Trouwe werker onderscheiden „True Love" - een nakomeling van een befaamde naam bij de Britse Marine Visserij-patrouilleschip te gast in Umuiden „Scapino" brengt Tijl Uilenspiegel naar Velserbeek OLD CLOTHES NEW „Hoffelijkheid in het verkeer hoeksteen van burgerschap" Auto rijles DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed mfÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊimwmri Agenda voor Beverwijk Werkbaas K. Stammis 40 jaar bij V. G. Z. ZEEMANSKNOOP EN PATROUILLESCHIP ifl „Het dodenmasker in Thalia Vrolijke huldiging van een vrolijk mens Verloting ten bate van het Vissersmonument Urkers hebben nog moeite met paling Schotse vissers vangen best Zaterdag jeugdsportfeest van „Kennemerstaten" Nat record Pakbaas L. A. Cana (CEMY) 25 jaar bij Hoogovens Moerbergschool kreeg wisselschild voor beste verkeersprestatie AUTORIJSCHOOL „R E IJ M" Scheepvaartverkeer in Juni Trawlharing en zoute haring Toenemend verkeer in Amsterdamse haven WO.ENSDAG 2 JULI 1952 Ook in Noord-Amerika heersen tropische temperaturen, maar deze kleine New York se trekt zich niet veel aan van de hitte. Zij heeft meer belangstelling voor de schijf meloen, die juist nu zo heerlijk fris smaakt. En de hoiid van de buurman deelt in de koele versnapering. Voor de heer K. Stammis,-werkbaas van de mechanische werkplaats van Van Gelder Zonen papierfabriek, kreeg: zijn veertigjarig jubileum, dat Dinsdag onder grote belang stelling is gevierd, een prettig tintje wegens de aan hem uitgereikte Koninklijke onder- schelding, de zilveren ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, welke 's middags op het Velsense gemeentehuis door burgemeester mr. M. M. Kwint is uit gereikt. Vele beambten, personeelsleden van de M.W. en cellulosefabrieken hebben de jubi laris, die vergezeld was van zijn echtgenote en kinderen een hartelijke huldiging bereid. Ir. B. Verdoorn, fabrieksdirecteur, open de in de propvolle cantine de rij van spre kers. Hij herinnerde aan de loopbaan van de jubilaris, die op vrij jeugdige leeftijd als bankwerker begon, alle afdelingen door liep en toen de aandacht op zich vestigde, waardoor hem de taak van werkbaas werd opgedragen. Van bankwerker naar baas was volgens de heer Verdoorn een hele stap, maar ondanks de gaandeweg moei lijker wordende taak had de jubilaris zich hiervan zeer goed gekweten. De jubilaris kreeg vervolgens aangeboden Het moet in 1596 zijn geweest, dat de First Lord of the Admiralty de naam „True Love" schonk aan een naar onze begrippen minuscuul bootje van 56 ton, dat later in de roemruchte expeditie naar Cadiz in vlammen ten onder ging! Dat was de eerste „True Love" en sindsdien is de naam blijven bestaan in de registers van de Engelse Navy. De trotse nakomeling van dat eerste corvetje ligt nu, met dezelfde mysterieuze naam op de brug en de spiegel, tegen de kop van de IJmuidense haven en al is de ro mantiek der vroegere scheepvaart door de machine goeddeels van de zeven zeeën ge veegd, de kleuren van de Britse Union Jack zijn dezelfde gebleven en de diepere betekenis van die naam „True Love" oftewel „Ware Liefde" was even sterk als het omwonden anker, dat de eerste Lord voornoemd als zijn speciale zegel meegaf aan de vloot van zijn land: het anker, dat nu nog terug te vinden is op de pet van com mander Richard Gabett Mulhallen, de commodore van de twaalfhondlei'd ton grote „True Love" de zesde in de rij van schepen met dezelfde naam. Deze marineofficier, die een Malthezer leeuwtje op Malta kocht en de spuitwater- syphon even goed hanteert als zijn kunst geschiedenis, wiens naam op de Pacific tijdens de laatste wereldoorlog een wat spookachtige klank kreeg voor de Jappen, is een vriendelijke huisvader van vijf pronikjes van kinderen. Maar hij is boven dien een patent vriend van de visserij, want zijn „True Love" is niet alleen de Ocean-mine-sweeper, die de kabelrollen op