Acheson geeft Britten openhartig tekst en uitleg van kwestie-Jaloe Weerbericht Koele oase in hete stad Vermiste Haarlemse scheepsbouwer uit het Spaarne opgehaald Zaak was SNAFU, hetgeen betekent: Toestand normaal. Alles in de war Baron van Ittersum in Korea bedreigd? Formatie Haarlems Dagblad Interparlementair orgaan voor Beneluxlanden Stevenson weifelt Dr. Drees oriënteert zich V.S. mogen meer kaas importeren Het woord is aan Lof voor de studenten op de Willem Ruys Brand na spel met lucifers Twee Britse soldaten in Berlijn gearresteerd Misdrijf waarschijnlijk; verdachte aangehouden Wat een hitte Tóch candidaat? Publicatie V.V.D. viel niet in de smaak Maar het quota-stelsel blijft Reis naar Curacao als gevolg van vergeten bril Santpoorts gezin zwaar gedupeerd 66e JAARGANG No 299 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 1 JULI 1952 ider Courant VELSER EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG 1^2 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- eji Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Dr. WILLEM DREES houdt zich bezig met het formeren van een nieuw kabinet en hebben wij reden om hem te benijden? Neen. Voor velen onzer is in deze dagen, zomerse warmte brengend, de vacantie be gonnen en zij hebben zichzelf gelukgewenst met het tijdstip dat hun ten deel is gevallen of dat zij zelf hebben gekozen. Anderen, die aan het werk zijn gebleven op kantoor of in fabriek, hebben thans hun kledij zo luchtig gemaakt als toelaatbaar wordt geacht. In elk geval hebben zij allemaal van een Zondag in de buitenlucht genoten. Vader Willem daarentegen, die vóór die Zondag zijn overleg met politici al had in gezet, moest in de hitte over zijn politieke legkaart piekeren. Niet alleen over een brede of een smalle basis, maar ook over een basis die men niet zozeer breed maar eigenlijk toch ook niet smal zou kunnen noemen. En over een program dat voor de partijen, op de gekozen breedte verenigd, aanvaardbaar zou zijn, zodat het vertrou wen van de meerderheid des parlements het zou schragen. Daar beperken zijn zorgen zich geenszins toe, want bij dit alles doet zich nog de vraag voor hoeveel en welke ministerszetels iedere partij ten deel kunnen vallen. En daar is het dan nog niet mee afgelopen, want hij moet ook uitmaken wie erop zullen zitten. Ik weet niet hoe veel mensen er zijn, die zichzelf geschikt zouden achten voor een ministerschap. Voor het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie zou dit misschien een aantrekkelijk onderwerp wezen, om voor te leggen aan een doorsnede van het Nederlandse volk. Acht gij uzelf geschikt voor minister? Zo ja, waarom? Zo neen, waarom niet? Welke partij geniet uw voorkeur? Dit lijken alvast redelijke vragen. Er zou aan toege voegd kunnen worden: Welk departement zoudt gij het liefst voor uw rekening nemen indien de formateur u tot zich riep? Dit lijkt mij een aardige aanvullende vraag: ik zou durven voorspellen dat grote animo voor Verkeer en Waterstaat (vooral iri deze temperatuur) zou bestaan en daarentegen heel weinig voor Financiën. Mij lijkt het zelfs denkbaar dat het Nipo verscheidene doorsneden des volks zou moeten peilen eer het een gegadigde voor Financiën vond. Maar het zou, om een duidelijk beeld van Nederlands ministrabel zelfvertrouwen (en ministrabele zelfoverschatting) te krijgen wel beter weer moeten uitkiezen. Normaal vaderlands weer, met een stevige bries uit het Zuidwesten en plaatselijke regenbuien, zoals het Meteorologisch Instituut dat noemt als het ons zijn somberste verwach tingen besparen wil. In deze hitte beseffen alle Nederlanders te zeer, dat regeren een vermoeiende bezigheid is ook al rijdt men af en toe in een slee van een auto en al hoeft men nooit op een fiets tegen de wind in te trappen als men dat niet wil. De formateur ontvangt intussen bezoe kers. Het zijn politici en geen „back benchers", zoals ze dat in het Britse Lager huis noemen: geen mannen dus van de achterste banken in het parlement. Neen, het zijn fractieleiders. Soms ook wel demis