K.V.P. krijgt een zetel meer bij Eerste Kamerverkiezingen De nieuw gekozen leden van de Eerste Kamer Agenda voor Haarlem Uitgaan in Haarlem NIEUWE ENGELSE THEE-MELANGE Een Eeuw geleden C.P.N. van drie op twee zetels <~Hoe is het ontstaand Gaande en komende leden der Eerste Kamer Betaling abonnementsgeld per giro Dit woord: MORSDOOD Examens heeft groot succes! mm 0&k VRIJDAG 27 JUNI 1952 3 Bij de gisteren gehouden verkiezingen van de leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal heeft de K.V.P. een zetel gewon nen en de C.P.N. een zetel verloren. In het aantal zetels der andere partijen kwam geen wijziging. De samenstelling is als volgt: K. V. P 17 zetels (16) P. v. d. A 14 zetels (14) A. R 7 zetels 7) C. H. U 6 zetels 6) V. V. D 4 zetels 4) C. P. N 2 zetels 3) U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems DagbladU bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. VRIJDAG 27 JUNI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur; tuin- zaal: Haarlems Muziekinstituut, leerlingen uitvoering, 7.30 uur. Luxor: „Caroline Ché- rie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Triomph der liefde", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Klopjacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende duivels", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vrouwen zonder naam", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Zij, die vergeten wor den", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's vlucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 JUNI Concertgebouw: Concert De Minnestrelen, 8.15 uur; tuinzaal Muziekschool, leerlingen uitvoering. 8 uur. Luxor: Journaalvoorstel lingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Caroline Chérie", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30, 7 en 9.15 uur. De leden zijn gekozen door de leden van de Provinciale Staten die vanmorgen bijeen gekomen zijn. Ons land is ingedeeld in vier groepen. In de provincies Noordholland en Fries land moesten twaalf leden gekozen worden. De K.V.P. heeft een zetel gewonnen en de C.P.N. een verloren. K.V.P. behaalde 3 ze tels (2), P.v.d.A. 4 (4) A.R. 2 (2), C.H.U. 1 (1), V.V.D. 1 (1) en C.P.N. 1 (2). In de provincies Gelderland, Groningen, Overijssel en Drente moesten dertien leden worden gekozen. Er kwam geen wijziging. K.V.P. behaalde 3 zetels (3), P.v.d.A. 4 (4), A.R. 2 (2), C.H.U. 2 (2) en V.V.D. 2 (2). In Zuidholland zijn 81 stemmen uitge bracht. K.V.P. 2 zetels (2), P.v.d.A. 4 (4), A.R. 2 (2), C.H.U. 2 (2), V.V.D. 1 (1), en C.P.N. 1 (1). In de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werd een stem ongel dig verklaard, omdat een lid een blauw potlood had gebruikt. De Kieswet schrijft zwart voor. In de provincies Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg kreeg K.V.P. 9 zetels (9), P.v.d.A. 2 (2), A.R. 1 (1) en C.H.U. 1 (1). Namen der gekozenen Katholieke Volkspartij: mr. F. G. C. J. M. Teulings, dr. H. J. J. Velthoven, H. M. van Lieshout, ir. H. J. M. Verhey, mr. A. M. C. J. Steinkiihler, A. C. de Bruyn, jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck, C. G. A. Mertens, mr. L. F. H. Regout, dr. L. J. C. Beaufort, E. M. J. A. Sassen, H. C. Nij- kamp, mr. G. C. J. D. Kropman, mr. P. J. Witteman, ir. E. H. A. Kraaijvanger, A. L. H. Roebroek