het''achterdek al van hem doen ver moeden, maar het schip heeft bovendien de taak van visserij-politiekruiser, of, zo als de Engelsen het wat minder scherp zeg gen: van patrouilleschip. „Alleen al het feit" En dat is een belangrijk deel van de taak, die de mijnenveger vele maanden van het jaar met zes soortgenoten op zee houdt. Een precieze omschrijving van die taak is heel moeilijk te geven, maar de comman dant vindt er tenslotte de juiste woorden voor: „Alleen al het feit, dat wij bij de vissers in de buurt zijn van Mei tot en met September verklaart onze waarde". Een zusterschip van deze, de „Ro- mola", heeft onlangs de waarde van dit werk doeltreffend bewezen tijdens een karwei, dat de hele bemanning van een Britse trawler het leven redde: bij Noorwegen liep enige tijd geleden een visserman op de klippen en het leek ondoenlijk de in doodsangst verkerende mannen van het ondergaande wrak te behouden. Toch lukte het die andere patrouille-knaap, de „Romola". Het is dus geen wonder, dat elke trawler vriendelijk groet en zo mogelijk een maal tje vis overzet, als de grijze contouren van een der patrouilleschepen langszij komen. En in de onberekenbare wateren rond IJsland of de barre duisternis van de Ba- rendszzee is het helemaal een veilig idee, dat een dier marineschepen ergens in de buurt zit en dat er eens een „roeppie" kan worden gegeven naar een landsman vlakbij. Mary Pickford doopte haar Deze True Love begon haar loopbaan ro- Vrijdag trekking uit 9SO loten De vanwege B. en W. goedgekeurde ver loting, door het werkcomité uit de IJmuidense personeelsvereniging „Samenwerking" ten bate van het fonds „Vissersmonument", zal Vrijdagmiddag om vier uur trekken, op het kantoor van het Staats Vissershavcnbedrijf. De trekking zal geschieden door de directeur van het Staats Vissershavenbedrjjf mr. J. R. van Eerde- Het werkcomité, bestaande uit de bestuurs leden van de personeelsvereniging „Samen werking", de heren C. v. d. Zwan, J. Kraaien- oord en B. Dukel, kreeg van de ambtenaar J. Stam het aanbod, twee zijner beste schil derstukken te verloten. De opbrengst komt geheel ten goede aan het fonds voor het Vis sersmonument. In April begon het werkcomité met de ver koop van 1700 loten. Sindsdien wist het comi té 950 loten te plaatsen bij de mensen, die direct of indirect met „de vis" hebben te ma ken, zoals door B. en W- was bepaald. Het zijn alleen de verkochte loten, die uit drukkelijk meedingen naar de doeken van de heer Stam, voorstellende: „een gezicht op de oude trawlervloot in de haringhaven" en „een gezicht op een der mooiste plekjes van Duin en Kruidberg". De totale opbrengst zal met aftrek van de gemaakte kosten ruim 200.— bedragen, zo dat na afloop der trekking de penningmeester van „Samenwerking", de heer v. d. Zwan, dit bedrag aan het fonds Vissersmonumen' zal kunnen '"overmaken. Een der oorzaken van het niet verkopen van alle loten is, dat de mensen snel verge ten, en ook op andere wijze reeds een finan cieel offer voor hetzelfde doel brachten. mantisch: Mary Pickford, de heldin van vele vergeten- Amerikaanse films, liet haar in de oorlog op een Canedese werf te water en er moet toen een geestrijke speech ge houden zijn over de betekenis van de naam van het nieuwe schip, die, immers ook de naam is van een bekende zeemansknoop, welke nooit en te nimmer losschiet en zich zelfs vaster trekt, hoe harder er aan ge sjord wordt. Diezelfde knoop met..