Vier doden, twintig gewonden Minder warm, meer wolken Weerbericht Jacques Duclos op vrije voeten Moord op scheepsbouwer opgelost toekomstige schoonzoon de dader Haarlems Dagblad Dame uit Bennebroek ernstig gekwetst MacArthur lachende derde? Tweede schoonzoon hielp bij het doen verdwijnen van het lijk Frans voorstel over politieke autoriteit Brand in Heeze legde drie boerderijen in de as Het woord is aan Deviezenvoorraad weer gestegen Explosie bij Holland- Na utic aan het Spaarne De Bilt verwacht: A msterdam-Bazel-express verongelukt Parijs Hof liet hem los op juridische gronden Ex-nazi onderhandelt met Joodse delegatie Drie verdrinkingsgevallen Zweeds protest naar Moskou Amerikanen zouden olie in Perzië kopen „Fireflies" bij marine worden vervangen Man lokte elfjarig meisje mee Nog geen Europese constituerende vergadering Schade twee ton; negen blussers door rook bedwelmd Engelands benarde financiële positie Sirry Pasja vormt tóch nieuwe Egyptische regering Bankbiljettencirculatie vrij sterk gedaald Senaat der V.S. keurt Conventie van Bonn goed Malik annonceert veto in de Veiligheidsraad Tv/se arbeiders licht gewond 66e JAARGANG No 300 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 2 JULI 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 153 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 278107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman THIONVILLE, (Reuter) Bij Thionville, het douanestation aan de Luxemburgs- Franse grens, is Dinsdag om ongeveer half vijf een deel van de Amsterdam-Bazel- express ontspoord, waardoor vier personen om het leven zijn gekomen en twintig personen zijn gewond, van wie zes ernstig. Het ongeluk was te wijten aan abnormale uitzetting van de spoorstaven door de hitte. In het gehele gebied werden politie en spoorwegarbeiders opgeroepen om te hel pen bij de reddingswerkzaamheden. Zie kenauto's uit Thionville en Metz vervoer den de doden en gewonden. De ontsporing vond plaats vijftien minu ten nadat de trein uit Luxemburg was ver trokken. Het baanvak LuxemburgMetz is geheel versperd. De trein, die te 17.15 uur te Metz werd verwacht, is in de bocht voor het station te Hettange ontspoord ten gevolge van een spoorstaafbreuk. De laatste drie wagons zijn gekanteld, terwijl de wielen er onder uit werden gerukt. Over een vijftigtal meters zijn de dwarsliggers meegesleurd en verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd losgerukt. De vierde en laatste wagon is niet ontspoord doch verloor zijn achterste wielenstel. Onmiddellijk daagde hulp op; uit de gekantelde wagons werden meer dan vijftig personen bevrijd, en vier lijken ge borgen. De namen van de vier slachtoffers zijn: Mohamed Hemmi (Algerië), Thedy Am- schwand (Zürich), mevr. Paule Laurent (51 jaar)., Bar le Due (Fr.) en v. Thenissen (65 jaar), Zwitserland. Onder de gewon den bevinden zich enige Nederlanders. Nederlandse ernstig gewond De Nederlandse mevrouw Van Maris be hoort tot de zwaargewonden. In het zieken huis van Thionville is haar een arm afge zet. In hetzelfde ziekenhuis zijn met lichte verwondingen opgenomen: mej. Frangoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amsterdam, de heer J. Minekus uit Apel doorn en zijn dochter Hilda. De Algerijn Hemmi was aan het werk op het baanvak bij de plaats van het on geluk en werd door een der ontspoorde rijtuigen gedood. Van elf der gewonden, PARIJS (Reuter) Een bijzonder Pa rijs Hof heeft gisteren Jacques Duclos, secretaris van de Franse communistische partij, voorlopig op vrije voeten gesteld. Duclos werd, beschuldigd van samen zwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat, reeds meer dan een maand in de Santé-gevangenis van Parijs