Morrison beschuldigt V.S. van interventie in Britse politiek Weerbericht Amerikaanse senatoren geschokt door Achesons verontschuldigingen in Londen Prins Bernhard Zondag 41 jaar Geallieerde Hoge Commissie gaat de Petersberg verlaten Bespreking over kabinetsformatie Haarlems Dagblad Belgische recherche arresteert uitzender valse SOS-berichten Dinsdag debat Uitkering van oorlogs schade wordt versneld Mr. Oud nam afscheid als burgemeester Tachtig misdadigers in Columbia uitgebroken Het woord is -an Inheemsen beginnen verzet tegen Malans rassenwetten Joegoslavisch vliegtuig in Italië geland Ter bevordering van werkgelegenheid Veiligheidsraad verwerpt Russisch voorstel Ook Nederlandse reddingboten voeren vergeefs uit Ongeluk met dodelijke afloop te Alkmaar 66e JAARGANG No 296 Bureaux: Kennemerlaau 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peeréboom VRIJDAG 27 JUNI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 149 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Londen) Herbert Morrison, oud-minister van buitenlandse zaken in de Labour-^ regering, heeft de V.S. beschuldigd van interventie in de Britse politiek. Hij deed dat in een protest tegen uitlatingen in Washington, die sugge reren, dat hij vorig jaar September zijn goedkeuring zou hebben gehecht aan een aanval op de krachtstations aan de Jaloe. Morrison zegt, dat het waar is, dat de Amerikaanse regering met hem heeft geconfereerd over militaire acties in Korea, die in bepaalde omstandigheden nodig zouden kunnen zijn. Deze omstandigheden betroffen de mogelijkheid dat de wapenstilstandsbesprekingen zouden mislukken of dat de communis ten militaire operaties op grote schaal zouden hervatten. Geen van beide omstandigheden heeft zich op het ogenblik voorgedaan, aldus Morrison. Morrison verklaart, dat dergelijke gedeeltelijke onthullingen van diplo matieke gedachtenwisseling, of het inspireren daarvan, de EngelsAmeri kaanse betrekkingen geen goed doen. Het maakt openhartig en intiem diplomatiek contact onmogelijk. Ook minister Eden heeft door het Foreign Office een verklaring laten afleggen, waarin Morrison verdedigd wordt. Dinsdag zal het Lagerhuis opnieuw een debat houden over Korea. De Labour- oppositie heeft daarvoor een motie inge diend, waarin het gebrek aan overleg tus sen Amerika en Engeland wordt betreurd, en waarin verklaard wordt, dat de bom bardementen aan de Jaloe op een verkeerd tijdstip hebben plaats gehad. Reuter meldt, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, Donderdag op .een besloten bijeen komst van Britse parlementsleden heeft verklaard, dat Engeland „tengevolge van een administratieve fout" niet op de hoogte was gesteld van het plan om de electrische centrale aan de Jaloe te bombarderen. De republikeinse fractieleider in de Ame rikaanse Senaat, Bridges, verklaarde ge schokt te zijn doordat „minister Acheson zich tegenover leden van het Britse parle ment verontschuldigd heeft over het feit, dat Engeland niet van tevoren gekend is in het plan om de centrale aan de oever van de Jaloe te bombarderen". Zijn partijgenoot senator Knowland eiste, dat de volledige tekst van Acheson's ver klaring aan hot Congres zal worden be kendgemaakt. Hij zei van mening te zijn, dat de in het Lagerhuis geuite protesten het Kremlin in de kaart spelen. De repu blikeinse senator Alexander Smith ver klaarde: „ik ben geschokt door het bericht dat onze regering in het Britse parlement wordt gecritiseerd". Waarnemers, die bekend zijn met het dagelijks overleg tussen Britse en Ameri kaanse functionarissen te Washington, ver klaren moeilijk in te kunnen zien wat voor '„administratieve fout" had kunnen verhin deren, dat de V.S. Engeland van het bom barderen der centrales op de hoogte stel den. De Britse ambassadeur, Sir Oliver Franks, had vier dagen vóór de bombardementen nog een onderhoud met minister Acheson. Het Britse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van een Brits hoofdofficier tot adjunct bij generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de UNO in