. Wyatt, uiteraard junglekenner als geen ander. Dan is er voorts nog een fraaie jongedame, die gedurig het natuurschoon met haar char mes aanvult. Zo zijn dus alle attributen voor een op windende rolprent aanwezig. Paniek op straat (Woensdag en Don derdag in Rex). Men kan niet beweren, dat het ook in deze film aan spanning ont breekt, want het is een bijzonder aardig verhaal, dat doorlopend de aandacht vraagt en geen moment qua intrigue verslapt. Bij een verstekeling, die van een schip aan land is gesmokkeld en door een bende ver moord is, hoe, dat moet ge zelf gaan zien wordt een geval van longpest ge constateerd. Iedereen moet worden gevac cineerd, maar de grote vraag is natuurlijk, wie de misdadigers zijn, die met de stow away in contact zijn geweest. Door de krachtdadige samenwerking tussen politie en gezondheidsdienst kan tenslotte de haard van oorsprong worden ontdekt. Een goed vertelsel met sensatie en oor spronkelijkheid doorweven. Ja, het was nu wel gedaan met de winter en het ijs. De dooi zette door. Dat hadden ze 's nachts kunnen merken, toen opeens de waterleiding was over stroomd; ma,ar ook verder kon je 't goed zien. In de singels, waar tot nu toe de kinde ren nog hun hart konden ophalen met glijden en rijden op het ijs, stonden nu bordjes met de waarschuwing: „gevaarlijk ijs". Dat was wel nodig, ivant er stonden plassen op en het ijs was zacht en brokkelig geworden. Het zou levensgevaarlijk zijn, daar nog op te gaan. De jongens vonden dat eigenlijk wel jammer. Nu was het voorlopig weer gedaan met schaatsenrijden. Maar aan de andere kant bedachten ze, dat hiermee toch ook weer het voorjaar en de zomer voor de deur stonden; en dat is toch ook wel prettig, niet? „Noxl, in ieder geval kunnen we de schaatsen wel weer invetten en opbergen", zei Oepoetie. Eerst werden die goed schoongemaakt, de riemen en bandjes nagekeken en de ijzers glad geschuurd. Daarna kregen ze een laagje vaseline. „Zo", zei Oepoetie. „Nu gaan ze naar de zolder en zo kunnen ze er weer tegen tot het volgende jaar!" Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar: Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. Oranje (30 Juni); naar de Ned. Antillen: m.s. Willemstad (8 Juli); naar Suriname: s.s. Cottica (9 Juli); naar Canada: s.s. Zui derkruis (30 Juni) en m.s. Westerdam (3 Juli); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Capetown Castle (30 Juni); naar Argentinië, Uruguay, Bolivia, Brazilië, Chili en Paraguay: m.s. Brasil Star (30 Juni); naar Australië via Enge land 28 Juni. druk te geven van spel en spelregels werd Vrijdagavond op „Watervliet" een demon stratie-wedstrijd gespeeld tussen heren- combinaties van „IJmond" en „Beverwijk", waarvoor veel belangstelling was. Er is door de beide teams een snelle en dus attractieve wedstrijd gespeeld, die ook wat aanvals- en verdedigingswerk geldt, de toehoorders boeide. Nadat Beverwijk van de afworp af één aanval had opgebouwd, nam IJmond het initiatief in handen met uitstekende aan- valscombinaties, waarbij de bal telkens op vallend snel werd opgebracht. Het karak teristieke vrij lopen van de verdediging schiep vele doorbraakkansen en hiervan profiteerde Hofman, die na samenspel met Scheerman al na drie minuten succes had (10). Beverwijk reageerde fel, maar wist voorlopig de IJmond-verdedigers niet te passeren. Pas na een kwartier, toen het spel meer gelijk op ging, had een verras send schot succes (11), maar direct daarop brachten Hofman en Scheerman de stand op 31. Een hard Beverwijk schot was de IJmond-doelman te machtig, en na 20 minuten waren de partijen weer gelijk (33). Het spel ging zo vlug heen en weer, dat met enkele minuten Hofman en v. d. Ree er 53 van maakten, waar Beverwijk door de vrijgespeelde E. Sauer nog een doelpunt tegenover zette (5—4). Na de hervatting had IJmond duidelijk hinder van de laagstaande zon. Toch .coorde IJmond weer het eerst met een diagonaal schot van Hofman (64), waar op Beverwijk wrekend reageerde (65), gevolgd door een doelpunt