vastge houden. Ook Duclos' chauffeur en zijn lijfwacht, die gelijk met hem op 28 Mei tijdens com munistische relletjes werden aangehouden, zijn voorlopig vrijgelaten. Het Hof baseerde zijn besluit om, Duclos vrij te laten op de gronden, dat niet be wezen is, dat Duclos werd aangehouden bij het plegen van een misdrijf. Slechts in dat geval staat de Grondwet arrestatie van een afgevaardigde zonder opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid door de Nationale Vergadering toe. André Stil, de hoodredacteur van het communistische orgaan „l'Humanité" (die als gevolg van een artikel in dat blad, waarin opgeroepen werd tot de demonstra ties van 28 Mei werd gearresteerd), js niet door liqÉ Hof op vrije voeten gesteld. Ook André Stil wordt beschuldigd van samen zwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. Door het besluit van het Hof zijn alle maatregelen tegen Duclos te niet gedaan. Vervolging zou nu moeten beginnen met een verzoek aan de Nationale Vergadering om Duclos' parlementaire onschendbaar heid op te heffen. Radio-Praag heeft naar aanleiding van de vrijlating van Duclos verklaard: „Het werkende volk van Frankrijk en van de gehele wereld heeft een overwinning be haald." Radio-Warschau zeide, dat een en ander het gevolg is van „de vastberaden strijd van het Franse volk". Radio-Moskou zond het bericht uit in een spoedboodschap voor de kranten in de gehele Sovjet-Unie. FRANKFORT (Reuter) De „Frank furter Rundschau" schrijft dat Von Trütz- schler, die het West-Duitse ministerie van Euitenlandse Zaken vertegenwoordigt op de conferentie in Den Haag over de her stelbetalingen aan de Joden, secretaris is geweest van de „Europa Ausschuss", van Ribbentrops departement voor oorlogspro paganda. Het blad schrijft dat de benoe ming van deze hoge ex-nazi bij besprekin gen met de Joden wel een slechte indruk moet maken. De West-Duitse vice-kanselier Franz Blücher en het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken prof. Walter Hall- stein hebben dit bericht niet tegengespro ken, maar het wel gecritiseerd omdat Von Trützschler „werd aangevallen voordat de parlementaire commissie van onderzoek naar de aanwezigheid van oud-nazi's op het ministerie van Buitenlandse Zaken met haar werk gereed was". Hallstein verklaar de, dat de benoeming van Von Trützschler „grote voldoening" had gewekt onder de Joodse deelnemers aan de Haagse confe rentie. Een woordvoerder van de Israëlische delegatie bij de herstelbetalingsbesprekin gen heeft uitdrukkelijk de verklaring van Hallstein tegengesproken, als zou de be noeming van Von Trützschler „met grote voldoening" door de Joodse deelnèmers aan de besprekingen zijn ontvangen. die naar een ziekenhuis te Thionville zijn vervoerd, is de toestand ernstig. De trein Amsterdam/Den Haag-Bazel vertrekt om 9 uur uit Den Haag en. gaat via Brussel en Namen naar Luxemburg. Het andere deel vertrekt uit Amsterdam en gaat via Utrecht-Eindhoven-Maastricht- Luik naar Luxemburg. Daar worden de beide delen aan elkaar gekoppeld en gaan als één trein naar Bazel. De laatste vier rijtuigen, die tot het Am sterdamse gedeelte behoorden, zijn gekan teld en verwoest. Het waren twee Ita liaanse rijtuigen bestemd voor Genua, een Zwitsers rijtuig bestemd voor Bazel en een Frans rijtuig bestemd voor Bazel. De toestand van de drie Nederlanders die gisteren bij het spoorwegongeluk bij Thionville ernstig gewond werden, was hedenmorgen bevredigend, zo zeiden zie kenhuisautoriteiten. Het betrof mevr. Van Maris uit Bennebroek, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn 5-jarig dochtertje Hilda. Een student uit Curagao, de heer Henri Leerentveld werd ernstig gewond, evenals de dochter van de