„Noord-Holland" liep na tien maanden hard sleepwerk IJmuiden binnen Kinheim bezorgde Deense gasten prettige dagen Vier werelddelen lagen op de route van het Wijsmuller-vlaggeschip H. Kuitwaard uit Veisen versloeg nationale wielerkampioen Weinig spectaculaire zeerace naar IJmuiden Vandaag de vierde pont in de vaart D' Anjerdag-optochten 5 „Veilig verkeer" in Velsen Een brok Hollands Glorie Met ruim 800 meter voorsprong Drie korvetten voor de walvisvaart Geen wind voor acht boten Gisteren bleek wel, dat het nodig is „Wilhelmina" en „Vox Humana" Dinsdag in Velserbeek Fraaie tripswedstrijd en gezellige reünie Kortste weg naar ziekenhuis door heel Velsen Hoogoven-brandweer verwierf gouden médaille Wat huismoeders-in-spe maakten MAANDAG SO JUNI 1952 Drie reuzen der zee vinden elkaar in de haven van New York. Het zijn, van voor naar achter de „Queen Mary", Engelands grootste passagiersschip; de Franse „Liberté" en het grootste Amerikaanse passagiersschip „United States", dat op 3 Juli zijn eerste tocht zal maken. Burgemeester reikt diploma's uit Dinsdagmiddag om 2 uur zullen in het Patronaat aan de Zeeweg in IJmuiden- Oost de diploma's worden uitgereikt aan de leerlingen van de lagere scholen, die het verkeersexamen met goed gevolg heb ben afgelegd. Burgemeester mr. M. M. Kwint zal een kort woord spreken en na de overhandi ging van de diploma's wordt een film ver toond. „Privé-verpleegster" op stap De toneelploeg van de Velsense RHBS, die de laatste weken met het blijspel „De privé verpleegster" herhaaldelijk „op tour- née" ging (onder meer werd er in Alkmaar voor de HBS-sen en in Santpoort voor de patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis gespeeld), zal 5 Juli ditzelfde stuk onder régie van drs. v. Dyck spelen in hotel „De Leeuwerik" voor de Velser HBS-vereniging en daarna op de 10e Juli nog eens voor de Enkhuizer Rijks HBS-vereniging. Na een zeer spannende wedstrijd is het de wielrenner H. Kuitwaard uit Velsen gelukt, in de Zaterdagmiddag te Beverwijk gehouden wielerwedstrijd voor amateurs over 100 km. als eerste over de finish te filtsen in een tijd van twee uur eenendertig minuten en negen seconden. Het was voor Kuitwaard, die clublid van de organiseren de vereniging „Kennemerland" is, wel een bijzonder knappe prestatie, aangezien hij in deze wedstrijd P. v. Roon uit Haarlem, kampioen wielrenner van Nederland in de amateursklasse, heeft verslagen met een voorsprong van byna 800 meter. In de gehouden wedstrijd voor nieuwe lingen over 50 km., wist T. Kempff uit Amsterdam de eerste prijs te behalen in een tijd van een uur, eenentwintig mi nuten en zevenenvijftig seconden. Wat deze wedstrijd op deze smoorhete dag aan de 55 renners, die aan de start voor de amateur-ronde waren verschenen, aan inspanning en doorzettingsvermogen neeft geëist, wordt duidelijk, wanneer men bedenkt dat honderd kilometer de afstand Beverwijk-Utrecht is en dat de renners gemiddeld 40 km. per uur reden Nadat enkele ronden verreden waren leek het er op, dat P. van Roon deze wed- ZESENTWINTIG STOERE KNAPEN en tweeëntwintighonderdvijftig Diesel- electrische paarden roken Zaterdagmiddag blijkbaar de vertrouwde IJmuidense stal, want het laatste rukje van een zeeslëepreis, die bijna tien maanden du,urde en een brok levende „Hollands Glorie" werd, ging in een sprint, hetgeen officials, familie en supporters reeds verwacht hadden blijkens het gezellige geroezemoes bij de Wijsmul 1 er-steigers omstreeks het tijdstip, waarop de zeesleper „Noord- Holland" tegenover zijn kleinere broertjes „Stentor" en „Hector" meerde. Zaterdagavond om precies halfelf rondde de geweldenaar