-zijn drie lussen is dan ook hoe kan het anders bij. de aah"gullë tradities' gehechte Engelsen op de officiële scheepspaperassen van de boot terug te vinden. Het is anders een vreemd geval met die Visserijbescherming in Engeland. Het is geen haring en geen, kuit geen marine en geen visserij. De schepen, die volledig op oorlogssterkte varen en dan ook bij elke manoeuvre of wérkelijke mijnenveeg operatie present zijn, vullen de helft van hun tijd met werk voor de visserij en ze trekken net zo graag en snel een monster plankton als een magnetische mijn uit de diepte. Van Boulogne tot Berrick zwerven de schepen van de „Eastern Area" over de Noordzee. De „True Love" ging de tweede Mei uit Chatham, haar basis en zal daar niet eerder dan 1 Augustus terugkeren om dan, na een dokbeurt, in het begin van September met de haringvloot mee te zak ken naar de gronden in het Engelse Kanaal. En als er dan wat gebeurt op de vloot het geeft niet welke landsman het over komt staat de ziekenboeg van het schip wagenwijd open voor zieken of gewonden. Marinemensen zijn wat dat betreft hele maal niet krenterig. Ze willen ook graag meer van de vis serij weten, omdat dat tenslotte een be langrijk gedeelte van hun taak vormt en daarom laat kapitein Gabett Muihallen ook geen gelegenheid ongebruikt, om zijn honderd mannen een blik te gunnen op de vissershaven, waar het schip verblijft. Nog steeds beweegt de aanvoer van kuil- paling zich in dalende lijn. Enige verbetering in de vangsten is nog niet te constateren. De afgelopen week variëerden de vangsten per vaartuig van 50 tot 120 pond per dag. Dooi de geringe aanvoer kon nog een behoorlijke prijs voor dé kuilpaling worden genoteerd. Deze schommelde van 0.94 tot 1.25 per pond. Ook de vangst van lijnpaling was niet bijzonder groot (per vaartuig van 30 tot 140 pond per dag). De opbrengst voor lijnpaling liep van 1.17 tot 1.41 per pond en eerste soort noteerde 1.56. De aanvoer van snoek baars en rode baars was eveneens nog van weinig betekenis. De prijzen schommelden van 0.83 tot 1.01 per pond. De aanvoer van nest was de afgelopen week iets beter. In totaal werd ongeveer 149 ton aangevoerd. De noteringen per bak variëerden van 2.60 tot 3.02. De weekbesommingen der kuilvissers ble ven over het algemeen vrij laag, per vaar tuig van 250 tot 700 en bij de lijnaal- vissers van 200 tot 600. Aangevoerd werd de afgelopen week: 44398 pond kuilpaling; 5788 pond lijnpaling; 183 pond snoekbaars; 452 pond rode baars; 6 pond snoek en 297.820 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg on geveer 66.000. De haringvangst is dit jaar voor de Schotse vissersvloot uitstekend begonnen. In de afgelopen week brachten in Peter head en Fraserburgh thuishorende vissers 51.500 kantjes haring binnen tegen 17.000 in dezelfde week van het vorige jaar. Sedert 1 April zijn in genoemde plaatsen in totaal 142 millioen haringen binnenge bracht, tegen 60 millioen in dezelfde periode van het vorige jaar (U.P.). Geslaagde onderwijzeressen Bij de gehouden examens te Amsterdam voor onderwijzeres (akte A) bij het kleuter onderwijs. zijn geslaagd de dames: J. de Boer en D. W. Booy (Moerbergkleuterschool); C. Nauta (Casembrootstraat kleuterschool); N. G. Zalm (Watervliet kleuterschool); D. v. d. Raay (J. Campertkleuterschool) en J. H. de Weers (Spaarnbergkleuterschool). x»ooooooc*x>occoocoooooooococoooccccocooocoooccoooooocco< 8 Gistermiddag heeft commandant Richard 8 Gabbett Mulhallen zijn opwachting ge maakt bij burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen en na een allergenoeglijkst uurtje heeft hij, in gezelschap van luite nant ter zee Rosier nog enige visites afgestoken. Wie de blonde commodore hebben leren waarderen, zullen zeker niet ontbreken op de cocktailparty, die in de vooravond van vandaag op de „True Love" voor genodigden wordt ge geven. Inmiddels wordt ook het werk'niet ver geten, want gisterochtend ivas de com mandant op bezoek bij de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, die hem vanmorgen een contrabezoek heeft gebracht. Het voor deel van dergelijke visites is evident: commandant Gabbett Mulhallen heeft bijvoorbeeld in het kantoor van de heer Van Eerde heel wat over de Nederlandse visserij gehoord, waar hij geen flauwe notie over had. Bijvoorbeeld, dat de Ne derlander negentig procent van de vis nog