Franse consul in Am sterdam, mej. Frangoise Hummel. NEW YORK (Reuter). De nationale commissie der Amerikaanse republikeinse partij onderzoekt op het ogenblik de be schuldigingen, dat het bij de aanwijzing van afgevaardigden naar de nationale par tijconventie in verscheidene staten niet eerlijk is toegegaan. De commissie, waarin de aanhangers van senator Taft in de meerderheid zijn, sprak zich Dinsdag eenstemmig uit ten gunste van een uit 18 volgelingen van Taft bestaande delegatie uit Florida. De delegatie van aanhangers van generaal Eisenhower, die hun tegenstanders van „stoomwalsprak tijken" hadden beschuldigd, werd niet er kend. Soortgelijke geschillen moeten worden opgelost in Georgia, Kansas, Louisiana, Mississippi, Missouri, Texas en Puerto Rico. De uitspraken ten aanzien van Loui siana en Texas worden als de belangrijkste beschouwd. De kwesties hebben betrekking op 54 stemmen, die beslissend kunnen zijn voor de benoeming van de officiële partij- candidaat. Intussen wordt in politieke kringen meer en meer dé mogelijkheid geopperd, dat ge neraal MacArthur naar voren zal komen, indien senator Taft en generaal Eisen hower er niet in zouden slagen de vereiste meerderheid te krijgen. Generaal Mac Arthur vertrekt Donderdag per speciale trein uit Denver naar Chicago voor het bij wonen van de nationale partij conventie. Onderweg zal hij in minstens acht plaatsen het woord voeren. Verwacht wordt, dat generaal Eisen hower Zaterdag te Chicago zal aankomen, twee dagen voor de opening der bijeen komst. Senator Taft bevindt zich ;*eeds in genoemde plaats. De eenjarige Cornelia Oudhuis, wonende aan het Oudelandsdijkje te Monnikendam, is in een onbewaakt ogenblik in de sloot gevallen, die rondom de boerderij van haar ouders loopt. Toen het kind werd opge haald, waren de levensgeesten reeds ge weken. Gisteravond is de 19-jarige Rienk Schaaf- stra bij het zwemmen in het kanaal achter de grasdrogerij te Middermeer verdronken. Aan de Waaloever onder Lent bij Nij megen zijn een pak kleren en een rijwiel gevonden. Men vreest dat de eigenaar bij het zwemmen in de rivier is verdronken. STOCKHOLM (Reuter). De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag de Russische ambassadeur in Stockholm een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen het neerschieten door Russische jagers van een ongewapend Zweeds lesvliegtuig (een Dakota) en een ongewapende „Catalina", die naar het les vliegtuig zocht, aldus is officieel in Stock holm bekendgemaakt. In de nota is verklaard, dat beide vlieg tuigen boven internationale wateren wer den beschoten en dat de bemanning van acht koppen van de Dakota om het leven is gekomen. In de nota is voorts voorgesteld het in ternationale Hof te Den Haag uitspraak te laten doen, indien de Russische regering blijft vasthouden aan haar lezing van de incidenten. TEHERAN (AFP) G. Graber, direc teur van de Italiaanse oliemaatschappij voor het Midden-Oosten (EPIM) heeft tegenover de pers verklaard, dat de Ame rikaanse oliemaatschappij Richard Nelson uit Denver een crediet van 200.000 dollars heeft verstrekt aan de Perzische regering voor de verkoop van ruwe en geraffineerde Perzische olie. Hij voegde hier aan toe, dat een contract met deze maatschappij voor ziet in de levering van 11 millioen ton ruwe olie en 4 millioen ton vliegtuigbenzine in een periode van 5 jaar. Er is reeds een Amerikaans tankschip uit de Verenigde Staten vertrokken. De maatschappij Nelson zou handelen in naam van belangrijke Amerikaanse firma's. De „Fireflies", die op het ogenblik bij de Marineluchtvaartdienst in gebruik zijn, voornamelijk voor de bestrijding van on derzeeboten, zullen vervangen worden door modernere vliegtuigen, die beter zijn uit gerust voor de bestrijding van het duik bootgevaar. Er is nog geen beslissing ge nomen over het type toestel, dat zal worden aangekocht. Met het oog hierop wordt onder meer de Engelse.