Korea. Nieuw bombardement Het hoofdkwartier voor de luchtmacht in het Verre Oosten heeft medegedeeld, dat 150 straalgevechtsbommenwerpers de wa terkrachtcentrales in Noord-Korea, die reeds door eerdere aanvallen ernstig wa ren beschadigd, opnieuw hebben gebom bardeerd. De aanval, die gisteren geschiedde, werd uitgevoerd op de centrales te Foesen en Tsjangdjin. De Japanse minister-president, Sjigeroe Josjida, heeft in het parlement gezegd, dat, indien de strijdkrachten van de UNO stap pen gaan nemen, die misschien de gehele toestand in het Verre Oosten zouden be ïnvloeden, Japan het recht heeft geraad- Al meer dan 130 arrestaties Meer dan 130 inheemsen en Indiërs be vonden zich vanochtend reeds in arrest wegens ongehoorzaamheid aan Malans ras senwetten. Onder hen bevinden zich de voorzitter van liet Indisch congres in Transvaal. Nanan Sita. en de secretaris van bet Afrikaanse congres Walter Sisoeloe. De nieuwe campagne van ongehoorzaamheid is gisteren begonnen. Het oud-parlementslid Sam Kalm, een blanke die onlangs zijn parlementszetel verloren heeft op grond van de wet tegen het communisme, is te Kaapstad aange houden wegens het betreden van het ge meentehuis. nadat hem de toegang was ont zegd door de minister van Justitie. Onder de gearresteerden te Johannes burg bevinden zich 50 inheemsen die zich niet stoorden aan de verordening, welke in heemsen verbiedt na 23 uur op straat te komen. Zij lieten zich vrijwillig wegvoeren. In Port-Elizabeth (Zuid-Afrika) zijn gisteren 30 inheemsen gearresteerd „we gens overtreding der apartheidswet bij de spoorwegen". Dit, aldus Reuter, was het eerste incident in de campagne van niet- blanken, om deze door hen onrechtvaardig genoemde wet te negeren. Een groep van dertig inheemsen betrad het station van Port Elizabeth door een voor blanken ge reserveerde ingang. De politie wilde hen 'egen houden, doch zij drongen zich weer voorbij de politie en gingen de straat op, gebruik makend van een voor blanken ge reserveerde brug. Hier werden de arresta ties uitgevoerd. De inheemsen in de trein juichten de demonstranten toe. pleegd te worden. Hij voegde er aan toe, dat Japan niet van te voren op de hoogte is gesteld van de jongste bombardementen in Noord-Korea. De Prawda, Izvestia en andere grote Sovjet-Russische bladen hebben Donder dag voor het eerst melding gemaakt van het bombardement van de Jaloe-centrales in Noord-Korea. In een bericht van Tass uit Pjongjang wordt gezegd, dat „de Ame rikaanse luchtaanvallen op niet-militaire doelen slechts verontwaardiging over de gehele wereld konden verwekken." De afgevaardigden van de verbondenen op de wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjom zijn Vrijdag uit de bijeenkomst weggelopen, toen de Noordelijke afgevaar digde generaal Nam II een aantal boze op merkingen maakte. Zij zeiden, dat zij ge durende drie dagen niet zouden terug komen. ROME (Reuter). Een Joegoslavisch vliegtuig met 27 personen aan boord is te Foligno, 120 kilometer ten Noord-Oosten van Rome, geland. Boven Joegoslavië na men drie gewapende mannen de leiding in het vliegtuig over en lieten het koers zet'ten naar Italië. Het toestel was op weg naar Polax, op het schiereiland van Istrië. Een van cle gewapende mannen is een voormalige sergeant van de Joegoslavische luchtmacht. Het drietal heeft de Italiaan se politie om asyl gevraagd. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de politie gemachtigd volledige bewegings vrijheid toe. te staan aan alle inzittenden, die naar Joegoslavië wensen terug te keren. De Joegoslavische regering heeft ver zocht het toestel vrij te geven. De Italiaan se regering heeft hierop laten weten, dat het vliegtuig, een Douglas C-47, naar Joe goslavië kan terugkeren met hen, die zulks wensen. Sinds het begin van het jaar zijn 155 per sonen uit Joegoslavië naar Italië uitgewe ken. Wegens cle huidige stand van de werkge legenheid heeft de regering zich nader be raden over de vraag in hoeverre het moge lijk en gewenst is, naast het treffen van andere maatregelen, alsnog tot