de Zuiderpier met een breed schuimspoor achter zich, dat wees in de richting Genua, Rastanura, Bombay, Melbourne cn Albany. Kapitein Maarten de Koe, joviaal als steeds, omschreef de sleepreis met één woord: „bestigHoofdzakelijk bagger- materiaal zeulde de „Noord-Holland" van het ene werelddeel naar het andere: betrouwbaar en snel, zoals men van Nederlandse zeeslepers gewend is. „Wat heb je meegebracht, Arie?!!" klonk een hoge IJmuidense jongensstem uit de wuivende en rumoerende menigte nog voor de „Noord-Holland" goed en wel aan de trossen lag. „Zesentwintig apies. klonk het van het achterdek de zoele zomeravond in. Voorlopig mocht niemand aan en van boord, want eerst moest de douane de sleepboot inklaren. De gesprek ken gingen aldus over een wat langere af stand. „Op 10 September vertrokken we uit Nederland met bestemming Albany in Australië" vertelde kapitein de Koe ons later in zijn comfortabele hut. „Een zuiger „G.G.A." en de bakkenzuiger „Beverwijk" van de firma Van Hattem en Blankevoort dansten achter ons mee. Precies honderd dagen had de „Noord-Holland" nodig om de nieuwste wereld te bereiken, want op 20 December liepen we de haven van Albany binnen. Als vervolg hierop deden we twee reizen van Melbourne naar Al bany met Nederlands baggermateriaal, dat gebruikt wordt voor het uitbreiden van de Australische havens. Toen kregen we de opdracht naar Rastanura in de Perzische Golf te stomen, waar een drijvende boor toren met kraanbok lag te wachten om naar Bombay gesleept te worden, omdat in de buurt van de Perzische oliecentra geen ge schikte dokgelegenheid te vinden is. Twin tig dagen lagen we in Bombay om dan de gerepareerde boorattributen terug te sjor ren naar Rastanuari. De dertiende Mei ver trokken we met bestemming Massawa in de Rode Zee, waar een tankschip, dat na zes jaren gelicht was, klaar lag om naar Genua getrokken te worden voor de sloop. De twintigste Juni gingen we „huistoe". Een simpel verslag van een prachtig stuk Nederlandse zeesleepvaart deed kapitein De Koe, die lachte, toen we hem terloops vroegen naar het weer, waarin zij gevaren hadden. „Tamelijk goed, en af en toe slecht!" maakte hij ervan. „Zo beroerd als het hier geweest is deze winter, was het na tuurlijk niet, maar och, je bent op zee en daar gebeurt meestal van alles wat het weer betreft!" De thans 59-jarige kapitein is al 27 jaar gezagvoex-der bij Wijsmuller en het bevalt hem nog steeds uitstekend. „Lucht, wind, ziltheid en veel werk houdt een mens dik wijls lang zonder barsten" grijnsde hij. „Overigens heeft de „Noord-Holland" schitterend gelopen. Geen greintje last heb je met deze bonk kracht en snelheid". Dokken In Amsterdam De sleper gaat in de loop van de volgende week naar Amsterdam, waar in het dok de ingewanden nauwkeurig worden nageke ken. En over een maandje vertrekt het schip met nieuwe moed naar zee. In Nor- Vrijdagavond om negen uur startten uit Hoek van Holland acht zeewaardige zeil jachten voor de jaarlijkse race naar IJmui den over honderd mijl, maar nadat dit evenement verleden jaar al niet bijster tot zijn recht kwam wegens het ontbreken van wind, is de zaak ook ditkeer niet erg spec taculair geworden: slechts twee boten liepen IJmuiden Zondagochtend heel vroeg bin nen en de zes andere zijn kennelijk wegens volkomen windgebrek maar terug gekeerd. De „Fovtuijn II", het schip van H. L. Nachtglas, arriveerde om kwart voor vijf in de vroege Zondagochtend na een weinig opwindende race, waarin elk zuchtje moest worden uitgebuit, in IJmuiden en om goed half zes kwam pas nummer twee binnen: de „Kijkduin" van Ph. P. Osieck. De schepen moesten de marine-zeesleper „Hercules", die op 52° 53° 30" Noorder breedte en 3° 20" Oosterlengte lag, vinden, waarna de sprint naar IJmuiden kon be ginnen. Daar is echter niet veel van terechtgekomen, want het weer werkte niet erg mee, maar de KNZV geeft de moed niet op en zal volgend jaar weer een zelfde wedstrijd organiseren. De „Noord-Holland" is het vlaggeschip van Wijsmuller, gebouwd in 1945. De sleper meet 514 ton en wordt voortge stuwd door een 2 x 12 cylinder Diesel- electrische krachtbron. Met een lengte van 143 meter, een breedte van 33 en een holte van 17 meter is de „Noord- Holland" een van de grootste zeesleep boten, die Nederland op het ogenblik bezit. Het schip is in Amerika gebouwd voor „Army and Navy" en werd na de oorlog een zogenaamde surplus-boot, die door Wijsmuller is gekocht. De „Noord- Holland" heeft een actie-radius van rond de 7200 mijl en heeft in het buiten land een uitstekende naam, evenals de Nederlandse zeeslepers in het algemeen. mandië moet een betonstuk worden ge haald. Dit restant van het invasiemateriaal zal in IJsland worden gebruik voor het aan leggen van havens. Van IJsland gaat de reis naar Sorel in Canada, waar een drietal korvetten gehaald moet worden voor de Nederlandse maat schappij voor de walvisvaart. Deze marine vaartuigen zullen in Amsterdam worden verbouwd tot jagers, die het volgend sei zoen meegaan naar de Zuidpool: De „Noord-Holland" blijft ongeveer 2'/2 maand buiten; aanmerkelijk korter dus dan de vorige reis. Hoewel de Rijkswaterstaat aanvankelijk van plan was, de lang verwachte vierde Velser pont op 1 Juli in de vaart te brengen, omdat dit wegens reparatie aan een pont van Buitenhuizen niet eerder kon, is dit een dag er voor al gebeurd. Deze vierde pont vaart echter alleen op werkdagen. Dit betekent voor de grote zomer-ver- keersdrukte bij het Velser pontveer een zeer grote verbetering en aanmerkelijke bekorting van de wachttijden. De Velser ponten en derhalve het perso neel hebben gisteren heel wat verkeer te verwei-ken gekregen. Zaterdagmiddag en Zondagmorgen vooral was het al druk op het Zuidelijk pontpléin, maar Zondagmid dag was de file van wachtende auto's weer „ouderwets" lang. Gelukkig waren het vrij wel allemaal pei'sonenauto's, zodat er vele makke schapen in het hok gingen en de overtocht, mede wegens het varen in ver sneld tempo, niet zoveel oponthoud gaf als op werkdagen. Van ongeveer half zes af tot ruim zeven uur gistei-avond reikte de file voortdurend tot aan en zelfs voorbij de Smidt Van Gelderstraat, waarbij de uitrit van de Cor- verslaan af en toe „dicht" zat. Het programma voor het Concert, dat Dinsdag 1 Juli om 20 uur in het Velser- beekpark wordt gegeven door het fanfare corps „Wilhelmina" en de gemengde zang vereniging „Vox Humana", ziet er als volgt u.it:Fanfarecorps „Wilhelmina": 1. Prinses Maria (mars), Ant. M. van Leest; 2. Ouver ture Bonne Fortune, S. P. van Leeuwen; 3. Vlammende Heide (fantasie), F. Rogister. Zangvereniging „Vox Humana"; 1. Psalm 91, M. Bruch; 2. Der Greis, Jos Haydn; 3. Tenebrae factea sunt, D. Perez. Pauze. „Vox Humana": 1. Deep River, Old Negro- melody, bewerkt door H. J. Arisz; 2. Sere nade van een landsknecht, Orlano di Lasso; 3. Sanctus en Benedictus, H. van Nieuwen- hovén. Fanfarecorps „Wilhelmina": 1. Carpe- diem (ouvex-ture), S. P. van Leeuwen; 2. Ouverture Italienne, E. Deneufbourg; 3. Wildzang (mars), J. R. van der Glas. E voetbalvereniging „Kinheim" heeft zich in dè afgelopexx dagen zeer vele vrienden gemaakt onder haar gasten van de „Husum Boldklub" uit Kopenhagen, welke vriendschap ongetwijfeld aanleiding wordt om de Deense voetbalclub volgend jaar een