„Gannet" genoemd. Uitgeleide gedaan door de bijna vol tallige ministerraad vertrok prof. Lief- tinck gisteravond per vliegtuig van Schiphol naar Amerika, waar hij be sprekingen gaat voeren terzake van zijn nieuwe taak als vertegenwoordiger der Wereldbank in Turkije. Op de foto's: professor Lieftinek (boven) wisselt een laatste groet met zijn echtgenote, zijn dochters, dr. Drees en de heer Mansholt (foto hiernaast). De Haarlemse recherche heeft gisteren een knap staaltje speurderswerk verricht: binnen vier uur loste zij de raadselen rond de vermoorde Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D. op en sloot de dader en een medeplichtige beide toekomstige schoon zoons in het bureau Smedestraat in. Het was de vierentwintigjarige Haarlemmer H. S. en zijn achttienjarige stadgenoot J. B. Lang heeft dus het mysterie niet ge duurd, nadat een personeelslid van de firma Droste Dinsdagochtend omstreeks zeven uur het hoofd en de twee handen van een dode man boven het water van het Spaarne had zien steken. Vrijwel direct na het eerste vluchtige onderzoek van de re cherche werden de naaste familieleden van de vermoorde man zijn vrouw, zoon en twee dochters benevens de twee aan staande schoonzoons naar het bureau aan de Smedestraat overgebracht voor een ver hoor. Toen reeds had men een sterk vermoe den, dat de moordenaar onder deze ver dachten te vinden zou zijn. En dat ver moeden werd werkelijkheid, toen de ver loofde van een van de meisjes bekende op 23 Juni na een ruzie in de werkplaats aan de Harmenjansweg zijn aanstaande schoon vader met een hamer tot drie maal toe op het hoofd geslagen te hebben. Dader: „Noodweer" Een lastig man, dat zou volgens de ver klaring van de dader de vierentwintig jarige slagersknecht H. S. de scheeps bouwer zijn geweest. Lastig en driftig, want de verdachte zou met de hamer zijn gaan slaan toen de scheepsbouwer hem had aangevallen. Later op de avond van de drieëntwintig ste Juni, toen de verloofde van de andere dochter was aan komen lopen bij de woon schuit op het Spaarne bij de Harmenjans weg, had S. hem gevraagd even te willen helpen met het in het water gooien" van een nogal zwaar pak met rommel. De acht tienjarige groentehandelaar J. B. had ook toen hij had gezien, dat het zijn ver moorde schoonvader was toegestemd en zo verdween nu ruim een week geleden de vermoorde man met een prop in de mond, en met ijzeren ballen verzwaard en met touwen samengebonden benen in het Spaarne. Vermissing aangegeven De vrouw van de scheepsbouwer bene vens zijn twee dochters zijn niet op de hoogte geweest van het verschrikkelijke misdrijf. Toen D. na de drieëntwintigste Juni niet thuiskwam ging zijn vrouw naar de politie om de vermissing van haar man aan te geven. De recherche zond toen als gewoonlijk een telexbericht uit, waarin de opsporing van de vermiste Haarlemmer werd verzocht. De sectie, Dinsdagmiddag op het lijk ver richt, heeft uitgewezen, dat de scheeps bouwer aan een hersenbloeding ontstaan na het toedienen van de hamerslagen is overleden en in ieder geval reeds dood is geweest, toen hij in het water is geworpen. Een elfjarig meisje, dat met haar broer tje aan 'het bosbessen plukken was in de bossen bij Arnhem, is door een man mee gelokt. Het broertje werd weggestuurd en waarschuwde een groep militairen. Spoe dig daarna was de politie, geholpen door burgers, aan het zoeken. Toen het donker werd moest het zoeken gestaakt worden. De volgende morgen begon men opnieuw. Om zes uur werd het