altijd vers eet. x!xDO<X)OOOCOOqOC>CODOOCOC>OOOCXX)OCOOOCOqCCCOCOOCCPOOOCOOOOOC Houtaanvoer Dinsdagmorgep is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Neder landse s.s. „Gouwe", dat van de Finse haven Wasa een lading van 1067 vadem hout aan voerde. Benoemingen en examens Mej. G. v. d. Veer werd benoemd aan de Van Lennepschool in Amsterdam; de heer J. Homans tot hoofd der school te Sint Johan- nesga (Friesland). Beide leerkrachten zijn nu verbonden aan de IJmuidense Emmaschool. Van deze school slaagden Jaap Timmers voor het gymnasium; Lida v. d. Plas voor de H. B. S. en Gerru Parlvliet voor het Chr. Lyceum. het vererende getuigschrift en de grote zil veren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, een foto van hemzelf „in functie", een schriftelijke felecitatie van de hoofddirectie en ten slotte het jubileum geschenk onder couvert. De heer J. Grinwls, chef van de M.W., betoogde, dat de jubilaris baas was gewor den omdat hij dit aan zichzelf te danken heeft gehad wegens groot vakmanschap. Niet alleen de cellulosefabrieken vroegen zijn kennis, maar ook de papierfabriek met de bouw van de machines 9 en 18. Namens het beambtencoi'ps schonk de heer Grinwis een kostbaar tafelkleed en mevrouw Stammis een fraaie plant. Voor de cellulosefabrieken sprak ir. G. A. Schoonkind als „klant en afnemer", daar de jubilaris een van de bazen is van de M.W. met wie het contact het grootst is. De heer A. Mol van de M.W. zei het ple zierig gevonden te hebben dat de jubilaris werkbaas werd omdat de heer Stammis nu nog altijd bekend staat om de kameraad schap met de jongens van de werkplaats. Deze „jongens" zorgden voor een fraai divankleed als cadeau. Mevrouw Stammis kreeg een Edammer kaasje aangeboden. Ten slotte schonk de heer W. Rozemeyer, de tolk van de loodbranders in de C.F., de baas een prachtige lederen actetas en mevrouw Stammis kreeg bloemen. De familie Stammis heeft het in haar wo ning aan de Van Rijswijkstraat niet aan belangstelling ontbroken. Behalve vele per soonlijke gelukwensen mocht de jubilaris een schat van bloemen ontvangen. De vereniging „Kennemerstaten" houdt Zaterdagmiddag op het sportpark „Water vliet" een groot sportfeest, waaraan alle jongens en meisjes van „Kennemerstaten" van tien jaar tot achttien jaar kunnen deel nemen. De sportdag bestaat uit verschillende spe len en athletieknummers, die zowel in ploeg- verband als individueel kunnen worden uit gevoerd, waaronder hardlopen, trefbal, slag bal, ver- en hoogspringen, estafettes en andere. Voor de winnaars van de verschillende nummers zijn médailles beschikbaar en ook de nummers twee worden met een prijs be dacht. De prijsuitreiking geschiedt 's avonds bij een groot kampvuur. Velsen heeft Maandag braaf zijn best gedaan om zoveel mogelijk water over de tuintjes en de eigen, klamme huid te gieten: er is die dag een onofficieel nat tigheidsrecord gevestigd, dat natuurlijk ook wel een beetje samenhangt met de utbreiding van IJmuiden, maar toch voornamelijk voortkomt uit het ijverige besproeien van de overdag half-ver schroeide tuinen. Die dag telde het Ge meentelijk Waterbedrijf meer dan zes duizend kubieke meters water, die op weg waren naar de gebruikers en dat is meer, dan er in de gemeentelijke geschiedenis ooit aan water gestort is. Het gevaar van deze gelijktijdige klan dizie aan de kraan tijdens de avonduren is natuurlijk, dat in bepaalde delen van Velsen de waterdruk niet onbelangrijk terugloopt: de Willem de Zwijgerlaan in Santpoort bijvoorbeeld heeft het dui delijk kunnen merken. Tegen het eind van het volgende jaar zal daar op de een of andere manier in voorzien zijn, maar tot zolang lijkt een vriendelijk verzoek op zijn plaats: „Kalm aan en niet allemaal tegelijk". En een tweede, zo mogelijk nog ernstiger gevaar is, dat Kennemerland beslist geen onuitputte lijke bron van helder vocht heeft.Ook wat dit