enige ver snelling van de oorlogsschade-uitkeringen over te gaan, ten einde te trachten daar door verbetering in de werkgelegenheid te brengen. Zij acht het inderdaad verant woord alsnog tot enige versnelling van de uitkeringen over te gaan. Zij heeft daarbij in de eerste plaats gedacht aan versnelling van de uitkeringen voor schade aan onroe rende goederen, aangezien hiermede de werkgelegenheid in de bouwnijverheid wordt bevorderd. Voorgesteld wordt dan ook een verho ging van het voor deze uitkeringen voor 1952 uitgetrokken bedrag met 28,5 millioen gulden. Huisraadschade Ook wordt een verhoging van de huis- raadschade-uitkeringen voor 1952 met een bedrag van 14,5 millioen gulden voorge steld. Daarbij is tevens overwogen dat het in de begroting voor 1952 voor deze uitkerin gen uitgetrokken bedrag van 74 millioen gulden niet voldoende zal zijn om aan alle getroffenen, die nog niet in aanmerking kwamen voor uitbetaling van de eerste ter mijn der aanvullende bijdrage voor geleden huisraadschade, x-eeds dit jaar deze termijn ter beschikking te stellen. De voorgestelde verhoging zal tevens de mogelijkheid bie den om aan deze groep van oorlogsslacht offers reeds in dit jaar de hun toekomende eerste termijn der aanvullende bijdrage uit te keren. Zondag hoopt Prins Bernhard zijn 41ste verjaardag te vieren. De Prins met een van zijn trouwe hondjes. BONN (Van de cori-espondent van A.N.P.) Voor het eex-st sedert 21 September 1949 woeien gisteren niet meer de drie geallieer de vlaggen van het berghótel op de Peters- berg, waar de geallieerde Hoge Commissie drie jaren lang haar zetel heeft gehad. De „geallieerde wacht aan de Rijn", zoals de Duitsers de Petersbei-g gedoopt hebben, wordt door dure Duitse toeristen afgelost nog voordat de overgang van de bezettings- status naar het bondgenootschap voor de meter lange steile bergweg omhoog te klim- grootste gebouwencomplex aan de Rijn: het Amerikaanse administratiegebouw, dat met zijn negen verdiepingen in goed een half jaar tijd uit de grond is gestampt. Al betekent de ontruiming van de Pe tersberg dus nog niet het formele einde van het bezettingstijdperk, toch wordt zij dooi de Duitsers bij vooi-baat zo opgevat. In Königswinter maken de toeristen zich reeds op om binnen enkele weken de twee kilo bondsrepubliek zijn beslag heeft gekregen. Zolang dit nog niet het geval is, bestaat de Hoge Commissie uiteraard voort. Zij is in deze dagen bezig te verhuizen naar het (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de Koningin gistermiddag de bei de Kamervoorzitters en de vice-president van de Raad van State in audiëntie heeft ontvangen, is de vorstin vandaag begonnen met het inwinnen van de adviezen der ver schillende fractieleiders. Zo ontving de Koningin vanochtend ten paleize Lange Voorhout achtex-ecnvolgens de fractievoor- zitters uit de Tweede Kamex-, de heren mr. L. A. Donker (P.v.d.A.), prof. mr. C. P. N. Romrne (KVP), dr. J. Schouten (A.R.), H. W. Tilanus (CHU), mr. P. J. Oud (VVD) en G. Wagenaar (CPN). Ook enige Kamerfracties hebben heden morgen vergaderd. Om halfelf kwam de fi-actie van de Partij van de Arbeid bijeen, die door haar voorzittei-, mr. L. A. Donker, ingelicht kon worden over hetgeen deze met de Koningin had besproken. Snel beleid De Koningin blijkt zo snel mogelijk tot de aanwijzing van een formateur te willen komen. Dit valt reeds op te maken uit het feit dat zij gistermiddag de drie gebruike lijke adviseurs heeft geraadpleegd en dat zij vanochtend al vroeg opnieuw in Den Haag begon met het inwinnen van advie- De Koningin heeft Donderdagmiddag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag de voorzitters van de heide Kamers der Staten-Generaal en de vice-president van de Raad van State ontvangen voor besprekingen over de kabinetsformatie. Links: de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. arriveert aan het paleis. Piechts: de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, verlaat het i)aleis. zen, nu van de politieke x-aadslieden. Het heet dat de Koningin tot vanavond 