tegenbezoek te brengen. De voorzitter van „Husum Boldklub", de heer George Sieben, heeft namens zijn leden meer dan eens getuigd van warme erkentelijkheid aan „Kinheim" voor de buitengewoon prettige dagen en daaraan de uitnodiging ver bonden voor een tegenbezoek van de geel-zwarten. De toer, die Vrijdag door een deel van Nóordhollanö werd gemaakt heeft op de jonge Deense gasten een onvergetelijke in druk gemaakt. De Alkmaarse kaasmarkt had ieders belangstelling en na de rit door het polderland naar Volendam kwamen de gasten onder de bekoi-ing van het dorp met al zijn bezienswaardigheden. Vervolgens werd Amstei-dam aangedaan, waar een rondvaart door gi-achten en havens werd gemaakt. Zaterdagmorgen kreeg IJmuiden een beurt met een bezoek aan de sluiswerken, de vishallen en de havens. Voor de voetbalwedstrijd was de muzi kale medewerking verkregen van de IJmuicler Harmonie, die volledig met tam- boei-cox-ps een uitstekende indruk maakte. In het Bevei-wijkse sportpai-k kregen de toeschouwei-s nog aardige staaltjes van technische marsvaardigheid van de IJmui- der Harmonie te zien. Om halfacht kwamen de elftallen van Husum en Kinheim door een erehaag van jeugdige geel-zwarten op het veld, waarna de Deense en Nedei'landse volksliedei'en werden gespeeld. Burgemeester mr. H. J. J. Scholtens en wethouder W. Alberda van Beverwijk woonden de plechtigheid en wedstrijd bij. De wedstrijd De Deense gasten demonstreerden direct al een technisch goed spel met uitstekend plaatsen en een goede balcontróle. Na de aftrap en de eerste Deense aanval trachtte Kinheim in de aanval een verrassend ele ment te brengen, wat mogelijk werd door ver opdx'ingen van de Husum-verdedigers. De bal wei-d echter dikwijls te hai-d door gespeeld en de buitenspelval deed daarbij goede diensten. De vlugge Husum-midvoor Fin Jensen kreeg na enkele minuten een mooie voorzet van linksbuiten Winther, maar Keirsgieter was hem net voor bij een kopbal. De ge vaarlijke man was linksbinnen Mathiesen, die steeds soepel de bal opbi'acht, doch de kansen door te ver doorgevoerd combine ren in de aanval vrijwel onmogelijk maakte ook dank zij Mol en Groeneveld. Na acht minuten liep v. d. Wateren mooi vrij, maar zijn scherpe voorzet werd door Van Vuuren en Muskee gemist. Aan spil J. Larsen had Kinheim ovei-igens een groot struikelblok. Keirsgieter was in het Kin- heim-doel niet te vermurwen "en zijn reac ties bij de harde schoten bezorgden hem vele „ópen doekjes" gedui'ende de gehele wedstrijd. Het verre opdringen van Husum gaf Kinheim kansen. Toen na 25 minuten de Deense verdedigers misten schoot v. d. Wateren de bal bij de fraaie kans voor het lege doel naast. Hij herstelde zich dix-ect toen A. Prinssen eeri boogbal inzond en v.d. Wateren doorbx'ak, maar ten val werd ge bracht. De strafschop benutte hij onberis pelijk. (1-0). Hoewel de gasten prachtig combineer den en. hot met verre, harde schoten Keirs gieter niet gemakkelijk maakten, kwam na 34 minuten Kinheims tweede doelpunt. De Vries schoot een mooie boogbal in; de rechtsachter K. Lax-sen kon de bal niet on- doelman J. Petersen zijn doel verliet kopte v. d. Watei-en fi-aai in (2-0). Ook na de hervatting liet het fraaie spel de beide ploegen tegen elkaar opwegen. Opvallend was, dat de gasten de bal vrij wel steeds langs de grond plaatsten en Kin heim het meer in verre en hoge passes zocht. Mathiesen miste al spoedig een op gelegde kans en Thomassen, x-echtsbinnen en B. Petersen, rechtsbuiten, deden hier aan mee. In deze periode liet Kinheim zich wat insluiten en had de verdediging de Erootste moeite, totdat na een kwartier untz de verdedigers naar zich