betreft is een zo groot mogelijke beperking niet overbodig. De hoofdpersoon van vele Vlaamse volksverhalen: Tijl, de geslepen ondeugd, maar ook de goedhartige held van de verdrukten. De Velser Kunstkring „Voor Allen" or ganiseert op 31 Juli een culturele middag in Velserbeek voor' de jeugd. Op deze mid dag zal het „Scapinoballet" een opvoering geven van Tijl Uilenspiegel,, naar de tekst van Alex Faasscn Jr., muziek van Herman Strategier, choreografie Florrie Rodrigo. Als tweede nummer vermeldt het pro gramma: in Holland staat een huis en hier bij wordt de medewerking van alle aan wezige kinderen gevraagd. Het laatste nummer voor de pauze is: Een vrolijke dorpsgeschiedenis, geïllustreerd met Rus sische volksmuziek. Het succesnummer „De pasja en de beer" wordt na de pauze op gevoerd, naar een gegeven van Eugène Scribe. De muziek hierbij is van Lex van Delden, décors en costuums komen uit handen van Jozef Hardy. De begeleiding geschiedt door Karei Zwaneveld deze mid dag, inspiciënt is Dirk van der Veer. M Het terrein in Velserbeek is bij uitstek geschikt voor deze voorstelling. Het ballet danst op het grasveld bij de Hertenkamp en aan de overkant kunnen de toeschou wers een plaatsje vinden. Men heeft de prijs uitermate laag gesteld en tevens de mogelijkheid geschapen, dat ook ouderen van dit schouwspel kunnen genieten. De dames van de U.V.V. zullen een waakzaam oogje op het jeugdige pu bliek houden tijdens de voorstelling. Toneel en muziek Op. 25 September treedt voor de school jeugd op Bert Brugman met zijn marionet tentheater. Deze uitvoering geschiedt in Velsen Noord. Op 9 October wordt een jeugdconcert ge geven voor leerlingen van de middelbare scholen. Hier zal het Kennemer Trio het programma verzorgen. Het Thalia-theater geeft Donderdagavond een bijzondere voorstelling, waarin „Het dodenmasker" wordt vertoond. Deze kleu renfilm, spelend in de eerste jaren van de Engelse kolonisatie van Australië, doet een greep uit het leven der emigrantenfamilies uit Sydney en dramatiseert een episode uit het leven van een vrouw uit de hoogste kringen, die in het vuur van haar jeugd het ouderlijk landgoed in Ierland ontvlucht met een staljongen. De jongen komt na een kortstondig huwelijksgeluk op de galeien „terecht" en gaat later als voorwaardelijk op vrije voeten gestelde kolonist naar Australië, waar hij een nieuw leven begint met zijn jonge vrouw, die hem gevolgd is. Ingrid Bergmann, die niet op haar sterkst is in de rol van de lijdende, aan een delirium toe zijnde jonge vrouw, ondergaat een ge daanteverandering wanneer een jeugd vriend in haar leven terugkomt en haar herinnert aan de levensomstandigheden van vroeger. Deze herinneringen zijn echter de aanleiding tot een ernstig huiselijk con flict, waarin de jalousie, opgezweept door een intrigerende misdadigster, de voor naamste rol speelt. De film bevat vooral in haar dramatische ontwikkelingen talrijke spannende elementen en ofschoon de voort gang van het verhaal hier en daar wat traag is er zijn soms al te veel proble men door elkander gevlochten is zij het aanzien zeker waard. J. L. Eindexamens Rijks H.B.S. Voor het eindexamen, afdeling B, zijn de volgende candidaten van de Rijks H. B. S. te Velsen geslaagd: F. D. Bakker, Beverwijk; S. G. J. Biewinga, IJmuiden; C. J. F. de Graaf, Hornlaan 1, Beverwijk; P. J. de Groot, IJmuiden; A. Huisman, Driehuis; J. A. Ko ningstem, IJmuiden; O. W. Krommenhoek, Beverwijk; H. Mulder, Driehuis; E. P. Rijken, Beverwijk; C. D. van der Struys, Velsen-N.; J. R. van de Velde, Velsen; C. J. van Eeken, Santpoort; M. J. Holstvoogt, IJmuiden-Oost; J. C. Kruiten, Santpoort; L. J. H. van Leeu wen, Santpoort; J. J. de Meester, Heemskerk; W. F. Scheenstra, Santpoort; D. Schermer, Velsen-Noord; M. Siewertsen, Santpoort; Th. J. Tiebout, Santpoort; H. J. van de Wall, Velsen-Noord; P. A. W. J. de Wilde, Bever