en J. A. M. Derksen. Partij van de Arbeid: J. J. Kramer, G. J. P. Cammelbeeck, mr. J. A. Jonkman, H. Oosterhuis, C. Woudenberg, dr. F. Wibaut, mr. P. Lieftinck, dr. ir. W. Schermerhorn, mej. mr. M. Tjeenk Willink, mr. G. E. van Walsum, mr. dr. J. in 't Veld, J. L. Hoog land, P. J. Kapteyn, H. J. de Drcu. Anti-Revolutionnaire Partij: I. A. Diepen horst, mr. W. Rip, J. Tjalma, H. Algra, H. J. Hellema, mr. A. Anema, J. Schipper. Christelijk Historische Unie: J. Reyers, mr- G. Kolff, mr. G. Vixseboxse, mr. R. Pollema, dr. J. de Zwaan en F. C. Gerret- son. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: H. D. Louwes, mr. W. C. Wendelaar, mr. A. N. Molenaar en R. H. de Vos van Steen- wijk. Comm. Partij Nederland: J. Branden burg, C. Geugjes. De winst voor de K.V.P. en het verlies voor de C.P.N. zijn een gevolg van de uit slag van de reeds in 1950 gehouden ver kiezingen voor de Provinciale Staten. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, de heer A. van Geluk, zal op Zaterdag 28 Juni geen spreek uur houden. Er is een aantal woorden in het Ne derlands, waarvan het tweede deel het zelfde betekent als het eerste, waarin dus eenzelfde begrip door twee woorden wordt aangeduid. Heel duidelijk is dit in een woord als: brokstuk en in; koe beest; minder duidelijk in: damhert (Latijn dama betekent: hert) en graf tombe (Frans tombe is: graf). Men komt daardoor in de verleiding in morsdood een combinatie te zien van dezelfde soort. Het Latijnse woord mors immers betekent ook: dood. Maar het Duits leert ons dat het woord op een andere wijze moet worden verklaard. „Morsch entzwei" betekent: ineens in twee stuk ken. Er is dus kennelijk verwantschap met het werkwoord vermorzelen: in kleine stukken breken, verbrijzelen. Deze verklaring komt overeen met het gebruik dat wij van het woord mors dood maken. Wij bezigen het immers alleen in de zin van: plotseling dood ten ^gevolge van een ongeluk. TONEEL EN DANS Zaterdag 28 Juni, Openluchttheater, Bloe mendaal, 8.30 uur: Uitvoering Balletschool Maud Kool. Zondag 29 Juni, Openluchttheater, Bloemen daal, 8.30 uur: Klassieke Hindoedansen in de vier grote stijlen door de vermaarde Hima Kesarcodi als onderdeel van het Holland Festival. MUZIEK Vrijdag 27 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Der de zomerconcert van de H.Ó.V. met als vocale solisten: Martha Maria Schubert, Mimi Aarden, Guus Hoekman en Frans van de Ven, die onder meer fragmenten uit „De vrolijke vrouwtjes" van Nicolai ten gehore brengen. Verder muziek van Schubert en Mendelssohn en aria's van Gluck en Saint-Saëns. Vrijdag 27 Juni, muziektent Dreefzicht, 8 uur: De harmonie „Amphion" speelt on der leiding van J. W. Lefeber werken van Paul Lincke, Sidney Jones ((fragmenten uit „The Geisha"), Popy en andere com ponisten van populair geworden muziek. Zaterdag 28 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Koorzang door „De Minnestreelen" ter ere van het zestigjarig toonkunstenaarschap van de dirigent Hubert Cuypers, wiens declamatorium „Die Wallfahrt nach Kevlaer" met tekst van Heine op het pro gramma staat. Verder liederen van Pa- lestrina, Mozart, Brahms, Franck en anderen. Zaterdag 28 Juni, tuinzaal Concertgebouw, 8 uur: Uitvoering door leerlingen