meisje ongedeerd door haar vader gevonden. De man die haar had meegelokt, was nog bij haar. Hij ging op de vlucht maar werd korte tijd later door twee rechercheurs gegrepen. Hij bleek een 21-jarige leerling-metselaar uit Arnhem te zijn. PARIJS (Reuter). Volgens Frankrijk dient de Assemblée van de Europese kolen- en staalgemeenschap het instellen van een Europese politieke autoriteit te bestuderen. Op de volgende bijeenkomst van de zes landen van het plan-Schuman zal Frankrijk dit denkbeeld naar voren brengen, aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, Dinsdag te Parijs tegen over verslaggevers verklaard. De datum voor deze bijeenkomst zou niet kunnen worden vastgesteld voor een nieuwe Neder landse regering zou zijn gevormd, doch on dertussen zouden de zes landen over dit vraagstuk kunnen beraadslagen, aldus Schuman. Minister Schuman achtte de tijd nog niet rijp voor een Europese constituerende ver gadering met beslissingsbevoegdheid. Be studering van het instellen van een poli tieke autoriteit zou volgens hem in over eenstemming zijn met het plan-Eden voor nauw samengaan van de Raad van Europa en de verschillende Europese gemeenschap pen De assemblée van de kolen- en staal gemeenschap zou in Straatsburg bijeen komen en de afgevaardigden naar de As semblée zouden de afgevaardigden van de zes landen in de Raad van Europa zijn. Schuman bracht in herinnering, dat het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap voorziet in bestudering van een mogelijke Europese politieke autoriteit na bekrachtiging van het verdrag. Aange zien het verdrag niet snel bekrachtigd zal worden, opperde de Franse regering, dat deze bestudering dient te worden onder nomen door de kolen- en staalgemeenschap, aldus de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Hij verklaarde voorts, dat Frank rijk Straatsburg zou voorstellen als zetel van Hoge Autoriteit, Assemblée en minis tercomité van de kolen- en staalgemeen schap. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Herman f 20.320; Eveline f 10.750; Bloemendaal f 9970; loggers VL 30 f7960; IJM 210 f2860; IJM 208 f2560; HD 87 f 3898: HD 79 f3900: WR 67 f 1990; KW 227 f220; KW 128 f420; KW 35 f470; SCH 11 f540 Ongeveer de helft van de buurtschap de Rul bij Heeze is gisteravond ten prooi ge vallen aan een felle brand. Drie boerderijen met twee bijbehorende woonhuizen en enige schuren werden geheel in de as gelegd. Negen aan het blussingswerk deelnemende militairen werden door de warmte en de rook bedwelmd en moesten in het ziekenhuis te Geldrop worden op genomen. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan tengevolge van schietoefeningen, die militairen van een legeronderdeel der genie uit 's Hertogen bosch gistermiddag en avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boerderij van de landbouwer M. van der Loo. Door de vrij sterke wind sloegen de vlammen spoedig over naar zijn boerderij, die met een rieten dak was gedekt. De brandweer van Heeze werd direct gealarmeerd, maar kon, door dat er niet voldoende druk op de waterlei ding was, niet onmiddellijk water geven. Dadelijk werd het waterleidingbedrijf te Eindhoven gebeld met het verzoek de druk te verhogen, maar toen dit was geschied, stonden ook reeds de aangrenzende boer derijen van de landbouwers H. van dei- Paal en de familie Van der Hurk in vlam men. De brandweer had de slangen aangeslo ten op de Kleine Dommel, maar was niet bij machte in eerste instantie het vuur krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eindhoven, de nevelspuit en de manschappenwagen uit Geldrop en de bedrijfsbrandweer van Wul- lings uit Heeze gearriveerd. Zij konden echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boerderij