wijk; B. Zuidema, Beverwijk. „Watervlieters" op reis Een groot aantal leden van de buurtver eniging „Watervliet" zal Donderdag zijn jaarlijkse autotocht maken. Zij vertrekken 's morgens om 7 uur en gaan over de Veluwe naar Nijmegen, waar een Gelderse koffie tafel in „Berg en Dal" zal wachten. Op de terugtocht wordt in Hoevelaken het diner gebruikt. In afwijking van vorige jaren wordt deze keer 's avonds geen schouwburg bezocht, doch de mogelijkheid bestaat weL van bioscoopbezoek. ADVERTENTIE In het nieuwe schaftlokaal van de cement fabriek, een der aangesloten bedrijven van de K.N.H.S., werd de eerste huldiging ge houden, waarvan de heer L. A. Cana, de pakbaas van de autoverlading de hoofd persoon was. Hij mocht de gelukwensen der directie van Hoogovens waarbij hij 25 jaar ge leden als smeerder in de Centrale Werk plaats zijn loopbaan was begonnen in ontvangst nemen bij monde van de voor zitter der directie, ir. A. H. Ingen Housz, die zijn rede met de overhandiging van de jubileum-envelop besloot. De bedrijfsleider van de cementfabriek, dr. ing. F. Schonenberger begon met de ge lukwensen over te brengen van bedrijfs directeur ir. F. W. E. Spies en schilderde voorts de loopbaan van de jubilaris. De collega's van de Cemij hadden in de heer P. C. Klein, chef pakkerij, een uit stekende tok gevonden voor hun gevoelens en de geschenken waartoe allen, van. hoog tot laag, spontaan hadden bijgedra gen werden met een aardige speech ge offreerd. Uit zijn woorden kwam duidelijk naar voren hoezeer de jubilaris, door zijn humoristische slagvaardigheid, in de werk gemeenschap der Cemij wordt gewaar deerd. Het administratief apparaat bleef bij dit jubileum niet achterwege en de heer J. Zwaan sprak namens deze afdeling een welgemeende gelukwens uit. Een geestig vers, waarin de persoonlijke lotgevallen van de jubilaris en zijn gezins leden werden gereleveerd (door de heer P. Bleijendaal gedicht en voorgedragen) deed de vrolijkheid telkens oplaaien. De vierde directeur van Hoogovens, ir. P. van Delden, gedelegeerd lid van raad van beheer Cemij, haalde herinneringen op aan een kwart eeuw geleden toen spreker en jubilaris bij de Hoogovens hun eerste voet stappen hadden gezet. Ir. van Delden ver eerde de jubilaris met het gedenkbord en het getuigschrift der maatschappij. Tot slot brachten de heren A. W. Bos en P. Broek een vocale felicitatie waarbij de heer B. L. Hermans de muzikale illustratie op de accordeon voortreffelijk verzorgde. In een door de heer A. W. Bos vervaardigd vers belichtten zij verschillende aspecten. „Het verkeer neemt een belangrijke plaats in het maatschappelijke leven in en dage lijks dient men zach te bezinnen op het scherp in acht nemen van de verkeersregels". Deze woorden sprak gistermiddag in het Patronaat aan de Zeeweg burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen, bij de uitreiking der verkeersddploma's aan 504 geslaagde scholieren. „Het belangrijkste van dit examen", vervolgde hij, „is echter dat het jullie leert, je correct en hoffelijk te gedragen. Want wie op deze wijze de verkeersregels toepast, waarborgt niet slechts een veilig verkeer in het algemeen, maar zal zeker opgroeien tot een goed, hulpvaardig en hoffelijk burger". Burgemeester Kwint deed een speciaal beroep op de jongelui vooral de dieren in het verkeer te ontzien. De voorzitter van de commissie voor jeugdverkeersonderwijs in Velsen, dr. P. Brommer zeide dat dit examen zeker be langrijk mag worden geacht, want het ver keer is in deze tijd een ware levenskwestie geworden. De eisen dienden dan ook streng te zijn en dit was de reden, waarom zovele candidaten het begeerde diploma niet kon den bemachtigen. Daarna was het woord aan de commis saris van politie, de heer J. P. Weyburg, die een wisselschild ter beschikking had gesteld. Dit schild, dat vervaardigd werd op kunstzinnige wijze door de heer L. L. J. Mulder, ambtenaar