sionaire (in staat van aftreding verkeren de) ministers, zoals al in het begin bleek, want hij begon zijn gesprekken met prof. dr. L. ,T. M. Beel, van Binnenlandse Zaken, kortweg en gemeenzaam bekend als Beel. Als hij twintig jaar ouder was zou men hem misschien, als variant op Vader Willem, Oom Louis noemen of liever Oom Lo. Nu niet; hij is daar te jong voor. Hoe dan ook, al die bezoekers des formateurs zijn lieden, die in het politieke nauwkeurig weten waar Abram de mosterd haalt eri die man voor man verschrikkelijk op hun qui vive zijn en zo nodig het soort ondoorgrondelijk gezicht kunnen trekken, waarmee ervaren poker-spelers hun successen behalen. De formateur moet al die gesprekken met vol ledige scherpzinnigheid voeren. Noch de wet, noch het staatkundig gebruik erken nen de mogelijkheid van enige loomheid bij uitzonderlijk hoge temperaturen. Wel verbiedt de traditie hem ongetwijfeld, zijn jasje erbij uit te trekken en ramen en deuren tegenover elkaar open te zetten. Dat laatste zou trouwens ook symbolisch ver keerd zijn: het zou de door zovele landge noten gevreesde „tocht" veroorzaken en een formateur kan toch niet op de tocht zitten? Het oog der verbeelding ziet hem daar zetelend, in zijn donkere pak, ernstig en aandachtig, zich steeds maar scherp be zinnend en nauwkeurig zijn woorden for mulerend dan tussen twee bezoeken in een ijsje etend en zich met een zucht her innerend dat het hem zuiver-persoonlijk geenszins onaangenaam zou zijn geweest het minister-presidentschap neer te leggen. Want hij is al zo lang achtereen bewinds man geweest. Prof. Lieftinck heeft bij zijn afscheid gezegd dat hij nooit van formatie-perioden heeft gehouden. En hij was niet de forma teur. Men kan het zich voorstellen. Bij de Turken zal hij zich zorgelozer voelen dan hier; geen enkele Turk heeft trouwens iets tegen hem. Laat ons hopen dat dit nog zo zal zijn als hij eenmaal Turkije verlaat. Alleen de gedachte dat de formateur een nieuwe Lieftinck moet ontdekken doet mij zozeer de drukkende warmte gevoelen, dat ik met deze woorden besluit. R. P. BERLIJN (Reuter). Sovjet-Russische manschappen hebben Maandag twee Britse soldaten te Slaaken, aan de West-Berlijnse grens, gearresteerd. Britse legerautoriteilen hebben de Rus sen om inlichtingen over de twee soldaten gevraagd. Een woordvoerder van het Brit se leger verklaarde, dat de soldaten zich volgens berichten van Duitse ooggetuigen op het ogenblik van hun arrestatie op Oost- Berlijns gebied bevonden. Hij zei, dat de grens in dit gebied slecht is aangegeven en vergissingen gemakkelijk kunnen voor komen. De drie Westelijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben Maandag opnieuw bij het hoofd van. de Russische controlecom missie, generaal Tsjoeikof, geprotesteerd tegen het sluiten van de zónegrens. In de nota zeggen zij, dat het Russische antwoord op hun eerste protest van 29 Mei slechts zeer ten dele verband houdt met de aan de Oost-Duitse zijde van de grens genomen maatregelen. De drie Westelijke Hoge Commissarissen zeggen in hun protest, dat de Oost-Duitse veiligheidsmaatregelen, door de gevolgen welke zij voor de bewo ners van het grensgebied hebben, in strijd zijn met het besluit van de geallieerde con trole-commissie betreffende het vergemak kelijken van het grensverkeer voor arbei ders. Zo warm kan het niet zijn of de stadsjeugd vindt altijd wel gratis afkoelingHier heb ben een aantal ver hitte Amsterdammer tjes met grote vrij moedigheid het bassin voor het Van Hcutz- monument in bezit genomen in de hoop dat de „prinsemarij" (politie) een oogje dicht zou willen knij pen. Hetgeen de prin semarij natuurlijk deed. Hedenmorgen is uit het water van het Noorder Buitenspaarne, nabij de fabriek van Droste te Haarlem, het lijk opgehaald van de 53-jarige Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D., wonende aan de Harmenjans- weg. De man werd sinds 23 Juni vermist. Het lijk vertoonde tekenen van geweld, aangezien de voeten bijeen gebonden waren en in de mond een prop was gestoken. Als verdacht van