8 uur in Den Haag zal blijven. Daaruit moeten wij dan misschien opmaken dat het streven erop gei'icht is om de mondeling uitge- bi-achte adviezen, die gemeenlijk daarna in een schriftelijk bevestigingsrapport wor den overgelegd, nog eens in ogenschouw te nemen. Als die adviezen allemaal gelijk luidend zouden zijn, wat geenszins ondenk baar is, en namelijk de raad zouden bevat ten om dr. Drees met de formatie te belas ten, mag men wellicht aannemen dat dit zo al niet vandaag, dan toch morgen zal geschieden. men en in het grote restaurant van de Pe tersberg te genieten van een blik op Vader Rijn en de Eifelbérgen en van de herove ring van Duilslands befaamclste berghótel. Aleer het hotel weer geheel in zijn oude glox-ie zal zijn hei'steld zal het seizoen echter wel voorbij zijn. De 160 met donker ma honiehout beslagen kamers van het hotel zijn namelijk door de bezetters in bureaux veranderd. Het zal naar Duitse schatting enkele mil- lioenen kosten om het voor de superklasse bestemde hotel weer in oude trant in te i-ichten. De eigenaax-s, de nazaten van de Keulse 4711-familie Mühlens, willen dan ook voorlopig alleen restaurant en bar ope nen. Zij bezitten nog een foto-album, dat de vroegex-e inrichting van het luxe-hötel toont, en willen daarmee volledige schade loosstelling voor hun grotendeels verlorèn gegane inventaris bevechten. Hier, op dxüehonderd meter boveix de Rijn en met het uitzicht op het Bundeshaus van Bonn, heeft de Hoge Commissie 91 zit tingen gehouden. 25 maal heeft dr. Ade nauer de moeilijke weg naar het bastion der geallieerde macht afgelegd om er te confereren over wijzigingen van het bezet tingsstatuut en om er de eerste hand te leggen aan de verdragen, waardoor thans de bezetting zal worden opgeheven. Het laatste jaar is Adenauer niet meer „boven" geweest ten teken van de ver geschreden emancipatie der Bondx-epubliek. In een bijzondere zitting heeft de ge meenteraad van Rotterdam afscheid geno men van mr. Oud als bux-gemeester. Deze vergadering werd onder meer bijgewoond door de Commissax-is der Koningin in de px-ovincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper; de leden en de griffier van Gedeputeex-de Staten, de bux-gemeesters van Amsterdam en Den Haag. de generaal-majoor der ma riniers M. R. de Bru.yne, de comman dant van de onderzeediexxst, kapiteixx ter zee O. de Booy; de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Man- dele; de rectox'-magnificus van de Econo mische Hogeschool, prof. dr. H. J. Witte- veen: de president van de Rotterdamse rechtbank, nxr. J. van Vollenhoven; als mede familieleden en vx-ienden van mr. Oud. Namens de raad sprak de heer A. van Kranenburg de heer Oud toe. Daax-na deed de waarnemend burgemeester, wethouder J. van Tilburg, mededeling van het besluit van het college van B. en W. tot toekenning van de Van Oldenbarneveltpenning, de •hoogste graad van waardering welke het stadsbestuur kent. De wethouder hoopte, dat mr. Oud nog jaren in gezondheid zal mogen werken en leven naast haar, die zijn vreugden en zorgen van het burgemeesters ambt zo ruimschoots deelde. In zijn woord van dank zei mr. Oud, dat (Reuter). Tachtig gevaarlijke misda digers, die waren opgesloten in de gevan genis van Quimbaya, in de Zuid-Ameri kaanse staat Columbia, hebben de vijf be wakers overmand en zijn uitgebroken. De uitgebrokenen hebben reeds een aantal ge welddaden begaan. In Quimbaya heerst paniek. De plaatselijke autoriteiten hebben om versterkingen voor de politie verzocht. De leider van de gevangenen, die onlangs uit de gevangenis op het Braziliaanse eiland Anchieta zijn uitgebroken, is er opnieuw in geslaagd met een kleine groep door het cordon van militairen en politiemannen te breken en in het oerwoud te verdwijnen. Deze man, Joa Pex-eira Lima genaamd, zat een gevangenisstx-af van 93 jaar uit toen de opstand begon. Zijn ontsnapping dankte hij aan een krijgslist. Hij koos tien mannen uit, die door uitputting niet in staat waren de strijd voort te zetten en droeg hun op de aan dacht van de troepen af te