trok, tak- tisch de bal naar de vrijstaande v. d. Wate ren speelde en deze een diagonale schuiver inzond (3-0). Dit was Husum te veel en na 22 minuten wist Mathiesen de bal uit der controle krijgen en toen bovendien een hoekschop verrassend langs Keirsgieter te plaatsen (3-1). Vijf minuten later was het Thomassen, die de bal bij een scher mutseling vrij kreeg en deze tussen paal en doelman plaatste (3-2). Kinheim werd nu weer aanvallend, waarbij Husum ook het hoofd niet verder boog en in de laatste mi nuten zelfs zeer gevaarlijke doorbraken demonstreede. Een gelijk spel was de juiste verhouding geweest. Scheidsrechter Melief leidde de ontmoe ting op bijzonder prettige wijze. Réunie Na de wedstrijd kwamen de gasten, Kin- heimers en pleegouders Zaterdagavond nog bijeen in het spoi-tpaviljoen „Watexwliet De heer E. Sanders, Kinheims voorzitter, vond dat een uitgezochte gelegenheid om vissen speek pleegouders. Volgens de heer Sieben, Hu- sums voorzitter, was er een „schone match" peeld, wat de heer Sanders beaamde ei s zover ging te zeggen, dat Kinheim in allen, die aan deze sportuitwisseling hebben bijgedragen, te bedanken; speciaal ook de ièegoude gespeeld, wat de heer Sanders beaamde en zelfs de competitie nog niet zo gespeeld had. Hij verwachtte, dat de vi'ienaschapsbanden door dit bezoek waren bevorderd tussen sportmensen van twee nationaliteiten. De heer Sieben richtte zich vervolgens tot zijn „beste Hollandse vrienden" (in het Vlaams) om namens de kameraden van de Husum Boldklub te danken voor de grote gastvrijheid. „En als u in Kopenhagen onze gasten wordt, zullen wij trachten u deze vriendelijkheden terug te bewijzen." Tenslotte kreeg Kinheim als herinnering aangeboden een fraai bronzen schaaltje, waarin het wapen van Denemarken en de woorden: Husum Boldklub 1952. Zondagmiddag genoten de gasten aan het strand bij Wijk aan Zee en hedenmor gen 10 uur ver trókken zij. In de nacht van Zaterdag op Zondag hoorde een surveillerende agent, die op de Bik- en Arnoldkade in IJmuiden reed, c-en hevig gekreun. Hij stapte van zijn fiets en keek over de muur, die de hoog- gelegenweg scheidt van het lager gelegen terrein bij het visstation. Hier bleek de 21-jarige J. v. B. uit Zaandam, opvarende van de coaster Pavo te liggen. De man, die onder invloed van sterke drank een kortere weg naar zijn schip had gezocht, was vermoedelijk van de hoogte gevallen. De heer Bakker, die hem hulp verleende, constateerde een zwelling aan de wervelkolom boven de lende en deze diagnose werd, dank zij Röntgen foto's in het Antoniusziekenhuis, waar heen de patiënt werd vervoerd, bevestigd. Geslaagden Van de opleidingsklasse van de Da Cos- ta-school, hoofd de heer J. Suurmond, slaagden voor het toelatingsexamen van het Christelijk Lyceum te Haarlem Covrie Verhoog, Hans van Nood en Han Suur mond. Voor het toelatingsexamen Rijks-HBS te Velsen slaagde Joop van Ladesteyn. strijd op zijn sloffen zou winnen, want de kampioen der amateurs lag al spoedig een halve ronde voor, terwijl zijn clubgenoot T. Peters het peloton trachtte te „druk ken". H. Jansen uit Amsterdam was de eerste uitvaller, doordat zijn ketting her haaldelijk van het kamrad liep. Plotseling liep W. G. Vreeswijk uit het peloton en h\j voegde zich bij de kampioen. Dit was voor Peters het sein om zich ook bij zijn clubgenoot aan te sluiten en zelfs de leiding over te nemen. Na een ronde kreeg hij echter een „ramrnetje", waarvan J. Tienstra wist te profiteren en hij nam dc leiding uit handen van het leidende koppel over. v. Roon zakte af naar de vierde plaats waar hij zich gedurende de rest van de wedstrijd koest heeft