betrokken te zijn bij de dood van D. heeft de Haarlemse politie een zekere S. aangehouden. Het onderzoek duurt voort. Neo-nazi's. Het West-Duitse constitutio nele hof heeft heden het verzoek van de bondsregering om uit te maken of de „socialistische rijkspartij", een neo- nazistische organisatie in strijd met de grondwet is, in behandeling genomen. Zoals bekend heeft de West-Duitse re gering een soortgelijk verzoek ten aan zien van de communistische partij in gediend. De S.R.P. betwist de compe tentie van het hof en heeft een massa bijeenkomst te Karlsruhe aangekondigd, die door de politie echter is verboden. Ex-generaal Remer, die in 1944 het tegen Hitier gerichte complot hielp on derdrukken, en partijleider Dorls zullen de zaak der S.R.P. voor het hof ver dedigen. 99 WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de tekst gepubliceerd van minister Acheson's verklaring aan Engeland over de bombardementen van de krachtcentrales in Noord-Korea. Hij zeide volgens deze tekst onder meer: „Dat gij niet gei'aadplcegd zijt, is slechts het gevolg van wat men in Ame rika verstaat onder „Snafu". Snafu is een legerterm en betekent letterlijk: „Situation normal, all fouled up", hetgeen zeggen wil: „de toestand is normaal, alles is in de war". Uit de tekst blijkt verder, dat de minister de bombardementen als een zuiver mili taire daad beschouwt. De electrischc stroom van de centrales werd onder meer gebruikt voor vliegvelden, vanwaar uit de Noorde lijken opereerden, en voor radar, waarmede jachtvliegtuigen geleid werden in hun strijd tegen de vliegtuigen van de UNO. De stations waren niet eerder gebombar deerd, omdat zij toch gedemonteerd waren en de troepen van de UNO ze wilden spa ren voor het geval een hereniging van Ko rea tot stand zou komen. Kortgeleden ech ter hadden de Noordelijken de krachtcen trales weer in werking gesteld. De Sovjet-Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, generaal Vadim Sviridof, heeft Maandagavond een receptie in de Amerikaanse ambassade te Wenen bijge woond ter ere van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Oos tenrijk. Generaal Sviridof was vergezeld door zijn plaatsvervanger en zijn politieke adviseur. De Russische Hoge Commissaris schudde Acheson de hand en vroeg: „Komt u vrede brengen?" Personen, die dicht bij Acheson stonden, hoorden de Amerikaanse minister antwoorden: „U weet, dat er twee nodig zijn om vrede te scheppen". Het staatsverdrag: Acheson heeft te Wenen op een perscon ferentie verklaard dat de Amerikaanse troepen in Oostenrijk zullen blijven, totdat De beraadslagingen van de vijfde confe rentie der Belgisch-Nederlands-Luxem burgse interparlementaire unie zijn giste ren voortgezet. Onderwerp van bespreking vormde de coördinatie van het vervoer in de Beneluxlanden, waaromtrent de heren Van de Kieft (Nederland), De Block (Bel gië) en Wehenkel (Luxemburg) hadden ge rapporteerd. De conferentie verenigde zich na uitvoerige debatten, die tot na het mid daguur voortduurden, met een resolutie tot het instellen van een werkcommissie ter bestudering van het transpörtvraagstuk in de Beneluxlanden en het uitbrengen van een rapport. Na afhandeling van het onderwerp in zake het vervoer is de ontwerp-resolutie over het Zaterdag besproken onderwerp oprichting van een interparlementair Be- nelux-lichaam ter sprake gebracht. Na dat er nog enige wijzigingen in waren aan gebracht is zij aanvaard. De conferentie spreekt in deze resolutie als haar oordeel uit, dat het wenselijk is, dat de parlemen ten op deze wijze worden ingeschakeld, voordat de volledige economische unie tot stand komt. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft tijdens de maaltijd, die de Nederlandse regering aan de deelnemers van de conferentie heeft aangeboden vier Koninklijke onderscheidingen uitgereikt. De voorzitter van de Belgische groep, senator Kolin, is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau, de secreta ris van de Belgische groep en van de Be- nelux-interparlementaire unie, de heer Humblet, is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau; de heren Bie- ver. lid van het bureau van de Luxem burgse Kamer en Meris, secretaris van de Luxemburgse groep, werden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. de vrijheid van dat land verzekerd is. Ame rika betreurde het, dat het verblijf van Amerikaanse troepen in Oostenrijk nood zakelijk v/as. Over de kwestie van het staatsverdrag zei de minister, dat Amerika zou blijven aandringen op een verdrag, dat Oostenrijk de volledige souvereiniteit zou geven waar op het recht heeft. „Vergist u niet, van de vier bezettingsmogendheden in Oostenrijk willen er drie naar huis". Amerika streeft er voorts naar, de Oos tenrijkse economie -weer op krachten te brengen. Eens zal de tijd komen," dat Oos tenrijk weer een volledige rol in de familie van vrije landen zou spelen. Oostenrijk dient als lid van de UNO te worden toe gelaten, zo zei Acheson. In antwoord op de vraag, of als gevolg van het feit, dat de Russen de kwestie- Triëst koppelen aan het Oostenrijkse pro- 2 ooococoooocoocoooccooooc oocooccooccooooo In het Oosten van de Verenigde Staten is de hitte, als gevolg waarvan tenminste 169 personen het leven hebben verloren, afgenomen. Onweersbuien hebben af koeling gebracht en in W ashington daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden Celsius. In Europa blijft het. warm. In Rome zijn temperaturen van 35 graden en in Basel temperaturen van 34 graden Celsius gemeten. In Kopenhagen was het wat koeler, daar bereikte het kwik slechts 23 graden. In Duitsland steeg de tem peratuur langs de Rijn en de Main tot boven 30 graden. In Londen is Maandag de zomeruitver- koop begonnen. In de hitte stonden vrouiven urenlang in de rij om bontjassen en andere jiointerkleding te kopen. 99 bleem de totstandkoming van een staats verdrag nog steeds belemmerd wordt, zei Aojlescn dat dit inderdaad het geval is. „Rusland heeft steeds getracht verband tussen de beide vraagstukken te leggen, ofschoon zij geen verband met elkaar hou den". Acheson sprak als zijn mening uit, dat de Russen helemaal geen verdrag willen en voordeel zien in de bezetting van een deel van het land. Acheson is heden per vliegtuig van We nt:, naar Brazilië vertrokken. Hij reist met zijn echtgenote in het vliegtuig van Tru man, de „Independence". NEW YORK (Reuter). Gouverneur Stevenson van Illinois, die door vele de mocraten wordt beschouwd ais de geschikt ste democratische candidaat voor het pre sidentschap, heeft in een verklaring de mo gelijkheid niét uitgesloten, dat hij Candi da at'stelling door de democratische partij zou aanvaarden. Tot op heden heeft gou verneur Stevenson candidaatstelling gewei gerd, doch Maandag verklaarde hij op een persconferentie, dat hij zijn standpunt op nieuw zou bepalen, als hij toch candidaat gesteld zou worden. Volgens niet-officiële tellingen hebben 430 afgevaardigden naar de nationale repu blikeinse conventie te Chicago senator Taft hun steun „beloofd", 407 afgevaardigden zouden Eisenhower steunen. Voor benoe ming heeft een candidaat steun van 604 van de 1206 afgevaardigden nodig. Mr. G. E. baron van Ittersum, Neder lands gedelegeerde in de UNO-commissie voor hereniging en wederopbouw van Ko rea, zal worden benoemd tot plaatsver vangend hoge commissaris der Nederlan den in Djakarta. Hij zal in deze functie mr. C. W. A. Schurmann opvolgen, die bin nenkort Indonesië gaat verlaten. Op de foto ziet men mr. G. E. baron van Ittersum (derde van links) bij een bezoek aan het hoofdkwartier van de eerste divisie van het Zuid-Koreaanse leger. Volgens een bericht van Associated Press heeft mr. Van Ittersum dezer dagen in Poesan verklaard, dat rechtse politieke elementen in Korea hem hebben aange raden, Korea zo spoedig mogelijk te ver laten als zijn leven hem lief is. De Zuid- Koreaanse regering had hem daarna ter stond garanties gegeven voor zijn persoon lijke veiligheid. Hedenmorgen omstreeks zeven uur zag een lid van het personeel van Droste het lijk drijven. Hij waarschuwde de politie, die daarna de dode