van W. van der Weert redden. Ook de in de nabijheid vertoevende mili tairen namen krachtdadig aan het blus singswerk deel. Negen van hen moesten, door de hitte en de rook bedwelmd, naar het ziekenhuis in Geldrop worden vervoerd. De boerderijen en woonhuizen met meu bilair van de landbouwers Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Van de boerderij van Van der Hurk kon het woonhuis gered worden. Voorts werden nog een schuur van M. Verbeek, een bijgebouw met gereedschap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim twee ton. NEW YORK (Reuter) De Washing- tonse correspondent van de „New York Evening Post" schrijft, dat de financiële positie van Engeland zo hopeloos is, dat het mogelijk tegen September zijn strijdkrach ten uit het Midden-Oosten zal moeten terugtrekken. Volgens de correspondent heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, aan Acheson tijdens diens bezoek aan Lon den enige oplossingen voorgesteld om deze drastische maatregel te voorkomen, te weten Terugtrekking van twee Britse divisies uit Duitsland, waarna er nog twee over blijven voor bezettingsdoeleinden en als deel van het NAVO-commando. Terugtrekking van de Britse land- en marinestrijdkrachten uit Korea. (Reuter) Sirry Pasja heeft gisteravond nadrukkelijk de berichten tegengesproken, volgens welke hij de opdracht om een nieuwe regering te vormen heeft terugge geven. Ondanks de dramatische wijziging in de politieke situatie, die is veroorzaakt, door dat drie ministers van zijn bijna gevormde regering zich terugtrokken, zet Sirry Pasja zijn pogingen voort. Kort na middernacht kon Sirry Pasja zijn voltallige nieuwe kabinet aan Koning Faroek voorstellen. Tevoren was gemeld, dat Barakat Pasja, een ander partijloos staatsman, aan de vorming van een eigen kabinet werkte. Sirry Pasja heeft echter steeds verklaard, de opdracht niet teruggegeven te hebben. In het nieuwe kabinet neemt de premier Buitenlandse Zaken en Oorlog en Marine. Dr. Mohammed Hasjem Pasja, Sirry's schoonzoon, neemt de belangrijke porte feuille van Binnenlandse Zaken op zich. Robert Louis Stevenson: Geen plicht wordt zo onderschat als de plicht, gelukkig te zijn. Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank van 30 Jur.i blijkt dat de bank biljettencirculatie met f 110 millioen ge stegen is tot ruim f 2.959 millioen. Ret rijk heeft flinke betalingen verricht, hetgeen weerspiegeld wordt in een daling van het saldo van s rijks schatkist met f 81 millioen tot f 621,7 millioen. De aanwas van de deviezenvoorraad is nog steeds niet tot staan gekomen. Deze week bedroeg de netto vermeerdering f 36 millioen, waarmede de deviezenvoorraad op f 1.407 millioen is gekomen en gouden munt en materiaal onveranderd op f 1.302,9 millioen. WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de Conventie van Bonn goedgekeurd. De stemverhouding was 77 voor. 5 tegen. De conventie moet nog door Engeland, Frankrijk en West-Duitsland worden goed gekeurd voor zij van kracht wordt. De Senaat heeft een door senator Hicken- looper voorgestelde „interpretatie" aan genomen, waarin wordt gesteld dat ratifi catie van de conventie president Truman geen aanvullende bevoegdheid zal geven om Amerikaanse troepen toe te zeggen voor een internationaal leger in Europa. Voorts heeft de Senaat met 71 tegen 5 stemmen het militaire verdrag goedge keurd, dat West-Duitsland koppelt aan het stelsel voor de Europese verdediging. NEW YORK (Reuter) Gisteren is in de Veiligheidsraad het debat begonnen over het Amerikaanse verzoek om een interna tionaal onderzoek naar communistische be schuldigingen van bacteriologische oorlog voering in Korea in te stellen. Malik, de