van Hofman (75), dat alles in twee minuten tijd.... Hoewel IJmond probeerde het spel in handen te houden en zeer goed combi neerde waren de Beverwijk-aanvallen nu even verrassend. Weliswaar weerde de IJmond-doelman zich uitstekend, doch dit kon de vuurkracht van Beverwijk niet breken. De kansen werden tenslotte vooral voor IJmond gunstiger en tot tien minuten voor het einde hadden de gastheren nog een 11—7-voorsprong. Beverwijk echter zwoegde onvermoeid; ook de laatste kan sen werden benut en de eindstand gaf een mooie verdeling van de scorecijfers te zien: 12—12, Directeur H. van Dijk, die zowel over het Beverwijkse mannenkoor „Zanglust" als over het Hervormd Zangkoor „Wijk aan Zee" de leiding heeft, gaf Vrijdag avond in het uit 1400 daterende Nederlands Hervormde kerkje dezer rustige badplaats met beide verenigingen een vocaal concert, dat ondanks de concurrentie van het en kele tientallen meters verder concerteren de „Accordeola", vrij veel belangstelling trok. De Beverwijkse gasten maakten met de vertolking van N. H. Andriessen's „Psalm 84" een prima indruk. Beheerst, voornaam van klank en met bezieling klonken de ge wijde accoorden door de ruimte van het met. fraaie, oude koperen luchters getooide kerkgebouw. De melodische lofzang „Veni Creator" van Alphons Diepenbrock sloot er indrukwekkend bij aan. De accoorden wer den met een juist begrip van toon vorming door „Zanglust" opgebouwd; het geheel was van een stralende zuiverheid. Bizet's „Agnus Dei", een der motieven uit de Arlésienne-Suites, kon daar wat uit voering betrof, niet bij halen. „Avond voor Heiligerlee" van W. Kerper was voor „Zanglust" als geknipt. De woorden ervan spraken tot het gemoed der zangers, die zich geheel aan de vertolking van dit oude krijgslied konden wijden. Het Hervormd Zangkoor had zich wijse lijk niet aan al te zware nummers gewaagd: de tenoren en bassen moesten het ook hier in volume en in klank afleggen tegen het vrouwenkoor. Het bekende werk van W. F. Kools „Vrede" was een goede toetssteen voor de kwaliteiten van de zangers en zan geressen. De sopranen doorstonden deze proef glansrijk, de alten wat minder goed, het mannenkoor schoot in de tenoren be paald te kort. De grootste tekortkoming was echter het totale gemis aan voor dracht. De tekst scheen tot geen der leden le spreken: men zong plichtmatig. Het Jubilate-koor van Bortniansky slaag de in alle opzichten beter: op toon, met meer uitdrukking dan het voorgaande en aannemelijk wat de koorklank aanging. Hetzelfde mag geschreven worden van het eenvoudige, lieftallige lied, dat „Midder nacht" heet en dat van de hand van W. Welmers is. De heer G. de Boer bespeelde het kerk orgel. A. J. VAN DER WEIJDEN. eebatykct Ruim een maand heeft het hospitaal kerkschip „De Hoop" nu temidden van de haringvloot vertoefd ter hoogte van de 57e breedtegraad en het oude beestje is, moe maar voldaan, naar Amsterdam terugge keerd om even op adem te komen en de bemanning een paar dagen van verlof te laten genieten. Die eerste zes dagen heeft de schoener niet veel plezier beleefd op de haring- gronden: slecht weer en tegenslag met de marconist, die later door de heer Van Mierlo werd vervangen, omdat hij de spanning en de zee niet klaren kon, zorg den voor een moeilijke tijd op het slin gerende scheepje. Het is echter altijd nog zo, dat de haringvissers hun „Hoop" niet in de steek laten en wat toen bijvoor beeld de VL. 80 heeft gepresteerd, zal al tijd in de dankbare herinnering van het bestuur der vereniging blijven hangen. Trouwens, ook de overige schepen spron gen spontaan bij, zodat de radio-telefoni sche verbindingen geen moment onderbro ken hoefden te worden. Dominéé H. J. Cupédo en dokter J. W. Oosterhuis, zuster F. van Deursen, schip per Willem de Vreugd en de hele beman ning hebben juist toen laten zien, dat ze hun verantwoordelijke post waard zijn. Gelukkig heeft het Nederlandse volk ge toond, dat het ook wat voor die „Hoop" over heeft: er is al een flinke stap gezet op de weg naar