gehou den. De kampioen van Noordholland in de amateui'klasse, K. Post, die zich gedu rende de eerste helft van de wedstrijd han dig liet trekken, kwam öp dat moment r.aar voren en wist in de kopploeg te ko men. Na enkele ronden zakte dit felle sprintertje echter ook weer af. Warm en moe Langzamerhand deden de warmte en de vermoeidheid zich voelen. Verscheidene coureurs vielen af en de doorzetters rie pen voortdurend om water. J. Makay uit Oudewater moest na ongeveer 75 km. de stryd staken met een lekke band. Inmid dels had zich een kopploeg gevormd uit K. Post, H. Kuitwaard, H. de Koning en W. Jun, waaruit Kuitwaard zich los trapte met nog zesentwintig ronden in het ver schiet. Na vijf ronden had de Velsenaar al een winst van een 200 meter geboekt, terwijl zijn voorsprong met iedere ronde groter werd. Toen er nog vijf maal het parcours ver reden moest worden, lag Kuitwaard al achterin het peloton met b\jna één ronde voorsprong, in welke positie hij later als eerste over de finish stoof. In deze wedstrijd voor amateurs werden de volgende prijzen toegekend: 2 K. Post, Aalsmeer, 3 P. Sieveking, Amsterdam, 4 J. Tienstra, Halfweg, 5 H. Wiés, Amster dam, 6 W. Jun, Amsterdam, 7 G. Timmer man, Zaandam en 8 P. v. Roon, Haarlem. In de wedstrijd voor nieuwelingen was de uitslag als volgt: 1 T. Kempff, Am sterdam, 2 R. Jannissen, 3 J. Rol, Alk maar, 4 G. Jansen, Halfweg, 5 J. A. Ven- nik, Krommenie, 6 D. Edelenbosch, Enk huizen, 7 T. Luycken, Halfweg en 8 G. Blauw, Zaandam. De optocht, die de „Anjerdag" in IJmui- den-Oost beoogde te stimuleren, vertrok om ongeveer half vier van het Tiberius- plein en omstreeks diezelfde tijd zetten zich ook in andere gemeentedelen fleurige op tochten in beweging. Voorop ging in IJmuiden-Oost de Chris telijke muziekvereniging „Wilhelmina", ge volgd door een aantal junioren van de voetbalvei-eniging VSV. Spandoeken met de leuze „Steunt het Anjerfonds voor het culturele werk" getuigden voor 't doel van de manifestatie. De stoet, die overal de nodige aandacht trok, werkte erg suggestief en de speldjes door welwillende collectan ten aan het publiek geoffreerd, gingen dan ook vlot van de hand. De stoet voor Oud-IJmuiden en IJmui- den-Oost vertrok ongeveer te zelfder tijd van 't Van Poptaplantsoen. Hier werden de spandoeken meegevoerd door een aantal jongei-en van het C.N.V. De IJmuider Har monie zorgde er met pittige muziek voor, dat 't nodige publiek op de been kwam en ook hier „vlogen" de speldjes weg. De stoet werd tenslotte ontbonden op hét Konings plein. Velsen-Noord De optocht, zoals deze in Velsen-Noord zou worden gehouden, heeft wat teleurge steld. Het voornemen bestond om met de afdeling gymnastiek van de R.K. sportver eniging „IEV" mede te werken, doch deze medewerking werd nog Donderdagavond geannuleerd. Op het laatste moment echter was de leider van het „Kennemerstaten"- jeugdwerk, de heer R. Wasterval, de „red dende engel", die Zaterdagmiddag met een honderdtal jeugdleden en leidsters aan het Stratingplantsoen present was. Nadat eex*st nog ongeveer een half uur op de R.K. Harmonie „St. Caecilia" was gewacht, kon de optocht worden gefor meerd. Behalve enige nationale dundoeken en spandoeken met de woorden „Steunt het Anjerfonds voor het culturele werk" werd ook de grote Kennemerstaten-vlag mee gedragen. De x-oute van de optocht, die zich beperkte tot de „Schoutenbuurt", de directe omgeving van het Stratingplantsoen en de „Meerweiden" werd wegens de late start enigszins bekort. Vlotte oliebrandblussers Uitgaande van de Nederlandse vereniging van brandweercommandanten werden Za terdagmiddag in Blaricum de brandweer wedstrijden