bij de dienst van Open bare Werken in Velsen en dat als motto draagt: „Kampioen verkeersexamen", wordt ieder jaar uitgereikt aan die school, die het hoogste percentage geslaagden on der zijn leerlingen telt. Voor 1952 bleek de Moerbergschool de „primus interparis" te zijn, zoals burge meester Kwint opmerkte en het was dan ook de heer K„ Faber, die als hoofd van deze onderwijsinstelling het schild en de gelukwensen in ontvangst nam uit handen van de commissaris. Op het tafeltje prijkten echter nog twee andere onderscheidingen. Twee eervolle vermeldingen in de vorm van verkeers- speldjes. Deze werden door de heer Wey burg overhandigd aan Alida van Laar, leerlingen van de zesde klasse van de Moerbergschool en aan Hans de Vries van de zesde klasse van de Insinge- school. Beiden hadden in hun schrif- ADVERTENTIE }n nieuwe auto. model 1952 Hagelingerweg 134, Santpoort. Tel. K2560-8930 De scheepvaartbeweging op het Noordzee kanaal en havengebied van IJmuiden, over de maand Juni 1952, was als volgt: Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Buitenhaven: 20 zeeschepen aangekomen met erts; 1 met kolen; 1 met gietstukken; totaal aangekomen 22 en vertrokken 18. Binnenhavens: 26 zeeschepen aangekomen, ijzer laden; 2 cement laden; 1 erts lossen; 4 kolen lossen P.E.N.; totaal aangekomen 33 en vertrokken 33. Kon. Ned. Papierfabr. v. Gelder Zonen 11 zeeschepen aangekomen: props lossen; 2 cellulose lossen; totaal aangekomen 13 en vertrokken 11. Bijleggers te IJmuiden 15 zeeschepen aangekomen; 15 vertrokken. Vissershaven te IJmuiden: 8 zeeschepen, 'aangekomen, 6 vertrokken. Totaal de pieren inkomend gepasseerd: 380 zeeschepen voor Amsterdam; 33 voor Zaandam; 2 voor Beverwijk; 80 voor IJmui den, totaal 495. Uitgaand 478 schepen. telijk examen slechts één, in het practised gedeelte geen fout gemaakt. Uit de gegevens bleek, dat aan het exa men door 715 kinderen was deelgenomen. Aanvankelijk hadden zich er 793 gemeld. Afgewezen werden 211 candidaten. De kampioene, in casu de Moerbergschool der halve, boekte in percenten uitgedrukt een resultaat van 88,57 Na deze officiële uitreiking was de daad aan de heer Chr. Pointl, die in de smoor- hete zaal kans zag de jeugd nog enige tijd te boeien met de door hem zelf vervaar digde kleurenfilm van de trawlvisserij. De opnamen werden door hem gemaakt toen de „Allan Water" onder commando van schipper Ouwehand twee jaar geleden op trawlharing ging jagen. De gebeurtenissen op vlaggetjesdag van dat jaar in IJmuiden vormden een waardige inleiding tot deze rolprent van de nieuwe teelt. Tot slot heeft een tekenfilmpje de verzamelde jeugd vermaakt. ADVERTENTIE Gisteren werd abusievelijk gemeld, dat de trawlers in afwijking van loggers, tot 15 Juli geen verse haring mogen aanvoeren. Dit had natuurlijk moeten zijn „geen zoute haring", want op die aanvoeren rust het bekende verbod en niet op de aanvoer van verse haring. Het aantal in de Amsterdamse haven ge durende het eerste halfjaar van 1952 binnen gekomen zeeschepen is 2201 (vorig jaar, over dezelfde periode, 2082), met een inhoud van 12.951.527 m.3 (11.375.045 m.3) of 2.626.171 netto reg. ton (2.314.178 n. reg. ton). Het aantal vertrokken schepen over de zelfde zes eerste maanden van dit jaar is 2223 (2082 in 1951) of 12.973.981 (11.482.988) m.3, d. i. 2.629.035 (2.333.353) netto reg. ton. Over de maand Juni zijn deze aantallen 1952: aangekomen zeeschepen 406, 2.293.687 m.3, 465.541 netto reg. ton; *1951: 370, 1.954.487 m.3, 394.244 netto reg. ton; 1952: vertrokken zeeschepen: 395, 2.207.135 m.3, 447.695 netto reg. ton; 1951: 377, 2.020.953 m.3, 408.282 netto reg. ton. Woensdag 2 Juli Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De blauwe sluier". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Okinawa". Donderdag 3 Juli Bioscopen: Geen voorstellingen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3