van de Toonkunst-Muziekschool. Het programma bevat werken voor viool, piano en zang met orkestbegeleiding van Bach, Mozart, Diepenbrock en anderen. Zondag 29 Juni, Openluchttheater, Bloemen daal, 3 uur: Concert door de harmonie „Kunstkring" uit Spaarndam. Maandag 30 Juni, Concertgebouw, 8 uur: Uitvoering Haarlems Muziekinstituut. Uitgevoerd worden een pianoconcert van Haydn door een 12-jarig meisje, concerten voor drie klavieren van Mozart en Bach, benevens door de orkestklasse de Achtste Svmphonie van Beethoven. Het geheel on der leiding van Toon Verhey. Dinsdag 1 Juli, Grote Kerk, 8 uur: Orgel concert door George Robert. Er heeft ook een bespeling plaats op Donderdag 3 Juli van 34 uur. In de Eerste Kamer keren niet terug" de K.V.P.-leden: mr. B. M. Berger, P. A. Kerstens, mr. Th. R. J. Wijers en mr. H. A. M. T. Kolfschoten; de P. v. d. A.-leden: S. de Jong, J. van de Kicft en J. van Tilburg; de A.-R.-leden: mr. J. A. de Wilde en dr. P. H. Woltjer en de C.P.N.-leden: J. van Santen en J. P. ^Schalkcr. Nieuwe leden zijn voor de K.V.P.: mr. F. G. C. J. M. Teulings, C. Q. A. Mertens, mr. E. J. M. A. Sassen, ir. A. L. H. Roe broek en J. A. M. Derksen; voor de P. v. cl. A.mr. G. J. P. Cammelbeeck, mr. P. Lieftinck en mr. dr. J. in 't Veld; voor de A.-R.: dr. J. A. Diepenhorst en H. J. Helle- ma, en voor de C.P.N.: C. Geugjes. MULO Voor het te Haarlem gehouden examen voor het Mulo-diploma zijn geslaagd: aan vullen diploma: C. van Hoven, IJmuiden, F. G. Lange veld, H. de Cock, O. van Marsber gen, J. Nonnekes, Robert Twisk, H. M. C. de Jong en H. Bosshardt, allen te Haarlem; J. C. Roos, Velsen; L. M. van Veen, Hoofddorp; D. Selderijk, IJmuiden-Oost; L. Kramer, Velsen, J. Zwemmer, Zandvoort en J. Wie- dijk, Beverwijk. Voor diploma A slaagden: F. Abspoel, E. de Quasteniet, H. P. van der Mas, Zwanen burg, Th. Tiebout. Santpoort; T. C. Rekkers, A. Rombout, A. J. Vromans, M. C. Zwikker, N. de Groot, N. Ruigrok, J. W. van Tonge ren en A. van Unen, allen Heemstede: E. M. van Zijverden, Hillegom; R. van der Vel de, Zandvoort; J. D. C. de Vries, Velsen; R. V. de Lust, J. C. Tolmeijer, allen Haarlem; F. D. Horjus, Uitgeest; A. Heiman, Heems kerk, A. Loggen, Bloemendaal. H. Bos, Haarlemmermeer, A. Bouman, F. H. Rovers, C. H. Ripko, W. E. J. Koksma, M. L. Hein, P. Hanoen, W. A. van Wijngaarden, Chr. F. ADVERTENTIE Thee van het pittige Engelse karakter werd in Nederland nog weinig gedronken. De voornaamste reden was wel de kostbaarheid van deze speciale theesoorten. Nu Do uwe Egberts echter voor 76 cent per pakje een heerlijke Engelse N-V melange brengt (Pickwick thee met groen etiket), wordt deze terstond alom gevraagd en gedronken. Het blijkt dat velen iets voelen voor de Engelse smaak. vlTr-ln Het nieuwe pakje Douwe Egberts vy PICKWICK THEE is in minder dan geen tijd aan het populair worden! Neem eens de proef met deze bij- De nieuwe PICKWICK THEE de zonder krachtige, zeer rijk af- fijne Engelse melange - is thans schenkende thee van DOUWE EG- alom verkrijgbaar. BERTS! Hoek, A. Komen, Warmond, L. den Hartog, Sasscnheim; M. Grasman, A. van Aken, Haarlem; J. H. van Wijngaarden, Haarlem mermeer; S. de Kooker te Lisse; W. Wolt huis en M. Buijs, Santpoort; P. Verbeek, Aalsmeer; H. de Ruiter, Zwanenburg. Voor diploma B