voortgezet. De ox'ganisatie was prima en de oefenin gen waren verre van eenvoudig, want een fictieve oliebrand moest worden bedwon gen, waarbij twee sloten, een rijweg en een schutting de hindernissen vormden. Er moest honderd meter slang worden uitge lopen, met drie stralen diende het vuur te worden bestreden en de haard van de brand zou met koolzuursneeuw aangeval len moeten worden en bovendien lag daar en passant een „bewusteloze" brandweer man in het brandende perceel. Voor het afleggen van het matei-iaal en de bestrijding van het vuur was 4 minuten 20 seconden beschikbaar. De Hoogoven-brandweer, welke als eer ste na loting de strijd aanbond, had dus ook de moeilijkste taak, om zich zonder voorbeeld door de oefening heen te slaan. Alle deelnemende groepen overschreden de vijf minuten, maar de Hoogoven-mannen haalden onder leiding van de heer H. H. Vrenegoor een bijzonder fraai resultaat: zij kregen in totaal 1532 punten en lagen hiermede ruimschoots aan de kop in hun afdeling, gevolgd door de bi-andweerploeg van de Nederlandse Spoorwegen te Haar lem met 1492 punten. Door dit resultaat kwam de Hoogoven brandweer in het bezit van de fraaie, grote médaille, welke door de burgemeester van Blaricum werd uitgereikt. Volharding. De markt van vanmorgen was volgens de opgaaf van Zondag al heel gevarieerd. Voor de vroege beurten kwa men aan de hal de „Haarlem" met 220 kisten schelvis en piepers, 35 tarbot, 15 makreel, 20 kleine kistjes haring, 240 stuks stijve kabeljauw en 110 stuks kleine stijve kabeljauwen; de „Maria van Haltum" met 380 kisten makreel, 560 dichte makreel, 65 diversen, 25 stokkebit, 20 wijting en 25 kleine kistjes haring; de SCH 7 met 450 kisten verse haring en de loggers KW 24, 41, 25, 84, 17 en 16 met een gezamen lijke aanvoer van 315 kisten makreel, 120 schelvis en piepers, 260 wijting, 325 kabel jauw en gul, 44 schol, 75 poon, 10 haai, 770 stuks stijve kabeljauwen, 20 tarbot, 150 radio, 250 diversen en 30 kisten hors- nxakreel. Voor de late losbeurten stonden 15 kotters ingedeeld met een totale aan voer van ruim 1000 manden diversen waar van 7000 kg. tongen en tarbot, 390 schol en zeven loggers inet 5800 kg. tongen en tarbot, 400 schol, 80 diversen, 100 schel vis, 40 diversen, platvis en 70 kabeljauw en wijting. Verder lagen nog aan de Zuid zijde te wachten op een losbeurt de IJM 209 met 125 kisten schelvis, 30 gullen, 25 wijting, 100 schelvis, 200 stuks stijve ka beljauw; de IJM 129 270 stuks stijve ka beljauw, 100 schelvis, 29 wflting, 25 kabel- jouw en gul, 10 schol, 15 tarbot, 10 diver sen, de KW 7 met 850 kisten makreel, de KW 37 met 200 kisten makreel en de KW 123 met 130 makreel, 50 schelvis, 200 stuks styve kabeljauwen en de 25 kisten tarbot en diversen. De rest. Tot Zondagmiddag kwamen er nog geen binnenkomsttijdingen binnen van trawlers, welke eventueel Dinsdag zouden willen markten. Aan de hand der vertrekdata kunnen voor het eerste week- gedeelte het eerste worden verwacht: de Herman en Eveline welke de 19e Juni zijn vertrokken, de Norma Maria en Thorina welke de 20e Juni zijn vex-trokken en de Hoop en Medan welke de 21e Juni uitgin gen. Klein schip, groot succes. De Pisca- torboot „Claesje", die Zaterdag na een korte weektrip als enige trawler aan de afslag lag met ongeveer 800 kisten „brand- levende" makreel, kreeg voor zijn prima vangst f 12200. Bij de loggers werd de KW 51 favoriet met f 5100. Urker geluk. Door het mooie weer van 't weekeinde zyn door de snurrevaad- kotters vooral Vrijdag en Zaterdag grote partijen schol aangevoerd. De kwaliteit van deze schol was prima en de schol is blijk baar puik van