leiden. Intussen poogde hij met achttien anderen de omsin gel xng te doorbreken, hetgeen inderdaad gelukte. Van de tien achtergeblevenen pleegden er acht zelfmoord, voordat zij konden worden ondervraagd. In het Braziliaanse parlemexxt verwekte de afgevaardigde Armando Falcao veel op schudding, toen hij verklaarde: „Wij zijn vex-plicht een onderzoek in te stellen naar de omstandigheden, waaronder de gedeti neerden op Anchieta leven, en naar de martelingen, waaraan zij zeggen bloot te staan in. dit „filiaal van de hel". Oxxgeveer dx-iehonderd in opstand geko men gevangenen van de staatsgevangenis te Eddyville in de Amerikaanse staat Ken tucky hebben zich Donderdagavond over gegeven, nadat zij zich acht uur lang ver schanst hadden in een gebouw van drie vex-diepingen. Acht gevangenen en een be waker werden gewond. Aan de gevangenen zijn geen concessies verleend. Heinrich Martin: Beter niet begrepen dan verkeerd begrepen te worden. NEW YORK. (AFP en Reuter). De Vei ligheidsraad heeft het Russische voorstel, alle staten uit te nodigen het protocol van Genève betreffende het vex-bod van bac teriologische oorlogvoering te bekrachtigen, verworpen. Alleen de Sovjet-Unie stemde voor. Tien landen onthielden zich van stemming. De vertegenwoordiger der Verenigde Staten, Ex-nest Gross, zei dat de uitslag der stemming een bewijs was van de „ver achting, welke de tien x-aadsleden, die niet voor het Russische voox-stel hebben ge stemd, aan de dag hebben gelegd voor de vergeefse poging der Russen om hun standpunt door een list te doen zegevie ren". Gross zei voorts, dat de openbare mening in de Verenigde Staten en de vrije laxxden een afschuw heeft van het gébruik bacte- x-iologische wapens. De vertegenwoordiger van Nederland, de heer D. J. von Balluseck, verklaarde, dat hij zich van stemming had onthouden, om dat Nederland geen reden ziet dit vraag stuk na 27 jaar plotseling te berde te bx-en- gen. „De ontwapeningscommissie moet hierover spx-eken", zei hij. Prins Bernhard heeft Donderdag in het kasteel te Hoensbroek op initiatief van de Commissaris der Koningin in Limburg op touw gezette cabaret-actie ten bate van het Anjerfonds officieel geopend. Deze actie zal hieruit bestaan, dat in zestien Limburgse ge meenten door plaatselijke kleinkunst- beoefenaren cabaretavonden zullen worden gehouden, waarvan de opbrengst bestemd is voor het Anjex-fonds. BRUSSEL, (ANP.) Een 27-jarige radio-technicus van de Belgische kust- radiodienst is door de recherche aangehou den en naar Brugge overgebracht voor vei-hcor in verband met valse SOS-berich ten over „in nood verkerende schepen", die sedert Augustus van het vorig jaar herhaaldelijk tot onnodig uitvaren van red dingboten aan de Noordzeekust ook Nederlandse aanleiding hebben gegeven. Een eerste SOS-bericht op 11 Augustus luidde: „ORAK op mijn gelopen nabij Vlis- singên". ORAK zijn de oproeplctters voor dc Belgische paketboot „Prins Albert" en uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek kon worden vastgesteld, dat dit schip vei lig en wel ter hoogte van Blankenberge voer. De tweede uitzending had plaats op 13 December 1951. Hierin werd meege deeld, dat het Duitse schip ..Alderamin" op dé Nooi-dzee in nood verkeerde. Al spoe dig kwam echter vast te staan,, dat ook dit SOS-bex-icht vals was, daar de ligging van het schip ter hoogte vaix de- Azox-erx n.iet overeenstemde ïxxet' de in het bericht óp- gegeven plaats. Een derde SOS-bericht had betrekking op het Amerikaanse schip „Amex-ican Judge" en ook dit bleek volko men uit de lucht te zijn gegx-epen. Niette min had dit laatste SOS-bericht de Ne derlandse reddingsdiensten in alarmtoe- sland gebracht. Er werd zelfs een vliegtuig gezonden naar de plaats van de verxxxeende schipbreuk, die zich op ongeveer 15 km. vaix de haven van Zeebrugge zou bevinden. De x-eddingboten en het vliegtuig keerden echter onverrichterzake terug. Op 9 Maart werd opnieuw een vals SOS-bericht de we reld ingezonden, dat werd opgevangen- door xadio-Scheveningen. De Belgische rechex-che had intussexx een