een nieuw hospitaalkerk schip en het is te hopen, dat de stroom van giften er binnen afzienbare tijd toe leiden mag, dat van een Nederlandse werf (de tekeningen liggen klaar!) een opvolger van deze „Hoop" te water glijdt. Hoe belang rijk het werk van de vereniging ten be hoeve van zeelieden „van elke nationali teit" is, moge blijken uit de resultaten van de afgelopen maand tussen de loggers: 119 patiënten op zee behandeld; 1 patiënt in Peterhead gebracht; 3 patiënten in IJmuiden gebracht; 13 patiënten in hos pitaal aan boord opgenomen.Negen anderen werden per logger mee naar huis gegeven; twee Polen gingen naar Gdynia; de predi kant bezocht 52 loggers en de marconist herstelde 26 radio- installaties. Pot voor Piscator. De Piscatortjes, die zich de laatste tijd gespecialiseerd schijnen te hebben op de makreelvisserij, weten ze te vangen ook. Na de eerdere korte reizen op de makreel, kwam van morgen alweer de Claesje aan de afslag, die Maandag pas naar zee was vertrok ken. De buit van deze paar dagen vissen bestond uit 800 kisten makreel, maar ze moest door het vele werk dicht gehouden worden, zodat de schipper er de voorkeur aan gaf, de makreel maar liever Zaterdag springlevend in de afslag te brengen dan te wachten tot Maandag, in welk geval de kwaliteit zeker zou geleden hebben. Binnenkort zal een algemene maatregel van bestuur afgekondigd worden, waarbij voor de aanstaande seizoenopruiming het tijdvak van 12 Juli tot 9 Augustus wordt aangewezen. Zondag 29 Juni IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 19 uur: dr. H. van der Loos van Haarlem (jeugddienst). Geb. Chr. Bel., 10 uur: mej. G. de Wilde, jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. W. Thys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk. 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: mej. W. v. d. Schatte Olivier, jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur; vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. H. Petrus en Paulus. Dinsdag en Donderdag 9 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 en 19 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangclisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: H. C. van Flier van Enschedé, Woensdag, 19.45 uur: H. C. van Flier. DRIEHUIS: Doopsgezinde Kerk, koffiekamer Wester- veld, 19.30 uur: ds. S. M. A. Daalder, van Haarlem. Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. J. Simon. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: de heer C. D. van Coevoi'den, vicaris bij de Hoogovens, jeugdkapel (Torenstr. 2), 10.15 uur, de heer A. v. d. Hoeff van Haarlem. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, Dyckmansstraat, 10 uur: ds. H. P. Huisman, 19 uur: ds. W. Oorthuys van Beverwijk. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 9 uur: ds. F. C. Willekes, 10.30 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. L. Brink van Velsen. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, Doop. Ned. Herv. Gemeente. Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: Wika H. Wallenburg. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. Gereformeerde Kerk, Moensplein, 10 uur: ds. G. Meyer, 17 uur: ds. J. Hen driks. Evang. Lutherse Gemeente, Koningstraat 119, 10 uur: ds. A. K. Kreke van Schagen. Doopsgezinde Kerk, Meer, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils. Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagschool, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. luitenante W. K. v. d. Veen. Maranatha, 10 uur: de heer J. Dammuller van Alkmaar, 11.45 uur Zondagsschool. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. J. W. van Petegem van Zaandam. Gereformeerde Kerk, Badgastenkerk 10 uur: ds. J. Hendriks, 17 uur: ds. G. Meyer. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege. De Toorts, 9 uur: ds. D. ter Steege. Kapel, 19 uur: dr. W. Volger van A'dam- Nrd. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. H. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 15