smaak, want de handel werkte vrijwel de hele aanvoer weg. De gelukkigste visser van de afgelopen week was de UK 57. Van Zondag op Maandag uit Urk vertrokken, kwam de UK 57 Woens dag al met 90 kisten schol aan de afslag. Dc besomming was toen f 2000. Direct ver liet deze grootste kotter der Urker vloot weer de vissershaven en Zaterdag was het schip weer met 100 kisten schol present. De totale weekbesomming werd daardoor f 3700. Ook de UK 202 deed twee keer de markt aan. „Neeltje" dokt. De IJmuider kotter Neeltje (IJM 240) is Zaterdag in dok ge gaan. Deze snurrevaad-kotter heeft Zater dag de vangst van 120 kisten schol gelost. In en uit. Zaterdag en Zondag kwa men binnen: Katwijk 227, 46, 35, 175, 140, 56, 128, 16, 19, 34, 107, 26, 27, 227, 11, 30, 155, 210, 108, 77, 24, 125, 104, 41, 84, 141, 57, 17, 16, 37, 40, 39, 123, 25; UK 79, 28, 2, 34, 44, 52, 169, 7, 90, 86, 18, 64, 85, 14, 57, 35, 1; HD 116, 25, 54, 184; RO 46, 29; IJM 249, 262, 240, 241, 229,. 230, 23, 276, 5, 10, 9, 209, 129, 7; EH 20; BU 33; AM 16, 18; SCH 7 en de WR 33. Naar zee vertrokken: de KW 176; IJM 20, 75; VL 77 en de IJM 241. Naar eigen haven vertrokken de WR 7; HD 125, 116, 25, 184; UK 104, 59, 79, 2, 234, 34, 44, 52, 179, 169, 7, 57, 35, 1, 28. Haringaanvoeren. Van de haringdrijf- netvisserjj kwamen binnen de Katwijk 138 mot 562 kantjes waarvan 66 k eigen vangst, 68 k van de KW 23, 40 k van de KW 25, 28 k van de KW 54, 56 k van de KW 73, 67 k van de KW 3, 114 k van de KW 14, 48 k van de SCH 36, 55 k van de SCH 353 en 21 k van de IJM 283, de KW 20 met 623 k waax-van 87 k eigen vangst, 142 k van de KW 39, 60 k van de KW 49, 70 k van de KW 32, 79 k van de KW 29, 62 k van de KW 67, 65 k van de KW 18 en 58 k van de KW 144, de KW 70 met 610 k waarvan 65 k eigen vangst, 121 k van de KW 129, 154 k van de KW 163, 110 k van de KW 168 en 160 k van de KW 170, de KW 85 met 728 k waar van 113 k eigen vangst, 87 k van de KW 113, 44 k van de KW 151, 116 k van de KW 42, 85 k van de KW 50, 11 k van de KW 173 en 96 k van de KW 43, de KW 175 met 160 k eigen vangst, 170 k van de KW 22, 170 k van de KW 65 en 160 k van de KW 45 en de Katwijk 140 met totaal 594 k waarvan 101 k eigen vangst, 14 k van de KW 25, 59 k van de KW 14, 16 k van de KW 73, 21 k van de KW 54, 14 k van de KW 3, 93 k van de KW 2, 29 k van de KW 47, 50 k van de KW 23, 36 k van de SCH 353, 12 k van de SCH 36, 45 k van de IJM 283 en 104 lc van de KW 5. Prijzen: Gr. tong 2.852.40, grm. tong 1.90—1.76, kim. tong 1.86—1.74, kl. tong I 1.84—1.24, kl. tong II 1.14—0.92, tarbot 1.081.02 per 1 kg.; tarbot II 52, tarbot III 55, tarbot IV 45, tongschar 59, grm. schol 42, kim. schol 5435, kl. schol I 34—27, kl. schol II 22, schar 23—14, makreel 16.5014.50, grm. schelvis 36, kim. schelvis 38. kl. schelvis I 4937, kl. schelvis II 38—27, wijting 3422, gr. gul 3530, mid. gul 29, kl. leng 2422, poon tjes 98, pieterman 18, ld. rode poon H 11.50 per 50 kg., gr. kabeljauw 16494 per 125 kg. Aanvoer: 245 kisten tong en tarbot, 2 tongschar en schartong, 1175 schol, 140 schar, 720 makreel, 14 schelvis, 140 wij ting, 71 kabeljauw en gul, 4 leng, 10 haai, 39 poon, 50 diversen. Totaal 2590 kisten. De meisjes die de lessen aan de Ge meentelijke huishoudschool in IJmuiden volgen, hebben een jaar lang flink hun best gedaan en menig kledingstuk is door hen vervaardigd. Woensdag van 1517 uur en van 19.30 tot 21 uur en Donderdag van 1012 en van 1416.30 uur bestaat voor hen, die zich voor dit werk interes seren, gelegenheid de resultaten van dat jaar noeste arbeid in de school aan de Casembrootstraat te bewonderen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7