slaagden: F. de Boer, Haarlcmmerliede en Spaarnwoude; H. W. R. van Deutekom, Heemstede; L. W. van Zuu- rendonk, Haarlem; J. W. van der Linde, Overveen; W. F. Büthker, Heemstede; C. van Macklenbcrg, P. G. van de Ree, M. C. van Leuven, C. J. Bergman, S. Bi-andsma, D. J. tón Veen, H. Schippers, allen Haarlem; H. van Meurs, Overveen; J. W. Melis. J. H. van Meurs, Velsen, J. Scholten, Haarlem; H. A. van den Brink, Rijk; W. Hoenderdos, Velsen; Mr. P. J. Oud nam gisteren officieel afscheid als burgemeester van Rotterdam. Het gemeentepersoneel bood de heer en mevrouw Oud een zilveren theeservies aan, J. Teuerstein, Beverwijk; J. W. Cadovius, Castricum, M. A. M. Beijnders, Beverwijk; N. J. Hellebrekers, Bloemendaal; D. van der Tang, Abbenes; T. D. Luijk, Lisse; J. E. Ros kam, E. F. Brunekreef, F. de Groot, J. van Riesen, F. M. Alkcma, allen Haarlem en C. G. van Wijk, Badhoevedorp. Tweede Christelijk Lyceum Voor het eindexamen HBS B zijn aan het Tweede Christelijk Lyceum geslaagd: G. Baars, W. G. Buist, J. N. van Eek, J. Eist, mej. R. van der Heijde, J. S. Kuyper, mej. M. J. W. Kastelein. W. Kruithof, L. M. van Leeuwen, A. van Rij, mej. E. Schultheiss, J. Snoek. Triniteitslyceum Voor het eindexamen afdeling HBS B zijn geslaagd de heren: B. van Alsté, C. van Eg- mond, J. Eichhorn, J. Heymans, J. Klein, F. Lablans, F. Lips, J. Smit, M. Spee, P. Stal pers, P. van Warmerdam, W. Breukel, A. Bieshaar, J. van Geest, J. de Graaf, F. Lim- pens, E. Luijten, A. van Montfoort, C. van Soest en W. Verboom, allen te Haarlem; J. Alkemade te Nieuw Vennep; J. Bloem te Spierdijk; P. van Hoof, Th. Levelt en E. Winkler te Heemstede; H. Krieger en M. Romme te Overveen; J. Kuilt te Zandvooi't; J. Schmitz te Amsterdam; R. Tjia en H. Wes- sel te Bloemendaal; J. Duijn te Santpoort; C. Hendrikse te Beverwijk; A. van Popp'elen te Haarlem; F. Schut te Castricum. Afge wezen 10. Middelbare Meisjesschool .,'t Kopje" Aan de Middelbare Meisjesschool',,'t Kop je" slaagden voor het eindexamen hogere burgerschool afd. B de dames E. M. ten Cate, L. J. W. Lefebvre, M. Moerbeek, M. J. Schoen, M. Timmer. Handenarbeid Rijkskweekschool Haarlem Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd de dames: E. J. Verzandvoort, te Haarlem, M. de Waard, idem, J. M. Hobbel, id., L. van Aken, id., L. Blom, te Zandvoort, I. Ennelting, te Haarlem, W. Har.sel, idem, H. Hilgerman, id., G. Hoeneveid, te Sant poort, T. Mandemakers, te Haarlem, A. Mant je, te IJmuiden, G. N. de Mink, te Haarlem. Gedurende de maand Juli zijn zowel de Stadsschouwburg als het Gemeentelijk Concertgebouw gesloten. TENTOONSTELLINGEN Vleeshal, Grote Markt: „Van de Olm tot de Roos". Tentoonstelling van moderne en historische boekdrukkunst. Geopend op werkdagen (tot 4 Juli) van 917 uur. Zon dag van 1017 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Reis impressies van Otto B. de Kat. Aquarellen en tekeningen uit „Les Sables d' Olonne". Op werkdagen van 1017 uur, tot 16 Juli. Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken van Frans Hals, Jan de Bray, Verspronck en anderen, op werk dagen van 1017 en op Zondagen van 13—17 uur. Huis Van Looy: Het voormalig woonhuis van de schrijver-schilder Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417, op Zondagen alleen van 1417 uur. De Stompe Toren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Voor bezoek op andere dagen wende men zich tot mr. H. K. de Raaf, Heemstede, telefoon 38199. Boulevard de Favauge, Zandvoort: Open luchttentoonstelling van tekeningen in de 's avonds verlichte vitrines aan de flat gebouwen, onder auspiciën van de cultu rele kring 't Helm. Het Wapen van Heemstede: De uitgestelde tentoonstelling van werken van leden van de Rotterdamse Kunstkring „Argus" gaat tóch door en wordt Zaterdag geopend. „Santpoort" schaakte verder De zomercompetitie van de schaakclub „Santpoort" werd onverdroten voortgezet. De uitslagen van 24 Juni waren: Groep A: W. SchuurmanIn 't Velt 10, BaljetVos 10, v. d. BronkPie- terse 10, Bilderde Boer 10, W. SchuurmanBilder J/2Vz- Groep B: G. SchuurmanOosterling afgebr. SterkVulling 10, Enklaar Leijsma 10. Groep C: Haanappelvan Dijk 01 SchweitzerRoos 10, SteynWinters 10, SteinbergPels 01, dr. De Groot Kaan 1—0. Uit de Opregte Haailemsche Courant van 27 Junij I 852 PARIJS, iDezer dagen is in den schouwlburg ,,Le Thé&tre Francais" voor den eersten keer opgevoerd het treur spel Ulysses" van den schrijver Pon- sard, die zich door het treurspel „Lu- cretia" ail eenigen naam heeft gemaakt. Het nieuwe dichtstuk van den heer Ponsard heeft echter geenszins zoo zeer behaagd als zijn vorige arbeid. De eer ste voorstelling is bijgewoond door den Prins-Voorzitter en andere hoogge- plaatsten. Hunne tegenwoordigheid heeft niet belet, dat eenige toeschouwers zich luide hebiben vermaakt met sommige gedeelten van het treurspel. Onder an dere is er nogal gelagchen over het tooneel waarin de hond van Ulysses zijnen meester herkent en daarna sterft. Een der aanwezigen, klaarblijkelijk doe lende op de voornemens tot in voering van een weeldetarief, heeft uitgeroepen, dat voor dien hond geene belasting zoude behoeven te worden betaald". Deze kwinkslag is door sommige personen met geestdrift toegejuicht; hoe de Prins-Voorzitter deze aardigheid heeft opgenomen, is niet gebleken. Mr. F. G. C. J. M. Teulings (K.V.P.) J. Tjalma (A.R.) Anema (A.R.) Mr. R. Pollem# (CHr. Hist.) Prol. Dr. J. de Zwaan Prol. Dr. F. C. Gcrretson H. D. louwe» (Chr. Hist.) (Chr. Hist.) (V.V.D.) R. H. de Vos van SiJenwijk (V.V.D.) W. C. Wendelaar JV.Y.D.) MM. ff® A. N. Molenaar (V.V.DJ (C.P.N.) H. Ooslerhui» C. Woudenberg F. Wibaut (P.v.d.A.) (P.v.d.A.) ,P d.A.) H. J. do Dreu (P.v d.A.) H Algra (A.R.) Prol. Mr. H. J. Hellema (AR.) i. Reyers (Chr. Hist.) C. Geugjes (C.P.N) Dr. H. J. J. van Velthoven (K.V.P.) H. M van Lieshout (K.V.P.) A. C. de Bruyn (K.V.P.) Mr. A. M. C. J. Sleinkühlcr (K V.P.) Ir. E. H. A. Kraa/vangei (K.V.P C. G. A. Mertens (K.V.P.) Mr. Dr. L. F. H. Regout (K.V.P Ir. H. J. M. Verhey (K.V.P.) Ir. A. L. H. Roebroek (K.V.P.) H. C. Nijkamp (K.V.P.) Mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.) P. Lieftinck 'P.v.d.A.) Mr. G. C. D. Kropman (K.V.P.) W. Schermerhoro (P.vJ.A.) Mr. Dr. P. J. Witteman (K.V.P.) Mep M. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) J. H. M. Derksen (K.V.P.) G. E. van Walsum (P.v.d.A.) G. J. P. Cammelbeeck (P.v.d.A J. L. Hoogland (P.v.d.A.) i. A. jonkman (P.v.d.A.) P. I Kapteyn (P.vd At J. In 't Veld (P.v.d.A.) J. J. Kramer (P.v.d.A.)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5