Russische afgevaardigde, ver zocht de raad vertegenwoordigers van de Chinese volksrepubliek en Noord-Koreaan. se autoriteiten uit te nodigen het debat bij te wonen. Zijn voorstel werd met tien stemmen tegen een verworpen. Na de stemming verklaarde Malik, dat de Sovjet-Unie elke bespreking van het Amerikaanse voorstel zal boycotten en haar veto zal uitspreken over elk plan om een commissie van onderzoek in te stellen. De vergadering werd daarna tot Woens dag verdaagd. Op het terrein van de Holland-Nautic aan het Noorder Buiten Spaarne is Dins dagmiddag tegen halfdrie een carbidgas- generator uit elkaar gesprongen, waardoor schade is aangericht aan een loods. Twee arbeiders liepen snijwonden op en zijn ter observatie naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd. De tweeënvijftigjarige P. J. L. van K. uit Haarlem en de zevenenvijftig jarige E. W. uit Zandvoort waren bezig aan het schoon maken van de generator, welke in een loods stond. Door de grote hitte in de loods be sloten zij even naar buiten te gaan, om een luchtje te scheppen. Kort nadat zij het ge bouwtje verlaten hadden, volgde een explo sie. De ketel van de generator was uit el kaar gesprongen, waardoor de generator gedeeltelijk vernield werd. Ook werd schade aangebracht aan de loods en ruiten van huizen aan de Vrouwenhekstraat en de Wethouder Roodenburgstraat sprongen door de luchtdruk. De twee arbeiders liepen snijwonden op aan handen en gezicht. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. De politie acht het niet denkbeel dig, dat door de hoge temperatuur buiten de generator de nog aanwezige gassen in de ketel tot zelfontbranding zijn gekomen. Aanvankelijk dacht men, dat er na de explosie brand zou ontstaan. De Haarlemse brandweer werd gewaarschuwd; zij begaf zich naar het Noorder Spaarne, maar be hoefde niet op te treden. Sinds gisterochtend heeft zich een flinke verandering in de luchtdrukverdeling boven West-Europa voorgedaan, die ook in ons land krachtige barometerdalingen veroorzaakte. Boven de Golf van Biscaye was een kleine storing ontstaan, waarmee een smal gebied van lage luchtdruk was verbonden, dat zich over Frankrijk uitstrekte en snel naar het Noorden trok. In Engeland en Ierland gaf dit aanleiding tot het ontstaan van onweersbuien. In ons land bleef het tot vanmorgen bij een toeneming van de bewolking. In de afgelopen nacht bleef nog onafgebro ken de boven het continent verhitte lucht over Nederland stromen. Uit bijna het gehele land werden daardoor nachtelijke minimum temperaturen van 20 graden of hoger gemeld, hetgeen zeer hoog is. Daarna draaide de wind meer naar het Zuid-Westen, waardoor boven de Golf van Biscaye en de Noordzee afgekoelde lucht het uiterste Westen van West-Europa binnen stroomde. Midden op de Atlantische Oceaan is de luchtdruk intussen aanzienlijk gestegen. Nog iets koelere lucht wordt als gevolg hiervan in de richting van de Britse eilanden getrans porteerd. Deze lucht zal later ook Nederland bereiken, zodat de temperatuur zal dalen. In Midden-Frankrijk steeg gisteren het kwik nog tot 41 graden. De hoogste in Duits land waargenomen temperatuur bedroeg 37 graden. Ook in Zuid-Engeland was het bui tengewoon warm. J KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Weste lijke tot Noord-Westelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuid-Oosten van het land belangrijk koeler. 3 Juli Zon op 4.24 uur, onder 21.02 uur. Maan op 17.06 uur, onder 00.31 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 Juli Hoog water: 10.34 en 23.02 uur. Laag water: 5.52 en 18.26 uur. Donderdag 3 Juli Hoog water: 11.38 uur. Laag water: 6.57 en 19.36 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1