ophaalde en naar het St. Elisabethsgasthuis liet vervoeren, waar sectie werd verricht. Het bleek ook nog, dat het lichaam van de man was verzwaard met stukken ijzer, zodat de mogelijkheid van misdrijf wel zeer waarschijnlijk was. De politie stelt op het ogenblik een diep gaand onderzoek naar deze zaak in en was hedenmiddag al zo ver daarmee gevorderd dat zij kon overgaan tot arrestatie van een verdachte. In het belang van het onderzoek konden nadere mededelingen nog niet worden vrijgegeven. D. werd Maandag 23 Juni om 6 uur 's avonds voor het laatst gezien en was sedert dat tijdstip spoorloos. Hij was ge huwd en had 4 kinderen, doch een zijner zoons was enkele maanden geleden bij een ongeluk in Rotterdam om het leven ge komen. Onze parlementaire redacteur meldt, dat de besprekingen welke dr. Drees gisteren met prof. Romme en dr. Schouten heeft gevoerd, een zuiver algemeen oriënterend karakter droegen en er niet gesproken is aan de hand van een ontwerp-programma. De kabinetsformateur heeft 's avonds een soortgelijk gesprek met de heer Tilanus ge voerd. Deze algemeen oriënterende gesprekken hebben alleen ten doel, de formateur enig nader beeld van de situatie en de moge lijkheden te verschaffen. Na afloop zal hij gaan overwegen welke richting hij zal dienen in te slaan, name lijk of hij het moet en kan zoeken in een brede basis dan wel in een andere grond slag. Op het ogenblik kan er nog niet van enig voornemen van de formateur ten aan zien van de te volgen weg worden gespro ken. Van een woordvoerder van de formateur vernemen wij, dat dr. Drees ook een be spreking met mr. Oud had willen hebben. Na de bekendmaking van het standpunt van het hoofdbestuur der V.V.D., welks voorzitter dezelfde is als de voorzitter van de Tweede Kamerfractie dezer partij, na melijk mr. Oud, ziet dr. Drees op dit ogen blik geen heil in een dergelijk onderhoud. Vooral de inhoud van het door het hoofd bestuur der V.V.D. gepubliceerde heeft de formateur tot deze mening gebracht. "Wij hebben de indruk dat dr. Droes niet. bijster gesticht is over de houding van het hoofdbestuur cjer V.V.D., niet alleen omdat het zijn standpunt reeds vóór een bespre king tussen de formateur en mr. Oud publi ceerde, maar vooral over de passage waarin gezegd wordt dat de regering onder dwang heeft gestaan van de Raad van Vakcen tra 3 en. WASHINGTON, (Reuter) De nieuwe wet op de defensie-productie, die door de ondertekening van president Truman van kracht is geworden, vergroot de hoeveel heden zuivelproducten, die in de Verenigde Staten mogen worden ingevoerd, maar handhaaft het verplichte quotastelsel van de vorige wet. Hoewel de quota met 15 pro cent zijn vergroot, naar goeddunken van de minister van landbouw, heeft het Congres toch geweigerd aan de telkens weer door president Truman en het ministerie van Buitenlandse Zaken naar voren gebrachte wens te voldoen de beperkingen geheel af te schaffen. Ook de nieuwe wet verplicht de regering quota in te stellen, wanneer door de zui- velinvoer de binnenlandse productie in ge vaar gebracht wordt, invloed uitgeoefend wordt op de binnenlandse afzet, de distri butie of het regeringsprogramma voor de prijsbeheersing. Hieraan is nu toegevoegd, dat de rege ring „extra invoer van elk type en varië teit van de gespecificeerde goederen mag toestaan van niet meer dan 15 procent van de beperkte invoer voor wat elk type en variëteit betreft, die zij noodzakelijk mag achten, .rekening houdende met de internationale betrekkingen en de handel". Naar vernomen wordt, zal het voornaam ste effect van deze bepaling zijn, dat er. grotere hoeveelheden gespecialiseerde pro ducten kunnen worden ingevoerd, als bij voorbeeld Deense blauwe kaas. Er wordt van die kaas weinig in de V.S. geprodu ceerd. het is dus een niet-concurrerend product. De twee verstekelingen, die, zoals gemeld werd, op Curagao van de Sibajak zijn gezet, blijken te zijn twee 23-jarige vertegen woordigers uit Tilburg, J. M. van H. en A. H. B. Aan de politie van Willemstad heb ben zij verklaard per ongeluk de reis