uitgebreid onderzoek ingesteld. Deskundi gen hadden als hun oordeel te kennen ge- geveix, dat degene, die voor het uitzeixden van de valse SOS-berichten verantwoorde lijk was, in Ostende moest wonen en alle in de haven Ostende liggende schepen, de jachten iixbegrepen, werden aan een nauw keurige controle onderworpen. Ondanks dit schex-pe oixderzoek bleef de dader on vindbaar. Zijn uitzendingen duurden nooit langer dan een halve minuut en hierdoor was het vrijwel onxxxogelijk de uitzendin gen met succes te peilen. Deze geschied den in de Engelse taal, nxeestal op de 182 meter band, doch soixxs ook wel op 600 meter. Uit de wijze van seixxen mocht wor den .opgexxxaakt, dat ïxxen hier te xxxaken had ïxxet een kundig radiotechnicus en niet xxxet een aixxateur. Verdenking Nu is vernoxxxen, dat de recherche reeds sedert een ïxxaand verdenking tegen een exxxployé van het radiostation te Ostende koesterde, doch men kon nog niets bewij zen. De leiding van het station plaatste hem over naar de radiopost Middelkerke, waar hij werd belast ïxxet een reparatie aan boord van een xnailboot. Tijdens zijn verblijf aldaar zond hij Dinsdagavond een het afscheid hem zwaar valt. Maar geluk kig is het geen afscheid van de stad. „Maar als ik hier weg wilde, zou mijn vrouw dat toch nooit hebben toegestaan. Zij is mij bij mijn werk een grote steun geweest en Ixaar aanspox-ing in 1938 heeft wel de doorslag gegeven, dat ik de benoeming aannam. Er is weemoed en dank bij dit afscheid, maai de dank ovex-heerst, dank bovenal aan Henx, die mijn leven zo heeft geleid dat mij het schone ambt van burgemeester mocht ten deel vallen. Moge Zijn zegen blijven rus ten over Rotterdam, zijn bestuur en zijn burgerij", zo besloot mr. Oud. Na de bijzondere raadszitting was ex- Voor de burgerij gelegenheid afscheid van mr. Oud te nemen. De voorzitter van het comité „Huldiging biu-geiixeester nxr. P. J. Oud", mr. K. P. van der Manaele, sprak de heer en mevrouw Oud toe. Als geschenk van de burgerij overhandigde hij de oud-bux-gemeester een reiskoffer, waarin zich het plan voor een buitenlandse reis bevond. SOS-bericht uit. Een peilstation xxam dit bericht op, waarna Woensdagavond zijn aanhouding volgde. De opsporing werd de laatste maand verricht door de recherche in samenwer king met de radiodiensten van het leger, peilinrichtingen van de rijkswacht, x-adio- specialisten en honderden radio-axxxateurs, die dag en nacht bij hun toestel bleven oxxx de ae.therpiraat te kunnen localiseren. WmÊmmmA Op het vliegveld van Orly bood de Franse minister van Verkeer en Publieke Werken Morico aan de Braziliaanse minister van' Luchtvaart, Moura. het vliegtuigje aan waarmede Santos Dumont, die van Brazi liaanse afkomst wa-s, vijftig jaar geleden zijn eerste vlucht op het vaste land van Europa gemaakt heeft. Het vliegtuigje, dat de naam van Demoiselledraagt is gro tendeels van bamboe vervaardigd. Het zal thans in een Constellation van de Air France naar Brazilië worden overgebracht. In het toestelletje heeft een generaal van de Braziliaanse luchtmacht plaatsgenomen. De toeschouwer-instructeur is de Franse luchtvaart-generaal Charles Vallin. Vanmorgen oixx 9 uur reed een vrachtauto van de transportondernexning Boon te IJmuiden op een smal grachtje in Alkixxaar. In dezelfde richting als de vrachtauto reed rechts van de weg de wielrijder W. W. F. uit Alkmaar, wiens voorwiel werd ge raakt door het rechtervoorspatbord van de auto. De wielrijder viel en kwam onder de wielen van de vrachtauto. Hij was op slag dood. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot ïxxatige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vannacht iets minder koud. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 28 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 10.43 uur, onder 23.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 Juni Hoog water: 6.40 en 19.02 uur. Laag water: 2.20 en 14.35 uur. Zaterdag 28 Juni Hoog water: 7.16 en 19.37 uur. Laag water: 2.55 en 15.09 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1