te hebben meegemaakt. In Rotterdam waren zij aan boord gegaan om een kennis een vergeten bril te brengen. Toen dat gebeurd was, ontdekten zij dat het schip reeds ver trokken was. De politie in Willemstad vond deze ver klaring niet erg waarschijnlijk, maar heeft er van af gezien het tweetal op te sluiten. Zij zijn ondergebracht in het Zeemanshuis te Willemstad en zullen waarschijnlijk met de „Oranjestad" naar Nederland terug keren. Bij de Tilburgse politie is geen opgave van vermissing van de beide jongelui ge daan. i K. F. H. M a r x De arts hoeft geen romans te lezen; hij beleeft ze. „De studenten hebben zich buitengewoon kranig geweerd, ondanks het voor hen vreemde werk, dat zij hebben verricht tot grote tevredenheid der passagiers", zo be richt uit Djakarta kapitein C. C. Goede- waagen, gezagvoerder van de „Willem Ruys". Dit schip is onlangs door staking der Indonesische schepelingen uit Rotter dam vertrokken met voor de passagiers- dienst aan boord een kern van ongeveer 50 bevaren hofmeesters, in allerijl aange vuld met een honderdtal studenten uit alle Nederlandse universiteitssteden als cor- veeërs. De eerste dagen ging de dienst wat moeilijk, maar het werd door alle passa giers sportief opgenomen. Reeds van de tweede dag af kon weer „a la carte" wor den gegeten. Door alle andere diensten aan boord werd ongevraagd assistentie ver leend, zodat de kappers, de badmeester, het kantoorpersoneel, de verpleegsters en de jongere dekofficieren in de eetsalon mee hielpen en ook in de keuken. Ondanks de zestien uren oponthoud door de plotselinge ernstige ziekte van de vierde officier Van den Engel, waardoor het schip kort na vertrek uit Aden naar die haven moest terugkeren, is het vlaggeschip van de Lloyd op de vastgestelde tijd in Djakar ta aangekomen. Het verblijf in Indonesië zal ditmaal twee dagen langer duren dan gebruikelijk, in verband met de Lebaran- viering, waardoor er gedurende twee dagen in de haven niet wordt gewerkt. Op 21 Juli wordt het schip in Rotterdam verwacht. Voor de thuisreis zal worden getracht tegen betaling een extra aantal corveeërs uit de passagiers aan te trekken, om aldus de studenten enigermate te ontlasten. Voor het eerst in de geschiedenis van Artis heeft een Stanley- of paradijs-kraanvogel aldaar het leven geschonken aan twee sier lijke jongen. De trotse moeder met haar kinderen. Doordat het 6-jarig zoontje van de Sant- poortse familie K. gistermiddag in het schuurtje achter zijn huis in de Tulpen straat nummer 30 met lucifers speelde, is er brand ontstaan, die eerst de schuur in de as legde en daarna oversloeg naar het huis zelf, waarvan de inboedel goeddeels werd vernield. Het zusje van de 6-jarige G. K., Veronica K., ontdekte het vuur, nadat de jongen er vandoor was gegaan toen de zaak in de schuur al in lichter laaie stond. Het vuur was overgeslagen naar het huis en Veronica waarschuwde in allerijl de buurvrouw, die door de keukendeur em mers water naar binnengooide. Hierdoor ontstond echter een zware tocht, die de brand aanwakkerde en in een half uur was de hele inboedel uitgebrand. De brandweer was snel ter plaatse en hield het perceel 32 nat. Dit werd aan de achterkant weliswaar zwaar geblakerd en van de schuur van dit huis, die aan de schuur van de familie K. is vastgebouwd, bleef weinig over. De hitte, die de brand ontwikkelde, was zo hevig, dat de ruiten gedeeltelijk sprongen en deels krom smolten. 3O000CO0000CCO000CXXXXXXX- ZEER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zonnig, zeer warm en droog behoudens een kleine kans op onweer later op de dag in het Zuiden van het land. Van nacht weinig wind. Morgen zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. 2 Juli Zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur. Maan op 15.42 uur, onder 00.13 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 1 Juli Hoog water: 9.37 en 22.04 uur. Laag water: 4.56 en 17.23 uur. Woensdag 2 Juli Hoog water: 10.34 en 23-02 uur. Laag water: 5.52 en 18.26 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1